De „drafckiiopdemocraat en ons zieke bestel ARP ernstig teleurgesteld over voorontwerp gewesten Blad Economische groei verkeerd berekend KRITIEK PvdA OP BEERNINK Wiardi Beekman Stichting: Iets minder winst Wj Unilever mwÊmm DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 PROF. MR. J. VAN MAARSEVEEN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het nationaal inkomen en de economische groei worden op het ogenblik helemaal verkeerd berekend. Er wordt geen rekening ge houden met de schade en de kosten van de milieuveront reiniging. Als er betere bereke ningsmethoden komen, zou blij ken dat de huidige groeicijfers niet meer zijn dan rekenkundige schijn. Dat staat in het rapport „Groei en leefbaarheid*' dat de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid, heeft gepubliceerd. Het werd opgesteld door een com missie van economen en juristen waarvan mr. G. E. Lan^meyer voor zitter was. „Groei en leefbaarheid" loopt voor een deel evenwijdig met het proefschrift „Ongeprijsde schaar ste" van hei ARP-Tweede-Kamerlid B. Goudszwaard, dat onlangs is gepu bliceerd. „Maar", zegt de rapporteur van de commissie, Mr. H. Versloot, „de uitgangspunten en het doel zijn verschillend". De oorzaak van het probleem van steeds meer groei en steeds minder goede, leefbare woonruimte is de gro tendeels onbeperkte vrijheid die ieder een nog steeds heeft om beslissingen te nemen. Daarbij wordt geen reke ning gehouden met anderen, met het leefbaar houden van de leefomgeving. Beslis s in gs bevoegdheid Op het ogenblik wordt nauwelijks beoordeeld of de opbrengst van een bepaalde industrie opweegt tegen de nadelen voor het milieu. Eén van de mogelijkheden om die schade te be perken is het aan banden leggen en beperken van de beslissingsbevoegd heid. Er moet volgens het rapport wor den nagegaan wat de gevolgen daar van zijn, bijvoorbeeld voor de prijzen en het welvaartspeil. Een zogenaamd „BTW"-effect is niet uitgesloten, maar dat moet in goede banen geleid worden en gepaard gaan met betere inkomensverhoudingen. Iemand die net aan een bepaalde luxe, bijvoorbeeld een eigen autootje, toe is. moet daarvan niet worden weerhouden door correctiemaatrege len voor de milieuverontreiniging. In het rapport wordt aangedrongen op een beter, ook een meer interna tionaal gericht, milieubeheer. „Ook met de nieuwe wetten is het mogelijk lappend, redderend en kortademig achter de feiten aan te lopen in plaats van zé te beheersen". Het rapport typeert het hele pro bleem zo: er wordt steeds meer ge produceerd maar de ruimte wordt steeds schaarser. De oplossing: een evenwichtstoestand van de welvaart op hoog niveau en een koosekwent milieubeheer. De bedoeling van het rapport is weer eens de aandacht op het pro bleem te vestigen en weer eens te hameren op de noodzaak van afdoen de oplossingen. Onbegrijpelijk De rapporteur van de commissie, Mr. H. Versloot, zegt: „Het huidige milieubeleid is op z'n minst vreemd en onbegrijpelijk. Aan de ene kant maakt men zich zorgen over de ver vuiling van de Rijn, aan de andere kant wordt rustig een vuilpersleiding aangelegd om afval in zee te pom pen." Grote gevolgen voor de werkgele genheid van inperking van industrie vestiging verwacht hij niet: „Dat ef fect moet niet worden overschat. Bo vendien is er sprake van een ver schuiving. Sommige bedrijven ver dwijnen of blijven weg, andere ont staan: fabrieken van zuiveringsinstal laties, meetapparatuur enzovoort". Samenvattend zegt hij: „Men moet hier niet alle bedrijvigheid halen tot elke prijs en zich heel goed bewust zijn wat er nu eigenlijk gebeurt. ROTTERDAM „Als de toe komst van de democratie ons iets kan schelen, zal er heel wat moe ten veranderen. We kunnen niet stil blijven staan bij eigenlijk vrij onbelangrijke puntjes als districtenstelsel of gekozen for mateur. Op het ogenblik wacht men maar af, er is een totaal ge brek aan visie." Dat zegt prof. mr. J. van Maarse- veen, hoogleraar aan de