iRITSE VOLK WACHTEN VIER MAGERE JAREN Ziekenfondsen: f3700 miljoen in '71 Rijkspostspaarbank rente tot 7% Levensmiddelen worden flink stuk duurder EEG wapent zich tegen protectionisme Verenigde Staten Nederland verwerpt apartheidspolitiek Beperken Vragen over toelating van Portugezen Jumbo-jet aan ramp ontsnapt Uit de Haagse hof geplukt Handen af NIEUWE POOLSE AMBASSADEUR Keerpunt Ir. Coruelissen iu New York: TT WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 Prinses Irene speelt met haar acht maanden oude zoontje in de tuin I van haar Madrïleense huis. In de warme óktoberzon zette zij Carlitos (zoals ze hem noemtop een reusachtige speelgoedezel. Ze genieten er beiden van, moeder en kind: het prinsje schijnt zelfs de teugel te zoeken. Abortus J ln een duidelijk artikel over de pu- ilikatie van prof. Lindeboom (VU), vaar in deze hoogleraar abortus provo- iatus in strijd met de bijbel noemt, chrijft dr. Kremer dat prof. Kuiterts (aanbrekend werk op theologisch ge- lied grote waardering geniet. Mag ik in eenvoud hierop reageren door zowel prof. Kuitert als dr. Kre- ner te herinneren aan wat een gere- ormeerde predikant in Alphen aan de lijn onlangs als een gemis bij de jeugd noemde: het niet gebruiken van de stille tijd met God. Als oud-ambtsdrager in de gerefor- Sïeerde gemeente ben ik dankbaar oor deze boodschap in de gerefor- ïeerde kerk, maar aan de andere kant en ik bedroefd over het werk van rof. Kuitert en de waardering hier- an door dr. Kremer. Prof. Lindeboom stelt (en volgens dr. [Kremer terecht) dat de mens naar [Gods beeld is geschapen en baseert ■hierop zijn visie op genoemde onbij- Ibelse pogingen, waarin geleerde men- Isen bezig zijn om in plaats van stil te [zijn met God, juist in strijd zijn tegen |God, zoals eenmaal Goliath. Prof. Lindeboom komt als David in Ide naam des Heren (1 Samuel 17 vers 45). alleen Die is oveilwinnaar. de anderen wel eens zullen zeggen hoe zij moeten handelen. Ten tweedey en hierdoor krijgt die houding een komische uitwerking, geeft Nederland meer en meer blijk niet te weten hoe eigen moeilijkheden binnenshuis naar behoren te kunnen of willen oplossen. Ten derde: de heren Kunst en Kruyswijk vertegenwoordigen een kerkgenootschap dat aangesloten is bij de-Wereldraad van Kerken, een orga nisatie, die geweld tegen Zuid-Afrika goedkeurt en met geldschenkingen steunt. Daarom past bewondering voor de lankmoedigheid van de Zuidafrika ners, dat zij niettemin nog met de Ge reformeerde Kerken in Nederland con tacten pogen te onderhouden. Den Haag mr. L. van Heyningen I Woerden T. den Hertog sr. Abortus (2) Dr. Kremer is het niet eens met prof. Lindeboom, die zegt dat abortus in strijd met de bijbel is. Hij is van mening dat een christen ter voorko ming van ongewenste zwangerschap dankbaar en zonder aarzelen gebruik mag maken van de moderne betrouw bare anti-conceptionele middelen In de grond van de zaak is dit ech ter mensenmoord, dus een satanisch bedrijf. De satan, de mensenmoorde naar, is altijd bezig geweest om dood en verderf te zaaien, zowel op geboren als op ongeboren kinderen Wij zijn wel wat beschaafder ge worden vergeleken bij vroeger tijden. We beminnen de filantropie, we geven belangrijke bedragen aan onderont wikkelde volkeren, we geven zeven miljoen gulden voor de nieuwe Henry Dunant. We vermoorden alleen nog maar op grote schaal het ongeboren kind. We gaan dus behoorlijk vooruit! Ooltgensplaat P. Bom Zuid-A frika I Mijn bezwaar tegen uw