Gereformeerde synode begon met zaak der verontrusten KERK EN WERELD MOET JUBELJAAR VERKONDEN THEOLOGEN HEBBEN KREDIET GEMEENTEN NODIG Synodecommissie ovér de kwestie van Adam Geef ons één dag alle vuilnisbakken van een grote stad Puzzelboek ÖJ Een woord voor vandaag Brands erft toga Verwey UILENSTEDE OPENT CAFÉ ARP eens met de vakbonden China wil wereld topconferentie MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 Het moet wel fout gaan. als een schapenfokker, zonder enige theologische opleiding, de mensen aanzegt, dat zij zullen omkomen en als zij hun leven niet radicaal beteren. Amos, afkomstig uit het verre Tekóa, heeft het ondervonden. Hij krijgt te maken met een échte priester, Amazia, die tegen koning Jerobeam heeft verteld, dat Amos een samenzwering tegen de koning smeedt eu dat het land de woorden van Amos niet zal kunnen verdragen. Amazia spreekt Amos dan aan als "ziener" en hij gelast hem te vertrekken naar het land van Juda en daar te profeteren. "Maar in Bethel moogt u voortaan niet meer profeteren, want dat is een koninklijk heiligdom en het is een rijkstempel!" Amos weet dus nu waar hij aan toe is. Amazia begrijpt waarschijnlijk niet hoe volledig hij gelijk heeft als hij ze%t> dat het land de woorden van Amos niet zal kunnen verdra gen. Inderdaad: als een land, een volk, de oproep tot een radicale terugkeer naar de dienst van God niet wenst op te volgen, gebeurt er wat. Het zal die oproep niet kunnen verdragen en moeten reke nen op de slaande hand van God. Amos heeft opdracht het oordeel aan te zeggen, als de mensen weigeren God te erkennen en het recht en de gerechtigheid omkeren in hun tegendeel, misschien nog met godsdienstige praatjes en stichtelijke wóórden. Zij moeten het tens lotte zelf maar weten... We lezen vandaag: Johannes 6 vers 25 tot 40. (Van onze kerkredactie) SNEEK De gereformeerde synode is vandaag in de Noorderkerk van Sneek, aan het begin van de onherroepelijk laatste synodeweek de sluiting aan het eind van deze week is defi nitief begonnen met de behandeling van de kwestie der verontrusting. Uitgangspunt is het rapport van een commissie ad hoc, die het ook heeft ondertekend en bestaat uit prof. dr. J. T. Bakker, Kampen, prof. dr. J. van den Berg, Amstelveen, dr. F. L. Bos, Vlaardingen, ouderling G. van Galen, Zwijndrecht, ds. P. Heinen, Utrecht, prof. dr. J. L. Koole, Wezep, dr. A. Kruyswijk, Enschede (rapporteur), ds. L. H. Kwast, Leeuwarden, ds. A. C. van Nood, Velsen-noord, ds. J. Overduin, Veenendaal, prof. dr. Herman Rid derbos, Kampen en ds. E. G. van Teijlingen, Amsterdam-zuid. (Van onze kerkredactie) SNEEK Nadat het commissie rapport over de verontrusting bij de gereformeerde synode was uitgeko men is daar later nog een stuk aan toegevoegd, waarin breder wordt in gegaan op de kwestie van Adam. Hierover zegt de commissie, dat de synode van Amsterdam (1967/68) met haar verwijzing naar de belijdenis en naar Romeinen 5 onderstreept heeft, dat door de ongehoorzaamheid van de mens een breuk plaatsgreep in de verbondsverhouding van God met dc mens. Dan staat er in dit toegevoegde stuk: „Nu menen sommige leden der commissie te moeten staande houden, dat zich deze breuk heeft voorgedaan in het leven van een historische Adam, ons aller stamvader. Anderen neigen ertoe, gezien de aard van het Schriftverhaal van Ge nesis 2 en 3, alsmede op grond van door hen als juist aanvaarde gege vens van andere wetenschappen, de conclusie te trekken, dat bij Adam niet aan een „historisch persoon", een individu, moet worden gedacht Maar in ieder geval is