Directeuren diep in de en werknemers tot avond in discussie FLQ wil Canada in anarchie dompelen Regering bereid terugkeer 4mbonezen te bevorderen Jordaans-Palestijns vredespact getekend Succesvol initiatief van Metaalbond Rotterdam Minister Jean Marchand: Richtlijnen voor Duitse economie Toezegging De Jong aan Manusama „Van m'n zelfverdiende geld ga ik een leuke gouden ring kopen. "Waarom afwachten tot ik'mes cadeau krijg?" Bij dejuwelier langs geweest. Ringen bekeken. Deze kostte f69.-, viel me dik mee. Echte oesterparel. En Echt goud natuurlijk. Waaruit blijkt chr. karakter van de KVP? >BER 191 VRIJDAG 23 OKTO&ER 1970 (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM „En dan zie .je de directeuren en bedrijfs leiders tot diep in de avond in groepjes praten en discussiëren met de werknemers, niet alleen uit het eigen bedrijf, maar ook uit andere ondernemingen. Openhartig en in een onge dwongen sfeer, zonder ergens doekjes om te winden. Op deze .manier ontstaat er veel begrip voor en inzicht in eikaars stand punten en problemen." De heer H. J. van der Meiden ver telt enthousiast over de resultaten van het initiatief van de Metaalbond Rotterdam, waarvan hij de secreta ris is. Deze grootste regionale werk geversvereniging in het verband van de FME, de federatie van onderne mingen in de groot-metaalindustrie, heeft „in alle stilte" een serie drie daagse studieconferenties belegd voor ondernemingsraadsleden, be drijfsleiders, staffunctionarissen en directieleden. De eerste serie werd vorig jaar gehouden (een experiment), de twee de serie deze herfst. De opzet was uniek in het land en naarmate er meer over de resultaten „uitlekt", krijgen ook andere werkgeversorga nisaties er meer belangstelling voor. Klachtenbureaus Waarom en met welke doelstelling is de Metaalbond Rotterdam tot deze conferenties gekomen? De heer Van der Meiden: „Er is een aantal maat schappelijke ontwikkelingen aan de gang, waarvoor met name de onder nemers hun ogen niet mogen sluiten. Het opleidingsniveau van de werk nemers wordt hoger, hun mondig heid en verantwoordelijkheidsgevoel groter, zij willen zich niet meer „pa triarchaal laten regeren", maar zelf standiger zijn en behandeld worden als een volwaardig mens met eigen capaciteiten. Er is sprake van een emancipatieproces, dat binnen de onderneming van grote invloed is. De behoefte aan meepraten resul teerde in de ondernemingsraden, die echter vaak meer klachtenbureau werden dan echte overlegorganen. Twee oorzakenr sommige onderne mers „zien" er weinig in en nemen geen initiatieven om er verbetering in te brengen, anderzijds is er nogal eens sprake van een te geringe in breng van de leden. Aan beide man kementen hebben we iets willen doen en we beseften dat we niet eenzijdig de werknemers tot het ge wenste niveau moesten „oppeppen", maar dat we daarbij evengoed de leiding .moesten betrekken". buiten de betrokken bedrijven), ter wijl er veel tijd is uitgetrokken voor discussie". „Nogal een zwaar programma". „Ja, de deelnemers kwamen alle maal doodmoe uit de conferenties tevoorschijn". Zwaar programma Geen grote famiiie „Hoe zaten die conferenties in el kaar?" „Wel, de eerste driedaagse confe rentie (waarvan er zes werden ge houden, zo groot was meteen de be langstelling) was gewijd aan een stuk interne problematiek: de struc tuur van de onderneming (zowel de economische als de sociale kant en beide gericht op de continuïteit van het bedrijf), de interne communica tie en de vergader- en discussietech niek. De tweede conferentie, waarvan de vierde zojuist is afgesloten, was meer gericht op de invloeden op de onderneming van buitenaf, zoals de maatschappelijke, sociale en econo mische ontwikkelingen; verder: planning en organisatie, de positie van de Nederlandse industrie tegen de achtergrond van de toenemende integratie in Europa, terwijl ook ter sprake kwamen personeelsbeleid en organisatie, Inspraak en overleg, operationele activiteiten en specia listen. Voor alle onderwerpen zijn des kundige inleiders aangetrokken (van H. J. van