Eigen provinciale dienst voor beheer van milieu Eén structuurschets voor liele provincie? GS op zoek naar meer openheid Gedeputeerde Staten werken plan uit: a loop op afbouw Provinciehuis in loop 1971 k oProvincie bundelt VJ vormen van gezondheidszorg Braziliaans oppositieleider 1 omgekomen Nixon zet strijd tegen pornografie persoonlijk voort Zwarte Panters schieten een politieman dood Kamerlid Harmsen lijsttrekker Tito: Nederlanders vriendelijk volk m MAANDAG 26 OKTOBER 1970 if DEN HAAG Om het tekort in de groting voor 1971 te kunnen dek- er., willen Gedeputeerde Staten van uid-Holland de opcenten op de ■ondbelasting met tien verhogen. Twee leden van het college behou- >n zich hun mening in deze kwestie oor. Ged. Staten zouden deze nog aan uid-Holland resterende belastingca- aciteit achter de hand hebben willen ouden om de stijgende exploitatie sten van het Provinciehuis te kun- en dekken. „Dit is echter nu niet ïeer mogelijk. Toch hebben Ged, Staten goede hoop, dat ia 1971 met de lbouw van het Provinciehuis kan orden begonnen, omdat de betref- ■nde ministers de urgentie van deze bouw hebben erkend." Het tekort is mede ontstaan, door- it de provincie de afgelopen jaren •eds weer nieuwe taken opgedragen •ft gekregen, zonder dat daar te- lover een verhoogde uitkering uit provinciefonds van het rijk stond. idend ontke. 'ilbui DEN HAAG De Stichting Sociaal t ree|edi5Che Dienst, uitgaande van de rijk ie Provinciale Kruisverenigingen in d wd'cl" Holland, ontwikkelt nieuwe »s uji'tiatieven voor de revalidatie van in eSrtpatiënten, de nazorg van n ^tmapatiënten en de geslachtsziek- echt#lbestri3din2- ijdin^Als mogelijke verdere takken van gschJcnst worden in de provinciale be- ameifotinS nog genoemd de zorg voor Jileptische patiënten, bejaarden en vpTellicht diabetici. K;fiiEen ontwikkeling als die in Zuid- olland blijkt ook de stoot te hebben jgeven tot analoge organisatievor- "en in andere provincies. Het is be- da*- men. op het departement feneens met belangstelling de ont- dkkeling van de werkzaamheden *n de dienst volgt. n SAO PAULO De voornaamste [def van de Braziliaanse onder- bndse oppositie, Joquim Camara irreira, is volgens de politie vrij- demajgavond op het moment van zijn ar- jij ellBtatie in Sao Paulo „overleden aan cinan|n hartaanval". Die politie-eenheid ?schilf met de arrestatie was belast, tel ij lipid onder leiding van rechercheur en, 'dKgio Fleury, die eind vorig jaar de loegere oppositieleider Carlos Ma- ghela vanuit een hinderlaag doodde. Fleury wordt ook genoemd als op- thter van het beruchte „eskader des ^■j^iods", dat naar verluidt voor het t/i jergrote deel uit politiemannen be- lat en de afgelopen twee jaar naar I flatting 800 mensen als „misdadi- heeft vermoord. dfiatt b" ferrelra, die „de oude" werd ge- jemd, had na de dood van Marighe- de leiding op zich genomen van het aziliaanse revolutionaire „verbond br de nationale bevrijding". De po- >e deelde zaterdag mee, dat Ferfei- itelijk toen hij omsingeld was, zich pro- gistsrde te verzetten. Zelfs toen hij en. Etwapend was, bleef hij de agenten n genvallen. Hij wist er verscheidene te rapeahvonden, maar zakte toen in el- ierdenar, aldus de lezing van de politie. