DENKT AL AAN DUIZENDJARIG BESTAAN Ambassadeur Arad laakt houding VN pgiPHS Structuurplan volgend jaar openbaar - 2 Van Nieuwkoop speelde op Sassenheims orgel Aankoop grond gaat voorlopig niet door Dr. Bremer (Nieuwkoop) lector in Leiden Woningbouw in Katwijk KOOMANS: JEUGD BENEDEN ZESTIEN JAAR NIET VERGETEN... j—1— S ""rtr ':=:T Ziekenauto onklaar gemaakt met zand ISRAËLWEEK IN RIJNSBURG Nobelpri js scheikunde voor prof. Leloir Auto in brand :ÜWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 iflSt ■rr^-gmr-v i-~ïitia^i«U%m:iTilr~irTrir frTuMWijra s (Van een onzer verslaggevers) IkjNSBURG „Het karakter van 'ïRynsburg is vooral voor degenen die van buiten komen, sterk ver- 'anderd. Als hier iemand komt uit het buitenland, die jaren geleden is geëmigreerd, herkent hü of zjj Rynsburg niet meer." Aldus bur gemeester B. H. Koomans. 5r hebben zich hier de laatste jaren veel veranderingen ten goede voor gedaan. Neem bijvoorbeeld de nieuwe „Immanuëlkerk", met z'n beatkelder eronder. Het is het mooiste gebouw in wijde omge ving van Rijnsburg. Wij proberen Rijnsburg zo leefbaar mogelijk te maken. Daarom ook dat prachtige „Westerpark", waarvan de naam werd bedacht door een meisje en waarin nu ook een hertenkamp is. Wij zyn begonnen met de opbouw van een struktuurplan. Je moet in deze tyd een gemeentelijk beleid al vèr van tevoren plannen. januari 1945 telde Rynsburg 5646 inwoners. Op 1 januari 1970 waren het er 8600 en volgens de prognoses zal ons dorp in 1980 10.800 inwoners hebben. Daar is het structuurplan op berekend. Volgens my echter, bereiken wij dat aantal al véél eerder. Dat is J geen zucht om te bouwen, maar 5 gewoon een noodzaak om de j autochtone bevolking te huisvesten, /Daarom zullen wy woningen moe- ten bouwen." TUSSEN al het werk door, denkt de Rijnsburgse burgemeester al aan de viering van het duizendjarig be staan van het dorp. De datum staat vast: 10 augustus (Laurentiusdag) 1975. „Ik heb een oproep laten plaatsen in onze plaatselijke krant hier, met het verzoek of de inwo ners met ideeën en suggesties wil len komen, om het feest op gepaste wijze te vieren. Er zijn er al héél wat binnengekomen. Als er vol- doende positieve reacties zijn, zal er een comité worden gevormd. Het is wel pas over vijf jaar, maar willen wij goed voor de dag ko men, dan hebben wij zeker enkele jaren van voorbereiding nodig." lat Rijnsburg een levend dorp is, blijkt wel uit de nieuwe'woonwijk: Frederiksoord. De eerste woningen in dit jongste deel van Rijnsburg, zijn opgeleverd en werden onlangs I betrokken. 'anzelf ryst de vraag: Hoe zit het nu met de kwestie „Flora", waar over by de Kroon in beroep werd gegaan. „Ik verwacht de uitspraak binnen korte tyd. Misschien wel binnen een maand", zegt burge meester Koomans. Hoogbouw N vergelijking met omliggende ge meenten is en wordt er veel ge bouwd in Rijnsburg, zo vindt de burgemeester. „Wij hebben onze )e Zijl wipte Nereus uit bekerstrijd: 4—3 KATWIJK: De Zijl heeft een 4—3 'erwinning behaold op Nereus, lat daarmee uit de bekerstrijd is iworpen. Toch had Nereus aan- inkelijk het beste van het spel. leeds na een halve minuut had een reffer van Bram Kamphuis de Zaan- ijkers aan een 10 voorsprong ge- olpen. De Zijl had het in het be- in nogal moeilijk met de levensge- aarlijke gebroeders Stam. Geleide- jk aan lukte het steeds beter, mede oor het goede spel van routinier lob Schouten. Even na het. ver- trijken van de eerste periode scoor- !e deze speler, hetgeen natuurlijk laat was. In de tweede spelperio- scoorde Wim Bergman (profite- :nd van een numerieke meerder- leid) evenwel toch de gelijkmaker, fereus kwam via Hans Stam op I. Hij maakte gebruik van de tïj- lijke afwezigheid van Jacob Spij- ter (straftijd). Juist voor