Hiddo Reys is uit de anonimiteit getreden Acht zaterdag-spelers in selectie van West 2 Productie van insecticiden schaadt gezondheid niet Twente houdt stand tegen Eskisehir: 2-3 77 I Interland voor lArie van Gemert Bridgers vallen tegen bij E.K. Spaanse lof voor Lou I van Ravens Jaap van Kesteren niet beschikbaar Arsenal verspeelt kostbaar punt: 0-0 Spartak Trnava in derde ronde Zuidslavië kansloos tegen Rusland Conclusie na onderzoek bij Shell-chemie: Altig/Fritz op ereschavot Zweden wint ook zonder Ove Kindvall DONOEROAS 5? OKTOBER 1970 \ii testmatch gisteren in Papendreeht ird door MEINDERT LEERLING '77 0a PAPENDRECHT Dertig amateurvoetballcrs uit West II hebben woens- lagavond in Papendreeht de kans gehad zich te kwalificeren voor het ge- ocibineerde (zaterdag/zondag) elftal van West II dat op 7 november in Sprang lapelle tegen Zuid II zal spelen in het kader van de selectie voor het Neder lands amateurelftal. Er kwamen veertien zaterdagvoetballcrs in actie en zes tien zondag-amateurs. Uit die groep werden er uiteindelijk dertien gesclec- :erd voor het combinatieteam. Van die dertien komen er acht uit het zater- lagvoetbal en vjjf uit het zondagvoctbal. De geselecteerde zaterdagspelers ijn: Schouten (Rijsoord), Marijt en paanderman (Noordwijk), Gouman leerjansdam), C. Wander (Zwart (it). Tasma (DOTO), v. d. Akk CSVD), Hordijk (SHO). Van de zon- agsectie werden gekozen: De Zoeter )e Musschen), Vosmaer (VUC), iloor (RVC), Bergsma (Papendreeht) Goedkoop (Overmaas). Daaraan rerd toegevoegd de in Papendreeht. iet spelende Bolman van RVC om- at men in geen van beide selectie- ;ams een aanvaardbare kracht voor e rechtervleugel vond. Dat het zaterdagvoetbal het leeu- ueaandeel levert, is op grond van de vedstrijd in Papendreeht niet ver wonderlijk. Niet alleen won de zater- SCHOUTEN: subliem DEN HAAG Op verzoek van de Europese voetbal Unie (UEFA) zal |Arie van Gemert als scheidsrechter fungeren bij de wedstrijd I Wales-Roemenië (voor het Europees I kampioenschap), die op 11 november in Cardiff wordt gespeeld. 1. Van Gemert, die op de Europese I lijst de geblesseerde Dorpmans ver- I vangt, komt in de plaats van Van I Ravens. Grensrechters blijven de he- ren Godding en Klaassens. (Van onze sportredactie) ESTORIL Het Nederlands he- J1 renbridgeteam faalt tijdens de Euro- I pese bridge-kampioenschappen in het Portugese Estoril. Met name de op I papier zo sterke formatie Bob Sla- I venburg-Hans Kreijns voldoet niet aan de verwachtingen. Nederland zal daardoor ook niet in I aanmerking komen voor een van de I ere-plaatsen, waar iedereen toch wel I een beetje op gerekend had. Giste- renavond kreeg de Nederlandse for- ma tie met 155 klop van het veel zwakker geachte Griekenland. Inmiddels is de spanning aan de |j top van de ranglijst enorm toegeno- men. Voor het eerst sinds dit tornooi, dat tot 31 oktober duurt, heeft het slecht gestarte Italiaanse Blue Team, met als grootste trekpleisters Bella- i donna en Garozzo de leiding geno- II De Italianen verpletterden Hongarije .met 200. De Italianen hebben nu I één punt meer vergaard dan Frank- rijk, dat het langzamerhand afzak- I kende Zwitserland met 128 terug wees, Ook Polen heeft nog^alle kans op de titel. Het staat zeven punten achter op Italië. Het Nederlands damesteam leed Ij een teleurstellende nederlaag tegen j Noorwegen: 11-9. Daardoor zakten onze landgenotes af naar de vijfde l| plaats. Eerste is Italië, dat een vrij- wel onaantastbare voorsprong heeft I opgebouwd. Frankrijk, dat tweede staat, heeft een achterstand van twintig punten. DEN HAAG Hoewel Real I Madrid vorige week woensdag een teleurstellende nederlaag (01) op eigen terrein leed te gen Wacker