Nol Heyerman stelt eerste nederlaag uit FEIJENOORD MIST BRILLE Holland Sport demonstreerde grote onmacht Lachende derde DFC rukt op Knap Baronie Excelsior te pover voor Happel-elf: 2-4 Uitslagen Standen ft Kwetsbaar MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 UTRECHT Een kwartier voor het einde van de slijtage slag UtrechtSparta kon Georg Kessler dan. eindelijk opveren. Het geweldige offensief dat de Spartanen in de tweede helft ontwikkelden werd eindelijk beloond. Uit een panieksituatie voor het Utrechtse doel kwam Nol Heijerman als overwinnaar te voorschijn. Met een perfect gerichte kopstoot stelde hij doel man Henk van Ledden voor een voldongen feit. Een puntje was gered. Sparta's eerste nederlaag in deze competitie was weer een week uitgesteld. Het heeft overigens maar een haar gescheeld of Georg Kesslers formatie 7.ou voor de eerste maal met verlies geconfronteerd geweest zijn. Want Utrecht had het duel al in de eerste helft moeten beslissen. Het deed dat echter niet. Ondanks vaak Werve lende acties van Nieuwenhuys, die de niet altijd even secuur ingrijpende Sparta-defensie handenvol werk be zorgde. Nieuwenhuys kreeg echter te wei nig steun. Theunissen, maar vooral Groenendijk faalden volkomen. Zelfs de meest opgelegde kansen wisten beide Utrechtse spitsen om zeeD te helpen. Kansen die Utrecht voor de rust meer hadden moeten verschaffen dan de 10 voorsprong waarmee de Jacobs-formatie nu het rustsignaal van arbiter Koen Brouwers bereikte. ft Olsen 10 Utrecht kwam niet verder dan het doelpunt waarmee John-Steen-Olsen na ruim een half uur de score ge opend had. Een schitterend doelpunt. Nieuwenhuys zigzagde door Sparta s middenveld, lanceerde vervolgens Ol sen, die met een daverende knal Pim Doesburg kansloos liet. Sparta heeft in de eerste helft wei nig laten zien. Het speelde verdedi gend. Met Ter Horst als bewaker voor Groenendijk, Eykenbroek als ausputzer en Van der Veen als ai- stopper van Olsen. Aanvallend kwam Sparta nauwelijks uit de verf. Vooral omdat het duo Kristensen - Klijnjan van de Utrecht-defensie geen gele genheid kreeg veel klaar te maken. Vooral de uitblinkende Ed van Stijn bleek keer op keer een te groot ob stakel voor de behendige Kristensen. Na de hervatting echter een volko men ander spelbeeld. Nu was het al Sparta wat de klok sloeg. De Kessler - boys vóór deze belangrijke wed strijd via een driedaags trainings kamp opgepept zetten Utrecht on der druk. Het creëerde echter weinig kansen. Simpelweg omdat de opbouw op het middenveld stokte. Van der Veen werd te veel in be slag genomen door zijn taak om Ol sen af te stoppen, terwijl Walbeek te veel technische kwaliteiten te kort kwam om echt gevaarlijk te worden. De vervanging van Jan Klijnjan door Aad Koudijzer zette voor Sparta echter zoden aan de dijk. Want in eens draaide het bij de Rotterdam mers beter. Utrecht moest terug. Kristensen kreeg kansen, Kowalik ook, maar Henk van Ledden stond Spartaans succes in de weg. Tot ech ter een kwartier voor het einde Nol Heyerman dan eindelijk het gat in de Utrecht-verdediging vond. ft Opgelucht Een opgeluchte Kessler later: „We hebben na rust goed ge speeld. Voor de pauze lukte het allemaal minder best. We heb ben in ieder geval van de eer ste tot de laatste minuut ge vochten voor de