EERSTE SPAARBEKKEN BIESBOSCH VAN 2.000 METER HOOGTE Nederlands voordeur zit aan een ketting Onderhandelingen over Westduits-Pools verdrag in beslissend stadium Toch zorgen over de vervuiling Minister sluit Haringvlietsluizen Het noorden niet steunen" Bewaker gewond bij vluchtpoging van gevangene Vervuiling van zee bedreiging voor mensheid Nieuwe olievondst OPTIMISME VERZILTING MEETSTATION VISSERSVLOOT 1 """1 KONINGSSTUIVER DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 HILVERSUM In aansluiting op het programma Video dat de NOS zondagavond op tv uitzond, heeft het NOS-radioprogramma "Komt u maar" gisteravond de vraag gesteld: "Hoe komt het, dat maar 19 procent van de bevolking erg verontrust is over de milieuvervuiling, 35 procent enigs zins en 46 procent helemaal niet?" Er kwamen telefoontjes binnen van mensen uit het hele land, die zich wel degelijk grote zorgen maken en van wie de meesten ook trachtten suggesties aan de hand te doen om actie tegen de verontreiniging van lucht en water te ondernemen. Netty Rosenfeld, als gast in de Hil- versumse studio aanwezig, zuchtte van verlichting, maar riep toch tel kens: "Waarom melden die 46 procent niet-bezorgden zich niet?" Ten slotte kwamen er enkelen aan de telefoon, maar zij gaven geen blijk van wer kelijke zorgeloosheid. Het sterkst aangevoerde argument was: "Als de overheid niets doet en dus niet ver ontrust is, waarom moet ik het dan zijn?" En ook die opmerking sprak boekdelen. Nadat minister Bakker (verkeer en waterstaat) gistermiddag de spui- sluis in het Haringvliet in werking had gesteld bezichtigde hij het 1050 meter lange sluizencomplex dat een onderdeel vormt van de Haringvlietdam. (Van een onzer verslaggevers) STELLENDAM Minister J. Bakker heeft gistermiddag de ketting op Nederlands voor deur gedaan: door een simpel knopje om te draaien liet hjj de vierendertig monsterachtig grote stalen schuiven in de zeventien sluisopeitingen van de Haring vlietdam naar heneden zakken. Hiermee werd het Haringvliet, een zeearm van ongeveer 4500 meter breed, definitief van de zee afgesloten, en werd het grootste civiele werk dat ooit in Neder land is uitgevoerd in gebruik ge nomen. Voor het eerst sinds een hon derdvijftig jaar geleden de sluis 9?" Geld voor bevorderen geboortenbeperking (Van onze correspondent) GRONINGEN De jonge wis- en natuurkundige dr. D. H. Keuning (28) uit het Drentse Roden heeft zich in zijn dissertatie waarop hij promo veerde aan de universiteit van Gro ningen, gekeerd tegen het besteden van geld aan de industriële ontwik keling van het noorden van het land. Hij vindt dat de daarvoor bestemde gelden beter kunnen worden aange wend voor de bevordering van de broodnodige geboortenbeperking in Nederland. Dr. Keuning zegt over zijn nogal krasse uitspraak: „Voor de industria lisatie van het noorden worden twee argumenten gebruikt, namelijk be strijding van de werkloosheid en spreiding van de bevolking. De werkloosheid in het noorden valt wel mee, want evenals in de rest van het land zijn er bedrijven die geen mensen kunnen krijgen." Maar hoe staat het met de groei van de bevolking? „Het gaat veel sneller dan we denken. Als je de ge gevens in een wiskundige formule stopt zie je van welk een enorme om vang de bevolking kan worden als er niets gebeurt." „Het spreiden van de bevolking van Nederland biedt maar voor be perkte tijden een oplossing. Je stelt het probleem een aantal jaren uit. Je moet ie dan niet verschuilen achter spreiding van de bevolking. Vandaar dat het geld voor het noorden beter besteed is aan het propageren van geboortebeperking". ROERMOND Een bewaker van het huis van bewaring in Roermond is ernstig gewond bij een ont vluchtingspoging van een der gede tineerden. Terwijl de gedetineerden naar de tv zaten te kijken, probeerde een van hen de benen te nemen. Hij sloeg daarbij de 20-jarige bewaker M. S. met een ijzeren staaf op het hoofd. De vluchtpoging werd door andere bewakers verijdeld. De bewaker moest met ernstige hoofdwonden in het ziekenhuis wor den opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. ROTTERDAM Niet zo heel lang geleden kwam de aanbeste ding van de eerste betonwerk- zaamheden voor het drinkwater bedrijf De Biesbosch aan de ordè. Dat betekent, dat de eerste grondwerkzaamheden al achter de rug zijn