Wrevel bij islam over invloed christenen in Indonesië VIJFTIG JAAR CJVF Aantal studenten binnen 10 jaar 420 procent meer l „Raad van bijstand' in plaats kerkeraad l Evolutiegedachte niet met stelligheid op chr. school poneren Een woord voor vandaag GEZONDERE VERHOUDINGEN MOGELIJK LUTHERSE SUGGESTIE Geen tolerantie maar begrip Zuidafrikaai promoveert aan VU BEROEPINGSWERK Dr. Van Aalderen lector aan VU m TRIANGEL gaat zich vernieuwen Bezorgdheid bij Haagse kerkeraai Snelle verlichtinif van pijn in spiere en gewrichten WOENSDAG 28 OKTOBER 1 Hel is een wat wonderlijk verhaal van A mos. schapenfokker van be roep en afkomstig uit Tekóa, levend in de dagen van Uzzia, koning van Juda en Jerobeam. koning van Israël. Zomaar, zonder enige aanleiding naar het schijnt, wordt de man van achter de schapen gehaald. Met een duidelijke opdracht van God: „Profeteer tegen Mijn volk IsraëlNu. dat dóet Amos dan ook! Wie het allemaal leest staat perplex over de vlammende woorden, die deze ongeletter de man („ik ben geen profeet en ik ben geen profetenzoonmaar veehouder en kweker van moerbeivijgen") midden in het volk slin gert. Hij noemt staaltjes van goddeloosheid, die bijna ondenkbaar zijn en al volgt dan aan het eind van zijn optreden en verzekering, dat „de vervallen hut van David weer zal worden opgericht", voorlo pig heeft het volk Israël meer dan genoeg aan zijn oordeelbood- schap. Of het verhaal nog actueel is? U moet het boek Amos zelf maar eens lezen. Het wonderlijke van dit soort boeken is altijd weer, dat u, na er kennis van genomen te hebben, niet zegt: het is volmaakt verleden tijd en zon onheilsprediking is alleen maar een misschien interessant historisch document. Op lal van punten her kennen wij onszelf in de mannen en de vrouwen van het volk Israël. En al maken wij ons dan niet schuldig aan wat deze mensen wordt verweten, de vormen zijn bijkomstig: onze opvattingen en handelin gen zijn écht niet veel beter! We lezen vandaag: Johannes 5 vers 1 tot 18. (Van onze kerkredactie) ARNHEM De structuur van de gemeente met zijn kerkeraad is verouderd. Behoefte is er aan een „raad van bijstand" of een „parochieraad", die zo ge nuanceerd mogelijk uit de leden van de gemeente is samenge steld. Deze raad zou een advise rende functie moeten hebben. Daarnaast zullen er zeker enkele functionarissen nodig blijven, die de gemeente „besturen". Zij hebben een administratieve functie. Aldus een van de stellingen, die aan de orde zullen komen, als de synode van de Evan gelisch-Lutherse Kerk zich zaterdag 7 november in Amster dam gaat beraden op „de toekomstige koers van de kerk". De Groningse predikant dr. C. J. Munter heeft ten behoeve van dit be raad zes stellingen geformuleerd. De ze stellingen worden nog vóór de synode besproken in het predikanten- convent Ze zijn eveneens voorgelegd aan de Bond Maarten Luther, de Lutherse vrouwenbond en de Luther se jeugdbond. De synodale commissie hoopt, dat de reacties van deze instanties haar in staat zullen stellen nog meer toe gespitste stellingen te formuleren, die eveneens ter synode ter sprake zullen komen. Voorts heeft de synodale commis sie een enquête betreffende de toe komstige koers van de kerk onder de kerkeraden gehouden. Slinkend .iffet is evident dat de Evangelisch- Lutherse Kerk in ons land een slin kende kerk is. gezien de statistische gegevens", aldus luidt de eerste stel ling van dr. Munter. Hij voegt daar onmiddelijk aan toe, dat dit statistische aspect niet uitslui tend de visie op de toekomst van de kerk mag bepalen. De confessie van Augsburg (het belangrijkste lutherse belijdenisgeschrift; red.) zegt, dat de kerk daar is, waar mensen samenko men om het evangelie te horen en het avondmaal te vieren. Dr. Munter constateert in deze de finitie een ont-institutionalisering in grote stijl en bovendien een modern functioneel kerkbegrip, waarmee te werken valt. De toekomst van de kerk zijn de kleine groepen, waar ieder „lid" zijn opdracht en taak heeft. De oecumenische samenwerking kan volgens dr. Munter slechts plaatselijk zijn, omdat daar slechts kan worden uitgemaakt op welke wijze deze mo gelijk is. Hij ziet in het ideaal van één Evangelische Kerk het gevaar, dat