IN VUURZEE 142 DODEN President van Polen aan de dood ontsnapt Commentaren Middenstand wil loonpauze in '71 Het Kwartet j 'onge Fransen zaten opgesloten Nooduitgangen dichtgespijkerd Mysterieuze branden in Gemert PPR heeft vijf lijsttrekkers „Massa-toerisme een gevaar" I I -| 1 Sandoval niet vrijgelaten maar ontsnapt Beloning voor tips over roof Echtpaar stort inet bed en al naar heneden utv yfttn 11*1 Wwmmim, Onbestendig Vijf doden bij raketaanval op Saigon H. de Mooy: Nieuw conjunctuurbeleid Nieuwe leidlse Courant Maandag f november 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn bert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraal 37 Postbus 76 Telefoon 3T441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tot nu toe zijn er in deze eeuw ongeveer dertig branden ge weest, waarbij meer dan honderd mensen om het leven kwamen. Het grootste drama speelde zich in 1902 af in een kerk an het Amerikaanse Birmingham, waarbij 1115 mensen de dood vonden. Op 22 mei 1967 waren er 322 doden bij de brand in een Brussels warenhuis. Onderminister in Pakistan omgekomen SAINT LAURENT-DU-PONT Een rokende puinhoop van brokstukken muur en verwron gen staalresten dat bleef over van de dancing in Saint Laurent- du-Pont. Brandweerlieden wa ren vele uren bezig om de slachtoffers te bergen. In Frankrijk wordt gerouwd om de 142 jonge mensen die om het leven kwamen bij de brand nabij Grenoble. Angstig en te- neergeslagen wachten familie leden op het moment dat zij voor identificatie langs de doden worden geleid. SPYCHALSKI GEMERT De politie in Gemert. is vanmorgen geconfronteerd met twee mysterieuze branden. Om drie uur vannacht brak brand uit in een boerderij in de kom van het dorp en nog geen uur later werd alarm gegeven voor een tweede boerderij- brand, eveneens binnen de bebouwde kom. Het alarm voor de tweede brand kwam terwijj de brandweer de han den vol had. Assistentie werd toen verleend door de brandweer uit Beek en Donk. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. Rond honderd konijnen en een koe kwamen in de vlammen om. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. Onderminister doodgereden KARATSJI De Poolse ondermi nister van buitenlandse zaken Zug- fryd Wolniak en drie andere mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen op het vliegveld van Karatsji (Pakistan) een vrachtwagen inreed op een groep hoogwaardigheidsbekleders die president Spvchalski van Polen begroette toen deze uit Rawalpindi kwam. De Poolse president ontsnapte ter nauwernood aan de dood. Hij dankte zijn leven aan de tegenwoordigheid van geest van de Poolse consul, die hem opzij duwde. Behalve de onderminister kwamen twee persfotografen en de plaatsver vangende directeur van de Pakis taanse inlichtingendienst om het le ven. Er zijn acht gewonden onder wie de Poolse ambassadeur en de consul. De Poolse president keerde na dit incident on ver rich terzake terug naar zijn land. Volgens ooggetuigen reed de chauf feur van de vrachtwagen opzettelijk in op het gezelschap. Toen hij werd gearresteerd riep hij anti-communis tische leuzen. De Pakistaanse president Jahja Khan heeft in een boodschap aan Spychalski gezegd het drama „zeer te betreuren". ZWOLLE De Politieke Party Radicalen heeft voor de eerste plaat sen op de lijsten in alle kieskringen vijf kernkandidaten aangewezen, van wie de volgorde wisselend kan zijn. Het zijn de Tweede-Kamerleden ars. J. M. Aarden, mejuffrouw A. M. M. Kessel en drs. P. J. Janssen, oud- PPR-voorzitter mr. E. Jurgens en de uitgetreden a.r. radicaal mr. B. de Gaay Fortman, die thans nog in Zambia verblijft. AMSTERDAM Prins Bernhard heeft vanmorgen in het RAI-con- grescentrum het 40ste congres ge opend van de American