KYP MOET EERST EEN FORMATEUR LEVEREN Middenstand wil loonpauze in '71 Nieuwe christelijke partij wil samenleving hervormen Geertsema hoopt nog op stembusakkoord alles goed en( weU Spoorwegongeluk in Zuid-Afrika: H. de Mooy: Nieuw conjunctuurbeleid De mensen keken lachend toe Evangelische Solidariteitspartij 3 MAANDAG 2 NOVEMBER J 970 Suggestie Snelheid JYjOEILIJK VALT te beorrdelen wat het doel is van de commu nistisch Chinese suggestie, een we reldtopconferentie te beleggen tot voorkoming van het gebruik van kernwapens. Mogelijk wil het er slechts aan her inneren, dat het ook een woordje meespreekt op het gebied van de kernbewapening, hoewel het op de vandaag begonnen conferentie te Helsinki (SALT) geen inbreng heeft. Deze herinnering zou dan de waar schuwing inhouden, dat zonder de medewerking van communistisch China een eventueel akkoord over het intomen van de kernbewape ningswedloop van geringe waarde is. Of Peking werkelijk bereid is een bijdrage te leveren tot volledige uitschakeling van kernwapens, moet nog blijken. Vroegere uitlatingen wezen niet in die richting. (Van onze parlementsredactie) LUNTEREN Mr. Geertsema, de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, vindt dat bq een komende kabinetsformatie de KVP als grootste partij het eerste moet worden gevraagd een formateur te leveren. Als de KVP dit niet kan of wil is de WD de tweede geroepene als tweede in grootte in de rege ringscoalitie. Hij zei dit op het congres van de jongerenorganisatie van de WD, dat dit weekeinde in Lunteren is gehou den. Hij voerde daar een debat met prof. Steenkamp, de ontwerper van het KVP-kernprogramma. „Het zou wel verduiveld onverstan- De voorzitter van de JOVD, drs. D. Dees zei in zijn toespraak, dat de VVD desnoods de samenwerking met de confessionele partijen moet weige ren als ze geen stembusakkoord wil len. Of de VVD moet strenge eisen stellen ten aanzien van de zedelijk heidswetgeving. Als de WD zo maar in het confes sionele bootje stapt wordt ze een fi liaal van het lood- en oud ijzerbe- Het wordt hoog tijd dat op autosnel wegen een maximumsnelheid wordt 'ingevoerd die verband houdt met de toestand van het wegdek. Op de we- drijf, .waarvan de heer Biesheuvel de I gen zouden zich zg. voorrijders moeten ongekroonde koning meent te zijn. bevinden die voorzien zijn van drie felrode achterlichten. Deze auto's zou Opvallend vond hij de kruistochten men dan niet dichter mogen naderen van de confessionele partijen tegen dna een vastgesteld aantal meters, alles wat met sex en drugs heeft te Vooral bij regenachtig weer zou een maken. De VVD moet, aldus drs. betrekkelijk lage maximumsnelheid Dees, duidelijk stellen, dat voor de financiering van de vele wensen ver hoging van de belastingdruk onver mijdelijk is. Toch verdient het de moeite de proel di* betoogde mr- Geertsema verder, „wanneer een WD-er forma- op de som te nemen. Voorbereiding van een topconferentie inclusief China hoeft voortgang van het ge sprek te Helsinki niet in de weg te staan. Beperkt doel F)E BETEKENIS VAN de besprekin gen te Helsinki is minder groor dan men er in het algemeen aan wil toekennen. Aan beide kanten zit vooral de bedoeling voor, de enor me kosten te besparen die aan een ongelimiteerde kernbewapening (en -verdediging) verbonden zijn. Zelfs als overeenstemming wordt be reikt over inperking van de bewa peningswedloop, gaat uitbreiding van het al bestaande arsenaal voort en blijven overal ter wereld zowel te land en onder water afschrik wekkende wapens de mensheid be dreigen. Niettemin is het doel van SALT (stra tegie arms