versliagen van de svnode der Nederduits gerefor meerde kerk in Pretoria is dat zij te eenzijdig gekleurd zijn. Al te zeer worden de Nederlandse afgevaardig den Kunst en Kruyswijk als de helden van de dae afe°sch''derd. die de wijs heid in pacht hebben, terwijl de Zuid afrikaners blijkbaar wel uitermate dom moeten zijn, niet nog meer naar deze Nederlanders te luisteren dan ze al doen. Dat hun woorden minder uitwerking hebben zal wel verschillende oorzaken hebben. Allereerst is het een onpretti ge Hollandse eigenschap, dat wij het LONDEN Het Engelse volk wacht een aantal magere jaren. Het dagelijkse leven zal duurder worden, de sociale uitkeringen lager eneen aantal gratis voorzieningen zal worden afgeschaft. Dit is het beeld dat de Engelse minister van financiën Anthony Barber gisteren schetste bij het bekendmaken van het economische beleid voor de komende vier jaar. Bij wijze van troost maakte Bar ber bekend dat de inkomstenbelasting met zes pet. zal worden ver- Het aangekondigde programma be vat veel van de punten waarop de conservatieven onder Edward Heath de verkiezingen hebben gewonnen. Het zal echter ongetwijfeld leiden tot stormachtige reacties in het parlement en in het land. Het doel van de voorgestelde maat regelen, aldus Barber, is de indivi duele burger een groter deel in han den te laten van het geld dat hij ver dient, meer lust bij hem te wekken tot sparen en het meer dan voorheen aan hem zelf overlaten hoe hij zijn geld wil besteden. De regering wil de staatsuitgaven met enkele honderden miljoen pond beperken. Een aantal organisaties, door de Labour-regering ingesteld, ter bevordering van de industriële ont wikkeling en hulp aan achtergebleven gebieden, zal verdwijnen. Belangrijk nieuws in zijn rede was de aankondiging dat Engeland het EEG-stelsel van heffing op de agra rische invoer gaat overnemen. Het huidige stelsel van subsidie aan de boeren om de voedselprijzen laag te houden, zal verdwijnen. Hoeveel de verandering de Britse huisvrouw gaat kosten zei Barber niet. Deskundigen berekenen echter dat de prijzen van de levensmiddelen ongeveer 15 pet. zullen stijgen. Op het gebied van de sociale voor- DEN HAAG De Kamerleden drs. Wiebenga (PSP) en drs. Voogd (PvdA) hebben de minister van justi tie gisteren gevraagd welke criteria hij aanlegt bij het al dan niet verle nen van een verblijfsvergunning aan Portugezen en van de status van ver- verdragsvluchtelingen aan Portuge zen. Beide kamerleden verlangen van de minister'een volledig inzicht in de procedure die feitelijk wordt gevolgd wanneer een vreemdeling een erken ning als verdragsvluchteling heeft aangevraagd. In dit verband vragen zij minister Polak te bevestigen dat het vaak maanden duurt alvorens er na aan vraag een verblijfsvergunning aan Portugezen wordt verleend of gewei gerd. Ook wensen deze vraagstellers een inzicht in het aantal Portugezen dat tot op heden aan de grens is te gengehouden. zieningen werden de volgende maat regelen aangekondigd: geen gratis melk meer voor schoolkinderen. medische recepten worden duur der- de huren van gemeentewoningen gaan omhoog. tandartsbehandeling wordt duur der. voor het eerst in de Engelse ge schiedenis zullen de musea entreegeld heffen. Barber kondigde verder aan dat de door Labour beoogde nationalisatie van de havens niet door zal gaan. Dit zal de schatkist 30 miljoen pond besparen. De plannen voor uitbrei ding van de staatsbedrijven zullen drastisch worden beperkt. LONDEN Direct