„De" student is er niet meer r Commentaar Reg ering wil rente heffen over te betalen belasting Israël schoot vóór bestand vier Sowjet-toestellen neer Al 14 doden in inrichting morgen doorregen runderlappen Het Kwartet hit mum Onderzoek: ,Ho gere stand V overheerst Samenstelling is ongelijksoortig Behalve VVD weinig steun grote partijen 70 procent reservisten kwam op ROOYAKKERS N.V. MERCEDES-BENZ Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 27 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Xlachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De hond is het waakzaam ste dier en toch slaapt het de hele dag. LICHTENBERG (RITA) „Ik wilde hem niet wakker ma ken, daarom heb ik zijn ijsje maar opgegeten." DE BILT Een hogedrukge- bied strekt zich uit van het zee gebied ten westen van Portugal over Spanje en Frankrijk naar het oosten. Het zorgt in die stre ken voor veel zon, waarbij max. temperaturen bereikt worden van 17 tot 20 graden. Een uitloper van dit hogedruk- gebied trok dinsdag van west naar oost over ons land. Onder invloed hiervan kreeg de zon aanvankelijk wat meer kans en bleef de buiigheid voornamelijk tot het noorden van het land be perkt. Deze rug werd gevolgd door een frontale storing met regen, die in de middag de kust bereik te. De storing trekt in de nacht van dinsdag op woensdag over ons land naar het oosten. Achter deze storing stroomt koude en onstabiele lucht binnen, zodat het weer opnieuw een onbestendig karakter krijgt. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: nul tot vier. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot vier graden boven nor maal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar stijgend). Zon en maan 28 oktober: zon op 7.27; onder 17.20; maan op 5.28; onder 16.17; 30 oktober N.M. Hoog water Hoog water: 28oktober: Rot terdam le getij 3.56, 2e getij 15.51; Scheveningen 1.54-14.10; Vlissingen 0.40-12.53; Willemstad 4.31-16.42. Meer dan de helft van de Nederlandse stu denten is niet-kerkelijk. Bijna eenderde deel heeft geen levensovertuiging. Onder de kerke lijke groeperingen bevinden zich ongeveer even veel behoudend- als progressief-gelovigen (Zie ook pag. 7.) Aanklager (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Het „verschijnsel" student, dat tot voor kort een onmiskenbaar deel binnen de Nederlandse samenleving vormde, is verdwenen. Overgebleven is een zo ongelijksoortige samestelling uit de bevolking, dat elke vorm van generaliseren onmogelijk is. Dit beweert de Stichting Werk groep Studenten Onderzoek in Rotterdam, die in het afgelopen jaar een representatief onder zoek heeft gehouden onder ruim duizend studenten in Nederland. Ondanks deze heterogene samen stelling is echter wel vast komen te staan dat het merendeel van de stu denten nog steeds uit de hoogste so ciaal-economische milieus komen. Slechts zes procent van de studenten is afkomstig uit arbeiderskringen. De Stichting Werkgroep Studenten Onderzoek, die opdracht voor deze steekproef verleende aan Veldkamp/ Marktonderzoek in Amsterdam, zal de voorlopige conclusies het eind rapport zal begin 1971 verschijnen als basis gebruiken voor het congres „Studenten - Vooruitgangmakers?'* Chinezen begonnen met aanleg spoorlijn T anzania-Zambia DAR ES SALAAM President Kaoenda van Zambia heeft gisteren door het in beweging zetten van een Chinese bulldozer symbolisch het werk aan een spoorlijn tussen Tanza nia en Zambia in gang gezet. De lijn zal 1.680 km. lang worden. President Kaoenda prees de Chfnezen voor hun aanbod de spoorlijn aan te leggen. Daar zaten volgens hem geen poli tieke of ideologische motieven achter. In feite is men al enige tijd druk bezig met de aanleg van de lijn. Het project kost bijna anderhalf miljard gulden. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend waarin wordt voorge steld rente te gaan berekenen over het te betalen belasting bedragen. Voorst zal rente wor den vergoed aan hen die terug gaaf van belasting krijgen. Minister Witteveen (financiën) hoopt dat met .deze regeling in 1971 onge- veeV tachtig miljoen gulden in de schatkist zal vloeien. De nieuwe renteregeling omvat de inkomsten-, vennootschaps-, loon-, vermogens- en bijzondere verbruiks belasting van personenauto's. Minister Witteveen wil met de renteberekening voor vermogens- en inkomstenbelas ting beginnen op 1 juli van het vol gend jaar, voor de vennootschapsbe lasting reeds op 1 januari a.s. Voor de andere belastingen kan nog geen da tum worden genoemd. Minister Witteveen streeft ernaar het rentepercentage te laten aanslui ten bij dat van de marktrente. Op dit moment is dat ongeveer acht pro cent. Het percentage zal voor de in komsten-, vermogens- en vennoot schapsbelasting veertig procent lager liggen in verband met de