duidelijk, dat wij en daaraan herinnert ons het „door één mens" (Romeinen 5) in het geloof spreken over onze ge schiedenis als over de ene mensheids geschiedenis, waarin door 's mensen afwending van zijn God zich een be slissende wending voltrok, waarin wij allen delen. Naar het oordeel van de commissie ligt hierin opgesloten, dat aan het Schriftverhaal in Genesis 2 en 3 niet louter exemplarische (dit is: voor beeldige - red.) waarde mag worden toegekend en dat het niet uitsluitend kan worden betrokken op hetgeen zich blijvend afspeelt in het leven van de mens". Aldus dit citaat uit de aanvulling van het commissierapport. Verwacht wordt, dat ook mor gen de gehele dag over dit on derwerp gesproken zal worden, waar na er woensdag een comitézitting zal zijn, na afloop waarvan tot uitspra ken en besluitvorming over deze kwestie kan worden overgegaan. Het rapport gaat in op vier hoofd punten. In de eerste plaats op bezwa ren rondom Genesis 2 en 3, zulks naar aanleiding van verzoeken aan de synode om terug te komen op de be slissing van Amsterdam (1967/68), derhalve de leeruitspraken van Assen (1926), opnieuw bindend te verklaren. In de tweede plaats wordt gesproken over de aard van het Schriftgezag, ten derde over bezwaren en aan klachten inzake horizontalisme, secu larisatie, loslating van de Schriftuur lijke toekomstverwachting e.d. en ten vierde over de binding aan de belij denis. Met name voor wat betreft liet Schriftgezag en de horizontalisering zegt het rapport al bij voorbaat dat de problematiek in dit verband zo in gewikkeld en veelomvattend moet worden geacht, dat een uitvoeriger studie noodzakelijk is, dan de com missie in de haar toegemeten tijd kon opbrengen. Men heeft volstaan met een aantal centrale opmerkingen. De commissie heeft met woordvoer ders van de verontrusting indringend gesproken over de methode die door haar werd gevolgd en over de conclu sies, waartoe ze werd geleid. Op ver scheidene punten kon geen eenstem migheid worden bereikt ook onder verontrusten zelf bleek hier en daar verschil van inzicht te bestaan. AMSTERDAM De toga, die Al- I bert Verwey en Jan Romein hebben j gedragen en waarin in witte kruis- steekjes hun namen geborduurd staan, heeft vandaag een nieuwe eigenaar gekregen. Gekleed in deze toga heeft vanmid dag prof. dr. M. C. Brands zijn in augurele rede gehouden als hoogle raar in de geschiedenis aan de univer siteit van Amsterdam. Onder de na men van Verwey en Romein heeft de weduwe van laatstgenoemde,. Annie Romein, de naam Maarten Brands geborduurd. Prof. Brands hield zijn oratie over „Het unieke Amerika" De Ameri kaanse geschiedenis wordt tegen woordig op vele punten ingrijpend herschreven. Tot voor kort zagen de Amerikanen hun,land als moreel su perieur, vergeleken bij de verziekt- heid van de Europese politieke en so ciale toestanden. De crisis, waarin de Verenigde Staten verkeren, doet het besef doorbreken, dat het land veel minder uniek is, dan men dacht. De nieuwe hoogleraar is (met een korte onderbreking) reeds sinds 1958 aan het historisch seminarium van de universiteit van Amsterdam verbon den, aanvankelijk onder de leiding van prof. Romein, tot diens overlijden in 1962. Vraag op diakonale bijeenkomst Figuur-puzzel Horizontaai woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. dakbedekking (Ind.), 2. onderwerp, 3. wa ter in N. Br. 4. gelijkenis, 5. voordeel, 6. ko ker. 7. bestuur. 8. plaatsje bij Trier, 9. ro meins keizer, 10. smal steegje. HOR. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Oplossing vorige puzzel VERT. 1. intentie 2. nestor 3. tsaar, 4. etat 5. nor 6. tr. 7. energiek 12. ge ll.Ger 10. leng 9. gerei 8. Genève (Van onze kerkredactie) UTRECHT Werelddiakonaat vanuit Indonesië gezien en vervolgens vanuit Zuid-Afrika gezien. Landen met totaal verschillende wensen maar in één ding gelijk. Mr. Yap Thiam Hien uit Indonesië: „Kom over en help ons" en Joop de Bruijn van het Christel.iike Instituut van Zuid-Afri ka: „Ons werk kost schatten. M'n vrouw zei: Geef ons één dag de vuil nisbakken van Amsterdam". In dit laatste geval een vraag en een aan klacht tegelijk derhalve. Een en ander werd zaterdagmiddag gezegd in de congreszaal van het Jaarbeurscentrum, waar de generale diakonale raad der Nederlandse Her vormde kerk zijn algemene vergade ring hield. Mr. Yap Thiam Hien, lid van de raad van kerken van Indonesië en van Interchurch Aid, ging speciaal in op het begrip armoe de in zijn land, iets wat u zich als ik hier zo rondkijk, zo zei hij, onmoge lijk voor kunt stellen. U heeft geen hongervrees, li bent verzorgd tot uw oude dag, uw kinde ren kunnen tot op de universiteit on derwijs genieten, uw rechten zijn ge waarborgd. In Indonesië kan uw bed de grond waarop u staat zijn, kunt u te weinig eten krijgen, heeft u vaak geen verplegine als u ziek bent, kunt u analfabeet blijven en kunt u van de ene dag op de andere uit uw huis worden gejaagd. Met dat laatste doelde hij op de mogelijkheid dat men bijvoorbeeld bij straatverbreding of bruggenbouw zonder meer de aanzegging kan krij gen zijn huis of bedrijf af te breken AMSTERDAM Sinds vrijdag in Uilenstede, het studiecentrum van de Vrije Universiteit, een voor treffelijk geoutilleerd algemeen café rijk. Het is de bedoeling, dat café Uilenstede uitgroeit tot een veelzijdig ontmoetingscentrum voor studenten en niet-studenten. Het café is een onderdeel van een organisatorisch, financieel en ideolo gisch samenhangend groter geheel van voorzieningen in Uilenstede. Vanaf januari 1971 zullen een petit- restaurant, een mensa en een auto matiek samen met het nu geopende café ten dienste staan aan een zo groot mogelijk publiek: VU-mensen, maar ook studenten van de Gemeen telijke Universiteit HTS-ers, MO-ers, kunstacademie-mensen, vernleegsters. De exclusiviteit van de oude studenten-sociëteit is totaal verleden tijd geworden. Het café is zo groot, dat het elk wat wils biedt. Er zijn drie biljarts, lees tafels, kaarttafels, een gezellige bar, twee tv-hoeken. Muziekliefhebbers vinden een geluidsinstallatie met een omvangrijke discotheek. Er is een aparte royale zaal met eigen bar te huur voor feesten en recepties. om het voor eigen rekening zoveel meter naar achteren weer op te bou wen. Dat „néémt" men ook overwe gend, omdat men zich zijn eigen rechtspositie nog onvoldoende bewust is. In Indonesië vigeert nog een op oude Nederlandse opvattingen ge stoelde rechtsbedeling, die het de overheid onder meer nog mogelijk maakt mensen zonder berechting lan ge tijd vast te houden. Allemaal ty pische kenmerken van een land uit de derde wereld. Wat wij nodig hebben is uw steun. Materieel, maar vooral ook wat des kundigheid betreft, aldus deze broe der uit Indonesië. Vooral de kerken hebben een belangrijke taak als pio niers in de strijd voor rechtvaardig heid. Aan het bewust maken van de menselijke rechten ontbreekt bij ons nog veel, zeer veel. En naar aanleiding van een vraag over de verhouding islam-christen- dom: er zit 'n stuk jalouzie bij het mohammedanisme o.m. vanwege de wervingskracht van het christendom, vanwege de posities die christenen innemen, vanwege