Rotterdamse Economische Hogeschool. Onder de pessimistische kop „Democratisering heeft weinig kans van slagen", schreef hij een artikel in het Nederlands Ju ristenblad. In dat artikel heeft hij het over „de huidige antieke denkbeelden wat betreft inspraak en medezeggen schap", hij stelt dat het probleem van de democratisering „maar beter in een praalgraf .kan worden opgeborgen onder achterlating van wat wierook stokjes", hij noemt ons kiesstelsel „verdacht" en vraagt zich af of er niet andere, betere mogelijkheden zijn om de burger voor het politieke en be stuurlijke gebeuren te interesseren en hem er bij te betrekken. Niet pasklaar Welke mogelijkheden bijvoorbeeld? „Ik heb geen pasklare oplossingen. Daarvoor is onderzoek op grote schaal nodig, met hulp van telecommuni- catiespecialisten, mensen dus die iets van de mogelijkheden van radio en televisie af weten, computerdeskundi gen, politicologen, noem maar op. Maar zo'n onderzoek komt er niet. Voor alle wetenschappelijk onderzoek, hoe dwaas en hoe duur ook is er geld, behalve als het gaat om de toekomst van de democratie. Men ziet er niks in en vindt het niet nodig." Hij heeft toch wel een paar ideeën in zijn achterhoofd, hoe het anders zou kunnen? „Ik speel natuurlijk met een aantal dingen. Het gaat om een communi- catievraagstuk. De wisselwerking tus sen overheid en burger moet ver beterd worden. Ons huidige stelsel om de kiezer mee te laten beslissen werkt niet meer. Neem nu bijvoorbeeld dat centraal antenne systeem, dat zeg over tien, vijftien jaar voor een groot deel in gevoerd zal zijn. Zo'n systeem is tweezijdig, je kunt er naar twee kan ten mee werken. De kijker kan via dat kabeltje een beeld ontvangen, maar via datzelfde kabeltje door het indrukken van een knop laten weten wat hij van een bepaald probleem vindt Ja, nee, geen mening. Dat is technisch te verwezenlijken. Stel: je laat een aantal politici op draven voor de televisie. Na afloop van zo'n debat kan de kijker/kiezer laten weten waarvoor hij het meest voelt, voor de persoon van meneer A of voor de oplossing van meneer B. Op 't ogenblik leg je je als kiezer voor vier jaar vast. Je kunt niet voor ROTTERDAM De verkoop van Unilever in het derde kwartaal is in totaal over de gehele wereld met bijna 17 pet gestegen ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal 1909. Over de eerste negen maanden be draagt de omzet nu 18,5 miljard. Dit is een stijging van 13,7 pet ver geleken met 1969. De totale bedrijfs winst in het derde kwartaal is-slechts met ongeveer 2 pet gestegen ver geleken met die periode in 1969. Oor zaken zijn de hoge prijzen van de grondstoffen voor margarine, spijs- vetten en oliën. Verdere toeneming van de winst op wasmiddelen en die van de Uni- ted-Africa-groep werd grotendeels teniet gedaan door lagere winsten bij andere artikelen, hoofdzakelijk mar garine. De uiteindelijke winst toekomend aan de houders van het gewone ka pitaal was zowel over het derde kwartaal als -over de eerste negen maanden enigszins lager dan in 1969. Zij bedroeg respectievelijk 173 ('69 176) en 502 ('69 508) mil joen. de AR-oplossing wat betreft abortus zijn, voor de VVD wat betreft de be lasting en voor het PvdA-pornografie- standpunt Ik denk verder aan* steekproef- onderzoeken. Men is daar heel ver mee. Ze zijn misschien niet helemaal, maar toch wel erg waterdicht. Je kunt er heel behoorlijk op af gaan. Daar mee zou je de meningen kunnen pei len en daaruit je conclusie trekken. En dan nog iets, wat veel minder geld kost en op korte termijn te ver wezenlijken is: een regelmatig tele visie-optreden van de ministers, waarbij ze schriftelijk door kijkers/ kiezers ingestuurde of telefonisch ge stelde vragen beantwoorden. En dan op een begrijpelijke toon over wezen lijke dingen praten. Die hele volks vertegenwoordiging is veel te exclu sief." Lijken sommige van zijn oplossin gen niet erg veel op een referendum, een volksstemming niet al zijn na delen: (de burger is gemakkelijk te beïnvloeden, is vaak niet deskundig genoeg, geeft zijn mening in een op welling)? „Ik vind ook dat een echt referen dum een twijfelachtige zaak is. Maar er is een verschil. Bij een echt refe rendum is er sprake van een absoluut: ja of nee, voor of tegen. Naar mijn idee zou de regering altijd een zekere bewegingsvrijheid moeten houden. Drukknoponderzoeken en steekproe ven zijn meningspeilingen, geen ab solute waarheden." Hij ziet die dus naast, en niet in plaats van de volksvertegenwoordi ging? „Dat weet ik zo gauw nog niet. Dit zijn voorbeelden van „hoe het ook zou kunnen", maar er zijn veel meer oplossingen die Tweede en Eerste Ka mer misschien wel zouden kunnen op vangen. Maar nogmaals: daarvoor is onderzoek op grote schaal nodig." Twijfel Over die Kamers heeft hij zijn twijfels. Een belangrijk bezwaar is dat bepaalde belangengroepen boe ren, industriëlen te sterk verte genwoordigd zijn. Is dat onvermijde lijk? „Ach, het zit er natuurlijk wel een beetje in. Pressiegroepen willen altijd zo machtig mogelijk worden. Sociolo gen zeggen dat dat goed is. Alleen mensen die zich tekort gedaan voelen organiseren zich om hun wensen te realiseren. Mensen die tevreden zijn gaan niet rond de tafel zitten. Ik geloof daar niet in, ik zie niet dat bejaarden, of huisvrouwen, of consumenten bij elkaar gaan zitten en een echt machtige pressiegroep vor men. Oververtegenwoordiging van bepaalde groepen, één van de vele grote nadelen van onze democratie. Je maakt overigens de gekste din gen mee. Neem die zaak destijds met de Amsterdamse burgemeester Van Hall. Hij werd ontslagen door de regering, onder andere vanwege zijn politiebeleid. Maar als Eerste Kamer lid kon hij diezelfde regering ter ver antwoording roepen. Dat is toch idioot! Probeer het eens aan een bui tenlander uit te leggen." Hij verwacht niet veel van het ge roep om democratisering. Wanneer is het allemaal begonnen? „Revolutiejaar" „In 1966. Dat is voor Nederlandse begrippen een echt revolutiejaar ge weest. Het huwelijk tussen Beatrix en Claus, provo, dp nacht van Schmelzer, oprichting van D'66, con flicten in de politieke partijen, proeve van een nieuwe grondwet. En waarom juist toen allemaal? Ik weet het niet, maar het gekke is dat al dat ge roep om democratisering, inspraak, medezeggenschap een opleving is van de ideeën die al tijdens de Franse revolutie bestonden. Er wordt terug gegrepen op ideeën die er al lang waren. Dat is fout, er moet naar nieuwe oplossingen worden gezocht, oplossin gen waarbij gebruik wordt gemaakt van de technische mogelijkheden Heeft hij nog reacties gehad op zijn artikel in het juristenblad? „Iemand heeft me een drukknop democraat genoemd." NICO KUSSENDRAGER y Servies en pannenset De fa. Goosen in Hilversum komt met Eschenbach porselein serviesgoed. Het praktische schuilt hierin dat het servies een set kan vormen met B.K. email- Ie kookgerei. Het eenvoudige smaakvolle dessin stemt name lijk volkomen overeen. De aan staande huisvrouw die na haar huwelijk blijft werken zal er spoedig toe negen met-de-pan- op-tafel te dekken: met zo'n aardige set zal dat geen bezwaar opleveren. Gezonde voeding Voeding is altijd actueel en vraagt van de huisvrouw aan dacht en kennis van zaken. In de brochure „Gezonde Voe ding" doet het Voorl. Bureau voor de Voeding daar een boek je over open, het geeft in kort bestek veel wijsheid over voe dingsleer, ook over wat we lie ver niet of met mate moeten gebruiken. Om de uwen gezond, fit en energiek te houden doet u er goed aan de brochure te bestel len. Doe dat per briefkaart met aan de adreszijde 15 cent extra aan postzegels. Adres: Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag. Is er in uw buurt een Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting loop daar dan even aan, de brochure ligt er zeker, even eens bij vooruitstrevende artsen. Glas- plastiekjes Omstreeks 1950 zag je overal de glazen madonna, het