Stiekum foto's maken en afluisteren strafbaar Opleiding in reiswereld is hoogst onvo CPN en PSP fel tegen Luns" koffertje in 22 minuten op Schiphol Kanier eens niet het ontwerp Freule wil nog verder gaan \oor prinsjes een nieuwe verzorgster Wervelstorm op Philippijnen: zeker 1000 doden ^orbij 't ^e^ VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het afluiste- in van (telefoon) gesprekken iet technische hulpmiddelen en et stiekum maken van foto's n een ruimte Waar geen publiek nag komen bijvoorbeeld een 'oonkamer zal over niet al e lange tijd strafbaar zijn. Als tenminste het wetsontwerp om de persoonlijke levenssfeer, de „privacy", te beschermen het Staatsblad haalt. En daar zag het gisteren tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer wel naar uit. Het I Een zeemeeuw slaagde er gister- I middag in de Amsterdamse I brandweer te alarmeren. Het I dier was met zijn vleugel ver- I strikt geraakt in een vlieger- I touw, dat bij de Markthallen in 1 de Jan van Galenstraat aan een J boom hing. Alleen de brandweer kon de vogel nog redden. Nikkelen rijksdaalder DEN HAAG Vanaf maandag 26 oktober worden de nikkelen rijks daalders door de Nederlandsche Bank in omloop gebracht. De zilveren i rijksdaalder blijft naast déze nieuwe munt circuleren. Het gewicht is te ruggebracht van vijftien naar tien gram. Het formaat werd 29 mm, dit was 33 mm. Van de nieuwe rijksdaalders zijn thans 32 miljoen exemplaren gesla gen, hetgeen voldoende is om met de uitgifte te beginnen. overgrote deel van de Kamer was het in grote lijnen met het ontwerp eens. De overheid mag (telefoon)gesprek ken afluisteren als de veilighejd van de staat in gevaar komt. Er is dan wel toestemming nodig van de minis ter-president, de ministers van bin nenlandse zaken en justitie en in het geval van telefoongesprekken ook nog. van de minister van verkeer en wa terstaat. Bij misdrijven waar een gevange nisstraf voor staat van meer dan vier jaar kan ook de rechter-commissaris tijdens het vooronderzoek gesprekken laten afluisteren. Namens de confessionele partijen voerde jkvr. Wittewaall van Stoetwe gen het woord. Zij stond achter het wetsontwerp en vond het alleen jam mer dat het stiekum maken van fo to's buiten niet onder de nieuwe wet valt. De freule herinnerde aan de foto van Beatrix en Claus in de tuin van Drakestein. Die foto werd genomen met een verborgen camera en dat is in een dergelijk geval volgens haar inbreuk op de „privacy". De freule erkende dat het staatsbe lang het nodig zou kunnen maken het privé-belang aan te tasten. Wel wilde zij het privé-belang zo veel mogelijk beschermen. Zij steunde daarom een amendement van de heer Geurtsen (VVD) om de machtiging, telefoon- of andere gesprekken af te luisteren al leen te geven aan het hoofd van de Binnenlandse veiligheidsdienst en dan nog voor een bepaalde periode. De ministers Beernink en Polak (Binnenlandse zaken en Justitie) na men het amendement over. Zij had den het liefst een periode yan drie maanden. Controle De controle op de juistheid van de maatregel om sommige personen af te luisteren kan het best worden opge dragen aan het parlement, vonden de fracties van ARP, CHU, KVP en PvdA. D'66 woordvoerster mejuf frouw Goudsmit was het daarmee niet eens en pleitte voor rechterlijke controle. Zij diende een amendement in om dat mogelijk te maken. De heer Franssen (PvdA) had ook nog twee amendementen: hij wilde dat de Kamervoorzitter op de hoogte zou worden gesteld van een opdracht om bepaalde personen af te luisteren en verder dat in bijvoorbeeld waren huizen duidelijk moet worden aange geven dat het publiek met een televi siecamera wordt bespied. De CPN en de PSP waren fel tegen het wetsontwerp. De heer Wiebenga van de pacifisten sprak over „mooie woorden die de gore en onfrisse praktijken van de BVD moeten lega liseren". Minister Beernink zei later dat de rol van de BVD niet moet worden overschat. Volgens de PSP-er waren er onvoldoende waarborgen tegen misbruik ingebouwd en hij vroeg zich af wie bepaalt wat „de veiligheid van de staat" is. Parlement afluisteren Een andere vraag van de heer Wie benga aan de bewindslieden: „Mogen leden van het parlement worden af geluisterd?" De minister van justitie wilde niet bij voorbaat de mogelijk heid uitsluiten dat Kamerleden zou den worden afgeluisterd. „Denkt u maar aan de verhoudingen vlak voor de oorlog". Minister Beernink liet nog weten dat het lidmaatschap van een bepaal- j de politieke partij geen aanleiding mag zijn om iemand af te luisteren. Tot een stemming over het wets ontwerp om de „privacy" te bescher men kwam het gisteren niet meer: dié is volgende week dinsdag. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus hebben mejuffrouw E. Lunsingh Scheurleer als kinderver zorgster voor hun kinderen aange steld. Zij zal op 1 november a.s. haar werkzaamheden op kasteel Draken- steyn aanvangen. Zij volgt in deze functie mejuffrouw E. J. Swellengre- bel op, die te kennen heeft gegeven haar werk als verpleegster te willen hervatten. Mejuffrouw Elleonore Lunsingh Scheurleer is geboren op 17 december 1938 te 's-Gravenhage. Na haar mid delbare schoolopleiding aldaar te hebben genoten, behaalde zij het di ploma Montessori-leidster. Van 1960 af was zij gedurende drie jaar ver bonden aan de Montessorischool in Wassenaar. Daarna woonde zij voor studiedoeleinden l'/s jaar in Engeland en was zij vervolgens korte tijd werkzaam bij het Nederlandsche Roode Kruis. Ten slotte was zij sinds 1965 verbonden aan de Montessori school te Hilversum. MANILLA De wervelstorm Joan en Kate die dezer dagen de Philippij nen hebben geteisterd, hebben meer dan duizend mensen gedood. Er wor den 912 mensen vermist, 306 mensen zijn gewond en meer dan een miljoen dakloos. Het ergst getroffen zijn de provincies Camarines-Sur, 250 km ten zuidwesten van Manilla en Davai del sur op Mindanao. Het Nederlandse Roode Kruis heeft een bedrag van tienduizend Zw. franks overgemaakt aan de Liga van Rode-Kruisverenigingen in Genève voor hulp aan de Philippijnse slacht offers. Verdachte gevonden in vijfvoudige moord SANTA CRUZ De 24-jarige John Linley Frazer wordt gezocht in verband met de moord op de oogarts Victor Ohta, zijn vrouw en twee kin- I deren. Er is een arrestatiebevel tegen Frazer uitgevaardigd. Drs D. J. Engelen (AMVB) juicht Stichting Vakopleiding toe, want: DRS. ENGELEN iLS PRESIDENT Nixon tegen de avond zijn rede voor de Verenig de Naties houdt, zal hij teruggrij pen op het gesprek, dat hij giste ren heeft gevoerd met Gromiko, de Russische minister van buiten landse zaken.' e Russen zelf hebben het gesprek interessant genoemd en daarmee kunnen zij alle kanten uit. Nixun in 3 lijkt echter geneigd, er groter waar- ee': de aan toe te kennen dan aannc- rne'Ük is. (Tekenend voor de aard van het oa- derhoud tussen Nixon en Gromi- ko is, dat de Russische minister de plaats innam van premier Kosygin. Deze is een van de weinige rege- ringsleiders. die verstek lieten gaai:, ebn *'oordat Kosygin het bezoek aan New York liet afweten was er hoop, dat in Washington op het hoogste ni- Minister liet het in Den Haag liggen SCHIPHOL Minister Luns. die gistermiddag van Schiphol naar New York vertrok voor het bijwonen van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, was z(jn koffertje vergeten. Het stond nog thuis. Met een speciale auto van het ministerie van buitenlandse zaken werd het in jjltempo (22 minuten) naar Schiphol gebracht. Dc bewindsman deed de ontdekking vlak voor hy in het KLM-vliegtuig van 13.00 uur, dat op tyd zou vertrekken, wilde stappen. De overige passagiers moesten ruim een kwartier geduldig wachten totdat het koffertje was gearri veerd. Met een vertraging van 20 minuten vertrok het toestel tenslotte met minister Luns én zyn onontbeerlijke koffertje. veau Amerikaans-Russische bc- bij< sprekingen gevoerd zouden worden, te Ifln het Kremlin heeft men het blijk baar beter gevonden, het niet op deze ontmoeting te laien aankomen. De toenadering, die al geruime tijd op gang leek te komen, blijkt nog van één kant te komen. Dat Nixon niettemin het gesprek met Gromiko aangrijpt om de schijn op ■antj te houden, heeft dan ook meer mei :11a de Amerikaanse binnenlandse dan met de internationale situatie te maken. L bus ilhi Coi Jlieuwe ronde EEN WAPENSTILSTAND is vaak slechts een adempauze in een ge vecht. waarvan voortzetting onver mijdelijk is. Hij is dan ook een tak- tisch wapen, dat meestal gehanteerd wordt door de partij, die verliest. 