limitation talks, of be sprekingen ter beperking van stra tegische wapens) het nastreven waard. Het uitbannen van kern wapens kan slechts bereikt worden, als begonnen wordt met het stop zetten van de bewapeningswedloop. Ook dan staat de wereld pas aan het begin van een lange weg, waar op niet alleen veiligheidsoverwe gingen, maar vooral wederzijds wantrouwen en wanbegrip enorme obstakels zijn. 500 rebellen gedood bi j gevechten in Birma RANGOON Bij gevechten tussen regeringstroepen en pro-Peking op standelingen zijn meer dan 500 rebel len gedood, zo melde het officiële Birmaanse dagblad „Guardian" giste ren. Het leger zou 10 mensen hebben verloren. De rebellen zouden een ge bied ongeveer 100 kilometer van de grens met China hebben willen be zetten omdat de streek belangrijk is voor de rijstproduktie. teur zou zijn van een kabinet met drie confessionele partijen. Overigens heb ik nooit gezegd, dat de heer Bies heuvel ongeschikt zou zijn als pre mier." Voor de regeringsperiode 1971-1975 zag de liberale fractieleider maar twee mogelijkheden: een confessio neel minderheidskabinet of een con fessioneel-liberaal kabinet. Stembusakkoord De WD hoopt nog steeds op een stembusakkoord zodra het gemeen schappelijk urgentieprogram is vast gesteld. Als dat akkoord er niet komt is een confessioneel minderheidskabi net de enige mogelijkheid, aangeno men dan, dat de anti-KVP-resolutie nog bestaat. Prof. Steenkamp gaf niet meteen uitzicht op dit akkoord, toen hij ne gen punten uit het WD-program op somde. waarmee hij het niet eens kon zijn. Hoewel de „liberale nieuwe we gen'' ook veel positiefs bevatten. Moeilijke punten zijn dan de gele galiseerde abortus, de staatkundige vernieuwing, de economische macht, medezeggenschap, defensie, inkomen- en vermogensbeleid. de automatische inflatiecorrectie en de belastingen in verband met de publieke voorzienin gen. Overigens had prof. Steenkamp ook negen verschilpunten ontdekt met het. program van de PvdA. Kiesdrempel Prof. Steenkamp pleitte zeer voor de verhoging van de kiesdrempel tot drie zetels. Hij noenvde dit een keuze tussen een maximale vertegenwoordi ging en een optimaal bestuur en koos voor het laatste. De Weimar-xcpu- bliek, waarschuwde hij nog, is mede ondergegaan door dc versplintering van het politieke midden. Prof. Steenkamp zag nog wel iets in de haalbaarheid van het initiatief- ontwerp PvdA, D'66 en Groep-Aar den om de kabinetsformateur recht streeks te kiezen, gekoppeld aan een beperkt districtenstelsel. In a.r.-kring neemt de overtuiging toe, dat er iets moet gebeuren. Ook bij de Eerste Ka merleden van de ARP valt dit te be luisteren, zei prof. Steenkamp. moeten gelden, zodat automobilisten je dan niet meer met een snelheid vfkn meer dan honderd kilometer per uur voorbij kunnen „vliegen". Bij droog weer dient een maximumsnelheid van 110-115 kilometer te gelden voor per sonenauto's en van 90—95 kilometer voor vrachtwagens. Ten slotte zou men op de televisie geen lieftallige dames meer moeten to lereren die doen alsof een snelheid van 280 kilometer zo gek nog niet is. Er kunnen „rijders" zijn die daaruit afleiden dat 140 kilometer dan maar een peuleschilletje is... Dat alles leidt tot iets meer rijtijd maar ook tot rustig rijden met minder ongelukken. SPIJK Chr. Vink. JOHANNESBURG Zeker 13 mensen zijn zaterdagochtend om het leven gekomen door een botsing tus- j sen twee volle forenzenlrelnen in Sowcto in de buurt van Johannes burg. 130 Passagiers werden gewond. Het ongeluk gebeurde nabij een station op ongeveer vijftien km af stand van Johannesburg. Een trein met arbeiders, die