KABINET KOMT MET PRIJSMAATREGEL HUIS DOOR MOEDER IN BRAND GESTOKEN iPS5S» Commentaar MANTEL SPECIALIST Bestand wordt na donderdag verlengd Het Kwartet Ook lonen worden in de hand gehouden Deze maand weer een oefening paraatheid Verdeeld Amerika neemt vandaag een belangrijk besluit RITA) HET WEER Storm blijft Rassenconflict in leger VS in W est-Duitsland Biesheuvel: tijd niet rijp voor keuze Verdeeld Dochter (17) levensgevaarlijk gewond Ontvoerders van Laporte en Cross in Engeland de grote specialist MANTELS is uiteraard de MAN OVERLIJDT IN POLITIECEL I Nieuwe Leicis e Courant Dinsdag 3 november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Om te onderzoeken hoe snel militairen reageren op een opkomstmededeling, zal in november weer een militaire oefening worden gehouden. Op 27 oktober is ook al een dergelijke proef genomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet zal globaal het advies van de SER over een vrijer loon- en prijsbeleid opvolgen. Na zich Vorige week reeds intern te hebben beraden en na een lang gesprek met de fractievoorzitters van de vier regeringspartijen, nam het gisteren dit besluit. Het Kabinet is bereid af te zien van het ingrijpen in afzon derlijke cao's volgens artikel 8 van de loonwet. Hier staat te- WASHINGTON President Nixon heeft een verkiezingscampagne geleid, die „vrywel zonder weerga is wat betreft bedrog, leugen, laster en scheldpartijen", zei gisteravond de de mocraat Muskie in een tv-uitzending, die volgde op een uitgebreide show, waarin president Nixon de hoofdrol had vervuld. Als doen even gemakkelijk was als weten wat goed is, zouden kapelletjes kerken zijn en daglonerswoningen vorsten- paleizen. SHAKESPEARE „Ik geloof, dat de nieuwe onder wijzer me wel mag. Morgen moet ik weer nablijven." DE BILT Opklaringen maar ook enkele buien. Eerst nog krachtige tot stormachtige wes telijke wind, later afnemend. Iets lagere temperaturen. DE BILT Nog steeds wordt het weer in West-Europa be heerst door een band met sterke westelijke winden op alle ni veaus. die in stand wordt gehou den tussen een depressie bij Schotland en een hogedrukge- bied met centrum boven Spanje. In deze stroming komen ver scheidene storingen voor. Van nacht passeerde een frontale storing die weer gevolgd wordt door een trog boven Ierland. De laatste doet de wind tot storm kracht toenemen en veroorzaakt' ook een verhoogde buienactivi teit. Voorlopig is dus nog geen einde te verwachten van het on bestendige weer dat overigens karakteristiek is voor deze maand. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 78.2 cm (1002 millibar) da lend. Zon en maan 4 november: zon op 7.39; onder 17.07; maan op 13.33, onder 20.46; 6 november E.K. Hoog water 4 november: Rotterdam le getij 7.40, 2e getij 20.12; Scheveningen 5.46—18.04; Vlissingen 4.40—17.04; Willemstad 8.3020.49. Senator Muskie, in 1968 een van de presidents-kandidaten van zijn par tij, zei dat de aanvallen van Nixon tn Agnew de werkelijke problemen hebben verdoezeld. De strijd tegen de misdaad wordt door beide par tijen gevoerd; iedereen wil dat de misdaad wordt voorkomen en bestre den. Het presidentiële duo zweeg echter over de toenemende inflatie, de grote werkloosheid, de voortdurende oor log, de problemen van de grote ste den en in het algemeen de zorgelijke toestand van de economie, aldus Muskie., Hij herinnerde eraan, dat de enige parallel met deze onfortuinlijke ver kiezingscampagne de actie in de jaren vijftig was, waarbij Amerikaanse lei ders als onpatrottisch en week te genover het communisme aan de kaak werden gesteld. Nixons politiek van de vrees stelt, dat we omgeven zijn door monster achtige gevaren. Hij zegt: „Geeft ons de macht over uw vrijheid, zodat we u kunnen beschermen". De Republi keinse leiders geloven werkelijk, al dus