EXPLOSIE OP TANKER Bezwaren tegen „wiebeltax Specialistengeen volksverzekering Crita) Explosie op tanker Biesheuvel, Aantjes en Bakker bovenaan lijst KAMER VREEST VERLIES INVLOED 200 tanks VS voor Israël? Monteur gepakt Het Kwartet i het weer Weinig regen Bedreiger van Heintje is aangehouden Aantal doden op Philippijnen tot 1100 gestegen Deskundigen beraden zich over maatregelen v. d. Veldé Citroën Rusland verleent nieuwe hulp aan Noord-Vietnam Jirecteur; F. Oiemer hoofdredacteur: Dr. E. Diemer ieuwe Leidse Courant Zaterdag 24 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande pro», christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wie laat merken dat hij een geheim bewaart, heeft er reeds de helft van verklapt en zal ook de rest niet lang voor zich houden. PAUL „We moeten nu die borstel wel kopen, maiu." Vandaag in ZO: J. den Boef: Al zo lang op weg naar de vrede toe; 25 jaar Ver enigde Naties verwoord en in beeld gebracht D. van der Stoep: De kerk één en 'katholiek' t Dr. E. Diemer besluit zijn in drukken van een reis door Zuid- Af ri ka k" Jeanne de Vlieger hoorde van prof. dr. D. J. de Levita over het Kind en de werkende moeder: Wie aandacht en liefde inves teert, mag de hoogste rente ver wachten k" Dr. C. Rijnsdorp over Frank Daen: De koopman en zjjn tijd k Dick Ringlever sprak met dokter Salomé: „Kritiese" artsen zitten teveel in het straatje van eng dogmatisch socialisme k Gijs Kording: Constantin Bran- cusi, keerpunt in de beeldhouw kunst r Uit Duitsland: Literatuurpiraten ontduiken rechten met roofdruk ken r Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Wordt ook in uw tuin de pil ver guld? r Dialoog: Pas als diaken heb ik mijn draai gevonden r Platennieuws: Götterdammerung op DGG en: Panfluit een klein wonder t DE BILT De regen die van morgen viel zal niet het overwe gende beeld van dit weekende zijn. Het betreft hier een zwak frontje met aanvoer van wat zachtere lucht. Wel is er vandaag en ook zondag veel bewolking te verwachten met slechts enkele opklaringen. Een matige zuid westenwind voert lucht van 11 tot 13 graden aan, en dat is aan genamer dan.de koude poollucht die in een groot deel van de week voor kwam. Het is waarschijn lijk dat zondag de depressie-ac tiviteit weer wat gaat toenemen. Vooruitzichten maandag: plaat selijk regen en temperaturen vooral in de nacht boven nor maal. In cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.: 1 tot 6 graden boven nor maal, max. temp.: van omstreeks normaal tot 3 graden boven nor maal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar). Hoog water Hoog water: 25 oktober: Rot terdam le getij 1.26, 2e getij 13.49; Scheveningen 12.02-..-..; Vlissingen 10.42-23.16; Willemstad 2.03-14.40 Hoog water: 26 oktober: Rot terdam le getij 2.36, 2e getij 1439; Scheveningen 0.28-12.58; Vlissingen 11.37-.-.; Willemstad 3.11-15 31 Zon cn maan 25 oktober: zon op 7.21; onder 17.26; maan op 1.55; onder 15.47: 30 oktober NM 26 oktober: zon op 7.23; onder 17.24; maan op 3.06: onder 15.56; 30 oktober N.M. Scheepsramp bij eilantl II iff lil Iteriien aeeiietlen omgeknmen De ramp met de twee tankers roept herinnerin gen op aan het vergaan van de Torrey Caneyon in maat 1967, waarvan hier een archiejfoto. 2 doden. 3 gewonden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een heftige ex plosie aan boord van de bij scheeps werf Verolme te Rozenburg in repa ratie liggende tanker Beimwoe heeft vrijdagavond het leven gekost aan twee personen. Drie werknemers van het Verolme-eoncern werden zwaar gewond. De ontploffing deed zich voor in de voorpiek van het schip, waar op dat moment met een snij brander werd gewerkt. De oorzaak van de ontploffing, die tot ver in de omtrek werd gehoord, is vermoedelijk het feit dat de vonken van de snijbrander in een ballasttank terecht zijn gekomen waarvan men aannam dat er water in stond. In de tank moet zich een