niet-aftrek- baarheid en het niet-belastbaarheid van de rente. De regeling zal ook worden toe gepast op de premies die voor de volksverzekeringswetten (aow, akw, aww enz.) worden betaald. Om de ingewikkeldheid van .de renteregeling te beperken zal de rente voor de heffing worden aan gemerkt als belasting. De te vergoe den rente verhoogt net bedrag van de teruggaaf van belasting en de te heffen rente dat van de verschuldig de belasting. Minister Witteveen zegt in zijn toe lichting op het wetsontwerp dat de huidige regeling onbillijkheden in houdt voor de fiscus én voor hen die belastinggelden terug ontvangen. De tijd die verloopt tussen het ont staan van de belastingschuld of van het recht op teruggaaf kan voor de belastingbetalers zeer uiteenlopen. Loonbelasting moet direct worden be taald maar inkomstenbelasting pas nadat de aanslag is vastgesteld. De een krijgt bovendien veel eerder een aanslag dan de ander. dat op 5 en 6 november in het gebouw van de Nederlandse Economische Ho geschool in Rotterdam wordt gehou den. Tijdens dit congres zal duidelijk naar voren komen, dat ondanks het feit dat de studentengemeenschap geen homogene groep vormt, er ver scheidene punten zijn, waarop eens luidende meningen klinken. Zo is uit het onderzoek gebleken dat zodra de voorkeur van de stu denten voor de politieke stromingen in Nederland door de bevolking zou worden overgenomen, dat op dit ogenblik min of meer het bankroet van de bestaande politieke partijen- structuur in Nederland zou betekenen. Progressief" Er is bij de Nederlandse student van een duidelijke afzetting sprake tegen de bestaande grote politieke partijen met uitzondering van de WD. De studenten geven de voorkeur aan de progressieve politieke minderheid, hoewel bij tien procent nog geen en kele politieke stroming genade kan vinden. Als het stemgedrag van de studen ten bepalend zou zijn, zouden de con fessionele partijen geen recht van bestaan meer hebben en de PvdA zou niet verder komen dan 11 procent van de stemmen. Ongeveer 40 procent van de studenten stemt linkser dan de vader, 11 procent even links. Zeven procent stemt daarentegen rechtser dan de vader. De huidige voorkeur voor politieke stromingen ziet er bij de studenten als volgt uit: 21 procent voor D'66, 19 procent voor de WD, 12 procent voor de PSP en 11 procent voor de PPR.. Invloed De studenten zijn het ongeveer met elkaar eens, dat de door hen als bui tenstaander beschouwde instanties te veel invloed hebben op de universi teit, zowel wat betreft het beheer van de universiteit, de studieregeling, als het wetenschappelijk onderzoek. (Zie verder pagina 7). WAGENBORGEN Nog twee vrouwen zijn gistermiddag overleden waardoor het aantal slachtoffers van de brand in Wagenborgen tot veertien is gestegen- De slachtoffers zijn nu een 54-jarige vrouw uit Amsterdam en een 72-jarige vrouw uit Burum (Fr.). De brand in het paviljoen Salem Groot-Bronswijk woedde zoals be kend zaterdagnacht. Prins Frederik, 2iU jaar, en prins Joachim, 16 maanden, de zoontjes van het Deense kroonprinselijk paar prinses Margrethe en prins Henrik, maken iedere dag met kinderjuffrouw een wandeling, zonder bewaking: de gehele Deense bevolking beschermt de kinderen immers tegen kidnapping. Op de foto: prins Frederik (voorgrond) en prins Joachim vinden het heerlijk om in de modder te baggeren. DEN HAAG De opkomst-oefc- fening bij de landmacht blijkt een succes te worden. Vanmorgen om half acht was rond zeventig procent van het dienstplichtig-reserveperso- neel van 11-Pantser infanterie batal jon opgekomen. Tegen middernacht was ongeveer vijftig procent aanwezig. Tot laat in de nacht hebben de militaren zich gemeld. Vanmorgen om kwart over zes stond de eerste al weer voor de poort van de Saksen Weimarkazerne in Arnhem. Doel van de oefening is na te gaan hoe snel de reservisten op hun .oor logsbestemming' zouden zijn. De op roep was bestemd voor rond 160 man met klein verlof, het grootste deel van hen sinds september, de overigen sinds half mei/half juni. De oefening duurt drie dagen. Zij heeft veel weg van de drie jaar ge leden gehouden oefening .schoots- tafel', waarbij personeel van een bat terij veldartillerie zich in 't Harde moest melden. De militairen waren maandagmid dag om vier uur via radio in kennis gesteld. De meesten reageerden pas na een mededeling via de televisie. De reservisten zullen ook nog per soonlijk per expresbrief worden op geroepen. UTRECHT Twaalf Utrechtena ren en een Amsterdammer hebben gisteren een brief opgesteld, die aan minister van defensie Den Toom zal worden gestuurd en waarin wordt gesteld, dat zij voornemens zijn iede re dienst in het leger te weigeren De ondertekenaars doen een beroep op de wet gewetensbezwaren. De brief is een gevolg, aldus een der on