Biesheuvel: de met VVD en verschillen PvdA zijn groot Ti Geen ondergang auto-industrie Bijna eenderde deel van studenten zonder levensovertuiging Laten grote bedrijven hun prijzen verlagen m Sluiten stembusakkoord onzeker AR tegen verhoging van kiesdrempel macro Plastic Jongeling stelt vragen over abortuskliniek Bedrijven bang om gehandicapten aan te nemen TJdink biedt VN drie miljoen dollar aan Meesten niet-kerkelijk Britse dealers verontwaardigd QJ^- Middenstand: Elvis Presley naar Europa Bejaarden geen vakantiegeld uit bijstandspot ,Het kan blijkbaar TOBER DINSDAG 27 OKTOBER 1970 jing S iewed: ir na ;en b« hoof St irste de in WI vier beha 5a internationale kunststoffen-en rubberbeurs Utrecht Voordelige trein/toegangsbiljetten op 170 stations verkrijgbaar. Dagelijks geopend van 9.30-17.30 uur. jliltie in he e ga. ond plaat ok het straa tond geho or D ronde itie, L va t2 p; 3 den de J Viss irg- l van dam 282 ly 27 A P :htpa >aar -mej Hai Ma Boo Ager 't e—H A. Dui) dan 196 184 p 9 Mt 10 23 oktober tin 5 november 13"70 Machines en apparatuur grondstoffen - halffabrikaten technische eindprodukten BIESHEUVEL DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid P. Jongeling (GPV) heeft de minister van binnenlandse zaken gis teren gevraagd, of hij niet van oor deel is, dat het besluit van de ge meenteraad van Rotterdam om door het garanderen van een geldlening ienGc medewerking te verlenen aan de tot- standkoming van een zg abortus- Havn kliniek in strijd is met de iwet. De heer Jongeling verzoekt minis- >nges fer Beemink besluit, indien G.S. van Zuid-Holland daaraan hun goed- keuring mochten verlenen, op die tena' Srond ter vernietiging voor te dragen agen, bij de Kroon. Verloren schaap Naar aanleiding van ons bericht over twee zoekgeraakte preken (die over het verloren schaap werd gevon- lfedi ^en. maar die over de verloren pen- (di ning is nog steeds niet boven water) schreef een lezeres het volgende stukje I poëzie: Dominee Smid uit Zwartemeer moest een predikbeurt vervullen. Hij legde de preek op z'n auto neer op de kap bij de andere spullen. Will De preek schaaD' ging over ,,'t Verloren >ezla cl 1 ie elmi ,,'t Verloren schaap" werd vergeten, bleef liggen op de autokap. De pastor reed weg zonder te weten. Och, was zijn hoofd zó bij de preek die hij alwéér af moest draaien, of was de preek niet zwaar genoeg dat 't schrift wel weg moest waaien? ,,'t Verloren schaap" van de kap ge waaid werd door een ander gevonden. De eerlijke vinder bracht het terug. Bijbel en preek en ongesohonden. Eén ding kwam echter niet terecht. Ziin dienstboek, wat een ellende. Daar zat „De verloren penning" in, I de gelijkenis, een welbekende, „De verloren penning" is nog zoek. d Wacht, tot wie die schat zal vinden. rgr Die dan door deze vondst misschien zich als „verloren schaap" laat vin- den Z-Beijerland H. W. Andeweg- van Brakel De Klop Wij hebben tot nu toe genoten van .,De klop op de deur", de door de KRO [1 uitgezonden tv-bewerking van de be- I roemde roman. Er wordt prachtig ge acteerd. decors en kostuums zijn goed en wij zien dan ook met spanning uit 'n naar de volgende afleveringen. Tot onze verbazing echter vond uw a£u radio- en tv-medewerkster het nodig het spel behoorlijk of liever onbe- hoorlijk fff te kraken, terwijl „De ;e Kleine Zielen" van de NCRV hemel hoog werden geprezen. I Er zijn kennelijk kleine zielen, mug- I gezifsters op de redactie die zich if laten leiden door een kleinzie- wlj lig soort chauvinisme. c loei :ott< c3 "•„De'kl, ver1 uitgezo roeirtdi (Van onze parlementsredaktie) ROTTERDAM „De politiek concentreert zich niet meer in de eerste plaats op het