en van de stand van zaken heeft de luchtfotograaf Dick Lemcke van tweeduizend meter hoogte een prachtig over zicht gegeven. Wat men hier ziet wordt het eerste spaarbekken „Honderd en Dertig" en dat is een deel van de eerste fase, het moet dus in de loop van 1972 in gebruik komen. Op de foto helemaal op de ach tergrond de Amer, de foto is dus uan noord naar zuid genomen. Bij de Aer komt het grote pomp station, wat op de voorgrond is te zien is niet anders dan een werk terrein. Het water op de voorgrond is het Gat van Van Kampen, op de achtergrond het Gat van de Vis sen, tussen Amer en Spaarbek ken. NEW YORK Zestien landen heb ben gisteravond bij de algemene ver gadering van de VN een resolutie ingediend, waarin gevraagd wordt nationalistisch China te schorsen als lid en communistisch China toe te laten. Voor de toelating is een tweederde meerderheid vereist. Vorig jaar stem den 48 landen ten gunste van Peking, 56 tegen en waren er 21 onthoudin gen. Men neemt aan dat de verhou ding dit jaar niet wezenlijk veran derd is en dat het verzoek voor de 21ste maal schipbreuk zal leiden. BRUSSEL Het in zee lozen van stookolie en koolwaterstoffen in het algemeen, vormt een onmiddelijke bedreiging van de mensheid. Dit meent de Amerikaanse staatssecreta ris voor vervoer, John Volpe. Hij zei dit op een colloquim over de zeeverontreiniging, dat onder auspi ciën van een Navo-comité, in Brussel wordt gehouden. Volgens Volpe moet er binnen de Navo-landen voor 1975 een verbod van kracht worden op het lozen van olie in zee. Op dit ogenblik versnelt de Ameri kaanse regering het onderzoek naar de gevolgen van deze vervuiling; zij laat een technologie ontwikkelen die de lozingen kan voorkomen. Het colloquim tracht richtlijnen vast te stellen, die dan naar alle na tionale regeringen worden verzonden. BRUSSEL In de Belgische grensstreek bij Nederlands Limburg is men verontrust over de toenemen de vervuiling van het water en de lucht door de grote chemische bedrij ven in Geleen en Born. Men wijst er op de regelmatige vis sterfte in de Maas en op de toene mende luchtverontreiniging die bij bepaalde weersomstandigheden op Belgische grondgebied merkbaar zijn. De Belgen maken zich vooral zor gen over de voorgenomen vestiging van een olieraffinaderij in Born en de daaruit voortvloeiende uitbreiding van de chemische industrie. BONN De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, is gisteravond in Warschau aangekomen voor be slissende onderhandelingen over een Westduits-Pools verdrag ter normalisering van de betrekkin gen. Het is het eerste bezoek van een minister van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek aan Polen. Scheel is gematigd optimistisch over de besprekingen: „Met goede wil van beide kanten is de sluiting van het verdrag mogelijk". Polen onderstreepte voor de komst van Scheel nog eens dat het erken ning van het definitieve karakter van de Oder-Neisse grens door Bonn als basis ziet voor de normalisering der betrekkingen. Scheel had tevoren ge zegd dat zijn land de Oder-Neisse lijn als de westelijke grens van Polen be schouwt. Daarop konden de Polen 'geheel vertrouwen' en daarover mocht geen misverstand bestaan. De bondsregering stelde zich echter te vens op het standpunt dat de grens op dit ogenblik niet bij verdrag kan worden vastgelegd. I~« Parijs wordt gezegd dat Oost en West-Duitsland belangrijke con cessies jegens elkaar hebben gedaan. De DDR zou ermee ingestemd hebben dat Westduitse afgevaardigden wor den betrokken bij de technische on derhandelingen over de toegang tot Berlijn, terwijl in ruil voor toegangs faciliteiten de Westduit'sers af zouden zien van hun politieke aanwezigheid in West-Berlijn zoals die tot dusver op gezette tijden werd onderstreept door Bondsdagzittingen in dat stadsdeel, bezoeken van president Heinemann en redevoeringen van kabinetsleden daar. De vraag is nu, of de Russen mor gen op de eerstvolgende vergadering van de 'vier' in Berlijn de wens zul len uiten, dat de Westduitse concessie wordt opgenomen in de schriftelijke overeenkomst. De formulering van deze concessie zou dan tot vertraging kunnen leiden. OSLO In het Noorse deel van het continentale plat heeft de Ameri kaans-Noorse groepering Amoco-Noco een bron aangeboord die dagelijks 3600 barrel ruwe olie met een laag