zij toch weer een „grote kerk" wordt met alle institutionele gevolgen van dien. Genuanceerd De verkondiging van het evangelie eist in onze tijd een grote genuan ceerdheid. Het sluit dan ook in: geven van informatie (theologisch), het stel len van kritische geloofsvragen, kri tische begeleiding van de tijd waarin wij leven. Daarbij moet nadrukkelijk gesteld worden, dat het evangelie, de bijbelse boodschap, niet alleen is be doeld als gericht op een persoonlijk heil, maar een belofte inhoudt van een nieuwe aarde en een nieuwe hemel. Dc eredienst zal door haar vorm, liederen en gebeden (viering) zowel het persoonlijk geloofsbeleven inspi reren, als het visioen van de nieuwe aarde levend houden. Een nuancering van de liturgische vorm is zeer ge wenst. Een commandogroep van de ex treem-linkse organisatie „Tupamaros" heeft gisternacht een overval ge pleegd op de zendinstallatie vaci een Britse telegraafmaatschappij in Mon tevideo De installatie werd groten deels vernietigd. (Van onze kerkredactie) DJAKARTA Worden christenen in Indonesië het vol gende slachtoffer na de staats greep van 1965? Ze spalen een belangrijke rol in het land en de toeloop naar de christelijke kerken is verrassend groot. Dit onder andere wekt de wrevel van de islamieten. Het evenwicht, door Soekar- no gepropageerd (samenwer king tussen godsdienstige groe peringen, nationalisten en com munisten in NASAKOM) is ver stoord. De islamietische wrevel uitte zich in een serie brandstichtingen in zen- dings- en missiegebouwen. Zijn dit bange voortekenen? Jan Simmers en Dolf Reijmers, redacteuren van het bekende maandblad voor missie, zen ding en ontwikkelingswerk BIJEEN reisden door Indonesië en spraken met minstens honderd personen over de verhouding christenen - islamie ten. Hun conclusie onder enig voorbe houd: Er is geen reden tot paniek. Het geweten (gebeurde in 1965) spreekt en niemand wil een herha ling. Er is kans dat nog nieuwe ge zondere verhoudingen kunnen groei en, mits alle betrokkenen hard wer ken om scheidsmuren te slopen. De toeloop tot het christendom (hun aantal zou ruim 10 miljoen be dragen op een totaal aantal Indonesiërs van 120 miljoen) mag dan op het eerste gezicht een verheugend verschijnsel zijn, voor de goede ver standhouding tussen islamieten en christenen werkt die toeloop beslist ongunstig. Achtergronden Als achtergronden worden gewoon lijk genoemd het wegvallen van de communistische partij en daarmee een houvast voor zeer velen die een of andere heilsverwachting koester den. Het christendom doet zeer mo dern aan naast de weinig inspire rende wereldbeschouwing van de islamieten. Ook zouden zij, die als godsdienst loos golden, worden afgeschrikt door het felle optreden van rechtzinnige islamieten en om die reden, nu zij volgens regeringsbesluit tot een er kende godsdienst moeten behoren, veelal kiezen voor het" christendom. Leg er In het leger, de sterkste macht in Indonesië, is de samenwerking tussen de religieuze groeperingen meer ge vorderd dan elders. Er is onderling begrip, dat steeds wordt overgedra gen. De militairen zijn naast een groep ambtenaren en politici de enigen die door reizen en verplaatsing Groot-Indonesië kennen. Zij zullen zich, aldus de Bljeen-redacteuren, ze ker verzetten tegen strenge islamise ring van het land, waardoor afschei dingsbewegingen kunnen gaan optre den. Beziet men het Indonesische chris tendom nader, dan blijken de protes tantse kerken een ander beleid te hebben gevoerd dan de r.k. missie. Ze hebben meer eigen kerkelijke func tionarissen opgeleid en de Indonesiërs zelf meer kansen gegeven. De r.k. kerk wordt vooral geleid (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Volgende week dinsdag viert de Christen Jonge Vrouwen Federatie in het jaar beurscongrescentrum haar gou den jubileum, waarbij koningin Juliana en prinses Beatrix aan wezig zullen zijn. Op deze feestdag zal de presidente van de Wereldbond-YWCA, waarbij de CJVF is aangesloten, mevrouw Athanassiou uit Griekenland het woord voeren. Daarna is de première van de film Vraagtekens van het Nederlands Bij bel Genootschap. Deze film wil het gesprek over de bijbel op gang bren- gen en doet dit naar aanleiding van