sociaal-economische beleid. Er zijn ingrijpender vraagstukken aan de orde dan de materiële. Dat hebben wij ook van de jeugd moeten leren." Rotterdam G. Beugelink De fraktievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, mr. Biesheuvel, betoogde dit gisteravond in een druk bezochte vergadering van de afdeling Rotterdam van de partij. Het gaat ook om vraagstukken, waarin de normen en de waarde van het leven een belangrijke rol spelen. En juist op het* terrein van de zede lijkheidswetgeving, de abortus en de pornografie bestaan er heel belang rijke geschilpunten èn met de VVD èn met de PvdA. Daarom is voor de ARP het sluiten van een stembusak koord voor-de verkiezingen in het ge heel geen vanzelfsprekende zaak. Wat de VVD en de PvdA betreft is het gezien deze grote geschillen in derdaad lood om oud ijzer, zei mr. Biesheuvel. Het is wel wenselijk, vervolgde de fraktievoorzitter, dat de ARP een in dicatie uitspreekt als voorkeur van een bepaalde partij. Maar de drie confessionele partijen moeten het dan wel eens zijn over een dergelijke voorkeur. Het uitspreken van zo'n voorkeur is overigens vooral een zaak van het partijbestuur. Kiesdrempel De fraktie van de ARP zal het' voorstel van de KVP om de kies drempel tot drie zetels te verhogen, niet steunen. Maar als het euvel van de splinterpartijen, die geen bijdrage leveren aan de bestuurbaarheid van het land verder toeneemt, moeten er wel maatregelen worden getroffen. Mr Biesheuvel sprak zich weer uit voor zoveel mogelijk openbaarheid bij de kabinetsformatie. Daarom moet de formateur worden aangewezen na een openbaar debat in de Tweede Kamer. Maar het parlement kan niet verantwoordelijk zijn voor de aan wijzing van de formateur, legde mr, Biesheuvel uit. Want anders wordt de ministerraad het dagelijks begtuur van de Tweede Kamer. De fraktievoorzitter bleek persoon lijk zeer voldaan te zijn over het ge zamenlijk kernprogramma van ARP, CHU en KVP. Dit gezamenlijk pro gram, aldus mr. Biesheuvel, ligt ge heel in het verlengde van het pro gramma van de ARP. Mr Biesheuvel vervolgde: „Ik heb het volle vertrou wen in de samenwerking tussen de confessionele partijen. Alles is heel deugdelijk voorbereid." De reakties van de andere partijen op het gezamenlijke kernprogramma DEN HAAG Bedrijven zijn dik wijls huiverig om gehandicapte men sen te plaatsen. Hun oordeel is zeer ongenuanceerd en zakelijk zelfs onge grond. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft laten uitvoeren door het instituut voor psychologisch marktonderzoek te Schiedam. Een andere opvallende uitkomst van het onderzoek was het constate ren van een gebrek aan kennis over de mogelijke maatregelen, die er be staan om de inpassing van gehandi capten in de arbeid te bevorderen. Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat de bedrijven geen debielen in dienst willen nemen omdat ze menen dat zij meer toezicht nodig hebben en dat zij zich nooit bewust zijn van gevaren. De belangrijkste reden om geen ex-psychiatrische patiënten te werk te stellen is de vrees dat zij onverwachts agressief zullen worden en dat zij niet geaccepteerd zullen worden door hun collega's in het be drijf. NEW YORK Minister van ont wikkelingshulp B. Udink heeft na mens Nederland gisteren een cheque van 3 miljoen dollar overhandigd aan secretaris generaal Oe Thant van de VN. Het grootste gedeelte van deze Ne derlandse bijdrage komt ten goede aan het fonds voor bevolkingsvraag stukken van de VN. Vorige week heeft Oe Thant zijn bijzondere waar dering uitgesproken voor de grote bijdrage van het Nederlandse volk voor ontwikkelingshulp in de gehele wereld. waren mr Biesheuvel