RIJKSDIENST „SPEELT SPEL" MET MINISTER BAKKER 13 Monumenten niet, kerken wel vrij van belasting Sabotage met kaas uit het vuistje? Komt helaas voor. Gruwelproces begint tegen nazi-schedelverzamelaars Uw pilsje schuimt niet vanzelf..... Getuige weigert te komen Studiegroep Oosterschelde: Watermilieu bedreigd irs f Strandhotel i op Ameland gesloopt H "De geldmarkt blijft krap :e ie lei in| PTT sneller met girobeta alka art Goedkoop vliegen in het weekeind Consumenten bond: bezwaar tegen SER-advies Voormalige medewerkers van Himmler Nederlander in Oost-Duitsland vrijgelaten Maansonde 8 in oceaan geland WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 Blije gezichten van gelukkige ouders en wat bevreesd om zich heen kijkende kinderen: dat was vanmorgen te zien op Schiphól waar opnieuw tien Zuidkoreaanse wezen aankwamen. Het was de achtste adoptieve zending in precies één jaar. In ons land zijn nu 93 Zuidkoreaanse kinderen, die door de Nederlandse stichting voor Inter landelijke Adoptie een nieuw vaderland en nieuwe ouders hebben gekregen. (Van. onze correspondent) i naa AMELAND Het doek is gevallen lijke' over het roemruchte door de zee be dreigde strandhotel Scheltena op Ameland. Na jarenlang balancerend op de uiterste duinenrij de stormlo pen van de Noordzee te hebben weer staan kwam gisteren het roemloze einde. Het bedrijf, dat ruim vijftig jaar het toeristisch aanzien van het eiland bepaalde, viel echter niet ten offer aan water en wind, maar zal in de igbai komende maanden door de slopersha mer worden geveld. Haveloos Het hele kapitale bedrijfspand (af gelopen zomer niet meer als hotel maar alleen nog als café in gebruik) dat er onder invloed van weer en water haveloos is gaan uitzien, werd gisteren voor 1050,-. voor de sloop verkocht. De inventaris werd geveild voor nog geen tienduizend gulden. Een triest gestemde burgemeester mr. J. Siderius maakte de hele vei- ling mee. Hij constateerde dat met Scheltena de enige grote zaal van het eiland is verdwenen. „Het hart is uit de strandrecreatie bij het dorp Nes S geslagen", aldus de burgemeester die verder zei plannen van de familie Schetena om op dezelfde hoogte, j maar iets verder de duinen in, een eenvoudig café-restaurant te bouwen, te zullen steunen. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM De schatkist heeft er in de afgelopen week ƒ246,8 min. bijgekregen en het tegoed van de banken bedraagt thans 252,9 min., wat een stijging van ƒ58,6 min. betekent, zo blijkt uit de weekstaat van de Nederlandsche bank. Goud en deviezenreserve is toegenomen met ƒ326 min., wat vooral het gevolg is van dollaraankopen van de cen trale bank, die door geldmarktdes kundigen worden geschat op ca. 100 min. dollar. De schatkist heeft opnieuw veel geld binnengekregen door afdrachten van vennootschapsbelasting. De bankbiljettencirculatie staat onder invloed van de naderende ultimo. Voor begin november wordt zeker geen verruiming van de geldmarkt verwacht, eerder wordt rekening ge houden met een aanhouden van de krapte. Stand van het schatkistpapier op 26 oktober en 19 okt. 1970: schatkistpro- messen 26 okt. 1970: ƒ1.100.100.000.- en 19 okt. 1970: (ƒ1.100.100.000.-; schatkistbiljetten 26 'Okt. 1970: ƒ5.502.900.000.- en 19 okt. 1970: 5.502.900.000.-. die lei 26/10 19/10 fin duizenden gld.) 6.489.369 6.489.369 9.431 2313.870 Activa Goud Vord. In goud enz Buit. betaelmidd. Guld.vord. op buit. 12305 6.748 Papier in disconto 206.756 190.306 Pap. door bank gek. 1.468.100 1.468.100 Voorsch. en beien. 313.930 292.789 Ned. munten 35.650 38.222 Passiva: Bankbiljetten9.396.948 9.338.759 •s Rijks schatkist 1.329.459 1.082.657 Banken in Nederl. 