Meer openheid gevraagd op Vri'heul H synode van N.G.-Kerk Abortus strijd provocatus is in met de bijbel :1 Belangrijke zaken zijn vaak kamerstukken Lutheranen herhalen Aktie-één-plus Buiten-verbanders gaan over toekomst praten Ook brief Geref. Kerken basis rassenstudie Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Inhoud VU-busjes voor Kongolese universiteit godsdienst in Portugal VOOR MOZAMBIQUE EN INDIA PUBLIKATIE PROF. DR. G. A. LINDEBOOM BER0EPINGSWER1™ WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 Marcus vertelt Jat discipelen van Johannes de Doper en Eanzeef tol Jezus komen om te vragen waarom Zijn discipelen met vasten zoals zij. Vasten was voor lien een godsdienstige zaak. een heilig moeten. Maar in plaats van steun te vinden bij Christus zegt J ronduit dat Zijn discipelen niet behoeven te vasten Hij schaft het vasten niet af, maar plaatst hel in een heel andere sjeer. Christus hal deze mensen, die zich in hun hart beter vonden dan Zijn discipelen, zien. dat wat we doen. maar met uit gewoonte ge daan mag worden. Hij mept ons toe om ons eens te bezinnen op h'' waarom van onze godsdienstige gebruiken. Voelen mj omsdep t ons hart verheven boven hen die tuct doen als wij? Dan komt onze daad voort uit het oude leven, het eigen ik. Dan is het ais een oude -ak die geen nieuwe wijn van hel evangelie kan bevatten. Dan het als een Ld kleed datmet meer gemaakt kan worden door er een nieuw stuk op te zetten, omdat hel al te zeer vergaan is. Wc lezen vandaag: Johannes 3 vers I lot 15. (door Jan A. Smit) PRETORIA De synodeprae- ses van de "Gereformeerde Ker ken, dr. P. G. Kunst, heeft op de synode van de Nederduits Gere formeerde Kerk van Zuid-Afri- ka om meer openheid over de zaak van het Christelijk Insti tuut gevraagd. Een en andermaal hebben dr. Kunst en zijn mede-afgevaardigde, het moderamenlid dr. A. Kruyswijk uit Enschede, het woord kunnen voe ren op de Zuidafrikaanse synode. Dat Uw brieven worden alle persoonlijk beantwoord en be horen daarom van naam en adres voorzien te zijn. Ge heimhouding is verzekerd. U gelieve één gulden aan post zegels bij te sluiten. Een se lectie uit de antwoorden pu bliceren wc in deze rubriek. Vraag: Jaren geleden hebben we op elkaar getestament (mijn broer en ik). Bestaat de mogelijkheid, nu we beiden nog leven, nog een testa ment te laten maken om als wij later beiden zijn overleden hierin de laatste wensen kenbaar te ma ken? Antwoord: Het is het beste dat u naar het notariskantoor gaat, waar ifiv testament aanwezig is. De nota ris of zijn vervanger kan u dan on bevooroordeeld adviseren. U kunt hem tot executeur benoemen. Vraag: Hierbij zend ik u een stuk je vloerbedekking. Kan u me de sa menstelling vertellen en de manier van schoonmaken? Antwoord: Uw tapijt is vervaar digd van een prachtig soort synthe tisch vezel. Welke precies de samen stelling is, kan slechts het TNO te Delft u zeggen, maar dat gaat wel verder dan u bedoelde. U wilt alleen weten hoe u hel moet schoonhouden. Uw Jeverancier lean u wel het Tapiit- informatieboekje verstrekken An ders kunt u het bestellen bij Postbus 85 te Soest en dan moet u erbij op geven dat u het paradetapijtpocket wilt hebben. Vraag: Hoe kan cement van oude tegels verwijderd worden? Ze zijn vrij grof losgehakt met veel bescha digingen uit een schoorsteen. Het ce ment aan de achterzijde is een half tot twee centimeter dik. Men heft mij gezegd dat in de grond stoppen van de tegels het beste is. Dit lijkt me een langdurig proces. Antwoord: Dat helpt ook niets. Het is een kwalijke zaak. te probe ren ijzersterk cement te verwijderen van antieke tegels. De tegels zitten eraan vast en de boel gaat in gruze lementen Zet die tegels weer rustig, comp'eet met het