VAST IN TAL EN LAST Commentaren Toevloed studenten niet bij te houden Drie mannen ontsnapt uit psychiatrische inrichting Opnieuw Russisch toestel gekaapt Universiteiten vragen Veringa maatregelen op zeer korte termijn Het Kwartet Crita) het wik* Opklaringen ROOYAKKERS N.V. Noodtoestand in Ecuador na ontvoering Russen nemen raketproeven in Stille Oceaan Ook cholera in Tsjechoslowakije Dit jaar geen Kerstrede van Koningin Nieuwe Leidse Courant Woensdag 28 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen irecteur: F. Oiemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer >tdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Morgen Overvolle collegezalen De kritiek verschoont de ■aven, doch gaat tekeer tegen le duiven. JUVENAL1S „Druai tlie plaat een-> wat barder, Emmy. Ze maken buiten 10'n la waai." DE BILT Half tot zwaar be- jwolkt met plaatselijk enige regen !of een bui. Matige, aan de kust jeerst vrij krachtige wind tussen West en noordwest. Dezelfde tem- jeraturen als vandaag of -iets igere. DE BILT Boven Zuid-Euro- >a handhaaft zich een hogedruk- ;ebied, dat in die streken voor raai herfstweer zorgt. Ten noor- len .van dit hogedrukgebied trok n de afgelopen nacht ccn fron- ale storing over Engeland naar Noordzee. Deze bracht van- g veel bewolking en regen en rok verder in de richting van de Oostzee. Achter de storing stroomt met ïoordwestelijke winden koude en mstabiele lucht over de Norrd- naar het zuiden. Het ziet >maar uit, dat ons land zich norgen in het overgangsgebied ussen deze koude lucht en de re latief warmere van de laatste da- ;en bevindt. Er moet dan ook net af en toe regen of een bui 'ekening worden gehouden, maar zullen ook opklaringen zijn, rooral in het noorden van het and. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor- naai; max. terxip.: van ongeveer lormaal tot 4 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; ms op een geheel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (10.13 millibar) daleend. Zon 29 oktober: zon op 7.29; onder 17.18; maan op 6 42; onder 16.29; oktober N.M. Hoog water Hoog water: 29 oktober: Rot terdam le getij 4.24, 2e getij 16.16; Scheveningen 2.28-14.41; Vlissingen 1.11-13.24; Willemstad 5.01-17.09. (Van onze onderwysredacteur) UTRECHT Minister en Ka mer hebben in het verleden een begrenzing van het aantal stu denten afgewezen. Op zichzelf is het sympathiek dat men geen numerus fixus wilde, maar dan dient men ook de consequenties te aanvaarden. De gevolgen zijn echter gro tendeels afgewenteld op de uni versiteiten. Dit "is niet langer aanvaardbaar. Aldus een nota van de voor zitters vande sociale faculteiten aan minister Veringa en de On derwijscommissie van de Tweede Kamer. Er moeten principiële beslissingen j genomen worden om tot een redelijke relatie tussen het aantal studenten en de beschikbare middelen te komen betogen de acht hoogleraren. Ook in andere faculteiten heeft de groei van het aantal studenten dc ramingen telkens overtroffen, maar bij de sociale wetenschappen was de stijging uitzonderlijk hoog. In de afgelopen tien jaar steeg het totale aantal studenten in ons land met 248 procent, maar in dc sociale faculteiten met 420 procent. In 1959 maakten de 3700 studenten in de so ciale wetenschappen tien procent uit van de studentenbevolking; in 1969 vormden de bijna 15.700 studenten in de s.w. 17 procent van het totaal. Daarbij ontstond een steeds ongun stiger toestand in de personeelsvoor ziening en de huisvesting. Een paar jaar geleden is als norm voor de ver houding tussen wetenschappelijk per soneel en studenten voor de a-facul teiten: 1:12 genoemd. De sociale we tenschappen zijn toen bij de a-facul teiten gerangschikt waartegen di rect bezwaar is gemaakt. Maar ook al zou 1:12 als tijdelijke minimum-norm aanvaard worden, dan blijken de meeste faculteiten der sociale weten schappen dat minirrtum op geen stuk ken na te halen. Zou men wél aan die norm vast houden, dan zou de Utrechtse facul teit volgend jaar 431 personeelsleden moeten tellen in plaats van de 181 die er in 1969 waren; in Amsterdam zou het personeel uitgebreid moeten wor den van 320 in 1969 tot 666 in 19*74. Maar dit alles zou niet eens een wer kelijke oplossing brengen, als niet te gelijkertijd de outillage en huisves ting werden uitgebreid. Bovendien groeien de problemen van de interne organisatie de faculteiten boven het hoofd. De Amsterdamse universiteit telt nu al 4200 studenten in de sociale wetenschappen; over een paar jaar zullen het er 7000 zijn. Het contact tussen docenten en stu denten gaat geheel