'Ook in Jordanië lijkt het bestand tus- arj/ sen regeringstroepen en Palestijnse «lis commando's op een nieuwe ge- I vechtsronde uit te lopen. Syrië (en in mindere mate Irak) spelen hier bij weer een duistere rol. In hel noorden van Jordanië hebben de commando's zich niet aan de in Kairo gemaakte afspraken gehou den. Met Syrische hulp hebben zij hun posities versterkt. Ook de aan wezigheid van 12.000 Iraakse mili tairen is in hun voordcel. De Jordaanse strijdkrachten hopen nu de verbindingslijnen met Syrië af te snijden om alsnog naleving van het bestand af te dwingen. Verzei hiertegen zal tot hervatting van de burgeroorlog leiden. Wanneer ik een prijs zou hebben uit te reiken voor de grootste, dap perste vrouw in Den Haag, dan zou die gaan naar de kleine bescheiden Felicia van Deth. Moet ik het nog zeggen? Ze is poppenspeelster, poppenmaakster ook. Haar eerste pop was. lang geleden een muis... Een muis met een heel eigen willetje en een gek stemmetje. Jarenlang heb ik Felicia en de Muis als één gez Durf ik best zo maar te schVijven, want ze weet het. Een bedrijvige Muis, met handen en geest bedrijvig. Samen met haar man en leermees ter Guido van Deth heeft zij het miniatuurtheater, Nassau Dillen burgstraat 8, gemaakt tot niet alleen een centrum van de poppenspel kunst maar ook tot een museum, waar menig zeldzaam stuk een ver zorgde plaats heeft gevonden. Eresaluut Verleden jaar stortte haar Wereld in. Guido van Deth was niet meer. Felicia verloor in hem niet alleen haar man, .haar vriend, haar leer meester; ze verloor ook haar partner in het spel. de schrijver van de stukken die zij opvoerden. Wat haar restte was de belofte aan Guido. door te gaan Ze is doorgegaan. Vraag niet hoe en ten koste van wat. Maar deze zomer was zij weer op Jeugdland in Rotterdam, het theater is weer open. elk weekend is er een kinderschare en ook de voorstellin gen voor volwassenen gaan door. Met één stem en twee handen laat zij de poppen spreken en spelen. Laat zij ze leven. En voor en na de voorstelling is ze haar eigen portier, garderobejuf frouw, gastvrouwe. In de uren al leen. timmerman en technicus, pop penmaakster en administratrice. Van de week kwam er een nieuwe dimensie bij toen zij in Pulchri een welgedocumenteerde lezing hield over de historie van het poppenspel in Nederland van 1900 af. Daar stond ze voor de zaal. Klein, tenger en misschien wel heel moe, want die middag had ze een voor stelling gegeven voor de Haagse jeugd. Voor jeugd spelen betekent voortdurend inhaken op dè kreten uit het publiek, improviseren en toch de draad van het verhaal niet kwijtraken. Maar die avond, al pratende, kwam er een nieuwe Felicia., De poppenspeelster is een onzichtbare figuur, ze staat onder haar toneel met recht omhooggestrekte armen, een uur, anderhalf uur lang en geeft aan haar poppen het hele toneel. Maar nu stond ze zelf in het voet licht. Warmlopend in haar betoog, met stralende ogen omdat het over haar vak ging. Geïnspireerd ook door de warme belangstelling uit de zaal Ze was niet meer de Muis voor grappige invallen, maar de Koningin van het stuk met wijsheid en allure. Morgen staat ze weer verborgen in haar theatef en laat de poppen spre ken. Ik heb geen prijs weg te geven, helaas niet. alleen maar een beschei den eresaluut. Mej. Lunsingh Scheurleer (Van een onzer verslaggevers) „Het is een dringende nood zaak, dat er met het oog op de te verwachten enorme stroomversnellingen in de reis wereld orde komt op het ge bied van de opleiding. Daar zitten nog te veel leemten en dat is gevaarlijk. Want waar strakg het aantal vakantiegan gers verveelvoudigd zal zijn, stijgt de behoefte aan goede voorlichters, aan reismensen die weten waar zij over praten en die weten wat zij de toerist verkopen. Ik ben daarom blij dat er aan die opleidingen wat gedaan gaat worden." ANWB-adjunct-directeur drs. D. J. Engelen reageert ermee op het vandaag bekendgemaakte initiatief van een aantal toeristische organisa