Veel Jeugd dit jaar maar wintersport VN veroordelen in document kolonialisme en apartheid VOORKOM STIJFHEID 3ritse wapenleveranties aan Z.-Afrika zogoed als zeker Per auto naar de sneeuw - vooral aan banden denken Ook Spanje, Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Bulgarije doen gooi naar gunsten van toerist t Z,LVER f Tigran Petrosjan naar Wijk aan Zee remier Heath: Minder star apartheidsbeleid 'opfestival in Amsterdam? Wijziging voorstel over belastinggebied gemeente Strijd koloniale volken wettig ER 1970! '9 ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 De albums met de zomerfoto's zijn nog maar net volgeplakt en de dia-avondjes met geprojec teerde vakantiepret nog maar juist achter de rug of de nieu we vakantie dient zich alweer aan: de trek naar de sneeuw staat op het punt te beginnen. De reisbureaus bevestigen het: >r wordt al vlot geboekt, zó vlot zelfs, dat een groot deel van de Kerst- en Nieuw ja arsreizen al 'ol zitten. En opnieuw ervaren de bureaus dat de belangstel ling voor een tweede vakantie in de sneeuw weer is gestegen. Hoewel er nog geen peil op te trekken is hoe groot die stijging is. wordt iwel aangenomen, dat het er dit jaar meer dan 100.000 zullen zijn: 80.000 georganiseerd en zo'n 20.000 op eigen gelegen heid. Een ander voor de bu reaus verheugend verschijn sel is, dat er dit seizoen een flinke toeneming is van het aantal jeugdige boekers, gevolg van het feit, dat er meer jonge gezinnen naar de wintersport gaan. Een ontwikkeling, die in de eerste plaats samenhangt met de gestegen welvaart en de langere vakanties, maar daar naast ook met het soepeler be leid op veel lagere scholen, die kinderen gemakkelijker een paar weken vrijaf geven dan vroeger. De ervaring, dat de leerlingen frisser terugkomen dan zij zijn weggegaan en daardoor ook betere leerresul taten leveren, is daar niet vreemd aan. Gevolg van deze mtwikkeling, die al een paar Haar is te zien, is, dat in ver scheidene wintersportcentra meer en meer wordt overge gaan tot de verhuur van appar tementen, een vorm van logies, die voor gezinnen uiteraard veel goedkoper is dan de hotels. Deze appartementen-verhuur ziet men vooral veel in Zwit serland en Frankrijk. Spanje Waar gaat het wintersportle gioen dit jaar naar toe? Hoewel Oostenrijk en in iets minde- e mate Zwitserland nog steeds favoriet zijn (vooral voor •eizen per trein en eigen auto) jlijken ook de tot voor kort nog vrij onbekende winter-dorado's steeds meer „in" te komen. Een voorbeeld daarvan is bij voorbeeld de Spaanse Sierra Nevada, waarnaar dit jaar voor het eerst ook directe vliegreizen worden georganiseerd. Daar naast lonken ook Tsjechoslo v.' - kije (Hoge Tatra), Bulgarije (het skigebied bij Sofia) en Joegoslavië, (Slovenië) naar de wintertoerist. Voordeel van deze reizen is dat de prijzen doorgaans iets lager liggen dan die in de tra ditionele gebieden, zeker als men in aanmerking neemt, dat de afstanden groter zijn en dat men per vliegtuig reist. Zo gaat FIT al 15 dagen naar Bulgarije voor 450 gulden (vol pension), terwijl De Magneet al vanaf 268 gulden naar de Hoge Tatra (10 dagen) vliegt. Aangetekend moet daar ech ter wél bij worden, dat men voor deze bedragen (trouwens voor alle prijzen in de reisbu reaufolders) alleen de reis plus verblijf heeft. Het nemen van skilessen en huur van sportbe- nodigdheden zijn er niet in begrepen. En dat betekent, zéker als men met een heel ge zin op de latten wil, altijd nog een flinke som extra. Uitrusting Wat die uitrusting betreft: wie voor het eerst de latten on derbindt, doet er het best aan ze in Nederland al te huren. Voor een kleine 3 gulden per dag heeft men al een zeer