Society of Travel Agents, een organisatie met 10.000 leden. Hij wees op de ieder jaar groter wordende vreedzame migratie van miljoenen mensen: een explosieve ontwikkeling waaraan welvaart en gemakkelijker transport debet zijn. Als president van het World Wild life Fund wilde de Prins waarschu wen tegen massatoerisme, dat in de toekomst zou leir^*i tot ernstige in grepen of erger in fcmdelijke, natuur lijke gebieden. Enkele goede vrienden, een paar fijne platen, wat lekkere recept hapjes en een heleboel sfeer door hier en daar een 'kaars voor een 7 gezellige in-het-glaas|e avond. verjjenf zo'n gezellige kaars in glas wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft met deze bon geef op als nieuwe abonnee: naam: adres: woonpl.. betaling per D kwartaal Mijn naam is: adres: woonpl: betaling per Stuur mij als tegenprestatie maand zo>n kaars-in-het-glaasjé 1 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. QUITO De ontvoerde lucht machtbevelhebber van Ecuador, San doval, die gisteren gezond en wel werd aangetroffen bij een lucht machtbasis, heeft gezegd niet te zyn vrijgelaten maar te zijn ontsnapt. Na de ontvoering werd in Ecuador de staat van beleg afgekondigd. Be richten doen de ronde over een mi litaire staatsgreep en over een mo gelijk aftreden van president Ibarra, die geen sterke gezondheid heeft. De generaal kreeg gisteren bezoek van de president. Hij zei dat hij ont snapte door de aandacht van zijn be wakers af te leiden. Zijn ontvoerders hadden hem opgesloten in een zol derkamer van een huis ongeveer 50 km van Quito. Sandoval had zich in de bossen schuilgehouden en had tenslotte een lift gekregen van een vrachtwagen chauffeur. die hem bij de luchtmacht basis afzette. (Van een onzer verslaggevers) WATERINGEN De AMRO-bank heeft een „aanzienlijke" beloning uit geloofd voor aanwijzingen die kunnen leiden tot oplossing van de overval vrijdagmorgen op een postauto, waar bij zo'n 2 miljoen werd buitgemaakt. De vijftien rechercheurs hebben uit de binnengestroomde tips nog geen spoor van de daders kunnen vinden. Men gaat er nog vanuit dat de over vallers of hun ipgevers uitstekend op de hoogte waren van de geldtrans porten en dus in PTT-kringen zou den zitten. Auto rijflt huis binnen HALSTEREN Het echt paar Nijs uit Halsteren (N.-B.) is aan de dood ontsnapt toen j vanmorgen vroeg een vracht wagen met aanhanger uit Ber gen op Zoom waarschijnlijk door een slip hun woning aan de Hal- 1 sterseweg binnenreed. Het slapende echtpaar stortte met bed en al naar beneden en werd on der het dak bedolvij. Een omwonende zag kans hen direct onder het puin vandaan te halen. De beide echtelieden kwamen mei de schrik vrij. Ook twee woningen werden ernstig beschadigd. De buur vrouw van de familie Nijs was niet thuis en de bewoners van de derde woning kwamen met de schrik vrij. De chauffeur van de vrachtwagen lnep een beenfractuur op. GRENOBLE Bij een van de meest tragische branden die ooit werden geboekstaafd, zijn gistermorgen vroeg in nauwe lijks vijf minuten 142 jonge mensen om het leven gekomen. De ramp gebeurde in een dans zaal in het Franse gehucht Saint Laurent du Pont in de Alpen. Huilende ouders waren van daag nog bezig aan de hand van voorwerpen te proberen de ver koolde lijken te identificeren. Er is een speciale indentificatie- dienst ingesteld. Bijna tachtig slachtoffers waren door middel van een armband, halsketting of schoen herkend. Het stadhuis en een gymnastieklokaal zijn als rouwzaal ingericht. Hoe de brand is ontstaan, is nog niet bekend. Geruchten dat kort sluiting is ontstaan of dat met een brandende sigarettepeuk is gegooid, doen de ronde. Premier Chaban-Delmas heeft een onderzoek naar de ramp gelast. De enige van de drie