252.87E 194380 Andere ingezetenen 37.170 40.093 Banken in buitenl. 41.910 35.631 Andere nlet-ingez. 15.305 16.160 Saldi buitenl. geld 3.255 3.175 Tot. goud en dev. 9.494.651 9.168.663 waarv. convertibel 2.639399 2.314.037 Dekkingspercentage 86,14 86,04 Minister Den Toom, is niet bereid de militaire belangenverenigingen op dit ogenblik inzage te verlenen in de rapporten van de commissies werk en rusttijden militair personeel bij de koninklijke landmacht en de konink lijke luchtmacht. De bewindsman heeft dit gisteren geantwoord op de vragen van het PvdA-Kamerid Wiel- draaijer. Minister Den Toom schrijft dat hij eerst zelf inzicht wenst te verkrijgen in de door de commissies gedane voorstellen en vooral in de gevolgen die uit een overnemen van deze voorstellen zullen voortvloeien. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering is nog verder tegemoetgekomen aan de wensen van de Tweede Kamer betreffende de gemeentelijke en provinciale belastingen. Staatssecretaris dr. Grapperhaus deelde gisteren in de Kamer mee „enig begrip" te hebben voor het amende ment van de heer Kieft (AR) om de kerken en landgoederen vrij te stellen van de nieuwe gemeentelijke belasting op onroerend goed. Deze mogelijkheid tot vrijstelling wilde de staatssecretaris niet in de wet opnemen voor monumenten. De nieuwe gemeentelijke belasting zal dan danig worden uitgehold, dacht dr. Grapperhaus. Hele straten zouden dan buiten deze belasting val len en zelfs een complete plaats als veere. Hetzelfde bezwaar had de staatssecretaris tegen vrijstelling voor cultuurgronden en bejaardentehuizen. Concessies Zoals bekend kregen minister Wit- teveen, staatssecretaris Grapperhaus en minister Beernink van binnen landse zaken vorige week"bij de ver dediging van de nieuwe belastingen de wind van voren in de Tweede Ka mer. De regering luisterde naar de kri tiek en liet door middel van een nota van wijziging weten, dat de belastin gen centraal zouden worden geheven door de rijksbelastingdienst en dat er normen voor de heffing in de wet zouden worden opgenomen. De gemeenten kunnen nu uitgaan van de waarde van het onroerend goed of de oppervlakte. Beraad Over de voorgestelde centrale hef fing'heeft de Vereniging van Neder landse Gemeenten de Kamerleden ge schreven, dat er geen enkele reden is om aan te nemen, dat de gemeenten de nieuwe belastingen, die voor ande re heffingen in de plaats komen, niet zouden kunnen invorderen. De gemeenten aldus deze brief, kunnen immers hun eigen automati seringscentra inschakelen. „Het gaat er om", aldus het ver weer van de staatssecretaris, „wat uit totaal-oogpunt het doelmatigst is Voorkomen moet worden, zei hij de heer Kieft na, dat er 900 belastingin specties (gemeenten) bij komen. Vooral van de kant van de PvdA Deen naar GVAV GRONINGEN De eerste divisie club GVAV uit Groningen heeft de voorbesprekingen afgerond met de 20-jarige Deense voetballer Paul Aabling, die uitkomt voor de Deense kampioensclub B 1903 Kopenhagen. Aabling, ongehuwd en belastingamb tenaar van beroep, speelde tien keer in het Deense UEFA-elftal en was reserve bij de interlandwedstrijd DenemarkenPortugal op 14 oktober jl. Sportfonds Groningen GRONINGEN Om het bedrijfs leven zoveel mogelijk te ontlasten van individuele benadering door ver enigingen en organisaties, die om financiële steun vragen op sportgebied om zowel de actieve als de passieve sport te stimuleren, is de stichting sportfonds Groningen in het leven ge roepen. Het is een „mini-NSF", die een fonds wil vormen, waaruit voor verschillende sportdoeleinden geput kan worden. De Nederlandse beroepswielren ner Gerard Vianen (26) heeft