Scandinavische omroepen lijden onder geldgebrek l TV-COmmentaar Nordvisie moet redden F. de Boer overleden Vanavond praten over „yoga Scholieren bezetten Surinaamse studio KWARTEEUW VN IN DE ETHER Conferentie over vliegtuigkaping OBER 7 WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 N* Politiek speciaal op toelegde, was er gis- •avond heel wat politiek op de buis. Parlementariërs en ministers wissel den elkaar in bonte rij af. Kamervoorzitter Van Thiel nam er in zijn officiële zetel goed de tijd voor om uit te leggen waarom hij tijdens de uitgezonden debatten bij al te veel interrupties had gezegd: „Als dit zo doorgaat, laat' ik de tv afzetten." „Ik wil dat wij bij uitzending net zo de batteren als zonder camera's en dat wij niet voor de kijkers als cabaret optreden". Voorzitter Aarden van de PPR werd ondervraagd over het bedanken van de heer Bogaers als lid van de partij. De Kamerleden Van Schaik (KVP) lu I en Geurtsen (VVD) gaven hun me- \KT™ ning resp. tegen en voor de nieuwe richtlijnen voor de pornagrafie, en A daarna was freule Wttewaall van V T van Stoetwegen aan het woord over y f haar boosheid in de Kamer aangaande f f het voorstel om het parlement te la- ten discussiëren en adviseren bij de keus van een nieuwe minister-presi- dent. „Ik sprong onverhoeds op de kast en zit er nog. Ik ben nog kwaad. Als 'de Koningin moet worden geadvi seerd door ons intern gekonkelefoes, staat zij niet meer vrij. Dan wordt er getornd aan haar bevoegdheid en dat mag niet. Dat is zagen aan de po ten van de troon," betoogde zij ge- otioneerd. Bij de AVRO, later op de avond, erdedigde minister Bakker vlot en mversaagd zijn beleid inzake het af voeren van vuil via de Eems/Dollart naar cje Waddenzee: „Wij sturen niet te veel vuil naar de Dollart, wij pro beren hoe ver we kunnen gaan. Open water breekt het vuil af, de Wadden zee lijdt.daarbij geen enkele schade. Die paar dooie visjes vlakbij zegt niets, als het te veel zou worden, kun nen we andere maatregelen treffen, maar die zijn uiterst kostbaar en er is geen reden om dat geld nu al uit te geven. Het Duitse protest veront- rust mij niet, wij houden ons aan zeer duidelijke afspraken met de Duitsers. Hun kust lijdt in het geheel geen '•schade, ik ben verantwoordelijk voor het schoonhouden van de Waddenzee en dat blijf ik." Tenslotte zagen we nog flitsen van de chaotische toestand op het con gres over verlaging van de leeftijds grenzen waar de ministers Beernink en Polak vergeefs trachtten zich ver staanbaar te maken en begrip voor hun inzichten te vragen. 't Was me het politieke avondje 'wel. De beeldbuis blijft toch maar in structief en leerzaam. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Uit Scandi navië komen zowel alarmerende als hoopvolle berichten over de toestand bij de omroepen. Het nijpend geldgebrek moet op ver schillende manieren, maar steeds ten koste van kijker en luiste raar, worden opgelost. Daarte genover blinkt het licht van de hechtere programmasamenwer- king in Nordvisie-verband, dat compensatie kan geven. Zoals wij U onlangs meldden, heb ben Zweden, i Noorwegen, Denemar ken en Finland de koppen bij elkaar gestoken om door meer samenwer king het niveau van het totale pro grammapakket te verhogen en daar toe een secretaris voor de Nordvisie (zoals het landelijk samenwerkingsor gaan sinds jaar en dag heet) be noemd. Dit is de Fin Nils-Börje Stormbom, die machtiging heeft, eigen initiatie ven te ontplooien. Het was voor de landen nogal moeilijk, een algemeen aanvaarde figuur te vinden om met deze opdracht te belasten. Stormbom heeft vooruitstrevende ideeën en die zijn net nodig. Nieuws is, dat IJsland heeft meege deeld zich bij de Nordvisie te willen aansluiten. In dit land is de televisie nog maar net van de grond en men heeft de grootste moeite, de zenduren naar wens te