der Meiden: boordevol voornemens „Was er niet ook een ludiek ele ment ingebouwd? Een muziekje en een glas wijn bijvoorbeeld, die een goed begrip voor elkaar ook wel eens kunnen bevorderen?" „Nee, bewust niet We hebben het geheel erg serieus gehouden. Het waren werkvergaderingen en we hebben alles gedaan om te voorko men dat ook maar een beetje de schijn werd gewekt van pogingen tot „inkapselen". Als je op de ludie ke toer gaat, kom je al gauw terecht in de sfeer van „jongens, we ziji> één grote, fijne familie". Ook was er op geen enkele manier sprake van „indoctrinatie". Het ging om deskundige, objectieve probleem stelling en voorlichting, gevolgd door discussie, waarbij ieder zijn zegje kon zeggen. Geen discussie afkap pen, maar de mensen laten uitpraten en geen moeilijke vragen omzeilen met een nietszeggend antwoord. Dat was allemaal goed voorbereid. We zijn er bij de hele opzet van uitgegaan dat de leiding en de werknemers samen verantwoordelijk zijn voor een goede gang van zaken binnen de onderneming en dat. de direktie evengoed kan falen als de anderen. Die samenhang kwam ook tot ui ting in de samenstelling van de deel nemers. Aan de eerste conferenties namen 281 personen uit 17 onderne mingen deel en daarvan bestond 65 pet uit gekozen ondernemingsraads leden en 35 pet uit direkteuren en andere leidinggevenden. Aa».n de tweede conferenties namen 246 mensen uit 18 bedrijven deel, waarvan 60 pet ondernemingsraads leden en 40 pet leiding. Deze ver houding wijst op een toenemende belangstelling van de zijde der lei ding". „Is daarvoor een oorzaak?" „Ja. De directeuren hebben in de eerste conferenties ervaren dat er uit de ondernemingsraad (het geza menlijk overleg dus) veel meer te halen is dan velen van hen dachten. Bovendien is hun gebleken dat de bedrijfsproblemen wel degelijk bij de werknemers leven en dat zij se rieus mee willen helpen zoeken naar oplossingen. De conferenties werden gehouden in het gebouw van St. Ignatius te Spaubeek, in afzondering van „de buitenwereld." Ook, dat de werknemers een vee! grotere binding met de onderneming hebben dan vaak wordt gedacht. Binnen de muren van het bedrijf wordt nogal eens gekankerd, maar buiten de poort zullen de meeste werknemers „hun" bedrijf met hand en tand verdedigen. Dan mag nie mand er een vinger naar uitsteken. En wat de werknemers betreft: die waren op de eerste conferenties aanvankelijk nogal wantrouwig, zo in de geest van: wat willen die ba zen eigenlijk met ons. Maar dat wantrouwen verdveen vrij snel". „Wat kwam ervoor in de plaats?" „Een enthousiaste respons, die ge leidelijk groeide naar een grote mate van eerlijkheid en openhartigheid aan beide kanten. Dit soort conferen ties, die gehouden werden op een afgelegen plaats, zijn gewoon ideaal voor de ondernemers om te ontdek ken wat er onder hun personeel leeft, terwijl de werknemers van hun kant eveneens meer inzicht en begrip krijgen voor de problemen van de leiding". Bommetje „Is er niet het gevaar dat door deze conferenties een kloof ontstaat tussen leden van de ondernemings raad en de rest van de werknemers? Dat er gezegd wordt: jullie smoezen met de directie?" „Dat gevaar is er inderdaad. We hebben dan ook vooraf onomwonden tegen de directies gezegd: weet wat je doet, want je haalt een „bom metje" in huis. Het is duidelijk, dat naarmate een ondernemingsraadslid meer informatie en inzicht krijgt hij tevens meer begrip krijgt voor de problematiek aan de top. Daardoor kan hij tegenover de andere werk nemers moeilijk komen te zitten. Ideaal zou zijn alle werknemers te Informeren en hetzelfde inzicht te geven, maar dan kom je op de com municatie binnen de onderneming, een moeilijk vraagstuk. De leiding mag nl. niet van een OR-lid ver wachten dat deze alle verkregen in formatie doorgeeft." „Hoe staat de vakbeweging er te genover?" „We hebben vooraf overleg ge pleegd en de vakbonden zijn erg ge lukkig met wat wij doen". „Wat gaat er nu verder gebeu ren?" „Er wordt gepeinsd over een derde serie, die dan zal handelen over de technologische