Verrast Brandpunt liet indringer uitpraten Aanklacht tegen basisonderwijs ^^Oncierzoek naar beveiliging van studios )r. Drees en de oude NSB Tv-documentaire KRO Over 30jaar bevolking verdubbeld 15 WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 (Van onze radio- en tv-redactie) I HILVERSUM Het gebeurde onmiddelijk nadat Aad van den ■euvel het onderwerp voor Brandpunt-special, de Rotterdamse lavenstaking had aangekondigd: aan zijn elleboog dook een rood- emutste jongeman op, die een boodschap van een vel papier af- pffelde waarin hij namens de Vrijheidsschool in Amsterdam pngeren opriep om zaterdag school en werk in de steek te laten i nfee te doen aan een aktie voor de Zuidmohikkers. Aad van den Heuvel bleef on- wogen, zelfs ongeschrokken ndkijken, deelde na het snelle rdwijnen van de figuur mee de Brandpuntredactie niets ist van dit onverwachte be- Jek en zette de uitzending lort. IMaar achter de schermen barstte Hilversum de beroering los: hoe het mogelijk, dat een onaange- tndigde bezoeker de Bussumse )S-studio Virtus kon binnenko- Waarom liet regisseur Piet EV-commeotaar Ik AVRO's Televizier werd gister - [avond enige informatie verstrekt ber oplevende activiteiten van de pormalige NSB'ers en SS'ers in Ne- ferlancl. Twee leidinggevende figu- en' werden ondervraagd en een lesprek met dr. W. Drees was daar- nssen gemonteerd. ||De oud-NSBer ging zover dat hij liggereerde, dat de joden toch wel knleiding hadden gegeven tot het ferlangen van Hitier „hen te ver- lmderen uit Duitsland", en dat zij laren gedood „omdat niemand ze filde hebben" Dr. Drees noemde uitlatingen blijk van geeste- ijke gestoordheid. I De. oud-SS'er deelde mee dat de kamhorigheid onder de eenmaal [eroordeelden voornamelijk stoelt het geven van hulp aan oorlogs invaliden die door de staat niet borden onderhouden, omdat zij de lijand hebben gediend. I Het was allemaal bijzonder naar hm te horen, en de wijze en be- Iheerste woorden van dr. Drees sta lden daar weldadig tegen af. I! De Brandpunt-special deed nog liens duidelijk de kwestie van de 1 Rotterdamse haven uit de doeken »n gaf gelegenheid tot ruime dis- I iussie over het akkoord, dat wel is betroffen, maar toch nog vele vra gen oproept. NCRV bestudeert Memor-boek (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het komende ■oorjaar verschijnt een platenatlas !emor-boek, samengesteld door de leer M. H. Gans en bevattende dc jeschiedenis van de Joden in Neder land van de middeleeuwen tot aan 1940. De heer Gans was vroeger hoofd- 'dacteur van het Nieuw Israëlitisch 'eekblad. De NCRV wijdt zes vijf-minuten- uitzendingen op televisie aan deze at- flas, waarvan vanavond om 10 uur de eerste op Ned. 2 verschijnt. „Gij zult net vertellen aan uw kinderen" luidt de opdracht aan Joodse vaders om de (historie van het eigen volk niet te verwaarlozen of te doen vergeten. In Memor-boek wordt deze op- Wracht vervuld. Aangetoond wordt om., hoe de Joden zich in vroeger tijden in Nederland wel meer op hun gemak voelden dan in andere Euro pese landen, maar toch altijd discri minatie ondervonden. Deze discriminatie kwam lot uiting doordat de Joden in Nederland een voudig niet als groepering werden opgemerkt: ..Pas door de ondergang van het Joodse volk", zegt de schrij ver. „heeft Nederland de Joden ont dekt." In de eerste aflevering van de tv- serie kijkt de NCRV terug naar de Jaren 1200 tot 1600. en het program- heet dan ..De duistere middeleeu wen". Franse de onbekende enkele minuten volop in beeld zijn zegje zeggen? Opdracht KRO's adjunct-directeur voor te levisie. mr. B. Schmidtz, belde de Brandpunt-producer Hanneke Janic- zak-Meijer op en daarnii NOS-pro- grammacommissaris J. W. Rengelink, die op zijn beurt studiochef A. van den Dool opdracht gaf de zaak van het binnendri Igen te onderzoeken. Het behoort namelijk