schaak P Wordt ook in uw tuin de pil verguld Pas als diaken heb ik mijn draai gevonden Oppassen PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 24 OCTOBER 1970 De zomer heeft officieel al een maand geleden afscheid genomen en we zitten midden In de periode van afster vende planten en dwarrelende bladeren. Midden in het herfstseizoen, dat voor de ene mens naargeestig is maar voor de ander een intense belevenis betekent van de gouden en vurigrode gloed, die de natuur over bomen en struiken legt, alsof ze de bittere pil die de naderende winter brengt, zoveel mogelijk wil vergulden. Lang niet iedereen kan geregeld naar buiten trekken om het kleurig afscheid van nabij te beleven. We denken hier vooral aan de minder validen, de oudere mensen, die vanuit hun venster de seizoenen volgen. Hoezeer beleven zij tussen de kaal wordende heesters en bo men In en om de tuin het kleuren palet van de herfst. Zóveel moeite kost het niet om eens zo'n vurig afscheid nemende etrulk uit te zoeken voor eigen erf. Het behoeft bepaald geen elk of beuk te zijn in ons kleine hofje. Er zijn talloze soorten die zich kleuren voor ze hun bladertooi verliezen. Wie van een grillige trage groei er houdt en plaats heeft om hem solitair te zetten, niet door andere heesters verdrongen, kan genieten van een decoratieve Japanse es- doom, die van voorjaar tot herfst kleurveranderingen te zien geeft. Zo Is Acer palmatum 'Atropurpu- reum' altijd purperrood van^int. Wie In het voorjaar liever het blad hel geel ziet ontluiken, 'a zo mers met een rood randje, zal in de herfst genieten van een goud gele herfsttooi bij Acer japonicum 'Aureum', die uiterst langzaam groeit en dwergachtig blijft. Alleen niet geschikt voor de volle zon, evenals de met sierlijk Ingesneden blad getooide Acer japonicum "Aconltifolium', die van lichtgroen via geel in purperrood verkleurt. In een Italiaanse sierpot of asbestce- ment bak is zo'n fijne varenbladige Acer dis8ectum een juweel op uw tuinterras of balkon. Herfsttinten te kust en te keur, ook bij de varen bladige gagel Myrica asplenifolia, die het eveneens in halfschaduw goed doet op elke grond. De ga gelkatjes behoren In het voorjaar bovendien tot de eerste voorjaars boden. Parrotla persica wordt wel eens de heester met de mooiste herfst kleuren genoemd, maar ze kan tot een kleine boom opgroeien, dit als waarschuwing voor kleine tuin- bezitters. Ze is het mooiste als so litair en doet aan een toverhazelaar denken. De herfsttinten variëren van goudgeel, oranje tot vurig rood en de mooiste verkleuring zien we In vochtige leemhoudende grond. Nog zo'n gloedvolle solitair vin den we in de fluweelboom Rhus typhina, die in zandige leemhou- dendo grond op haar best is. Een zwakke groeier is Rhus glabra 'La- ciniata' met diep ingesneden schar lakenrood blad in de herfst, die dus meer geschikt is voor de klei ne tuin. Alleen op zeer koude plaateen wil ze nog wel eens ge deeltelijk invriezen, maar dan loopt ze daarna toch weer uit Op een zonnig plekje, liefst in veenachtige grond, kunnen we ook genieten van Fothergilla gardenii, -)(- De Japanse esdoorn als soli tair in elke tuin een succes dóór vorm en bladkleuren. een onbekend tot één meter hoog wordend heestertje, dat weelderig bloeit met gele aartjes en een ver rukkelijk