zes vragen. Landen Filmbeelden over deze vragen wor den in verschillende landen opeeno men. In Nederland wordt getoond, I dat er allerlei boodschappen via ra- dio, televisie en pers overkomen. Maar waaraan ontleent de bijbel het recht de unieke boodschap te verkon digen? In Zweden speelt het thema een mens kan bii brood alleen niet leven. Wat is er meer nodig? In Frankrijk is de vraag geënsceneerd waarom ex porteer je de bijbel a's je hpm niet ernstig neemt. >n Duitsland: kunnen we of willen we de b'ibel niet begrij- pen? In Luxembure soee't de vraag: is de bijbel een boek. dat alleen over verticale verhoudingen of over een horizontale taak spreekt. In Engeland wordt de vraae gesteld: hoe „verko pen" we de bijbel. Hoe bied je hem aan? Scenario Hel scenario :s van Jar. Filius. filmmaker is Joon van Essen Hoewel de productie in Nederlandse handen !s. zijn de meeste Europese bi ibel ge nootschappen erbij betrokken. De film is ook zo gemaakt, dat hij in verschillende landen kan worden ge- éraaid. Ook op Palaver '71 wordt hij ver toond. Na afloop van de film wordt op de CJVF-jubileumdag een forum gehou den bestaande uit zes mensen onder leiding van dr. W. A. Visser 't Hooft. 's Middags treedt cabaretier Fons Jansen op. De Joy Strings, die samen de bekende Engelse Leger des Heils beatband vormen spelen mee in de film Vraagtekens van hel INBG. De première van deze I film is op het jubileumfeest van \de Christen Jonge Vrouwen Fe deratie. SEMARANG 1=3 De islamietej willen nog altijd een islamitiscj Indonesië. Voor andere godsdieul sen zullen ze tolerant zijn, zegge ze. Maar de Indonesische kard naai Darmojuwono uit Semarai g zegt: Ik wil geen tolerantie. W begrip. Als christenen alleen gi duld worden, ligt de verhoudin g al scheef. Er is een Indonesisch wooi dat zoveel zegt als: wij begrijpt k elkaar. Dat is wat kardina Darmojuwono wil. Hij zal to woord tolerantie dan ook nooit i zijn verklaringen gebruiken. Hij zei verder nog aan het bla Bijeen: de islamieten zeggen <H wel dat zij een dialoog willei maar in werkelijkheid bestal nog steeds de confrontatie tusse rk en protestanten aan de er kant en islamieten aan de andei kant. JWE I AMSTERDAM Vrijdag 6 no' ber zal aan de Vrije Universiteit doctor in de godgeleerdheid promi ren de Zuidafrikaan J. W. Vrede Huyssteen. De titel van zijn-proefschrift li Theologie van die rede. Die funl van die rasionele in die denke Wolfhart Pannenberg. De promotie is half twee in Woestduincentrum in Amsterd Promotor is prof. dr. G. C. Berk wer. IDEI niv< Alles is gewoon in de moskee: een gesprek, het lezen van de krant en zelfs het languit gaan liggen slapen. (Foto uit het blad Bijeen, dat erin slaagde foto's in een officiële vrij- dagmorgendienst te Djakarta, Al Azharmoskee, te maken). door buitenlanders. Het Indonesische episcopaat bestaat maar voor eenzes de deel (vijf Indonesische bisschop pen) uit mensen van het land-zelf. Anderzijds is de r.k. kerk meer een eenheid en lopen de protestantse ker ken het gevaar te versplinteren. Gesprek De redacteuren menen dat de r.k. kerk er eerder aan toe is in dialoog met de islam te komen. Rechtstreekse ontmoetingen christenen - islamieten zijn nog zeldzaam. Daarbij doet zich nog de moeilijkheid voor dat er geen gelijke terminologie bestaat: ieder hanteert een eigen taal, die door de ander niet wordt verstaan. Bijeen pleit ten slotte voor meer samenwerking. Zou deze bijvoorbeeld mogelijk kunnen worden "bij het op richten van ziekenhuizen en scholen? Wat in elk geval wel kan is het in het leven roepen van gezamenlijke gesprekscentra, het gezamenlijk uit geven van publikaties, kortom het meer in gesprek komen met de islam. Bisschoppen Wat dat laatste betreft wordt ver wacht dat de vergadering van Indo nesische bisschoppen, die binnenkort zal worden gehouden, zich nader zal uitspreken over de verhouding tot de islam en voorstellen zal doen tot ver betering van de betrekkingen. Koopvaardij dienst op 8 november ROTTERDAM Zondagmiddag 8 november om vier uur wordt in de Grote of Sint-Laurenskerk weer de nationale koopvaardijdienst gehou den. De liturgie wordt verzorgd door ds. M. C. Baart. Pater J. B. Witkamp houdt de preek. De Laurenscantorij