het einde 'an de eerste helft kwam de score evenwicht door Albert Spijker goed aangeven van Leo Onder ter op 2—2. Nadat De Zijl 3—2 d gemaakt (Jacob Spijker) speel de „Spijkerploeg" steeds sterker, conditie bleek uitstekend te zijn. ioed getimed uitzwemmen van ïlman Uittenbroek verhinderde in grotere achterstand, al had hij :en schijn van kans tegen het schot Kees Pons (42). Een twijfel- :htig doelpunt van Ton Stam •acht de spanning terug (43). De tand bleef onveranderd. In de vol- [gende ronde zal De Zijl de Haagse hoofdklasser HZPC ontmoeten. kansen benut. Er moest wel ge bouwd worden uit zelfbehoud. De komende jaren hopen wij op de zelfde voet te kunnen doorgaan. Per slot van rekening hebben wij nog steeds woningnood hier. Er zijn zeer urgente gevallen bij." Burgemeester Koomans wijst op de kinderrijke gezinnen in Rijnsburg. Het geboorte-overschot per duizend heeft een landelijk gemiddelde van 10,8; in Rijnsburg is dit 17,5. Ook de gezinssterkte ligt in Rijnsburg boven het landelijke gemiddelde. Hij zegt nog eens dat hij niet zo'n voorstander is van hoogbouw. Na tuurlijk, era komen flats in Rijns- burg. Maar bovenal wil de ge meente streven naar eengezinswo ningen: „Noodgedwongen hebben wij in plan West hoogbouw moe ten toepassen." De groei van Rijnsburg maakt een beleid op langere tcrmjjn dan ook noodzakelijk. Het struktuurplan zal binnen het jaar zover gereed zyn, dat het openbaar kan worden gemaakt. Muziek ÏN de Rijnsburgse ontwikkeling speelt de sanering een grote rol. Oude bebouwing gaat verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe huizen. „Er zullen nog heel wat woningen moeten worden afgebro ken", meent de heer Koomans. „Wij hopen het eerste sanerings plan zo spoedig mogelijk klaar te hebben. Als 't kan binnen een paar jaar." Is het beeld van Rijnsburg vooral het laatste jaar erg veranderd, in de naaste toekomst zal het nog in grijpender zijn. Op den duur zal de Rijnsburgerweg recht door het dorp lopen, zonder de bocht die er nu in ligt. „Als de oude woningen zijn vervan gen door nieuwe, dan pas zal de woningnood kunnen worden be streden. Een moeilijkheid in het beleid is het evenwicht te houden tussen produlctiegebied en de nood zakelijke nieuwbouw. Er moeten niet alleen woningen komen, maar ook gebouwen, kerken, scholen." Burgemeester Koomans vindt dat er veel muziek zit in Rijnsburg en de kwekerijen en bloemenhandel. „Gedurende een redelijk lange tijd is hierin nog zeker bestaansrecht". Dansen 'pEN klacht die men in Rijnsburg hoort betreft de mogelijkheden voor de vrijetijdsbesteding. Burge meester Koomans kan deze klacht niet begrijpen en somt als bewijs daarvan een aantal verenigingen op. Verenigingen op sportgebied, toneel, zang. Er is de Vrouwenbond en er zijn de kerkelijke jeugdverenigingen. Er is een postzegelverzamelaarsclub en dan is er natuurlijk de plaatse lijke bibliotheek. „Er is hier van alles", zegt burge meester Koomans. „Alles op één ding na". Op zaterdagavond is er dansen in „Het Centrum' onder de Immanuël kerk. Daar is een enorme belangstel ling voor. Er komen drommen jon geren en drommen worden wegge stuurd omdat er geen plaats is. Deze avopden worden nu gehouden in de vorm van een besloten club voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder. Ik heb me zelfs laten vertellen dat zij een soort geboortebewijs moeten tonen om er in te komen. Als je jonger bent maakt je geen kans. Jongeren onder de 16 jaar kunnen er niet terecht. Dat is een leemte. Het is een uitdaging aan de jeugd leiders ook daar iets aan te doen. Alleen de ruimte vormt een pro bleem. Maar misschien is er iemand die een oplossing hiervoor weet. Dan willen wy dat graag horen. Ook de jeugd beneden dc 16 jaar moet zich kunnen vermaken." Foto's: 