MIJN LEVEN 'N UITDAGING UITBREIDING VAN DE KEURING IS GEWENST WEEKAGENDA Dr. Locher begraven 'Keurig geklede man zat bij mij rustig op politie te wachten' HANS BERGMAN SCHREEF ZIJN EIGEN VERHAAL Tasten Prijs Inspiratie Dokter Postma over ongelukken in de sport J. Kopmeiner was geen moment bang voor Griek, die keukenpersoneel neerknalde CHU-Voorschoten duikt in begroting Weer sport vragen Aan tafel in tankstation Burgerlijke stand S. Menken kwart eeuw ivethouder O NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 LEIDEN Volgende week don derdag is het 25 jaar geleden, dat de heer S. Menken (61) wethouder werd van de gemeente Leider welke junc tie hij ondanks alle politieke schom melingen sindsdien onafgebroken heeft bekleed. B. en W. bieden hem ter gelegenheid daarvan op die dag een receptie aan in de Burgerzaal van het stadhuis, 4 uur. Wethouder Menken, die ook loco- burgemeester is, was tot september van dit jaar wethouder van sociale zaken, volksgezondheid en perso neelszaken. Nu is hij wethouder van openbare werken en volkshuisves ting. H. Cambier 25 jaar bij de universiteit LEIDEN In een kantine van de universiteit werd een receptie gehou den ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de heer H. Cambier- De heer Cambier is hoofd van de af deling registrateur, archief en re- produktie van de universiteit. Bovendien is hij bijzonder actief in het verenigingsleven. Hij is voor zitter van de vereniging van de leden van de technische en Administratieve staf. Vele blijken van waardering mocht de heer Cambier op een bijzonder druk bezochte receptie ontvangen. En niet alleen van collega's. Geld voor wijkgebouw in Noord-Hofland VOORSCHOTEN Dinsdag 10 november om tien uur zal in het postkantoor in aanwezigheid van burgemeester L. de Kool een cheque worden overhandigd aan het stich tingscomité van de Stichting Gezond heidszorg. Dit geld, geschonken door de organisatie v^n de Kinderpost zegelverkoop, is bestemd voor de afdeling kinderhygiëne in het nieuwe wijkgebouw in Noord-Hofland. Hoog en laag water Katwijk KATWIJK AAN ZEE Donder dag 5 nov.: hoog water 6.51 en 19.13; laag water 2.34 en 14.57. SASSENHEIM Op donderdag 12 november zal in Het Dorp te Arn hem $en bijzondere gebeurtenis plaatshebben. Dan zal Hans Berg man, afkomstig uit Sassenheim en ernstig spasticus, in restaurant De Sleutel het eerste exemplaar van zijn boek, „Mijn leven, een uitda ging" aan de burgemeester van Arnhem aanbieden. Het boek is een autobiografie en geeft op eenvou dige wijze weer hoe de schrijver zijn lichamelijke handicap heeft le ren aanvaarden en ermee heeft le ren leven. Hij doet dit op een wijze waaruit niet alleen z'n milde en humoristische kijk op zijn medemensen tot uit drukking komt, maar evenzeer zijn ijzeren wilskracht en taai doorzet tingsvermogen waarin hij werd ge steund door zijn ouders, vrienden en vele anderen. Vanaf zijn geboorte, 16 december 1941, is Hans Bergman spastisch, en ondanks vele jaren massage en oefening, heeft hij nog steeds een geringe spierbeheersing, zodat hij bij vrijwel alles geholpen met wor den. Dit laatste is voor hem een uit daging om zoveel mogelijk zelf te .doen. Tot z'n 7e jaar waren de art sen van mening dat Hans naast zijn lichamelijke handicap, waarbij ook nog kwam dat hij niet kon spreken, ook geestelijk niet vol waardig was. Maar daar wilden zijn ouders niet aan. Zij waren ervan overtuigd dat Hans over een nor male intelligentie beschikt. En wat de ouders altijd wisten, werd be vestigd door een spraakleraar, die zei dat Hans een goed verstand heeft, en die hem behalve spraak lessen ook nog gewoon onderwijs aan huis ging geven. Dit staat er wel eenvoudig, maar het was verre van eenvoudig