dinsdag avond een contract gesloten met de Franse ploeg van Fagor-Mercier, waarin onder andere ook de Frans man Raymond Poulidor rijdt was men zo onder de indruk van deze brief, dat men tijd voor beraad vroeg. Over de centrale heffing, aldus de oplossing die men vond, zal de Kamer volgende week spreken. Over de rest van de voorstellen discussieert men morgen. Dan kan men ook nog een amendement van de heren Scholten (CH) en Kieft (AR) verwachten om de hondenbelasting af te schaffen. Re den: deze belasting is verouderd. DEN HAAG De afsluiting van de Oosterschelde vormt een ernstige bedreiging van dit minst aangetaste zeewater-milieu van Nederland. Het gevaar dat een toekomstig Zeeuws meer een „dood" water wordt, is niet denkbeeldig. Deze conclusie trekt de studiegroep Oosterschelde in een brochu re waarin gewezen wordt op de dreigende biologische verarming van deze Zeeuwse zeearm. De studiegroep meent dat een ver wachte verzoeting op korte termijn een misrekening is. De geweldige zoutconcentraties op grote diepten in het Oosterscheldebekken (de Roompot bijvoorbeeld is bijna vijftig meter diep) zullen na afsluiting nooit ver zoeten. Er zullen twee kvaterlagen ontstaan: een zoetwaterlaag en daar onder grote zoutwaterkomnjen Dit heeft grote nadelige gevolgen DEN HAAG De girodienst heeft besloten de girorekeninghouders, die gebruik maken van girobetaalkaar ten, sneller dan thans het geval is van een nieuwe set kaarten te voor zien. Elke rekeninghouder krijgt, zoals bekend, twintig nieuwe girobetaal kaarten tegelijk. De girodienst garan deert elke kaart tot maximaal hon derd gulden. Momenteel wordt, als vijftien kaar ten gebruikt zijn, een nieuwe set van twintig kaarten aan de rekeninghou der toegezonden. Het komt echter voor dat degene die zijn vijftiende en volgende girobetaalkaarten heeft af gegeven, eerst geruime tijd, nadat hij zonder kaarten kwam te zitten, de nieuwe set ontving. De girodienst heeft thans besloten, de nieuwe set van twintig kaarten te gaan toezenden als van de vorige set de tiende girobetaalkaart op het giro kantoor is gearriveerd. SCHIPHOL De NLM.'die ook in het komende winterseizoen viermaal daags van maandag tot en met vrij dag vluchten zal uitvoeren op de lij nen van Amsterdam naar Ensche de/Groningen en van Amsterdam naar Eindhoven/Maastricht, maakt bekend dat gedurende de weekeinden een goedkoop retour verkrijgbaar zal zijn. Dit speciale weekeindretour voor passagiers uit Maastricht en Gronin gen naar Amsterdam bedraagt 48 gulden tegen 64 gulden normaal. De passagiers kunnen daarmee zaterdag ochtend naar Amsterdam reizen en zondagavond naar Groningen en Maastricht terugkeren. voor de biologische situatie. De ont- zllting van het zuidelijk deltabekken zal, voorzover dit mogelijk zal blij ken, door middel van water uit de Rijn bewerkstelligd moeten worden. Maar, aldus de studiegroep, hierover horen wij alleen maar verontrustende berichten. Volgens Rijkswaterstaat beschikt de moderne techniek over middelen om het nadeel van zout water op gro tere diepten op te heffen door ge bruik te maken van transportabele compressor-installaties, waarmee sa mengeperste lucht in de diepere la gen wordt gebracht. De studiegroep Oosterschelde staat echter sceptisch tegenover dit hulp middel, op praktische en economische gronden. De geulen zijn te diep, te lang en te breed om dit met succes te kunnen toepassen. Tussen de Ooster- schelde-mond en Colijnsplaat ligt een geul van ruwweg elf kilometer met een gemiddelde breedte van meer dan één kilometer. Voor Zierikzee bevindt zich dan nog een gebied van grote diepten in de Roompot ten westen van de Zee- landbrug van