overwinning. Dat vind ik het belangrijkste. Dat we tenslotte toch nog één puntje vergaarden natuurlijk ook Zijn collega Bert Jacops: „We hebben deze wedstrijd uit han den gegeven. Voor de rust had den we al minstens drie doel punten voor moeten staan. Maar alia, gelijkspelen tegen Sparta is geen slecht resultaat. Hoewel het natuurlijk jammer blijft dat we het onderste niet uit de kan hebben kunnen halen". Ton Nieuwenhuys, grote uitblinker in Bert Jacobs FC Utrecht, vuurt in een spectaculaire stand op het Sparta-doel. Eijkenbroek (nummer 4) reageert te laat. Pim Doesburg staat het allemaal vol argwaan te bekijken. FEIJENOORD is de lachende derde van de tiende competitie-zondag geworden. De Happel-elf, zelf twee punten rijker door winst op stadgenoot Excelsior, zag behalve Sparta ook koploper ADO een kostbaar punt verspelen. Van Sparta was dat te verwachten, immers vooral op eigen terrein is Utrecht een lastige tegenstander, maar van ADO viel het allemaal wat tegen. De pupillen van Jezek tronen ove rigens nog steeds op de eerste plaats, maar de voorsprong op Feijenoord is geslonken tot twee punten. Inmiddels rukte Twente via 4—0 winst op Haarlem op naar de vierde plaats. Onderaan weinig veranderingen. Alleen AZ kwam tot een punt. Excelsior, Volendam en Haarlem verloren. Holland Sport handhaaft zich in de middenmoot door de remise die het met NAC overeen kwam. £EN sensatie van de eerste orde leverde DFC. De Dordtse equipe, de laatste weken kampend met een enorme schotloosheid slaagde er in Heerenveen op eigen veld nog wel met 2—0 te kloppen. De pupillen van Piet de Visser rukten daardoor op naar de derde plaats. Met drie punten achterstand op koploper Den Bosch. SW deelde de punten met Veendam, zodat de Schiedammers nog steeds in de onderste regionen verkeren. yOLEWIJCKERS js in de tweede divisie van slag af. Na de nederlaag tegen Eindhoven vorige yveek werden de Amsterdammers ook ditmaal met verlies geconfronteerd. Baronie leverde dat huzaren stukje. Een winnend Eindhoven profiteerde er van. Het staat nu met twee punten voorsprong op de eerste plaats. Fortuna en Hermes DVS draaien eveneens in de top mee. Dit door overwinningen op resp. Gooiland en ZFC. NEC—Volendam 4—0 Pover Volendam vormde geen partij voor redelijk voetballend NEC. De Nij meegse formatie verdeelde de vier doel punten over de twee speelhelften. In de eerste helft.zorgden De Jong en Dado- vic voor een 20 ruststand. Na de her vatting voegden Janssen en Jendrossek daar nog eens twee treffers aan toe. De achtduizend toeschouwers zagen van Volendam aanvallend geen enkele posi tieve actie. Go Ahead—Telstar 3—1 Een over alle linies dominerend Go Ahead heeft in een weinig boeiende wedstrijd Telstar naar een 31 neder laag gespeeld. Go Ahead liet in de eer ste helft aantrekkelijk voetbal zien. Het kwam echter niet verder dan een treffer van Somer, al na vier minuten gescoord. Na de hervatting speelde Go Ahead kwalitatief beduidend zwakker dan in de eerste helft. Via twee goals van Oeki Hoekema liep het echter uit naar een veilige 30 voorsprong. Vijf minuten voor het einde mocht Van Egmond voor Telstar de eer redden. MW-DWS 2-0 Ondanks een versterkte defensie, slechts Karei Bonsink speelde in de voorste linie, heeft DWS geen enkel punt in Maastricht kunnen veroveren