uit te voeren. Het was een tasten in het duister. Aan een boek had hy niets, in het begin kon hy de bladzyden zelfs niet omslaan. De ouders gin gen zelf leermiddelen maken, een enorme leesplank en een schryf- machine kochten ze. Schryven kon niet, maar met enorm geduld heeft hy op een oude aangepast schryf- machine leren typen. Maar Hans wilde vooruit, en hy kwam voor uit. Hy leerde goed. Door een tijdschriftartikel kwamen z'in ouders in contact met dr. Pereira- d'Oliveira te Bussum- Die zei dat Hans naar de gewone school moest. Hij bleek in de 6e klas terecht te kunnen, tot grote vreugde van Hans en niet minder van zijn ouders. Daarna ging het naar de mulo, waar hij bij het eindexamen met een gemiddeld cijfer 8 uit de bus kwam. Dank zij de hulp van tien tallen mensen, groot en klein, o.w. een vaste ploeg van medeleerlin gen, vijf jongens en één meisje, had de jongeman op 18-jarige leef tijd het mulo- en middenstandsdi ploma op zak. Ze schreven op wat Hans dicteerde. Zij waren z'n han den, armen en benen. Stiekem helpen was er niet by, hy wilde alles zelf doen. Hans en z'n vrienden werden beloond met de Visser-Ncerlandia-prys. Hans voor z'n wilskracht en volharding onder moeilyke omstandigheden en de vrienden voor lofwaardig hulpbe toon aan een klasgenoot gedurende vier jaar, zoals in de oorkonden beschreven staat. Een dubbel feest by een geweldige prestatie van een jongen wiens geest het won van zyn gehandicapt lichaam. Behalve naar school ging Hans ook naar de padvinderij, mee naar het zomerkamp, zelfs mee naar Enge land. Want dót was het streven van z'n ouders, Hans zoveel moge lijk als normaal méns te behande len en niet als 'een meelijwekkende stakker. En dat wil Hans zelf ook. Meewa righeid maakt hem woedend. Woe- diend wordt hij ook als Het Dorp, waarvan hij één der eerste bewo ners was, door vakantiegangers be zocht wordt, die komen kijken als naar Marken en Volendam en zich op allerlei wijze misdragen. In z'n boek dat volgende week bij Zomer en Keuning uitkomt (op lage 4*/t duizend exemplaren), wil Hans het publick meer begrip bij brengen voor wat een lichamelijk gehandicapte vaak heeft te verdu ren. Daarnaast hoopt hij ook het woning in de Haagse Corn, van der Lijnstraat over zijn ontmoe ting van gistermiddag. Merkwaar digerwijs weet de politie hier niets van. De politie heeft dus op de persconferentie van gisteravond niets kunnen zeggen over de enigs zins verzachtende omstandigheid, dat de Griekse moordenaar zich zelf heeft willen aangeven na het schieten in de keuken van de Wit- tenburg. RUSTIG De heer Kopmeiner vertelt in alle rust (hij heeft zo langzamerhand heel wat ernstige ongelukken op de gevaarlijke Rijksstraatweg meege maakt en raakt dus niet zo snel meer in paniek) van zijn ontmoeting. „Ik zit rustig in mijn kantoortje. Daar loopt hij aan de overkant van het fietspad langs. Zo had ik hem wel eens vaker gezien. Een buitenlander, netjes in de kleren, met parapluie en aktetas. Hij bedenkt zich en wan delt bij mij het kantoortje binnen. „Ik hier mogen zitten?" Natuurlijk zeg ik. Hij zag er overdreven rustig uit Apathisch zou ik zo zeggen. Het leek of hij niet precies wist wat hij ge daan had. Nou, toen rende nij naar het Dafje toe. Die agent stapte met getrokken pistool uit. Logisch na tuurlijk. De politie raakt daar zo langzamerhand wel aan gewend, na alle schietpartijen. Schieten wilde de Griek echt niet. Ik wist niet eens, dat hij een pistool had. Ik zag wel een mes. Een soort padvindersdolk, waarmee hij niets deed. STAVEN IJZER De heer Kopmeiner is maar even bang geweest. En dat was koit nadat de Griek was aangehouden: enkele bouwvakkers, die bij de Wittenburg aan het werk zijn, renden met sta ven