voor hun werk op j weg waren naar Johannesburg, reed achterop een andere. Beide treinen waren vol Bantoe's en kleurlingen, zoals dagelijks het geval is In pieku ren. Tussen Johannesburg en Soweto, waar 600.000 Bantoe's wonen, rijden iedere dag 226 treinen die rond 213.000 passagiers vervoeren. Zij zijn altijd overvol. Op dit traject zijn meermalen ongelukken voorgekomen. De zwaarbewapende politie, uitge rust met honden, had moeite de toe gelopen Bantoe's naar schatting 3.000, op een afstand te houden. De mensen scholden de politie en spoorweg beambten uit en riepen: „Waarom ge beurt dit altijd met Bantoe-treinen?" en „waarom geen trein met blanken. Wij hebben er genoeg van dat onze mensen omkomen." Zeker 13 mensen zijn zater dag omgekomen, toen in Johan nesburg (Zuid-Afrika) in het ochtendspitsuur twee forensen treinen op elkaar botsten. Er waren meer dan 130 gewonden. Kiesdrempel (5) Verhoging van de kiesdrempel tot j drie zetels is een ondemocratische zaak. Politici die nog door iets gedre ven worden, zullen uit de Tweede Ka mer verdreven worden I Het is ook niet eerlijk. Nummer 25 j van de KVP-lijst wie is dat? zal aan de kiesdeler voldoende hebben om in de Kamer te komen evenals bij voorbeeld half-om radicalen op de a.r.-lijst, terwijl een man zonder dub bele bodem: de vroegere a.r.-radicaal Feddema er buiten zal blijven met wellicht hetzelfde aantal stemmen. Daarnaast zal de heer Jongeling (GPV) die man heeft wat te zeggen, aldus de heer Geertsema misschien uit de Kamer verdwijnen. Dan zullen we ook nooit meer iets horen van de Papoea's. En in West-Irian is géén vrede, schreef een Papoea me (vanwe ge de censuur) via Australië. Vorige maand stierven nog 1.000 Papoea's aan de griep geen vaccins, meneer en op Biak woedt thans de zoveelste bloe dige Papoea-opstand. De Papoea's zul- en wederom de dupe worden, nü van wege onze kiesdrempel. Zaterdagmiddag heeft de KRO. naast de prijsuitreiking van de Commissie voor de propaganda van het Nederlandse boekOebe- lebeeldjes als onderscheiding uit gereikt aan de prijswinnaars Harriet Laurey en Frank Herzen. In het tv-programma Oebele bewonderen beiden de prijzen. j LEIDSCHENDAM drs. M. van der - Schaft. (Vervolg van pagina 1) Conjunctuur Ook de voorzitter van de onderne- mersfederatie in het midden- en kleinbedrijf betoogde dat het drin- I gend noodzakelijk is gebleken om het conjunctuurbeheersingsbeleid in ons land te verbeteren. „De SER zal ant woord moeten geven op de vraag of I het in deze tijd nog past een loon- en 99 99 (vervolg pagina 1) Dominique Quette (17), een meisje dat de ramp overleefde zei: „Als de nooduitgangen niet dicht hadden gezeten zouden bijna alle mensen zijn gered". „Ik vermoedde al iets toen ik een brandlucht rook. Toen zag ik de eer ste vlammen over de bar komen. Ik gilde en rende toen naar de deur en de kleine muur. Daar stond een vrouw die mij de weg versperde. Ik duwde haar over de muur. Daarna probeerden we de anderen te helpen. „We hoorden een vrouw achter een van de nooduitgangen gillen. Ze had den de deuren met planken dichtge spijkerd alsof hangsloten niet vol doende waren. Toen namen we een balk en ramden de deur in. We trok ken een jonge vrouw naar buiten. Er lag een stapel mensen achter haar met uitgestrekte handen. Vijf minu ten later waren ze allemaal dood." Haar zeventienjarige vriend, Jac ques Pellet zei: „Het was een totale paniektoestand. Iedereen schreeuw de." Vlammenzee De 17-jarige Jean-Luc Bastard: „We trokken aan armen en benen en doofden het vuur op de kleren van de mensen die we naar buiten konden trekken. Mensen