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen èen speciale dienst instellen, die werkzaam zal moeten zijn o.a. voor een verantwoord milieu beheer. Deze dienst krijgt de volgende taken: controle op de naleving van de voorschriften, registratie en bewaking van de toestand waarin het milieu verkeert, studie van schadelijke invloeden en methodieken tot beperking ervan. Al deze taken worden met name voor de water- en luchtverontreini ging al verricht door de provinciale waterstaat. Uitbreiding De bezetting Yan de dienst zal voor het milieubeheer moeten worden uit gebreid. „Voor het opvangen van de problemen moet worden gedacht aan WASHINGTON President Nixon verwerpt de aanbevelingen van een presidentiële commissie om het ver bod op pornografie voor meerderjari gen praktisch geheel af te schaffen. „Zolang als ik president ben, zal zon der enige verslapping het nationale streven tot bedwinging en uitbanning van smerigheid uit ons leven worden voortgezet", staat in een verklaring van Nixon, die op het ogenblik aan een verkiezingstoernee voor de repu blikeinse partij bezig is. Nixon wees erop dat de commissie onder een democratische president was opgericht. De president vond het van eert „moreel failliet" getuigen dat de commissie tot de slotsom was ge komen dat „verspreiding van smerige boeken en toneelstukken geen blij vende schadelijke gevolgen heeft voor de karakter van de mens." De ge schiedenis van de beschaving en het gezond verstand wijzen in een andere richting, aldus Nixon. De aanbeveling van de commissie om wel het bloot stellen van minderjarigen aan por nografie zoveel mogelijk te beperken, vond de president „onhoudbaar in een open gemeenschap." DETROIT Een politieman is za terdagavond in Detroit gedood en een tweede gewond door schoten, die werden gelost vanuit een huis dat als hoofdkwartier dient van een .met de partij der „Zwarte Panters" verwante beweging. Het huis werd omsingeld door een omvangrijke politiemacht met pantserwagens. Intussen heeft de burgemeester van de stad Cairo, in Iddinois de hulp in geroepen van de nationale garde na aanvallen van gewapende negers op het plaatselijke hoofdbureau van po litie. Gardisten en agenten hebben nu de wacht betrokken bij het bureau en op andere strategische punten. De toestand in Cairo is al heel lang ge spannen. Bij de jongste incidenten werden twee voorbijgangers gewond. de aanstelling van enkele hoogge kwalificeerde funktionarissen. Hun werkzaamheden moeten mede de ba sis leggen voor de uitbouw met toe komstig lager kader." De provincie zal geen eigen labora torium stichten en niet zelf weten schappelijk onderzoek verrichten. Wel zal in het vlak van de voorberei ding van de regionale plannen de deskundigheid binnen de planologi sche diertst moeten worden opge voerd. Wettelijke maatregelen moeten de provincie bevoegdheden geven op het terrein van bodemverontreiniging, geluidshinder en beheer van de le vende natuur. Om zo goed mogelijk te worden ge adviseerd willen Ged. Staten een spe- ciale commissie milieubeheer in het leven roepen, waarin plaats moet worden ingeruimd voor deskundigen op het gebied van biologie, ecologie, natuurbeheer, volksgezondheid en technologie. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Gedeputeerde Staten zullen de Provinciale Staten in 1971 streekplannen aanbieden voor Zuid-Holland- Zuid en het Plassengebied. Voor de ontwikkeling op lange ter mijn wordt onderzocht of er mogelijk een structuurschets voor de gehele provincie kan komen. Over het Plassengebied zal samen met Noord-Holland en Utrecht en de Rijksplanologische Dienst een onder zoek worden ingesteld naar de wen selijke en mogelijke ontwikkelingen. In vijf jaar Dit onderzoek zal in 1972 zijn vol tooid. Daarna zullen Gedeputeerde Staten aan de hand van de structuur schets een cyclus van herzieningen van de geldende streekplannen en de structuurschets voorbereiden. Zij denken aan een nieuwe indeling, die er voorlopig als volgt uitziet: het westelijk deel van de pro vincie: Westland, Haagse agglomera tie, Rijnstreek-West en Bollengebied, het oostelijk deel: centrale open middengebied, het zuidelijk deel; Zuid-Holland- Zuid en de Drechtsteden, het Rijnmondgebied en de structuurschets Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten