Vara's ombudsman boekt opmerkelijke successen [V-commentaar Platform in zee gaat het lichtschip Goeree vervangen Honderd vijftig brieven per dag Gastvrij Actiegroep zelfstandigen aan het werk R 1970— OOhtDBRlDAÖ 29 OKTOBER 1970 j Hervormingsdag kort herdacht (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Natuurlijk is bet een kostbaar programma, Jvaar vergeleken met een grote ^musementsshow nu ook weer piet tè duur. De VARA kan het best betalen. Wel wordt het kteeds arbeidsintensiever en paarom hopen wij op meer me dewerkers, al was het alleen inaar vergeleken met een grote ber dag die wij ontvangen, te Verwerken en te beantwoorden". Dit zegt drs. Marcel van Dam over |(jn (volgens officiële kijkcijfers) jteeds meer en hoger gewaardeerd programma „Ombudsman". Voor ons liggen bladen vol cijfers Bie er niet om liegen. Een jaar ge leden, toen Vara's ombudsman pas op het scherm was en het programma Velen met mij" heette, moest het fcich kennelijk nog een kijkersdom verwerven. Een kijkdichtheid van tien procent was toen al mooi. I Nu trekt de uitzending gemakkelijk 34 procent, en dat is aan de hoge kant. De waardering beloopt het cij fer 74 tot 76, en dat is érg hoog. Conclusie: een groot kijkerspubliek >eft de ombudsman erkend als een tv-figuur, die niet belooft maar doet, •men heeft groot respect voor de resultaten die hij boekt na het in het rolle licht plaatsen van fouten in de I pASTVRIJ Kenmerk wilde er gis- teravond wel een korte film over de nieuwe behuizing van Sja- loom in Odijk voor laten vallen, om de 22-jarige Amsterdamse VU-stu- dent Jan Reitsma en zijn gezellin Ma- |rijke Hoogeveen te ontvangen. Reits ma moest de kans hebben, meende de Kenmerk-redacttie, zijn afgeraffelde boodschap, klandestien in Brandpunt gebracht, nu rustig en duidelijk te herhalen. Hij deed dit ook terdege en nog eens namens de Vrijheidsschool, die helemaal geen school Is maar een po litieke actie, die o.a. de Zuidmoluk- kers in Nederland en de Black Pan thers in Amerika in bescherming neemt. Aangezien de Molukkers zich in ataat van oorlog beschouwen, aldus Reitsma in Kenmerk, hebben zij de Haagse politieman niet vermoord, maar heeft de Nederlandse regering deze man „geofferd". Kenmerk's on dervrager gaf hierop tot onze verba zing geen commentaar, maar stelde zich geheel vrijblijvend op. Intussen heeft Aad van den Heu vel laten weten, dat hij niet afkerig was van het programma-incident in Brandpunt: integendeel, hij had „al jarenlang op zoiets zitten hopen". Reitsma werd gisteren ook in KRO's radiorubriek Echo nog eens goed on dervraagd: hij heeft dus meer publi citeit voor zijn actie gehad dan hij en zijn „opdrachtgevers" hadden kun nen hopen. De Raad van Beheer van de NOS heeft over het feit dat iemand zonder meer een NOS-studio kon binnen dringen, vergaderd. De schuldvraag zal nader worden onderzocht. In ver band met de zeer kostbare tv-appara- tuur behoren NOS-gebouwen herme tisch gesloten te zijn voor zogenaam de „onbevoegden". De NÓS vertoonde gisteravond een draak van een film met Brigitte Bar dot, die als actrice niet veel meer kreeg te doen dan mooi te zijn, veel te staarogen, af en toe driftig uit te vallen en aan het slot bij wentelende camera's smachtend in de wlndma- chine te staan, hetgeen dan een grie zelige, maar ruimschoots te. voorziene doodval in slow-motion voorstelde. Wij geloven niet, dat er tranen bij zijn weggewist. In Wet-strijd wonnen de Haagse gemeenteraadsleden het in wetkennis juist van de Utrechtse