ijzer door het bos en jaagden op de Griek. Ze kwamen ook bij het pompstation. Als ik bedenk, dat ze ook naar binnen hadden kunnen rennen en de Griek zo te pakken hadden willen nemen, dan word ik wel bang. Want wat hij dan gedaan zou hebben! Maar ja, hij rende met parapluitje naar de Daf. We weten natuurlijk nog niet wat er daar in die keuken allemaal gezegd is. Het is tegenwoordig wel wat in Wasse naar hoor!" Woensdag 4 november Stadhuis, 4—6 u.: spreekuur sociale raads vrouw. Schelpenkade 6, 8 u.: Natuurhlst. Ver., drs. C. F. van Beusekom over botanische reis door Ohailand. Hooglandse Kerkgracht 28. 10—12, 2—6 en 7—10.30 u.: bazaar Lutherse Gemeente tbv nieuwe centrale verwarming; 2 u.: klnder- attractles. Donderdag 5 november Gehoorzaal, 8 u.: concert Polltiekapel. Vesterstraat 40 (mier. theater Imperium), 8.30 u.: „Hut, Spot we zijn nleuwglerlg oranje". Vrijdag 6 november Schouwburg, 8.15 u.: Fiesta Gltana. Vestestraat 40 (micro theater Imperium), 8.30 u.: „Hut, Spot we zijn nieuwsgierig oranje". Lakenhal, 8 u.: llederenavond Ank Reln- ders. Den Burcht 8 u- concert The Spirit of St. Louis, tb.v. vormingscentrum Troef Antonlus-clubhuls. 8 u.concert Lelds Instrumentaal muziekgezelschap Crescen do. Zaterdag 7 november Schouwburg, 2.30, 4, 6 en 8 u.: jeugdma- nifestatle „Toneel Nu". Vestestr. 40 (micro theater Imperium), 8.30 u.: „Hut. Spot we zijn nieuwsgierig oranje". Antonlus-clubhuls, 8 u.r concert Lelds instrumentaal muziek gezelschap Crescen do. Zondag 8 november Schouwburg, 3, 6 en 8 u.: zelf werken o.l.v. docenten Ned. Centrum voor Ama teurtoneel en optreden Nieuwe Komedie. FILMS IN LEIDEN CAEMRA Met Jouw tanden in mijn nek .18 Jaar. derde week. dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; vr. en zat-nacht 23.30 uur: De wurger van Boston 18 Jaar. LIDO The professional gun 18 Jaar, dag. 2.3o. 7 en 9-15 uur; zo 2.30. 4-45. 7 en 9.15 uur. LUXOR De zwijgende heerser. 18 Jaar, dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. REX Zij noemden hem paard, 14 jaar, dag 2.30 7 en 9.15 uur; zo 2 30. 4-45. 7 en 9.15 uur; vr- en zat-nacht: Mondo Freu- do, 18 jaar. STUDIO They shoot horses, don't they? 18 Jaar. dag. 2.30 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 7 en 9.15 uur TRIANON MASH. 18 Jaar dag. 2.30, 7 en 9.15 uur: zo. 2 30, 4.45. 7 en 9.15 uur. NIEUWE FILMS IN LEIDEN CAMERA Met Jouw tanden ln mijn nek. 18 Jaar. dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 4.45. 7 eh 9.15 uur; vrij- en zat-nacht 23.30 uur: Last Summer. 18 Jaar. I.TDO De wraak van de wolven 18 Jaar. dag 2.30. 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. STUDIO ingmar Bergman-festival met o.a. Het zevende zegel. dag. 2.30. 7 en 9-15 uur; zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. LUXOR Het slot der verloren vrou wen. 18 Jaar dag. 2.30 7 en 9.15 uur; zo 2.30. 4.45. 7 én 9.15 uur. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, telefoon 20552, Apotheek Voorschoten, Leldseweg 66 Voorschoten, telefoon 01717 2525 en de Oegstgeestse Apotheek, wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, telefoon 53274. De zaterdag-, zondag- avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Centraal Apotheek. Dokte rs dienst Tot zaterdag 10 uui de eigen dokter raadplegen Daarna 5 maal 2 belleD tot zondag 24 uur. Sociëteit „Twentwel". Breestraat 19 (sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden van 20 Jaar e.o.). Openingstijden: dinsdagavond van 8.30 uur tot 11 uur. woensdagavond van 8.30 uur tot 11 uur. vrijdagavond van 8.30 uur tot 11 uur. zaterdagavond van 8.30 uur tot 11.30 uur. zondagavond van 8.30 uur tot 11 uur. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur Ca mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dtaconessenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Alarmnummers Doktersdlenst: 5 maai 2 (zat. 10 U. voor middag tot zondag 24 uur) Brandweer. 5 maal 3. Politie: 5 maal 4. EHBO: 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlemngs- en informatiedienst voor Lelden Zuid-West, secretariaat Jac ques Ursuspiantsoen 83 vooi hulpverle ning telefoon 24101 o.g.g telefooD 20460: voor informatie teleloon 33921 Bezoekuren ziekenhuis Academisch ziekenhuis- dagelijks be halve op dinsdag van 19.09—19.45 uur; dinsdag van 13.00— n.00 uur: zaterdag en zondag van 14.30—15.30 uur. Vrouwenkliniek: dagelijks van 19.00— 19.45 uur; zaterdag en zondag tevens van 13.30-l4.3o uur Prematuren (alleen voor ouders): maan dag t/m vrijdag van 19.00—19.15 uur; za terdag en zondag van 14.15—14 30 üur. Klnderkllnlekmaandag t/m vrijdag van 18.15—1900 uur; zaterdag en zondag van 14.3015 Jo uur. Op algemene christelijke en nationale feestdagen gelden de bezoektijden als op zondag Elisabethziekenhuis Leiden: derde klas: dagelijks van 2 tot 3 uur en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht; kraam- afdeling dagelijks van 3 tot 4 en 'a avonds van kwart voor 7 tot hall acht; tweede klas dagelijks van hall 12 tol 12., 2 tot 3 en dagelijks van half 7 tot half 8. Annakllnlek: 3e klas. 13.30—14.30 en 18— 19 uur; 2e klas 13.30—15.30 en i9—2o uur: le klas. 11-12. 13.3015.30 en 19-20 uur. Psychiatrisch ziekennuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zon dags li tot 12 en 2 tol 3 OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgers- makllnlek; maandag urn. vrijdag 18.45— 17.45 uur; zaterdag 13—15 uur; zondag 11—11.45 en 13—15 uur Dlaconessenhuls. dagelijks eerste klas van li tot 12. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 uur; derde klas 1.15 tot 2 en 7 tot Buur; kinderafdeling dagelijks van 2.15—3 én 7.158.30 uur ALPHEN - Ziekenhuis Rijnoord: dage lijks (ook zondag) le en 2e klas: van 10.30—11.00 uur. van 14.00-15.00. van 18.00—19.00 uur.; 3e klas: van 14.0015.00 uur. van 18.00—19.30 uur; kraamardellng: v^n 14.00—15 00 uur, van 19.00-19.30 uur alleen voor echtgenoten; kinderafdeling: van 14.00—15.00 uur, van 18.C0X8I8.30 uur, dinsdag en donderdag alléén voor vaders. Kinderen beneden 16 Jaar géén toegang. Tentoonstellingen Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan T: dierplastleken Tosca van den Haak (17 ok tober li november, maandag t/m zater dag 10—17 u., dinsdagavond 8—10 u.) Ook schilderijen en tekeningen van Jan Hook- steyns. Openb. bibliotheek Houtkwartier (Zwcl- landlaan 5): Werk van Markies den Hollan der (tot 14 november), maandag 1—6 u.. dinsdag 912 u. 1—5 u. woensdag 9—12 u 1—5 en 7-8.30 u., vrijdag 9—12 u.. 1-6 u. Wassenaar. Lulfelbaan i, werk van Dieuwke Kollewljn (Voorschoten), religi euze kunst en overzicht tentoonstelling y" ^ar werk (vanaf 24 okt.. werkdagen 10-12.30, 2-5 1-9, behalve op maandag morgen en dinsdagavond, dond gesloten, zat 10-1 uur). Herfst Tentoonstelling Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3 Lel- den:Kees Hak a(iuarellen, Mary Plooy wandkleden, Frans Erkelens tekeningen. Poppen VO°rt Keramlek- K°J' Kondo l November—1 december dinsdag t/m za terdag van 9—6 uur, 's avonds na telefoni sche afspraak 01710 22806. Rapenburg 94: werk van beeldhouwer Wlm Jonker (tot 20 nov., dl. t/m zond. 2—6 Musea Acad. inst. mus. Kapenburg 73, werkda- ^l?