DAM TEMT GEWELD VAK! DE ZEE Haringvliet gaat op slot Niet iedereen kan blij zijn MICHEL BALL KTOBER ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 Terwijlzij moeizaam tegen de zandrug opklimt, oet ik aan een ander meisje denken. Een zielig jopje ellende. Haar cyperse poes stevig tegen zich ingedrukt middenin de grote Rotterdamse Ahoyhal it zij vergeten tussen honderden anderen op het rvolg te wachten. Het vervolg op het barre avontuur, dat begonnen is met de angstkreet van de in die onder haar slaapkamer- am doorrende. „Het water mt! De dijk breekt!". Gegild had het. Zijn schrille stem klonk ig lang in haar lijkwitte blonde ofdje door. Vele lange, bange en zat zij op het dak tegen de hodrsteen gedrukt. Haar poesje anhopig tegen haar borst ge- Toen tilden sterke man- inhanden haar in een schom- elende boot. Het meisje op het strand wan- ïlt nu over de kolossale dam, oor diezelfde mannenhanden in et kolkende Haringvliet gelegd, chuimend van wind en machte- ze woede tracht de zee het op nemen tegen de zware schui- i. Het is tevergeefs gepro- serd. Zij zullen zich alleen nog |aar openen wanneer het ebt en golven juist hun stootkracht wijt zijn, Flakkee juicht en treurt. Be- lingt het overwonnen water en ouwt om de honderden, die deze iomf niet meer kunnen meevie- »n. Het lacht, want de voorde in van de Randstad liggen voor et grijpen. Het peinst vanwege e veranderingen in het dage- ks levenspatroon, die als een onweerswolk boven et eiland lijken te hangen. In Oude Tonge sloeg de ramp het hardst toe. eelbruine bladeren jagen over de starre dubbele rij rafsteentjes. De beige marmeren zerkjes liggen te- enover elkaar in een bed van rose struikhei boven- p de dijk. In de verte, waar de rijen bij elkaar lijken komen, staat een eenvoudig wit houten kruis. Vooraan, vlak bij het graf van de jonge korporaal die zijn leven gaf tijdens het reddingswerk, het groenver- weerde beeld van de moeder met haar baby op de arm. Zij vlucht Kijkt met afgrijzen over de schouder naar het water, dat haar achtervolgt. De oude man die mij de weg wees naar het herf stige kerkhof, kijkt peinzend voor zich: „Als de weg over de dam klaar is, komen er meer slechte mensen op ons eiland", zegt hij. „Toen je hier al leen nog maar met de boot kon komen, zorgde de politie er wel voor dat de onbetrouwbare ele menten er tussenuit werden ge haald voor zij onheil konden stichten. Daar hebben ze nu geen controle meer op." Deze man is niet naïef. Hij simplificeert alleen wat hij en ve le eilandbewoners als de dreigen de onweerswolk zien. De vreem de invloeden van de randstad. Het jachtige leven waarin nu ook Flakkee zal worden opgenomen. De toeristen, die juist op zondag uitgelaten door het dorp zullen lopen. Misschien bouwt Rotter dam hier ook wel een Europoort met luchtvervuiling. Dan komen hier de standsmensen wonen. Net als op Voorne-Putten, waar de autochtonen ook in een, stroom versnelling zijn terechtgekomen. De jongens bij het biljart leg gen de ballen op de rinkelende tijdklok en komen naar de tap kast. Zij weten dat zij over de dam naar de overkant kunnen. Alleen de dubbele controle en de extreem hoge boetes, die zon der pardon worden opgelegd, weerhouden hen daar van. Maar als over een klein jaartje de weg in ge bruik komt, is het hek van de dam. „Elke zaterdag naar Rotterdam. Gewoon dichter bij alles weetjewei. De hele toffe scène effe meepakken. Lekker losjes. Niet van dat benauwde zoals hier. Ja, wat mdet je hier nou. Biljarten? Weet je niks beters! Deltawerken? Erg goed. Vlug waar je zijn wil: Amster dam lijkt nu naast de deur. Over de dam naar de Dam weetjewei. Watersnood? Ja, dat was verschrikke lijk heb ik gehoord. Ook veel foto's gezien en op de TV. Wij moesten toen nog geboren worden". De waardin van het hotel vlak bij de dam lacht mij uit. Ik heb haar gezegd, dat ik haar dialekt niet kan volgen wanneer zij zo snel spreekt. „Ik woon hier hemelsbreed nog geen 35 kilometer vandaan en ik kan u niet