Terecht niet. want MW was over alle linies de betere ploeg. Doelpunten vie len overigens eerst na de rust. Het eerste werd gemaakt door Mraz. het tweede door Nico Mares De vijfduizend kijkers zagen tenslotte Prins nog eer. keer bulten bereik van Jan Jongbloed tegen de paal knallen. Haarlem—Twente 0—4 Een zuiver verdedigend Ingesteld Haarlem heeft Twente niet net zoals vo rige week tegen Sparta wel lukte van een overwinning af kunnen houden De Haarlemmers werden naar een kansloze 40 nederlaag gespeeld. De eerste helft hield Haarlem, onder leiding van doelman Paternotte nog aardig stond Slechts Jan Jeuring wist te scoren Na de hervatting verhoogden Jeuring, Willy en Rene van de Kerkhoff de score ech ter tot 40. Eredivisie Holland SportNAC AjaxPSV Haarlem—Twente UtrechtSparta FeijenoordExcelsior Go AheadTelstar MVV—DWS NECVolendam AZ '67—ADO 0—0 1—0 0—4 —1 4—2 3—1 4—0 2—0 1—1 Eerste divisie FSC—Vitesse 2—1 Heerenveen—DFC 02 VeendamSVV 11 Den BoschHVC 22 Heracles—GVAV 1—1 Helmond SportCambuur 11 Willem IIDe Graafschap 21 Blauw WitWageningen t1 Tweede divisie Roda JCNOAD 2—2 DrentePEC 20 VVV—AGO VV 0—1 FortunaGooiland 30 Hermes DVSZFC 21 RBCRCH 2—1 EindhovenEDO io BaronieVblewijckers 32 Eredivisie A DO 10 e 2 0 18 23— 5 Feijenoord 10 7 2 1 16 23— 6 Sparta 10 6 4 0 16 17— 6 Twente 10 6 3 1 15 14— 3 PSV 10 6 2 2 14 21— 5 Ajax 10 5 3 2 13 16— 6 utrecht 10 5 2 3 12 18—17 NEC 10 3 4 3 10 13—11 M V V 10 3 3 4 9 8—10 Go Ahead 10 3 3 4 9 fr-i.t Holland Sport 10 2 4 4 8 8—12 DWS 10 2 3 5 7 8—16 NAC 10 2 3 5 7 11—19 Telstar 10 2 3 5 7 14—22 Haarlem 10 1 4 5 6 9—17 Excelsior 10 i 3 6 5 11—23 Volendam 10 2 l 7 5 8—21 AZ '67 10 0 3 7 3 5—21 Eerste divisie Den Bosch 10 7 3 1 16 16— 7 GVAV 10 6 3 1 15 16— 3 DFC 10 5 3 2 13 15—11 Willem 2 10 6 1 3 13 16—14 Vitesse 10 6 0 4 12 20—13 Cambuur 10 4 3 3 11 15—10 Heracles 10 3 4 3 10 14—15 Wapeningen 10 4 2 4 10 18—24 Blauw Wit 10 4 1 5 9 15—14 Helm. Sport 10 2 5 3 9 13—14 HVC 10 2 5 3 9 7—13 SVV 10 2 4 4 8 15—14 FSC 10 3 1 6 7 7—11 Heerenveen 10 1 3 7 9-45 Graafschap 10 2 2 6 6 10—17 Veendam 10 1 3 6 5 8—19 Tweede divisie Eindhoven 9 6 3 0 15 13— 4 De Volew10 6 l 3 13 24—13 PEC 9 4 4 1 12 20—11 A G O V V 9 5 2 2 12 13—9 Fortuna VI. 10 6 0 4 12 14—14 Hermes DVS 9 5 1 3 11 12— 8 Gooiland 9 4 2 3 10 11—10 V V V 10 4 2 4 10 15-18 Llmburgla 9 3 3 3 9 11— 9 RBC 9 3 3 3 9 12—15 Roda JC 10 2 5 3 9 15 NOAD 9 4 3 8 13—13 Baronie 9 3 2 4 8 15—16 RCH 10 3 1 6 7 10—15 Drente 10 2 2 6 8 10—18 ZFC 9135 S 13—15 EDO 10 2 0 8 4 10—22 ROTTERDAM Ernst Happel schudde mistroostig het hoofd. De zwierige Oostenrijker was allerminst tevreden over de verrich tingen van zijn pupillen in de derby tegen Excelsior. Beginnend met het voor hem langzamerhand karakteristiek geworden „Ja, kijk eens" stelde Happel onomwonden vast: „Het loopt niet bij ons. De inspiratie ontbreekt. Wij hebben er een paar jongens bij lopen die er een beetje met de pet naar gooien. Die het wanneer we eenmaal voorstaan wel geloven". Holland Sport heeft het beste van het spel gehad. Of liever gezegd het minst slechte. Want ook de iHoutrust- bewoners konden niet tot acceptabel voetbal komen. Daarvoor miste de ploeg van Cor van der Hart eenvou dig de klasse. Vooral op het midden veld liep het niet. Zowel Van der Bol als Milic kwamen te veel te