tegengevallen. Opvallend is, dat in de commentaren de rol van de vooruitstrevende partij nu toebedeeld is aan de KVP. Vroe ger was deze rol voor de ARP en haar radicalen. Over de advieslij st van kandidaten voor de komende verkiezingen was mr. Biesheuvel tevreden. Hij vond de samenstelling evenwichtig. Bovendien is deze lijst een bewijs van vertrou wen in de zittende Kamerfraktie. De fraktieleider bracht ook zijn po litieke toekomst ter sprake. Hij zei: Ik ben allereerst bereid Kamerlid te worden. Ik sta niet naar een andere functie te hunkeren. „Mijn toekomst is echter in het ochtendblad steeds weer verschillend. De ene keer premier, de andere keer opvolger van Mansholt". Tijdens het verblijf vorige week in Londen had mr. Geertsema hem nog gezegd, dat hij het niet zo had bedoeld, dat Bies heuvel niet in de eerste plaats ge schikt zou zijn als premier. Bij hun vertrek waren de fraktie- leiders van de KVP, WD, CHU en ARP, vertelde mr. Biesheuvel, op wa pens gecontroleerd met het oog op het mogelijk kapen van het vliegtuig. Luchtvervuiling Omdat voorzitter H. A. Brokking in zijn inleidend woord nadrukkelijk de Rotterdamse problemen had genoemd (die overigens nationale problemen zijn), ging mr. Biesheuvel uitvoerig in op de milieuverontreinigng. Dit probleem wordt in de komende jaren politiek zeer dringend." De ontwikkeling (aan de ene kant de industrievestiging en aan de ande re kant de leefbaarheid) is een grote uitdaging. Maar mr. Biesheuvel ge loofde. dat ook nu weer technische oplossingen gevonden zouden worden. Hij herinnerde eraan, dat het ini tiatief van de ontwikkeling van de Maasvlakte van Rotterdam is uitge gaan. Door de vestiging door Hoog ovens zal de luchtvervuiling niet in een acuut stadium komen. De pro- duktie van C02 komt immers vooral van de raffinaderijen. De uitbreiding of vestiging van deze industrie is een veel groter probleem. Duidelijk is evenwel, dat aan de vestiging van Hoogovens zware eisen moeten wor den gesteld. Totaal-beleid Mr. Biesheuvel waarschuwde tegen het voeren van een geisoleerd beleid. In het verleden werd een industrie beleid gevoerd en zag mon niet ge volgen voor de luchtverontreiniging. Bij de vestiging van Hoogovens moet men nu niet alleen een sectorbeleid voeren en alleen letten op de milieu verontreiniging. Er moet niet alleen gedacht worden aan de arbeidsmarkt nu, maar ook aan de werkgelegenheid over 25 jaar.. Joegoslaaf (33) sprong uit rijdende trein VENLO Om zich aan arrestaties te onttrekken, is gisteren de 33-jarige Joegoslaaf Milan S. op Venlo's grond gebied uit de rijdende internationale trein Keulen - Rotterdam gesprongen. S., die van een vakantie in zijn land op weg was naar Vlaardingen waar hij werkzaam is, werd vrij ern stig gewond. Naast een beenbreuk kreeg hij een diepe hoofdwond. Hij is per ambulanceauto naar het zieken huis te Venlo overgebracht. De Joegoslaaf kwam tot deze daad, toen de Duitse beambten in de trein zijn papieren controleerden. (Vervolg van pag. 1) Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft in de ogen van de studenten veel te veel invloed op de universiteit. De volksvertegenwoordiging heeft nauwelijks enige invloed, maar mag dit volgens de student ook niet krijgen, aldus de Stich- ROTTERDAM De bewe ringen van de BOVAG dat de Britse auto-industrie geen toe komst meer heeft, hebben de Engelsen verontwaardigd van de hand gewezen. Hoewel toegegeven wordt dat men o.a. door langdurige stakingen een moeiljjke tjjd doormaakt, wordt be weerd dat er zeker een verbetering zal intreden. De waarschuwing aan het adres van dealers van Britse auto's om voorzichtig aan te doen, wordt belachelijk genoemd. De