onmogelijk te zijn, zomaar een NOS-gebouw te betreden: men moet met naam en toenaam bij de portier genoteerd staan om binnen te komen. Het bleek nu dat Hanneke Janiczak de bejaar de portier had meegedeeld, dat er vijf gasten voor Brandpunt werden verwacht: namen had zij niet ge noemd. Vier heren waren binnen toen een vijfde zich meldde met de woorden: „Ik ben Reitsma, ik kom voor de heer Van Westerloo van Brandpunt". De portier begeleidde hem tot de sluis van de studio, zag dat de heer Van Westerloo zich -niet op de vloer bevond en haastte zich naar boven om te kijken of hij soms in de regel- kamer was. Van dat moment maakte „Reitsma" gebruikt om zich een ro de baret op het hoofd te drukken en naar binnen te snellen. V ieze ivoor den „Ik was totaal, verrast", zei Aad van den Heuvel, „maar ik dacht: laat hem maar uitpraten zolang hij geen vieze woorden zegt". Ook regisseur Franse greep niet in, maar liet de jortgeman ongestoord in beeld nemen, verklarende dat ook hij „verrast" was. Direct na zijn op treden rende „Reitsma" de studio uit. In de gang werd hij door de toe gesnelde studiochef, die boven de on regelmatigheid in het programma op een monitor had gezien, in zijn kraag gepakt en meegenomen naar de por tiersloge. Tijdens de discussie tus sen clvf eri portier zag de jongeman kans zich uit de voeten te maken. Intussen maakt de heer Rengelink zich wel pngerust over de verminde- de beveiliging van de studiogebou wen. Behandeling „Ik heb met het programma-inci dent natuurljjk niets te maken", ver telde hij ons, „maar ik moet wel een verklaring hebben van de wijze waar op iemand zomaar is binnengekomen. De controle is blijkbaar verslapt en dat mag in geen geval. Deze zaak zal morgen in de vergadering van de Raad van Beheer van de NOS wor den behandeld". Voor de KRO heeft mr. Schmidtz de kwestie gisteravond behandeld, voorzitter Van Doorn heeft zich niet laten horen. Aan het einde van Brandpunt sta melde Aad van den Heuvel nog een korte verklaring, met de belofte „dat de rest van het verhaal later wel zal worden verteld", maar u weet het nu vast. Brigitte Bardot's „Privé-leven''1 HILVERSUM Ooit een begrip, nu bijna een legende geworden en dat binnen tien jaren: Brigitte Bar dot. Voorloopster van de lange haren en de pruilmond, nagestreefd maar nooit geëvenaard door vele andere hippe meisjes in de showwereld en daarbuiten. Vanavond op de beeld buis bij de nos een van haar glorie films „Privé-leven". (Van onze radio,- en tv-redactie) HILVERSUM Nadat er jaren lang via de beeldbuis geen ogen en oren waren voor de belangen van de werkende jeugd, komen deze nu gelukkig! ruimschoots aan bod. Waren wij pas goed ingelicht over het tekort aan kansen dat kinderen uit arbeidersgezinnen in het basison derwijs krijgen, gisteravond heeft de KRO middels een voortgezette serie documentaires daar nog eens krachtig het zijne aan bijgedragen. Het is een regelrechte aanklacht geworden tegen dat basisondeitvijs, want testen en onderzoekingen heb ben, zo werd ons verklaard, uitgewe zen dat kinderen uit beperkte milieus op de lagere school onvoldoende aan hun trekken komen en daardoor am bitie zowel als bekwaamheid voor het volgen van voortgezet onderwijs gaan missen, terwijl dit lang niet altijd no dig is. Niet voldoende Al na een jaar lagere school teke nen zich verschillen af tussen kinde ren van vaders met hogere of leiding gevende beroepen en uit het milieu van de handarbeider. Een intelligen tietest toegepast op 1600 kinderen wees uit. dat alleen uitblinkende kin deren van handarbeiders het in de praktijk op school redden, alleen om dat het onderwijs niet voldoende is aangepast. Zij blijven- achter omdat zij allerlei woorden en begrippen thuis niet heb ben gehoord, niet omdat zij te dom zijn. Daardoor krijgen zij leermoei lijkheden, raken in isolement en