rede lijke kwaliteit. Beginnelingen wordt aange raden niet te zware ski's te ne men en vooral ook niet te lan ge. Wanneer men de arm boven het hoofd gestrekt houdt, mo gen ze maar tot de pols reiken. Slechts vergevorderden kunnen tot de vingertoppen gaan. Uiter aard moet men altijd ski's met veiligheidsbindingen ne men (zonder zijn ze er trouwens nauwelijks meer). Deze bindin gen moeten in het begin zo slap mogelijk worden vastgemaakt (gemiddelde nieuwprijs van de ski's: een dikke 200 gulden). Andere benodigdheden: Wellicht overbodig te zeggen, maar toch (voor het geval u té licht mocht tillen aan de eisen, die bij win tersport aan de condi tie worden gesteld): train eerst voordat u de bergen intrekt. Dat geldt vooral voor de beginnelingen, die nog niet weten wat hen te wachten staat; die niet uit ervaring weten, dat men na de tweede dag lessen al stijver is dan de skilat. Om -dat te voorko men doet men er goed aan van tevoren ge richte gymnastiekles sen te nemen (de Ne derlandse Ski Vereni ging in Den Haag, tel. 070 - 264426 geeft er graag de adressen voor). En dan zijn er na tuurlijk in Nederland nog de kunstpistes. waar men eveneens de spieren los kan maken en vast ervaring met afdalingen kan opdoen. Hier zijn ze: De baan der Neder landse Reis Vereniging op het landgoed Duin- rell bij Wassenaar. Prijs: ƒ57 gulden voor 10 lessen (inclusief ski- huur), plus 11 voor toegang tot het land goed. (Inlichtingen: NRV. tel. 070 - 184800). skischoenen waarvoor menvhet beste schoenen met klemsluitingen kan nemen (prijs: ruim 100 gulden; huren voor 1,25 gulden per dag kan ook), speciale kleding wollen of flanellen ondergoed is een noodzaak, een maillot (ook voor de heren), een skibroek (niet goedkoper nemen dan 60 gulden), een paar truien (dames kunnen er best nog een wollen of zijden onderblouse bij gebrui ken) en een winddicht wind jack (niet gewatteerd omdat dat geen warmte naar buiten door laat), handschoenen (25 gulden in ieder geval met een wol len voering, beslist geen nylon), sokken (twee paar: een paar dunne onder en daarboven een paar geitewollen) en een bivak muts. lippenstift en crèmes (voor de dames) om een schrale huid te voorkomen, een polaroid-bril met grote glazen, die ook van onderen geen licht doorlaten. De baan van de Stichting ter Bevorde ring van de Skisport in Nederland. Prijs: 65 voor elf lessen (inclusief skihuur, on gevallenverzekering en toegang tot het land goed). Voorts zijn er ook nog twee banen in' Noord-Holland (bij Bergen en Heerhugo- waard) en in het Bra bantse Middelbeers. Hoewel trein en vliegtuig het grootste deel van het winter sportlegioen vervoeren, kiest een groeiend aantal winterspor ters voor eigen vervoer: de auto. Vooral wanneer men met een heel gezin gaat, is dat na tuurlijk verreweg de voordelig ste manier. Maar meer dan bij de andere reisvormen eist deze een zeer degelijke voorberei ding, want pech in de sneeuw veroorzaakt nu eenmaal meer narigheid dan op een zonnige Spaanse landweg. Daarom: laat die auto grondig nakijken, even grondig als voor een grote zomervakantie. Daar naast zijn er zeker extra win- ter-voorzieningen nodig. Met name waar het de banden be treft. want met de gewone zo- merbandjes komt men er gega randeerd niet, althans niet zon der ongelukken) De beste voorziening is spi kesbanden aan te schaffen, ook wel M SE-banden genoemd. Ze zijn voorzien van metalen stiften en bieden daardoor een behoorlijke grip op een beijzeld wegdek. Als de band dan ook nog een wat grove profilering heeft, is men ook verzekerd van greep op sneeuw. De kosten daarvan zijn echter nogal pittig, vooral ook omdat men beslist vier van die banden nodig