zeggen in de provinciebegroting, dat deze cyclus in vijf a zeven jaar voltooid moet zijn. Voorts overwegen Gedep. Staten een Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening in te stellen. Deze zou voor het college als klankbord moeten fun geren voor wat er in de Zuidhol landse samenleving omgaat. Nieuwe instelling Op dit moment werkt het college met de Provinciale Planologische Commissie, die moet worden uitge- (Van onze parlementsredactie) APELDOORN f=) Het1 lid van de Tweede Kamer en wethouder van Apeldoorn, de heer E. J. Harmsen uit Hoenderloo staat nummer één op de kanidatenlijst van de partij Binding Rechts. Zaterdag heeft de partijraad van Binding Rechts in Apeldoorn de eerste drie plaatsen van de kandida tenlijst voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in april vastgesteld. Nummer twee van de lijst is mr. L. van Heyningen uit Den Haag en nummer drie de heer J. S. Wynia uit Espel. bouwd in verband met de beroeps procedures die gaan lopen bij het aanhangig maken van de streekplan nen. Omdat de belangenbehartiging, zoals die in de bezwaren- en be roepsprocedures plaatsvindt, een te incidenteel karakter draagt, wordt de niuewe provinciale raad voorgesteld. Binnenkort zullen deze maatregelen in de Provinciale Staten aan de orde wordert gesteld. Ook de beoordelingsprocedure van gemeentelijke bestemmingsplannen door de PPC willen Ged. Staten ver anderen. Zij willen het de gemeente besturen mogelijk maken de behan deling van de door hen ingediende plannen mee te maken. Ook mogen de gemeenten een toelichting geven en zich tegen aanvallen vanuit de commissie verdedigen. Bij wijze van proef zullen reeds enkele gemeentelijke plannen door de commissie worden behandeld in aan wezigheid van vertegenwoordigers van de gemeentebesturen. Ged. Sta ten overwegen ook de adviezen van de PPC over de gemeentelijke plan nen te publiceren. Belgrado „In Nederland ben ik, en mijn vrouw hartelijk en warm ontvangen en hebben de inwoners ons veel attentie betoond", zo ver klaarde president Tito van Joegosla vië zaterdag bij zijn terugkeer in Belgrado. Ondanks zijn kort verblijf zag hij veel en was hij onder de in druk van wat hij zag. „We kregen uit de eerste hand een indruk van wat het ijverige Nederlandse volk heeft bereikt". Hij noemde Nederland een prachtig en hoog ontwikkeld land, dat behalve in zijn industriële ont wikkeling ook opmerkelijke succes sen op agrarisch gebied hééft bereikt DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland bezinnen zich om de openbaarheid van het bestuur verder te verruimen. Bij het zoeken naar middelen daartoe wil het college op inter-provinciaal niveau het rap port „Openbaarheid en openheid" van de landelijke commissie-Biesheuvel betrekken. Ged. Staten zijn bereid ook onver plicht verantwoording af te leggen omtrent het gevoerde en te voeren beleid. Het ligt in de bedoeling de voor lichting uit te breiden door het sa menstellen van folders, die samen het gehele terrein van de provinciale ac tiviteiten. moeten bestrijken. Ook zal een begin worden gemaakt met de aanleg van een dia-collectie over de provincie. avond zien te Ned. 1 VARA 7.04 uur Coronation Street 8.20 uur Rebelse liederen 8.50 uur Johnny Jordaan en Willy Alberti blikken terug 9.10 uur Achter het Nieuws 9.35 uur De gouddieven Ned. 2. NCRV V 7.04 uur (NOS) agrarisch nieuws 8.30 uur Tom Sawyer 8.20 uur Memorandum van een dok ter 9.10 uur „We stinken er in", docu mentaire over milieuver vuiling 10.25 uur Hier en Nu Vanavond horen te Hilversum 1 NCRV 7.00 uur (EO): Geestelijke muziek, toespraak ds. P. J. Mietes, Bijbelstudie 8.20 uur Herinneringen van een mu ziekliefhebber, deel 1. 