ver langen er naar, toch maar zo gauw mogelijk te gaan werken. Ook naarmate de vaders meer scholing hebben, neemt de kans op verder onderwijs voor hun kinderen toe. Dit alles is onderzocht door dr. Egbert Warries, die alle zesde klassen van de Amsterdamse basisscholen testte. Dr. van Calcar en dr. Teilegen stelden vervolgens de gegevens per wijk vast en kwamen tot de ontdek king, dat van de 44 scholen die de hoogste resultaten boekten in rekenen en taal, twee procent stonden in handarbeidersbuurten en 57 pet. in hogere - in komens - buu rten Tevens echter ontdekte dr. Van Calcar, dat' talloze handarbeiderskIn deral niet dat type voortgezet onder wijs zullen kunnen volgen waartoe zij op grond van hun aanleg in staat zouden zijn getveest. Oud In het vorige seizoen heeft de KRO al eens een tv-documentaire gewijd aan het probleem van de werkende jeugd, op 3 november zal er opnieuw een programma over komen. In die documentaire komen oud-leerlingen van een volksschool aan het woord. Duidelijk wordt uit de gisteravond via het scherm geuite aanklacht, dat er onrecht wordt gedaan aan kinAi- ren uit eepvoudige milieus op volks scholen, doordat het onderwijs zich niet aanpast bij de capaciteiten waar mee zij op school komen en die veel beter zouden kunnen worden ontwik keld. Het is goed, dat de televisie zulke onderwerpen aansnijdt en wel om meer dan één reden: de aanklacht kan ter harte worden genomen maar ook betwist, en ouders van op school achter-rakende kinderen kunnen le ren inzien, dat dit niet de schuld van het kind zelf behoeft te zijn. Zij kun nen er op aandringen, meer en beter bij het basisonderwijs en dus bij de school, betrokken te wo.rdcn. CHARLES DICKENS VOORSPELLING VN NEW YORK De wereld zal vermoedelijk in het jaar 2006 tweemaal zoveel mensen tellen als op het ogenblik, ook al lopen zowel het geboorte- als het sterftecijfer terug. De wereld telde vorig jaar juli 3.552 miljoen mensen en dit zal als de huidige groei voortduurt over iets meer dan dertig jaar meer dan 7 miljard zjjn,, zo staat te lezen in het jongste demografisch jaar boek van de Verenigde Naties. In Azië woont 56 procent van de wereldbevolking; daarna komen Eu ropa, Afrika, Latijns-Amerika, de Sowjetunie en Noord-Amerika. De laatste drie jaar nam de wereldbe volking jaarlijks met 1,9 procent toe. VROUWEN De grootste vruchtbaarheid onder vrouwen vindt men in Jordanië en Bahrein aan de Perzische Golf: ge middeld vijf kinderen. De Zweedse en Nederlandse vrouwen worden gemid deld 76,5 jaar wat een record in de wereld is. In sommige Zuidamerikaanse lan den en in West-India is meer dan ze ventig procent va nde kinderen on- wettig. Het percentage ongehuwde moeders in Israël en Egypte is daar entegen een stuk lager dan één. I De rangorde van de grootste steden: Tokio 9 miljoen, New York 8 en Lon den 7,8 miljoen. En van de landen: China 740 miljoen, India 537, de Sowjetunie 240 en dè VS 203 miljoen inwoners Kinderen praten met minister Luns (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op dinsdag 16 no vember zal minister Luns zich in het radiojeugdprogramma Mikado van de AVRO laten ondervragen door een aantal kinderen. Het programma is te horen tussen half vijf en half zes. De 28-jarige Belg Robert Borre- mans treedt voor ■■en met kinderen op in het nieuwe TROS-programma Hoelabaloe, dat u morgenavond om 7 uur wacht op Ned. 1. Het is een half uur liedjes, ballades, poëzie, ■proza en cabaret-achtige teksten, waarin Robert de kinderen impro viserend betrekt in het vrolijke spel. Ditmaal was hij voor de opname in Emmen. Het programma is vol gens de TROS bedoeld „voor kinde ren en hun ouders". Vanavond te zien Nederland 1 NOS 9.09 filmrubriek 7.30 (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 8.35 Franse speelfilm met Brigitte Bardot „Privé-leven". 