verstaan", probeer ik nog. Maar zij lijkt mij niet te begrijpen en blijft lachen. Er loopt een meisje over het strand van Flakkee. Ze zal even j/vintig zijn. Haar hond, een speels beest vol zwarte krullen, rent chter een plastic zakje aan dat door de sterke wind wordt meege- joerd. Het is koud op het strand en nat. Het meisje schijnt er geen ist van te hebben. Met forse stappen, de handen diep in de zakken an haar mantel, loopt ze in de richting van de zanddam, die verderop vergaat in een machtig stuk waterwerk van beton en staal: de laringvlietdam. even voor half negen zijn kinderen op de kade. Het laatste stukje naar school lopen zij. Na wat inkopen gedaan te hebben start de man met de blauwe kiel de motor. Hij moet opschieten want het is nog een half uur varen naar zijn boerderij en daar ligt een stapel werk op hem te wachten. Hij heeft veel zorgen aan het hoofd. Zijn 27 bunder land in de Biesbosch Is niet meer wat het geweest is. Na de proefsluiting van de Haringvlietsluizen is het grasland steeds natter geworden. Het water in zijn poldertje kan niet meer weglopen omdat het peil buitendijks de laatste dagen behoorlijk is gestegen. Dat gebeurde vroeger ook wel leen bij de waterhoogten over de radio was een berichtje over de sluiting van de spuisluizen. Jan Saarloos is een van de laatste boeren in de Biesbosch. Een van de weinigen, die niet door de drinkwaterbekkens van de provincie Brabant en de gemeente Rotterdam is verdreven. De andere boeren konden vertrekken omdat hun pacht werd opgezegd. Hun hoeven worden met de grond gelijkgemaakt en draglines en heimachines doen hun werk. In de kreken doemen elke keer de huizenhoge zwar te zandschepen voor zijn minuscule motorbootje op. Elke keer denkt hij door een van die lompe bakken broken. Scheiden van de getijden, die haar tot een uniek stuk natuur maakten. Afscheid van de typische flora en fauna, die nu door het constante Deltapeil verloren gaan. De Zwijndrechtse schrijver-fotograaf-uitgever Kees Rijkhoek kent de Biesbosch als zijn broekzak. Hij vulde twee boeken met prachtige foto's en mooia verhalen van zijn zwerftochten en met artikelen van andere Biesbosdeskundigen. Nu zijn wilde dorado met wegen, speeltuinen, draaiende restaurants op een ■ft Een van de zeventien 9chuiven aan de rivierzijde, die honderdduizenden bewo ners van laag Nederland te gen het woedende water be schermen. Nu nog hangen de 680 ton wegende schuiven arie meter boven water. Wan neer de minister maandag op de knop drukt zullen zij lang zaam worden neergelaten en gaat het Haringvliet herme tisch op slot. Op de achter grond de dam in het Rak van Scheelhoek naar de Voornse kust. De stalen torens op de dam zijn de pijlers van de ka belbaan waarmee de sluiting van het gat tussen sluizen en strand werd verricht. ft Foto rechtsboven: Daar ligt hij dan in zijn volle breed te: de gigant van Scheelhoek. Orrt precies te zijn een mil joen zevenhonderdvijftigdui zend ton massief staal en be ton onder de onheilspellende lucht van Flakkee. Dertien jaar is eraan gepionierd, vaak onder bizarre weersomstan digheden. Fotograaf Robert Collette heeft de ingehouden kracht die de dam uitstraalt, op onnavolgbare wijze weten^ ,,te pakken". ft Rechtsonder: Er wordt hard gewerkt aan het bijstor ten van de blokkendam. Men maakt gebruik van verschil lende steensoorten om te voorkomen dat het onbere kenbare water de dam onder mijnt. kleine stukje ernaartoe te fietsen is ook niet zo erg. Je krijgt alleen wel even een vreemd gevoel als je langs de oude vissershaven komt. Er staat haatet geen water meer en nu de vissersboten weg zijn, is het gezellige wel een beetje van het dorp af. De zeiljachten en motorboten van de toeristen, hoe mooi en modern ook, kunnen dat gemis niet goedmaken. Hoewel de man op de barkruk naast mij de ellende van de ramp van dichtbij heeft gezien, blijft hij toch vrolijk. Hij was toen even in de twintig en voer op een reddingsboot. De man, die tot nu toe