Om teraar te worden: Gezin vaarwel zeggen Beroep verworpen van „politieke majoor macro Plastic Opnieuw geval van sabotage? Nederland eet meer kip dankzij de prijzenslag Vluchtelingen uit inrichting aangehouden Zweeds pleidooi voor natuurbehoud Droomparadijs der dieren KIND VERSCHEURD DOOR LEEUWEN Brief van ontvoerders DOMPEHiPIAG 79 OCTOBER 1970 5e internationale kunststoffen- en rubberbeurs Utrecht Voordelige trein/toegangsbiljetten op 170 stations verkrijgbaar. Dagelijks geopend van 9.30-17.30 uur. ES oktober ttn 5november 1S70 Machines en apparatuur grondstoffen - halffabrikaten technische eindprodukten AEEN school op zaterdagmiddag, zondag en de maandagmorgen tot tien w over tien. Maar verder iedere dag 6.45 u reveille, 7.30 u ontbijt, 8.15 u begin van de lessen, in de middagpauze warme maaltijd, 17.75 u brood maaltijd, verpozing tot 19 u, studie tot 22.30 u, 23.15 u einde van de dag. Er wordt gewerkt op dit instituut. „De mensen die hier komen, hebben alle schepen achter zich verbrand. Ze hebben één doel: zo gauw mogelijk leraar worden", zegt dr. L. G. Brouwer. Hij is directeur van de dagschool van het Nederlands Genoot- ichap tot opleiding van leraren voor het beroepsonderwijs. Een straf georganiseerde studie met sterk gemotiveerde deelnemers. Van dergelijke opleidingen gaan er geen 13 in een dozijn, maar hét bijzondere van dit instituut is dat men zijn baan opgeeft om er te studeren; dat dit allerminst een bevlieging is het zijn mensen tussen de 20 en 40 jaar (maximum leeftijd) die dit doen en dat men zich daarvoor terugtrekt in een internaat. Hat is oppassen met het alleenrecht toe te kennen aan wie of wat dan ook, maar het heeft er veel van, dat dit voor ons land een unieke situatie is: echtgenoten en vaders die hun gezinnen alleen in het weekend zien en de rest ven de tijd studeren en met acht man op een kamer wonen in een internaat aan de Blokmakersstraat te Rotterdam. Als een van die volwassen mannen, misschien vader van een paar kin deren, 's avonds in de tijd die voor de studie gereserveerd is, in de ont- spanningszeei (een verre van wilde tent) wordt eengetroffen, krijgt hij vriendelijk meer beslist de hint zich te voegen naar de dagindeling. Het bestaan van zo'n school in het Nederland van 1970 is een intrigerend fenomeen. Interieur van een slaapcabine. Op 1 november bestaat het insti tuut 20 jaar. Op veertien maanden na is de leiding in handen geweest van dr. L. G. Brouwer, die deze week met pensioen gaat. Een ge sprek met hem over zijn school is de moeite waard omdat het zich helemaal beweegt buiten de beken de patronen van de beroeringen bij allerlei vormen van onderwijs. Het gaat ook dwars door veel discus sies over vernieuwing heen. De levensloop van de heer Brouwer zelf vormt een historische achter grond die het heden van de school in Rotterdam beter verstaanbaar maakt Hij studeerde scheikunde in de crisis jaren. Het was moeilijk aan werk te komen, maar in 1934 werd hij leraar aan de handelsschool, later hbs-A te Deventer. „Toen je de kans kreeg te tonen wat je waard was, deed je er graag nog iets bij". Zo kwam Brou wer bij de aanvankelijk niet en later wel gesubsidieerde lerarenopleiding voor het nijverheidsonderwijs. Veertien jaar was hij naast leraar in het dagonderwijs directeur van een avondschool, groeiend tot 400 leerlingen die van heinde en ver naar Deventer kwamen. Het waren men sen die goed konden studeren, maar er door de maatschappelijke omstan digheden weinig kans toe hadden gekregen. Lang voor men op plech tige congressen ingewikkeld ging doen over de „education perma nente". werd hier „voortdurende vor- De directeur - te midden van zijn leerlingen aan de maaltijd. ming" in de praktijk bedreven. Na twee jaar ambachtsschool hadden de ze mensen twee .jaar nijverheids avondschool gedaan en dan volgde de avondopleiding voor het leraarschap. Een intensieve studie. Op de zater dagmiddagen bijvoorbeeld werd aan de cursisten (die er al een 48-urige werkweek op hadden zitten) van 2 tot 7 uur aan één stuk les gegeven: later kwam er een kwartiertje pauze bij. Wie zo'n opleiding doorkwam, was zijn plaats als leraar aan.