10.15 Studio Sport 10.40 Wet-strijd: raadsleden uit Utrecht en Den Haag. Nederland 2 NCRV 7.04 Eddy ready go. 8.20 herhaling De kleine zielen. 9.20 BBC-reportage over Tokio: de 51ste vulkaan van het land. 10.00 Memor-boek, deel 1. te Vanavond horen Hilversum I NOS 8.00 concert door het Omroeporkest en solisten die oude instrumen ten bespelen. 10.43 actueel magazine Cosa NOStra. Hilversum II VAR/1 7.45 gevarieerde lichte muziek' Malando en de zijnen, liedjes programma en het Metropole orkest. 8.55 Vragenvuur. 9.10 Rebelse liedjes. 10.50 Serenade: romantische moderne muziek. BONN -De christen-democrati sche oppositie heeft gisteen besloten niet mee te gaan naar Warschau, waar volgende week maandag het laatste overleg plaats vindt over de normalisering van de Westduits-Pool se verhoudingen. De oppositie heeft de uitnodiging van minister van bui tenlandse zaken Scheel hem te verge zellen naar Warschau van de hand gewezen. D€LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 314 Toen Ralph dit kerkhof voorbijging, herinnerde hij zich, dat hij eens als lid van de Jury het lijk had moeten schouwen van een man die zich de keel had afgesneden en hier begraven was. Hij wist zelf niet, waarom deze gebeurtenis hem nu voor de geest kwam, daar hij het kerkhof zo vaak voorbijgelopen was, zonder er ooit aan te denken. Hij bleef staan, vatte het ijzeren hek met zijn handen, keek oplettend tussen de tralies door, en vroeg zich af in welke hoek die man wel begraven zou liggen. Terwijl hij daar zo stond, kwam er met luid gejuich en getier een troep dronken lieden aan, door enige anderen gevolgd, die de dronkaards wil den overhalen stil naar huis te gaan. Zij waren zeer vrolijken één van hen, een klein, uitgedroogd mannetje met een grote bult, begon te aansen. Zijn voorkomen was zo bespottelijk, dat de weinige toeschouwers het uitscha terden van het lachen. Ook Ralph voelde zich door hnn vrolijkheid aan gestoken en hij lachte even hartelijk als een man die naast hem stond. Dichter bij huis begon hij te denken, hoe eenzaam en akelig het daar zou zijn. Dit gevoel werd tenslotte zo sterk dat hij toen hij zijn huis bereikte, bijna geen moed had de deur te openen, en toen hij dit eindelijk had ge daan en binnengegaan was, kwam het hem voor, dat hij zich buiten de hele wereld zou fluiten, als hij die deur sloot: Eindelijk smeet hij toch, met een harde slag, die deur dicht. Hij had geen licht. Wat was het ake lig, koud en stil Huiverend ging hij naar boven naar de kamer waar hij zat, toen men hem de laatste maal stoorde. Hij had een soort verdrag met zichzelf ge sloten dat hij niet aan het gebeurde wilde denken, voor hij thuis was. Nu was hij thuis en mocht eraan denken. Zijn kind, zijn eigen kind! Hij twijfelde niet aan het verhaal, hij voelde, hij wist, dat het waar was, alsof hij er jarenlang van overtuigd was ge weest. Zijn eigen zoonEn doodGestorven in de armen van Nicolaas, terwijl hij Nicolaas liefhad en hem als zijn beschermengel beschouwde! Dat was het ergste. Zodra hij in nood zat, hadden allen hem verlaten, zelfs met geld kon hij niemand meer kopen. Alles moest uitkomen, iedereen moest alles weten. Daar was de dood van de jonge lord, diens makker in het buitenland en buiten zijn bereik, - tienduizend pond ineens verloren, zijn complot met Gride mislukt op het ogenblik dat zij triomfeerden, zijn latere plannen ontdekt, - hijzelf in gevaar, - en het voorwerp van zijn vervolging en de vriend van Nicolaas niemand anders dan zijn eigen rampzalige zoon! Al les boven zijn hoofd in puin gestort, en hij onder het puin begraven, en wriemelend in het stof! Indien men hem zijn kind had laten behouden en het onder zijn ogen was opgegroeid zou hij friisschien een onverschillige, ongevoelige, hard vochtige vader zijn geweest, dat voelde hij. Maar dan dacht hij weer, dat het