zwijgzaam aan de hoek van de tapkast zijn borreltje heeft ge dronken, loopt weg wanneer de ander zijn belevenis sen opdist. Na de verhalen over ronddrijvend vee en jamme rende mensen, blijkt dat toch ook voor hem de dam voornamelijk een betere verbinding met de rest van Zuid-Holland betekent. Als de weg klaar is in drie kwartier naar Rotterdam. Dat scheelt even wat. Vori ge week heeft hij er samen met zijn neef nog ander half uur over gedaan om in Cinerama te komen. Over Willemstad met 120 kilometer per uur. De waardin zegt dat dat niet kan. „Ja hoor", houdt hij vol. Met het trammetje ging het veel langzamer. Eerst naar Middelharnis, dan overvaren naar Hellevoet met de pont, vervolgens weer trammen naar Rotterdam. Een reis van drie en een half uur. Als je weer thuis was kon je niet meer op je benen staan. Ja, die dam is het wel. Afgezien van de verbindin gen: er is hier op het dorp en de rest van het eiland behoorlijk aan de dam verdiend en dat wordt nog beter, wanneer de toeristen komen. En wat te denken van de werkgelegenheid in de industrieën van de Maasvlakte. Je kan de hoogovens straks bijna een handje geven. De dam heeft ze vlak naast de deur gebracht. In het Brabantse Drimmelen helpt een vader om Toch knaagt er iets aan Stellendam. De vissers zijn wel blij met de nieuwe haven, vlakbij de dam. Om het twijfelachtige manier „in cultuur" dreigt te worden gebracht, terwijl de vuile lucht van de omringende industrieën in zijn neus prikt, vlucht hij weg. Waar- heen weet hij nog niet. Hij kan overal werk krijgen, 1 dat is niet belangrijk. Het belangrijkste is dat hij weg wil. Ver weg om niet hulpeloos te moeten toezien hoe zijn Bie-sbosch wordt vermoord. Deskundigen zeggen dat de Biesbosch niet zal sterven. Alleen de vegetatie zal een beetje verande ren. Er zullen vanzelf andere planten, struiken en bomen gaan groeien. Misschien dat er wat vogels niet meer terugkomen; er zullen er voldoende over blijven. En dan. De kreken zullen beter bevaarbaar worden voor de watersport. Door de aanleg van wegen kunnen de toeristen er makkelijker komen. Kortom er zullen meer mensen van dit stuk natuur kunnen genieten. Kees Rijkhoek moppert nog wat over een dood steek en over massarecreatie, maar geeft uiteindelijk toch toe dat de veiligheid van het lage land en haar bewoners belangrijk is. Maandag 2 november zal minister Bakker de ze ventien machtige schuiven van het nu al wereldbe* tiisSfj Tflij roemde waterwerk met een offi:iële druk op de knop in het verraderiijke Haringvliet laten zakken. Een be langrijke mijlpaal. Niet alleen een beslissende fase in de prille geschiedenis van het Deltaplan, of in de hele roemrijke historie van Nederlands eeuwige erf- strijd tegen het water, maar ook in de verdere ont wikkeling van het zuidwestelijk deel van ons land. Op de stranden, grienden en dijken van Zeeland. Zuid Holland en Brabant zullen op deze dag mensen lopen, die de afsluiting van het Haringvliet met. ge mengde gevoelens zullen beleven. Hun gevoelens zin ken echter in het niet bij wat die 1835 slachtoffers van de ramp in de laatste momenten van hun leven hebben doorstaan. eens, maar dan droogde het land achteraf steeds weer op. Hij heeft horen fluisteren dat het water in de Bies bosch hoger zal blijven. Gisteren heeft hij zijn koeien al binnen moeten halen omdat er grote plassen op het land stonden. Wie weet staat de wel over een paar dagen wel helemaal blanki Wat hij eraan moet doen? Niemand heeft hem daarover iets verteld. Al- verpletterd te worden. Zal hij nu definitief de dupe worden van het Deltaplan? Op het erf van zijn boer derij pikken twee sierhoentjes in een kist rot fruit. Mevrouw Saarloos zegt dat zij en haar man van de Biesbosch houden en er niet zo gemakkelijk van kunnen scheiden. Voor het imposante, grillige gebied van kreken en kreekjes, waar je uren kan varen zonder een mens tegen te komen, is de tijd van scheiden toch aange-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11