hun scholen en ziekenhuizen. De vraag die heel dringend in Indonesië aan de orde is bij christe nen, luidt: is het goed alleen te den ken aan eigen ontwikkeling en activi teiten? Gaat het niet evenzeer om ook aan niet-christenen breder onderwijs te geven, om veel meer samen te werken, niet alleen door de dialoog (die er is) maar ook in het samen opbouwen van het land? In die rich ting gaat het gelukkig, langzaam maar zeker. De heer De Bruijn schetste de ach tergronden van de raciale situatie in 7uid-Afrika en de corrigerende rol die het christehik Instituut daarin tracht te vervullen. De mensen van het instituut willen bruggen slaan vooral tuscen de zwartman en de blanke, helpen de Bantoekerken met de opleiding van predikanten en ♦■-achter, waar maar mogelijk de hui- aipg rpeioi» ontwikkeling te doorbre ken. de geesten te beïnvloeden via gesperksgroepen, lec tuur en wat niet al Dat werk moet doorgaan. Dank is er voor de hulü, ook uit Nederland. Maar geld blijft nodig, steeds meer. In de morgenuren had de druk bezochtte vergadering een conceptbe leidsnota over internationale hulpver lening besproken. China eist toelating Volkerenorganisatie HONGKONG „Het is volkomen onwettig een groot land met een be volking van 700 miljoen mensen uit te sluiten van de Verenigde Naties", zo verklaarde het officiële Chinese persbureau Nieuw China gisteren ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de VN. Het eist toelating van China en uit stoting van „de bende van de bandiet Tsjang Kai Tsjek". Maar toch kon het gesprek worden gehouden in een sfeer van vérgaand wederzijds begrip en in een broeder lijke geest. Over de bezwaren rondom Genesis 2 en 3 moet de commissie constateren, dat niemand voor het verzoek om As sen 1926 opnieuw bindend te verkla ren argumenten heeft aangevoerd, die niet reeds grondig waren overwogen. Daarom adviseert zij het besluit van Amsterdam ook niet te herroepen. Misverstand kan evenwel zijn ont staan over een der uitspraken in dat verband, die blijkbaar hier en daar als een nieuwe leeruitspraak, een soort vervangingsformule zelfs, is ge zien. Dat is onjuist; in de betrokken uitspraak van Amsterdam werd slechts verwezen naar het vanouds erkende gezag van de belijdenis der kerk. Schriftgezag Komend tot de aard van het Schriftgezag, zegt de commissie onder meer: Juist omdat de Schrift door haar heilsboodschap zelf haar gezag poneert en de kerk zich in de Schrift door God-zelf op unieke wijze tege- moetgetreden weet, buigt de kerk zich onder dat gezag, wil zij zich door het gehéél van de Schrift laten ge zeggen. Dat in de theologie bijzondere aan dacht valt op die Schriftgedeelten, die naar men meènt licht doen vallen op vraagstukken van nu, is op zich zelf niet verkeer'd, hoewel hier geva ren dreigen. Maar het is volgens de commissie niet juist, hier uitsluitend of ongenuanceerd te doelen op de huidige theologie. Wie zich op funda mentalistisch standpunt bevindt, wordt door het gevaar van subjecti- vering evenzeer bedreigd als de aan hanger van een andere schriftbe schouwing. Het is de taak van de kerk de boodschap zo te vertolken, dat die ook nu verstaanbaar blijft. Zo doemen vragen op die gegeven zijn met de dfstand, die de taal en de tijd van de Schriften scheidt van de onze. Daar bij mag de kerk vertrouwen op de Heilige Geest, maar ook is het de taak van de theologie mee te werken aan het verstaan van het Evangelie door de moderne mens. De kerk zal naar aangrijpingspun ten in de wereld van onze tijd moe ten zoeken en anderzijds allerlei mo derne overtuigingen