cement er noi aan Ts het cement zachter dan de tegels, dan is het geen probleem, want met voorzichtig vijlen, schaven en nog voorzichtig^ wrikken, krijgt u er wel wat van af Vraag: Is het mogelijk, een gaten- plant te stekker.? Antwoord: Als u een stek van uw gatenplant neemt, en die bijvoor beeld op het zuiden zet, kunt u de prachtige bloeiwiize meemaken. De top kunt u stekken. Afsnijden onder een luchtwortel Deze draait u om de stengel heen en dan zet u de s*ek in een pot met een mengsel van blad- aarde, turfmolm en scherp zand. Gieten en licht warm neerzetten on der een plastic zakje. Als u na een maand ziet dat het aanslaat (niet de plastic hoes verwij deren), in een grotere pot met blad- aarde. oude koemest en scherp zand zetten. Niet te heet in de zon. en de atmosfeer vochtig houden door water op kachel of radiator te laten verdampen. AMSTERDAM Gisteren toen de negentigste verjaardag van de Vrije Universiteit werd herdacht is aan de Vrije Universiteit van Kongo, in de plaats Kisangani, de medische fa culteit gestart. De Vrouwen-VU-hulp heeft 330.000 beschikbaar gesteld voor Erepromotie van de heer M. Ruppert aan de Vrije Universi teit. Achter dr. Ruppert staat de VU-hoogleraar prof. dr. 3oh. Blok, die de promovendus zo juist de cappa heeft omgeslagen. Zittend van links naar rechts prins Claus, prinses Beatrixme vrouw Ruppert en mevrouw Ridderbos-De Rooij. de apparatuur van de medische fa culteit. Verleden jaar vroeg men zich af of er geen nieuwe bestemming kon worden gevonden voor de inhoud van de VU-busjes. Gevolg was dat voor de medische faculteit van de Kongolese Vrije Universiteit werd gespaard. kon, omdat beiden de rechten van adviserende leden hebben gekregen, wanneer er oecumenische zaken aan de orde komen. De synode in Pretoria hield zich bezig met het beleid van het modera- men gedurende de afgelopen vier jaar. Synodes van de N.G. Kerk wor den om de vier jaar gehouden. In een lijvig boekdeel staan alle zaken kort vermeld, die zich in die verstreken periode hebben aange diend. En tegelijk staat erbij, wat de „Bree Moderatuur" zo heet hier het moderamen ermee gedaan heeft. Achteraf moeten al deze han delingen worden goedgekeurd door de voltallige synode. Een voorbeeld. Als 65ste punt van het hoofdstuk Algemene Zaken staat onder het hoofd „Afschaffing van de doodstraf": De Presbyteriaanse kerk van Zuid-Afrika heeft onze mede werking gevraagd bij het pleiten voor de afschaffing van de doodstraf. De Bree Moderatuur heeft geantwoord, dat die gedachte niet in overeenstem ming is met onze interpretatie van de Heilige Schrift en dat zij dus geen wegen ziet hierin samen te werken." Punt uit. Geen discussie Dat punt uit geldt ook de behande ling op de synode. Niemand vraagt het woord. Er wordt geen enkele op merking gemaakt. Niets van een dis cussie. op de vraag van de voorzitter of iedereen met dit punt instemt gaan alle handen, of bijna alle handen om hoog. Het onderwerp is in een halve minuut bekeken. Zo gaat het met de meeste punten. Aan de orde kwam zo ook het be leid inzake het Christelijk Instituut in Johannesburg. Het instituut werkt zoals men weet, aan de verheffing van de Bantoes, door de vele Bantoe- kerken met raad en daad terzijde te staan. Stijvende kracht van het insti tuut is C. F. Beyers Naudé. Het is bekend, dat de N.G. Kerk in Zuid-Afrika het werk van dit insti tuut met lede ogen aanziet en dat anderzijds de Gereformeerde Kerken in Nederland dit werk financieel steunen. Ook over de kwesties rond dit in stituut werd vrij formeel verslag ge daan. Bijvoorbeeld, de Ring (lees de classis) van Johannesburg had geïn formeerd bij de synode naar de gron den. waarop men meent dat Beyers Naudé en dr. Engelbrecht als leden van