vullen. Barrière Zo op het oog lijkt het aardig en nuttig, dat de Nordvisielanden komen tot co-produkties en uitwisseling van meer programma's, maar de taalbarrière is daarbij een groot struikelblok. Wij hier in Nederland menen altijd, dat de Scandinavische bevolking erg goed met eikaars taal overweg kunnen, maar dat is bepaald niet waar, al zijn er, evenals bijv. tussen de Nederlandse en de Duitse taal, iveel verwantschappen. Maar evenmin als elke Nederlander goed Duits verstaat, verstaat de Zweed Deens en de Noor Zweeds, om van Fins en de IJslandse taal maar niet te spreken. Het is dus niet mogelijk, dat de landen zo maar zonder meer eikaars programma's via het Nordvisienet overnemen. Op het gebied van actua liteiten gebeurt dit wel, maar dan steeds met eigen commentatoren ter plekke. Tot nog toe beperkte de program mauitwisseling en de samenwerking op programmagebied zich voorname lijk tot grote actuele gebeurtenissen, sport en quizzen, alsmede muzikale shows. Stormbom is daar niet zo gek op: hy vindt dat het accent minder moet liggen op het amusement dan wel by meer ernstige en diepgaande zaken, zoals documentaires, informatie over land en volk, sociaal-politieke zaken e.d. Wat hij voornamelijk wil bevorde ren zijn ook co-produkties .tussen twee landen; m enkan dan twee ver sies in taal maken. Later kan een derde of vierde land er een eigen vertaling bij vervaardigen. Zijn doel is voort, de aankoop van buitenlandse produkties zoveel moge lijk te beperken, voorzover deze al thans -uit niet .Nordvisielanden ko men. Benauwd HILVERSUM In Andijk, de ge meente waar hij vrijwel heel zijn le ven heeft gewoond en gewerkt en waar iedereen hem kende, is overle den de heer F. de Boer, oud-hoofd van de christelijke school en mede oprichter van de NCRV. Feike de Boer was een van de pio niers op radiogebied, die de stoot ga ven tot oprichting van de Ned. Chris telijke Radio Vereniging in 1926. Hij woonde in Utrecht de eerste vergade ring bij en toen de oprichting een feit was trad hij direct toe als lid van het 'algemeen bestuur. In de eerste jaren maakte hij zich uitermate verdienstelijk op het ge bied van propaganda voor de NCRV: op menige afdelingsvergadering en op propaganda-avonden in het land Dat het hoog tijd wordt voor een nieuwe krachtige aanpak blijkt mede uit het feit, dat de Scandinavische landen geweldig kampen met geldge brek. Al gaat het altijd om staatsom roepen, toch moeten evenals bij ons de gelden worden opgebracht door de omroepbijdragen. Zweden, Denemarken en Noorwe- voerde hij geestdriftig het woord. De NCRV heeft in haar groeitijd veel aan hem te danken gehad. Trouwens ook later, toen hij lange jaren bestuurslid bleef. Pas in 1966, toen de leeftijd hem parten begon te spelen, pam hij afscheid. Een van zijn grote verdiensten voor de NCRV was ook zijn stuwende kracht bij de oprichting en de uitbreiding van de NCRV-schoolradio. Feike de Boer was Ridder in de ■Orde van Oranje Nassau. Hij is 83 jaar geworden. gen zitten er het zwaartse voor. Nog steeds wijzen deze landen reclame in de ether af, hoewel er nu in Zweden wordt gefluisterd, dat er een wets voorstel in de maak is dat zich richt op invoering van tv-reclame binnen twee jaren. Voor dit winterseizoen heeft de Zweedse omroep rigoreuze bezuini gingen aangekondigd en inmiddels al ingevoerd. Deze bezuinigingen richten zich op de programmakwaliteit, niet op vermindering van zenduren. In de radio worden dure nieuwe buitenlandse platen zoveel mogelijk vermeden, men draait in overvloed oude Zweedse platen van voor 1945, omdat deze vrij van rechten zijn. De luisteraars hebben het maar te ne men. Er wordt voorts, ook in de televisie, beknibbeld op amusementsprogram ma's: die moeten zoveel mogelijk op een koopje gaan. Ook voor actualitei ten gaat men zelf minder ver weg: buitenlandse reportages kopen