Innsb-ruck in het kader van het tornooi om de I Europese beker voor bekerwin naars, heeft de befaamde Spaan- I se club dit niet aan de scheids rechterlijke leiding geweten. In tegendeel. Het bestuur van Real heeft een telegram naar de KNVB gezonden waarin het zijn bewondering uitspreekt over het optreden van Lau van Ravens. LOS ANÓELES De verdediging in het proces-Tate tegen Charles Manson en zijn drie vrouwelijke me- debeklaagden zal proberen de Beatle John Lennon als getuige te doen ho ren. De verdediging wil van hem horen of song van de Beatle Charles Man zon zouden hebben kunnen aangezet tot gewelddaden. dagploeg verdiend met 3—2, maar voor rust speelden de zaterdagvoet ballers beduidend beter. In de rust werden op Smit van Ter Leede na de drie beschikbare wisselspelers Rem- melszwaal (voor Gouman), Dorré (voor Hordijk) en De Jong (voor Grauss) ingezet, maar dat betekende geen verbetering. Het ritme was zoek en in individueel opzicht was het na delig voor de naar de middenlinie ge schoven Zwart-Witter Viergever en de voor rust sterk spelende Vlasblom (Heerjansdam). In de tweede helft vielen zij met de gehele ploeg duide lijk terug, waardoor zij niet voor ver dere selectie werden gekozen. En dat terwijl bondscoach Arie de Vroet in de rust juist Vlasblom een van de sterkste spelers in de1 zaterdagploeg noemde. LEVENDIG Ondanks de regen voor rust en het spekgladde veld zagen de enkele hon derden toeschouwers een levendige en aantrekkelijke wedstrijd waarbij uitblinker keeper Schouten al na drie minuten schitterend moest redden bij een kogel van W. v. d. Linden (Pa pendreeht). Direct daarop zond Vlas blom de bal met een schitterende pass1 naar de sprintende Viergever die een dreunend schot op d'e paal zag afstuiten. Een beter en sneller combi nerend zatexdagteam kwam na 13 mi miten op 10 toen de voortreffelijk draaiende v. d. Akker na aangeven van de opmerkelijk goed spelende Gouman (defensief had de Heerjans- dammer het niet zwaar) op rechts dborbrak, schitterend voorzette en Spaanderman al even fraai inkopte. De zaterdtagploeg behield het initia tief, maar zag eoed werk door te tra ge acties van Grauss alsmede te wei nig activiteit van Spaanderman onbe loond. Een inzet van Wander werd op de lijn gezet. Aan de andere kant kant moest Schouten fraai inkopte. De zaterdag,nloeg behield het Initia tief, maar zag goed werk door te tra ge acties van Gratuns alsmede te wei nig activiteit van Spaanderman onbe loond. Een Inzet van Wander werd op de lijn gezet. Aan de andere kant moest Schouten fraai redden bij een inzet van Noordam. TOCH 2-0 Ondanks de verzwakking na rust liep de zaterdagformatie na zeven minuten uit tot 20 toen Viergever voorzette en keeper Drewes (Celeri- ta9) de bal losliet. De Jong (DOTO) had toen maar voor het intikken. Na- Tegenslag coach De Vroet ZEIST Naast de naar het betaal de voetbal vertrokken spelers en de zich niet meer beschikbaar stellende Kok (IJsselmeervogels) mist bonds coach Arie dë Vroet voor zijn ama teurselectie in elk geval dit seizoen ook de Noordwijk-back Jaap van Resteren die zelf een huis bouwt en over afzienbare tijd hoopt te trou wen". Arie de Vroet: ..Ik vind dat enorm jammer. Jaap van Resteren heeft vo rig seizoen uitstekend gespeeld en bo vendien veel internationale ervaring opgedaan. In feite blijft nu alleen Henk Kiel van de „oude" garde over. We moeten dus echt een hele nieuwe ploeg bouwen uit het materiaal dat zich op dit moment aandient. En ik moet eerlijk zeggen dat wat ik tot nu toe heb gezien ik bepaald niet opti mistisch ben al kan het straks mee vallen. Behalve Henk Kiel die in Oost de grote uitblinker was, heb ik nog wei nig persoonlijkheden