vroede vade ren en het kijkpubliek dat laat op bleef, kon thuis gezellig meedoen aan iets wat wel een quiz lijkt maar het niet echt is, zoals spelleider drs. Van Run opmerkte. samenleving of wel het niet nale ven van wetten en regels. Geen sensatie Wel bespeelt het programma de emotionaliteit en de betrokkenheid van telkens weer andere groepen kij kers, maar Marcel van Dam blijft de rustige figuur, die het vooral niet moet hebben van sensatie. H(j zegt: „Sommige mensen menen dat dit hoogst-arbeidsinten8ieve pro gramma dat zich objectief dient te bewegen, meer geëigend zou ii|jn voor de NOS. Maar dat is onjuist, de NOS kan niemand de vrijheid schenken die ik geniet. Het is trouwens in het geheel geen ontmoctingsprogramma, maar integendeel een confrontatie en dat nog wel met mistoestanden. Het ligt juist in de lijn van de doelstel lingen van de Vara, zo'n programma te brengen". Op de vraag of het uitzoeken van „de rechten van de mens" op velerlei terrein eigenlijk geen specialistenwerk dient te worden, luidt het antwoord: „Ja, maar wij beschikken over specia listen. Wij hebben bijvoorbeeld een gepensioneerde rechter, die onschat baar werk voor ons doet, vrijwillig. Hij wil er geen cent voor hebben, dat is geweldig". V rijwilligers „Misschien kunnen wij zo meer vrijwilligers krijgen, Ik hoop er op. Verder doen in ons team diverse maatschappelijke werkers en een so cioloog mee. Nee, we zijn bpaald niet over één nacht ijs gegaan". Het programma was een idee van Tom Pauka en dat idee werd uit on lust geboren. De Vara ontving (even als alle omroepen) voortdurend brie ven met klacchten van kijkers en luis teraars, die met persoonlijke proble men worstelden en die graag in een of andere uitzending, liefst in Achter het Nieuws wilden zien behandeld. Maar gewoonlijk kon men er zon der meer geen uitzending van maken. Het telkens weer teleurstellen van de ze briefschrijvers bracht Tom Pauka op de gedachte, een ombudsman te laten optreden. Zo is de socioloog Marcel van Dam begonnen en op het ogenblik heeft zjjn programma bijzonder veel suc ces en response. Waarom, zo werd hem op een persconferentie gevraagd, laat hij alleen de kwade kanten van maatschappelijke instellingen zien en niet de goede evenzeer? Neem nu eens de kwestie van slechte bejaar dentehuizen. Was er geen erg goed tehuis ten voorbeeld van hoe het dan wèl kan, te vertonen geweest? Argumentatie „Natuurlijk wel, maar het gaat mij om maatschappelijke problemen aan te tonen. Ik kreeg wel zes aan biedingen van goede tehuizen om daar te laten filmen, maar dan maak Je direct je eigen gerechtvaardigde aanklacht kapot. Ik heb vaak genoeg gezegd in de uitzendingen, dat er ve le prachtige tehuizen zijn. maar ei genlijk was dat niet nodig. Als je een programma maakt over doden in het verkeer, hoef je niet een man in beeld te nemen en te zeggen: Kijk, hier is nu een van de miljoenen autorijders die niet veron gelukt zijn. Daar gaat het namelijk helemaal niet om en zo los je geen misstanden op, integendeel, je ver zwakt er je argumentatie mee". Van Dam is zeer tevreden over de medewerking, die hij bij diverse in stanties en autoriteiten ondervindt: „Maar zo gauw als het schort aan de medewerking, weet je dat er iets fout' zit, iets verborgen moet worden. Het beroepsgeheim bijvoorbeeld wordt meer gehanteerd ter bescherming van de functionaris dan van de cliënt". Niet ijdel Het programma heeft over het ge heel genomen zeer goede successen geboekt: „Maar ik ben niet zo ijdel om