MARIA -DEVOTIE WORDT WEER IN r Prof. dr. W. D. Jonker in Polchefstroom benoemd Arme landen en ni donors moeten strategie bepalen Geheim onderzoek naar activiteiten van Wurmbrand rrico Uw probleem is het onze Moeilijke beslrsLig Bisschop wil trouwen PAUS LAAKT BRAZILIË Daniël de Lange: Zij kan ons de ware menselijkheid leren Ongeboren kind citeert Koran BEROEPINGSWEI a Een woord voor vandaag ICCC ROEPT OP TOT PROTEST In hel derde hoofdstuk van het Marcus-evangelie wordt ons een merkwaardig beeld getekend. Uit alle streken komen de mensen met hun kwalen op Hem af. Zij dringen op Hem aan, willen Hem aan raken. De situatie wordt zo erg, dal Christus genoodzaakt wordt de discipelen opdracht te geven een „vluchtschip" in de buurt gereed te houden. Wij kunnen met onze kwalen Christus onder de voet lopen. Christus kwam om mensen de weg lot God te wijzen, om hen te vertellen van een wereld vol gerechtigheid, om wat profeten in hun stoutste dromen hadden gezien te verwerkelijken. Christus kwam niet om mensen te genezen van hun kwalenmaar om hen het Ko ninkrijk van God binnen te doen treden. En in dat Koninkrijk is geen plaats voor kwalen. De genezingen die de Heiland verrichtte zijn de uiterlijke tekenen van een nieuwe tijd. God laat zien hoe de mensen kunnen worden onder Zijn heerschappij. Maar vaak zoekt de mens alleen maar genezing van zijn kwalen en wil hij niet buigen voor Gods troon. Vaak wil de mens alleen maar bevrijd worden van de machten die over hem heersen, maar geen dienstknecht des Heren zijn. Wie alleen maar bevrijding zoekt voor zijn kwalen drijft Christus in de boot en blijft zelf eeryaam achter. Wc lezen vandaag: Johannes 3 vers 22 tot 36. AMSTERDAM De Conferentie van Europese Kerken heeft een speciale commissie benomd, die een onderzoek moet gaan in stellen naar de activiteiten van de Roemeense predikant Richard Wurmbrand. Deze commissie komt volgende week woensdag bijeen in een vergadering, die een strikt vertrouwelijk karakter draagt. Het is de bedoeling, dat de commissie de resultaten van haar onderzoek ter kennis zal brengen van de 89 aangesloten kerken in Oost- en West-Europa. Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres vooraien te rij n. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bfi te sluiten. Een se lectie nit de antwoorden pu bliceren we in deze rubriek. Vraag: Hoe vetvlekken en limo nade te verwijderen van een witte muur (met veegvaste pasta)? Antwoord: De uitdrukking veeg- vast wijst op een preparaat, waarin kalk vermengd is. Het lijkt ons het beste de vetvlekken zo diep moge lijk uit te schuren met schuurpapier of weg te krabben met een scherp mesje. De limonadevlekken behan del met lauw water en een sponsje. De oneffenheden bijvullen met de zelfde (onvermengde) pasta (die gaatjes moet en natuurlijk niet te diep zijn, want dan moet u iets van gips of albastine gebruiken). Glad- schuren en overrollen met de eerder gebruikte pasta. Het materiaal is niet duur en het is een gemakkelijk werkje. Dus rol een flink gedeelte van de wand erbij, dan ziet alles er weer netjes uit. Vraag: Ik heb een groot oud schil derij. Wie is de schilder L. Cox a.b.c Het is een zeegezicht. Antwoord: Naar deze schilder, die niet in onze handboeken voorkomt, is enkele jaren geleden in deze ru briek vergeefs gewaagd. Wel is er een Engelse schilder mét de naam Cox en een jonge Belgische schilder, doch beiden hebben andere voorlet ters. Vraag: In de vakantie kon ik bij een antiquair een ring kopen, die uit Siam afkomstig was. Het was rood goud bezet met opaaltjes en robijn tjes. Hoeveel karaat is dat goud en is het aan te bevelen dit te kopen? Antwoord: Wij kennen noch de antiquair noch de ring. Ongezien kan men de echtheid van goud niet con troleren. Nog minder kan men na gaan hoeveel karaat het is. Hetzelf de is het geval met de stenen. Heeft ment die in bezit, dan kan men bij een goede juwelier of bij het geolo gisch museum, Hooglandse Kerkstr. 17, Leiden (waar zeer goed epertises verricht worden) de stenen laten keuren. De kosten zijn niet hoog. Wij raden u aan alleen te kopen, wan neer u heeft kunnen nagaan of het een bonafide antiquair is. Vraag: Mag een man, 55 jaar oud en afgekeurd voor gemeentedienst voor 80 procent, bijverdienen? Hij krijgt een uitkering van het Burger lijk pensioenfonds en zou thans een paar uur per dag kunnen werken. Antwoord: Als u uit eigen bewe ging gaat werken, blijkt dat het in- validiteitspercentage herzien kan worden. Inderdaad kan dit geschie den, als blijkt dat u tot werken in staat is. Vraag: Kan een druiveboom drui ven voortbrengen zonder gebloeid te hebben? Antwoord: Neen. Volgend jaar maar goed opletten en dan zult u de niet opvallende bloeiwijze zelf con stateren. Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen die beteke nen: 1. medeklinker. 2. spil van een wiel. 3. deel van de mond. 4. evenzo. 5. zuiver ge wicht, 6. borg. Bij juiste oplossing vormen de beginletters de naam van een vis. Oplossing «orige puzzel I krach. 2 omega. 3. nodig. 4 Irene. 5 noord. 6. gerei, 7. sedes. KONINGSHAGEDIS De boekenweek is voor iedereen. niet vergeten- frico tien Deze joto werd wereldbe roemd. Wurmbrand trok tijdens een ondervraging door een sub commissie van de Amerikaanse senaat in 1966 zijn overhemd uit om'te wijzen op de littekenen, die hij\ bij zijn martelingen in Roemeense gevangenissen had opgelopen. In Oost-Europa insinueert men, dat Wurmbrand „heel goed weet, hoe hij werkelijk aan die wonden gekomen is". De confe rentie van Europese kerken gaat nu een onderzoek instellen, om tot een meer evenwichtige be oordeling van de persoon en de activiteiten van Wurmbrand te komen. Dolle Mina verkoopt appels voor Stimezo AMSTERDAM Dolle Mina-Am- sterdam gaat 14 november appels voor een kwartje per stuk verkopen, waarmee zij een bijdrage wil leveren voor de in Rotterdam te bouwen abortuskliniek. De Dolle Mina's willen de verkoop in het algemeen houden voor Stimezo, de stichting voor medische zwanger schapsonderbreking. Het binnengeko men geld, dat eventueel niet voor de kliniek in Rotterdam gebruikt be hoeft te worden, zal in een fonds worden gestort, ten behoeve van minder draagkrachtigen, die abortus wensen, aldus deelde Dolle Mina Hennie de Swaan donderdagavond mee. Dit is bekend gemaakt door de in ternationale raad van christelijke ker ken (ICCC). Deze organisatie, die ge heel achter Wurmbrand staat, roept ieder op om te protesteren tegen wat zy „een schanddaad" en een „verra derlijke gang van zaken" noemt. De ICCC is er vooral verontwaar digd over, dat Wurmbrand zelf niet de gelegenheid zal krijgen, om zich voor deze commissie te verdedigen. „Hij moet heimelijk en sluw worden veroordeeld, waarbij de vernietiging van zijn goede naam moet worden beoogd." De ICCC heeft een brief in handen gekregen, die getekend is door Glen Williams, de secretaris-generaal