«|3b-12.30 dinsdag en vrijdag ook Hortus. Rapenburg 73: 1 april so september 9-12 en 13.30-n UUi zon 't:'LUUr ,Ka8sen ut eD 400 ««lóten; 1 oktober - 3) maart O-l? en 13 30-16 uur. zon Resioten kBssen zat gesloten Lakenhal: Artotheek 1870. tot 26 oktober, dag. 10—17 uur zond. 13—17 uur. VOORSCHOTEN Maandag 16 november om 8 uur houdt de Chris- telyk-Historische kiesvereniging in het gebouw De Werf een discussie- byeenkomst over de gemeentebegro ting voor 1971. Het bestuur van de CH-kiesvere- niging, dat dit jaar een aanzien lijke verjonging onderging, acht het zijn plicht de leden in de gelegen heid te stellen zich tijdig uit te spreken over de binnenkort in de gemeenteraad te behandelen begro ting. Dit doel meende het bestuur te kunnen bereiken door aan alle le den en aan een aantal niet-leden de complete aanbiedingsbrief van B. en W. bij de begroting toe te sturen. Dank zij vlotte gemeentelijke mede werking kon de CHU tegen kostprijs in een toereikende oplage aan deze stukken komen. De bedoeling van 't CH-afdelings- be9tuur is de leden degelijk te in formeren en op grond daarvan de discussie over plaatselijke aangele genheden te houden. LEIDEN Ook de heren Van Baa- ren en Kwik (PvdA) hebben B. en W. vragen gesteld «naar aanleiding van uitlatingen van de voorzitter van de Sportstichting over vertragingen bij de gemeentediensten waar het de overdracht van grond betreft. Verder zijn hun zeventien vragen gewijd aan de Groenoordhal, waarvan de opzet als veemarkthal ertoe zou bij dragen, dat men de sport hier liever ziet gaan dan komen. SUCCES VOOR DTS LEIDEN By amateur-boks wedstrijden in Rotterdam wist de 17-jarige DTS-er Chris Lantrok, ju niorkampioen weltergewicht in de C en B-klasse, een onbeslist af te dwingen in zyn party tegen de 23- jarige B-klasser J. Verbon. Op 16 november worden in Den Haag de Zuidhollandse kampioen schappen gehouden. Ook hieraan ne men verscheidene DTS-ers deel. (Van een onzer verslaggevers) (Zie ook elders in deze krant) WASSENAAR „Ik zie dat pico-bello geklede mannetje nog het pad oplopen. Ik had hem wel vaker langs zien komen. Eerlijk gezegd: hij maakte een beetje een zielige indruk op me, zoals hij daar keurig gekleed, helemaal in de war aan tafel zat tegenover me. „Ik hier wach ten op politie?" Waarom dan toch vroeg ik hem. „Ik niet kunnen zeggen". Toen zag hij de politie-auto in volle vaart het fietspad op komen rijden. En daar ging hij. Hij floot scherp tussen de tanden om de agent alvast te waarschuwen. Hij rende naar het Dafje. Met parapluie en aktetas. Een pis tool zag ik niet". Erg zenuwachtig is de heer J. Kopmeiner niet. De pompbediende van garage Jansen aan de Rijks straatweg heeft zojuist gehoord, dat dat „keurige mannetje" iemand heeft gedood en iemand zwaar heeft, verwond. Hij verteit in zijn OEGSTGEEST De belangstelling door de uitvaartdienst, de dankdienst van dr. G. P. H. Locher in de Groene of Willibroduskerk was zo groot dat zelfs de paden bezet waren en het portaal volstond. De dienst stond geheel in het te ken van de dankbaarheid voor wat dr. Locher in zijn leven geweest is en voor het Rijk van God heeft mo gen doen. Het samenzijn, geleid door mr. S. graaf van Randwijck, werd geopend, met lied 98 (uit de 102 gezangen), vijf coupletten: „Zingt voor de Heer een nieuw gezang"- De heer Van Randwijck las Schriftgedeelten uit psalm 67, ps. 68 en romeinen 5. „Er heerst grote verslagenheid on der ons. Toch willen wij, dat de dank baarheid de grondtoon van dit her denken is. „De heer Van Randwijck memoreerde het leven van dr. Locher zijn bevestiging tot predikant in Ba tavia, zijn werk op Timor, in de Mi- rtahassa, de onderbreking door de Ja panners, de voortzetting op Celebes in Makassar. In 1952 werd hij zen dingssecretaris van de herv. kerk. Dr. Locher was al jong een belang rijk persoon, door zijn kennis en po sitie. Hij werd in Indonesië als des kundige geconfronteerd met allerlei vragen, met de opbouw van de kerk, de zending. Maar zijn gevoel voor