kleurenspel van alle tinten rood te zien geeft vóór ze de win- terrust begint. Ook andere Fother- gilla's vallen op door een prachtige oranje verkleuring, maar groeien over 't algemeen wat breed uit voor kleine tuinen. Wel om te ont houden dat Fothergilla major vlak voor de bladontwikkeljpg in het voorjaar bloeit met zeer welrie kende witte bloemen. Geef het kleurenpalet van de herfst een kans om naast beshees ters de overgang naar het blader loze tijdperk te vergemakkelijken. A.C. MULLER-IDZERDA Correspondentie en oplossingen een de heer H. i. J. Slevekoorde, Goud- reinetstrsat 125, Den Hssg. De menselijke schaker Het schaakspel biedt een einde loze variëteit van mogelijkheden. En dat niet alleen omdat er een schier onbegrensde verscheiden heid In opstelling van schaakstuk ken mogelijk is, maar bovenal om dat het door mensen wordt ge speeld, die slechts een zeer be perkt repertoire van zetterf kunnen onthouden en correct uitvoeren. Be paalde openingsvarianten worden min of meer van buiten geleerd en als die uitgeput zijn is de schaker op zichzelf aangewezen. Het ware natuurlijk denkbaar dat er een volmaakt uitgebalanceerde schaakpartij zou worden „uitgevon den". die altijd In remise zou moe ten eindigen of door de witspeler zou worden gewonnen. Maar ook die zou er onder moeten lijden dat talloze schakers niet In staat zou den zijn haar correct te reproduce ren. Trouwens: het schaakspel als spel, als verstrooiing, zou meteen hebben afgedaan. Zo Is het de mens, de schaker zelf, die het schaken zijn grootste bekoring geeft. Of nog preciezer gezegd: de fouten zijn het zout van het schaken. In de drie opgaven van deze week drie witspelers aan het woord. Éénmaal slaagt hij (opgave 2), één maal struikelt hij gedeeltelijk (op gave 1) en éénmaal loopt het nóg erger met hem af. In deze laatste opgave lette U op wlt's dreiging: Dc8t en Df8 mat. En 1Txc4? verandert daar niets aan: Er volgt 2. b8Dt plus 3. Df8 mat. En tóch redt zwart zichl Ml i 1927) Oplossingen van de opgaven uit de rubriek ven 17 oktober: (1) VON HOLZHAUSEN—TARRASCH. Na 9. Pd77? ging do grote Tarrosch 11. Kxe6 volgt 12. Dd5t KIS 13. Df5 mat. (2) SPIELMANNSTRASZL. Splelmann won als volgt: 1. b6tl KxbS 2. Tbltll Kc7 3. De3l! Tab8 4. Db6t Kc8 5. Ta8ll De7 6. DxcGI'l Dc7 7. Txb7ll en xwart gaf het op. Fantastisch goed. Op 7. Dxc6 volgt 8. Taxb8 mot. (3) LANGE—ENGEL. Hot gaat veel sneller dan U wellicht hebt vermoed. Na 1. DI77? volgde 2. Te7ll en zwart gaf het meteen op. Als zwart op d5 slaat komt 3. Txg7t Kh8 4. Tg6t en mat In twee zetten volgt. Andere zetten echter kosten de dame en dan staat zwart duidelijk op verlies. En dan te bedenken "dat zwart met 1. Kh8l vrijwel zeker zou hebben gewonnenl 1 is A X A 1 W/ P 1 W PI 4 M A tl Wit heeft enkele krachtige dreigingen.. Maar zwart aan zet had er geen moeite mee. Hoe ging dat? Ivens, Frankenslag 69, Den Haag Evenement rijker De dammers zijn een waardevol evenement rijker geworden. BIJ de prijsuitreiking maakte directeur Prins van het Priva-concern be kend. dat het tornooi zal worden herhaald en wel in de even jaren. Dat zal een strijd om de be schikbare plaatsen worden, want deelnemers, pers en publiek waren unaniem van mening, dat de eerste van een hopelijk lange reeks bij zonder goed geslaagd is. De organisatie