Muskie, dat als je de mensen maar bang genoeg maakt of kwaad genoeg je hen ertoe kan brengen, tegen hun eigen belangen te stemmen. Zetels De strijd gaat vandaag voorname lijk om 35 (van de 100) Senaatszetels die op het spel staan. Ook zijn in het geding alle zetels (tot dusver 435, maar uitbreiding is telkens mogelijk) van het Huis van afgevaardigden, 35 gouverneursposten en talrijke an dere posten in de afzonderlijke sta ten. Fikse republikeinse overwinningen zouden in strijd zijn met de traditie, die wil dat in een verkiezingsjaar, waarin het presidentschap niet op het spel staat, de regerende partij wat terrein moet prijsgeven. Opniepeilin- gen zeggen dat de republikeinen in de Senaat geen meerderheid zullen veroveren. Of dat waar is, zullen de kiezers vandaag uitmaken. NEW ÏJORK Volgens sommige waarnemers kan er elk moment een gewelddadige krachtmeting uitbreken tussen zwarte en blanke militairen in het Amerikaanse leger in West- Duitsland. De rassentegenstellingen zijn zo toegespitst, dat de paraatheid en het moraal van de troepen ernstig zijn aangetast. Het Amerikaanse weekblad News week heeft een onderzoek naar deze rassenverhoudingen ingesteld naar aanleiding van het proces tegen de negersergeant James Earl Hobson. Hij moet terecht staan wegens poging tot moord en brandstichting in ver band met de ontploffing van een gra naat in een kantine in Beieren, waar bij tien personen werden gewond. Als hij wordt vrijgesproken is hij de leider van de zwarte dissidenten, als 'hij wordt veroordeeld een marte laar; hoe dan ook wordt hij een nieu we held in de rassenstrijd, aldus Newsweek. genover ook een versoepeling van het prijsbeleid. Toch vindt minister Nelissen van economische zaken het te riskant om de pryzen vry te laten. Daarom zal in een algemene prijsmaatregel (calcula tiebeschikking) worden aangegeven onder welke voorwaarden prijzen mo gen worden verhoogd. De 400 De uitkeringen van 400 zouden een reden kunnen zijn van een prijs verhoging. Door deze beschikking wil het kabinet voorkomen dat de prij zen uit de hand lopen. Ook de loon ontwikkeling wordt niet vrijgelaten. Want artikel 12 van de loonwet, op grond waarvan algemene maatrege len mogelijk zijn, blijft gehandhaafd. De achtergrond van deze ontwik keling is ook dat nu het kabinet het SER-advies volgt, ër weer een basis aanwezig is voor overleg tussen de regering en alle betrokken vakbon den. Zoals bekend namen NW en BREDA „Het tijdstip is nog niet aangebroken dat de AR een keuze doet met welke partner de confessio nele partyen volgend jaar een nieu we regeringsploeg gaan vormen. Ik wil wel openlaten om voor de ver kiezingen een aanwijzing te geven over de weg die de confessionele par tijen zullen volgen." Mr. Biesheuvel, fractievoorzitter van de AR-Tweede-Kamerfraotie, zei dit gisteren in Breda tijdens een bij eenkomst van de AR-Kamercentrale in Tilburg. Het sluiten van een stembusak koord .achtte de heer Biesheuvel overigens helemaal niet logisch. Dat zou erop lijken dat er in Nederland alleen een keuze is tussen een socia listische en een liberale politiek. „Er is een derde weg: die van de samenwerkende confessionele par tijen, straks uitmondend in een ge meenschappelijk verkiezingspro gramma, dat onze inbreng zal zijn bij de kabinetsformatie. Die samenwer king vind ik van meer belang dan het maken van een keuze nu, tussen Molly, Hans of Joop." Mr. Biesheuvel constateerde dat er bij de WD een kentering bezig is zich te voltrekken. Het is niet meer de partij van de belastingverlaging. Ten aanzien van de PvdA consta teerde hij op tal van punten overeen stemming bij het sociale beleid, maar grote verschillen in de economisch- financiële sector, zoals op het terrein van de belastingen. NKV niet aan dit overleg deel omdat het parlement artikel 8 van