verloren. Weten schappelijk corps en administratief personeel leven onder een hoge druk. Men krijgt moeilijk nieuwe hooglera ren en medewerkers en er gaan er nu al weg. Wij kunnen de verantwoorde lijkheid voor deze situatie niet langer dragen, aldus de facultcitsvoorzititers. (voor vervolg zie pag. 2) A BETTER TOMORROW werd het Britse volk beloofd, als de Conser vatieve party aan de macht zou komen. Nu het zo ver is en pre mier Heath zyn beloften kan waar maken. biykt de betere morgen nog in de verre toekomst te liggen. De nogal straffe bezuinigingsmaatre gelen treffen vooral de laagstbe- deelden, de mensen waar de Con servatieve party het bü de verkie zingen toch niet van moet hebben. Opvallend is dan ook de verlaging van inkomsten- en vennootschaps belasting. Heath gaat te werk op de oude be proefde manier, die niet meer past in de maatschappeiyke verhoudin gen van deze tyd. Hü heeft vyf jaar om waar te maken, dat het morgen beter zal worden en hü kiest dc weg van de minste weer stand. Zün maatregelen zullen de toch al ge spannen verhoudingen in het be- dryfslevcn niet ten goede komen. Risico Na vernieling en brandstichting REKKEN Politie in ons land en in Duitsland heeft tot dusver tevergeefs gezocht naar drie patiënten van de psychia trische inrichting te Rekken, die gisternacht bij een oproer ont snapten. Het zijn de 37-jarige M. II. B. uit Ambt Delden, de 29-jarige A. W. uit Rotterdam en de 27-jarige M. B. uit Nijkerk. Zij zijn ter beschikking van de regering gesteld wegens ver mogensdelicten. De ontsnapping volgde nadat het drietal agressief was opgetreden te gen het paviljoenshoofd en brand had gesticht in het dagverblijf. In korte tijd vulde de gang van het pavil joen zich met een dichte rook, waar door gevaar ontstond voor de negen andere verpleegden, die inmiddels naar de slaapzaal waren gegaan. Zij werden in veiligheid gebracht. De drie mannen zagen zich door de brand ingesloten, omdat zij niet door de ruiten naar buiten konden Leidsestraatweg 1, Oegstgeest, tel. 01710-51855 Reeds 30 jaar dealer klauteren en de buitendeuren geslo ten waren. Na overleg met de inmid dels gearriveerde rijkspolitie werd besloten het drietal naar bulten te brengen. Daarbij ontstond een mis verstand. Op het moment dat de deur geopend werd was de politie niet aan wezig. Het drietal rende in de duisternis weg en bracht een bezoek aan het kledingmagazijn. De politie was snel aanwezig, maar de drie mannen wis ten opnieuw te vluchten. De directeur van de inrichting, de heer R. Vegelien, vermoedt dat de mannen over de op een kilometer af stand gelegen grens met Duitsland zijn gegaan. Onderzoek heeft uitgewezen dat de QUITO In Ecuador is gister avond de staat van beleg afgekondigd na de ontvoering van de bevelhebber van de luchtmacht, generaal Sando val. De regering heeft een beloning van 40.000 dollar uitgeloofd voor de opsporing van de ontvoerders. De ontvoering is waarschijnlijk een protestactie tegen de regering van president Veac, die zichzelf vijf maanden geleden tot dictator uitriep. De ontvoering gebeurde in een dei- buitenwijken van Quito. De auto van de generaal zou omsingeld zijn, waar na de chauffeur naar buiten werd geslagen en de ontvoerders met de generaal verdwenen. Vele tientallen mensen, de meesten studenten, zijn gearresteerd. Soldaten werden gezonden naar de redactielo kalen van de voornaamste bladen om te verhinderen dat deze verschenen. MOSKOU 1De Sowjetunie heeft gisteren aangekondigd dat de komen de drie dagen in het noordelijke deel van de Stille Oceaan raketproeven zullen worden genomen. Deze aan kondiging komt een week voor het begin 2 november van de derde ronde van het Saltgesprek in Hel- De proeven zouden volgens waarne mers betrekking hebben op raketten met meervoudige kernkoppen. Tass gaf geen bijzonderheden over het type raketten dat beproefd zal worden. De Scfcvjetunie geeft deze bijzpmderheden meestal niet. drie mannen, voordat zij agressief werden, drie flessen cognac hadden leeggedronken. De schade aan het dagverbiyf loopt in de tienduizenden guldens. Sint niet vroeger in Amsterdam AMSTERDAM Sint-Nicolaas zal toch niet op 7 maar op 14 november zyn intocht in Amsterdam doen. Tegen de zeer vroege aankomst was veel protest gerezen o.a. van de kleu terleidsters. Het feest was vervroegd om deelnemers aan het internationaal congres van reisbureaus in de ge legenheid te stellen dit typisch Neder landse gebeuren mee te maken. Ter gelegenheid van de opening van de bloemenmanifestatie Fleur '70 in Den Haag werden gistermiddag in de Tweede Ka mer bloemen