klopte als een bus. de sociale omstandigheden waren uitstekend, en de prijzenpot was goed gevuld, ook voor de bij- pro«nen. Niet alleen de cracks gin gen tevreden naar huls, maar in fe<te alle deelnemers. Er is volop spanning geweest, Misard vooral toen Ton Sljbrands (de win naar) tegen Laporta niet verder dan remise kwam in een nijpende tijdnood-situatie. Sijbrande werkte aan de spanning zelf mee door een gewonnen positie tegen Hlsard re mise te laten lopen, omdat hij zo'n twaalf (sic) zetten tevoren een fou tieve berekening had gemaakt. (1) Zwart: 3, 15, dammen op 20 en 32. Wit: 24, 29, dam op 6. De „zaal" dacht dat wit een fraaie remise ressource had gevon den De Franse grootmeester be wees het tegendeel. 32-49. 6-11: 49-21. 11-44; 21-12 en nu faalt 44-33: 12x401; 33-47; '20x29; 47x24; 40-351 R. Kromhout (2) Zwart: 6. 8/11, 13. 14. 16/19, 2123, 24, 29. Wit: 25/28, 30/33. 35, 37/40. 48, 49. De extra prijs voor de mooi6te combinatie werd aldus verdiend: 28-22, 17x28;. 26x17, 11x22; 40-34, 29x40; 35x44, 24x35; 25-20. 14x25; 33-29, 23x43; 32-5, 43x41 enz. 11. 12. 13. 16, 19. (3) Zwart; 20, 23, 29. Wit: 21. 22. 27, 32. 38. 39, 42, 44. 45. 8-12? 22-18, 13x31; 39-33, 16x27; 33x4. 31-36; 32x21. 36-41; 4-10 en wit won. Y. H«ven Panfluit' een klein wonder Het Roemeense volk kent onder zijn vele authentieke instrumenten de oude Panfluit, die door de Roemenen „Na" wordt genoemd Het is het instrument dat het meest wordt bespeeld, en te recht. De wat hese tonen schep pen een speciale sfeer, die zon, warmte en vooral vrolijkheid op roept. In de negentiende eeuw hebben briljante „Panfluitspelers" dit in strument tot ver over de Roe meense grenzen bekendheid ge geven. Een van de populairste spelers van deze eeuw is Gheorghe Zamfir, zoon van een landbouwer uit Gaesti, dat onge veer zeventig kilometer noord west van Boekarest ligt. Gheorghe Zamfir geeft de oor spronkelijke volksmuziek van Roemenië een professioneel tint je, dat net weer niet te beroeps matig is. Met vaak subtiele ver anderingen in „hard" en „zacht" weet hij een simpel volkswljsje tot een boeiend muziekstukje te maken. Vaak ook geladen met de kracht van de dansers, die hun wervelenden volksdansen op de ze muziek brengen. Het leven van de man van alle dag spreekt uit deze muziek, die vertelt over hun werk „Briul", „Oltenesc" en „Coragheasca" hun paarden „Hora ca la ca- val en hun vogels zoals de leeuwerik die elke morgen haar ode aan de zon brengt „Clo- cirlia". Een goede techniek mag dan bij het spelen van een instrument een zeer belangrijke vereiste zijn, het is echter niet alleen de tech niek die de muziek maakt. Een goede musicus zal uit een slecht instrument zeker niet de beste to nen halen, al is het omgekeerde natuurlijk ook het geval. Zeker is dat het wonderinstrument voor westerse oren vooral de pan fluit een sfeer oproept, die beto verend is. Een enkele maal haast mystiek genoemd kan worden. Gheorghe Zamfir is er met zijn eerste LP DDLX 18 disque Deesse zeker in geslaagd zijn geliefde panfluit en volksmuziek dichter bij de nuchtere Nederlan der te brengen. De plaat is uitge bracht door Phonogram. „Ik werk ook buitenshuis en kan wel zeggen dat het bittere noodzaak Is. anders deed ik het niet. Ik heb zeven kinderen, van wie er twee de deur uit zijn. De