iTEUN AAN JOEGOSLAVIË I I Nixon sprak Commentaar Veiliger rijden op de bromfiets in Chili Amerikaanse generaals gevangenen van Russen Het Kwartet President Tito en echtgenote vertrokken Ruimer akkoord met EEG via Den Haag anden tussen beide anden aangetrokken Nood toestand na aanslag Actie onder de jeugd Coördinatie WKÊÊÊÊ (rita) het wier Meer zon Mieowe Leidse Courant recteur: F. Diemer ofdredacteur: Dr. E. Diemer Vrijdag 23 oktober 1970— 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" :dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koningin Juliana en prins Bernhard zijn door president Tito uitgenodigd een tegenbe zoek aan Joegoslavië te brengen. Dit blijkt uit het slotcommuniqué, dat gistermiddag naar aanleiding van het staatsbezoek is uitgegeven. (V an onze speciale verslaggever) )EN HAAG 1 In het vertrouwen dat de Nederlandse regering oegoslavië zal steunen om tot een ruimere overeenkomst mei Ie EEG te komen als het driejarig contract afloopt, is president 'ito met zijn echtgenote, mevrouw Jovanka Broz, vanmorgen aar Belgrado vertrokken. Het presidentiële paar werd uitgeleide gedaan door koningin uliana en prins Bernhard. Precies om half tien vertrok het liegtuig een Cara veile van de Joegoslavische luchtvaart- ïaatschap JAT .van de vliegbasis Ypenburg, waar zich bij- a.hetzelfde ceremonieel herhaalde als tijdens tte aankomst insdag. het afscheid kregen ook alle tschappen van de rijkspolitie, die presidentiële paar vier dagen per or hebben begeleid, een hand Ze iden op het plaform opgesteld, oen het vliegtuig opsteeg dook een Starfighters uit het dichte ;endek óm de Caravelle tot de te vergezellen. MEUBEL DISCOUNT NV. -LEIDEN IN DE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRU5 LNTIAGO In Chili is vannacht noodtoestand aangekondigd na een islag op de opperbevelhebber van leger, generaal René Schneider, te werd ernstig gejvond in een tenhuis opgenomen. Een groep ge pende mannen had hem bescho toen hy in zijn auto op weg was ar zijn kantoor. Waarnemers zijn van mening dat aanslag deel uitmaakt van een hts komplot om te verhinderen dat erdag de linkse kandidaat Salva- Allende tot president wordt ge ien. Zijn verkiezing wordt vrijwel ter geacht sinds de christen-demo ten deze week hun steun voor zijn ïoeming toezegden. Generaal Schneider is een zeer ede vriend van Allende. Hij werd 1969 benoemd tol opperbevelheb- r. na een opstand van een tank- iheid tegen het christen-democra- che bewind van de aftredende pre- lent Eduardo Frei. President Frei verklaarde gister- ond dat de regering maatregelen nemen om de verkiezing normaal laten doorgaan. In de hoofdstad en in de provincie ntiago is de avondklok ingesteld, leen voertuigen van het leger, de litie en openbare diensten mogen in nachtelijke uren langs de weg zijn. dereen die het verbod overtreedt, 1 gearresteerd worden. Het officiële bezoek van het Joe goslavische staatshoofd heeft precies vier dagen geduurd. De kenmerken waren regen en storm, hartelijkheid en openhartigheid, zomede een stren- ge bewaking. Een vlucht boven de Deltawerken, die met twee reuzen- helikopters zou worden ondernomen, moest vanwege het ongunstige weer worden afgelast. Europese veiligheid Uit het slotcommuniuè blijkt dat president Tito koningin Juliana en prins Bernhard uitgenodigd heeft voor tegenbezoek, In het communiqué wordt naar voren gebracht dat Nederland en Joe goslavië het noodzakelijk achten dat de samenwerking tussen de Europese landen wordt gestimuleerd, en dat zij blijven ijveren voor de veiligheid van Europa. De crisis in het Nabije Oos ten dient op vreedzame wijze te wor den opgelost, waarbij beide partijen als uitgangspunt nemen de resolutie Woensdagavond begonnen de leerling-verpleegsters Joan Tim mermans (18) links en Ma rian den Hartog (18) een kruip- tocht van de Verenigde Zieken huizen te Zutphen naar het vor mingscentrum Kevenherg in Ren- kum. Het doel is een