van de Conferentie van Europese Ker ken (met het woord „vertrouwelijk" onderstreept). In deze brief worden vier aanklach ten tegen Wurmbrand naar voren ge bracht. Zijn activiteiten zouden scha delijk zijn voor de kerken in Oost- Europa. Hij maakt personen en struc turen van de kerken in het oosten verdacht. Hij heeft verwarring ge wekt in de kerken van West-Europa. Er zou een Wurmbrand-mythe ge schapen zijn. De ICCC wijst er in antwoord op deze beschuldigingen op, dat zij over documentatie beschikt van duizen den gevallen van beestachtige vervol ging van christenen in Oost-Europa. Deze zijn door Wurmbrand alleen be kend gemaakt. „De Wereldraad van Kerken heeft niet alleen gezwegen over deze ver volgingen, maar zij heeft de leugen verspreid, dat er godsdienstvrijheid bestaat in landen, waar de christenen de tong wordt uitgesneden of waar andere foltermethoden worden toege past. En nu zal er een vergadering van de Wereldraad van Kerken plaatsheb ben, niet om te protesteren tegen de gruweldaden van de communisten; niet om het op te nemen voor de martelaren; niet om de spionnen in de Wereldraad van Kerken te ontmas keren, maar om Wurmbrand te ver oordelen", aldus de ICCC. Deze organisatie ontkent, flat er een Wurmbrand-mythe zou bestaan. „Wurmbrand is voor ons niet meer dan een boodschapper, die ons de we derwaardigheden van onze vervolgde broeders heeft verteld. Hij heeft ons licht gegeven in een zaak, die de We- (Van onze kcrkredactic) KAMPEN Prof. dr. W. D. Jon ker, hoogleraar in de ambtelijke vak ken aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kam pen is benoemd tot hoogleraar in de dogmatiek aan.de universtieit van Stelleubosch in Zuid-Afrika. De vraag,of hy op deze benoeming in zal gaan is op het ogenblik nog he lemaal open, omdat het Zuidafrikaan- se gebruik wil, dat men zo'n benoe- Prof. dr. W. D. Jonker ming evenals dat voor een beroep van een predikant geldt kan aan nemen of ervoor kan bedanken. Willem Daniël Jonker heeft de Zuidafrikaanse nationaliteit. Twee jaar geleden ving hij zijn arbeid in Kampen aan. Tevoren was hij predi kant bij de Nederduits Gereformeer de Kerk van Zuid-Afrika, onder meer in Johannesburg en ook hoogleraar. Prof. Jonker is 41 jaar oud en promoveerde aan de VU bij prof. Berkouwer cum laude in 1955 op het proefschrift „Het mystieke lichaam en de kerk in de nieuwe rk theologie". In Zuid-Afrika was hij een leiden de kerkelijke figuur. Zo was hij lid van de GOS in Potchefstroom en van 1959 tot 1965 actuarius van de Trans vaalse synode. Inzake het rassen vraagstuk neemt hij een uitgesproken kritisch standpunt in. Een van de redenen waarom hij voor zijn benoeming in Kampen koos was „dat hij hier in het kookpunt van het theologisch gesprek kon staan, hetgeen je in Zuid-Afrika mist omdat daar o.m. de aandacht wordt afgeleid door het apartheidspro bleem". Regering wil geen prijsstop stookolie AALSMEER De regering is niet bereid een prijsstop voor zware stookolie af te kondigen, omdat daardoor de invoer van olie in Neder land in gevaar zou kunnen komen. Dit zei gisteren secretaris van het Landbouwschap drs. M. J. A. Camps op een hearing in Aalsmeer over de i door de stijgende olieprijzen in de I bloemisterij ontstane moeilijkheden. reldraad van Kerken geheim heeft gehouden." Demonisch Het is bekend, dat men zich in de Oosteuropese kerken in toenemende mate zorgen maakt over de activitei ten van Wurmbrand, die in 1965 