jongste Is vijf jaar en de oudste die nog thuis is veertien. Ze gaan allemaal naar school, dus ik werk onder de schooltijden. Het bevalt me best. ik heb het goed getroffen met fijne werk geefsters. Ik heb eerst met kwi tanties gelopen om te innen, dat vond ik niet prettig meer, je hoorde zoveel over roofoverval len en ik had vaak veel geld bij me. Ik probeerde het toen als naaister, daar werd Ik nerveus van. Nu werk ik gewoon bij be jaarde mensen; die zijn erg dankbaar." „We hadden een klein be drijfje en toen raakten we in de schuld. Mijn man was er hele maal niet voor dat ik ging wer ken. Ons hele gezin is er nu op Ingesteld iets te doen, de één schilt aardappelen, de ander voert 'konijnen en de kippen voor hij weggaat. De dagen dat ik werk. maakt ieder zijn eigen bed op. ledereen heeft een taak, we verdienen het met elkaar, schrijft mevrouw H. V. te A. Een lezeres uit Sliedrecht verricht schrijfwerk voor een In stelling. gewoon thuis. Ze heeft drie kinderen. „Zijn de kinderen naar school dan doe ik eerst het huls, daarna mijn baan. De kinderen merken er niets van. Ik heb een groot huis maar daarin hoef je niet altijd bezig te zijn als je je werk goed in deelt". „Mijn schoonmoeder staat ook wel voor de klas, maar ze doet het liever niet, want haar gezin besteedt ze niet uit", meldt mevrouw Christiaanse uit Alphen a/d Rijn. „Als wat oudere vrouw met een baan naast de huishouding raad ik alle meisjes aan een opleiding te volgen voor een beroep", zegt mevrouw Van de Merwe. „Er is een groot tekort aan gezinshulpen en bejaarden verzorgsters. Straks staan die prachtige bejaardentehuizen leeg omdat er- niet voldoende opgeleid personeel is. Mijn man schikt zich in alles ter wille van mijn baan. Wij lossen alle pro blemen die er uit voort vloeien samen op." Een lezeres uit Dordrecht merkt op, dat er te weinig meisjes zijn die een verzorgend beroep kiezen. Voor oudere da mes die zich soms vervelen, ligt er een taak als gezlns- of bejaardenverzorgster. De oude ren kunnen dan wat praten, dat gaat met die Jonge meisjes niet zo best; een oud mens stelt in hen niet veel vertrouwen. Zelf help ik ook bij bejaarden, dus ik kan er van meepraten." Een lezeres uit Zwljndrecht propageert dat eveneens: „Ik ken twee oude mensen, hij 72, zij 75 jaar. Hij is hulpbehoe vend, zij moefc hem wassen en kleden; haar taak is zeer zwaar. Zij wonen in een dorp, iedereen kent hun omstandigheden, maar geen vrouw of meisje voelt zich geroepen om deze mensen een paar uur per week te gaan hel pen. De mensen willen het graag betalen doch kunnen nie mand vinden die een hand naar hen uitsteekt. Hier zou een ge huwde vrouw die een bijbaan zoekt een dankbare taak heb ben". (Hebt u over dit geval al met de wijkverpleegster ge sproken? red.). Mevrouw P. uit Den Haag: „Doof „dialoog" komt mis schien eens duidelijk naar vo ren dat sommige vrouwen soms een gevoel van dufheid en on mondigheid overvalt door het „alleen maar" bezig te zijn in eigen huis. Zelf leed ik daar ook aan toen de kinderen gro ter werden. Ik wilde dolgraag contact met andere mensen, m'n blik verruimen. Zei tegen ouderlingen en diakenen dat ik wel graag iets wilde doen op kerkelijk terrein, maar niemand scheen me nodig te hebben. Bood' me uiteindelijk aan als bejaardenhelpster, reuzefijn maar