hertje en andere glasplastieken. Ze ko men weer terug: zoals u hier ziet fijnzinnige dierfiguurtjes uit helder kristal. Het is een soort beeldhouwwerk uit glas want het wordt, wat men aan de Glasfabriek Leerdam noemt, „uit de vrije hand" vervaardigd. De ontwerper van deze speelse dierfiguurtjes is de heer F. Meijdam, al 35 jaar aan "Leer dam" verbonden. Het kipje kost 13,50, de andere dieren: uil, pinguin en vis 12,50. Koopavond De grote steden komen langzaam over de koop avond-drempel. constateert de Consumentengids. Dit voorjaar stelde de Consu mentenbond na een onder zoek vast, dat Drente aan de kop stond en dat grote en grotere gemeenten achter bleven. Dat is snel veranderd. De steden met meer dan honderdduizend inwoners liggen nu niet meer zo duide lijk achter. Arnhem, Hilver sum en Rotterdam hadden al een koopavond. In Amster dam, Apeldoorn, Enschede,, Eindhoven, Nijmegen en Utrecht is men hevig in de weer. Men hoopt dat de SER po sitief zal reageren op het voorstel van de staatssecre taris van Economische Zaken om in de wet te bepalen, dat. op de eerste vrijdag van de maand een koopavond mag worden gehouden zonder dat daarvoor een besluit van de gemeenteraad nodig is. Eén koopavond per maand zal menige gemeente over de drempel helpen om de stap te nemen naar een wekelijkse koopavond. Huur subsidie Woont u in een tamelijk nieuwe woning? Mogelijk dat u dan in aanmerking kunt komen voor een persoonlijke huursubsidie. Die subsidie is bedoeld voor huurders van reeds gesubsidieerde Wonin gen die een in verhouding tot hun inkomen te hoge huur betalen. Voorwaarden: een belast baar inkomen beneden 15.000, een huur die meer is dan 15 17 pet van het be lastbaar jaarinkomen, een woning (woningwetwoning of met premie gebouwde particuliere huurwoning) die gebouwd werd na 31 maart 1960. Wanneer de huur min der is dan ƒ1025 per jaar wordt geen bijdrage ver strekt Wendt u zich voor in lichtingen en ^aanvrage tot het gemeentehuis. In Birmingham hebben En gelse geleerden ontdekt, dat door bepaalde toevoegingen aan verpakkingsplastic deze kunststof kan verteren, door enige lijd aan het zonlicht bloot te staan. Het spul verpulvert en de poeder wordt door bacteriën verder afgebroken. Lucht vervuiling Het is gebleken dat bij alle soorten verwarming veel vuil in de lucht mee-circuleert. U kunt het trouwens zelf zien als de zon bijna dwars door de kamer schijnt, dan dansen de stofjes voor het oog waarneembaar. Het vuil bestaat uit verbran dingsresten en verkoold stof. U kent de vervelende bruine aan slag boven de kachel en het ver grauwen van dc vitrage. Nu is er een filter ontwikkeld die het vuil absorbeert en de warmte doorlaat. De filter is op eenvoudige manier aan te brengen onder de bovenplaat van de kachel met behulp van vier magneetjes die bijgeleverd worden. Eén ver pakking heeft twee filters welke voor elke kachel op maat te knippen zijn. Twee filters zijn •voldoende voor één stooksei- zocn. In zaken voor huishoude lijke artikelen, haarden en ka chelspecialisten, ijzerhandel en doe-het-zelf-zaken. Een winter ing geruisloos stof vangen voor ƒ7.95. Luchtvervuiling? Begin in eigen huis de bestrijding. Zonwering van textiel Vindt u dc aluminiumstrips als zonwering wat koud aan doen? Dan is dit iets voor U: Sundrape, een vcrtikale zonwe ring van textiel. De vertikaal hangende lamellen zijn van ka toen of linnenweefsels en geïm pregneerd tegen brand. Ze zijn makkelijk te reinigen. Dit pro- dukt overgordijn en zonwe ring inéén is leverbaar in ver schillende breedtes en kleuren en wordt gebracht door Inter Nova-Enschcde. Klein recept 4 grote tomaten, 2 gekookte aardappelen, 100 g belegen kaas, mayonaise, 2 bananen. Snijd van de tomaten het dek seltje af, hol ze voorzichtig uit. Snijd aardappelen, bananen en kaas in kleine blokjes en meng ze met wat mayonaise. Vul de tomaten met dit mengsel en zet het kapje er weer op. Op uw menu prijkt: gevulde tomaat met kaas-sla. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractie van de ARP in de Tweede Kamer is ernstig teleurgesteld over een voorontwerp van wet voor de vorming van gewesten. Er is hier sprake van een kort sluiting op een saillant punt van beleid, kreeg minister van bin nenlandse zaken Beernink gister avond van de heer Schakel te horen. Het voorontwerp, zei de heer Scha kel, komt neer op een opgepepte wet op de gemeenschappelijke regelingen, dat is niet het kader, daarbinnen zich hier de staatkundige vernieu wing kan voltrekken. Ook de heer F. A. A. M. Fievez (kath.v.) was teleurgesteld over het voorontwerp. Het gaat uit van een, gewestvorming van onder op. Tijdens het onlangs gehouden debat over de nota bestuurlijke reorganisa tie diende drs E. van Thijn een motie in. waarin wordt aangedrongen op het indienen van een gewestwet. De heer Schakel ondersteunde deze mo tie, die is aangehouden. PvdA" en ARP zijn namelijk van menfcig, dat de gewestvorming ook van bovenaf moet worden opgelegd. Een nieuwe ontwikkeling is, dat in het concept-urgentieprogramma van Athene zegt akkoord met Rode Kruis op ATHENE De Griekse autoritei ten hebben de overeenkomst opge zegd die tussen het internationale Ro de Kruis en de Griekse regering is gesloten over de bezoeken aan de po litieke gevangenen in Griekenland. De woordvoerder van de Griekse re gering, die dit gisteren bekend maak te, zei dat het akkoord dat een jaar geleden werd gesloten, een nieuwe basis zou moeten krijgen. Hij ont hulde echter niet welke. Zo omstreeks half één stromen in de Haagse binnenstad, de luchtjescheppers uit. Nergens ziet men een betere de monstratie, dat het mateloos ver schil der generaties niet wordt veroorzaakt door de eeuw waarin men geboren is, maar door de vol wassenheid die iedere generatie op een bepaald ogenblik bereikt. Een school die zijn volkje los laat, bevrijdt een massa die nog gelooft aan het onmogelijke. Ster ker, die dat onmogelijke om elke straathoek denkt tegen te komen. Wat uit de kantoren komt, heeft die illusie niet meer. Ze weten het al precies. Gewoon de straat, en om de hoek een andere straat, en na een half uur weer de kan toordeuren, de chef en de thee om drie uur uit een kartonnen be kertje of wit kopje, nei salaris oo de rentegirorekening, AOW in het verschiet. En dan opeens is het er toch. Het onverwachte, het andere dan altijd. De fietsschilder staat op de hoek bij het Oude Hof. Zijn doek toont de eerste contouren van het stadsgezicht. Het staat op de fiets, die als ezel dient. In een mandje de tubes verf, de penselen. Pauze De slenteraars staan stil. Geven goede raad, kritiek en lof. Anderen lopen door. Een nieuwe oploop nu zonder geestdrift, meer in stille treurnis. De winkel van Krul mag stampvol staan met wie het laatste ons bonbons wil kopen, de tearoom vol zijn om nog eens te genieten, op de deur van het woonhuis hangt het triest plakkaat: 17 november worden alle Krulpanden geveild. Niet alleen het historische heilig dom zelf, maar ook een reeks in de Molenstraat, waar de cafetaria eveneens zal sluiten en men nu al van de prijslijst telkens een ge recht schraptOp is op en nieuw maken niet meer de moeite. Pauze is voeden, en wie Krul voorbij komt, zeilt bij Lensvelt binnen voor eierkoeken en kof- fiebroodjes. Om straks in de bureaula te stoppen voor een hap er tussen door. Bij de Papestraat is er een schei ding der geesten. De romantici fla neren langs de boekenstalletjes tussen de bloembakken, snuffelen in het antiek en uitheemse van de rariteitenzaakjes. De statuszoekers leggen aan bij Dungelman, die overal slagerij zou heten maar in Den Haag. dat op de doosjes La Haye geworden is, een charcuterie genoemd wordt. Daar staan deftige dames, die nog geen dropje voor de hese keel op straat stiekem in de mond zou den stoppen, en eten er een kroket of nierbroodje zo maar uit het handje. Daar hangen de hammen zwart gerookt nog aan ritsen en liggen de getruffeerde