(b.v,) een lts waard, zegt Brouwer met overtuiging. Een jaar winst Van die mentaliteit leeft iets voort op de dagschool in Rotterdam, die in 1950 geopend werd. Tot op de dag van vandaag gaat er voor iemand die lts heeft, acht jaar avondstudie, naast zijn dagtaak, in zitten wil hij het tot leraar in het beroepsonderwijs bren gen. Er zijn 14 avondopleidingen in ons land. Menigeen moet na zijn werk heel wat afreizen om zo'n opleiding te 'volgen; een enorm tijdverlies. Aange zien er maar een paar avond-hts'en bestaan, vormen de avondopleidingen voor degenen die zich langs de weg van het beroepsonderwijs omhoog werken, tevens de enige mogelijkheid om op een goed niveau te studeren. De dagschool In Rotterdam nu heeft, het voordeel dat men er in één jaar overdag kan doen wat anders twee jaar avondstudie kost. Maar men moet er wel zijn werk kring voor loslaten. Brouwer: De mensen die naar deze opleiding komen, hebben ontdekt dat ze kunnen studeren. Ze zien bovenf dien iets in het leraarschap; de salariëring is beter dan ze met hun toerusting in het bedrijfsleven kun nen bereiken; de secundaire arbeids voorwaarden zijn bij het onderwijs gunstiger; er kunnen zekere status- overwegingen gelden, enz. Allen die zich hier aanmelden, wil-' len zonder uitzondering naar het on derwijs. Ik ben er erg trots op dat van de bijna 1200 afgestudeerden er maar 10 of 11 niet op een school te-, recht zijn gekomen. Studietoelage De directeur maakt verder melding van de rijksstudietoelage die iedere cursist ontvangt; voor gehuwden en kostwinners het maximum van ƒ4750 per jaar; voor ongehuwden 935 plus boekentoelage en vergoeding van reiskosten. Rijst wel de vraag hoe men het weg-moeten uit het gezin ervaart. De heer Brouwer antwoordt dat het gezin toch al tekort kwam. Sport, muziek, tv-kijken, familiebezoek de studerende vader kan er niet aan meedoen; legt niet zelden zelfs een druk op de andere gezinsleden door dat de huisvesting van dien aard is dat hij zich 's avonds niet kan afzon deren voor de studie. De vrouw van de cursist (of studerende of student, hoe men hem noemen wil) moet er in ieder geval achter staan wanneer haar man naar Rotterdam gaat. Het instituut is gevestigd in een achteraf gelegen, degelijk vooroorlogs complex, gebouwd als een dubbele la gere school; geruïneerd door de lege ring van Kriegsmarine en Canadezen en de sloop door jan en alleman, later door de gemeente Rotterdam weer erg degelijk opgeknapt. Een rondgang door het internaat brengt de vrouwen van de heftige studeerders in het beeld. Acht man wonen tezamen op een „kamer": een flink schoollokaal van vroeger met een loopruimte in het midden en ter weerszijden vier „cabi nes" („chambrettes" zei men destijds op de kostscholen; wat scherper ge formuleerd zou je ook van „cellen" kunnen spreken). Van boven zijn die privé-ruimten open; er is wel een gordijn voor de ingang. Wastafels voor gemeenschappelijk gebruik el ders. De directeur wijst de gedachte van de hand dat zijn school erg exclusief zou zijn met een systeem van „survi val of the fittest": men kan altijd nog bij de avondopleidingen terecht. Samen oplossen Het internaatsleven is bij deze school essentieel. Er zijn 71 slaapca- bines; d.w.z. dat er ook 71 cusrlsten geplaatst kunnen worden. Wie in of vlak bij Rotterdam woont, mag thuis gaan slapen, maar hij dient wel tot half elf 's avonds op de school te blij ven. merindeling overeen met de studie- Voor zover mogelijk komt de ka- richtingen. Men trekt samen op en lost samen problemen op. Als de school opnieuw zou moeten beginnen, zou men het internaatsleven met alles wat erbij komt aan