te zeggen dat dit altijd door mijn werk alleen is gekomen. Dikwijls val je in een zich ontwikkelend proces, waarin je dan echter wel Ineens als een soort versnellingsmotor werkt". Zo zal bijv. de WAO-uitkering van de twee groepen vóór en na de wet geving vóór 1 juli 1971 waarschijnlijk vrijwel gelijk getrokken worden, om dat de vakbeweging na mijn program ma haar afwijzend standpunt heeft herzien. Enkele honderden bejaarden hebben middels de Bijstandswet tele foon gekregen omdat ik hen op de mogelijkheid heb gewezen en vele ge meenten heb aangeschreven Philips heeft de waarborgsommen voor de door het Pensioenfonds ge bouwde flats in Buitenveldert terug betaald omdat ik vroeg waar de rente dan was gebleven. De goede regeling voor de kolenhandelaren is versneld ter tafel gekomen nadat ik het onder werp had aangesneden." Een beetje lachend vertelt hij ook van het uitblijven van successen: „We zijn opgekomen voor een astmatisch echtpaar in Utrecht dat verschrikke lijk slecht woonde. Het paar kreeg een .goede woning toegewezen, maar bedankte daarvoor omdat het bank stel niet paste. Ik ben daar erg be schaamd over. En onze actie voor het uitlokken van een proefprocedure voor kloos teruitkeringen aan uitgetreden pries ters is op niets uitgelopen: we konden eenvoudig de nodige papieren niet krijgen." Waarom Marcel van Dam in zijn uitzendingen op deze zaken niet terug komt? „Meestal gaat er erg veel tijd over heen, eer je successen of wel teleur stellingen boekt. In de uitzending de mensen daaraan te herinneren kost dan te veel tijd. Als er sen half jaar tussen ligt, weten de kijkers "het niet meer. Dan besteed ik liever tijd aan het aanpakken van een nieuw pro bleem." Ontploffingen Een nieuw probleem voor de uit zending van morgenavond is het vol gende. De frisdrankenindustrie in Nederland .heeft gigantische afmetin gen. Naar schatting bevinden zich onder het publiek wel 150 miljoen flessen. Sommige van de flessen ex ploderen wegens onbekende redenen. Het is al meermalen voorgekomen dat iemand daardoor een oog verloor of ernstige verwondingen opliep. Wie komt dan op voor de kosten en voor de blijvende schade? Hoe moet het bewezen worden dat de fabrikant schuld heeft of juist niet? (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gezien in het licht van de oecumene weten de etherme dia al enige jaren niet goed raad j meer met de herdenking van Hervor mingsdag op 31 oktober. „Tot voor kort", laat de nerv ons weten, „werd dit heuglijk feit ..gevierd." thans is dat niet meer zo". Ook verleden ^aar maakte de NCRV deze opmerking en dat is toen niet bij' alle kijkers goed gevallen. Om deze stelling beter in het licht te plaatsen wil de NCRV er nu (op vrij dag 30 'oktober via Ned. 1) ronduit vragen over stellen aan dr. Harry de Lange, directeur van het Interuniver sitair Instituut Normen en Waarden en Rotterdam en aan mgr. H.C.A. Ernst, bisschop van Breda. Er zijn 10 minuten uitgetrokken om de heren vragen als: „Waarom „vie ren" wij Hervormingsdag niet mee, zijn wij minder geïnteresseerd, onge duldiger ten aanzien van geloofsver schillen? Of is ons geduld gericht op andere zaken?" voor te leggen en te doen beantwoorden. UTRECHT De onlangs in Ruurlo opgerichte actiegroep zelfstandigen heeft onder andere als haar doelstel lingen geformuleerd: gelijkstelling van de sociale voorzieningen voor zelfstandigen aan die voor loontrek- kenden, vermindering van de fiscale druk op de zelfstandigen en meer aandacht voor de positie van