gezien. Mensen die een wedstrijd echt controleren. Wel zijn er tal van veelbelovende jeugdspekers. Ik noem b.v. keeper Schreuders van Roda Boys die mits goed aangepakt de klasse heeft om een hele goeie te worden maar nu nog teveel te kort komt om te worden geselecteerd, ven uit". LONDEN Zonder zelf overigens te spelen is de positie van Leeds United gisteravond sterk verbeterd. De Engelse koplopers in de eerste divisie van de league zagen naaste concurrent Arsenal geheel onver wacht een punt verspelen tegen Crystal Palace. De Londense formatie kwam niet verder dan een doelpunt loos gelijkspel. Opvallend werk leverde verder Tot tenham dat op eigen veld korte met ten maakte met West Bromwich: 5_0. Manchester United bleef baas over Chelsea: 21. Leicester City deelde de punten met Bristol Palace, terwijl oonk Aston Villa en Carlisle ieder een punt binnenhaalden. Leeds United heeft nu een voor sprong van één punt op Arsenal. Leeds speelde échter één wedstrijd minder. Na de eerste twee enkelspelen is de stand in de wedstrijd Noorwegen- Polen voor de eerste ronde van het tornooi om de Koning Gustaafbeker in Oslo 1-1. De Pool Nowicki versloeg Erik Meiander met 6-2 6-2 en Jon Erik won met 6-4 6-4 van de vete raan Wieslaw Gasiorek. SPAANDERMAN: twee goals dat Schouten fraai een kogel van nieuweling Van Hoorlee (LFC) had gestopt, werd het na een kwartier 12 toen Poot uit een vrije trap schitterend inknalde. Schouten moest nog een inzet van Putters verwerken voordat De Jong rakelings naast schoot en Spaanderman na aangeven van de voortreffelijk draaiende Tas- ma en een misser van Goedkoop in vrije positie voor 13 zorgde. Putters maakte er na een fraaie doorloopbal nog 23 van maar Schouten hield in de slotminuut met een magistrale redding bij een kanjef van Kloor de gelijkmaker uit zijn doel. Arbiter Schroots was> spelleider, het spelpeil was zeer bevredigend, ZATERDAG: d.: Schouten (Rijsoord): a.: Gouman (Heerjansdam) Rnmmerszwaal (Q. Boys), Marijt (Noordwijk), Wander (Z\v. W:t) en Tasma (DOTO); m.: Grauss (SHO) De Jong (DOTO). v. d. Akker (CSVD) en Vlasblom (Heerlansdam): v.: Hordijk (SHO) Dorré (ASWH), Viergever (Zw. Wit) en Spaanderman (Noordwijk). ZONDAG- d.: De Zoeter (De Musschen) Dreweds (CHcrltas): a.: Fonhof (VUC). v. d. Werf (VUQ) Mertens (Laakkwartier). Goedkoop (Overmaas) en Mlttelberg (HBS): m.: Vosmaer (VUC). Poot (Unltasj, Berg sma (Papendreeht) Van Hoorlee (LFC): v.A. v. <3. Linden (Papendreeht) Putters (Unitas), w. v. d. Linden (Papendreeht), Noordam (Laakkwartier) Kloor (RVO. In Runners-Up-Cup (Van onze sportredactie) PRAAG Spartak Trnava heeft zich gisteravond geplaatst voor de derde ronde van de Run- ners-Up-Cup. De Tsjechen ver sloegen op eigen veld het West- duitse Hertha met 31. De eer ste wedstrijd werd met 10 door Hertha gewonnen. Spartak sloeg in de eerste helft toe. Want via treffers van Kuna en Mar- tinkovic leidde het toen met 20. Na de pauze verkleinde Gayer de ach terstand tot 12, maar via een doel punt van Buzik bereikte Spartak de derde ronde: 32. Ook Hibernian kwam een ronde verder. De Schotten verloren gister avond in Guimares weliswaar van het Portugese Vittoria met 21, maar aangezien Hibernian de thuiswed strijd met een 20 overwinning had afgesloten plaatsten de Schotten zich voor de derde ronde. Vittoria leidde in deze wedstrijd bij de rust met 20 via treffers van Goncalves en Ademir. Na de hervat ting scoorde Graham echter tegen. (Van onze sportredactie) MOSKOU Zuidslavië, een van Nederlands tegenstanders in de Euro pa Cup voor landenploegen, heeft gis teravond in Moskou in een vriend schappelijke wedstrijd een verplette rende nederlaag geleden tegen Rus land. De