kort. Ook in de voorhoede bij Holland Sport liep het allemaal niet op rolle tjes. Met name de beide spitsen Rog geveen en Van Mourik bleven onder de maat. Daardoor behoefde de NAC- verdediging, vaak uit negen man be staand nauwelijks in te grijpen. Slechts Paultje Roodnat slaagde er enkele malen in paniek te zaaien in de achterste linie van Leo Canjels- formatie. Roodnat kreeg echter te weinig steun. .Ondanks agressief spel van debutant Van der Vaart. Ook de tweede helft van deze mati ge vertoning verliep zonder treffers. Want ook NAC bleef aanvallend ver onder de maat. Ook de vervanging van de Pool Pogrzeba voor Van den Dries sorteerde geen enkel effect. De strijd werd nog vlakker toen Paul Roodnat, de enige speler die een vol doende haalde, met een lichte hersen schudding vervangen moest worden door Holleboom. Happel zei het niet, maar hij doelde ongetwijfeld in de allereerste plaats op Wim van Hanegem. De Kromme is dit seizoen geen schim meer van het vorige. Van Hanegem zelf: „Dat ligt Tiiet aan mij. maar aan mijn mede spelers. Ik word helemaal niet meer aangespeeld. Ik heb me zeker Wel zo'n dertig maal lopen aanbieden, maar ik krijg ze stomweg niet. Van daar dat ik moet gaan zoeken. Met als gevolg dat wanneer je dan een maal de bal hebt, je hem aan nie mand anders kwijt kunt. Simpelweg omdat de anderen zich helemaal niet aanbieden."' Aardig verzonnen van Van Hane gem, maar wel in strijd met de waar heid. Want Willem is gewoon hele maal uit vorm. Ondanks de enorme vrijheid die hij op het middenveld kreeg, vertrok geen enkele, maar dan ook geen enkele goede pass van zijn voeten Ook in de combinaties vlotte het niet. Moulijn werd er de dupe van. Zeker tien maal ontving Feije- noords frêle linksbuiten de bal op volle snelheid foutief. Met als gevolg dat er vanaf Feljevioords llnkerwing weinig gevaar dreigde voor Excelsior. Desondanks kwam de achterste li nie van Excelsior veelvuldig in ge vaar. Niet eens zozeer door het raffi nement van de Feijenoordaanvallen, eerder door eigen fouten. Want de defensie van Excelsior is kwetsbaar. Uiterst kwetsbaar. Ernst Happel later: ..Excelsior speelt zonder enig systeem. Vandaar dat iedere ploeg er minstens vijf moet kunnen maken. Ga maar na. Ze passen geen mandekking toe, terwijl je ook niet van ruimte-dek king kunt spreken. Het is een men gelmoesje van deze twee mogelijkhe den. Maar wel een verrekt slechte." Happel had gelijk. Excelsior is ver dedigend een uiterst zwakke for matie. Vooral omdat doelman Van der Roer. ook ditmaal weer vermomd als de Zwarte Panter, totaal geen rust .kan brengen in de Excelsior-defensie. door ROB HARTOG Daar is Van der Roer gewoonweg te zwak voor. Ga maar na. Feijenoord maakte drie doelpunten. Zowel aan het eerste als aan het derde had de langharige goalie schuld. De eerste, gescoord door Wim Jan sen uit een hoekschop van Henk We- ry, zeker. Van der Roer stond hele maal verkeerd opgesteld bij de corner van Wery. Met als gevolg dat Ove Kindvall de bal makkelijk terug kon koppen naar Wim Jansen, die geen fout maakte. ft Spits Feijenoord-Excelsior: een ronduit teleurstellende ontmoeting voor ..slechts" 38.000 toeschouwers. Feije noord startte sterk. Met Wim Jansen evenals tegen München 1860 naast Ove Kindvall in de spits. Ernst Hap pel over het