9.25 uur Vernieuwing in de Ned. Herv. kerk 10.20 uur Avondoverdenking 10.45 uur Voorrang 11.30 uur eigentijdse muziek Hilversum II NOS 8.05 uur Gamma, wetenschappelijke vorderingen (populair) 8.30 uur Weer es wat anders 9.10 uur Grensland: de provincie Limburg en haar buren 10.55 uur Metropoleorkest en solisten LSD-gebruikers gearresteerd DEN HELDER Tien politie- agenten hebben zaterdagavond een inval gedaan in een als verenigings gebouw aan kabouters verhuurd pandje. Er waren 12 personen, onder wie een baby van vijf maanden. De meesten waren onder invloed van ver dovende middelen. Van vijf werd aangenomen dat zij LSD hadden ge bruikt. Twee inwoners werden gear resteerd. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 312 'Ik weet nauwelijks, hoe ik rhoet be ginnen,' zei Nicolaas. 'Als iemand ooit reden had een ander uit dankbaar heid lief te hebben en te vereren, hem aan te hangen met een trouw, die de moeilijkste diensten tot vermaak en vreugde maakt; is dat het gevoel dat ik voor u koester en geloof mij, dat doe ik met hart en ziel.' - 'Ik geloof u,' antwoordde de oude heer. 'Ik heb er nooit aan getwijfeld, en zal Het ook nooit doen, nee, nooit!' - 'De goedheid waarmee u dit zegt, geeft mij de moed verder te gaan,' zei Nicolaas. 'Toen u mij het eerst in vertrouwen nam en mij met die boodschap naar juffrouw Madeline Bray zond, had ik u moeten zeggen, dat ik haar reeds eerder had gezien, dat haar schoon heid toen een onuitwisbare indruk op mij had gemaakt en ik vruchteloze pogingen had aangewend haar op te sporen. Ik zei u dit niet, omdat ik geloofde, dat ik mijn gevoel zou kunnen bedwingen en alles aan mijn plicht jegens u zou kunnen opofferen.' - 'Meneer Nickleby!' zei broer Charles, 'u hebt toch het vertrouwen dat wij u bewezen niet geschonden of daarvan onedel gebruik gemaakt? Nee, dat hebt u zeker niet.' - 'Dat heb ik niet gedaan,' zei Nicolaas op vaste toon. 'Hoewel ik ondervond, dat ik mij elke dag meer in bedwang moest houden, en mij dit telkens meer moeite kostte heb ik nooit iets gezegd of gedaan. Nooit heb ik een ogenblik mijn plicht vergeten. Maar ik vind dat de "gedurige omgang met dit beminnelijke meisje noodlottig is voor de rust van mijn gemoed en ook dat besluit zou kunnen verzwakken waaraan ik tot nog toe trouw ben ge bleven. Kortom, meneer, ik kan mezelf niet vertrouwen, en daarom smeek ik u, deze jongedame zonder uitstel van onder de zorg van mijn moeder en zuster te verwijderen. Ik weet wel, hoe verwaand en dwaas het iedereen en vooral u moet voorkomen, dat ik een jongedame die zo ver bo ven mij verheven is, zelfs in mijn gedachten durf te beminnen. Maar wie zou haar niet moeten beminnen, die haar gezien had zoals ik haar heb ge zien? Dit is mijn enige verontschuldiging en daar ik de verzoeking niet kan ontvluchten, en mijn hartstocht niet kan overmeesteren, zo lang ik het voorwerp daarvan voor mijn ogen heb, kan ik niets anders doen, dan u te vragen die verzoeking weg te nemen en mij tijd te laten haar te ver geten.' - 'Het is waar, meneer Nickleby!' zei de oude man, na een poos gezwegen te hebben. 'U kunt niets anders doen. Het was verkeerd van mij dat ik een man zoals u aan zo'n verzoeking blootstelde. Ik had kun nen voorzien, wat er gebeuren zou. Ik dank u, meneer! Ik dank \t. Made line zal vertrekken.' 'Als u mij een gunst wilt bewijzen, meneer,' her nam Nicolaas, 'en mij haar achting liet behouden, door haar nooit te ontdekken.- 'Ik zal ervoor zorgen,' viel Charles hem in de rede. 'En is dit nu alles wat u me te zeggen hebt?' - 'Nee,' antwoordde Nicolaas, 'nog niet alles.' - 'Ik weet het overige,' zei meneer Cheeryble, wie dit ant woord zeer veel genoegen scheen te doen. 'Wanneer bent u het te weten gekomen?' - 'Toen ik vanmorgen thuis kwam.' - 'En u hebt begrepen dat het uw plicht was terstond hier te komen en mij mee te delen, wat uw zuster u zonder twijfel verteld heeft?' 