onder leiding van Barend Schuurman verleent muzikale medewerking en organist is Chr. J. Lemckert. Na de dienst wordt een kopje kof- fië aangeboden door de Nederlandse christen zeeliedenvereniging, die veertig jaar bestaat. NED. HERV. KERK Bedankt voor Lunteren: J. den Besten te Huizen (N.H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl: H. Kuyk te Abcoude. Bedankt voor Veendam-Meeden: J. v. Wattum te Nunspeet. GEREF. KERKEN (vrügem.) Bedankt voor Den Helder. L. Douw te Enschede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis: J. C. Weststrate te Meliskerke. OUD GEREF. GEM. Bedankt voor Werkendam: J. v. d. Poel te Ede. AMSTERDAM Vrijdag 6 novem ber zal dr. H. J. van Aalderen zijn ambt aanvaarden als lector in de huisartsengeneeskunde aan de Vrije niversiteit. De bijeenkomst begint om half vier in het gebouw van de Boerhorststraat 7, Amsterdam. De oud-gezagvoerder van het hospitaal kerkschip de Hoop. de heer J. Smit, is maandag op 90-jarige leef tijd overleden in Hilversum. Kapitein Smit was gezagvoerder van 1917 tot aan de inbeslagneming van zijn schip door de Duitse bezetters in 1940. (vervolg van pagina 1) De universiteiten en hogescholen verkeren in een merkwaardige uit zonderingspositie: zij kennen niet, zoals alle andere vormen van onder wijs, normen die de aanpassing van de middelen aan het aantal leerlingen regelen. Bovendien heeft men te ma ken met het feit dat bijna het hele hoger beroepsonderwijs een beperkte toelating van studenten kent; dit be vordert een extra toeloop naar de universiteit. Wie £p een sociale academie niet terecht kan, gaat aan de universiteit sociale wetenschappen studeren. Het is tijd voor een duidelijk beslissing over een koppeling van aantal stu denten en middelen, zegt de nota. Als mogelijke oplossingen op korte termijn worden genoemd: het vast leggen van het aantal studenten dat kan worden toegelaten (numerus fixus), hetzij door selectie voor, hetzij tijdens de studie, minder intensief onderwijs geven en het oprichten van parallel-faculteiten. Op langere termijn: opheffing van Actie SSK bracht ƒ3,5 miljoen op (Van onze kerkredactie) UTRECHT De actie die de SSK, de stichting steun Kerkbouw van de gereformeerde kerken, onder het motto „Er is werk aan uw kerk. Nu" voerde heeft in totaal drie en een half miljoen gulden opgebracht. Van oktober 1969 tot oktober 1970 werden bijdragen verleend aan 49 projecten, die in totaal een bedrag belopen van 1.876.200, waarvan 339.000 in de vorm vari leningen. Hieruit concluderen deputaten 9SK, dat de gevoerde actie zeker op haar plaats was. Omdat alle toegezegde bedragen nog niet binnen zijn het gaat hier om een bedrag van nog 215.000 verzoekt SSK de kerk leden die hun toezeggingen nog niet of nog niet geheel hebben voldaan, de beloofde bedragen op krrte ter mijn alsnog over te schrijven op gironummer 400200, ten name vand SSK. Invulpuzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: 1. zuidvrucht, 2. ligplaats voor schepen, 3. zilt vocht. Oplossing vorige puzzel 1. g, 2. bot, 3. kruid, 4. model, 5. mirabel, 6. toros, 7. steel, 8. ent, 9. d. GOUDAREND de bestaande numerus bij o.a. de so ciale academies en sterke uitbreiding van dit onderwijs; differentiatie van het wetenschappelijk onderwijs; op richting van geheel nieuwe hogescho len voor maatschappijwetenschappen en een andere vorm van financiering, bijvoorbeeld door studenten en/of af gestudeerden meer te laten meebeta len aan het wetenschappelijk onder wijs. De faculteitsvoorzitters geven niet de voorkeur aan een numerus fixus, maar aan een combinatie van de an dere oplossingen. Maar hoe dan ook: er moet wat gebeuren om de noodtoe stand te beëindigen. Men wil spoedig van de minister horen wat hij denkt te doen. [et t ■mb< esla; »enr eld, ;han n T eboi (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Vier bladen het Christelijke Jongeren Verb) zullen per 1 januari worden sami gevoegd tot een groot nieuw bl Het zijn Triangel, 17+, Toejoe er Aksiet. Het zal een kaderblad worden, zich richt tot iedereen, die op we manier ook met clubs of groei heeft te maken. Het nieuwe blad zal een journa tieke formule krijgen. Het wordt geen blad met programmamaterii Dat laatste wordt in losse uitgav in de vorm van kleine boekjes uit geven. Ook wordt gedacht aan loLEl uitgaven op het gebied van ma schappijverschijnselen. Het weer in weer m m. temp. Amsterdam regen 9 Brussel zw beu'. 