de werkende vrouw. Volgens de heer Braskamp, één der initiatiefnemers van de actiegroep is er de laatste jaren bijzonder weining gedaan voor de zelfstandigen. Wan neer een loontrekkende 12.000 gulden verdient, moet een zelfstandige 16.575 gulden verdienen om hetzelfde te kunnen uitgeven. De actiegroep wil dan ook de poli tieke partijen en de regering aanzet ten tot het ontplooien van meer acti viteiten voor de zelfstandigen. Hiervoor bestaat geen enkele wette lijke regeling of sociale voorziening. Vara's Ombudsman neemt deze nete lige kwestie ter hand. DEN HAAG Het lichtschip Goeree zal in de tweede helft van 1971 worden vervangen door een stalen platform, dat on bemand zal zijn en waarvan de werking geheel automatisch zal geschieden. De bouw en het plaatsen van dit lichtplatform hebben ruim 5 miljoen gulden gekost. De exploitatie-kosten van dit plat form zullen, onder meer omdat er geen personeel meer nodig is, belang rijk minder bedragen dan de exploi tatie van een lichtschip. Alleen reeds door het ontbreken van personeelskosten bedraagt de jaarlijkse bezuiniging om en nabij de 400.000 gulden. een enorme gloeilamp van 2.500.000 kaars gebruikt. Het lichtschip Goeree, dat na inge bruikneming van hét lichtplatform overcompleet wordt, zal een andere positie krijgen. Het lichtplatform wordt geplaatst in een van de drukste scheepvaart routes ter wereld. Het zal de zeeman dan ook een onontbeerlijke steun verlenen bij het aanlopen van Hoek van Holland, of, Indien men vanuit het noorden komt, bij het aanlopen van de Scheldemond. Max Tailleur zal zaterdagavond niet voor de beeldbuis zitten als de AVRO zijn show uitzendt: hij durft niet te kijken. Hij zegt nooit tevreden te zijn over zijn werk, maar zich nu helemaal huiverig te voelen, of er in deze wereld van misdaad en geweld nog plaats is voor humor en een lach. Wie weet. jureert u mee: zaterdagavond, 8.30 uur, Ned. 2. Hier Max al vast in zijn vraag- houding", Vanavond te zien Ned. 1 TROS 7.04 Kinderprogramma Hoelabaloe. 7.26 natuurfilm „Koningin der wou den". 8.20 De dief van Washington: De dief ontsnapt". 9.10 Jerry Lewisshow. 9.40 Operatie Giraffe. •10.05 optreden van de jonge violiste Marjolein de Sterke. 10.20 Sal Tas over actuele proble men. Ned. 2 VPRO 7.09 (NOS) gewestelijk nieuws. 8.20 8.30 8.55 9.30 actualiteiten. Laurel en Hardy. Boeken in de RAI. Hemel of hel, reportage over de Philippijnèn. 9.57 Bloemschikken en politiek op de boekenmarkt. 10.35 (CVK-IKOR) Dubio, voortzet ting discussie over christelijke partijvorming. Vanavond horen te Hilversum I NCRV 7.15 orgelconcert uit Ermelo: Jan Oosterbeeek. 8.00 amusementsprogramma Radio Actief, met het vervolghoorspel „Het wassende water" (8.02 uur), „Onze Man in Manana" (10.55 uur) en jazztime (11.15 uur). Hilversum II AVRO 7.35 (IKOR) Radiocatechese. 8.05 Weense uitvoering van Mozart's opera „De ontvoering uit de Serail". 10.00 Gerrit den Braber spreekt met artiesten. 10.55 voortzetting opera. 11.35 Jan Brusse in Parijs. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 315 Dat juist die Nicolaas zijn rampzalige zoon had moeten redden, zijn beschermer en vriend zijn, hem die liefde en teder heid bewijzen, die de ongelukkige knaap anders nooit had gekend. De ge dachte dat de gestorvene en Nicolaas elkaar hadden liefgehad, martelden hem. Het tafreel van zijn sterfbed, waar Nicolaas hem verzorgde en ver pleegde en hij vol dankbaarheid in zijn armen stierf, terwijl hij gewild zou 'hébben dat zij doodsvijanden waren, maakte hem dol. Hij knarse tandde, sloeg in de lucht en met ogen, die in het duister schitterden schreeuwde hij uit: 'Ik ben vertrapt en vertreden! De ellendeling heeft mij de waarheid gezegd. De nacht is gekomen. Is er geen middel om hen van hun triomf te beroven, cn ze hun barmhartigheid en medelijden voor de voeten tc werpen? Is er geen duivel om mij te helpen?' Plotseling rees het toneel weer voor hem op in zijn verbeelding toen hij bij het kerkhof stond. Het lijk van de zelfmoordenaar scheen voor ;hem te liggen. Het hoofd was bedekt, zo was het toen hij het voor het eerst iag. Hij herinnerde zich de stijve, omhooggekeerde, blauwachtige voeten. Toen zag en hoorde hij de blekp, bevende huisgenoten van de zelfmoor denaar, die bij de lijkschouwing'hun getuigenis moesten afleggen, het ge jammer van de vrouwen, het verslagen stilzwijgen van de mannen. Hij sprak niet meer, maar na een poos ging hij op de tast de kamer uit, de krakende trap op, naar de zolder, waarvan hij de deur achter zich sloot. Het was nu een bergplaats van allerlei rommel, maar er stond nog een oud ledikant - dat, waarin zijn zoon had geslapen, want er was nooit pen ander geweest. Dit ledikant ontweek hij en zo ver daarvan af als hij fkon, ging hij zitten. Het licht van de lantaarns beneden op straat, dat door het venster scheen, was genoeg om te doen zien, wat voor soort vertrek dit was, hoewel hij de verschillende voorwerpen die hier op elkaar waren gestapeld, niet onder scheiden kon. Het dak liep schuin af, aan de ene kant was het hoog, en aan de andere raakte het bijna de vloer. Hef was op dit hoogste gedeelte, dat Ralph enige tijd zijn ogen hield gevestigd/ Tjoen stond hij op, schoof» de oude kis^wjiarop hij gezeten had naar jai^plek, klom erop, en voelde met beide hinden bove^i aijn hoofd langs de'müpr. Eindelijk vond hij een grote ijzeren hkak, die yast'in een van de balttén was geslagen. Op dit ogenblik werd hij gestoord door een luid geklop beneden aan de deur. Na enige aarzeling'opende hij het venster en vroeg wie er was. 'Ik wil meneer Nickleby spreken,' antwoordde een stem. 'Wat hebt u hem te zeggen?' - 'Dat is toch de stem van meneer Nickleby niet?' was het antwoord. De stem was wef vreemd, maar het was toch Ralph die sprak, en dat zei hij. De stem-antwoordde daarop, dat de heren Cheeryble wilden weten of de man die hij die avond had gesproken, vastgehouden moest worden, en dat zy uit vrees iets te misdoen het nog lieten vragen hoewel het reeds middernacht was. 'Ja,' riep Ralph, 'laten zij hem vasthouden tot morgen, en hem dan hier brengen, hem en mijn neef, en zelf meekomen. Zij kunnen verzekerd zijn, dat ik op hen zal wachten.' - 'Hoe laat?' vroeg de stem. - 'Wanneer zij willen,' antwoordde Ralph woest. 'Zeg hun tegen de avond.' Hij luisterde naar de voetstappen van de man, tot het geluid onhoorbaar werd, toen sloeg hij zijn ogen op naar de lucht en zag, of verbeeldde het zich, dezelfde zwarte wolk, die hem op straat had gevolgd, en die nu vlak boven het huis scheen te hangen. Controle De controle op de werking van alle apparatuur van het onbemande licht platform zal geschieden vanuit de se- mafoor te Hoek van Holland. Het lichtplatform komt op een con structie van vier holle poten te staan waardoorheen vier heipalen van meter lengte worden gestoken. De heipalen worden ongeveer 30 tot 40 meter de zeebodem in geheid. Nadat dit karwei is geklaard wordt de bo venbouw (werkruimten, machineka mer, helicopterdek en lichttoren) om hoog gehesen. Men hoopt het karwei in de maanden juli/augustus te kun nen klaren. Steun Het nieuwe licht zal op tweemaal zo grote hoogte komen als op een lichtschip, wat resulteert in een zichtbaarheid van 16 mijl, afhanke lijk van de atmosferische omstandig heden. Hiervoor wordt een licht ■VANAVOND;: ■AVW.