kalfsher- sens te kijk. Het is een zaak waar de hoffe lijkheid met zwier bedreven wordt, aan weerszijden van de toonbank. Maar onder de kastanje op het pleintje voor het paleis weet men van dit Haagse brokje weer niks af. Daar staan de sombere mannen die in geheimtaal hun eigen we reldje omsluiten. De postzegel- beurs der ingewijden. Een half uur leeft Den Haag zo. Dan heeft het kantoorleven hen allen weer opgeslokt. De pauze is voorbij. -T- de KVP, ARP en CHU wordt gecon cludeerd, dat een gewestwet gewenst is. Drs Van Thijn, die gisteravond te genover minister Beernink een schaakkundig betoog hield, wees de bewindsman nadrukkelijk op dit pro grammapunt. En ook mejuffrouw mr A. Haars (c.h.), die haar partij genoot-bewindsman in bescherming nam, werd evenals de KVP-er Fievez door drs Van Thijn aan het urgentie program herinnerd. Als de grote politieke vraag in de komende maanden zag de heer Van Thijn of er een groot regeerakkoord zou komen tussen KVP-bestuur en KVP-Kamerfractie. Drs Van Thijn zag minister Beernink simultaan spe len tegen de oppositie en- tegen de heer Schakel en zijn fractie. Maar Abonnementsgelden kranten verhoogd AMSTERDAM De Vereniging de Nederlandse Dagbladpers heeft op 28 oktober jl. besloten de abonnements prijzen per 1 januari a.s. collectief te verhogen met 15 cent per week en per 1 juli 1971 wederom met 10 cent per week. Over deze verhoging, nood zakelijk ter verbetering van de struc turele positie van de dagbladpers, heeft tevoren overleg plaatsgevonden met de minister Van economische za ken, aldus het communiqué. ook de Vereniging van Nederlandse'. Gemeenten heeft kritiek op het voor-, ontwerp. Lamaar Wat de wetgevende arbeid betreft zag drs Van Thijn de schaker Beer nink in grote tijdnood verkeren. De wetgevende produktiviteit van de Kamer was groter dan van het de partement van de minister. Mijn eindoordeel is vernietigend, zei de heer van Thijn. Minister Beer nink is geen Woef. maar een Lamaar. Ook de heer C. Laban van de PvdA* had deze kritiek. Maar de heer Scha- kei herinnerde eraan, dat ministelt Beernink een goed beleid heeft ge voerd wat de gemeentelijke herinde lingen betreft. Hier zit een duidelijke lijn in. T ragedie De heer H. Wiegel van de WD daarentegen ergerde zich eveneens, aan de beloften, die minister Beer nink niet waar had gemaakt. Wan* neer komt de wijziging van de bios coopwet. De WD wil de preventieve censuur door de burgemeesters en de filmkeuring voor toeschouwers boven de achttien jaar afschaffen. Naar aanleiding van de aangekoo-. digde wijziging van de provinciewet voor uitbreiding van de verantwoorr dingsplicht van Gedeputeerde Staten, aao de Provinciale Staten sprak de. heer Wiegel over een „tragedie ln< veel bedrijven". Het geduld van de- heer Wiegel was op en daarom dien-' de hij een motie, waarin wordt geëist; dat de wetswijziging nog dit jaar bij» de kamer wordt ingediend. De motie is ook ondertekend door® de ARP. CHU, KVP en PvdA. Wan neer de minister verder nalatig blijft" zal de heer Wiegel zelf een initiatief- wet indienen. Registratienummer Uit het betoog van de heer C. La- ban bleek, dat de PvdA zeer beducht is voor een geautomatiseerde centrale registratie van persoonsgegevens in de VS. is deze registratie niet inge-' voerd wegens onvoldoende waarbor- gen tegen misbruik. De heer Laban betoogde, dat de re, gering verwachtingen heeft gewekt bij gepensioneerde ambtenaren voor een tegemoetkoming in de kosten van ziekteverzekering Hij diende daaron\ een motie in om in afwachting van een nationale regeling de zogenaamde "interim-regeling ziektekosten ambte-' naren" van toeoassing te verklaren, Mejuffrouw Haars (c.h.) informeer^ de of bij het centraal overleg reeds- voorstellen zijn ingediend om de 5 pet-ziektekostenregeling ook toe te passen op enige groepen gewezen ambtenaren. Mej. Haars dacht vooral aan weduwen en gepensioneerde in validen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11