de loon wet had aanvaard. Aangenomen mag worden dat het bedrijfsleven akkoord zal gaan met een algemene prijsmaatregel. Voor het treffen van een calculatiebeschikking moet de minister eerst overleg ple gen met de prijzencommissie uit het bedrijfsleven. Vanavond zal minister Nelissen met deze commisie praten. De SER brengt volgende week een advies over het sociaal-economische j beleid en de maatregelen die voor 1971 getroffen moeten worden. Het besluit, dat het kabinet gisteren nam, moet gezien worden als een belang rijk onderdeel van dit beleid. Onafhankelijk Mr. Biesheuvel, fractieleider van de ARP, die gisteren deelnam aan het oriënterende gesprek met de delegatie uit het kabinet, zei ons, dat zijn fractie de voorstellen geheel onaf hankelijk zal beoordeelen. Duidelijk is, dat de bevoegdheid van het kabinet op het gebied van de prijzen moet blijven bestaan. De in flatie kan ook worden aangewakkerd, zo is gebleken door winstdelingen van het bedrijfsleven. Het gaat hier ook om een bestand deel van een inkomensbeleid- Tijdens de algemene beschouwingen heeft mr. Biesheuvel hiervoor de bijzondere aandacht van het kabinet gevraagd. Minister Luns en zijn vrouw bezochten gisteren het Finse nationale museum in HelsinkiZe werden er rondgeleid door de directeur van het museum, dr. Pylkkanen ROTTERDAM Bij enkele branden in ons land is een kind je om het leven gekomen, een meisje levensgevaarlijk gewond geraakt en grote schade aange richt. De anderhalfjarige Trea Visser kwam gistermiddag bij een brand in LONDEN Interpol heeft de Brit se politie gewaarschuwd voor de mo gelijkheid dat zes personen die wor den gezocht in verband met de ont voering van en moord op de Cana dese minister van arbeid Pierre La porte en de ontvoering van de Britse handelsraad James Cross mogelijk in Engeland zijn. De Canadese regering heeft een be loning van 75.000 dollar (ongeveer 260.000 gulden) uitgeloofd voor inlich tingen, welke leiden tot de aanhou ding van degenen die minister Lapor te 'hebben ontvoerd en vermoord. Een dergelijk bedrag is uitgeloofd in de zaak van de ontvoerde Britse han delsattaché Cross. haar ouderlijk huis te Herbaijum (Franekeradecl) om hel leven. Het kind sliep op de bovenetage. Het vuur was door de sterke wind zo fel, dat tijdens het blussingswerk omliggende huizen schade opliepen. In kliniek De 37-jarige mevrouw V., die er van wordt verdacht haar huis aan de Admiraal de Ruyterweg in Amster dam in brand te hebben gestoken, is in een kliniek opgenomen. Bij deze brand werden haar 42- jarige man en haar beide kinderen. Marjanneke (17) en Jan (15), gewond. Voor het leven van het meisje, dat met derdegraads brandwonden over het gehele lichaam in een ziekenhuis werd opgenomen, wordt gevreesd. De heer V. en zijn zoon, die even als het meisje aan de achterzijde van het huis sliepen, waren al uit het raam gesprongen toen ze merkten dat het meisje er nog in was. Ze drongen naar binnen om haar te red den, waarbij beiden gewond raakten. Het meisje liep ook nog snijwonden op toen zij via een ingeslagen ruit naar buiten werd gebracht. Fabriek Een felle uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht in korte tijd de hele fabriek van de NV Cinerec Su- praphoon in Bunschoten in de as ge legd. Het bedrijf, dat koffers voor grammofoonplaten maakte, leed voor een half miljoen gulden schade. Mo gelijk is de brand ontstaan door over verhitting door een gasverwarmings- apparaat. 