culturele vor ming, sport, ontspanning etc. handha ven en niet gauw besluiten de cursis ten geheel eigen kamers te geven. Over deze opleiding zou veel meer te vertellen zijn dan een krant kan verwerken: over de dagopleiding voor het pedagogisch diploma die hier ook is ondergebracht; over de vraag waar de pedagogisch-didactlsche vorming in de studie geplaatst moet worden; over de ontwikkeling naar een volle dige dagopleiding voor het leraar schap na vooropleiding van havo of mts en over de zorg van de heer Brouwer dat je dan een type docent kunt krijgen dat de taal van het be drijfsleven, van de lts'er en de be- drijfsjeugd minder goed kent. Als ik mij losmaak uit het gesprek, geeft de directeur me een brochure over de grondslagen van de inter- naatsoplelding mee. Thuis gekomen lees ik vier motieven voor deze schoolvorm. Ten eerste is er een op bouw mogelijk van een gemeenschap pelijke denk- en streefwereld. Er bestaat ook behoefte aan een gesloten, beschutte gemeenschap, Het valt gemakkelijk in deze studiege meenschap de privé-zorgen van zich af te zetten. Voor menig ouder, ver loofde of vrouw zal het prettig zijn de man in een vertrouwde gemeen schap veilig en verzorgd te weten. Juist gedrag Ten derde biedt het internaat de mogelijkheid bij de kandidaat-leraren een juiste instelling en een juist ge drag aan te kweken. Ten vierde is er de mogelijkheid de sociaal-ethische Inslag van de adspi- rant-leraren te versterken, te ontwik kelen of in goede banen te leiden. Aldus deze publikatie van het Neder lands Genootschap. Wonderlijk dal zo'n opleiding bestaat in deze tijd. Maar ze draait. Voor 71 mensen uit Hunsel en Dalf- sen, J5aaim>lag. Ureterp. Hontenisse en waar al niet. 71 man die terwille van het leraarschap een seminarie-be staan leiden met een foto van het gezin aan de wand in een privé-ruimte van 1,5 x 2,5 meter. TON ELIAS Rijtje wachters In de cabines oppervlakte circa anderhalve bij twee-en-een-halve meter een bed, een kast, een klein schrijfblad en een stoel. Dat is alles. Langs de wanden zeer uiteenlopende illustraties: van het Ban-de-Bom-teken tot een plaat van Heintje, maar op en naast en boven het schrijfblad in verscheidene cabi nes „de" folo: van vrouw en kinde ren. Gemiddelde leeftijd van de stu derenden 26 jaar; 40 procent gehuw den. In de avondpauze belt men vaak naar huis; beneden bij de telefoon staat dikwijls een rijtje wachters. En verder 'savonds? Studeren; men kan in alle lokalen van het gebouw terecht en als iemand tot in de nacht z'n werktekening wil afmaken, mag dat als hij maar zachtjes doet voor de anderen. Tekst op een deur van een der kamers: „Wij verzoeken een ieder na 's avonds 11.30 u niet meer te komen klieren, behalve wanneer er wat. is te vieren". Mag er drank bij zijn? Nee, dat niet, zegt internaatsleider J. Gouds waard. Nog andere beperkingen: kan iemand een blote juffrouw aan de muur prikken? „We zijn niet al te puriteins, maar men moet met elkaar rekening houden: er zitten op de school atheïsten zogoed als vrijge- maakten". Rode streep Aan talfel een zaal vol mannen laten de cursisten niet een beetje positieve, maar erg positieve geluiden over de opleiding horen. Ze komen uit alle hoeken van het land, velen uit kleine plaatsen. Ze hebben er drie, vijf, tien jaar ervaring bij alle mogelijke bedrijven, grote en kleine, bekende en onbekende, op zitten. Zeer bewust zijn ze uit het be drijfsleven gestapt; de school die ze nu bezoeken, heeft de reputatie een leraar van je te kunnen maken. „Op deze weg wordt er volgens een na tuurlijk proces zo scherp geselec teerd...", zegt de directeur. De toelating tot het instituut is praktisch tegengesteld aan de toela ting tot (bijvoorbeeld) de universiteit. Als er 24 aanmeldingen zijn voor een opleiding waarbij men er maar 12 kan plaatsen, wordt halverwege de lijst rigoureus een rode streep getrok ken. De selectie