is voordeliger. Een oplossing te zoeken in het ver hogen van de luister- en kijkgelden valt niet in de smaak van het parle ment gen. Bij de stijging die op 1 oktober j.l. werd ingevoerd werd ook 12'/s pet. BTW berekend, zodat er ongeveer 15 gulden meer op tafel moest komen. In het vooruitzicht is al gesteld, dat op 1 april 1972 nogmaals een verho ging wordt geheven. Hoewel buurmans leed niet altijd troost, is het toch wel eens goed te weten, dat wij in Nederland (bij na tuurlijk ook gebrek aan geld voor de omroepen) er toch niet al te slecht voorstaan. Onze omroepbijdrage ligt, Europees gezien, aan de hoge kant van het gemiddelde. Betalen Het Deense parlement denkt hier anders over: de Denen hebben zojuist een forse verhoging van de omroep bijdrage ghad en krijgen op 1 april a.s. nog eens ongeveer 5 erbij te betalen. Het kastekort van rond 44 miljoen kronen (ongeveer 22 miljoen gulden) moet ergens door worden opgevan- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond begint bij de NOS-televisie het programma „Zienswijze" weer. Er geldt een nieu we formule: er wordt niet meer ge discussieerd over een bepaald onder werp dopr mensen van verschillende denkrichtingen, er zal één voorstan der zijn die drie kritische vragenstel lers tegenover zich krijgt. De eerste aflevering, vanavond van 10.40 tot 11.10 uur op Ned. 1 te zien, is gewijd aan yoga. Telkens, dus ook vanavond, wordt begonnen met de vertoning van een korte film, waarin de doelstellingen van de groepering worden weergegeven. Hieruit wordt één hoofdthema ge licht, waarop het programma wordt toegespitst. Degene die in de film op treedt zal in de studio aanwezig zijn om vragen te beantwoorden van mensen, die enige studie van het on derwerp hebben gemaakt en over het algemeen niet afwijzend, maar wel kritisch tegenover de kwestie staan. Vanavond is de woordvoerster me vrouw Kik, lerares van de Stichting Yoga Nederland en haar gespreks partners zijn mevrouw P. van Wa ve ren, heilgymnast, dr. H. Musaph, psychiater en drs. J. Vroemen, cultu reel antropoloog. Zoals gewoonlijk zal Jack van Belle als presentator fun geren. PARAMARIBO Leerlingen van middelbare scholen in Paramaribo waarvan de leraren nog steeds in staking zijn hebben gisteravond de studio van de Surinaamse televi sie bezet. Na een uur werd de be zetting opgeheven. Tijdens het voorlezen van het nieuws drong een actiegroep van scholieren de studio binnen. De kij kers hoorden enig tumult waarna beeld en geluid wegvielen. Na eni ge tijd kregen de leerlingen gelegen heid korte verklaringen voor te le zen. Toen de tv-omroeper meedeelde dat de tijd verstreken was, dreigde een chaos te ontstaan. De tv zond daarop een film uit, waarna een groot gedeelte van de scholieren op hun brommers de stad introk. Hoe zwaar het leven van een pri- védetective in Amerika kan zijn laat de aflevering van „The Outsider", vanavond bij de KRO op televisie (Ned. 2) zien. Kijk hoe treurig hoofdpersoon David Ross er bij loopt! Hij moet een verdwenen getuige in een moord zaak opsporen en de moordenaar schiet hem een kogel in het been, omdat hij niet houdt van pottenkij kers. Maarer zijn nog hippies, die lief voor een ander willen zijn en die helpen hem fluks uit de brandt (Van onze radia- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-radio zal morgenochtend tussen 10 en 10.15 uur rechtstreeks verslag doen van de rede welke koningin Juliana in het Haagse Vredespaleis houdt in de conferentie ter gelegenheid van de herdenking 25 jaar Ver. Naties. De NOS-televisie geeft morgen van 18.15 tot 18.45 uur op Ned. 1 een sa menvattende reportage van de ope ning der conferentie. Tv-aankomst van Sinterklaas ongeivijzigd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De programma- stafvergadering van de NOS heef besloten dat de aankomst van Sinter klaas in Volendam