ontwikkelingen en de gevolgen daarvan voor het werk en de werknemers. Overigens hebben we uit de eerste twee series zoveel ideeën overgehouden dat we nog lang nodig zullen hebben om die uit te werken en te verwerken. We zit ten boordevol voornemens!" OTTAWA Het extremistische bevrijdingsfront van Quebec (FLQ) had het voornemen een serie ontvoeringen, moorden en bom aanslagen uit te voeren om de gemeenteverkiezingen van a.s. zondag te ontwrichten. Dit deelde gisteren de Canadese fe derale minister voor regionale zaken, Jean Marchand, mee die na premier Trudeau de belangrijkste man in de federale regering is. Marchand zei verder dat de FLQ banden heeft met de Zwarte Panters in de VS en dat dit front in een aantal belangrijke instellingen is doorgedrongen. Zijn uitlating dat de Politieke Ac tiepartij (FRAP) een verlengstuk was van de FLQ trok hij later voor 't parlement in. Marchand had gezegd dat de FRAP kandidaten heeft ge steld die de verkiezingen in Montreal moesten verstoren en de anarchie snel verspreiden over de hele pro vincie Quebec en van daaruit over het gehele land. Tevoren had premier Trudeau al gezegd dat de federale regering de verklaring van Marchand niet had goedgekeurd en dat zij niet over aan wijzingen beschikte, die op banden tussen de FLQ en FRAP zouden dui den. Minister even zoek De situatie in Canada blijft intus sen gespannen. Hoe gespannen, bleek wel toen de minister van financiën, Benson, enige uren zoek was. Hij had de leden van zijn lijfwacht niet op de hoogte gesteld dat hij zijn woning zou verlaten. De politie vreesde al dat de bewindsman was ontvoerd, maar hij keerde behouden terug. Gisteren is een hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de uni versiteit van Quebec, Bernard Ma- taigne, tijdens zijn college gearres- BONN De Westduitse regering heeft richtlijnen opgesteld voor de economische ontwikkeling in het ko mende jaar. Het nationaal inkomen zal in 1971 met 7'/a tot 8'/s procent stijgen. Dit jaar is de toeneming naar schatting 12'/ï procent. Het bruto inkomen per werknemer gaat volgend jaar met 8'/t procent omhoog. De minister van economische zaken, Schiller, wees erop dat loons verhogingen die dit percentage te bo ven gaan, een gevaar zijn voor de prijsstabiliteit, en op den duur ook voor de werkgelegenheid. Het werkloosheidspercentage zal zich volgend jaar vermoedelijk op 0,7 procent handhaven. Wanneer de ontwikkeling ernstig afwijkt van de richtlijnen zal de re gering niet aarzelen om maatregelen te nemen ter stabilisatie van de eco nomie. DEN HAAG De Nederland se regering is bereid te onder zoeken of aan de Molukkers die naar Indonesië willen terugke ren economische en technische bijstand zou kunnen worden verleend ter verwezenlijking van in onderling overleg op te stellen projecten tot maatschap pelijke inpassing in Indonesië. Deze toezegging heeft premier De Jong onder meer gedaan tijdens het gesprek met de heren J. A. Manu sama en J. J. Hitaijahubessy op 7 oktober. Het verslag van deze bespre king is gisteren toegezonden aan de AMMAN Jordanië en de 'alestijnse verzetsbeweging heb ben gisteravond in Amman een vredespact ondertekend, dat uit voering behelst van de overeen komst van Amman van 13 okto ber inzake beëindiging van de onderlinge strijd. Premier Ladgham van Tunesië, ïoofd van de Arabische controle- ommissie, sprak van een vitale stap. let bewuste protocol onderschrijft de •epalingen ter uitvoering van de J (vereen komst van Amman op voor edereen aanvaardbare wijze, aldus ladgham. Koning Hoessein heeft na de onder- ekening tweehonderd Palestijnse ge- 'angenen vrijgelaten. Voor zondag uilen er nog 850 in vrijheid worden jesteld. Intussen zou het opnieuw tot een reffen zijn gekomen tussen Jor- aanse militairen en guerrilla-strij- ers. Radio Damascus beschuldigde Ie Jordaniërs ervan negen uur lang et Noord-JrHaanse grensdorp Toer- a te hebben beschoten met zware rtillerie en tankgeschut. Het dorp is i handen van Palestijnse comman- ostrijders. Maar een Reuter-corres- •ondent meldde dat in het