'Ja,' antwoordde Nicolaas, 'ofschoon ik wel gewenst had eerst meneer Frank te spreken.' - 'Frank is gisteravond bij mij geweest,' zei de oude heer. 'U hebt goed gedaan, me- ner Nickleby! En ik zeg u nogmaals dank.' (Wordt vervolgd) zaten Hilversum I 402 m. e FLQ NCRV 18.30—18.40 Nieuws. :rd O 19 Veelgevraagde gees- warjelijke muziek. 19.20 Wij her- w .'kennen elkaar in hem: gren- de eenheid, lezing. 19.35 Muzil er aal"' Er gÉ&topakkêr met 'actuele' infor- ïn vajnatle over ontwikkelingen in de samenleving. 20 20 Compo- bisten in het Interbellum: e vriJHerlnnerlngen ven 'n muzlek- ;t. liefhebber. 21.35 De kerk die ar m#en m°nd kreeg: programma over de vernieuwing in de Ne- genoherlandse Hervormde Kerk. dusv»2.00 (S) Meisjeskoor met In- loe 23trument,aal sextet. 22.20 Avond- 6 Overdenking. 22.30 Nieuws. 12,40 Mededelingen. 22.45 Voor rang: een artistiek voorkeurs- tie eebrogramma. 23.30 (S) Deze tijd, aan rfeze muziek: Sopraan en pla- jio. 23.55—24.00 Nieuws. rerhoo üjn e^Uversum li 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra diojournaal. 18 25 Ik verbind u loor..., praatje. 18.30 Stereo: ublleumconcert door de Ma li* Hnierskapel der Koninklijke Marine. 19.20 Stereo: Licht in- 1 Itrumentaal kwartet. 19.30 eJr Mleuws. 19.35 RVU: China - re- tente ontwikkelingen en pro- bczocèlemen 20 05 Gamma van al- *>ha en bèta: recente vorderin- Metro's Midnight Music: licht muziekprogramma met Metro- pole Orkest. 23.55—24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOM ROEP Van 18—20 uur 1. Peter Tsjaikowteky Sym phonic nr. 1 In g kl. t. op 13. II. Modest Mcussortrsky 1. Schilderijententoonstelling. 2. Liederen en dansen van de dood. III. Sergei Prokofiev Concert voor viool en orkest nr. l In D gr. t. op. 19. dum van een dokter, TV feuil leton. 21.10 (K) We stinken er IN...!: een momentopname van ons leven op een vulkaan. muzikaal middag-magazine (16.00-16.02" Nieuws). 17.00 Over heidsvoorlichting. KRO: 17.10 Voor de'kleuters. 17.15 Hail: 22.25 Hier en Nu: actualiteiten- jeugdprogramma. 18.55 Zandmannetje. 18.00 sporttribune. 10.20 Rinaldo Rl- naldlni, feuilleton. 19.45 Hier spreekt men Nederlands. 19.50 Zoeklicht: cultureel nieuws. - -• 19.55 Mededelingen en De <8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Dag met een plaatje: lichte grammo- foonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 stereo: Dag met een plaatje (vervolg). VANAVOND;: Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Fllmtribune: Eerste vertoning in België van Vera, film van Janos Hersko. 22.10 Gastpro- Morgenwijding.. NOS: 9.00 Uit gebreide reportage of herha ling NOS-programma. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen gramma: De Katholieke gc- Renaissance. AVRO: 10.00 Voor dachte. 22.40 Nieuws. Nederland I NOS: 18,45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. VARA: 19.04 Coronation Street TV-feullleton. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame. VARA: 20 20 (K) Het Oproer kraalt: Rebelse liederen uit al lerlei landen. 20.50 Liedjespro gramma met Johnny Jordaan en Willy Alberti. 21.10 Achter het Nieuws. 21.35 De Gouddie ven, TV-fllm. NOS: 22.25—22.30 K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour- naai. STER: 19.00 (K) Reclame. len ln de wetenschap. 20.30. NOS: 19.04 Internationaal Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7 16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: de kleuters 10.10 Arbeidsvita minen. (11.00 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: radloverkeersmagazine 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.00 Oude jazz 14.25 Rostrum of Composer! 