Society of Motor Manufacturers and Traders, de Britse auto-industrie- bond, wijst erop dat het marktaan deel van buitenlandse auto's op de Engelse markt in het eerste halfjaar 13 procent was, aanzienlijk lager dan de overeenkomstige cijfers in West- Duitsland (22), Italië (26) en Frank rijk (20). Import Het laatst beschikbare cijfer over het marktaandeel van geïmporteerde personenauto's in het "Verenigd Ko ninkrijk is dat over september, waar in de invoerauto's niet meer dan 12,8 procent haalden. De uitvoer beweegt zich op record niveau met een bedrag van 766 mil joen pond over de eerste acht maan den van dit jaar tegenover 722 mil joen pond in dezelfde periode in 1969. „Deze resultaten wijzen niet be paald op een tot ondergang gedoemde industrie", aldus de Britse bond. Wanneer straks de stemgerech tigde leeftijd drastisch verlaagd wordt zal de politieke opvoeding van onze jeugd niet vroeg genoeg kun nen beginnen. En wat is dan beter om het barre bedrijf onzer volksvertegenwoordi ging in natura te tonen aan de prille politiekelingen? De herfstvakantie was er goed voor. Oom, een politieke habitué van het parlement, leidde daarom dezer dagen tweq neefjes in het parlemen taire Doolhof van het Binnenhof rond. De brede hal binnen, waar vlag en gedenkboek der gevallenen de twee jeugdige bezoekers reeds tot schier ademloze eerbied brachten. Dan de brede beloperde trap en op het eerste platform de „troon", de enorme rode stoel met baldakijn, waar nooit iemand op zou durven plaatsnemen. Ze dwaalden mee de gangen door de wenteltrap af om opeens in het miniatuur postkantoor te komen waar Kamerleden op het spaarbank boekje van zoonlief een rijksdaalder inleggen of een zwaarwichtig poli tiek telegram opgeven. Ze zwierven langs de fractieka mers; ze zagen de bodes in plechtig mers, waar tot hun ontzetting twee heren verwikkeld waren in een zwart; de bibliotheek en de perska- schaakpartij. En tenslotte dan de vergaderzaal. Wel geen troon maar toch een gi gantische stoel voor de voorzitter, de gekluisterde man, die niet zoals de leden eens even achter de groene gordijntjes kan verdwijnen voor een trek aan sigaret of sigaar, een kopje digd dat die twee zich zo afzijdig opstelden ten opzichte van de geach te afgevaardigden in hun bankjes. Oom legde uit: „Dat zijn de twee ministers, die te maken hebben met wat er nu door de Kamerleden be handeld wordt..." Dat werkte een beetje teleurstel lend. De bezige dames en heren le ken veel en veel gewichtiger met hun ernstige gezichten, hun bundels thee of koffie, of zo maar eens de, papieren, hun snel onderling overleg benen strekken. Hij hanteert de hamer en bedient Gewichtig een ingewikkeld toetsenbord, waar door al naar de gelegenheid bellen gaan snerpen. Het was de onwenni ge bezoekers een troost te zien hoe hij in zijn hoogheid toch niet alles ontberen moest en netjes een portie thee kreeg toebedeeld, zij het dan in een glas, want kopje is taboe in 's lands vergaderzaal. Rechts tegenover de verhoogde voorzitterszetel een paar heel gewo ne heren op heel gewone stoelen op heel gewoon de begane grond. „Wie zijn die mannen?" vroegen de kinderen, een tikje verontwaar- dan de twee mannetjes, die niks te vertellen schenen te hebben. Achter het spreekgestoelte een meneer, die maar praatte. „Die mensen luisteren niet eens..." fluisterde de jongste bezoeker. De oudste had beter opgelet: „Hij heeft het ook niet tegen hen, alleen tegen die meneer in de grote stoel, hoor maar, Iedere keer zegt hij: mijnheer de voorzitter..." Doodmoe keerden ze thuis terug van de politieke les. „En wat is jullie nou het meeste opgevallen", vroeg moeder om de tongen los