geschiedt op grond van de cijfers die bij het toelatings examen zljtt behaald. Is dat niet een riskante selectie? Brouwer: „We hebben ook een psy chologische test, maar die kun je niet gebruiken om er gegadigden mee af Ie wijzen, We hebben dat wel eens gedaan, maar dan zie je de mensen in een afgrond vallen. Men accepteert wél dat men afgewezen wordt wegens onvoldoende cijfers; afwijzing op grond van een test blijkt veel harder aan te komen. Je zou ook kunnen loten; daar is wel eens sprake van. maar mijn docentencorps gaat liever op de nuchtere cijfers af". EDE Tien dagen nadat in een kazerne in Assen sabotage was ge pleegd aan een aantal legervoertui gen, zijn in de Prins Mauritskazerne te Ede de wielmoeren losgedraaid van een mobiele radarinstallatie. Dit ge beurde in de nacht van 20 op 21 okto ber. De radarinstallatie was van de luchtdoelartillerie-school. De losge draaide wielmoeren werden ontdekt vlak voordat het voertuig zou uitrij den voor een oefening. In en rond de kazerne zijn de „wachtactiviteiten" verhoogd. Men is er nog niet zeker van of de dader binnen dan wel buiten de kazerne moet worden gezocht. De marechaus see heeft de zaak in onderzoek. I UTRECHT In de periode .van 5 i tot 20 oktober zijn ongeveer twee- maal zoveel diepvriesbraadkuikens - verkacht als normaal. Deze extra afzet van 2500 tot 3000 ton was een gevolg van de acties van enkele grootwin kelbedrijven die hun prijzen verlaag den tot 2.38 a 2,50 per kilo braad- kuiken. De voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, de heer Garrelds, zei gisteren op de openbare vergadering van het schap in Zeist, dat nu weer wordt geprobeerd de prijs op te krikken tot 2,75 per kilo. Of dat zal lukken hangt volgens hem voor een groot deel af van de ontwik keling van de export. In september steeg de braadkuiken- uitvoer met 12,8 procent ten opzich te van september 1969. In de eerste drie kwartalen van dit jaar is 140.377 ton slachtpluimvee uitgevoerd met een waarde van 375,1 miljoen. De produktie van panklare kuikens in Nederland zal tot en met novem ber waarschijnlijk 20 procent groter zijn (236.000 ton) dan vorig jaar. UTRECHT De centrale raad van beroep in Utrecht heeft gis teren het beroep van de „politie ke majoor" Frans Uyen tegen een beoordeling die bevordering naar een hogere rang in de weg stond, ongegrond verklaard. De 43-jarige majoor van de konink lijke Luchtmacht' heeft er, zo Is ge bleken lUdcns de aan zijn zaak gewij de zittingen van de centrale raad van beroep nooit een geheim van gemaakt dat hij lid was van de PvdA en dat hij politieke, opvattingen had die niet altijd overeen kwamen met die van zijn collega's. Hij zou te pas en te onpas met zijn politieke mening komen, hij zou een intelligent officier zijn, die echter niet altijd het juiste evenwicht vond tussen zijn taak als officier en zijn politieke overtuigingen en aspiraties en hij zou door te praten over poli tiek mensen tegen zich innemen. Al die zaken, vermeld in de jaarlijkse beoordelingen van majoor Uyen, zou den hem nog niet geschikt maken voor een hogere rang. In de overwegingen bij de uit spraak stelt de centrale raad van be roep niet te willen treden in de vraag of het beoordelingssysteem zoals dat in de luchtmacht geldt, juist of on juist is. Verder wordt erop gewezen dat de gewraakte beoordeling uit 1965 naar het oordeel van de raad in het totaal genomen niet veel verschilt van de in totaal negen voorgelegde beoordelingen uit de jaren voor en na 1965. De raad is ook van mening dat de bewering van majoor Uyven's pleiter, de Eindhovense advocaat mr. Cam- melbeeck, dat de directe meerdere van de majoor in 1965 niet tot een objectief oordeel kon komen, niet door de feiten wordt gestaafd. Vol gens mr. Cammelbeeck had deze di recte meerdere zich afwijzend uitge laten over politieke activiteiten. REKKEN De drie mannen, die dinsdagnacht na een