experiment-Jansen: „Geslaagd. Wimpie heeft een uitste kende wedstrijd gespeeld. Toch zal ik hem tegen PSV, volgende week terug naar het middenveld halen. Niet om dat Jansen tegen een Strik en een Radovic niets klaar zou maken, maar omdat Van Hanegem op het midden veld niet bepaald zo'n succes was. Vandaar dat de Kromme weer naar voren verhuist". Jansen was de gangmaker in de Feijenoord-aanvallen. De eerste drie doelpunten waren daar het overdui delijke bewijs van. De eerste maakte Jansen zelf. de tweede kwam van hem af hij kopte door naar Ove Kindvall die overigens in buitenspel positie scoorde, terwijl de derde ook van hem afkwam. Jansen spetterde toen vanaf buiten het strafschopge bied op doel, Van der Roer kreeg het leer niet geheel onder controle, waar na Van Hanegem de terugspringende baL moeiteloos in de toijven kon knallen. Slechts in de vierde, Feije- noords laatste, treffer had Jansen geen aandeel. Die kwam helemaal op naam van Ove Kindvall, die na een wervelen.**» solo doelman Van der Roer met een daverende knal royaal klopte. Overi gens toonde dezelfde Kindvall on danks het missen van een handvol scoringsmogelijkheden dat hij zijn ritme herwonnen heeft. De Zweed was ijverig, behendig, maar vooral uiterst beweeglijk, waardoor de Ex celsior-defensie de grootste moeite met hem had. nog meer te verkleinen. Daarvoor speelde de voorhoede ondanks een drietal buitenspeldoelpunten te steriel. De tweede treffer van Kou ters pupillen was dan ook een pre sentje van de stadionformatie. Twee minuten voor het einde wierp Biddy Treytel de bal tegen de rug van Israel, waarna Matti van Toprn han dig gebruik maakte van de ontredde ring door beheerst raak te schieten. Meer zat er niet in voor Excelsior Daarvoor was ondanks Feijenoords uiterst matige spel het krachtsver schil te groot, zei Jaap Kouters later: „En toch hebben we kans gehad om Wim van Hanegem, Feijenoords ta nende ster, scoort het derde doelpunt van de Happel-elf. Doelman Eddy van der Roer, die even te voren een spetter van Wim Jansen (niet zichtbaar) niet klemvast had kunnen houden, ligt ver slagen op de grond. minstens een puntje uit de Kuip weg te slepen. Maar Van Gemert stak Feijenoord de helpende hand toe. Want echt, dat tweede doelpunt was buitenspel. Wanneer hij het afge keurd zou hebben had ik het nog niet g'lweten..." «fc Goedkoop Excelsior kwam goedkoop aan zijn doelpunten. De eerste werd na een kleine tien minuten in de tweede helft gescoord. De achterste lijn van Feijenoord, met een zwakke Dick Schneider op de plaats van de ge schorste Theo Laseroms, vergat in te grijpen na een actie van Den Butter. Van Toledo kon daarna ongehinderd scoren. Dat bracht Excelsior op een 31 achterstand. De Kralingers waren echter niet bij machte de achterstand Excelsior-doelman Eddy van dar Roer geklopt Da Zwarte Panter kan da bal alleen nog' maar nakijken, inhalen lukt niet meer. Wim Jansen, die de bal via DEN HAAG Voor de ruim gisterenmiddag op Houtrust wei- r.d.r::iLkorr zr:^' ^«w-nd zowei Hou^d succes gehad. Feijenoord leidt met 1—0. Spot t als NAC slaagden er niet in tot eredivisie-voetbal te ko men. Vooral NAC, dat met een zuiver verdedigende instelling naar Den Haag was gekomen, maakte een bijzonder zwakke in druk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12