zwavelgehalte levert. Dit heeft het Noorse ministerie van industrie gis teravond bekend gemaakt. De officiële intocht van Sinter klaas in Amsterdam mag dan pas 14 november zijn, de bagage is al voor uitgezonden. Een pedagogische Haagse bakker heeft zijn marsepeinvarkens, -ham men en -worsten voorlopig tentoon gesteld en ten verkoop aangebo- onder het motto: November-Slacht- maand. Die dekmantel hebben de speel goedzaken niet. Die moeten onver sierd wel op de barre toekomst wij zen, realistisch zijn. Dat realisme houdt in dat de kin derhand niet snel meer gevuld is. Integendeel, op de verlanglijstjes staan complete spooremplacementen, race-autobanen en planologische ste- denaanleg, dat laatste te verkrijgen via ingewikkelde bouwdozen. Het sprookje wil, dat meisjes dit alles terzijde moeten laten en bela den dienen te Iworden met maxi- poppen, die zij, indien de haardos niet bevalt, kunnen voorzien van haarstukjes; toilettafel, make-up- koffertj^ en alle huishoudelijke at tributen van batterijstofzuigers tot naaimachine-en-in-miniatuur. We hebben nog een maand om het uit te plussen, en er zwaar tegenaan te leunen. Wens Of we mee zullen hollen in de vaart der verteringen of kalm het eigen weggetje bewandelen. Zoals het jonge ouderpaar, dat eens in de Sinterklaas-aankomsttijd hun enige spruit, vier jaar oud, zijn geheime wensen trachtte te ontfut selen. Er werd een feestelijke stadstoer gemaakt, de meest aanlok kelijke etalages langs. Er draaiden draaimolens, er reden treinen, er hieven hijskranen, er maalden molens. Het kind keek met grote ogen naar al dat bewegen. „En wat zou jij nu willen heb ben?" vroegen de liefhebbende ouders. „Een ijsje", zei het kind. Wat het kreeg. Maar thuis peurden ze verder. Praatten over de geziene heerlijkhe den. Het kind luisterde niet, zat in zijn geheimzinnig spel gedoken, waarvoor hij twee lege koffiepotten van zijn moeder afgebedeld had. Een denkbeeldige inhoud werd van pot tot pot geheveld met een onzichtbaar schepinstrument. Dan sleepte hij een van de potten naar een hoek van de kamer, prevelde ongehoorde formu les en dribbelde weg, om na een niet te begrijpen verwijlen bij de andere pot terug te keren. Soms keek hij daarbij verrukt, dan weer somber misprijzend. Pas toen de schoenzetterij kwam, werd Sinterklaas weer werkelijk heid voor hem. Het ogenblik om de hartewens te horen. Een recht streekse vraag... „Een pan...", zei het kind. „Een pan?" „Een echte", bevestigde de kleuter. „Wat wil je met die pan doen?" Hij keek zijn ouders aan met al het leed van het onbegrepen kind door de eeuwen heen. „Koken, in die potten wordt alles vies." Ze hebben hem een hijskraan ge geven. Die staat nu ergens in een kast. De pan heeft hij ook, op een dag gepikt uit de keuken en hevig verdedigd, toen moeder hem terug wilde hebben. van Hellevoet onder Willem 1 klaarkwam, kan men nu weer bij storm schutten. Nog kort gele den hebben de mannen van Rijkswaterstaat hun produkt overigens op zijn deugdelijkheid kunnen testen bij zwaar storm weer. Was dat niet gebeurd, dan zouden vrijwel zeker enkele Biesbosch-polders onder water gelopen zijn, terwijl ook Dor drecht wateroverlast gehad zou hebben. Minister Bakker, blij en trots als hij met al zijn Waterstaatsmannen op het gigantische Delta-projekt is, heeft er bij de ingebruikneming van de Haringvlietsluizen gisteren echter wel op gewezen, dat we ons voorlopig toch nog wel een beetje in ons opti misme zullen moeten matigen, ook al betekent het feit dat de dam er nu ligt voor veel Nederlanders hoogst waarschijnlijk een enorme brok op luchting. Een volledige beveiliging tegen stormvloeden, het uiteindelijke doel van de Deltawerken, wordt ln dit ge- bie:I immers pas verkregen als alle voorname waterkeringen voldoen aan de gestelde normen, en dat zal pas over tien jaar het geval zijn. Met de afsluiting van het Haring vliet komen overigens de problemen pas. Problemen op het gebied van de waterbeheersing, de waterzuivering, het natuurlijke milieu en bijvoor beeld de recreatie. Daar staat echter tegenover, dat deze afsluiting de mo gelijkheid opent om voortaan het be heer van het water in kwantitatief en in kwalitatief opzicht beter op elkaar af te stemmen. Overstelpend zijn echter dé voorde len. Nu immers de Rijnkanalisatie is voltooid de minister heeft eerder