oproer in de psychiatrische inrichting bij Rekken ontsnapten, zijn gisteren door de marechaussee bij de grenspost Gla- nerbrug aangehouden. Ze zullen bij de justitie worden voorgeleid. Bij een lijkschouwing is gebleken dat de op vier oktober dood in haar appartement .aangetroffen blueszan geres Janis Joplin overleden is ten gevolge van een te grote dosis hero ine. Er zijn geen bewijzen gevonden, dat er sprake is geweest van zelf moord. DE planten- en dierenwereld staat de laatste maanden in het centrum van de belangstel ling. Het Natuurbeschermings jaar N'70 werpt het licht op het zoekgeraakte evenwicht in de natuur, waarvan de mens ook het slachtoffer dreigt te worden. Hoe lang zullen zeldzame dier soorten en vogels zich in een vervuild milieu kunnen hand haven? De Zweedse kleurendocumentaire ..Droomparadijs der Dieren", gemaakt door opperhoutvester Stig Wesslén, is met het oog op deze problematiek een warm pleidooi voor het handha ven van een stuk ongerept natuur in Lapland. In schitterende, met einde loos geduld gefilmde taferelen van de vogels en dieren die dit stuk van het Hoge Noorden nog bevolken klinkt lets van weemoed door over dit brok natuur. Stig Wesslén ontdekte op zijn een zame zwerftochten door de verstilde wouden en uitgestrekte vlakten bij zonderheden over vogels en dieren die nog niet bekend waren. Ornitho logen en biologen konden hun verba zing niet onder woorden brengen bij het zien van de beelden die in de vier jaargetijden zijn opgenomen. Zestien jaar Het duurde zestien jaar voor de film gereed kwam. De produktie ver slond één miljoen Zweedse kronen. Winter, lente, zomer en herfst komen tot hun recht, waarbij de opnamen van het liefdesleven der dieren hoog tepunten In deze symfonie vormen. Men ziet de kraanvogels dansen in de lente. Voor deze scène moest de ma ker gedurende vier jaar vele nachten waken. Veel aandacht wordt aan de lem mingen besteed, die aangetrokken door het maanlicht hun noodlot tegemoet- gaan en op hun tocht naar andere streken door rivieren worden verzwol gen. Wesslén heeft een open oog voor de planten en de bomen, die men vaak tot in details ziet. Een druppel aan een blad lijkt een schitterende dia mant. De film besteedt meer aan dacht aan de vogels dan aan de an dere dieren, wat misschien enige langdradigheid in de hand werkt. Be perking van het overstelpende film materiaal zou nog iets doorgevoerd kunnen worden. Wat blijft is de kracht van dit epos De dans der kraanvogels der natuur. Vanaf vandaag in de Haagse Cineac, binnenkort ook te Rotterdam. DAMMIS DE GEUS BELGRADO Een kind van 18 maanden is maandag in de dierentuin van de Joegoslavische plaats Osijiek door leeuwen verscheurd. Een 14-ja- rig meisje werd ernstig gewond. Het kind was bij de leeuwekooi on der het hekwerk doorgekropen. De leeuwen trokken het in de kooi. Het meisje, dat met het kind de dieren tuin bezocht, probeerde het kind te redden. Voor haar leven wordt ge vreesd. Het ongeluk gebeurde vlak voordat de leeuwen gevoerd zouden worden. MONTREAL In een papierbak op een straathoek in Montreal is gis teren een brief gevonden, waarvan de de politie meent dat dit de eerste au thentieke mededeling van de ont voerders van de Britse diplomaat Ja mes Cross is. De brief werd gevonden met een paspoort van Paul Rose, een van de mensen van de FLQ, die nog steeds gezocht worden. De premier van de Canadese pro vincie New Foundland Joseph Small- wood, kreeg gisteren een boodschap met de woorden: „U bent de volgen de." Onder de brief stond de naam van het bevrijdingsfront. Aangeno men wordt dat de schrijver van de brief een maniak is. De „Dominion Automobile Associa tion" heeft een beloning van 1.000 dol lar uitgeloofd voor inlichtingen over de ontvoering van Cross. Vermoede lijk zullen ook andere organisaties en bedrijven beloningen uitloven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7