gasmengsel hebben gevormd dat door de vonken tot explosig moet zijn gebracht. De slachtoffers zijn de 44-jarige ijzerwerker S. Andela uit Rozenburg en de 35-jarige ijzerwerker P. C. Arends uit Den Brielle. In totaal wa ren vijf mensen' in de onmiddellijke omgeving van de voorpiek toen de explosie zich voordeed. Direct na de ontploffing werd het terrein hermetisch afgesloten en kwam de bedrijfsbrandweer en me dische dienst van het Verolme-con- cern in actie. De verwarring op de werf was bijzonder groot. Anderhalf uur na de explosie wist men nog niet te vertellen hoeveel slachtoffers er gevallen waren. (Zie ook pag. 7 AUGSBURG Aan een Duits-Bel gische grensovergang bij Aken is vrijdag de 22-jargie schildersknecht Siegfried Martin uit het Beierse Do- nauwoerth aangehouden. De politie vermoedt dat hij op weg was naar de woning van de Nederlandse zanger Heintje, die hij met'de dood heeft bedreigd. Martin is al eens gestraft wegens roof en afpersing. Op 9 oktober heeft hij volgens de politie aan de auto van Heintjes vader een briefje aange bracht. waarin hij drejgde de jeugdi ge zanger te zullen doden. Dezer da gen heeft hij ook in een brief aan zijn werkgever gezegd dat hij Heintje van kant zou maken en daarna zich zelf. Sindsdien was hij spoorloos. MANILLA Het aantal doden als gevolg van de orkanen die de Philip pijnen getroffen hebben, is gestegen tot ruim 1100. Volgens het Rode Kruis zijn er a] meer dan een half miljoen daklozen. Amerika, de Sowjetunie en Canada hebben voedsel, kleding en medicijnen gezonden. CU BU U&LCLLUm ZD INTERIEURVERZORGING CPUN55UPGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING UTRECHT Mr. B. W. Bies- euvel, mr. W. Aantjes en drs. A. Bakker staan resp. één, wee en drie op de advieslijst an ARP-kandidaten voor de kamerverkiezingen. Dr. A. beerman en B. Roolvink staan esp op de vierde en vijfde ilaats. Deze advieslijst is samengesteld oor het Centraal Comité van de RP en zal definitief worden vastge- eld op de vergadering van het omité op 21 november a.s. De lijst ziet er verder als volgt uit: 6. Drs. J. Boersma, 7. mejuffrouw J. van Leeuwen, 8. dr. C. Boertien, 9. M. W. Schakel, 10. drs. R. Zijlstra, 11. mr. J. H. Grosheide, 12. dr. N. G. Geelkerken. 13. Tj. Walburg, 14. mr. J. N. Scholten. 15. A. van Es, 16. dr. N. Tiemstra. 17. C. Boersma, 18. H. A. de Boer (oud-voorzitter AR jongeren organisatie), 19. mr. G. C. van Dam, 20. mevrouw J G. Kraaijeveld-Wou- ters, 21. mr. P. J. A. Idenburg, 22. drs. J. dé Koning, 23. dr. B. Goudzwaard, 24. L. de Graaf, 25. dr. W. de Kwaadsteniet, 26. drs. S. Faber, 27. drs. G. M. Kerkhof, 28. J. van Noord. 29. drs. A. van der Mark en 30. mr. S J. Hartkamp. LONDEN Zware rookkolommen bij het eiland W ight voor de Britse zuidkust markeren de plaats waar zich vannacht een scheepsramp voltrok, waarbij waarschijnlijk 13 zeelieden de dood vonden. Twee Liberiaanse tankers kwamen bier met elkaar in botsing en op één ervan, de 73.500 ton d.w. metende Pacific Glory, woedt al urenlang een enorme brand. Duizenden tonnen ruwe olie stro- j men de zee in. De Pacific Glory, die met 70.000 ton olie op weg was van Zuetina (Libië) naar Rotterdam, botste op de tanker Allegro (95.445 dwt). Dit schip werd niet of nauwelijks beschadigd. Enige uren na het uitbreken van de brand als gevolg van de botsing de den zich op de Pacific Glory drie ont ploffingen voor. Overlevenden Onder leiding van Britse oorlogs schepen is de gehele nacht naar over levenden gezocht. Van de 43 opvaren den konden er dertig worden gered. Een deel van hen is min of meer ernstig gewond. De meeste overleven den werden met olie bedekt uit het water opgepikt. Brandweerboten hebben tevergeefs getracht in de nabijheid van de bran dende schip te komen. Door de enor me hitte kon men er niet vlak bij ko men. De zee rond de Pacific Glory staat in brand. He' water is i< et een dikke laag olie bedekt. Op een