de N.G. Kerk moesten worden geschorst. Beide heren werken voor het Christelijk Instituut, beiden zijn lid van de N.G. Kerk en beiden beho ren tot de gemeente van Parkhurst, een voorstad van Johannesburg. De kerkeraad van deze gemeente had van de synode het advies gekre gen deze twee leden te schrappen omdat hun activiteiten voor het insti tuut niet te combineren zouden zijn met het lidmaatschap van de N.G. kerk. De kerkeraad van Parkhurst weigerde in eerste instantie aan dit verzoek te voldoen. Zij vrqeg advies aan de Ring. Zeven ivoor den Deze zei: „Wij kennen de motieven van de synode niet. Wij zullen daar naar informeren." En wat staat er dan in de rapportage van het mode- ramen, wanneer de ontvangst van de brief van de Ring wordt gememo reerd? Deze zin: „De brief van de Ring is beantwoord". Zeven woorden en geen letter meer. De brieven die de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken over deze kwestie hebben gestuurd worden genoemd, maar niet als bijlagen weergegeven. Nu, toen liet de vergadering toch even zijn stem horen. Men wilde ook wel eens lezen, wat er nu precies in die brie ven stond. Dus werd besloten ze ter synode alsnog in extenso te publiceren. Toen nam dr. Kunst het woord. Hij hield de vergadering voor, dat het toch wel erg jammer zou zijn, wanneer de sy node zich zou beperken tot de louter formele kanten van de zaak. Wij worstelen er in Nederland mee, Het weer in Europa weer min. temp. neersl. Amsterdam regen 7 1.1 Brussel regen 6 17 Frankfort zwaar bew. 5 0 Genève mist 1 7 Innsbruck geheel bew. 0 23 Kopenhagen licht bew. 4 0.1 Locarno onbewolkt 6 Londen licht bew. 3 0 Luxemburg regen 3 1 Madrid licht bew. 16 0 Majorca regen 14 0.1 München regen 2 7 Parij6 regen 3 1 Rome licht bew. Wenen regen 4 15 Zürich zwaar bew. 3 6 dat de kwestie van uw kant vaak zo onduidelijk wordt gesteld, zo zei hij. Hij wees er op, dat wanneer de syno de alleen maar zijn summiere goed keuring hecht aan de gevoerde cor respondentie het Moderamenver- slag zegt: Na afloop van die synodale vergadering van die Gereformeerde Kerk in Holland in maart het die Moderatuur een vermanende brief aan ons kerk 'gerig, wat paslijk beantwoord is men dan weer is overgeleverd aan de buitenkerkelijke pers, wat de presentatie betreft. Daar hebt u bezwaar tegen, maar daar bent u in dit geval dan toch zelf verantwoordelijk voor, aldus dr. Kunst. LISSABON Het Portugese parit ment zal vermoedelijk nog dei maand een wetsontwerp behandelei dat het land volledige godsdienstvrij heid zal brengen. De wet geldt o« voor de Portugese gebieden in Afrika De wet waarborgt het recht vrije keuze vari kerk. Uitdrukkelij is vastgelegd, dat niemand gedwot gen kan worden tot kerkbezoek. De bepaling heeft ook betrekking op jj Rooms-Katholieke Kerk. Belangri j is ook, dat voor het eerst aan a; Pna kei m en geloofsgemeenschappen In recht wordt toegekend om kerken \n bouwen zonder dat daarvoor een een speciale vergunning nodig j Aanneming van de wet wordt als ker beschouwd. n' jn d gere der nieu Van een medewerker) SOEST Volgend jaar zal de lutherse „Aktie-één-plus" wor den herhaald. Op de vergadering van de landelijke diakonale raad der Evangelisch-Lutherse Kerk is bekendgemaakt, dat voor twee, of misschien drie projec ten geld wordt ingezameld. Ten eerste is er het werk van de heer J. Draisma, wiskundeleraar voor het Mozambique-instituut in Tanza nia en ten tweede het project in Gum- la in India. In dit gebied van India zijn de onderwijsvoorzieningen slecht en de regering wil het volk graag betrekken bij het besturen van het Op hervormingsdag in Zwolle (Van een onzer medewerkers) ZWOLLE Alle buiten ver band staande vrijgemaakte ker ken zijn door de zusterkerk te Zwolle