bewuste tadje niet meer dan vier granaten varen ingeslagen. Een Palestijnse woordvoerder ont- ende berichten dat drie Palestijnse ommando-bataljons uit Syrië 'd-Jordanië waren birthengetrok- Iraakse troepen Tussen Jordanië en Irak zouden op fTl\ ogenblik onderhandelingen gaan- e zijn over de terugtrekking van het ï.000 man sterke Iraakse troepen- ootingent uit Jordanië. Gisteren circuleerden berichten dat de Iraakse troepen aan het terugtrek ken waren. Zij zijn èr echter nog. SYRIë Uit gezaghebbende bron in Damas cus is vernomen dat president-pre mier dr. Noerreddin Atassi van Syrië besloten heeft „voorlopig" aan te blij ven. Zoals bekend diende hij 11 okto ber zijn ontslag in. Nigerië: geen asiel verlenen Ojoekwoe LAGOS De Nigeriaanse regering heeft Zwitserland gevraagd geen asiel te verlenen aan Ojoekwoe, de voor malige leider van Biafra. Dit heeft een woordvoerder van de Zwitserse ambassade gisteren in Lagos bekend gemaakt. Ojoekwoe moet Ivoorkust, waar hij sinds januari verblijft, eind deze maand verlaten omdat hij interviews heeft toegestaan aan buitenlandse journalisten. De Zwitserse regering maakte eerder bekend dat zij een verzoek van Ojoekwoe om asiel in Zwitserland bestudeert. PARIJS West-Duitsland zal 2 miljoen marken ter beschikking stel len voor de restauratie van het boeddhistische tempelcomplex van de Borobodoer op Java. De Westduitse minister Eppler voor economische samenwerking zei dit gisteren op een vergadering van UNESCO in Parijs. De restauratie van de Borobodoer zal naar schatting 5,5 miljoen dollar vragen, waarbij nog een 2 a 3 miljoen dollar aan bijkomendé kosten komen. De Japanse en de Nederlandse re gering zullen eveneens aan de restau ratie meewerken. Tweede Kamer en zal ter kennis worden gebracht van de Indonesische regering. Premier De Jong heeft ir. Manu sama duidelijk laten, weten dat ten aanzien van het ideaal der Zuid-Mo- lukkers tot vestiging van een onaf hankelijke staat, geen verandering van houding van de Nederlandse re gering te verwachten is; noch van de Indonesische noch van de Verenigde Naties. Politiek fantoom Hij noemde het van fundamenteel belang dat de Molukkers in Neder land zich ernstig bezinnen op de si tuatie waarin zij zijn komen te ver keren. „Eens moet worden ingezien dat het blijven broeden op schuldvra gen en vermeend ondergaan onrecht en het najagen van een politiek fan toom niet langer zinvol is", aldus pre mier De Jong. Naar zijn oordeel is voor de Molukkers in Nederland de tijd gekomen om zich te bezinnen op de realiteiten van 1970 en op de toe komst. Minister Luns, die aan het gesprek deelnam, wees er op dat nimmer een reële mogelijkheid heeft bestaan dat een zelfstandige Molukse staat in de wereld erkenning zou vinden. De ge dachte dat dit door een volhardend pogen toch zou kunnen worden be reikt noemde mr. Luns een misken ning van de internationale politieke realiteit. Ideaal De Zuidmolukse leider had er op gewezen dat de Zuidmolukkers vol doende werkelijkheidszin hebben om zich een beeld te kunnen vormen van de mogelijkheden van verwerkelij king van hun ideaal op korte termijn. Dit ideaal omschreef hij als een stre ven gericht op een onafhankelijke re publiek der Zuid-Molukken. Wat de Zuid-Molukkers niet aanvaarden is dat de Nederlandse regering de zaak lijkt te beschouwen als afgehandeld. Indien deze indruk niet wordt wegge nomen, zo verzekerde ir. Manusama, zouden de Molukse leiders moeilijk voor de gevolgen kunnen instaan. Premier De Jong deed een beroep op de Molukse leiders, op wie, naar zijn mening, vooral de verantwoorde lijkheid rust „om de geesten geleide lijk rijp te maken voor een nieuw, constructief antwoord op de werke- lijkeid". Namens de regering deed de pre mier een beroep op de Molukkers zich te bezinnen op hun situatie en te komen tot een weloverwogen keuze. Ir. Manusama toonde zich ten zeerste teleurgesteld over het gesprek. De juweliers van Nederland.' teerd. Hij is leider geweest van de inmiddels ontbonden linkse organisa tie het Volksbevrijdingsfront een kleine