op de dag de ./aterkering in Driel in gebruik gesteld beheerst men in feite de binnenwateren van de kusten van Groningen en Friesland tot aan de oever van Goeree-Overflakkee. Bovendien wordt nu de verzilting van de Nieuwe Waterweg die nu nog het enige overgebleven open zeegat is in de noordelijke Delta doeltref fend bestreden. Het meest direkt voelbare effekt van het werk is wel de ingrijpende wijziging in de waterbeweging in het noordelijke Deltagebied. Nu de vloed alleen nog maar via de Nieuwe Wa terweg vrij het gebied van de bene denrivieren kan binnendringen, zul len de getijverschlllen in dit hele bekken aanzienlijk afnemen. Op de Noord, het Spui en de Dordtsche Kil zullen de vloed- en ebstroom zich zelf radikaal wijzigen: vloed wordt eb en eb wordt vloed. Een vooral nu bijzonder duidelijk aansprekend voordeel van de Delta werken is ook, dat aan de kust meer en meer zal worden gestreefd naar kwaliteitsbeheer van het water. Mi nister Bakker wilde wel loslaten, dat het bijvoorbeeld wanneer het Zeeuw se Meer eenmaal gerealiseerd is, zo veel mogelijk zal worden tegengegaan dat hierop afvalwater wrrdt geloosd. Het Zeeuwse Meer moet tenslotte toch gaan dienen als waterleverancier voor het hele zuidwesten van Neder land. Hierop vooruitlopend kondigde de bewindsman gisteren aan, dat binnen het raam van de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen Wet op de Verontreiniging van Oppervlakte wateren op het ogenblik wordt ge werkt aan het stichten van een meet station ln het Deltagebied en de aan stelling van controleurs. Ook Is de minister van nlan Intens'ever koniakt te gaan onderhouden met Industrie en regionale overheden, om samen te streven naar een verbetering van de waterkwaliteit. De fraai glimmende Delta-medaille heeft echter ook een minder fraaie zijde. Ook deze heeft minister Bakker gisteren laten zien. De sterke wijzi ging immers in de waterbewegingen heeft vaak grote gevolgen voor een groot aantal waterstaatswerken, maar ook en vooral voor bedrijven en par ticulieren. Minister Bakker echter vindt, hoe triest de situatie in sommi ge gevallen ook kan zijn, dat het al gemeen belang hier moet prevaleren. De gevolgen daarvan zullen echter gecompenseerd moeten worden. Artikel 8 van de Deltawet opent dan ook de mogelijkheid om waar nodig een tegemoetkoming te verle nen in de geleden schade. De uitwer king daarvan wordt geregeld in de Deltaschadewet. Ruim tweehonderd bedrijven hebben zich tot nu toe al gemeld voor een uitkering. De vissers uit Stellendam en Oud dorp hebben overigens nog altijd geen antwoord op hun vraag, of de minister hen een zekere toekomst kan garanderen. Dat antwoord zullen ze voorlopig nog wel niet krijgen ook. Rijkswaterstaat heeft nog altijd niet kunnen voorrekenen of de vaargeul die voor de Stellendamse vissersvloot is vrijgehouden van en naar de spul- sluis ln het Haringvllet-complex ook inderdaad tot in lengte van dagen rij zal blijven. Bij de behandeling van de Delta schadewet in de Tweede Kamer han teerde minister Bakker een bijbelse norm: voor de eerste zeven jaar hoeft men zich niet ongerust te maken. Het is wel degelijk de bedoeling van Rijkswaterstaat om de vaart open te houden, maar centraal staat toch wel dat men niet altijd en onder alle om standigheden de vaart door de geul wil en kan garanderen. geslagen In 21A karaoti gedegen goud e* gezel met 1 echte robijn, 1 echte briljant en 1 echte saffier. Deie prachtige gouden stuiver It door Oranje Munt ontworpen ter her innering aan de onafhankelijkheids verklaring van 1795 waarmede de Zeven Provinciën werden opgeheven en de onafhankelijke Bataafsche Re publiek werd opgericht, die later in het Koninkrijk der Nederlanden over- ging. De' voor- en de achterzijde tonen de vorsten en vorstinnen die In deze 175 |aar hebben geregeerd. Alle penningen zijn genummerd, ge zet met 3 echle edelsteentjes en voor zien van een garantie- en verzeke ringsbewijs. A. 500 ex. 7 gr 0 22,8 mm 6 110/— 8. 250 ex. 12% gr 0 28 mm 185, C 100 ex. 30 gr 0 28 mm 8 333, O. 60 ex. 60 gr 0 38 mm 6 635, Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij ons nieuwe hoofd kantoor! ORANJE MUNT DEN HAAO longe Poten 5 A - Tel. 070-64.69.24* Een gouden penning, een woordevoi en historisch bezit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5