Zuidslaven, die enkele we ken geleden in het Feijenoordstadion met 1-1 gelijkspeelden tegen Neder land, verloren met 4-0. Rusland, voor het eerst zonder coach Kassjalin, die vorige week door de Russische voetbalbond ontslagen is, maakte een uitstekende indruk. Zo wel taktisch als technisch overklaste het Zuidslavië volkomen. De grote man was „spielmacher" Kolotov, die een grandiose rol op het middenveld vertolkte. Rusland leidde bij de rust met 2-0 door doelpunten van Sjerftsjenko en Fedotov. Na de hervatting vergrootte Rusland de marge tot 4-0 door treffers van Kolotov en Nodiya. Sterk uitgangspunt voor Enschede ESKISEHIR FC Twente heeft zich een uitstetkende uitgangs positie verschaft voor de returnwedstrijd tetgen het Turkse Eski sehir op 4 november. De formatie van trainer Kees Rijvers ver loor gisteravond in een door 25.000 toeschouwers bijgewoond duel met slechts 32 van Eskisehir. Deze wedstrijd werd in de tweede ronde van de Runners-Up-Cup gespeeld. Twente verdiende de nederlaag, want Eskisehir was de gehele wed strijd de betere ploeg. De defensie van Twente speelde echter een uiter mate solide wedstrijd. Met name doelman Piet Schrijvers en „ausput- ter" Willem de Vries groeiden tot grote hoogte. Ook aanvallend was Twente zo nu en dan levensgevaar lijk. Vooral door René van de Kerk- hoff die met zijn snelle rushes keer op keer door de Turkse defensie sneed. Eskisehir startte met een geweldig offensief. Onder aanvoering van Fet- hi zette het Twente onder druk. De Turkse formatie voerde het aanvals- patroon in de beginfase echter te veel in de breedte uit. In feite had de Twente-verdediging dan ook de min ste moeite om Eskisehir van doelpun ten af te houden. Dat veranderde echter allemaal na een half uur spelen toen de Turken onder luide toejuichingen vao het pu bliek het meer in de diepte begonnen te zoeken. Vlak voor de rust had dit tweemaal succes. Eerst rondde Halil een fraaie dieptepass van Faik uitste kend af. waarna even later Fethi doelman Schrijvers andermaal klopte. Na de hervatting bliezen de Turken enigzins stoom af. Twente kon zich daardoor onder de druk uitworstelen. Met succes, want halverwege de tweede helft zorgde Jan Jeuring, na een dekkingsfout in de Eskisehir-de- fensie voor 12. Vier minuten voor het einde leek Twente op rozen te zitten. Andermaal werd nonchalance de Turkse defensie noodlottig. Dit maal profiteerde René van de Kerk- hoff er vakkundig van. Een minuut voor het einde was Twente echter toch weer een versla gen ploeg. Nuri sneed door de Twen te-verdediging heen. bed'ende vervol gens Fethi op maat. die met een schitterend schot doelman Schrijvers het nakiiken gaf: 32. Kees Rijvers na afloop: „Jammer dat we dat gelijke spel uit handen gegeven hebben. Toch ben ik tevre- Swift, de Nederlandse kampioen zaalhandbal dames, zal zijn eerste wedstrijd voor de eerste ronde voor het tornooi om de Europa Cup tegen FC Nürnberg op 21 .november in de gemeentelijke'sporthal van Roermond spelen. De tweede ontmoeting is vast gesteld op zaterdag 28 november. Het Poolse jeugdelftal heeft in Kattowitz in een wedstrijd voor. het Europese tornooi van landenteams sa mengesteld uit spelers onder 23 jaar, gelijkgespeeld tegen Hongarije. Er werd niet gescoord. den. Onze jongens hebben goed ge speeld. Ik heb er vertrouwen in. Tenslotte is met 3—2 verliezen in een uitwedstrijd tegen een Turkse tegen stander geen slecht resultaat." Door Matty Vèrkaniman AMSTERDAM Spreekwoorde lijk maakt onbekend, onbemind. Hiddo Reys, eenentwintigjarige doelman van Fortuna Vlaardingen, was tot voor enkele weken onbe kendL Toch bleven Jong Oranje's keuzeheren Arie de Vroet en Siem Plóoyer niet lang blind voor