na de landing op het Londense vliegveld Heathrow is dinsdagmiddag een van de motoren van een jumbo-jet van Pan American Airways in brand gevlogen. De gezagvoerder gaf direct de alar- minstructies aan zijn 16 bemannings leden. De passagiers hasstten zich naar de nooduitgangen en kwamen via glijsleuven veilig op de begane grond terecht. Hoewel de oorzaak van de brand, die als hij tijdens de vlucht was uit gebroken een ware ramp had kunnen betekenen, nog niet is vastgesteld, verwacht men dat het incident op nieuw voedsel zal geven aan de con troverse over de motoren van de jumbo-jet. Deskundigen in de VS hebben onlangs bevestigd dat de mo toren vaak de kritische temperatuur benaderen en die zelfs overschrijden. De Joost van den Vondel-prijs is voor het jaar 1970 toegekend aan de Duitse oud-hoogleraar prof. Franz Petri, die zich vooral door zijn onder zoekingen op het gebied van de Ne derlandse geschiedenis bekendheid heeft verworven. Deze prijs van 10.000 mark wordt ieder jaar door de universiteit van Mtinster toegekend aan personen, die zich onderscheiden hebben in het Nederduitse-Neder- landse-Vlaamse cultuurgebied. De geschiedenis herhaalt zich. Zestig jaar geleden speelde zich in Den. Haag precies hetzelfde af als nu. Het ging toen om de bouw van een Tempel des Vrede9, waarvoor Andrew Carnegie anderhalf miljoen dollar geschonken had en waarin het Permanente Hof van Arbitrage ge vestigd zou worden. Een Hof dat internationale con flicten via rechtspraak zou beslech ten^ Het Hof was. er al. Resultaat van de Eerste Haagse Vredesconferentie in 1899 in het Huis ten Bosch gehou den. Het Hof was gevestigd in een huis aan de Prinsegracht en werd in de wandeling „het snoepwinkeltje in recht" genoemd. Achter internationale pogingen tot wereldvrede heeft nu eenmaal altijd tot op de huidige dag de kleine groep der idealisten en de grote groep der cynici gestaan. Het ideaal der initiatiefnemers voor de Tempel des Vredes was: een groots gebouw omgeven door bo men... Die bomen hadden ook een bete kenis. De Vredesconferentie in Huis ten Bosch was, volgens de deelne mers, zo'n succes geweest omdat de afgevaardigden in de omringende landen al keuvelend konden wande len en scherpe tegenstellingen in de vergaderzaal daar vervaagden en zelfs overeenstemming werd bereikt onder het gekwinkeleer der vogels. Jaren en jaren is er in Den Haag gezocht naar zo'n „plaats omringd' door bomen". Men heeft een ogenblik gedacht aan het terrein, waar nu het Provin ciehuis staat. Niet dat daar een boom stond, er wak alleen ruimte. De plek werd afgekeurd met de verontwaardigde woorden: „In zo'n zompig moeras mag het recht niet verzinken". De gemeente .Den Haag opperde toen„In het Haagse Bos." Maar ziet en hoort... Onmiddellijk kwam er een groep burgers in de weer, die de kreet lan ceerde: „Handen af van het Haagse Bos..." Er werd een handtekeningactie gehouden en men zocht naarstig verder. Tenslotte werd de hoek ge vonden, waar nu het Vredespaleis staat en toen de villa van koningin- weduwe Anna Paulowna stond. Den Haag heeft aan die plaats van het Vredespaleis een verrukkelijk stukje natuur te danken. Er is alleen geen hond die er dankbaar voor is. Waarschijnlijk zien geen tien men sen het rododendronbos bloeien in het voorjaar, noch de dahlia's gloeien in de herfst. En nu moet er een nieuw Hof komen. De gemeente denkt over de hoek Kerkhoflaan-Ary van der Spuyweg, waar Huygens weggedoken staat in het groen. De kreet is nu niet: „Handen af...," maar „De Scheveningse Bosjes plat... NOOIT..." De handtekeningen zullen wel ko men. Geen twijfel aan. Of het nieuwe Hof er komt, is een vraagteken. Want waar nog ruimte is zal wel altijd een boom staan. En altijd zal er dan wel een actie onketend worden. Maar wel verrees in het Haagse Bos een flatgebouw; ging een stuk duin bij de Wittebrug eraan; ver dwenen de bomen langs de Groot Hertoginnelaan, omdat het allemaal voor nuttige dingen was. Of voor wat men nuttig noemde. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond 11 of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. WARSCHAU De Poolse oud-mi nister Wlozimierz Lechowicz i s be noemd tot ambassadeur in Nederland, aldus bericht het Poolse persagent schap PAP. Hij volgt Stanislaw Al- 'brecht op, die na een verblijf van ruim vijf jaar in Nederland, vorige maand afscheid heeft genomen. LUXEMBURG De minis terraad van de EEG heeft dins dag de uitvoerende commissie gevolmachtigd „onmiddellijke stappen" te ondernemen, indien het Amerikaanse congres 16 no vember de zogenaamde Mills Bill aanneemt, een wet die tot doel heeft de Amerikaanse in dustrie en handel te beschermen tegen buitenlandse invoer. De EEG zal vooral nadeel onder vinden van de contingentering van schoenen- en textielexport naar de Ver. Staten. Men vermoedt dat de export van deze branches zal dalen met 3Vs 7 miljard gulden per jaar. Dahrendorf, de EEG-commissaris voor buitenlandse handel, die in de Ver. Staten het klimaat heeft ver kend, verklaarde dat een aannemen van de Mills Bill een keerpunt in de internationale handelsbetrekkingen zou betekenen. Hij heeft de ministerraad twee stra tegieën voorgesteld. Op korte termijn moet het streven van de EEG er op gericht zijn, om in samenwerking met Groot-Brittannië de uitwerking van de Mills Bill te verzachten, terwijl op lange termijn gewerkt moet worden aan een voortgezette liberalisering van de wereldhandel. De plaatsvervangers van de EEG ministers hebben inmiddels een nota opgesteld, die na goedkeuring door de ministerraad, aan de Ver. Staten ge zonden zal worden. De plaatsvervangers van de EEG- dat de EEG gedwongen is, mocht de Mills Bill aangenomen worden, tegen maatregelen te treffen ter bescher ming van haar eigen belangen. Ook wordt er in de nota op gewezen dat de ontwikkelingslanden in belangrijke mate benadeeld zouden worden door het sneeuwbaleffect, dat er van de handelsbeperkingen van de Mills Bill zal uitgaan. NEW YORK De Neder landse regering verwerpt zowel het beginsel als de praktijk van de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek als een schending van de rechten van de mens. Hieraan kan slechts een einde wor den gemaakt door een voortdurende en geduldige samenspraak met de Zuidafrikaanse regering, aldus heeft de Nederlandse afgevaardigde in de UTRECHT In 1961 waren de gemiddelde kosten per zie kenfondsverzekerde (verplichte en be jaarden verzekering samen) 90. In 1971 zal dat waarschijn lijk 408 zijn. De centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen berekent in „de ziekenfondskrant" dat de ziekenfond sen in 1971 zo'n 3700 miljoen zullen uitgeven voor gezondheidszorg. In dat jaar zullen de uitgaven voor de AWBZ, een volksverzekering die goeddeels door de ziekenfondsen wordt uitgevoerd, zo'n ƒ1400 miljoen belopen. De 6,8 miljoen Nederlanders die verplicht verzekerd zijn, zullen in 1971 ongeveer ƒ2450 miljoen aan ver strekkingen kosten, de 880.000 Neder