aangeboden aan de vrouwelijke Kamerleden. Zij werden overhandigd door de directeur van Fleurop, de heer W. Amesz, o.a. aan freule Wtte- waall van Stoetwegen. Toestand in Amman opnieuw gespannen AMMAN De spanning in Am man is opnieuw toegenomen. Gister avond zijn bij een schietpartij een Jordaniër gedood en twee anderen gewond. Het incident deed zich voor toen een voertuig van de Palestijnen bij een door Jordaanse soldaten be mande controlepost aankwam. Het Arabische bemiddelingscomité stelt een onderzoek in. Intussen beginnen de Palestijnse guerrilla-organisaties, die tijdens de burgeroorlog naar Irbid waren ge vlucht. zich weer in Amman te vesti gen. De commando's hebben in de hoofdstad de beschikking over enige duizenden bewapende mannen. PRAAG Ook in Tsjechoslowa- küe is de cholera-epidemie doorge drongen. Er zyn vier gevallen in het oosten van het land vastgesteld en ccn groot aantal andere mensen wordt onder observatie gehouden. Een aantal dorpen in drie distric ten is onder quarantaine gesteld waarbij de bewegingsvrijheid van de inwoners sterk is beknot, zo meldt radio-Praag. MENSEN DIE ZICH met het wereld gebeuren bezighouden en verwach tingen uitspreken, zyn profeten die brood eten. Dit geldt ook voor de Britse medewerker van het Lon- dense instituut voor strategische studies, Macintosh, die waarschu wingen heeft laten horen. Hü meent dat de Russen in een ex pansionistische stemming zyn en grotere risico's willen nemen in plaatsclyke situaties (zoals het Na- bye Oosten) waar geen Amerikaan se vitale belangen duidelyk op het spel staan. Hier zou het gevaar van onderschatting dreigen. Macintosh zegt voorts, dat Moskou geen belang stelt in onderhandelin gen. zoals men dat in het Westen doet. „De Russen zien ze als een wapen, zoals een oorlogsschip in de Middellandse zee of een strategische raket". Zy praten om intussen hun positie te kunnen versterken. In het Nabye Oosten past het Krem lin deze taktiek met succes toe. „Het maakt van de tegenstelling tussen de Arabische landen en Is raël gebruik om de koude oorlog voort te zetten". Macintosh is een profeet die brood eet. Maar hy kon het wel eens by het rechte eind hebben. DEN HAAG Koningin Juliana zal dit jaar geen Kerstrede voor de radio uitspreken. Reeds in haar rede van het vorige jaar had de Koningin gezegd, een mogelijke sleur te willen vermijden en daarom ernstig te over wegen de dingen die zij op het hart heeft en die zij graag wil uiten, voortaan soms met kerstmis, maar soms ook bij een andere gelegenheid te zeggen. Dit jaar zijn er verscheidene gele genheden geweest waarbij de Konin gin langer of korter, het woord heeft gevoerd. In het bijzonder kan daarbij gedacht worden aan haar toespraak tijdens de 4 mei-herdenking in de Laurenskerk te Rotterdam en aan de rede. die zij donderdag in het vredes paleis uitsprak ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Verenig de Naties Twee studenten vragen politiek- asiel Zangeres Rita Regs, die in Rio de Janeiro aan een internationaal song festival heeft deelgenomen, is gister avond op Schiphol teruggekeerd. Ze werd met bloemen verwelkomd. VRIENDELIJK VERZOEK om niet zelf het Abonnementsgeld le gireren, maar de accept-giro kaart af te wachten en uitslui tend daarmee te betalen. ANKARA Voor de tweede keer binnen veertien dagen is een Russisch vliegtuig gekaapt en tot landen gedwongen in Turkije. Twee jonge Russische studenten eisten gisteren van de piloot van een licht vliegtuig, dat een binnenlandse vlucht maakte, dat hij naar de Turkse havenplaats Sinop vloog. De studenten hebben de Turkse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. De kapers wierpen een passagier, die zich verzette, een zak over het hoofd. Het toestel maakte een norma le landing. Het eerste Russische vliegtuig dat gekaapt werd, arriveerde op 15 okto ber in Turküe. Twee Litouwers een vader en zijn zoon dwongen het toestel met 48 anderen aan boord, in de Turkse stad Trabzon te landen. Bij de kapingspoging werden drie be manningsleden gewond. De kapers verzochten om politiek asiel. De Russische regering heeft giste ren in zeer scherpe bewoordingen de uitlevering van de twee Litouwers geëist. De Russische ambassadeur in An kara, 'Grubaykov, -liet tegenover de pers doorschemeren, dat zijn land de aanwezigheid van de Turkse kolonel Deneli zal gebruiken om druk op de Turkse regering uit te oefenen voor uitlevering van de twee kapers. De neli was inzittende van het VS-vlieg- tuig dat vorige week per vergissing in Rusland landde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1