1970: een Internationaal forum. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: het leven in de taal. AVRO: 15.10 Stereo: Muziek Middag. (16.00-16.02 Nieuws: 16.03-16.25 Inleiding tot muziekbegrip, actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 muzikale lezing.) 17.30 Tref- -jarigillnder bekend buitenlands )it wa£ertolre. 21.10 Grensland: pro- de 2E stelinfc.30 Nieuws. AVRO: 22 ten eÜlo3ourn8Sl1- NOS: 22.55 Stereo: brach; üis i( erd. Te Deum laudamus (gr). 8.30 t ulav.u00ic» Nieuws. 8.32 (S) Voor de huis- actuele zaken 17 vrouw. <9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse verkenningen, 10.15 (S) Operettemuziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Het was sende water, vervolghoorspel. 11.24 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen KRO: 12.00 Agrarisch Nieuws. NCRV: 19.30 varieerd programma. (12.22 Wij (K) De avonturen van Tom Sawyer. TV-serie. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Re clame. NCRV: 20.20 Memoran- van het land: 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualitei ten; 13.00 Raden maar....) 14.03 Schoolradio. 14.30 (S) Pizzicato: punt: discussierubriek voor Mededelin gen. Hilversum UI. 240 m. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Licht platenpro- gramma, (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: licht platenprogramma, 14.00 Nieuws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie- draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: rijp en groen op alle toe ren (17.00 Nieuws). 45: De herbergier krabde zich even op zijn hoofd en zei schrander: „Tjadie Verholen was hier maar net binnen toen Krelis er ook aankwam. Ja, ja, zo was het. En hij was helemaal nat, die Verholen. Hij had dus ook in de regen gelopen. Het kon dus best 'es wezen, dat hij in het bos had rond gespookt in de gedaante van de Zwarte Kludde. Zo'n Verholen toch Nu nam de onbekende vierde het woord. Dat was een verstandige jonge boer die ongelovig zijn hoofd schudde. ,Je mot iemand niet zo maar beschuldigen, dat-ie de Kludde is", zei hij. „En dan motten jullie me ook maar es uitleggen, waar hij dan zo gauw die zwarte soepjurk heeft gelaten, waar-ie altijd mee optreedt als Kludde". „Misschien zat die zwarte vermomming wel in het pakje of bundeltje, dat-ie bij zich droeg", zei professor Nosco. „Weet u daar wat van, herbergier?" „Welnee!" antwoordde deze waardig. „Ik kijk nooit in de bagage van mijn gasten!" „Ach man, wat kan het ons nou eigenlijk schelen waar de soepjurk van de Kludde uuthangt", zei toen boer Krelis weer. Hij barstte uit in een smakelijk gelach en vervolgde: „Meneer de prefester most maar ês vertellen of-ie d'r goed van langs heb gehad van De Kludde. Hahaha! Ik heb nog niet vaak zo'n mooi blauw oog gezien Hahaha En waar is-ie dan nou, die Kludde-Verholen?" „Ge schijnt het erg grappig te vinden, Krelis", antwoordde Nosco koeltjes. „Het moet dan ook wel erg leuk zijn, als een namaak-Kludde mij, een zwak oud man, een blauw oog slaat. Maar als ge het dah precies weten wilt: de Kludde, alias smid je Verholen zit veilig op geborgen in een cel van het politiebureau. Ik heb hem er zelf heengebracht met behulp van deze revolver". Duidelijk zag de smid hoe de* professor aan de anderen zijn revolver liet zien en dezen weken angstig terug. „Foj, foj, foj,!" stamelde boer Krelis. „Dat zo'n griezelig dingetje schieten wil, hè? Het is toch wat te zeg'n!" Maar de herbergier had andere ideeën. „Zit Verholen in de gevan genis?" riep hij uit. „Lieve help! Hij moet zijn rekening nog betalen!" Maar de smid, die nog steeds buiten stond, mompelde: „Wees maar niet bang hertergiertje. Ik krijg mijn bundeltje en jij krijgt je geld

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7