te krijgen. Eerst haalden ze even de schou ders op, toen wisten ze het: „Dat iedereen zo verschrikkelijk gewich tig was...", meende de oudste. „Behalve die twee mannetjes, die minister zijn", riep de jongste er snel achteraan... ting Werkgroep Onderzoek. Studenten Teveel gezag heeft ook de senaat (op de universiteit), het bedrijfsleven heeft vrijwel geen invloed, doch dient de nog aanwezige invloed prijs te geven. De hoogleraren hebben veel in vloed, mogen die in het algemeen ook hebben, zij het dan dat zij iets van hun invloed moeten prijsgeven, met name met betrekking tot de studie regeling. De wetenschappelijk mede werkers, maar vooral de studenten, hebben in de ogen van de studenten nauwelijks of geen invloed. Juist deze groeperingen moeten veel invloed krijgen, aldus het onderzoek. Ontevreden Bijna de helft van de studenten is ontevreden over de wijze waarop de studieresultaten worden beoordeeld. Men is niet boos over slechte cijfers, maar boos over de manier waarop de beoordeling tot stand komt. De meest ontevreden studenten in dit opzicht worden gevonden bij de sociale wetenschapper., wijsbegeerte en theologie en de economie. De stu denten zijn het er zeker over eens dat gebleken inzicht en ook feiten kennis de beoordelingscriteria met betrekking tot de studieresultaten moeten zijn. De kritiek richt zich dan ook niet op de algemene beoordelingscriteria, maar op de ondemocratisch gehan teerde criteria. Volgens bijna de helft van de ondervraagde studenten moeten de studieresultaten op de een of andere manier worden bepaald door studenten en docenten samen. Dit blijkt volgens de geënquêteerden in feite niet te gebeuren. Godsdienst Uitf het onderzoek is verder vast komen te staan dat bjjna eenderde van de Nederlandse studenten geen levensovertuiging heeft. Ongeveer een kwart van de studenten is rooms-ka- thollek, 15 procent hervormd en 7 pro cent gereformeerd. Deze „traditionele" levensovertuigingen hebben onder de studenten ongeveer evenveel behou dend als progressieve gelovigen. Een relatief groot deel van de studenten (11 procent) voelt zich aangetrokken tot het humanisme. Opvallend is dat bijna tweederde van de. studenten niet-kerkelijk is, terwijl van de ouders slechts een- LAS VEGAS Uiterlijk in de len te zal Elvis Presley een bezoek bren gen aan Europa, De data zullen be kend worden gemaakt na afloop van de tournee die Elvis thans maakt langs een groot aantal Amerikaanse steden. Dit verklaarde de publiciteits agent Tom Diskin in Las Vegas Het is zeker dat begin volgend jaar concerten gegeven zullen worden in Engeland. Welke landen verder op het programma staan is nog niet be kend. In zijn lange carrière is Elvis nog nooit in Europa opgetreden. De enige keer dat hij naar het continent kwam was in 1958, toen hij zijn mili taire diensttijd gedeeltelijk in Duits land doorbracht. Van Nederlandse zijde is Elvis Pres ley inmiddels een Edison toegekend voor de cassette 'Fifty worldwide gol den award hits' die binnenkort zal uitkomen. DEN HAAG Vakantieuitkerin gen voor bejaarden in het kader van de algemene bijstandswet dienen te vervallen, nu voortaan een vakan- lieuitkerlng op grond van de alge mene ouderdomswet zal worden ver leend. Staatssecretaris mr. Van de Poel heeft dit gisteren meegedeeld in antwoord op Kamervragen. De vakantieuitkering van 3 pet. in gevolge de algemene ouderdomswet, die dit jaar voor het eerst in septem ber is uitbetaald, komt dus in plaats van de halfjaarlijkse (winter)uitke- ring van 3 pet., die aan bejaarde bij standsontvangers in vele gemeenten wordt uitgekeerd. Een andere gedragslijn is strijdig met het aanvullende karakter van de