de ca paciteiten van de verleden jaar nog voor zaterdag-tweedeklasser Spij- kenisse uitkomende Reys. Na vijf wedstrijden tweede-divisie-voetbal hadden ze hun diagnose reeds ge steld: Reys kan een gróte worden: selecteren! Reys wérd geselecteerd en mocht voor de wedstrijd tegen jeugdig Joego-Slavië. drie weken geleden in Eindhoven, op de reserve-bank zit ten. Als enige had hij de reeds 24-jarige Piet Schrijvers van FC Twente nog roor zich. Die onbekendheid. Vijf dagen Voor de wedstrijd verscheen op het telex-net van het ANP de complete selectie. Achter de naam Reys was tussen haakjes de club Fortuna Sit- tardia Combinatie geschreven. Aangezien op de meeste sportre- dakties de naam Rèys niets zei. stond de volgende dag in vrijwel elke krant, dat de Limburger Reys voor Jong Oranje was geselecteerd Wisten de heren sportredacteuren veel? Aanleiding tot selectie dus, van onze kant reden voor een interview. Wie echter denkt, dat zoiets zo maar gaat' in de militaire dienst Hiddo verkeert sinds kort bij de marine komt bedrogen uit. Om zes uur 's avonds was er afgespro ken in de Amsterdamse Katten burg-kazerne. Of ik de heer Reys mocht spreken, was mijn vraag aan de poort. Een militair gepostuurde, donkerblauw gejaste, veelstrepige marine-man voelde er echter niets voor, daar toestemming voor te ge ven. Na uitgelegd te hebben, dat het een afspraak betrof voor een interview, stuurde genoemde mari neman mij naar een ander. Hetzelf de verhaal. Onmogelijk Een discussie tussen drie be roeps-militairen, doorspekt met kreten als pasjes, permissie en ran gen van kennelijk hogere personen, had deze aan mij gerichte verkla ring tot resultaat„Het is volstrekt onmogelijk, dienstplichtige Reys (Reys uitgesproken met een knal lende R) vanavond te spreken. ZJ kunt morgen terugkomen, overdag". Ja, wat moet je dan? Onverrichter- zake terugkeren en Amsterdam Centraal Station weer opzoeken, is het ook niet. Nee, nog maar even volhouden. „Mijne heren, is het dan mis schien mogelijk om dienstplichtige Reys telefonisch te spreken?" Nou, dat was dan mogelijk. Tandtechni- cus Reys komt aan de hoorn. „Ik sta momenteel op wacht, maar je kunst rustig doorlopen, dan zie je mij vanzelf". Afgesproken. De autoriteiten, die het gesprek volg den, als was ik een saboteur, ko men echter tot de conclusie, dat ook dit „ten opzichte van onze meerde ren", een te riskante onderneming is. „ZJ zult echt op een andere dag terug moeten komen". Het begint nu vervelend te wor den. „Geef me de chef van de zaak maar", is de in eerste instgntie hu moristisch bedoelde, maar ave rechts uitwerkende, tegenzet. Met zure gezichten geven ze toe, dat dit niet geweigerd kan worden. Terwijl ik de wijsvinger reeds in de draai schijf heb, volgt op hetzelfde me ment de „redding". Een lange ge stalte doemt op uit de duisternis: Hiddo Reys! Hij begreep niet, waarom ik zo lang wegbleef. De autoriteiten zijn stomverbaasd. Hoe heeft dienstplichtige Reys het voor elkaar gekregen, dé wacht te laten voor wat die is? Dit probleem, is dan ook een klein kwartier lang het volgende punt van discussie. Na tal van telefoontjes, wordt er ein delijk in toegestemd dienstplichtige Reys te spreken: vier minuten lang... Nadat Hiddo gezegd heeft, dat hij er ook niets aan kan doen, volgt in een donkere hoek van de tochtige poort het merkwaardige vraaggesprek. Hoe is hij plotseling zo bij Jong Oranje terecht gekomen? „Volgens mij heeft het feit, dut meneer De Vroet in de wedstrijd tegen De Vo- lewijckers mij heeft zien spelen, de doorslag gegeven. Hij kwam toen overigens naar Wim Tuyl kijken, voor zijn ZJEFA-jeugd. Naar mijn idee speelde ïk toen echter juist een goede wedstrijd en dat