in auto's stopten aan de kant van de weg en keken naar ons. Sommigen maakten grapjes en lachten om wat wij ded"en. Ze wei gerden te helpen. Er waren er maar drie of vier die hulp boden". Hervé Bozonnet (17): Het was af- grijsselijk. Het dak sprong open en de mensen op de eerste verdieping gingen in een vlammenzee ten onder. Het ging allemaal zo snel. Binnen vier minuten was het voorbij". Het was de frootste brand ramp in Frankrijk sedert 50 jaar. In 1921 kwamen in Parijs 150 mensen om het leven bij de brand in het magazijn Printemps en twee jaar la ter 103 toen de Opera Comique in vlammen opging. In het gymnasium van Saint Laurent-du-Pont staan de 142 slachtoffers van de brand opge baard. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Door een kleine en ernstige vergadering is zaterdag in het Forestershuis in Amsterdam de Evangelische Solidariteitspartij (ESP) opge richt. Van de ongeveer honderd aanwezigen gaf de helft zich di rect als lid op. Verder ontving men uit alle delen van het land aanmeldingen van leden. Het initiatief tot het oprichten van deze nieuwe christelijke partij is ge nomen door de werkgroep Bundeling. Deze groep is gevormd door de radi calen, die gedurende het laatste par tijconvent de ARP verlieten. De ESP Is van plan aan de verkie zingen volgend voorjaar mee te doen. Men wil een stembusakkoord sluiten met andere partijen, die ook de her vorming van de samenleving in hun program hebben geschreven. Volgens de oprichtingsresolutie be staat de ESP uit mensen, die de kri tische noties van uit het Evangelie jegens de bestaande orde ernstig ne men en die het bezinnen hierop niet wensen te scheiden van het kritisch handelen. Uitgangspunt en inspiratiebron van het politiek handelen, aldus de Grondslag van de ESP, is de bevrij dende boodschap van het Evangelie. Program Na een diepgaande discussie ging de oprichtingsvergadering akkoord met een „eerste aanzet tot een pro gram". Prioriteit nummer één van de ESP is de democratisering van het be drijfsleven. Andere prioriteiten zijn: Een vredespolitiek, die niet is ge baseerd op afschrikking. Solidariteit met minder bevoor rechte landen. Solidariteit met minder bevoor rechte groepen. Voorzitter van de nieuwe christe lijke partij is de heer W. B. Herstel uit Amsterdam. Drs. J. P. Feddema, onder wiens leiding enkele radicalen de ARP ver lieten, is vice-voorzitter. De heer S. de Rijk-Jongerius uit Rotterdam is secretaris, Ary Noomen uit Amster dam treedt op als publicistisch secre- tais en de heer W. de Smalen uit Amsterdam als penningmeester. De oprichtingsvergadering werd onder meer bezocht door ds. H. Schut uit Utrecht, broer van de minister van volkshuisvesting. In het bestuur hebben verder zitting de heren P. Bouma, Johan W. E. Riemens en de heer J. Hindriks uit Groningen, ex- voorzitter van de van 1952-1962 be staande Chr. Volkspartij. Speciaal bericht van verhindering was ontvangen van prof. dr. H. Lin- Neman uit Amsterdam en de heer Reugebrink uit Leiderdorp. Hervorming In zijn inleiding zei de heer Her stel, dat er geen andere keus meer aanwezig was. De nieuwe partij moest worden opgericht, omdat de confes sionele partijen zijn vastgelopen in onduidelijkheid. We moeten het wa gen. De oprichtingsvergadering werd ge houden op Hervormingsdag. De heer Herstel wilde vooral denken aan dr Martin Luther King, de Amerikaanse negerleider, die solidair was met de verdrukten en op de top van de berg het beloofde land zag. Drs J. P. Feddema zag dit verband met Hervormingsdag: Onze taak is de hervorming van het confessionele partijwezen nu de lijn