volgens eerste af spraak op 24 november doorgaat. Mies Bouwman zal, der traditie ge trouw, de hoge bezoeker temidden van de kinderen verwelkomen. De tv-uitzending begint om 1 uur en komt in kleuren op het scherm. BRUSSEL In de tweede helft van november zal er in Washington een door de Amerikaanse regering ge organiseerde conferentie over vlieg tuigkapingen gehouden worden. Alle landen die zich voor deze conferentie interesseren, inclusief de commu nistische, zullen door de Amerikaanse regering worden uitgenodigd. Vanavoifd te zien Ned. 1 NOS 7.07 uur tips voor recreatie en vrije tijd 7.30 uur (kerkelijke zendgemach tigden) Kenmerk 8.35 uur (onder voorbehoud) Ame rikaanse speelfilm „Botsen de hartstochten' (18 jaar) 10.15 uur Studio Sport 10.40 uur Zienswijze: yoga Ned. 2 KRO 7.04 uur Mik 8.20 uur The Outsider: De verdwe nen getuige 9.10 uur Zelf doen 9.50 uur Verslag op woensdag (voortzetting van verslag «op dinsdag) Vanavond horen te Hilversum I NOS 8.00 uur reportages voetbalwed strijden Europa Cup I en II AjaxFC Basel en PSVSteauna Boekarest 10.43 uur actueel magazine Cosa NOStra Hilversum II VARA 8.10 uur Promenadeorkest en so listen 8.45 uur Confrontatie: nieuwe idee- en en bestaande opvattin gen 9.15 uur kritisch programma „Nou, en 10.00 uur Jef Last vertelt herinne ringen 10.50 uur jazzmagazine. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 308 Zes jaar lang betaal» de ik twintig pond per jaar, en sprak in al die tijd geen woord over mijn geheim, want na herhaalde slechte behandeling had ik weer ongenoegen met zijn vader gekregen en zijn dienst verlaten. Ik werd verbannen. Ik ben bijna acht jaar in het buitenland geweest. Zodra ik weer in Engeland kwam begaf ik mij naar Yorkshire, deed navraag bij de jongens van de school en vernam dat de knaap die ik daar gebracht had, met een jonge man was weggelopen, die de naam van zijn en vader droeg. Ik ging zijn vader in Londen opzoeken en door een wenk van wat ik hem zou kun nen zeggen, probeerde ik wat geld van hem te krijgen, om mij te onder houden, maar hij joeg mij met dreigementen weg. Toen zocht ik zijn klerk op en bracht die langzamerhand zover, dat hij mij zei wat er aan de hand was. Ik was het die zei dat de jongen niet de zoon was van de man die hem opeiste." In al die tijd had ik de jongen niet gezien. Eindelijk hoorde ik waar hij was en dat hij erg ziek was. Ik ging daarheen in de hoop dat hij mij zou herkennen en mijn verhaal zou bevestigen. Ik vertoonde mij onverwacht, maar voordat ik spreken kon, herkende hij mij. Het was het zelfde gezicht, als toen hij nog een kind was. Enige dagen bleef ik beslui teloos, toen wendde ik mij tot de jongeheer, onder wiens toezicht hij zich bevond, en hoorde dat hij dood was. Die heer weet hoe snel hij mij herken de, hoe vaak hij mij beschreven heeft, en wat hij gezegd heeft van die zolder die hij zich herinnerde en die dezelfde is, waarop hij in het huis van zijn vader heeft geslapen. Dit is mijn verhaal. Laat men mij tegenover de schoolmeester zetten, en mij op elke mogelijke proef stellen, dan zal men zien dat ik de waarheid heb gesproken en dat ik deze schuld op mijn ziel heb.' - 'Ongelukkige man!' zeiden de broers. 'Wat kunt u nu nog doen, om het bedreven kwaad te herstellen?' 'Niets, mijne heren, niets!' ant woordde Brooker. 