het voldeed niet omdat Ik geld moest aannemen van men sen die het soms moeilijk kon den missen. „Hield ermee op, maar bleef ze bezoeken". Volgende baan: part-time ver koopster tijdens de St. Nico- laasdrukte. Ik vond het enig, ga graag met veel mensen om. Thuis stonden ze er achter en vonden het fijn voor me dat ik er plezier in had. Maar ik kon niet thuis zijn wanneer de kin deren uit school kwamen. Ik vind het een eerste eis dat moeder hun blijde en verdrieti ge verhalen van de dag aan hoort. Inmiddels ben ik als dia ken benoemd. En nu pas heb ik m'n draai goed gevonden'. „Iets voor anderen te kunnen doen zonder er zelf materieel beter van te worden is nog veel plezieriger. Wat kun je het de kindéren prachtig voorleven dat iets voor anderen zijn jezelf tot zo'n blij en voldaan mens kan maken." „Wel heb ik een vraag aan onze kerkeraadsleden. Er wordt geklaagd over lauwheid en laksheid. Ik ondervond echter dat aangeboden hulp niet werd geaccepteerd. Als nieuwbakken kerkeraadslid ontdek ik dat ar beiders in de wijngaard weinige zijn, maar dat het werk dat er te doen valt héél moeilijk uit handen wordt gegeven. Heeft men zo weinig vertrouwen In gemeenteleden? Ik vind het zo verschrikkelijk belangrijk dat de gemeente bij het kerkelijk werk betrokken wordt!" CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAM NICOLAAS NICKLEBY 311 Ji Madeline is wel geen bloedverwante van onze welde ners, maar zij beschouwen haar toch als zodanig en hebben mij haar g schiedenis toevertrouwd omdat zij zich volkomen op mijn eerlijkheid rechtschapenheid verlieten. Hoe schandelijk zou het van mij zijn, als)*1 van de omstandigheden misbruik maakte. Ik heb besloten mijn gemoj van deze last te ontheffen. Vandaag zal ik openhartig met de heren Che ryble spreken, en hun vragen deze jongedame onder een ander dak c schuilplaats te bezorgen.' - 'Vandaag? Zo gauw?' riep Kaatje uit. - heb hierover al wekenlang nagedacht,' zei Nicolaas; 'en waarom zou|| het uitstellen?' 'Heb ik geen gelijk, Kaatje?' - 'Volkomen gelijk,' antwoordde zij. 'En kan je niet zeggen, hoe tevreden ik ben, dat ik gehandeld heb zoals jij 1 verlangd zou hebben.' - 'Het spijt je dus niet?'- 'Ne-e!'antwoordde Ka je verlegen. 'Het spijt mij natuurlijk niet, dat ik gedaan heb wat goed w maar het spijt mij, dat dit gebeurd is, ten minste soms, en soms zou ik Ja ik weet niet, wat ik zeg. Ik ben maar een zwak meisje, Nicolaas, en 1] heeft mij erg geschokt.' Kaatje sloeg haar armen om zijn hals en zei dat zij niet meer zou huila 'Welke man,' dacht Nicolaas met trots toen hij zich naar het kantoor t gaf, 'zou niet voor elke geldelijke opoffering beloond zijn met het bezit v| zo'n hart! Frank heeft geld genoeg. Waar zou hij voor al zijn geld zd schat kunnen kopen als Kaatje?' ^aa Hij trachtte zich tegen zulke gedachten te verzetten door zich zijn ontfi^ lijkheid te verwijten, en aan zijn plicht te denken en kwam zo op kantnet waar hij Tim Linkinwater aantrof. helo 'Ha, meneer Nicklebyriep Tim. 'Hoe gaat het? Goed, hoop ik?' - stekend,' antwoordde T - 'U ziet er toch een beetje moe i lijsterZij heeft geen enkele keer zo helder gefloten terwijl u weg was,i Dg houdt evenveel van u als van mij.' - 'Dan is uw lijster niet zo schrant0ne, als ik dacht,' zei Nicolaas en begaf zich naar de kamer van Charles, ten De hartelijke welkomstgroet en het eenvoudige, ongemaakte beklag voor de goede oude man troffen zijn ziel, en het was onmogelijk zijn aand/e c' trordl mng te verbergen. 