9 Frankfort motregen 7 Genève mist Innsbruck mist 0 Kopenhagen regen Locarno mist 1 Londen regen 13 Luxemburg zw. bew. 6 Madrid onbew. 1 Majorca onbew. 7 Milnchen zw. bew. 2 Nice 1. bew. 11 Parijs zw. bew. 7 Rome mist 7 Wenen zw. bew. 2 Zürich mist 3 beu ïpe Europdais e ne^ag mp 5 n ate t resl. >ble 'tig (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De kerkeraad van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Den Haag-Zuid heeft aan de be sturen van christelijke lagere en mid delbare scholen aldaar een schrijven verzonden, waarin bezorgdheid tot uiting komt over „het onderwijs dat onze kinderen vandaag de dag op de christelijke scholen ontvangen". Zelfs indien aangenomen wordt, zo staat onder meer in het schrijven, dat de weergave van de lessen (het gaat om godsdienst, biologie en aardrijks kundelessen -red.) door de kinderen niet geheel overeenkomstig de werke lijkheid is geweest, moet de kerke raad toch constateren, dat de kinde ren in enkele gevallen met grote stel ligheid opvattingen zijn bijgebracht, die zuiver op de evolutie-theorie be rusten en waarbij het Genesisverhaal geen historische, doch uitsluitend nog poëtische waarde wordt toegekend. Hierin waren de uitlatingen van som mige kinderen bijzonder duidelijk. De kerkeraad is zich zeer wel be wust, dat de resultaten van de na tuurwetenschap ons voor vragen plaatst die niet in een handomdraai onder simpele verwijzing naar het een of ander bijbelgedeelte kunnen wordeh afgedaan. Maar hij acht het aan de andere kant onjuist, voorba rig, en bovendien onwetenschappe lijk vandaag op kansels, in de litera tuur en op de scholen, met grote stel ligheid de evolutie-gedachte te pone ren, terwijl deze alom nog ip dis cussie is. Terughoudend Wanneer aangenomen moet worden dat het onderwijs op de scholen op de geestelijke en godsdienstige vorming van onze kinderen grote invloed heeft, meent de kerkeraad het recht en ook de plicht te hebben bij het onderwijzend personeel er op aan te dringen terughoudendheid te betrach ten bij het overdragen van theorieën en ideeën die de moderne visie op de Heilige Schrift vertegenwoordigen en die indien zij worden gepresen teerd als het laatste antwoord op de laatste vraag onnodig spanningen ten opzichte van Gods Woord kunnen oproepen. Het enthousiasme dat ook in onder- A wijskringen met betrekking tol nieuwe inzichten en opvattingen staat, dient te worden getempi door de wetenschap dat wat vandi lijkt vast te staan, morgen door nit we resultaten van denken en ondf zoeken achterhaald kan zijn. Voorzichtig -Boven alles dient te worden dacht dat de waarheid en het gt_ van Gods Woord ver boven al weten en denken van mensen gaan. Dit besef zal ons bij de hanin ring van nieuwe ideeën en inzicht fnf tot grote voorzichtigheid moeten aa sporen. ki De kerkeraad verzoekt dringe een en ander te willen overwegen ter kennis van het onderwijzend pt J' soneel van de betreffende scholen willen brengen. tjec Het vorengaande doet geen afbrei,n' aan de grote waardering van de ra voor alles wat in deze tijd van onde ni wijs vernieuwing ook aan onze chr t telijke scholen wordt gepresteerd, besluit de kerkeraad zijn schrijven. jje -- iyc Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijl verstuikingen, stijve nek en ledemat niets werkt sneller, niets werkt aangenai ter verlichting van pijn dan Algesal-bals *r Onmiddellijk In de huid doordringend. \v< |g Algesal diep op de weefsels in tot aan haard van dc pijn (zonder oppervlakk warmtesensatie of irritatie van de huid veroorzaken) en doorstraaltvcrlichtl weefsels en spieren tot in de gewricbl Reumatische pijnen en stijfheid mal spoedig plaats voor een durend gevoel' T' verlichting en welbehagen. I Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zw [dat LI thuis altijd een tube Algesal bij hand hebt om zodra het nodig is de pijn verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en dr

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2