'Ik kan niets herstellen en heb niets meer te hopen. Ik ben'oud en afgeleefd in armoede en ellende. Deze bekentenis kan mij niets brengen dan nieuwe rampen en. nieuwe straf, maar ik doe ze toch, en zal volhouden wat ik gezegd heb. Ik ben het werktuig geweest om deze geduchte vergelding te brengen over het hoofd van een man, die, om aan zijn boze driften te voldoen, zijn eigen kind tot de dood toe heeft vervolgd en gemarteld. Ik weet wel, dat die vergelding ook mij moet treffen. Het berouw komt te laat, en ik heb hier of in het hiernamaals niets meer te hopen.' Nauwelijks had hij dit gezegd, of de lamp die dicht bij Ralph op tafel stond en de enige was die in het vertrek brandde, werd omvergestoten, waardoor het plotseling helemaal donker werd. Het duurde slechts kort of men had ander licht gehaald, maar toen dit kwam was Ralph Nickleby verdwenen. De broers en Tim Linkinwater beraadslaagden enige tijd, of het waar schijnlijk was dat hij nog terug zou komen, en toen bleek dat hij niet te rugkwam, aarzelden zij of zij naar hem zouden laten zoeken. Eindelijk, toen zij bedachten hoe vreemd het was, dat hij zo stil en onbewegelijk was blijven zitten, en begrepen dat hij misschien ziek was besloten zy, hoe laat het ook zijn mocht, iemand onder een of ander voorwendsel naar zijn huis te zenden. Zij vonden een voorwendsel in de hoedanigheid van Brooker, met wie ze niet wisten wat te doen zonder Ralph te raadplegen, en besloten voordat zij naar bed gingen, hun plan ten uitvoer.te brengen. (Wordt vervolgd) Hilversum I. 402 m. NCRV: 18 30 - 18.41 Nieuws. NOS: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Be- retta's te veel, documentaire over illegaal wapenbezit ln Nederland. 19.50 Programma voor blinden en slechtzienden. 20.00 Reportages van de voet balwedstrijden: Ajax - F. C. Basel en PSV - Stei.ua Buka- rest. 22.05 Lichte grammofoon- muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Me dedelingen. 22.43 (S) Cosa Nos tra - ook uw zaak. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA: k18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van het GPV. 18.30 (S) Klink Klaar, zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19 35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 (S) Dansorkest met solisten. 20.10 (S) Promenade orkest en zangsollsten. 20.45 Confrontatie: discussiepro gramma. 21.15 Nou. en....: sati risch programma. 21.40 <S> Stu dio-opnamen. 22.00 Literaire herinneringen. 22.30 Nieuws. 22.38 Actualiteiten. 22.50 Radio Jazz Magazine 23.25 (S) Trom pet en piano (opn.) STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 (K) Vrij uit: programma over de re creatie. IKOR/C VK/RKK19.30 Kenmerk: over kerk en sa menleving. STER: 19.55 K Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame Politieke Partijen: 20.20 Uit zending van de ARP. 20.80 Uitzending Stichting Socutera. NOS: 20.35 Botsende Harts tochten, speelfilm. (Rijkskeu ring: 18 jaar). 22.15 Studio Sport. 22.40 Zienswijze: pro gramma over yoga. 23.10-23 15 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) KRO: 19.04 MIK: muzikaal amusementsprogramma. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K). Reclame. KRO: 20.20 (K) The Outsider: 5. De verdwenen ge tuige. TV-serie. 21.10 Zelf Doen: hobby rubriek. 21.50 Ver slag op woensdag. HIRO: 22.35 HIRO-magazine. NOS: 22.55 (K) Journaal. TELEAC: 23.00-23.30 Dammen voor beginners - les 5 (herh.). BELGIË Kanalen Nederlands 2 en 10. 19.25 Zandmannetje. 19.30 Ver grootglas op de postzegel: De geschiedenis van Vlaanderen in de filatelie. 19.45 Hier spreekt men Nederlands. 19.50 Zoeklicht. 19.55 Mededelingen en de Weerman. 20.00 Nieuws 20.25 Televlslte. 20.45 Pano rama. 21.30 Twee een-akters. 22.00 Gastprogramma: Het vrije woord. Het Humanistisch Verbond. 22.30 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOM- ROEP VANAVOND Charleston, Alexander's Rag time Band. El millionarlo. Blue Hawaii, My blue heaven. Sleep walk. Hoots mon, Mana- koora. Gipsy's cha cha, Mason dixon lion, Oklahoma melody, Mambo stop, Muskrat ramble, At the Jazz Band ball, Quizas quizas, Un poqulto de tu amor, Bravo Torero, Te voy llamando, Cha cha cha fla menco. Somebody bad stole the wedding bell. Ay morlria. Valencia. Strawberry fair. Lo nesome town, Sle will nicht blumen. Let's face the music and dance, I saw a country boy, Coplas, Makin' whoopee, Three little words. Scotty, There's a small hotel, Down and dirty, Criss cross. When your lover has gone. Hi groo ve low feedback. Fit for a hanker. Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord: 7.16 (S) Badinerle: klassieke en amusementsmu ziek (gr); (7.30 Nieuws: 7.32—7.40 Actualiteiten: 8 00—8.10 Nieuws.) 8.25 Overwe ging: 8.30 Nieuws: 8.32 Voor de hulsvrouw. (9.009.10 Gymnas tiek voor de hu Is vrouw: 9.35 Waterstanden). NOS: 10.00 25 jaar Verenigde Naties, toe spraak door H. M. de Konin gin; 10.20 (S) Muziek uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws: 11.03 Voor de zieken: 11.55 Mededelingen: NCRV: 12.00 Los—Vast: gevarieerd programma: (12.28 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Hier en Nu: actualiteiten): 14.00 Johann Willem Frlso Kapel: 14.30 Country en Western rubriek; 15.00 Evangelische Lutherse middagdlenst: NOS: 15.30 Meer over minder: de stem van de sprekende minderheid (16.00-16.02 NWS) 17.30 NCRV en Bloc: actuele kron. m. muz. Illustratie niek met muzikale Illustratie. Hilversum II. 298 mAVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek: 7.20 (S) Lichte gram- mofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal; 8.20 (S) Lichte grammofoonmuziek (vervolg) (Om 8.30—8.33 De Groentenman). 8.50 Morgenwij ding; 9.00 Klassieke kamermu ziek; 9.40 Schoolradio; .10.00 Voor de kleuters: 10.10 Ar beidsvitaminen (11.00—11.02 Nieuws): 11.30 Voor de vrouw; (Om 11.55 Beursberichten); 12.30 Sportrevue; 13.00 Nieuws: 13 11 Radiojournaal; 13.30 (S) Vierhandig pianospel: 14.00 (S) Klassieke kamermuziek (opn.) 14.30 't is historisch: over ge schiedenis; 15.00 Voor de zie ken: 16.00 Nieuws 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek: 17.oo AVRO's Toppop; 17.30 O: Jeugdprogramma: 17.55 Mede delingen. Hilversum III. 240 m. NCRV: 9.00 Nieuws; 9.02 Flits: een in strumentaal programma; 9.30 Muziek bij de koffte; (10.00 en 11.00 Nieuws): NOS: 12.06 Nieuws: 12.03 Pop-Slick: KRO 13.00—18.00 KRO-op-Drie: pop mixture; (13.00, 14.00, 15.00, 16.00 en 17.00 Nieuws). Smidje Verholen en de rare alchimist' 1: Binnen enkele tellen had de woeste alchimist zijn stoommachine in elkaar ge trapt tot een onherkenbare massa van verwrongen stukjes ijzer en koper. Toen kalmeerde i hij weer en overtoog een peinzende uit drukking zijn gezicht. „Ick en segh niets teeghen Vos- maer," fluisterde hij slim. ,Ick blyf net doen of ick nogh niet weet datter loco motief s syn! Ick sal trach ten uyt te soecken wat syn vuighe plannen ende be- raemenissen syn! Smidje Verholen sal my daermee helpen, want hy comt te rug! Ende ick verseecker Vosmaer dat hy aen ons beiden een harde noot te kraecken sal hebben!" Hij borg de stukjes van Ver- holen's briefje zorgvuldig op en wilde juist beginnen de boel weer aan kant te maken, toen er bescheiden op de deur werd geklopt. „Binnen!" riep de zonderlinge alchimist. De deur ging open en het was Vosmaer, die binnentrad. De schurkachtige Vosmaer, die boodschapjes had moeten doen„Ick en hebbe geen prettighe berighten voor U, edele sinjeur," zei Vosmaer. „In der steede syn groote moeilijekheden gereesen, want de loose Spanjolen wilden gaen vechten met piecken en donderbussen teegen de Hollanders ende geusen. Er was waerlijck veel krackeel. Een droevighe maere dus, sinjeur, want nu willen sy geen Kaliumpotasse ende blom van swaefel vercoopen. Het sulphur- swaefcl moeten sy nu self gebruyeken voor dc oorlogvocringhcDe rare alchimist werd ontzettend kwaad, toen hij dat hoorde. „Wat seght ghy daer, onverlaet!? Wilt ghy my diets maecken, datter gheen gheleerde stofekens meer te coop syn in der steede!? Ghy wilt my een cool stoven, schavuytü" En voor Vosmaer het verhinderen kon. was de oude baas hem al aangevlogen. Hij timmerde er lustig op los FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7