'Kom, jonge vriend!' zei de menslievende man. 'Wij moeten ons zo i^st^ laten gaan, nee, neeWij moeten rampen leren dragen en bedenken ^isa er altijd gronden van troost bestaan, zelfs bij een sterfgeval. Elke dag, duisa die arme jongen leefde, moest hij minder geschikt worden voor de wer^aatl en zich ongelukkiger voelen. Het is zo beter, meneer! Het is zo veel bet|^*c| •- 'Ik heb dit alles ook al bij mijzelf gezegd, meneer!' antwoordde Ni/ e laas met moeite. 'Ik voel, dat u de waarheid spreekt.' - 'Ja, goed, goe hernam meneer Cheeryble. 'Waar is mijn broer Ned? Tim Linkinwa!,aar< meneer, waar is mijn broer Ned?' - 'Met meneer Trimmers uitgegaa^1® antwoordde Tim, 'om die arme man in het ziekenhuis te krijgen en zent kinderen te verzorgen.' - 'Mijn broer Ned is een goede man, een be«bb< man!' riep Charles uit, terwijl hij de deur weer sloot. 'Hij zal blij zijn, feorn hij u ziet, meneer Nickleby! Wij hebben alle dagen over u gesproken w 'Om u de waarheid te zeggen!' hernam Nicolaas met een aarzeling.he ben blij, dat ik u alleen vind, want ik wil u iets zeggen. Hebt u een oglsch blik tijd?' - 'Zeker, zeker,' antwoordde Charles met een zeer ang3tig jen zicht. 'Spreek, meneer! Spreek!' jhtwi iaat: (WORDT VERVOL^ t At d Een goed biedverloop ten spijt, verrassin gen kunnen zich altijd voordoen. Daarom blijft oppassen geboden, ook tijdens de bie ding. Het is immers zonder meer al belang rijk wie van de tegenstanders moet uitkomen, zeker wanneer één van hen aan de bieding heeft deelgenomen. Vooral indien een con tract op slem-hoogte Is bereikt of bereikt kan worden. Met name dus wanneer overeen stemming is bereikt over de troefkleur, is belangrijk wie de leider wordt en wie de blinde. Onderstaand spel geeft dat duidelijk aan: A 7 C 10 9 OAHVB9873 8 H 10 4 9HVB3 O 10 4 AH973 eëni Correspondentie aan de heer B. J. h Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. nH| Uiteraard werd hier een eindbod in ruiten bereikt. Zuid moest de bieding openen en deed dat met één klaveren. West volgde met drie harten, een bod dat natuurlijk kant noch wal raakt. Niettemin geeft drie harten informatie. Immers, wanneer noord daarna tot sans stout besluit en west met vijf ruiten één aas aangeeft, moet zuid daarna zes ruiten spelen, fjet gevolg daarvan is dat west uitkomt met harten aas en een kleintje, door oost Ingetroefd. Zes ruiten is dan meteen één down. Anders is,het evenwel wanneer noord eerst ruiten biedt en daarna klein slem biedt. Dan moet oost uitkomen en kan het hierboven genoemde spelverloop zich niet voordoen. De twaalf slagen kunnen dan ge woon worden opgeraapt. Ook op lager niveau treden verrassingen op. In het volgende spel speelt zuid drie schoppen nadat alle partijen aan de bieding hadden deelgenomen. West kwam daartegen uit met harten aas en dat is meteen al ver rassend. Noord had echter eerder twee har ten van west gedoubleerd Maar goed, harten aas werd een slag, waarna west de vrouw zette, daarmee de heer van noord dwingend V 7 9 A V B 6 5 O V B 9 2 7 2 „G ten: H 3 2 fcht 2 fin O H 8 7 Pn v io 9ete A 10 6 5 4 >ek 10 9 4 O A AH3 