ties (waaronder de ANWB zélf, plus onder meer de ANVR, de ANVV. het Nationaal Bureau voor Toerisme, het Nederlands Wetenschappelijk Insti tuut voor Toerisme en enkcie bedrij ven) om tot dc oprichting te komen van een Stichting Vakopleidingen Toerisme en Rekreatic. Doel ervan is de bestaande cursus sen te coördineren en nieuwe cur sussen in te richten en tegelijkertijd een einde te maken aan de verwar ring en onduidelijkheid, die een ge volg is van de te hooi en te gras ontplooide initiatieven om toeristi sche opleidingen te creëren. Waarschijnlijk al in 1972 zullen onder auspiciën van de nieuwe stichting dagcursussen worden geor ganiseerd, zowel voor de toeristisch informateur(trice) als voor de reisa gent, de gids, de hostess en de reis leider. Middelbaar Belangrijk vooral vindt directeur Engelen, dat daardoor ook de moge lijkheid ontstaat iets op middelbaar niveau te gaan doen. „Op dat gebied is er eigenlijk nog niets. We hebben het NWIT in Breda voor het hogere kader een opleiding, die nu in middels een gezicht heeft gekregen maar daaronder zitten we met een groot gat. Mogelijkheden voor opleiding van middelbaar kader zijn er niet. Dat gaat nu straks verande ren en dat is belangrijk. We zitten in de reiswereld te springen om zul ke mensen". Dat ook de overheid bij de organi satie >van opleiding betrokken zal worden, lijkt drs. Engelen niet on waarschijnlijk. „Er is hiervoor al een werkgroep gevormd door de mi nisteries van onderwijs, economische zaken en CRM. Aan de nieuwe Stichting zal deze straks een uitste kende gesprekspartner hebben om dat in die stichting vrijwel alle gele dingen op toeristisch gebied een plaats hebben". Eisen natuurzuivere pepermunt De ANWB-directeur ziet in het ini tiatief eveneens een mogelijkheid orn te komen tot een stroomlijning van het reiswezen. „Het is toch eigenlijk bespottelijk, dat in een zo belangrijke wereld als die van het toerisme nog nauwelijks regels be staan. Iedereen, die reizen wil orga niseren kan dat. Het lijkt mij drin gend nodig, dat aan mensen, die zich in de branche begeven, eisen van vakbekwaamheid worden gesteld. De vraag is nu alleen: wélke eisen. Als er straks voldoende opleidingen zijn, wordt dat natuurlijk makkelijker. Dan kan je een adspirant-reisbu- reauman gewoon verplichten een di ploma op zak te hebben als hij een eigen bureau wil beginnen". Voorlichting Verbetering van dc kwaliteit van het kader en betere voorlichting: dat zijn de belangrijkste doelen, die de stichting beoogt. Voor de vakantie ganger betekent dat: betere reizen. Ook drs. Engelen geeft toe, dat er nogal wat klachten zijn al noemt hij het aantal niet zorgelijk hoog. „Die klachten zijn een recht- treeks gevolg van de exolosieve uit breiding van het pakket reizen, dat wordt aangeboden én natuurlijk, het gebrek aan een goede staf bij veel bureaus". Dat daarin verande ring korrit, vindt hij een zaak van de eerste orde. Hij bepleit ook een betere voor lichting in de gidsen („ik vind het niet juist die misleidend te noemen, maar onzorgvuldig is ze vaak wél") en een stroomlijning van het reiswe zen door schaalvergroting. „Ook dat kan tot grotere duidelijkheid leiden in deze vrij onoverzichtelijke we reld. Duidelijkheid, die ook de klant ten goede komt". Informeren Overigens vindt hij. dat niet al leen aan de kant van de reisorgani satoren veranderingen nodig zijn. Ook de vakantieganger zelf zal er wat voor moeten doen om de kwali teit van de reizen te verbeteren. Zijn advies aan toeristen: „bereidt u beter voor op de vakantie, koop niet maar lukraak een reis, maar in formeer van tevoren zorgvuldig. Bij de goede reisagent die geeft ob jectieve informatie bij de ANWB of bij de Consumentenbond. Dat kan teleurstellingen voorkomen. En ook: neem na afloop van de vakantie eens contact op met het bureau, zeg wat er verkeerd was. maar laat het ook eens wetèn aals u positieve reacties hebt. Drs. Engelen: „Ik vind, dat dit nog onvoldoende gebeurt. Het reizend publick beseft niet genoeg dat het bureau er van leert en dat het het reisprogramma van het volgend sei zoen ten goede komt".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5