heeft. Neemt men een diagonaalband, dan kosten ze samen een dikke 500 gulden en met radiaalbanden komt men zelfs over de 600 gulden (geco verde banden kosten 80 gulden). Voordeliger zijn dan ook de gewone M+S-banden, waarvan men er maar twee nodig heeft (op de aangedreven wielen). De prijzen: 80 gulden voor een dia gonaal- en 110 gulden voor een radiaalband. Wie niet van plan is regelmatig naar de winter sport te gaan, doet er echter het beste aan de banden te huren. Spikesbanden kosten 12 gulden per vier per dag (alleen bij Erdman Schmidt-Buitensport in Hilversum). Kalm aan Tip voor automobilisten, die op deze banden naar de bergen gaan: rijdt er niet te snel mee Auto's met kleine wielen mogen niet sneller dan 100 en de grote niet boven de 130 km. Dit om te voorkomen, dat de metalen stif ten of de rubber blokken in de gewone winterhanden er uit slaan. Voor spikesbanden geldt eveneens, dat men deze eerst 300 km moet inrijden om de stiften zich te laten zetten. Voorts: geef bij het afnemen (voor opslag tot de volgende winter) op de banden de rol- richting aan zodat ze de vol gende keer met dezelfde draai richting kunnen worden ge monteerd (voorkomt overmatige slijtage). Let ook op de banden spanning: deze moet met 0,3 atm. worden verhoogd om een optimale grip te bewerkstelli gen. Kettingen Naast die banden zijn sneeuwkettingen een vereiste, ook al omdat ze op bepaalde trajecten verplicht zijn. De voordeligste zijn de ladderket tingen (70 gulden per stel): de duurste (en beste) de kruisket- tingen (110 tot 160 per stel). Ook deze moeten alleen op de aangedreven wielen worden ge monteerd. Wie niet direct wil kopen, kan in Nederland huren (een rijksdaalder per stel per dag, de ANWB heeft de adressen). Natuurlijk kan men ze ook in de win tersportlanden huren, maar hoewel men daar goed gesorteerd is, komt het vooral voor, dat men is uitverhuurd. in het hoogseizoen nog wel eens Bovendien moet men een be hoorlijke borgsom storten. Met klem raadt de ANWB aan van te voren te oefenen met het monteren. Voorst: nooit met kettingen op schone wegen te rijden en voor grotere auto's sterkere kettingen te nemen (dat te zwakke kettingen bij het optrekken worden kapotge- reden. is niet denkbeeldig). Wegen Welke wegen treft men in wintersportlanden aan? Over het algemeen kan gesteld wor den, dat men boven de 2000 meter zeker overal sneeuw heeft, al wil dat niet zeggen, dat de wegen op 1500 meter ook niet onder een flink pak kun nen liggen. De grote autowagen naar de bergen (en met name de Duitse autowegen) worden over het al gemeen goed schoongehouden. Maar, natuurlijk, ook hier kan het door plotseling optredende ijzel wel eens voorkomen, dat de wegen glad zijn. Is die glad heid zeer plaatselijk en staat men voor een helling, dan wil len de spuitbusjes met vloeiba re hars (voor een tientje in de accessoireswinkels) nog wel eens helpen. Gewoon op de banden spuiten en men is voor een paar kilometer uit de brand. Is de gladheid algemener dan doet men er het beste aan maar een hotelletje te zoeken en de volgende dag verder te zien. Andere tips: wie in de sneeuw vastraakt kan proberen de druk op de aangedreven wielen te verhogen door bij voorbeeld even op de bumper te gaan staan. Voorts is het raad zaam bij zich te hebben: een wielsleutel, een oud kleedje (om eventueel op te gaan liggen), een zakje zand, of een antislip- matje, een schopje, een rubber- lubricant (om te voorkomen, dat portier- en kofferrubbers vastvriezen) én natuurlijk vol doende antivries in de radiateur (in ieder geval tot - 25 graden). Dit kan gebeuren als men niet tijdig winterhanden heeft aangeschaft.... - v,-, - - 33 RIJKSDAALDER