landers die onder de bejaarden verze kering vallen ƒ680 miljoen en de an derhalf miljoen vrijwillig verzeker den 570 miljoen. Relatief kost de bejaardenverzeke ring het meest: volgend jaar zal per verplichtverzekerde 361 moeten worden uitgegeven en per bejaarde 772. Behalve door de vergrijzing van de bevolking stijgen de kosten doordat er meer hulp wordt gegeven en doordat die hulp steeds duurder wordt. Vooral de „consumptie" van specia listische hulp en medicijnen stijgt sterk. De ziekenhuizen vormen echter de belangrijkste kostenpost: de helft van alle uitgaven bij de verplichte verzekering en 55 procent bij de be jaardenverzekering. De bejaardenverzekering wordt „zwaar" gesubsidieerd. Afhankelijk van hun inkomen betalen de verze kerden maar een kwart, de helft 5/8 of 7/8 van de kostprijs. De tekorten worden gedekt door het rijk en uit de verplichte ziekenfondsverzekering. De overheidssubsidie voor de AWBZ zal volgend jaar 507 miljoen bedragen. speciale commissie van de VN-as- semblee, ir. P. A. M. Cornelissen, gis teren verklaard. Gezamenlijke actie tegen deze dui delijke en voortdurende schending van de mensenrechten dient te wor den ondernomen in het kader van de Verenigde Naties en in overeenstem ming met de voorzieningen van het handvest. Een dergelijke actie mag geen onnodige belemmering zijn voor afzonderlijk optreden van een lid van de volkerenorganisatie. Verdergaande isolering van Zuid- Afrika zal er niet alleen toe leiden dat dit land zich wat zuidwest-Afrika betreft nog krachtiger op het eenmaal ingenomen standpunt'vastlegt, het zal ook ten aanzien van de apartheidspo litiek tot resultaat hebben, dat het blind blijft voor de meest essentiële beginselen van de moderne interna tionale samenleving. Doeltreffend ge zamenlijk optreden, in welke vorm dan ook, zou onmogelijk worden. Ons inziens is het van het grootste belang contact met Zuid-Afrika te onderhouden, niet alleen in het officiële vlak, maar in het bijzonder met de kerken, de pers, jeugdorgani saties en andere groepen die de pu blieke opinie wellicht kunnen duide lijk maken dat de apartheidspolitiek Sinds gistermiddag wordt de ingang van het Rotterdamse stadhuis geflankeerd door Johan van Oldenbarneveld en Hugo de Groot, beiden in het begin van de zeventiende eeuw raadspen sionaris van Rotterdam. Burgemeester Thomassen ont hulde het beeld van De Groot, vervaardigd door Auke Hettema en vertelde, hoe De Groot een hoge positie in Den Haag opgaf om zijn ambt in Rotterdam, te aanvaarden. Zowel Van Oldenbarnevelt als De Groot moesten wijken voor onverdraagzaamheid en in die tijd bleef Rotterdam zich achter deze beiden opstellen: op de dag van De Groots gevangenneming gaf Rotterdam opdracht tot het maken van een standbeeld van Erasmus. Zo gauw De Groot daartoe de kans kreeg ging hij dat standbeeld bezien. van onjuiste beginselen uitgaat, aldus ir. Cornelissen. Dergelijk afzonderlijk optreden zal zeker resultaat hebben, aldus de Ne derlandse afgevaardigde, „wij zijn er stellig van overtuigd dat een voortdu rende en geduldige dialoog kan bij dragen tot een verandering van de houding van de Zuidafrikaanse rege ring. Deze regering dient zich ervan be wust te zijn dat de apartheidspolitiek een bedreiging van de binnenlandse vrede en veiligheid van Zuid-Afrika vormt, en dientengevolge moet wor den verlaten. Het is onze vaste over tuiging dat er geen andere oplossing mogelijk is".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11