moo ch j dii Daarna kwam ruiten voor de aas. sloeg toen troef aas, maar raakte er DUIA één kwijt. Hierdoor kon west nog een had slag maken met de boer en werd ruiten I roen de downslag. Zuid kon immers de liezende klaveren kwijt op de hoog ge den vierde harten van noord. De verras 'was hier natuurlijk de uitkomst van Nu kon het contract toch niet worden maakt, maar toch is de uitkomst leerzaar andere gevallen zal die eveneens ku worden aangewend OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. epocl, 5. poper, 9. avers, 13. riot, 15. erg, 16. Nasb, 17. Ee, 19. keer. 21. karn, 22. Ie, 23. Eem, 25. privilege, 28. mal, 29, glas, 31. eer, 32. era, 33. want, 34. trim, 36. keten, 38. Iels, 40. enak. 42. ked, 43. teil, 45. Se, 47. gnoe, 49 naaf. 50. ma, 51. sneu, 52. trommel. 53. eden, 54. es. 55. lief, 57 Tlel, 59. st. 60. kier, 61. pet, 63. elan. 65. leer, 66. patat, 68. Saar. 70 toer, 71. dor, 72 ark, 74 raid, 76. Ars. 77. valke nier, 80. Dee. 31 A.K., 82. kaas. 83. Peel, 85. mg, 86 pels, 87 dem, 89 tien, 91. tiras, 92. morel, 93. Sedan. Vert.: 1. steeg, 2. o.r„ 3. elk, 4. leep. 6. Ee, 7 prei. 8. eg. 9. Aare, 10. van 11. eb. 12 stelt, 14. tere. 16. naga. 18 eelt. 20 riek. 21. kern. 22. lans. 24. mare. 26. vrek. 27. leed. 28. mail. 30. singulier, 33. weifelaar, 35. man. 37. termiet, 38 Lea, 39 Assen. 41 koter, 43. lalie. 44 lente. 46. Ens, 48. erf. 49. net, 50 mes, 56. Ier. 58. els. 60. kees. 61. park. 62 taan. 64. naad. 65. lork. 66. pols, 67 trip, 69. riem. 70. taart. 71. daas, 73. keet. 75 degen, 77. vals. 78. eker, 79 reis. 82. Kea. 54. lee. 86 p.r.. 87 do 88. me. 90. n d INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briel kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. ongevulde, 5. opera van Verdl, 9. plaats In België levendig, 16. rivier in Zwitserland. 18 walgvogel; 19. brede grove lat sluw, 22. kippenloop, 23. voegwoord, 24. deel van een boom, 26. na (afk.), 27. vulkaan, 29. bontsjaal, 31 oorlogsgod, 32. muzieknoot, 34. vl maat, 35 Insekteneter 37. plaats in Friesland, 39. oude landmaat, 41 aan, 42. wilde haver, 43. stok, 45. elektrisch geladen atoom, 46. gro 47. voorvoegsel, 48. Inhoudsmaat, 50. stok bij het kaartspel, 52. ven m'ddel. 53. rivier in Rusland. 55. ouderwets kledingstuk. 56. roem roofvogel, 60. bederf In hout. 61 slede, 62. plaats In Gelderland, 64 van sint. 65 eer, 66. stuk. 68. olievetstof, 70. kraam. 72. water In N 74. elk, 75 immer. 76. plaats In Frankrijk. 77. bouwmateriaal. i/erticaal: 1. plaats in N.-H., 2. aanloop, 3. verstandig (barg.), 4. stof, 6. dierengeluid, 7. vallei, 8. strijdperk, 10. jongensnaam. 11. mt specie. 12. plaats in Friesland. 13. slaapziekte. 15. niet goed doorbal 17. plechtige gelofte. 2Q. evenredig deei 25 lelijke hond. 27. achter zwemvogel, 30. Jongensnaam. 31. vertegenwoordiger. 32 lipharen, 3: woord (Fr.) 35 ik (Lat.). 36. dreef. 37. soort gebakje. 38. tent, 40. deurtje in een grote deur (Z.-N-), 41. teug. 44. boom. 46 niet gespai 48. gewicht 49. gehoororgaan, 51 spil van een wiel, 52. aanleg. 5 rivier van de Tiber. 56. vis. 57 geurigheid. 58. landschap op Suma-ia duurzaam, 60. vaste brandstof. 61. papegaal. 63. oningewijde. 64. 1 k 67. wig. 69. meisjesnaam, 71 getijde, 73. muzieknoot 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14