van Berghuis is verlaten. Het trio Mellema, Biesheuvel en Schmelzer heeft de vernieuwing stuk gemaakt. De jongeren, vervolgde drs. Fedde ma. vinden de confessionele partijen niet meer geloofwaardig. De schel ding van de geesten is er al. De secu larisatie in de confessiinele partijen neemt toe. De grondslag functioneert niet meer. De programmatische arbeid van prof. Steenkamp wordt geofferd op het altaar van de machtspolitiek van de drie. Afspraak premier De heer Feddema gaf het verhaal door van de oud-voorzitter van de CHJO, de heer J. Huijsen, over een afspraak betreffende het toekomstige premierschap, welke afspraak al in 1967 werd gemaakt. Biesheuvel kreeg namelijk toen dat premierschap al aangeboden, hoewel het hem niet toekwam, gezien de grootte van de partij. Voorwaarden waren, dat Biesheuvel de ARP zou kunnen meekrijgen in de CDU-samenwerking; hij de radicalen zou kunnen overhalen hun verzet daartegen op te geven en Schmelzer de opvolger van Luns zou worden. De heer Huijsen vond zo'n afspraak bin nenskamers ontoelaatbaar in een tijd, waarin om steeds meer openheid wordt gevraagd. De heer Feddema zag in dit alles een schrijnend voorbeeld van een stuk secularisatie. Mr. Biesheuvel moest het nog meer ontgelden van Feddema. In Rotterdam had mr. Bies heuvel gezegd, dat de zedelijkheids- vraagstukken steeds belangrijker zijn geworden. Dit nu. aldus drs. Fedde ma, is een onbegrijpelijke manoeuvre om het wezenlijke te ontwijken. W aar schuwingen Na het voorlezen van de oprich tingsformule kreeg de ESP de eerste felicitatie te incasseren van PvdA- kabouter Julius Vischjager, die over de belangrijkste politieke stap sinds de nacht van Schmelzer sprak. Daarentegen werden ook waarschu wingen gehoord een pressiegroep te blijven en geen politieke partij te worden Want dan zou men spoedig vervallen in de fouten van elke poli tieke partij. De verjaardag was grandioos ge weest. Het was 's morgens vroeg al be gonnen met slingers rond het bed bij het, wel zeer voortijdig, ontwaken. Met dispensatie van het bord pap aan het ontbijt, een trommeltje mee naar school, een lawaaierige kinder partij in de middag en daarna de komst van de liefhebbende familie leden. De cadeaus waren toegestroomd. Een zevenjarige zit nog boordevol wensen en niemand kwam met lege handen. Een bijna onverzieobare stapel van miniatuurautootjes, een plastic knots van een brandweerwagen, een verantwoorde blokkendoos, het pe dagogische leesboekje van de ern stige tante, de astronautenhelm van opa en een lading snoep, die moeder stilletjes beetje voor beetje in een kast smokkelde voor kariger dagen. Eigenlijk teveel om het allemaal te omvatten. Maar toch zonk dit alles eigenlijk in het niet bij het ouderlijk ge schenk, lang gekoesterde verwach ting... een complete cowboyuitrustins met franje jack en laarsjes, zwaar beslagen ceintuur en breedgerande hoed. Het liefst was hij er mee in bed gedoken, maar eindelijk toch, slaap- moe legde hij de heldhaftige tooi af Revolver Wel onder voorwaarde dat de plunje vlak naast het bed op een stoel uit gestald moest worden. De volgende ochtend begon wat katterig. Omdat hij nog moe was; omdat het cowboypak niet aan mocht naar school en omdat het bord pap er weer stond. Een verjaardag is maar een et maal lang en het barre -leven gaat verder met de verplichting wat wij zer te zijn geworden ook nog. Maar na school was het cowboy- pak toegestaan. Hij hulde zich erin. Wat kritischer dan de eerste keer Liet de ceintuur zakken op de smal le heupjes, bekeek zich in de spiegel. Ontdekte toen wat er aan man keerde... De