humor bewaarde hem ervoor, zich zelf te serieus te nemen. Hij wist van de afstand Godmens; stelde zijn vertrouwen niet op mensen. Na het dankgebed werden nog vier coupletten van ps. 103 gezon gen. Terwijl de begrafenis -plaats vond, bleven de. aanwezigen in de kerk. Daarna baden zij gezamenlijk het Onze Vader. ALPHEN In de vergadering van 2 november heeft het algemeen bestuur van de stichting ziekenhuis Rijnoord besloten in verband met het vertrek van de heer Bergsma als voorzitter de heer F H. Nauta te benoemen als voorzitter en de heer J. van Kernebeek als secretaris. publiek ervan te overtuigen dat de bewoners van Het Dorp geaccep teerd moeten worden als gewone medeburgers, en niet als stakkerds- Een heel belangrijk aspect is ook dat Hans met z'n boek voor velen die het, hoe dan ook, moeilijk heb ben in het leven, een inspiratie bron kan betekenen om door te vechten. En dan dringt zich onwillekeurig een vergelijking op met de be roemde Amerikaanse schrijfster Helen Keiler, die blind en doof met haar boeken een lichtbaken was voor zeer velen in de hele wereld. LEIDEN Het euvel, waarmee huisartsen met hun omvangrijke praktijken te kampen hebben, namelijk het gebrek aan tijd, hin dert ook de doktoren die de sportbeoefenaars voor zich krijgen bij de medische keuring. Hooguit tien minuten wordt voor hen uitge- j trokken. Tien minuten waarin de meest essentiële punten zoals bloeddruk en hartslag aan de orde komen. De reflexen worden ge controleerd, urine wordt afgenomen en na lichte inspanning (knie buigingen) de polsslag opgenomen. Taken, die assistent-dokters voor hun rekening nemen. De arts zelf komt slechts enkele minuten met de te keuren sporter in contact. Op een stretch wordt deze met een stethoscoop onderzocht, worden hem enkele vragen gesteld en even later valt de deur van het GG en GD-gebouw achter hem dicht. Het tiental minuten, dat voor één persoon wordt uitgetrokken wil nog wel eens ingekort worden tot zes a zeven minuten: „Je krygt af en toe de huisvrouwengymnastiek vereniging voor je. Vrouwen-tegen de Dreesleeftyd. Die blyven vertel len. In telegramstyl schrijf je nog velletjes vol. Dan ben je wel eens 20 a 30 minuten bezig. Dat gaat dan ten koste van degenen, die na hen komen". Meer artsen De verhouding met de militaire keu ring ligt dan wel behoorlijk scheef. Dokter Postma gaat er vanuit dat deze keuring verplicht is, terwijl de sportkeuring vrijwillig is. Toch wil len de inspanningen bij sportwed strijden soms aanmerkelijk groter zijn dan bij de militaire oefeningen. Tevens speelt het psychische ele ment een grote rol. Het „spel" kan zo verhit raken, dat sommigen over hun toeren dreigen té gaan, zo vurig als ze zich in de strijd werpen. Is er dan nog overeenkomst met de tien kniebuigingen, die tijdens de keu ring gemaakt moeten worden? „Het is geen specialistisch onderzoek. Iemand, die zich fit voelt zal niet aan kwalen lijden. We gaan er van uit dat degenen, die wij keuren, geen kwaal hebben. Anders gaan ze niet sporten". Uitbreiding van de keuringstijd? Ik zou er een voorstander van zijn. Er zijn veel meer kandidaten ge komen. Vrdeger konden we het op de Papengracht zonder assisten ten af. Nu komen wij aan 3500 keuringen per jaar. Zou het langer duren dan tien minuten dan zou den er meer artsen moeten komen en zou de Stadsgehoorzaal moeten worden afgehuurd. Slechts bij en kele sporten wordt meer gedaan. Zoals bij het onderwater- en red dend zwemmen waar een cardioloog (hartspecialist) bij te pas komt". Het zou ook duurder worden. Ligt het tarief nu op ongeveer f 7.50 (dankzy een gemeentesubsidie, waarmee administratie- en be heerskosten worden gedekt, zakt de prys tot vyf gulden), het zou by specialisatie