wedden schap van 200 gulden voor elk van de twee meisjes te winnen. Negen vrouwelijke en drie man nelijke collega's, die Jonn en Marian uitdaagden, wandelen mee voor de proviandering. van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967. „Het staatsbezoek heeft weer eens aangetoond", aldus de gezamenlijke verklaring, „hoe hartelijk de betrek kingen zijn tussen Nederland en Joe goslavië, en heeft nog eens de na druk gelegd op het gemeenschappe lijk verlangen van beide landen, een constructieve bijdrage te leveren aan de vrede en de internationale samen werking". President Tito heeft de afgelopen dagen o.a. besprekingen gevoerd met premier De Jong, minister Luns, staatssecretaris De Koster, drs. De Pous (voorzitter van de Sociaal-eco nomische raad), zomede met de leden van de vaste commissies voor buiten landse zaken van de beidg Kamers der Staten-Generaal. Staatssecretaris De Koster lichtte gisteren in Amsterdam toe, dat het Joegoslavische staatshoofd de hulp heeft ingeroepen van de Nederlandse regering om tot een ruimere over eenkomst met de gemeenschappelijke markt te komen als het driejarig contract van Belgrado met de EEG afloopt. Hem was toegezegd dat Den Haag zich hierover intensief zal be raden. In hetzelfde gesprek met de pers zei premier De Jong grote bewonde ring te hebben voor de wijze waarop president Tito zijn land altijd heeft geleid. „Joegoslavië", zei hij, „is een brand punt waar verschillende problemen samenkomen. Het neemt in de com munistische en niet-gebonden landen een belangrijke plaats in, terwijl het voor de betrekkingen met het Nabije Oosterï eveneens van grote betekenis is". Per trein heeft president Tito gis teren Eindhoven bezocht en daar een deel van de Philipsfabrieken bezich tigd. Hij was getuige van enkele verbluffende demonstraties op akoes tisch en filmisch gebied en bewon derde de kleinste bandrecorder en de nieuwe kleurentelevisie. Ir. Frits Philips sprak in zijn wel komstwoord over de groei en de op bouw van het bedrijf, waarbij hij bij zondere aandacht schonk aan de werkgemeenschap (alleen in Neder land 95.000 man), en de rechten, wel ke deze bezit. Opgesloten In de kleurentelevisiebuizenfabriek heeft een aantal Joegoslavische jour nalisten zo lang ineen geblokkeerde lift opgesloten gezeten, dat zij de rondgang van hun president totaal misten. Mevrouw Jovanka Broz. begeleid door prinses Margriet, heeft gisteren in de namiddag nog een bezoek ge bracht aan het hoofdstedelijke Emma- kinderziekenhuis. Hartelijke kennismaking Mevrouw Jovanka Broz bracht gistermiddag, begeleid door prin ses Margriet, een bezoek aan het hoofdstedelijke Emma-kinderzie- kenhuis. De foto laat zien hoe hartelijk de kennismaking was: de echtgenote van de president knuffelt een van de patiëntjes, die zich vol vertrouwen tegen haar schouder nestelt. WASHINGTON Een belangwek kende bespreking, zo noemde de Rus sische ambassade de besprekingen tu9sen president Nixon en de Rus sische minister van buitenlandse za ken Gromiko op het Witte Huis giste ren. Het was ook voor het eerst dat Nixon zich onderhield met een hoog waardigheidsbekleder van het Krem lin. Zij spraken over belangrijke in ternationale vraagstukken zoals de crisis in het Nabije Oosten, het vre desinitiatief van Nixon voor Vietnam, de kwestie-Berlijn en de Europese veiligheid. Bij dit gesprek waren ook aanwezig de Russische ambassadeur in de VS, Dobrynin, minister van buitenlandse zaken Rogers en Nixons adviseur I voor veiligheidszaken Kissinger. DE OVERHEID is dc laatste jaren nogal eens geconfronteerd met ver langens waarbij niet of onvoldoen de werd duidelijk gemaakt op welke wijze de realisering ervan zou kunnen worden gefinancierd. Daaraan hebben talrijke groeperin gen en personen (niet in de laatste plaats politici) zich „schuldig" ge maakt, en in gevallen dat wèl een middel tot financiering werd aan gegeven werd maar al te vaak eenzijdig gewezen op de