onverbloemd moeten verwerpen. Dat geldt ook voor de eerste hoofdstukken van Ge nesis. Het is van belang dat de theo logische wetenschap deze uitdaging heeft aanvaard en niet voor de moei lijkheden terugdeinst. De theologie moet hierbij van de gemeente op veel krediet aanspraak kunnen maken. Er wordt veel geduld, zoeken en tasten gevergd. Dat daarbij nieuwe dingen gezegd kunnen wor den is duidelijk. Het valt te verstaan, dat velen zich daarbij soms moeilijk kunnen onttrekken aan de indruk, dat tot voor kort onaantastbaar schij nende zekerheden verloren dreigen te gaan. Over de aard van deze zekerheden zal discussie mogelijk moeten zijn. Overeenkomstig het goddelijk gezag van de bijbel zal het wetenschappe lijk onderzoek uiteraard slechts dan een wezenlijke bijdrage tot betere verstaanbaarheid van de waarheid Gods kunnen leveren, zolang het zich bewust blijft van zijn eigen grenzen tegenover het unieke van de openba ring Gods. Horizontalisme Inzake de bezwaren over horizonta lisering zegt het rapport onder meer, dat wanneer op het gevaar daarvan gewezen wordt en deze klacht ook niet van grond ontbloot is, er toch geen verkeerde afweerhouding tege nover mag ontstaan. De kerken moe ten zich niet in een koers laten drin gen, die in wezen een dood spoor zou blijken te zijn. Echter: bij dit alles mag nooit ver geten worden, dat het Evangelie zich in de eerste plaats richt op de ver houding van de mens tot God. Hoe wel de commissie het moeilijk vindt een oordeel te vellen over klachten inzake vervlakking en horizontalise ring, wil zij uitspreken dat de aan dacht voor de breedte en de lengte niet ten koste mag gaan van de hoog te en de diepte: het is de eerste en grote roeping der kerk om bij alle dienstbetoon en bedrijvigheid van de enige troost in leven en sterven te blijven getuigen. Dit temeer, naarma te de vervreemding van het geloof toeneemt. Terwijl de kerk enerzijds zal moe ten toezien geen domper te zetten op hetgeen zich in haar midden aan nieuwe belangstelling, ijver, hoop en moed openbaart om de zegenende kracht van het Evangelie in deze we reld duidelijker tot openbaring te brengen, zal zij anderzijds de reik wijdte van hetgeen waarop wij hopen en waarvoor wij bidden niet tot de tegenwoordige wereld mogen beper ken. De kerken moeten erop toezien, dat in de prediking ten aanzien van deze fundamentele zaken geen twijfel wordt gewekt of gelaten. Binding Ingaande op de binding aan de be lijdenis signaleert de commissie twee uitersten: a. zij die met een beroep op de letter van Schrift of belijdenis al te gemakkelijk de onaantastbaarheid van eigen opvattingen menen te kun nen bewijzen en anderen al te spoe dig van ontrouw menen te moeten Dr. A. Kruyswijk, te Enschede, lid van het moderamen, die als rapporteur optreedt bij de be handeling van de kwestie der verontrusten. beschuldigen en b. zij, die in hun ijver het Evangelie toegankelijker te maken niet alleen menen, dat de ker kelijke belijdenissen hun tijd hebben gehad, maar ook iedere coafessdonele binding in strijd met de vrijheid ach ten, waarmee Christus ons heeft vrij gemaakt. In een verdergaande polarisatie van deze meningen ligt een ernstige' bedreiging voor het onderlinge ver trouwen en voor de eenheid van het kerkelijk leven, aldus de commissie. Reeds ziet men zich in de kerken groeperingen aftekenen, die voor el kaar onderling nauwelijks meer aan spreekbaar zijn. Er is in de kerk volwassenheid no dig, die niet terstond alarm slaat, maar gelooft in de kracht van de waarheid, zeker bij degenen met wie men zich één weet