misschien toch anders zou zijn geweest, dat zijn zoon hem wellicht tot troost en zij beiden gelukkig hadden kunnen zijn. Hij begon nu te den- 1 ken, dat de vermeende dood van dit kind en de vlucht van zijn vrouw er veel toe hadden bijgedragen, hem zo stug en nors te maken. Maar een enkele tedere gedachte of menselijke aandoening in dat woeste oproer van hartstocht en wroeging was als een druppel.stil water in een onstuimige zee. Zijn haat tegen Nicolaas, die door herhaalde teleurstel lingen telkens heviger was geworden, had thans een hoogte bereikt, die aan razernij grensde. CWordt vervolgd) VANAVOND Nederland I. NOS: 18 45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame- NOS: 18 55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS:' 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 Première: over'filmkijker) en filmmaken IKOR/CVK/RKK; 19.30 Ken merk: Informatierubriek over kerk en samenleving. STER: 19.55 (K) Reclime. NOS. 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 <K> Reclame. Politieke Partijen: 20.20 Uiteehding van de VVD. 20.30 Uitzending Stichting So- cutera. NOS: 20.35 (K) Privcleven speelfilm (Rijks keuring: 18 jaar). 22.15 Studio Sport. 22.40 Wet-strijd: wed strijdprogramma over kennis van recht en wet. 23 10-23.15 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NCRV: 19.04 (K) Eddy Ready Go: licht muziek programma. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame NCRV: 20.20 De kleine zielen, TV-feuilleton (dl. 4 - herh 21.20 (K) Tokyo, de 51ste vul kaan. filmreportage. 22 00 Mr morboek, TV-serie over de ge schiedenis van he't leven de- Joden ln Nederland (I). NOS. 22.05-22.10 (K) Journaal België. Kanalen Nederlands 2 en 10. 19.30 Zandmannetje. 19.35 Openbaar Kunstbezit. 19.45 Hier spreekt men Neder lands. 19.50 Zoeklicht: cultu reel nieuws. 19.55 Mededelin gen en De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Tienerklanken. 21.10 Panorama. 21.55 Uw moe der, een lieve vrouwe... afle vering uit de Canadese tv-se- rie Wojeck 22.45 Nieuws. Amboss Polka; Buminel Pe trus; Das Alphorn; Jodel Joe kel; Almfrieden; Der Jodel- postlllon; Wir spannen unsern Schimmel ein; Die Gigerlkönlgln, Wenn du denkst. der Mond geht unter. Dutch rag; Goro gor.o ne; Watra lom na mie al: Eso es al amor; Choeocue; Popurrl de Ale: Para gue; Sarie Marais: Skokiaan; Clv.ca chica bum: Comme au premier jour; Tom Ptlibi: Benguela; Mllord: Olé muchacha: Bcsame muoho: Walt for me: Many dreams ago: Easy to love;.Time after lime: Dance of the infedels: Brandenburg gate: The Gol den Horn: Thank you. Hilversum I 402 m. NCRV 18.30-18.41 N'.euws. NOS: 19.00 Openbaar Kunstbezit. Morel" Herbewapening: 19.10 Al is dr •nestand ernstig: er Is hoop! lezing. NOS: 19.20 Leert de school leven?, discussie. 19.50 Programma voor blinden en slechtzienden 20 00 Avondcon cert: 20.00 (S) Omroeporkest. 21.00 (S) instrumentaal en semble. 21.30 (S) Saxofoon en piano. 22.00 Muziek in het mu seum. 22.30 NIeuw6. 22.38 Me dedelingen. 22.43 Cosa Nostra - ook Uw zaak. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. VARA 18.00 Nieuws 18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de IC VP. 18.30 (S) Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19 35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 (S) Tango Rumba Orkest met zangsolisten 20,10 (S) Melodieën Expres. 20.30 (S) Metropole orkest. 20.55 Vra genvuur: bekende Nederlander beantwoordt vragen van Jonge mensen. 21.10 Het oproer kraait: rebelse liedjes. 21.40 Lichte grammofoonmuzlek. 22.30 Nieuws. 22.38 Actualitei ten. 22.50 (S) Oude en moderne muziek (opn.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7 U Het levende woord. 7.16 Badinerie: klas sieke en moderne muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32-7.40 Actuali teiten: 8.00-8.10 Nieuws). 