af stand van vijf kilometer, op het eiland Wight, is de vuurgloed duide lijk te zien. In Engeland vraagt men zich be zorgd af of de Britse kust en stran den door olie als dat het geval is ge weest met de ramp van de Torrey den weer net zo vervuild zullen wor- Canyon in maart 1967. Dit schip liep tijdens een hevige storm op een rif bij Landsend. Het moest met bommen tot zinken worden gebracht. Duizen den zeevogels kwamen om in de olie, die nog wekenlang de Britse stranden vervuilde. De Franse sleepboot Samson was vanmorgen bij de tanker. Brandweer uit Portsmouth slaagde erin aan boord boord te komen. Om negen uur hadden zij het vuur in de lagere dekken al enigszins onder controle. Vier doden werden geborgen. De andere tanker is op eigen kracht in de Zuidengelse haven Faw- ley aangekomen. De Nederlandse loods, F. Frudiger, die de Pacific Glory de haven van Rotterdam zou binnenbrengen, zei dat de botsing gisteravond om half negen gebeurde en dat het om half elf de eerste ontploffing in de ma chinekamer ontstond. Deskundigen op het gebied van de waterverontreiniging beramen een spoedeisend programma voor de strijd tegen de duizenden liters olie die uit het schip stromen. DUSSELDORF Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen zijn gisteren, nadat de vak bonden gedreigd hadden de komende wek in staking te gaan, een loons verhoging van II pet overeenge komen. In e metaalsector werken ongeveer 1,2 miljoen mensen. DEN HAAG Binnen de frac ties van de Tweede Kamer heerst verdeeldheid over het in voeren van de zogenaamde wiebeltax. Als minister Witteveen zijn zin krijgt, krijgt de regering per 1 janu ari het recht belastingen tot vijf pro cent te verhogen of te verlagen om conjuncturele verschijnselen te be- invloeden. Het bezwaar van de meeste frac ties is dat het voorstel aan de parle mentaire bevoegdheden knabbelt. De Kamerleden krijgen pas achteraf het recht over een ingreep te discus siëren. Een deel van de Kamerleden is tegelijkertijd van mening dat de BTW niet onder de wiebeltax mag vallen. In dit opzicht wordt ht minderheids- ZOETEBWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIIEVELTSTR. 372 - WASSENAAR - TEL. 3013 standpunt gevolgd van de vakbewe ging in de Sociaal-economische raad. Alle Kamerleden zijn het er wel over eens dat de goederen die in het vierpercentstarief vallen, in ieder ge val van de wiebeltax worden uitge sloten. Enkele fracties, waaronder de ARP en de VVD, hebben moeite met de voorgestelde datum van invoering. Men is eventueel bereid mee te wer ken aan het invoeren van een drie percents wiebeltax voor 1971, als de materie in een later stadium uitvoe rig door het parlement behandeld kan worden. De KVP en de CHU meent dat elke belastingmaatregel in het kader van de wiebeltax van tevoren door het parlement moet worden goedge keurd. De tijd zou ruimschoots aan wezig zijn, omdat de regering zelf aangekondigd dat tussen aankondi ging en invoering tenminste twee maanden zal liggen. De meeste socialistische Kamerle den achten de Sociaal-economische raad het aangewezen orgaan om te beoordelen of de invoering van wie beltax noodzakelijk is. De PvdA zal naar verwacht wordt tegenstemmen, als het wetsontwerp aan de orde komt. MOSKOU De Sowietunie zal Noord-Vietnam nieuwe militaire, eco nomische en financiële hulü geven. Volgens waarnemers betreft het vooral steun bij d ontwikkeling van de Noorrlvietnamese zware industrie. De oplossing van de quiz was deze week: Filmdienst Als prijs werd toegekend de electr. haardroogkap die ten deel viel aan: R. SEGERS NASSAUPARK 35 LISSE WASHINGTON Amerika heeft besloten Israël 200 moderne tanks te leveren om de strijdende partijen In het nabije Oosten militair met elkaar in evenwicht te houden. Dit is giste ren uit kringen vna het Amerikaanse ministerie van defensie in Washing ton vernomen. De levering van deze tanks, samen met nog 18 F4 