RIJKSDAALDER NIKKEL 25 GULDEN ZILVER/NIKKEL Hierboven (in het midden1 een afbeelding op ware grootte van de nikkelen rijksdaalder, die eind deze maand in de roulatie wordt gebracht. De nieuwe rijksdaalder krijgt een doorsnede van 29 milimeter en is dus kleiner dan de de zilveren rijks daalder (33 mm) en iets groter dan de gulden (25 mm). Van de nikke len rijksdaalder zijn inmiddels 32 miljoen exemplaren geslagen. WIJK AAN ZEE De Russische oud-wereldkampioen Tigran Petro sjan zal deel nemen aan het 33e Hoogovenschaaktornooi, dat van 11 tot en met 30 januari 1971 in Wijk aan Zee wordt gehouden. Petrosjan. die in 1960 de eerste plaats deelde met de Deen Larsen, komt met zyn landgenoot Viktor Kortsnoj (winnaar in 1968) naar Nederland. Het ligt in de bedoeling nog een derde Russische grootmeester uit te nodigen. De grootmeestergroep is uitermate sterk bezet. Opvallend is de komst van de nu al haast legendarische Ar gentijn Miguel Najdorf. De 60-jarige grootmeester begint aan zijn eerste Hoogoventornooi. In totaal vijf oud winnaars bevinden zich bij de deel nemers. Naast Petrosjan en Kortsnoj zijn dat de Zuidslaviër Ivkov (eerste in 1961 met Larsen), de IJslander Olafs- son (1959) en de Nederlander Jan Hein Donner, die onder meer in 1963 het jubileumtornooi won. Voorts zijn geïnviteerd: Gligoric (Zuidslavië), Hort (Tsjechoslowakije), de Amerikaanse Pater Lombardy. de meesters Mecking (Brazilië) en An- dersson (Zweden, winnaar van de meestergroep in 1969) en de Neder landers Langeweg, Ree en Kuypers. Een vierde Nederlander moet nog aangewezen worden. NEW YORK Hoewel het tfinitieve besluit nog niet is ge>r illen is het haast wel zeker dat Igeland de wapenleveranties jn Zuid-Afrika gedeeltelijk zal Ir vatten. pe Britse premier Heath zei giste- i op een persconferentie in New jrk dat Engeland vastbesloten is de tereenkomst van Simonstown inzake (neenschappelijke verdediging met fid-Afrika van de scheepvaartroute (ld Kaap de Goede Hoop in stand te Uden. Dit houdt in dat Engeland h militaire basis in Simonstown jig hebben in ruil voor wapenlevc- nties aan Zuid-Afrika. rleath die in zijn rede voor de alge- Ine vergadering van de VN met en woord repte over de wapenle- i fanties, zei op de persconferentie i t een definitief besluit daarover in t Lagerhuis zou- worden bekendge- iakt „als wij daarvoor gereed zijn", pijn besprekingen met talrijke ge- jnebestleiders in Londen en New jrk hadden naar zijn. zeggen „in el gevallen" gelijke opvattingen h het licht gebracht. Vele erkenden J5-i AMSTERDAM De D'66 raadsle- 1 Van Antwerpen en Wessels heb- B. en W. van Amsterdam schrif- ijk gevraagd of het mogelijk is het festival, dat in 1971 in Rotterdam en doorgang zal vinden, naar Am- rdam over te hevelen. dat Engeland een eigen verantwoor delijkheid had ten aanzien van de de fensie in het gebied van de Indische Oceaan. President Nyerere van Tam- zania had hem gezegd dat hij geen annulering van de overeenkomst van Simonstown, beëindiging van de ge zamenlijke Brits-Zuidafrikaanse vlootmanoeuvres of stopzetting van de levering van militaire reserve-on derdelen aan Zuid-Afrika vroeg. A jxirtheid Steun jegens de apartheid zag DEN HAAG De regering is tegemoet gekomen aan enkele bezwaren va nde Tweede Ka mer, tot uiting gebracht bij de openbare behandeling van het ontwerp van wet tot verruiming van het gemeentelijk belasting gebied. Jongstleden dinsdag werd zoals bekend scherpe kritiek geoefend, zowel van de zijde der regeringspar tijen als van de zijde van de oppositie in de Tweede Kamer op het ontwerp van wet. Die kritiek is voor de rege ring aanleiding geweest om te komen met een nota van wijzigingen op het in