1. burgemeester Koo mans; 2. jeugd in het voor onder onder de Immanuel- kerk; 3. de eerste woningen in Frederiksoord. Foto's Kruyt O NOORDWIJK Een Noorwijkse ondernemer, die onder meer het ver voer van zieken en gewonden naar ziekennhuizen verzorgt, kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat er iets haperde aan de motor van een am bulancewagen. Toen hij de wagen aan een nadere inspectie onderwierp, bleek hem. dat men zand in het olie reservoir had gedaan, kennelijk met het doel de ziekenauto defect te ma ken. Dit moet in de vroege avonduren zijn gebeurd. De politie stelt een on derzoek in. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 29 oktober: hoog water 2.34 en 14.47; laag water 10.45 en 22.56. RIJNSBURG In het kader van de Israël-week. kreeg Rynsburg gis teren bezoek van de Israëlische am bassadeur, de heer Arad. HU hield een lezing over het verleden, het he den en de toekomst van Israël. Dc heer Arad vertelde dat de ge voelens van het Nederlandse volk ten opzichte van zyn land over het al gemeen sympathiek zyn. Over dc houding van de Verenigde Naties was de ambassadeur niet zo te spre ken. „In 1948 gaven de VN Israël het geboortecertificaat. Israël was als SASSENHEIM Hans van Nieuw koop gaf gisteravond een orgelcon cert in de gereformeerde kerk. Hij is leerling van Albert de Klerk, zo dat men al bij voorbaat juist regi straties en verantwoorde opvattin gen kon verwachtenWat dat be treft heeft hij zeker niet teleurge steld. Het grote orgel bezit de mo- ONBEWOONBARE HUIZEN IN NIEUWVEEN NIEUWVEEN In de raadsvergadering van gisteravond kwam het voorstel aan de orde tot intrekking van het raadsbesluit van 28 april tot aankoop van gronden in het bestemmingsplan Schoter- veld, daar men nog niet tot overeenstemming kon komen met de eigenaresse, de Teylersstichting te Haarlem. Het is spijtig, aldus de voorzitter, dat de Teylersstichting geen fiat heeft kunnen geven; wij tonen hiervoor begrip en zullen al het mogelijke doen om tot een oplossing te komen. In het kader van de voorgenomen sanering van de dorpskern is in samenwerking met Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een onderzoek in gesteld naar de bebouwing om te komen tot een voorlopig sanerings plan. Besloten werd voor dit doel een bedrag uit te trekken van f 4.000. Voor een afrastering langs de tochtsloot bij de Jan van Blanken kade werd f 4.000 gevoteerd. Er komt een bestemmingsplan voor de terreinen, in eigendom van Jo- hannes-Stichting en Huize Ursula. Op verzoek van B. en W. zijn rapporten opgemaakt over de toe stand van de woningen Dorpsstraat Genootschap Ned.-Israël krijgt Leidse afdeling LEIDEN In 1950 is het Genoot schap Nederland-Israël opgericht. Het Genootschap heeft ten doel belangstelling voor de cultuur van de staat Israël te wekken door mid del van voordrachten, publikaties en andere vormen van confrontatie met het gebeuren in Israël. Daar ook in Leiden en omgeving voldoende belangstelling voor Israël bestaat, wil men tot oprichting ko men van een afdeling Leiden van het Genootschap. Het comité van voorbereiding: Dr. B. N. Bachra, bestuurslid Ned. Isra ëlitische Gemeente te Leiden; J. F. Beekman, oud-gevangene. 1940-1945; W. M. van den Burg, secretaris Ex- pogé, afdeling Leiden; mevr. W. M. Buseman-Groenewegen; prof. dr. J. Dankmeijer; I. Eikerbout. technicus; M. W. van Engers, secretaris Huma nistisch Verbond, afdeling Leiden: J. Jongeleen, fotograaf; prof. dr. mr. C. A. van Peursen; dr. P. L. Schoon- heim. predikant; J. A. Tolenaar. in ternist en dr. W. van der Zwaan, predikant. Er is een oprichtingsbijeenkomst op dinsdag 3 november, 's avonds om 8 uur in de Rijnlandflat, Leiden Zuid West, Bachstraat hoek Verdi- straat. Spreker: prof. dr. H. Berk hof. Onderwerp: ..De staat Israël en de Nederlandse christenheid". 