zeker verdubbeld wor den. Het antwoord is aan de sport- 'bonden, aan de verenigingen, die dit op hun beurt aan de leden moe ten „verkopen". LEIDEN Geboren: Marja A dv W Baars en L Louwerse, Antonius G A zv T P v d Nieuwendijk en G J Mathot, Nanette dv J Slootweg en M W T Goddijn, Erik-Jan J C P zv J C M Ham en J T Brussel, Den nis W zv G W v d Jagt en W H M Maas, Edith K dv N G W Leijendek- ker en M M Fenyvesi, Marco P zx F Moreira Vilhena en M D A Ro- drigues Almeida. Overleden: H A Guveljé 6 mei '37 m, L Harkes 20 jan 1897 m, H R Zandbergen 14 sept 1931 m, E v Dorp 3 dec 1888 wed v A C Dijkman, A Hamerling 8 aug 1893 wed v H J Breuker, P C Reuvekamp 17 juli 1900 m, K vd Eijkel 5 okt 1891 wed v W Hogewoning. Is dat voldoende? De medische we reld heeft zich er vaak over be klaagd zo weinig inspraak te heb ben in de sportwereld. Zoals tot voor kort psychologen buitenspel bleven staan, zo wordt aan me- disohe begeleiding nauwelijks aan dacht besteed. Dodelijke voorvallen (kortgeleden in Lisse en vorig jaar in Alphen) hebben echter vragen opgeroepen. Twee voetballers ble ven roerloos liggen op het veld. In het meest recente geval, dat bij de Sportclub Lisse, betrof het een jon gen van 16 jaar... Alphense Boys de andere betrokkene, trachtte tij dens een vergadering van LVB- olubs de keuring te intensiveren, de voetballers, met name zij, die de drie kruisjes gepasseerd zijn, va ker te laten keuren. „Men" (de bestuurders) vond het overdreven en de gebruikelijke methode bleef gehandhaafd. Is er reden tot paniek? Dokter J. W. Postma is leider van het team aan de Roodenburger- straat, waar het GG en GD-gebouw is givestigd. „De Medische Sport keuring is veertig jaar geleden op gezet. De voetbalbonden zagen er aanvankelijk het nut niet van in en hielden zich lang afzijdig. Dode lijke ongevallen hebben hen wek ker geschud. Nou moet ik er wel meteen bij zeggen, dat je hartaan vallen niet ziet aankomen. Het zijn donderslagen bij heldere hemel. Er is eens een leraar van 43 doodge bleven op het veld. De Sportstich ting verweet ons, dat hij niet was gekeurd. Zoiets is larie. Zou hij bij ons geweest zijn, dan was het ook gebeurd". Tien minuten Zelden wordt overigens tot afkeu ring overgegaan. „Gemiddeld twee a drie keer per jaar. Je stuurt ze wel regelmatig naar de dokter. By herhaling vind je byvoorbeeld ei witten in de urine of bemerk je dat ze hoge bloeddruk hebben. Meestal kryg je dan een briefje van de huisdokter: „Niets geconstateerd". Dan is het gewoon een kwestie van zenuwen geweest. Zoals ik ook eens drie jongens achter elkaar heb gehad met een bloeddruk van 160. Het bleek dat ze in dezelfde eind examenklas zaten van het gymna sium". De sportbonden bepalen zelf of hun leden onderzocht worden of niet. Opvallend is het dat, terwijl bok sers, kanoërs, wedstrijdroeiers, amateurwielrenners en betaalde voetballers zich jaarlijks moeten laten keuren, medische sportkeu ring bij sporten als ijshockey en rugby, waar veel van 't incasse ringsvermogen wordt vereist en die gerekend kunnen worden tot de sporten, die de meeste inspanning vragen, niet verplicht is. In veel ge vallen zijn de sportbonden dus ver antwoordelijk, tenzij zij hun leden regelmatig ter keuring sturen. Staat men er daar garant voor dat complicaties zich niet voor doen? „De norm is dat we zes men sen per uur keuren. Tien per avond. Het wordt gauw eentonig. Je hebt geen tijd om zijpaden te bewande len. Je vraagt alleen of ze wel eens ziek zijn geweest. Het mag van mij kalmer aan. Nu werk je vaak onder hoogspanning. Liever zou ik wat meer willen kletsen of liever ge zegd willen luisteren. Dan komt er vaak nog iets- uit".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3