Phantom-straaljagers. artillerie en ander materieel hangt at van het wetsontwerp dat nog door het Congret moet worden goedge keurd. Dit is John Linley Frazier, die ervan verdacht wordt de vijf voudige moord op het dokters gezin OhtaCalifornia, te heb ben gepleegd. Hij werd aange houden niet ver van de plaats van het misdrijf en verblijft thans in de gevangenis van San ta Cruz. De vijfvoudige moord SANTA CRUZ De Californische politic heeft gisteren een monteur ge arresteerd, die hoofdverdachte zou zijn in de zaak van de massamoord op de rijke oogarts Otha en Nier an deren. John Linley Frazer (24) werd in een berghut, niet ver van de villa van Ohta, aangehouden. De politie arresteerde Frazier op grond van een verklaring 'van een vriend van hem. De monteur zou te gen hem hebben gezegd, dat mensen die leefden zoals dr. Ohta „materia listen" waren die „uit de weg moeten worden geruimd". Ook zou Frazier. die zich ook wel Pascal noemde. 'Zijn afkeer hebben uitgesproken jegens mensen „die de natuur bederven" Volgens de politie bezat de monteur een wapen van het zelfde kaliber als dat waarmee dc vijfvoudige moord is gepleegd. Hij geldt echter niet als de enige ver dachte. De politie neemt aan dat er meer mensen voor het bloedbad ver antwoordelijk zijn. Frazier is volgens de politie een „hippie". Zijn arrestatie kwam tot stand dankzij de tips van andere hip pies die in de' omgeving van Santa Cruz in de bossen huizen. (Van onze, sociaal-economische redactie) UTRECHT De Landelijke Specialisten Vereniging' zal geen enkele medewerking verlenen aan het tot stand komen van een totale volksverzekering, tegen ziektekosten. Onder bepaalde voorwaarden kan slechts een be perkte volksverzekering worden aanvaard. Dit hééft dr. J. van Mansvelt, voorzitter van de LSV, vanmorgen in de algemene ledenvergadering ge zegd. „Er is nog nooit een andere struc tuur van ziektekostenverzekeringen verdedigd, waarvan kan worden ver wacht dat daarin de totale kosten van de gezondsheidszorg minder sterk of snel stijgen dan in de huidige, zonder dat men aanzienlijke beper kingen in het verstrekkingspakket aanbrengt," aldus dr. Van Mansvelt. Onbewezen noemde hij dat de kos-' ten van de gezondheidszorg in ons land groter zouden zijn dan in andere Westeuropese landen, terwijl het peil van de voorzieningen hier eerder ho ger ligt. Drank en tabak De totale uitgaven voor de gezond heidszorg blijven duidelijk onder met wat aan dranken en tabak wordt be steed, zei dr. Van Mansvelt. Hij pleitte voor een procentuele premie in de vrijwillige ziekenfondssector met nacalculatie na een jaar t.b.v. be jaarden en andere groepen, voor wie de geneeskundige verzorging een te zware belasting kunnen vormen. De SER zou dan moeten bepalen welk percentage bij een bepaald in komen en een bepaalde gezinssamen stelling nog sociaal-economisch aan vaardbaar is. Voorzover beperkte pre mies de noodzakelijke uitgaven niet volledig zouden dekken, zou het te kort kunnen worden gefinancierd via een gericht bestemmingsheffing, bijv. een volksgezondheidspremie. De LSV blijft grote bezwaren hou den tegen verhoging van de loon grens voor de ziekenfondsverzeke ring. Dat zal consequenties hebben t.a.v. de honorering der specialisten, aldus dr. Van Mansvelt. Verpleegsters Hij pleitte voor een drastische her ziening van de opleiding van leer ling-verplegenden. omdat het opdra gen van het feitelijk onderwijs aan de stafspecialisten van een zieken huis ondoelmatig is om drie redenen: de specialisten hebben het te druk, ze zijn in doorsnee niet geschikt voor lesgeven, en de lessen zouden bij een adequate honorering te duur wor den. Volgens de LSV moeten er regiona- ne of plaatselijke scholen komen voor een basisopleiding met een eigen staf van vaste docenten. Er zou met spoed moeten worden gewerkt aan de in troductie van nieuwe onderwijstech- nieken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1