31, 33 en 35, eigendom van het R.K. Armbestuur, panden bekend onder de namen Geloof, Hoop en Liefde. Op grond van de rapporten is de inspecteur van volkshuisvesting van mening dat deze woningen onge schikt zijn voor bewoning. Ed. Spek man (KVP): „Sinds enkele weken woont hier een gezin en bij onbe woonbaarverklaring zal men dus bin nen ccn half jaar weer moeten ver trekken" Voorzitter: „Dit geval was zo ur gent. dat deze voorlopige oplossing de beste was. Evengoed blijft de ho ge urgentie van kracht en zodra er woonruimte beschikbaar komt, zal deze met voorrang worden toege wezen, zodat de bewoner er altijd op vooruit zal gaan." LISSE Zaterdagavond werden in het clubhuis van De Luchtklievers de prijzen uitgereikt: afd. Vitesse: H. 't Hort; Mid-Fond: P. J. Bersee; Fond: H. J. van Diest Zn; oude duiven to taal: P. J. Bersee; jonge duiven: le tour: J. van der Hulst; jonge duiven: 2e tour: J. C. Mol; totaal jonge dui ven: H. 't Hort; navlucht oude dui ven: A. Arendsman; generaal kam pioen: P. J. Bersee; generaal kam pioen aangewezen: P. J. Bersee,. gelijkheden, om zelfs franse compo sities ten minste bevredigend te vertolken. Ook de interpretaties lokten geen tegenspraak uit. Van Nieuwkoop heeft muzikaal begrip genoeg om daarin geen misslagen te begaan. De technische en artistieke beheer sing was niet in alle werken gelijk. Ook overtuigde hij niet steeds even sterk. De koraalbewerking van „Ach, bleib' bei uns, Herr Jesu Christ" kreeg een gave, duidelijke uitvoering. Ook het luchtige „Concerto del Signor' Taglietti" van Johann Gott fried Walther kostte de concertgever blijkbaar geen moeite. Zijn hoogtepunt bereikte hij met de kleurige speelse variaties van Jean Francois Dandrieu over het oude franse kerstlied „Joseph est bien marié", dat hij mooi registreerde en zuiver in de clavecinistenstijl weer gaf. César Francks Fantasie in a-groot viel tegen. Het boeide en overtuigde niet. Beter slaagde „Fantaisie, thème et variations" uit „Hommage a Fresco- baldi" (hulde aan Fr.) van Jean Langlais. De muziek lééfde in deze vertolking, maar de organist had de zaak technisch niet geheel in de hand. Van Nieuwkoop besloot met de variaties over het oude koraal „Veni Creator Spiritus" van Maurice Du- ruflé. Zijn uitvoering was niet volmaakt, maar sprak wel aan, zodat de schoon heid van dit werk toch voldoende kenbaar werd. Johan van Wolfswinkel een pasgeboren kind, hulpeloos en zonder bescherming. Toch wast het zich in verschillende oorlogen te be schermen. De houding van de VN daarbij was soms beschamend. Toen Israël drie jaar geleden werd bedreigd, moest het vechten voor eigen leven. De hele wereld keek naar de VN. Die lieten het afweten. Nasser heeft nooit echt vrede ge wild. Door zijn druk werden de VN- troepen bij de bestandslijn verwij derd. Egypte heeft er wel voor moe ten betalen. Ook Israël leed zware verliezen: duizend doden, duizend mensen invalide voor het leven, na '67 nog eens duizend doden. Het leerde ons een les: nooit terug naar de situatie van toen. Iedereen vraagt zich nu af: hoe lang gaat dit nog door? Komt er ooit een eind aan? Voor ons is er maar één sleutel naar vrede: „erken ning". Men moet ons zden als een normaal land met goede bedoelingen en met wederzijds vertrouwen moe ten alle landen naast elkaar staan. We erkennen de rechten van de Palestijnen, maar we hebben zelf ook rechten. We kunnen geen zelf moord plegen ten behoeve van de Palestijnen". De ambassadeur hoopte, dat het bestand zal worden verlengd, omdat dat misschien een blijvende vrede tot gevolg zal hebben. Wandelen in herfstbos WARMOND Zaterdag 31 okto ber wordt in het Warmonderbos een herfstwandeling gehouden. De