-.V.V.V.W.-.-W.-.WV...V..V.. NEDERLAND I NOS: 18.45 (K) De Woels en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.85 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. TROS: 19.04 (K) Hoelabaloe: Jeugdprogramma. 19.26 Met de kamera op Jacht: 2. Koningen der wouden, natuurfilm. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. TROS: 20.20 (K) De dief van Washington, TV- fllm. 21.10 De Jerry Lewis show. 21.40 (K) Operatie Giraf fe: fllmverslag van een rond reis door Afrika. 22.05 Po dium: Presentatie van Jong ta lent. 22.20 Waar gaat het om?: gesprek over aktuele proble men. NOS: 22.35 (K) Journaal. TELEAC: 2Ï.40-23.10 Dammen voor beginners - les 6 (herh.l portage over de Filippijnen. 21.57 Bloemschikken en poli tiek op de boekenmarkt. CVK/IKOR: 22.20 Dubio: dis cussieprogramma. NOS: 22.50 (K) Journaal. TELEAC: 22,55-23.25 Onze landbouw nu en straks - les 1 (herh.). BELGIK 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tie nerklanken. 19.35 Politieke Tri bune: De Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. 19.50 Keurig Frans. 19.52 De goudroof (8). 21.15 De huisartsen, weten schappelijk. 22.05 Première: de nieuwe films van de week. interviews en lichte muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Radiojour naal. 22.55 (S) Die Entführung aus dem Sereil, opera van tendgymnastlek. Mozart (3e acte). 23.35 Infor matief programma uit Parijs. 23.55-24.00 Nieuws. Partij). HILVERSUM II 281 m AVRO: 7.00 Nieuws en och- 7.20 Licht •ammofoonmuzlek en repor tages (11.00 Nieuws.) 11.30 Hor lepiep: volksmuziek uit Noord- Amerika. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: informatief programma 12.30 Voor dc landbouw. 12,40 Ste reo: Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13 00 Nieuws. VARA: 13.10 Ac tualiteiten. '.3.30 Voor de mid denstand. 13.25 (S) Clavecim- oelrecltal. 13.40 <S) Collegium Muslcum Amstelodamense: ita- en moderne liaanBe madrigalen. EO: 14.00 klassieke en moderne Rulmte; radiomagazlne met gewijde muziek, lezingen en een korte overdenking. NOS: 15 00 (S) Aspekten van de ka- HILVERSUM 1. 402 m KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.18 (S) Badl- HILVERSUM I 402 m. NCRV (18.30-18.41 Nieuws). 19.00 Zingen met Cecilia: volksmuziek. 19.15 (S) Kerkor gelconcert. 19.45 Muziek van Het Leger des Hells (gr.). 20, muziek (gr). (7.30 Nieuws, 7 32-7.40 Actualiteiten; 8.00-8 10 Nieuws). 1» Oyerweitoï. M» .„„„en v»„ n, Nieuws. B 32 Voor de huis- mcrmul|lk. hlaends.He vrouw. (9.00-9.10 gymnastiek voor de hulsvrouw). 9.3» Wa terstanden. 9 40 Schoolradio. 10.00 <S> Aubade: moderne mu ziek (gr). U.OO Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Medede- .ipv.,.,, ,c.v r-...sei„.^ IHJHCII ka mermuziek. 15.40 Toeristische informatie uit binnen- en bui tenland. VPRO: 16 00 VPRO- Vrijdag: muziek, commenta ren, reportages, Interviews, be- en telefonische reak- Het Deger aes neus igi.j. «m.uu --- r»vnrWrri 11^- Radlo Actief: gevarieerd pro- '"5"' WD van het *lef- 06 Nieuws: 17.58 Mede- jramma. (22.20 Avondoverden- J™»™»"?*,h?, delingen). naai. STER: 19.00 <K) Reclame, tingen). 23.55-24.00 Nieuws. NOS: 19.04 Den Haag vandaag 19.09 Van gewest tot gewest. 