directeuren, die de ramp heeft overleefd, is gearres teerd omdat de danszaal totaal niet aan de veiligheidséisen voldeed. Twee van de drie nooduitgangen waren met planken dichtgespijkerd om niet-betalende bezoekers te we ren. De hoofduitgang kon maar wei nig mensen verwerken, doordat een draaihekje de weg versperde. Niet meer dan enkele jongelui wisten zich in veiligheid te stellen. Voor de gesloten deuren trof de brandweer de verkoolde lijken aan van degenen die tevergeefs hadden geprobeerd de uitgang te forceren. De danszaal was gedecoreerd met plastic, polyester en andere kunst stoffen, en het meubilair was ge maakt van een nieuw soort geperst karton. Door de aanwezigheid van dit uiterst brandbare materiaal kon de brand snel om zich heen grijpen. Het brandende en smeltende mate riaal viel van het plafond en de wan den op de b zoekers, waardoor dezen niet meer konden ontkomen. Volgens de cassière waren zaterdagavond on geveer 300 toegangskaartjes verkocht. Toen de brand rond 2 uur uitbrak was een deel van de bezoekers al vertrokken. Slechts één van de drie directeuren heeft de ramp overleefd. De twee an deren zijn in de vlammen, omgeko men. De meeste slachtoffers waren tussen de 17 en 21 jaar. Volgens de politie viel een aantal mensen flauw toen zij achter de nooduitgangen de twee meter hoge stapels verkoolde lijken zagen. (voor vervolg zie pag. 5) WASHINGTON De Verenigde Staten hebben in Marokko een mari nebasis die radiocummunicatie met de Zesde Vloot verzorgt, krachtens een zeven jaar geleden gesloten ge heime overeenkomst. Dit staat in een verslag van een sub-commissie van de Senaat die zich bezig houdt met de Amerikaanse veiligheidsovereen komsten en verplichtingen jegens het buitenland. Het verslag is zondag streng gecensureerd vrijgegeven. Het is gebaseerd op getuigenissen van. functionarissen van de ministeries van defensie en buitenlandse zaken in juli jl. Na evacuatie per helicopter- luchtbrug scharrelen vluchtelin gen in Da Nang, Zuid-Vietnam, naar hun tijdelijke verblijfsplaats. Meer dan 150 mensen kwamen om door de ongewoon zware moesson-regenval in het noorden van Zuid-Vietnam De populaire opvatting van een versterkend kostje is een kip uitgewrongen in heet water. FISHER (5TA) „Ik beu naar bed gestuurd. Wilt 11 mijn zakgeld in mijn spaarpot doen DE BILT Véél bewolking met plaartselijk wat regen en weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. DE BILT Tussen een de pressie ten zuiden van IJsland en een hogedrukgebied bo ven Spanje wordt met westelij ke winden vrij zachte en voch tige oceaanlucht over ons land gevoerd. In deze stroming komt een storing voor die vandaag bepalend was voor het weer in ons land. Achter deze storing nadert iets koelere lucht, zonder dat echter de temperaturen tot be neden normale waarden zul len dalen. Het weer van mor gen biedt wat gunstige per spectieven. Hoewel hier en daar nog wel een bui kan val len, is ook af en toe wel wat zon te verwachten. Vooruitzichten voor woens dag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: van 2 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: van 0 tot 4 graden boven nor maal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Zon en maan 3 november: zon op 7.38, onder 17.09; maan op 12.50, onder 19.28; 6 november E K. Hoog water 3 november: Rotterdam le getij 6.59, 2e getij 9.20; Scheveningen 5.07—17.24; Vlissingen 3.57—16.16; Willemstad 7.46—20.01. Nieuwe partij CINDS zaterdag is Nederland een christelijke partij extra rijk. De werkgroep Bundeling richtte de Evangelische Solidariteitspartij op. Deze partij zal ook meedoen aan de verkiezingen in april. Mr. Biesheuvel heeft gezegd, dat men tegenover de kleine partijen moet optreden met de kracht