mogelijk heid van verlaging der defensie- lasten. Slechts zelden wordt het middel va» belastingverhoging genoemd, het geen op zichzelf overigens wel be grijpelijk is, want wie dat woord hanteert loopt het gevaar door het volk (dat zich toch al zo door de fiscus geplaagd voelt) te worden verguisd. De drie vakcentrales hebben dat ri sico nu genomen bij de presenta tie van het nieuw gezamenlijk aktieprogram, waarin zoals ge bruikelijk een lange reeks van wensen wordt opgesomd. Tegelijk met dat wensenpakket heeft de vakbeweging duidelijk gemaakt, dat er slechts één mogelijkheid is om een verschuiving van de parti culiere bestedingen in dc richting van meer collectieve voorzieningen tot stand te brengen, namelijk een jaarlijkse kleine belastingverho ging. De vakcentrales denken daarbij aa» drie verschillende variaties, waar uit zijn hun leden een keuze zul len laten maken, om daarna een van de drie als een acceptabele op lossing te presenteren. Vooropgesteld uiteraard, dat de Ne derlandse werknemers bereid zijn zich ter wille van de collectieve voorzieningen een loonoffer te ge troosten. Overigens zullen ook andere groepe ringen voor zo'n offer komen te staan, waarbij we alleen maar be- i hoeven te wijzen op de inkomens herverdeling ten gunste van het looninkomen die met het geheel gepaard aal gaan. Ook van werkgeverszijde zijn on- j langs voorstellen gedaan om tot een verruiming van het nationaal budget te komen. Deze voorstellen beperkten zich evenwel tot 1971 en hadden hoofdzakelijk betrek- I king op bezuinigingen in dc over- UTRECHT De vereniging „Vei lig Verkeer Nederland" (het voorma lig verbond voor veilig verkeer) zal de komende maanden het veilig rijden van de bromfietsjeugd gaan bevorderen. De jeugd zal worden opgezocht in haar eigen omgeving: in sociëteiten, waar „Brom-in's" worden gehouden, bestaande uit discussies en een ver- keersquiz met een bromfiets als prijs. Verder zal een krant worden uitge geven en zullen er films worden ge draaid. Uit een onderzoek is gebleken dat 85 pet van de bromfietsjeugd (jon geren tussen 16 en 24 jaar) positief staan tegenover de problemen, ver bonden aan het gebruik van een bromfiets. Vriendelijk verzoek om niet zelf het abonne mentsgeld te gireren, maar de accept girokaart af te wachten en uitsluitend daarmee te betalen. De voorzitter van de vereniging, prof. ir. A. Heetman, zei dit vandaag op de in Utrecht gehouden algemene vergadering. ..Deze 85 pet is", aldus prof. Heet man, „zich bewust van de onveilig heid van hun vervoermiddel, heeft een reëel inzicht in de mening van anderen over zichzelf, is bereid aller lei maatregelen te nemen die de ver keersveiligheid bevorderen, maar die henzelf in hun vrijheid op de weg beknotten en sluit de ogen niet voor de feilen van hun leeftijdsgenoten'. De mentaliteit van circa 15 pet is echter „negatief in de ogen van „Veilig Verkeer Nederland". Deze groep is aan een uitgebreide ana lyse onderworpen. Hierbij bleek dat de groep zich van de rest onder scheidt doordat de gemiddelde leef tijd iets lager is. Er komen meer personen in voor die behoren tot grotere gezinnen, ze wonen veel meer dan het totaal in de grote steden en komen voor een groot deel uit de hoogste welstands klasse. Zij hebben aanzienlijk meer brom fietsongelukken gehad dan het to taal, staan afwijzend tegen het dra gen van een valhelm en rijden meer op bromfietsen met een koppeling, aldus prof. Heetman. Er leven onder een volk in het dichtst bewoonde land ter wereld talrijke reële wensen op het collectieve vlak, waarbij allen gebaat zijn. De vervulling van al die verlangens zal echter slechts summier en inci denteel kunnen worden gereali seerd en zich bovendien over wel licht te lange termijn uitstrekken, indien niet gekomen wordt tot een tweeledige coördinatie op nationaal niveau met inspraak van alle be trokkenen. Coördinatie in de opstelling van nood zakelijke voorzieningen (bij voor keur