kan wel eens belangrijk geweest zijn. Moge lijk heeft ook ex-Fortuna-coach Jan Brouwer, die momenteel in dienst van de KNVB is, een stem in het capittel gehad; eerlijk gezegd vermoed ik dat wel. In zijn Spijkenisse-tijd, is hij nimmer uitgenodigd voor een ver tegenwoordigend elftal. Waarom niet? Zijn simpele antwoord luidt en niet alleen vanwege de tijd „Geen flauw idee". Is de overgang van Spijkenisse naar Fortuna voor Hiddo Reys moeilijk geweest? „Ja toch wel, ik HIDDO REYS In actie (rechts tijdens de wedstrijd Fortuna VF- Baronie. was natuurlijk niet gewend drie of vier keer in de week te trainen. In het begin was het erg zwaar, maar dat wende snel. Verder vond ik het moeilijk, mijn verdedigers leiding te geven. Zoiets moet groeien en eerlijk gezegd, gaat het de laatste weken beter. En ja, dan is er na tuurlijk nog meer aan mij te ver beteren. Het uitlopen bijvoorbeeld blijft voorlopig nog een zwak on derdeel. Ik train er echter hard op en ik heb alle hoop, dat ook dat op den duur beter zal gaan". Hij zit momenteel ook bij de mi litaire selectie. (De andere doelman is Van Oosterhout, tweede man bij Sparta„Het is dacht ik niet meer zo'n sterk elftal, als enkele jaren geleden. Er zijn bijvoorbeeld maar drie jongens bij, die regelmatig in de eredivisie spelen, Dries Visser van Sparta, DWS'er Kar eitje Bon- sink en André van der Ley van Go ahead. Maar toch is het dankzij de zeer kundige coach Zwartkruis een goede leerschool Een leerschool bijvoorbeeld voor Jong Oranje, waarmee hij hoogstwaarschijnlijk binnenkort ook naar Oost-Duits- land zal gaan. Een dag vóór Oost- Duitsland Nederland speelt jong Oranje in Erfurt namelijk tegen de jeugdige voetballers uit de DDR, „Je ziet nog eens wat van de we reld", is rijzige Reys' laatste op merking. De tijd is voorbij, Hiddo Reys' wachtpermissie verstreken. Bij het afscheid, geeft één van de autoriteiten nog het vriendelijke bevel, slechts over sport te schrij ven. Naar later bleek, volgde er toén een leugentje-... AMSTERDAM Insecticiden zijn een noodzakelijk kwaad. Als bijvoorbeeld DDT en Dieldrin in de hele wereld verboden zouden worden, zou dit voor honderden miljoenen mensen een acuut voedselprobleem betekenen. Dit is een van de stellingen van de Shell-bcdrijfsarts dr. K. W. Jager die vanmiddag aan de Universiteit van Amsterdam promoveerde op zijn proefschrift over de mogelijke scha delijke gevolgen van insecticiden op de menselijke gezondheid. Bij een onderzoek onder de negen honderd werknemers in de fabriek van Shell-chemie in Pernis, waar in secticiden worden geproduceerd, zijn geen nadelige verschijnselen opge merkt. 175 maal Di\ Jager stelde vast dat bij de Shell-employés, die op zijn minst 175 maal zoveel blootstaan aan insec ticiden dan de bevolking, in de afge lopen vijftien jaar geen enkel schade lijk effect werd waargenomen. In de gehele periode, waarin insec ticiden door de Shell werden ge maakt. zijn 54 vergiftigingsgevallen voorgekomen, vooral in het begin. Sinds de technische verbeteringen in het bedrijf komt ook dit niet meer voor. In de laatste vijf jaar zelfs be vond ik wat het zaterdagvoetbal be- Van wat ik tot nu toe gézien heb treft de Oostelijke ploeg het beste al deed West II daar weinig voor onder. Wat de zondag voetballers betreft stak West I er met kop en schouders bo- lemaal niet meer. In al deze gevallen is geen blijvende schade ontstaan. De dokter constateerde tevens, dat het ziekte- en ongevallenverzuim in de insecticidenfabriek niet groter was dan in andere sectoren van het be drijf. doel van het onderzoek was na te gaan of' het langdurig intensief con tact van de werknemers met de in secticiden Aldrin. Dieldrin en Endrin de