Roe menië verliet en sindsdien de wes terse wereld doortrekt met zijn verha len over de „ondergrondse kerk" in het oosten. Enkele maanden geleden wijdde „Evangelikus Elet", het weekblad van de Hongaarse lutherse kerk, een lang artikel aan hem. Daarin werd Wurm brand „een pathologische verschij ning" genoemd, „een man, door een zucht naar macht en aanzien gedre ven". De wijze waarop hij over zijn eigen martelaarschap spreekt, bewijst volgens dit Hongaarse blad, „dët wij hier met een demonische verschijning te doen hebben". Wurmbrand heeft onder meer voor een commissie van de Amerikaanse senaat zijn bovenlichaam ontbloot om de wonden te laten zien, die hij „om Christus' wil" zou hebben opgelopen van de zijde van zijn martelaars. ASUNCION Een 62-jarige bis schop in Paraguay wil zijn ambt en zijn priesterschap neerleggen, om te kunnen trouwen. Bisschop Celso Pe- drozo van Itaugua heeft het Vaticaan al om dispensatie van de celibaats- gelofte, die hij meer dan veertig jaar geleden aflegde, gevraagd. Niet de traditionele zoetelijke Maria- voorstelling, zoals dit beeld bekranst met rozen, maar een Maria in dienst van het humanum, die de hongeri- gen spijs geeft en de heersers van de troon stoot. Zo'n Maria-devotie kan de oecumene volgens Daniël de Lange wezenlijk verrijken ROME Paus Paulus heeft tydens zyn wekelijkse audiëntie de martelin gen in Brazilië krachtig veroordeeld. Hij gebruikte zelfs het woord „bar baars". Hoewel de paus Brazilië niet met name noemde, was het duidelijk welk „groot land, dat momenteel de span ningen meemaakt van een sociale en economische ontwikkeling en dat'tot nu toe geëerd en beschouwd werd als vrij en wijs" hij bedoelde. De paus zei, dat de misdadige en onmenselijke politiemethoden, die ge bruikt worden om gevangenen tot be kentenis te dwingen, openlijk moeten worden veroordeeld. Zij zijn ontoe laatbaar, zelfs al worden ze gebruikt met de bedoeling recht te doen en de openbare orde te verdedigen. Het kan ook niet worden geduld, als er gebruik van wordt gemaakt door lagere instanties zonder het man daat van de hogere autoriteiten, die de verantwoordelijkheid dragen voor een dergelijke onterende onderdruk king. Het weer in Europa weer min. temp. neersl. Amsterdam zwaar bew. 7 2 Frankfort zwaar bew. 5 0.2 Genève zwaar bew. I 0 Innsbruck regen 3 4 Kopenhagen onbewolkt 3 0 Locarno licht bew. -2 0 Londen zwaar bew. 6 0.1 München regen 2 8 Parijs zwaar bew. 2 0 Rome onbewolkt 7 0 Wenen zwaar bew. 5 0.1 Ziirich regen 3 lil Hierover schrijft Evangelikus Elet: „Voor een getuigenis voor Jezus Christus loopt men in de communis tische landen geen wonden op. Ri chard Wurmbrand zal zich, als zijn memorie niet al te kort is, nog zeker herinneren, waar en waarom hij zijn wonden opgelopen heeft. Hij zal zich ook herinneren, dat zij niet een ge volg van een getuigenis van Jezus Christus zijn". Ondanks deze duidelijke insinuatie verzuimt het blad, om zijn lezers te vertellen, hoe Wurmbrand deze wonden dan wel gekregen heeft. Het blad beweert verder, dat de eerste keer, dat Wurmbrand tot ge vangenisstraf veroordeeld werd, in 1948, dat niets te maken had met de zaak van Christus, maar omdat hij onder de Duitsers eigen vrijheid ge kocht had door mensen van de ille galiteit te verraden. VISIE HEEFT WEIMG WEERKLAISK (Van onze kerkredactie) UTRECHT Na de onlangs ge houden conferentie van Montreux is er een zogeheten „Oecumenisch Ont wikkelingsfonds" van