met prioriteiten) en coördina tie in de opstelling der mogelijkhe den om die voorzieningen ook inderdaad te kunnen treffen. Er liggen inmiddels zoveel ver langens en suggesties ter financie ring op tafel, dat de tijd gekomen is om deze coördinatie met spoed tot stand te brengen. De Tweede-Kamerleden Franssen en Laban hebben vragen gesteld over de sluiting van zwembaden op zondag. Volgens Ged. Staten van Zuid-Holland handelen gemeenten die hun zwem bad op zondagen gesloten houden, in strijd met dé geest van de zon dagswet. De Kamerleden willen we ten of de ministers deze opvatting delen. WORTELNOTEN SECRETAIRE 1015,— BLOEMMAHONIE uitvoering 705, ITALIAANS DAMESBUREAU 1150,— U kunt zeker uit 12 verschillende modellen keus maken w.o. ook het beroemde Castle Furniture eiken stijlbureau. Exclusieve Interieurs BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Toestel landde in Sowjetunie MOSKOU De twee Ameri kaanse generaals Scherrer (57) en McQuarrie (45) worden op het ogenblik door de Russen vastgehouden in het Armeense plaatsje Leninakan waar hun toestel gisteren door twee Migs gedwongen werd te landen na dat het het Russische luchtruim zou hebben geschonden. Volgens de Turkse generale staf was de tweemotorige Beachcraft U-8 waarmee de generaals en nog twee andere officieren een inspectietocht langs Turkse militaire installaties maakten, in slecht weer uit de koers geraakt. Het Russische persbureau Tass meldde dat er een onderzoek wordt Ingesteld. Het Kremlin liet Washington offi cieel weten dat Scherrer en McQuar rie in goede gezondheid verkeren. Evenals majoor luchtmacht Russel en de Turkse kolonel Déneli. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft toestemming gevraagd het viertal door een consulaire amb tenaar te laten bezoeken. Het State Department deelde mee, dat Scherrer en McQuarrie „een normale inspec tiereis langs Turkse legeronderdelen" maakten. Het tweemotorige toestel werd woensdag boven de Turks-Russische grens vermist. Men vermoedde toen al dat de Beachcraft op Russisch ge bied was geland. In Washington houdt men rekening met de mogelijkheid dat de Russen de twee generaals willen uitwisselen tegen de kapers die op 15 oktober een Russisch lijntoestel naar Turkije dwongen te vliegen. Generaal-majoor Edward Scherrer is hoofd' van de Amerikaanse militaire missie in Tur kije; zijn ranggenoot Claude Monroe McQuarrie militair attaché bij de Amerikaanse ambassade in Ankara. De mensen worden zelden beter wanneer ze geen ander model hebben om na te vol gen dan zichzelf. GOLDSMITH ..Jullie moeten wel weten, dat ik liicr niet had hoeven tc stnan, als ik gezegd had, hoe het werkelijk gegaan is." DE BILT Weersverwaching tot zaterdagavond: Aanvankelijk weinig bewolking met in het binnenland plaatselijk nacht vorst. Morgen geleidelijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind krimpen naar west tot zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. DE BILT Boven de Golf van Biscaje handhaaft zich een hogedrukgebied Dit hogedruk- gebied heeft inmiddels een uit loper gekregen ia de richting van Scandinavië. .Tegelijkertijd kwam in de hogere niveaus iets minder koude lucht boven onze omgeving, zodat de buiigheid vandaag verder afnam. Vooruitzichten voor zondag: rustig en overwegend droog herfstweer. In cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: omstreeks normaal, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar) slygend. Zon en maan 24 oktober: zon op 7.20; onder 17.28; maan op 0.43; onder 15.36; 30 oktober N.M. Hoog water Hoog water: 24 oktober: Rot terdam le getij 0.05, 2e getij 12.29; Scheveningen 10.47-23.21; Vlissingen 9.37-22.10; Willemstad 0.43-13.23. de rotterdammer - nieuwe leidse courant nieuwe haagse courant - dordts dagblad (L»t - Het R'dam. W.di Withitr.25 Tal.116588 telex 21431 Kintofin te 'i-Gravenhige, Leiden en Dordrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1