behandeling zijn de ontwerp. SCHIPHOL Engeland zal de voorwaarden bestuderen, die Neder land, Frankrijk en West-Duitsland aan dit land hebben gesteld voor her- I nieuwde medewerking aan het lucht- busproject. Zij zullen daarna aan het j Engelse kabinet worden voorgelegd, j Woensdag zal Engeland hierop tijdens de voortzetting van het vandaag in j Parijs geschorste overleg antwoorden. Dit zei vrijdagavond de staatssecre- taris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer, bij zijn terugkeer op Schiphol. Heath niet in de houding van zijn regering, die daar beslist tegen ge kant was. Hij meende overigens teke nen te bespeuren van een minder star apartheidsbeleid. Ik denk dat ze in zien dat je een modern geïndustriali seerd land als Zuid-Afrika niet voor uit kunt brengen rhet ouderwetse apartheidsideeën, aldus Heath. Pogin gen om de Zuidafrikanen te isoleren zouden er volgens hem alleen maar toe leiden dat ze hardnekkig vasthiel den aan hun huidige beleid. Bang voor uiteenvallen van het Gemene best was Heath niet. Op de aandrang vanuit de Kamer heeft de reering besloten als heffings maatstaf in het ontwerp nu op te ne men een keuzemogelijkheid, te weten een maatstaf naar de. oppervlakte als uitgangspunt en een maatstaf naar de waarde van het belastbare object. Het noemen van beide keuze-moge lijkheden in de wet tast wezenlijk de vrijheid van de gemeenten niet aan, aldus de regering. De tweede wijziging betreft de uit voering van de wet. Nu wordt voor gesteld deze op te dragen aan de rijksbelastingdienst. Vanuit de Kamer was deze week bezwaar gemaakt te gen het oorspronkelijk voornemen van de regering om de feitelijke hef fing en invoering te laten plaats vin den door de gemeenten zelf. De leden van de Nederlandse kern-schaatsploeg tarinden gis teravond op de Jaap Edenbaan in Amsterdam. Kees Verkerk en (achter hem) coach Leen Pfrom- mer temidden van een groepje leden van de A-ploeg. NEW YORK De Algemene Vergadering van de VN heeft vandaag een uit 12 punten be staande verklaring aangenomen, waarin de paragrafen over kolo nialisme en apartheid de groot ste moeilijkheden vormden. Zuid-Afrika distancieerde zich for meel van het document, terwijl Por tugal de plechtigheid van vandaag boycotte. De verklaring is een door Canada voorgesteld compromis, dat volgens de VS, Engeland en Frankrijk te ver gaat maar volgens verscheidene Afri kaanse landen totaal onvoldoende is. Koppige landen Paragraaf zes van de verklaring luidt: ondanks de successen van de VN op het gebied van dekolonlalisatie wordt aan vele gebieden, met name Zuidwest-Afrika, Zuid-Rhodesië, An gola, Mozambique en Guinea-Brissau, nog steeds geen zelfbeschikking ver leend. „door bepaalde koppige landen, die VN en de wereldopinie opzettelijk en betreurenswaardig tarten, en door de onwettige regering van Zuid-Rhode?ië. „Wij erkennen de wettigheid van de strijd van kolonia le volken voor hun vrijheid, gevoerd met alle geschikte middelen waarover zij beschikken" Nazisme Paragraaf zeven luidt: „Wij veroor delen ten sterkste de kwade politiek van apartheid, die een misdaad is te gen het geweten en de waardigheid van de mensheid en evenals het na zisme tegen de grondslagen van het handvest is. Wij verklaren opnieuw vastbesloten alles te zullen doen. met inbegrip van hulp aan degenen die er tegen strijden, tn overeenstemming met letter en geest van het handvest, om opheffing van de apartheid in Zuid-Afrika te bereiken. Wij veroor delen tevens alle vormen van onder drukking en tirannie waar deze ook voorkomen, het racisme en de prak tijk van rassendiscriminatie in al haar vormen*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9