groepering van intellectuelen. Aan de andere kant zijn twee kandi daten voor de gemeenteraad van de FRAP, die vrijdag waren aange houden, op vrije voeten gesteld. Te gelijk met hen werden nog 45 arres tanten vrijgelaten. Kritiek kernprogram DEN HAAG De afdelingen van de KVP hebben honderden amende menten ingediend op het concept voor het kernprogram, dat is opgesteld door een stuurgroep onder leiding van prof. Steenkamp. Maar op essentiële punten zal dit ambitieuze program niet worden gewijzigd. De kring Leiden vraagt waaruit nu het christelijke karakter van de KVP blijkt De Gelderse kringvergadering mist een beginselverklaring. In de preambule moet de strekking van het christelijk geïnspireerd zijn van het program in de vorm van principes duidelijk worden gemaakt. De kring Den Haag doet een voor stel voor een inleiding op het pro gram: „De christelijke naastenliefde en levenswaarden dienen uitgangs punt te zijn bij het bepalen en uit voeren van het beleid." Gezien de kritiek belooft het partij bestuur een dergelijke inleiding op het program op te stellen. Deze inlei ding moet gebaseerd zijn op de rap porten van de „Groep van Achttien". Dit voorstel wordt gedaan aan de partijraad van de KVP die 6 en 7 november het ontwerp-program be handelt Directies bij fusie de dupe UTRECHT In de hoek van de directies vallen bij fusies de grootste klappen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Maatschappij en Onderneming. Er waren van 1963 tot 1968 ruim zevenhonderd Nederlandse fusies. Hierbij vielen merendeels geen ont slagen, maar van de directies verloor 21 procent haar positie. In 't blad van de Nederlandse Cen trale voor Hoger Personeel, vraagt men zich af. of de vakbdweging de moeilijke positie voor de hogere func tionarissen in geval van ontslag vol doende onderkent. Psalmberijming (2) Het is een wonderlijke reactie van de heer Vogelaar op de positieve uit spraak van de deputaten van de Christelijke Gereformeerde Kerken over de nieuwe Psalmberijming. Ken nelijk is alleen van belang dat er één lijn wordt getrokken. Het standpunt van de heer Vogelaar wettigt maar 'één conclusie: de uit spraak dat het altijd zo is geweest en dus moet het altijd zo blijven, is het hoogste goed. Dat is vooral het geval, dacht ik, in de gereformeerde bond. Ik juich echter de aanbeveling van deputaten van harte toe. Hier hebben oprechte christenen na uitgebreide studie en gebed van dit laatste ben ik overtuigd gesproken. Verdienen zij nu zo'n reactie? Waarom stelt men geen vertrouwen in hen? God heeft deze deskundige mensen toch geleid bij het doen van hun aanbevelingen? Ik kan begrijpen dat de heer Voge laar graag uit de oude berijming zingt, maar ik kan hem verzekeren, dat ook de nieuwe veel mooie liederen bevat Er wordt iets ontnomen en iets goeds teruggegeven, namelijk een berijming die dichter bij de tekst van de Heilige Schrift staat. Zwljndrecht G. Robberegt Handleiding De VPRO kan met voldoening te rugzien op de resultaten van de tv- uitzending over sabotage in het leger: het onklaar maken van legerauto's in een kazerne te Assen. Nu zal men wel aanvoeren dat het zo niet is bedoeld. Als men echter een kind leert met lucifers te spelen, komt er vroeg of laat brand. In beide gevallen is het spelen met vuur. Dat de VPRO zich verlaagt tot het verzorgen van zulke uitzendingen is geen reclame. Het begrip vrijheid is in onze tijd zo rekbaar als elastiek en blijkbaar niet meer aan grenzen gebonden. Als de VPRO meent dat ze met dergelijke voorlichting het Nederlandse volk een dienst bewijst dan is ze er radicaal **aast. De roep om een sterke man, een dictator wordt zo door de VPRO en haar linkse aanhang versterkt. Ik hoop dat de overheid weet wat haar te doen staat. Zachte heelmees ters maken nu eenmaal stinkende wonden. Genoemde uitzendingen moe ten mijns inziens onmogelijk worden gemaakt. Het is onze plioht een oorlog te voorkomen, maar dan zijn er wel andere middelen dan het afbreken van ons leger. Bolnes L. l. KreHng

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7