in Christus. In dit (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN Gisteren heeft Kerk en Wereld zijn zilve ren jubileum gevierd, terwijl tevens officieel afscheid werd genomen van dr. J. M. van Veen, voorzitter van het direc torium, die in december met emeritaat gaat. De feestdag begon met een kerk dienst, die werd geleid door dr. Van Veen. Hij preekte naar aanleiding van Lucas 4 vers 18 en 19. Jezus gaat voor in de synagoge van Nazareth en leest uit Jesaja 61, waar onder andere staat: en Hij heeft Mij gezonden om aan gevangenen los lating te verkondigen en aan blinden het gezicht, om verbrokenen heen te zenden in vrijheid, om te voorkondigen het aangename jaar des Heren." 1945 Was het bevrijdingsjaar. Wij voelden ons bevrijde slaven. D.e stich ters van Kerk en Wereld waren zelf verdrukt, gevangen en mishandeld. Zij hebben het apostolaat gezien als de verkondiging van het aangename jaar, het jubeljaar van de Heer, waar in volgens het Oude Testament ieder zou terugkeren tot zijn oorspronke lijke bestemming. Studenten van De Horst, jeugdwer kers, maatschappelijk werkers, con ferentiegangers, zij waren de aposte len, die vanuit Kerk en Wereld het jubeljaar moesten verkondigen, de be kering van mens en volken. Dat is nog steeds ons doel. Er moet hard worden gewerkt voor het recht en heil en welzijn van de mensen. Veel is niet tot stand geko men. Zo bleef de wanhoop over wat zich in de wereld afspeelt en in de kerk. Twee zonden tegen de hoop zijn aanmatiging en wanhoop. Wat mati gen wij ons aan aan de illusie uit 1945 te wanhopen? Er is geen noodlot, er zijn geen wet matigheden. Er is een hoopvolle toe komst voor allen, die hunkeren naar een stuk recht en heil." Een bijzondere belevenis was giste ren het optreden van priester-dichter DR. J. M. VAN VEEN Huub Oosterhuis met het koor van de rooms-katholieke studentengemeente uit Amsterdam. Voor het jubileum van Kerk en Wereld had hij speciaal drie nieuwe liederen geschreven, die het koor met ongekend enthousiasme zong. Bijzonder fijne melodieën. Ook de verbindende tekst stond op naam van Oosterhuis. Thema was het volk Israël, dat als slaven in Egypte woont en daarna bevrijd wordt. Moderne kerkkunst op heel hoog peilt Er waren gisteren verschillende sprekers, die Kerk en Wereld en dr. Van Veen gelukwensten. Een daarvan was ds. J. A. G. van Zanten, praeses van de synode. Hij citeerde uit het boek van dr. Van Veen „Hoe lang nog God?" de zin „Tegen de onmacht en de vertwijfeling in vechten, bidden, hopen wachten. Dat tekent u ten voe ten uit". Prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van de rooms-katholieke St. Willibrord- vereniging en lid van het praesidium van het Oecumenisch Actiecentrum dankte Kerk en Wereld namens dit centrum voor de openheid en durf om mee te doen en terrein (zetels en di rectiekamers) beschikbaar te stellen voor het OAC. Dr. A. Th. van Leeuwen, een van de directeuren van Kerk en Wereld, riep in zijn toespraak alle kerken, welke dan ook, op mee te doen aan het Oecumenisch Actiecentrum Aan het eind van de middag was er gelegenheid dr. Van Veen te felicite ren en afscheid van hem te nemen. Opgemerkt moet nog worden, dat voor de feestdag van gisteren een ste vige aanloop was genomen, die vrij dagavond begon en zich zaterdag de hele dag voortzette. Samen met geïn teresseerden van buitenaf hebben staf en diectie heel wat afgepraat hoe het beleid van Kerk en Wereld er voor de nabije toekomst moet uitzien. In de sectie, die zich bezighield met publiciteitszaken kwam naar voren, dat onderzocht zal worden hoe het blad De Open Deur bij de lezers aan komt. NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (NH), J. Kooien te Werkendam; te Neede, T. Tijsma te Sexbierum. Aangenomen naar Dreischor, drs. J. Geers te Ridderkerk; naaf Wage- ningen (vac. F. N. M. Nijssen), H. B. van der Steen, geest. verz. Jongens huis te Hoenderloo; naar. Zeist, R. J. van de Hoef te Papendrecht, die be dankt voor Hasselt, Hilversum (vac. E, E. de Looze) en voor Hollandsche- veld. Emeritaat (april 1971), A. Ploeger te Echteld. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Enschede (2e prot. campuspastor techn. hogesch.), J. de Jongh te Uithoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuw-Beijerland, J. C. Weststrate te Meliskerke. opzicht zal er naar het oordeel van de commissie, speciaal bij hen die zich niet meer anders dan verontrust doen horen, iets moeten veranderen, zal de eenheid van de kerk niet bij voorbaat worden prijsgegeven. Dit alles mag men echter alleen dan verlangen, als tevens wordt er kend dat hun verontrusting niet van grond is ontbloot. Daarbij doelt de commissie enerzijds op de niet altijd zorgvuldige prediking en anderzijds op deconfessionele tendenzen, die zich allerwege openbaren. Over de binding aan de kerke lijke belijdenis heeft de synode nog in 1969 duidelijk positie gekozen, waarbij zowel de nadruk werd gelegd op het ondubbelzinnige als op het on- bekrompene van die binding. De sy node zal met volharding de strekking daarvan in de kérken moeten blijven voorstaan en bevorderen. Daarbij zal het niet moeten gaan om een formeel hetzelfde zeggen, maar om de uit drukking van onze gezamenlijke ge loof sverbon denheid met het hart van het Evangelie, dat onze weerbarstig heid met haar majesteit overweldigt. De commissie beveelt tenslotte de synode aan, zich over een en ander in een tot alle kerken gericht herderlijk schrijven uit te spreken. HILVERSUM De ARP vraagt offers omdat ze dat nodig vindt, de belastingen zullen omhoog moeten. Iedereen zal naar draagkracht mee moeten betalen aan het leefbaar hou den en het leefbaar maken van onze samenleving. Dat is de mening van dr. W. de Kwaadsteniet, secretaris van de ARP. Hij is blij met het ontwerp actiepro gram van de drie vakcentrales, blij omdat ook CNV, NKV en NVV hun leden voorhouden dat wensen geld kosten en dat er daarom een keus gemaakt moet worden tussen meer gemeenschappelijke voorzieningen en meer persoonlijke bestedingen. De vakcentrales en de ARP kiezen voor het eerste en rekenden hun le den voor dat ze bij realisering genoe gen zullen moeten nemen met een kleinere loonsverhoging. De ARP beseft volgens haar secre taris dat er veel voor nodig is om deze maatschappij leefbaar te houden en te vernieuwen. We zullen ons moeten bezinnen. Bezinnen op de noodzaak de sleur van deze consump tiemaatschappij te doorbreken, aldus dr. De Kwaadsteniet. Hij sprak zaterdag tijdens een ARP-radiouitzending. TOKIO China heeft voorgesteld een wereldtopconferentie te houden om tot een overeenkomst te komen ter voorkoming van het gebruik van kernwapens, zo heeft Radio-Peking gisteren gemeld. In een Japanse uitzending deelde het radiostation mee dat het voorstel onlangs was gedaan tijdens bespre kingen met de vriendschapsvereni ging China-Japan en een missie van de Japanse socialistische partij die China bezocht. In een communiqué na de bespre king steunde de missie het Chinese voorstel om tot genoemde overeen komst te komen en tot een volledig uitschakelen van kernwapens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2