dertekenaars, Boudewijn Chorus uit Utrecht, van de oproep van de bond voor dienstplichtigen aan die dienst plichtigen, die hun eerste oefening hebben vervuld, verder dienst te wei- geren. HET IS BESCHAMEND te horen hoe Egypte, dat nu bjjna drie maanden lang het bestand met Israël heeft geschonden om één van de modern ste raketstelsels ter wereld te kun nen bouwen, nu in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties als aanklager optreedt. Terecht is geprobeerd, behandeling van het conflict in het Nabjje Oos ten door de Algemene vergadering te voorkomen, omdat de Veilig heidsraad (waar het probleem thuis hoort) het op zjjn agenda heeft staan. Het nu begonnen debat kan de verwydering slechts vergroten. Kort na het ingaan van het bestand (begin augustus) was al duidelijk, dat Egypte de pauze in de gevech ten langs het Suezkanaal alleen wil de gebruiken om militair voordeel te behalen. Tot vredesbesprekingen volgens het plan-Rogers bleek het niet bereid. Om te voorkomen dat het verstoorde machtsevenwicht zou leiden tot her vatting van de strijd, deed Amerika stappen bij de regeringen van Egyp te en Rusland om de toestand te herstellen, zoals die bij het ingaan van het bestand was. Zij deden het tegendeel. Onder die omstandigheden was Is raël niet bereid tot vredesbespre kingen Eer was het in staat een eind aan het toch niet nageleefde bestand te maken en het recht iq eigen hand te nemen. Deze uiterst gevaarlijke ontwikkeling moest worden voorkomen. Amerika was als enige hiertoe in staat. Toen de Russen voortgingen met het bouwen van raketinstalla ties in de bestandszones, besloot Washington het embargo op levering van Phantoms aan Israël op te hef fen in een poging, het evenwicht te herstellen. De kans dat het bestand (dat in eerste instantie tot 5 november zal duren) wordt verlengd is intussen groot. Beide partijen hebben belang bü het voortduren van de periode waarin geen gevechtshandelingen voorkomen. Het is dan ook slechts een gevcchtspauzc. Op een kwade dag kan in vervulling gaan, wat het Egyptische weekblad Rose el-Joessef „op grond van me dedelingen van hoge militaire krin gen" durft te voorspellen,nl. dat een bevrijdingsoorlog tegen Israël onvermijdelijk wordt als het be stand op niets uitloopt. Te oordelen naar depropaganda- redevoeringen in de Algemene Ver gadering is dit gevaar niet denk beeldig. De toch al geringe vredes- kansen worden er niet door ver groot. En dat mag niet de bedoe ling zijn. Leidsestraatweg 1, Oegstgeest, tel. 01710-51855 Reeds 30 jaar dealer van Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. NEW YORK Israël heeft voor het ingaan van het bestand vier Russische vliegtuigen met Sowj et-piloten neergeschoten. Tel Aviv heeft daar geen rucht baarheid aan willen geven omdat het geen oorlog met de Russen wil. Premier Golda Meir heeft dit giste ren volgens de New York Post op een vergadering van Amerikaans-Joodse studenten in New York onthuld. Me vrouw Meir zei dat er 20.000 Rus sische militairen in Egypte zijn gele gerd en dat voor de bediening van elke Sam-3 raketbatterij in de Ka naalzone 200 Russen nodig zijn. In Tel Aviv zei het hoofd van de Israëlische inlichtingendienst, Yariv, dat Egypte langs het kanaal een sys teem van luchtdoelraketten heeft geïnstalleerd dat tot het modernste in de wereld gerekend mag worden. Ge neraal Yariv liet dit zien aan de hand van recente luchtfoto's. De raketten bestrijken een gebied van 20 kilometer op de door Israël bezette oever. Er zouden thans 40 ra ketinstallaties langs de 30 kilometer lange zone zijn. In de Algemene Vergadering van de VN zei de Egyptische minister van buitenlandse zaken Riad, dat zijn land vastbesloten is, elke centimeter (Joor Israël in de Zesdaagse Oorlog bezet Arabisch gebied te bevrijden. Riad, die met zijn toespraak het eerste algemene debat over het Na bije Oosten sedert juli 1967 opende, zei dat de assemblee nooit een ernsti ger aanvechting van de beginselen van het VN-handvest, noch een ern stiger bedreiging van de vrede had gekend dan nu. Hij beschuldigde Israël ervan, de vrede te ondermijnen door zich van de vredesbesprekingen onder leiding van Jarring terug te trekken. Twijfel De Israëlische minister Abba Eban zei over de rede van Riad: „Zijn toe spraak versterkt onze twijfel aan de wenselijkheid van een heftig pole misch debat in de Algemene Verga dering". „We zouden niet op een interna tionaal podium moeten praten maar we zouden onze dialoog onder ambas sadeur Jarring 'moeten hervatten." Om daartoe te komen zouden de ra ketten aan het Suez-kanaal naar het achterland moeten worden verplaatst. Een goed stuk vlees hoort erbij rode kool, groene kool of bietjes met 'n zoetzuur zilveruitje smaakt er best bij! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1