van argu menten. Zijn partij weet behalve het GPV aan de andere kant nu nog een kleine partij naast zich als concurrent. In de ARP zal men het druk krijgen met argumenteren. Verder is een onderzoek nodig naar de gezindheid in de partij, de organisatorische structuur en de interne public re lations. Want veel wrevel is te wijten aan gebrek aan communicatie. Geen verschil /"NPVALLEND is, dat men in ile nieuwe partij, zoals ook in het GPV. de confessionele partijen sc- curalisatie en het verlaten van de grondslag verwijt. In de grondslag van de ESP staat, dat men in het perspectief van de bij belse toekomstverwachting dienst baar wil zijn aan de pogingen de huidige orde om te vormen tot een rechtvaardige samenleving. In het ontwerp voor het urgentiepro gramma van KVP, ARP en CHU kan men lezen, dat deze partijen willen streven naar een maatschap pij waarin de Bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt. In deze zin, aldus het programma, moet de sa menleving vernieuwd en meer menswaardig worden gemaakt. Het werkelijk verschil tussen de twee basisformuleringen ontgaat ons. Zij die een nieuwe christelijke partij oprichten nemen wel een grote ver antwoordelijkheid op zich. SAIGON De Vietcong heeft van nacht voor het eerst in drie maanden met raketten de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon beschoten. Vyf bur gers werden gedood en vijftien ge wond. Een flatgebouw in het centrum werd verwoest. De beschieting hield waarschijnlijk verband met het feit, dat gisteren in Zuid-Vietnam de na tionale feestdag werd gevierd. Het Amerikaanse leger heeft giste ren opnieuw 1600 Amerikaanse sol daten uit het gevechtsterrein terugge trokken. (Van onze soc.-econ» redactie) BREDA „In het kader van de bijsturingsmaatregelen van de regering is een loonpauze een onmisbaar onderdeel, temeer omdat minister Nelissen in augustus een globale prijsmaat regel heeft afgekondigd. Een glo bale loonmaatregel moet daar van een vanzelfsprekend gevolg zijn." Aldus de heer H. de Mooy, voorzit ter van de federatie van protestantse en r.k. ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, vanmiddag in zijn openingsrede voor het congres van de federatie. Evenals de industriële werkgevers organisaties hebben gedaan verklaar de hij dat ook de middenstand het onverteerbaar zou vinden, indien de regering wel atrikel 8 van de loonwet en niet artikel 2 van de prijzenwet buiten werking .otellen. Terugdraaien De bedoeling van de regering bij het vragen van de SER om een ad vies over de voorgenomen hantering van artikel 10 van de loonwet is niet een loonstop (zoals de vakbeweging in haar „koude oorlogsvoering" stelt), maar een matigende werking uit te oefenen op de loonontwikkeling in 1971, aldus de heer Mooy, die zei dat in een periode van te sterke loonont wikkeling de zaken aan het loonfront moeten worden teruggedraaid tot hun juiste proporties. En dat kan bereikt worden door een loonpauze, dwz. een verlenging van de werkingsduur van de collectieve arbeidsovereenkomsten. Hij noemde het van groot belang als in goed overleg tussen overheid, werknemers en werkgevers een rich ting kan worden bepaald voor de eco nomische ontwikkeling in 1971. (voor vervolg zie pag. 5) SOEST De demonstratie, die de PSP zaterdagmiddag bij de vliegbasis Soesterberg zou houden, Is op een mis lukking uitgelopen. Van de rond ze venhonderd demonstranten, die ver wacht werden om er hun ongenoegen over de defensieuitgaven kenbaar te maken, stonden er niet meer dan vijftien (onder wie het Kamerlid drs. B. v.d. Lek, het Utrechtse statenlid C. Beven en enkele gemeenteraadsleden uit Utrecht en Baarn) wat verloren in de druilerige regen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1