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 3.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw: 9.35-9.40 Waterstanden). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische kroniek. 10.20 (S) Muziek uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 llngen. NCRV: 12.00 Medede lingen. NCRV: 12.00 Los-Vast. gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten: 12.30 Eng. Hervormde kerkdienst; 13.14 Radio Rebus). 14.00 SU de Tijd. Radiopakket met actuele Informatie over ontwikkeling in de samenleving. 14.20 (S) Lichte grammofbonmuziek. 14.30 Country en western ru briek. 15.00 Gereformeerde middagdienst. NOS: 15.30 Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid: infor matief programma. (16.00-16.02 Nieuws). NCRV: 17.30 en Bloc: actuele kroniek me mtuzikale illustratie. HILVERSUM II. 2118 m. AV RO: 7.00 Nieuws. 7.ii Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Dag met een plaatje. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Ra- dlophilharmonlsch orkest. 9.40 Schoolradio. 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (11.00 Nieuws) 11.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursberich ten.) 12.30 Modern platteland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. 13.30 Sca la: ontmoetingen met jonge Nederlandse kunstenaars: I. Orgelconcert.il. Accordeon- spel. 14.00 Radioprogramma ln een Notedop. 15.00 Voor de zieken. 16 00 Nieuws 16.03 Land der muzen: kunstkro niek. 17.00 AVRO's Toppop. 17.30 O: jeugdprogramma. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III. 240 m. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Flits - een instrumentaal programma 9.30 Muziek bij de koffie. (10.00 en 11.00 Nieuws.) NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-Stick. KRO: 13.00-18.00 KRO-op-Drie: pop mixture (13.00. 14.00. 15 00. 16.00 en 17.00 Nieuws.), Smidje Verholen en de rare alchimist 47: Het viel smidje Ver holen allemaal erg mee. want de zolderdeur ging zonder piepen open, de trap kraakte niet en de smid kon dus ongemerkt zijn kamer bereiken. Al les was daar nog piek fijn in orde, het bundel tje lag onaangeroerd en ook zijn pakje tabak. „Aha!" bromde de smid vergenoegd. „Nu kan ik straks weer èens een pijpje opsteken! Een trouwere makker dan een pijp zou ik werke lijk niet weten te noe men. Maar aiwat is dat!?" Plotseling werd zijn aandacht getrokken door het geluid van stemmen en voetstappen, die de trap opkwamen. „En ik geloof er geen steek van, dat die zwarte soepjurk van de Kludde in dat bun deltje zit," hoorde de smid boer Krelis zeggen. „Ik wil je een veurstel doen, prefester. Als ik gelijk heb, dan krijg ik een rieksdaalder van je. En als jij ge lijk hebt, dan breng ik je een hele zij gerookt spek." „Graag, Krelis," lachte de professor. „Ik ben namelijk dol op spek. Zoek maar een lekker stuk uit. „Wij gaan ons nu even overtuigen en ik weet wel haast zeker, dat de ver momming van de Kludde in dat bundeltje zit." De voetstappen en stemmen kwamen hoe langer hoe dichterbij en smidje Verholen dacht: „Goeie grutjes! Wat nu? Ze willen in mijn bundeltje kijken!" Met een snelle duik liet hij zich onder het bed glijden en hij lag daar net, toen de kamerdeur openging en Krelis en de waard binnentraden in gezelschap van professor Nosco. „Kijk," zei de waard. „Het bundeltje ligt daar op tafel." „Ik zal wel even kieken," grinnikte boer Krelis. Hij knoopte het bundeltje open en spreidde de inhoud uit. „Nou! Wat hê'k gezegd, prefester?" knorde hij tevreden. „Niks anders dan schone zakdoeken, sokken en van die stadse hempjes zonder fat soenlijke mouwen. Foj, foj, foj, hoe kan een mens dat dragen zonder dood ziek te worden." „Krelis had gelijk," zei de waard. „Het zwarte pak van de Kludde is er niet bij." FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15