gezondheidstoestand benadeelt. Van de onderzochte werknemers wa ren er 32 langer dan 12 jaar in deze fabriek werkzaam. Geen opeenhoping Door het onderzoek werd aange toond, dat de gifstoffen zich niet in Zesdaagse van Dortmund DORTMUND Het Westduitse koppel Altig/Fritz heeft onder grote spanning de zesdaagse van Dortmund gewonnen. Eerst vier minuten voor het einde van dit spektakel lieten on ze lahdgenoten Peter Post en Rene Pijnen zich van de eerste plaats ver dringen. Derde, op ee>.i ronde, werd het kop pel Sehulze/Puggfen. De Nederlands Duitse combinatie De Wit/Bennewitz kwam niet verder dan een elfde plaats. Zij hadden een achterstand van tien ronden. Laatste werd het j koppel Porter/Johnson dat een ach terstand van dertig ronden opliep. het lichaam opeenhopen. „Er is een zekere cumulatie, die een bepaald ni veau bereikt, of men nu vijf, tien of vijftien jaar in de insecticiden werkt Na enige tijd is er een evenwichtstoe stand tussen de dagelijkse opname en de hoeveelheid die dagelijks door de lever wordt afgebroken. Als iemand aan deze blootstelling wordt onttrok ken. verdwijnen deze uit het li chaam". aldus dr. Jager. De promovendus legde er de nadruk op, dat hij slechts een deelaspect van het insecticidenprobleem heeft be studeerd. De invloed ervan op het milieu werd niet in de studie opgeno men. Hij meent dat de insecticiden alleen daar waar nodig en dan slechts door deskundigen toegepast mogen worden. Uit West I slechts 4 zaterdagspelers ZEIST Van de vijftien zaterdag voetballers die dinsdagavond in Hei- loo ln het elftal van West I speelden hebben er -slechts vier zich voor het combinatieteam weten te plaatsen: de gebr. Lou en Rik Beukers alsmede Gijs Koeleiwijn (allen Spakenburg) en Van Effrink (Zuidvogels). Het elftal van West I speelt op 18 november tegen het team yan Zuid I. Volgende week dinsdagavond wordt in Coevor- den de destijds afgelaste wedstrijd Noord (zaterdag) Noord (zondag) gespeeld. Op 17/11 volgt dan West II Zuid II, op 18/11 West I - Zuid I en tot slot op 24/11 Oost Noord in Hardenberg. Daarna zullen ongeveer dertig spelers worden geselecteerd die in januari in Zeist gaan trainen. (Van onze sportredactie) STOCKHOLM Zweden heeft gisteravond in groep zes van het Europees voetbalkam pioenschap met 10 gewonnen van Ierland. Dat gebeurde ten aanschouwe van slechts twaalf duizend toeschouwers. Het was de tweede wedstrijd die Ierland en Zweden speelden. De eerste, in Ierland gespeeld, eindigde in een 11 gelijkspel. Zweden is de gehele wedstrijd j stukken sterker geweest. Vooral in de I tweede helft hadden de, gastheren een voortdurend overwicht. Zweden, zon der Feijenoorder Ove Kindvall, die van zijn vereniging geen toestemming kreeg naar* Stockholm te reizen, strandde echter steeds weer op de Ierse doelman Kelley, die een fabel achtige wedstrijd speelde. Een kwartier voor het einde mOest ook Kelley uiteindelijk echter zwich ten. Tom Turesson klopte hem met een schitterend, keihard schot. Zwe den won daardoor met 10, want verdere doelpunten stond Kelley niet meer toe. De wedstrijden tussen Zweden én Ierland zijn de eerste die in groep zes gespeeld zijn. De overige landen in deze groep zijn: Italië en Oostenrijk. FC Köln heeft de uitwedstrijd voor de Bundesliga tegen MSV Duis burg met een doelpuntloos gelijkspel afgesloten. Voorts versloeg Hambur ger SV in Hamburg Kickers Offen bach met 3-2 na een ruststand van 2-1 in het voordeel van de ihuisclub. De vriendschappelijke interland wedstrijd tussen Spanje en Grieken land is in Zaragozza geëindigd in een 2-1 overwinning voor Spanje. Bij de rust leidden de Spanjaarden met 1-0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9