de Wereldraad van Kerken ingesteld. De directeur van dit fonds, de heer C. I. Itty, die een bezoek aan ons land bracht om met kerkelijke instanties, missie- en zendingsorganen en diverse interker kelijke hulporganisaties van gedach ten te wisselen, heeft over dit fonds een nadere uiteenzetting gegeven. De opzet van het fonds is grotere zeggenschap te geven aan de arme kerken over kerkelijke gelden voor ontwikkelingssamenwerking. Via het fonds zal een poging worden onder- lor b ||l nomen om de verantwoordelijkheid dit verband te verleggen naar de me kerken zelf. Want tot nu toe rustte de uiteindelijke zeggenscl over bijvoorbeeld welke project en niet wordt uitgevoerd bij de vende kerken, de donors. Via deze nieuwe strategie wil n nu de nadruk leggen op de zelfs" digheid, de eigen verantwoorde! heid van de arme kerken. In woord: de gerechtigheid. Overigens heeft deze nieuwe vil LEI zo verklaarde de heer Itty, nog n weinig weerklank gevonden bij donorkerken. De enige donorkerk een bijdrage gestort heeft in I nieuwe fonds, is de Remonstral Broederschap. De arme kerken da rER entegen zien bijna allen het bel ed/> van de nieuwe opzet in. Daar zijn het meer kerken die - het kleine - bijdragen stortten: Lutherse Kerk in Argentinië, Presbyteriaanse kerk in Argentii de Baptisten kerk in Birma enD/J, Orthodoxe kerk in Griekenland, r arme kerken gaan dus de rijke voo Het Oecumenisch Ontwikkelin fQpds werkt samen met bestaande ganisaties. Het fonds wil met werkwijze accentueren dat het alleen om economische vooruit), gaat, maar ook om de waardigi van de mens. Het is trouwens nie westerse welvaart die de derde reld als ideaal voor ogen staat, gerechtigheid dient aan maohtek te worden gegeven. Dat is in overe stemming met wat de bijbel leert. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De bekende rooms-katholieke progressieve publicist Daniel de Lange heeft in het maandblad Wending een pleidooi gehouden voor een her leving van de Maria-devotie. Maria kan ons de ware mense lijkheid leren, schrijft hij. De Lange noemt de verminde ring van de Maria-devotie als reactie begrijpelijk, maar niette- i min een verarming van de :id] end kbil ;]«i, rsje, He: il, 1 erre ki ak esai n kett k, cwa in en, pter n P. I v erjc lil rug het iifcen, roei De kerken in de derde wereld ten -ook een aspect van de zaak gelegenheid krijgen om fouten te ken, om op die manier daarvai leren. Met klem vraagt de heer deze verantwoordelijkheid ook terdaad aan de arme kerken te ge1 Het Oecumenisch Ontwikkel: fonds moet als een experiment den gezien. Enkele landen, waaroi Indonesië en India zijn voor dit periment uitgekozen. DJAKARTA Een groep m^or i onder leiding van dé gynaecoL^ prof. Sarwono heeft woensdag_asn Djakarta de 23-jarige mevrouw Tr Saharafonna, echtgenote van een kenman, onderzocht, die zegt al °®lt maanden zwanger te zijn van heel bijzonder kind. Het praat alleen, maar citeert ook de korai en geeft de ouders raad. Onlangs st veel het paar een reis naar West-Di vee| land uit „op advies van de baby". De medici hebben meegedeeld het onderzoek wordt voortgezet, afloop zal een communiqué woi °F uitgegeven. Woensdag wilde men niets zeggen. hte gen Het kabinet is verdeeld over zaak. Minister van buitenlandse ken Adam Malik en de ministers e be: religie en sociale zaken zouden b ren tot degenen die het fenon ernstig nemen. Malik zégt het zelf te hebben horen bidden. De ouders zeggen al