revolver... Net kwam zijn vader thuis en on middellijk riep hij beide ouders ter verantwoording. Hoe ze die nu had den kunnen vergeten...? De ouders grepen hun kans. Ver telden van de vreselijkheid van ge weld. de ramp van oorlog, de be heersing der driften- En dat hij. kleine jongen, dat toch wel begrijpen kon? prijsbeleid te voeren (al dan niet glo baal) om al te grote schommelingen in het economisch leven te voorko men", aldus de heer De Mooy, die er op wees dat men in West-Duitsland andere middelen gebruikt om de con junctuur te beïnvloeden, zoals be heersing van de overheidsuitgaven, het geldverkeer, de kredietverlening, de belastingpolitiek en de rente voor kort en lang geld, waarbij de belas tingpolitiek centraal staat. Over de belastingmaatregelen van de regering zei de federatievoorzitter, dat hieruit „opnieuw onvoldoende zorg voor de verbetering van het fis cale klimaat voor de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf blijkt. Dat bevreemdt temeer, omdat de structurele ontwikkelingen juist daar om een meer aangepast beleid vra gen". Bt ir Over de voorgenomen verhoging van het btw-tarief van 12 tot 14 pro cent zei de heer De Mooy. dat dit het midden- en kleinbedrijf als „laatste schakel" in de bedrijfskolom voor grote moeilijkheden plaatst. Juist die laatste schakel, die rechtstreeks met de consument te maken heeft, zal voor de noodzaak worden geplaatst die belastingverhoging in de prijzen door te berekenen, met alle gevaren van dien: omzetstagnatie. prijspsy- chose ten nadele van de ondernemers en extra beheerskosten. De federatie wijst elke maatregel af. die de omzetstructuur van een be drijfstak ernstig aantast. De heer De Mooy noemde als voorbeelden de hef fing op aanneemsommen van bouw werken en het niet meer aftrekbaar verklaren van onderhoudskosten van woningen. Hij pleitte verder voor handhaving van de verticale prijsbinding. „Laat men liever de aandacht richten op kartels en monopolieposities, zoals bijv. bij cement en staal bestaan en rondom de nrüsvorming van bijv. aardgas en elektriciteit." Ook zei de heer De Moov het nodig te vinden dat op korte termijn een studie begint over de aanpak van een reorganisatie van het vakonderwijs. Na de rede van de heer De Mooy werd de nota „Kernpunten van ons beleid", die de federatie donderdag liet verschijnen, aangeboden en be sproken. Zestiende slaehtoffer brand Wagenborgen GRONINGEN In het Acade misch Ziekenhuis te Groningen is za terdag een 29-jarige vrouw uit Ha- velte aan zware verwondingen over leden. die zij bij de brand in het pa viljoen Groot Bronswijk in Wagen borgen had opgelopen. De vro'iw is het zestiende slachtoffer. Hij knikte hevig van ja. Natuur lijk. hij begreep het best. Maar die cowboys hadden toch altijd revol vers...? Ze redeneerden verder, dat cow boys die vroeger hadden, maar nu niet meer... dat revolvers lelijke din gen waren en heel gevaarlijk... Het kind liet het er maar bij zit ten, want de poes kwam net binnen en eiste zijn aandacht op. De ouders knipoogden tegen elkaar. Dat had den ze even goed opgelost! De volgende morgen: een fris jon getje aan het ontbijt. De pap ver dween zonder morren. Toen wees hij naar de ontbijtkoek: „Mag ik...?" Hij kreeg een plak, een lekkere dik ke. Met kleine knabbeltandjes beet hij de kruimpjes af. Bekeek aldoor zijn plak. die langzaamaan vorm kreeg. Niemand lette ,op hem. Tot de juichkreet kwam... „Kijk eens..." Triomfantelijk hield hij de koek- snee op... en het was er een... een echte schietrevolver in miniatuur bruinbaksel...!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5