'TIJDENS verkiezingscampagnes in Amerika daér overigens niet alleen wordt nogal eens met vuil gesmeten. Het gooien met rotte eieren is niet pas in de afgelopen weken gewoonte geworden; het in een kwaad daglicht stellen van de tegenstander evenmin. Niets is nieuw. Wèl is met name in Amerika het niet eerder voorgekomen, dat een president zich tot middelpunt van vuilspuiterij maakte in een po ging het ene deel van het volk te gen het andere op te zetten; ja zelfs het ene deel van zijn partij tegen het andere. Over de rol die hij vice-president Ag new liet spelen viel al weinig goeds te zeggen. Geruime tijd deed Nixon, alsof hij niet altijd achter de ont boezemingen van zijn partner stond. In de afgelopen weken bleek ech ter volkomen anders. Met een normale verkiezingscam pagne. waarin politieke argumen ten worden gebruikt om het beleid van de regerende president te ver dedigen of aan te vallen, had het onbekookte gedoe van de laatste tijd niets meer te maken. Intimida tie was het parool. Nixon heeft alles op het spel gezet om een meerderheid in de Senaat te behalen en zo van het Witte Huis uit een persoonlijk bewind te kunnen voeren. Hij gebruikt het element van de angst om wat hij noemt „de zwijgende meerderheid" achter zich te krijgen. De president streeft dan ook niet naar een politieke, maar naar een ideologische meerderheid. Hij maakt onderscheid tussen goede en slechte Amerikanen, afhankelijk or ztf vóór of tégen hem zijn; of zij democraat zijn of republikein. De slechten zijn de voorstanders van gelijke burgerrechten, van beëindi ging van de strijd in Vietnam, van een grootscheepse strijd tegen dc armoede, van het wegnemen van de enorme tegenstellingen in de Amerikaanse samenleving. Want zij zijn tegen de gevestigde orde. De goeden zijn zij, die zich door angst (een slechte raadgever) laten leiden, die voor handhaving van wet en orde zonder meer zijn en vaak iedereen steunen die belooft „good old America" in stand te zul len houden. Daar gaat het vandaag om in Ame rika, dat het moet doen zonder een president die de tegenstellingen tracht weg te nemen, zoals dat hoort. ol. 11 Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmoand. Stuur mij als tegenprestatie de J map postpapier. i moet u óók doen vul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuw* Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. WASHINGTON Tussen de vertegenwoordigers van de „gro te vier" en de bij het conflict in het Nabije Oosten betrokken partijen bestaat een „beginsel akkoord" over een verlenging van het bestand langs het Suez- kanaal dat donderdag a.s. af loopt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde dit gisteren in Washing ton mee. Hij zei dat er nog geen ak koord is bereikt over de duur van de verlenging. Volgens de woordvoerder hoopt de Amerikaanse regering dat er op korte termijn een formeel akkoord hierover tot stand komt. j Tijdens het debat in de Algemene Vergadering van de VN over het Na bije Oosten, deed de leider van de Britse delegatie een beroep op Israël uit de in 1967 bezette gebieden teryg te trekken. Deze terugtrekking, aldus sir Colin Crewe, zou echter „niet de mogelijk heid van kleine grenscorrecties die nen uit te sluiten". Sir Colin zei dat in het pakket van vredesplannen de Israëlische terugtrekking en de toe komstige grenzen even belangrijk zijn. De Brit wees er voorts op, dat in het geval van Jordanië de voor de Zesdaagse oorlog van 1967 bestaande bestandslijnen geen internationaal er kende grenzen waren. Daarom was een overeenkomst over de definitieve grenslijn noodzakelijk. Ten aanzien van Egypte zou de in ternationale grens van het vroegere mandaatgebied Palestina de grens kunnen worden, echter met uitzonde ring van het gebied van Caza waaro ver bijzondere schikkingen zouden moeten worden getroffen, die in de grensovereenkomst dienen te worden I opgenomen, aldus sir Colin. ZUTPHEN De 58-jarige E. de W. uit Zutphen is in een cel van het politiebureau overleden a»n een com binatie van te veel alcohol en een hartafwijking. De man was bewus teloos op een weg in Zutphen ge vonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1