ongeveer vier bij één kilometer, terwijl ook, weliswaar smallere, maar ongeveer 10 km lange zeer diepe geulen in de schaar van Roggeplaat en de Hammen tussen de mond en de Zeelandbrug te vinden zijn. De studiegroep meent dat hier een onverantwoord spel wordt gespeeld door een rijksdienst met een tech nisch ondeskundige minister van een meer en meer politiek georiënteerd departement. DEN HAAG De consumenten bond heeft bezwaar tegen het advies van de SER om artikel 2 van: de prij zenwet buiten werking te stellen. De bond acht de huidige prijsstij gingen ernstig genoeg om alle instru menten tot prijsbeheersing beschik baar te houden. Verder dringt de con sumentenbond aan op maatregelen tér zevordering van de concurrentie. We hebben het natuurlijk niet over militaire sabotage. Ér is nog nooit een kanon gevonden met kaas in de loop. Kaas uit het vuistje is gelukkig onbesmet en a-politiek en gewoon een lekker brok gebleven.We doelen hier op de huiselijke sabotage: vrouwen die te weinig kaas kopen zodat vader tevergeefs met zijn mes naar de koelkast sluipt. Gun 't die man nou! Neem een extra stukje speciaal voor hem. Voor z'n vuistje. Hij zal i dankbaar zijn. FRANKFORT Een bijzon der gruwelijk hoofdstuk uit het tijdperk van Nazi-Duitsland is gisteren in het daglicht gesteld bij een proces in Frankfort. Drie voormalige medewerkers van Himmler staan hier terecht. Zij worden ervan beschuldigd in concentratiekampen selectiewerk te hebben verricht voor de aan leg van een monsterlijke collec tie van schedels. De verdachten, de 59-jarige dr. Bruno Beger, de 58-jarige dr. Hans Fleischacker en de 57-jarige Wolff- Dieter Wolff, wordt medeplichtigheid aan moord op 115 mannen en vrou wen ten laste gelegd. Collecte Zij zouden hebben meegewerkt aan het project van dr. August Hirt van de universiteit van Straatsburg, die met medewerking van Himmler voor de wetenschap een collectie van sche dels van „inferieure rassen" wilde aanleggen. De drie verdachten zouden in op dracht van Hirt in 1943 naar Polen zijn gegaan om ln het vernietigings kamp Auschwitz Joden, Slavlër» en zigeuners met karakteristieke sche dels uit te zoeken. De slachtoffers werden naar het concentratiekamp Natzweiler bij Straatsburg overgebracht en vergast. Dr. Hirt kreeg de beschikking over hun lijken. Hirt pleegde zelfmoord toen de geallieerde troepen Straats burg bezetten. Beger en Fleischacker hebben ver klaard weliswaar schedelmetingen in Auschwitz tc hebben verricht, maar niet geweten te hebben dat de „uit verkorenen" ten dode gedoemd wa ren. Wolff bekende bevelen te hebben doorgegeven om de slachtoffers van Auschwitz naar Natzweiler te sturen, maar dit had hij op last van zijn superieuren gedaan. Liefhebbers van bierdie denken dat hun geliefkoosde brouwsel uitsluitend bestaat uit mout en hop, moeten dat maar uit hun hoofd zetten. In het belang van de bierdrin kers probeert de Europese ge meenschappelijke markt de toe voegsels aan bier te beperken tot kleine hoeveelheden sacharine, sucrose, dextrose, glucose, invert- suiker, caramel, tannine, ascor- binezuur, zwavelanhydride, zwa velzure zouten en proteolytische enzymen. Sommige brouwers voegen ook nog schuimstabilisa- toren toe. De Europese commissie vindt wel dat de brouwers moet wor den toegestaan behalve gerste- mout tot dertig procent ongemout mais, rijst of gerst, als grondstof te gebruiken. Overigens zal de reus in de bierwereld, West-Duitsland. nog wel heftig gaan tegensputteren. Van de vijftiende eeuw af zijn de Duitse brouwers algemeen van oordeel geweest, dat bier uitslui tend moet bestaan uit gerstemout, gist, hop en zuiver water. Dit ligt zelfs vast in een