lei ding berust bij de chr. Jeugdbond van Natuurvrienden en de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie. De wandeling begint om half drie bij de ingang van het Warmonder bos (Huis te Warmond, Dorpsstraat- Beatrixlaan). Verdere inlichtingen bij mej. D. Koopmans, Vendelstraat 10, Leiden, tel. 41009. STOCKHOLM De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan de in Parijs geboren professor Luis F. Leloir uit Buenos Aires voor zijn ontdekking van de suiker-nucleotiden en hun aan deel in de biosysthese van carbo-ydra- ten. LEIDEN Dr. G. J. Bremer, huis arts te Nieuwkoop, is benoemd tot buitengewoon lector in de huisarts geneeskunde aan de lleidse Univer siteit. Dr. Bremer, die in 1924 te Beetster- zwaag werd geboren, studeerde ge neeskunde aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1951 het arts examen aflegde. Na enige tijd als KATWIJK Uit de agenda voor de morgenavond vergaderende gemeenteraad blijkt onder meer, dat aan de Leliestraat en de Jris- straat 56 in opdracht van de gemeente door de Hazerswoudse archi tect J. Dekker ontworpen eengezinswoningen zullen worden ge bouwd, bestemd voor de verkoop. De prijzen variëren van rond J 51.000 tot /57.000. Het bouwbedrijf De Lange en Van der Plas te Oegstgeest zal het complex bouwen. B. en W. hebben bij loting de gegadigden vastgesteld. De gemeente kan van de heer W. Ouwehand grond met opstallen aan de Baljuwstraat kopen voor f 106.000. De heer Ouwehand wordt vervan gende grond aangeboden in het plan 't Heen. Voor f 20.000 zal een deel van de Oude Rijn tussen de vaste bruggén bij de Sandtlaan en de Bruggestraa:: en een stuk ten noorden van de Roskambrug worden uitgediept. Ter vervanging van de opgeheven strandcommissie, de sportcommissie en de commissie sporthal worden nu ingesteld een commissie voor jeugd- en sportzaken en een commissie voor recreatie en toerisme. Er is f 20.000 nodig voor het in kaart bren gen van het gebied ten noorden van de Hoomespolder. dat onlangs bij het gemeentelijk gebied is gevoegd. Naar aanleiding van een vraag van mevr. Ouwehand hebben B en W de hoofdinspecteur van politie en de directeur van openbare werken ge vraagd op korte termijn een advies uit te brengen voor het plaatsen van waarschuwingsborden met knipper lichten by oversteekplaatsen voor voetgangers. Ook is advies gevraagd over invoering van éénrichtingver- keer in Anjerstraat cn Pioenhof. chirurgisch assistent werkzaam te zijn geweest, vestigde hij zich als huisarts te Nieuwkoop. In 1964 pro moveerde hij te Utrecht op een proef schrift, getiteld „Het verwijzen in de huisartspraktijk". LEIDERDORP Doordat hfj niet op de hoogte was van de situatie by het viaduct naar Hoogmade reed een Amsterdammer gisteravond voorbij de bcgeleidingshekken. Hjj kwam op een terrein waar materialen liggen. De auto verloor zyn uitlaat en vloog in brand. De bestuurder en een in zittende. een Amerikaan, konden dc auto bjjtjjds verlaten. Het voertuig brandde helemaal uit. Ook dc ba gage van de Amerikaan ging in de vlammen verloren. ZWAMMERDAM In dc her vormde kerk werd gisteravond een uitvoering gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het her vormd kerkkoor Gemeentezang. Me dewerking verleenden het herv. kerkkoor te Woerden en dc chr. zangvereniging Zingt den Heer te Zkammerdam. alsmede dc organist N. van Vliet, de trompetist J. van Wijngaarden, het chr. mannenkoor te Bodegraven, de sopraan mevr. v. d. Wilt en de pianiste mevr. Kruiswijk, Het openingswoord werd gesproken door ds. Goudswaard, herv. predikant ter plaatse, die het koor hartelijk ge luk wenste met zyn zilveren jubi leum. Er werd op verdienstelijke wijze een gevarieerd programma uil- gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5