9.49 Tips van het nationaal bureau voor Toerisme. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. VPRO: 20.20 Was HILVERSUM II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra- diojournaal. 18.20 Uitzending gramma, (opn.) TRO8: van D'66. 18.30 (S) Mannenkoor verzoekplatenprogramma. met Instrumentaal kwartet. Nieuws. 1 land: 1248 Mededelingen t.b.v. land- cn tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden maar.... quiz). Eddy Becker Show. (10.00 Nieuws.) NOS: 11.00 Nieuws. 1103 De Felix Meurders Show. 14.55 VPRO: 12.00 Nieuws. 1203 Top- 18.00 30. (13.00 Nieuws.) TROS: 14.00 (S) Dlsco-Drlve- Nieuws, 14.03 Suzle Cream 18.55 (S) Jazz Spectrum. 19.25 in: de showbusiness op de Cheese: licht platenprogram- - 1 iwi A irma 1* ftrt muiiwc- ISA: „i ópil' Kenm.rK ÖS»S™ bSrt uio' Nieuw., korrel .MUW K „mn. n —c ,f.np Dii.ml Cnnr+lrnmnac* fSnortinieilWR. AVRO: 15.00 Nieuws: 15.03 (Sport)nieuw6, Muziek Boetiek. (18.00 Nieuws.) Terug naar de (8) Die Entführung RAI. 21.30 Hemel of Hel, dem NCRV: 18 00 NCRV kommentaren. 17.00 Nieuws. 17.02 Radlojour- Bloc: naai. 17.05-18.00 Platen pro- Serail, opera van Mozart, door actuele kroniek met muzikale gramma voor automobilisten. Smidje Verholen en de rore alchimist „Hahaha, die is goed," lachte Krelis. „Ik hoop maar. dat je de, potteme- neer bie je hebt, prefester. Het is jammer veur je maar dat spek gaat je ge leerde neus voorbij. En ik krijg een rieksdaalder." „Eerlijk is eerlijk, Krelis," zuchtte professor Nosco. „Je zult je riks hebben. Hier is-ie." De smid on der het bed werd er krie gel van. „Moet je hem daar nou zien staan met zijn mooie diamanten dasspeld," mopperde hij onhoorbaar. „Hij kletst naaar wat en het resultaat van alles is, dat de politie achter me aanzit! En dan hebben ze nog de brutaliteit ook om in mijn bundeltje te gaan kijken!!" „Wat moet ik nou met dat beetje rommel beginnen?" vroeg de waard- „Er zit eigenlijk niks van waarde in. Geen geld, geen papieren, geen paspoort, kortom niks,'waaruit we de ware identiteit van die zogenaamde smidje Verholen kunnen aflei- -.T zou het maar rustig hier laten liggen," raadde professor Nosco aan. „Verholen zit immers in het gevang? Welnu, het zal niet -lang duren of de politie komt inlichtingen vragen. Ze zullen dan meteen zijn eigendommetjes in beslag nemen. Zo gaat het altijd." „Dan motten we nou maar weer naar beneden gaan, zei de herbergier. „Kom mensen. We hebben hier verder niks te zoeken —Nauwelijks was het drietal weer verdwenen of smidje Verholen kroop onder het bed vandaan. „Zo zo," grijnsde hij. „Smidje Verholen zit dus (Wordt vervolgd) in de gevangenis, hè? Wat jammer, dat jullie je zo vergissen! Smidje Verho- len is een braaf man, die niet In de gevangenis thuishoort. En omdat-ie zo braaf is, gaat-ie nou eerlijk zijn schuld aan de herbergier betalen." Hij haalde een notitieboekje uit zijn zak en begon op een schoon blaadje enkele woorden neer te schrijven. Hij schreef:ik neem aan, dat tien gulden I voor een enkele nacht en wat eten wel genoeg is. Smidje Verholen is gewend zijn schulden te betalen. Tot ziens! Dat briefje, benevens een biljet van tien gulden legde hij duidelijk zichtbaar op tafel neer en vervolgens verdween hij weer. onhoorbaar sluipend langs zolder, dakgoot en regenpijp. In een wipje had hij de vaste bodem weer bereikt en even later stond hij op de weg bij een bushalte. Hij bofte, want in de verte komt er de laatste bus juist aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17