zogenaamd Reinheitsgebot, dat doeltreffend de invoer van brouwsels, die iets anders bevatten, belet. De door de commissie voorge stelde richtlijn zal uitsluitend de circulatie van bier onder of de invoer in de zes aangesloten lan den regelen. Buiten de Euro- markt zullen de exporteurs mo gen verkopen wat ze willen. Overigens zal er nog wel heel wat bier worden gedronken, voor de plannen werkelijkheid wor den. „Vervuilingsproces"' KLEEF Een belangrijke getui ge Is gistermiddag niet op het proces tegen de Rijnvervuilers in Kleef ver schenen. De Rotterdamse scheeps- schoonmaker Johannes Booy, die door de Duitse rechtbank als een kroongetuige wordt beschouwd, wei gerde ondanks herhaald aandringen te komen. Hoe belangrijk zijn aanwezigheid is blijkt wel uit de woorden van de rechtbank-president, die zei dat het proces aanzienlijk kan worden ver traagd. Johannes Booy zou veel kunnen onthullen over de praktijken van de directeur van de Hamburger-Lloyd, dr. Jürgen Bernhold, die verantwoor delijk zou zijn voor de vervuiling van liet alleen de Rijn, maar ook de Elbe en de Eems. Dr. Bernhold ontkende dit overi gens. Maar de 29-jarige gezagvoer der Peter Newiger zei gisteren voor de rechtbank, dat dr. Bernhold een premie kreeg voor elke ton afvalstof die hij voortijdig in de grote rivieren loosde. Met Bernhold staan veertien van zijn personeelsleden terecht. Zijn fir ma had een contract met de Caltex- raffinaderij in Raunheim om chemi sche afvalprodukten naar Rotter dam te vervoeren. Volgens de aan klacht hebben de gezagvoerders van Bernhold zeker 25 maal moedwillig afvalstoffen voortijdig over boord gegooid. Ook tegen de scheepsinspecteur van de Hamburger Lloyd zijn belas tende verklaringen afgelegd. Gustaf Stölting zou de gezagvoerders op dracht hebben gegeven, de afvalstof fen „eenvoudigweg in de Rijn kwijt te raken". Toen de 32-jarige gezagvoerder Lothar Becker uit Hamburg tegen Stölting zei dat de lading van de Caltex-raffinaderij „verschrikkelijk stonk", antwoorddeo deze: „Stel je niet aan als een kind, anders kunnen wij je niet gebruiken". Vervolgens had hij hem met ontslag bedreigd. DEN HAAG Vanuit de socialis tische fractie in de Tweede Kamer heeft de minister van verkeer en wa terstaat gisteren de vraag gekregen of er al overleg gaande is tussen de re geringen van Nederland en West- Duitsland en andere Rijnoeverstaten, om tot een gemeenschappelijke rege ling voor het transport van gevaar lijke stoffen op de Rijn te komen. BERLIJN Een woordvoerder van de Nederlandse 'militaire missie in Berlijn heeft gisteren bekendgemaakt dat Frans Feddema, een Nederlander die in We^t-Berlijn woont, verleden week door Oost-Duitsland uit gevan genschap is ontslagen. Feddema werd in september 1969 gearresteerd en later veroordeeld tot 15 maanden wegens hulp die hij zou hebben verschaft aan Oostduitsers die naar het westen wilden vluchten. Twee maanden voor zijn straftijd af liep is hij vrijgelaten. Een andere 'Nederlander moet in Oost-Duitsland nog terechtstaan we gens een verkeersdelict Zijn naam werd niet genoemd. Professor Luis F. Leloir (64), de in Parijs geboren Argentijn, aan wie de Nobelprijs voor de scheikunde 1970 is toegekend. De Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan de Zweedse hoogleraar. Hannes Alfven (boven) en zijn Franse collega Louis Neél (onder). MOSKOU Precies een week na de lancering is de Russische maan sonde 8 gisteren op aarde terugge keerd en in de Indische Oceaan te rechtgekomen. Voorzover bekend is het het tweede Sowjet-ruimtetoestel dat in zee is geland. Meestal komen ze op vaste bodem terecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7