diverse bul landse specialisten te hebben ger pleegd, maar niemand kon het schijnsel verklaren. Voordecen staat een bezoek aan West-Duits op het programma. Aldus Reuter. authentieke christelijke traditie. Verarming ook en vooral voor de oecumenische gemeenschap. Gaat men immers uit van de huidi ge visie dat de oecumene der kerken geen reductie tot een massieve een- heidskerk mag betekenen, maar een gemeenschap van kerken d.ie elkaar onderling aanvullen met hun ver schillende tradities, dan schept dat voor de kerken ook de verplichting, dat van het eigene, dat zij ten behoe ve van allen beheren, niets verloren mag gaan. Medewerking Dat geldt ook voor de heilswerke- lijkheid van Maria en de heiligen, welke door de romana en de ortho doxie bewaard is. Want achter alle mistekenende folklore en wanstaltige praktijken blijft de werkelijkheid zichtbaar: dat de Geest werkt in de geschiedenis en dat de mens door de Geest tot dat werk' geroepen wordt. Aan Maria wordt duidelijk, dat het binnentreden van de Heer in de ge schiedenis de onvoorwaardelijke be reidheid. en wel een actieve bereid heid van de mens vereist. De zoetsappigheid van vele voor stellingen van de moeder Gods doet zeker geen recht aan de bijbelse wer kelijkheid. De Romeinse liturgie heeft op dit punt een scherpe speurzin. In het nieuwe formulier (van 1950) voor het feest van de opneming van Ma ria wordt verwezen naar Judith (aan wie een van apokriefe boeken is ge wijd - red.). Gods wil geschiede en desnoods moet dan het hoofd van Ho- lofernes maar worden afgehakt. Een onbevangen lezing van het eer ste hoofdstuk van Lucas laat zien, dat deze liturgische nevenschikking van Judith en Maria niet uit de lucht gegrepen is. Zes verzen na het „mij geschiede naar uw woord" begint de lofzang van Maria, waarin de heer sers van de troon gestoten, de kleinen verheven, de rijken weggezonden en de hongerigen met spijzen overla den worden. Daarmee is het als met de mens wording: Gods zoon wordt mens, maar dank zij de instemming van Maria; God verheft de nederigen en stoot de heersers van hun troon, maar dit Godswerk is ook Judiths of Ma ria's werk. Hongerigen spijs Maria weet wat het binnentreden van de zoon Gods in de geschiedenis betekent: dat degenen die de roep verstaan en trouw blijven, de honge rigen spijs gaan geven en de heersers van de troon gaan stoten. En dat niet in overdrachtelijke zin, zodat er van de Schrift niets anders overblijft dan een ontroerend plaat jesboek. Het gaat hier om concrete zaken, die geen uitstel kunnen lijden. Zoals dan ook de afloop heel con creet is: doende wat van haar ge vraagd wordt verliest Maria alles wat ze is en heeft. Daarin wordt het Rijk zichtbaar in al zijn harde werkelijk heid; daarin wordt zij zelf in haar totale menselijkheid onvergankelijk deel van het Rijk. Aldus Daniel de Lange. NED. HERV. KERK Beroepen te Beverwijk, J. I Knottnerus te Delfshaven; te versum en te Hollandscheveld, R van de Hoef te Papendrecht; te demsvaart, F. I. Verbaas te Ugchi te Jaarsveld (toez.), A. van Brum len te Hierden; te Nieuweroord, G. G. van Voorthuizen te Wa. burg; te Wageningen, H. B. van Steen, geest verz. jongenhuis te H< derloo. Aangenomen naar Nijkerk op Veluwe (vac. P. de Jong), S. P Assenberg te Veenendaal. GEREF. KERKEN (vryg.) Beroepen te Zwijndrecht—G Lindt, C. Bijl te Hilversum. >rd, lan -an T H VRIJDAG 23 OKTOBER

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2