bijstand en bovendien onbillijk tegen over andere categorieën van bij standsontvangers, die geen aanspraak maken op een vakantieuitkering op grond van de ouderdomswet. De staatssecretaris kan daarom ook niet instemmen met een beleid waarbij de betrokken gemeenten aan bejaarden dit jaar ook een winteruitkering toe kennen. derde niet-kerkelijk is. Zonder le vensovertuiging én onkerkelijk zijn vooral de studenten in de sociale we tenschappen, de letteren en de na tuurwetenschappen. Hun ouders behoren niet alleen vaker tot de traditionele levensover tuigingen, maar zijn in het alge meen ook conservatiever ten opzichte van dezelevensovertuiging dan de studenten. Bovendien zijn de ou ders zoals reeds is gesteld meer kerkelijk dan de studenten in dezelfde traditionele levensovertui gingen. Sociëteiten Mocht men in de veronderstelling leven dat de student een bijuitstek verenigings-mens is, dan is zeker op vallend dat de gezelligheidsvereni ging met name de sociëteiten als het organisatiekader van de stu denten he-.ft afgedaan. Meer dan de helft van de studenten is geen lid van een gezelligheidsvereniging, slechts 20 procent is nog actief lid. Zo is ook slechts een klein deel van de studenten lid van een poli tieke studentenvereniging. Begrijpe lijk als men bedenkt dat juist de huidige politieke structuur van Nederland de studenten niet „ligt". Het aantal actieve leden van een poli tieke studentenvereniging is niet noe menswaardig. In dit verband is ook duidelijk uit het onderzoek naar voren gekomen dat de studenten die zich op enigerlei wij ze bezig houden met een (min of meer) politieke stroming, dit buiten universiteitsverband doen. Actiegroe pen die zich richten op democratise ring van de Nederlandse samenle ving Dolle Mina, Kabouters, kra kers, enz. en de actiegroepen die zich bezig houden met vraagstukken rondom de ontwikkelingslanden, trekken relatief de meeste studenten. Waardevol Zeker is dat de conclusies, die men kan trekken uit dit eerste Nederland se onderzoek naar de geschiktheid van de Nederlandse student, waardevol zijn. Het is de bedoeling van de Stichting Werkgroep Studenten Onderzoek nog tweemaal een soortgelijke steekproef onder de studenten te houden bin nen een tijdsbestek van vier jaar waaruit een vergelijk kan worden ge trokken en een eventuele verande ring zal kunnen worden geconsta teerd binnen de belangstellingssfeer van de student. DEN HAAG „De grote, kapitaal intensieve bedrijven hebben blijkbaar weinig moeite gehad het bedrag van 400 bruto aan hun werknemers uit te keren. De- loonstijging kan daar kennelijk gemakkelijk uit de winst worden opgevangen." Dit zei de voorzitter van de Ko ninklijk verbond van ondernemers (middelgrote en kleinere midden standszaken) dé heer P. G. van der Weele gisteren na afloop \)an de na jaarsvergadering. Hij vroeg zich af of, nu de prijzen en de daaruit voortvloeiende winstca paciteit van de grote kapitaalinten sieve bedrijven zo hoog zijn, het nu langzamerhand geen tijd wordt te denken aan prijsverlagingen. Er is z.i. welhaast geen andere conclusie mogelijk dan dat die bedrijven ge makkelijk tot prijsverlagingen had den kunnen komen. Hij meende dat wanneer zulke be drijven niet eigener beweging tot prijsverlagingen overgaan, de rege ring ze daartoe moet trachten te be wegen op grond van de wet econo mische mededinging. Alleen op die manier is de loon- en prijssplraal te doorbreken, kunnen arbeidsintensieve ondernemingen zoals in het midden- en kleinbedrijf in stand blijven en kunnen consumenten die niet zo ge makkelijk inkomensverbetering krij gen er baat bij hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7