uitgenodigd om twee af gevaardigden te zenden naar een bijeenkomst, die zaterdag 31 ok tober in Zwolle zal worden ge houden. Deze bijeenkomst heeft tot doel, dat de buitenverbanders „met elkaar HARLINGEN Prof. dr. G. A. Linde boom, internist en hoogleraar van de medische faculteit aan de Vrije Uni versiteit heeft over een specialistisch onderwerp een publikatie het licht doen zien. De titel van deze mono grafie is „Vrije vruchtafdrijving". Het boek is vooral bedoeld als een tegen wicht togen bepaalde opvattingen van prof. dr. H. M. Kuitert. hoogleraar van de theologische faculteit aan de VU. Voor de weergave van Kuiterts op vattingen maakt de schrijver vooral gebruik van een vraaggesprek, in ok tober 1969 gepubliceerd in het tijd schrift „Gezond Gezin". In dit vraag gesprek geeft prof. Kuitert op een geëmotioneerde wijze te kennen dat hij de menselijke vrucht gedurende de eerste maanden van de ontwikke ling ais waardenvrij beschouwt. Kui tert meent daarom dat een vrouw het recht en de mogelijkheid moet hebben om zich in dat stadium van de zwangerschap van een ongewenst kind te ontdoen. Het is tegen deze opvatting, welke reeds lang wordt gehuldigd in lan den waar het christendom heeft af gedaan of waar het nooit tot ont wikkeling is gekomen, dat het betoog van Lindeboom zich vooral richt. Terecht stelt hij dat de mens. ge schapen naar Gods beeld, in geen enkel stadium van zijn ontwikkeling waardenvrij genoemd mag worden. Ook acht Lindeboom en met hem gelukkig nog vele anderen het in strijd met de christelijke naastenlief de om een ongeboren medemens de mogelijkheid tot een normale ont wikkeling te ontnemen. Ook de ge boren kinderen worden door een sa menleving, die -gebaseerd is op res pect voor eikaars welzijn, beschermd tegen agressie van hun ouders. iMET VRIJ Het gaat er niet om hoe een vrouw het bezit van een ongeboren of ge boren kind ervaart, het gaat er om dat de ene mens niet vrijelijk over het leven van een ander mens mag beschikken. Hoewel tijdens de zwan gerschap de banden tussen de mens in ontwikkeling en de moeder steeds sterker worden, betekent dit niet, dat de waardering voor het leven van deze mens hiervan afhankelijk mag zijn! Onbegrijpelijk is daarom de uit spraak van het Tweede Kamerlid Lamberts (zelf medicus!) aangehaald op blz: 123, dat abortus provocatus vrij moet zijn gedurende de eerste* drie maanden van de zwangerschap en dat daarna de ingreep ernstiger zou worden. „Een foetus van vier, vijf maan den lééft. Het kindje beweegt vaak nog een uur lang. Het heeft alles, vingers en teentjes. Je moet dat wegmoffelen. De moeder moet het niet zien. Je zit er mee. Ik kan je vertellen zoiets gaat je niet in je kouwe kleren zitten". Precies hetzelfde kan gezegd wor den van een foetus van 8 a 10 weken behalve dat het dan geen uur blijft bewegen doch slechts enkele se conden. Maar ook in dit stadium van de ontwikkeling „heeft het alles, vin gers en teentjes". Het is dan ook be paald geen onherkenbaar „klompje cellen"! Collega Lamberts kan er van overtuigd zijn dat ook het afbre ken van een zwangerschap van min der dan drie maanden de gynaecoloog evenmin „in zijn kouwe kleren gaat zitten". Ook al behoeft er voor de moeder niets te worden weggemoffeld (de moeder is altijd in narcose, wat col lega Lamberts in zijn geëmotioneerd heid kennelijk heeft vergeten!) dan nog blijft de ingreep voor de gynae coloog een weerzinwekkend bedrijf. De positie van de gynaecoloog bij de abortus provocatus is daarom alles behalve benijdenswaard. Zoals de Rotterdamse vrouwenarts Pannekoek onlangs zo treffend op merkte, krijgt een gynaecoloog bij een abortus-aanvraag achtereen vol- PROF. DR. G. A. LINDEBOOM bezorgdheid gens drie keer een andere rol toege wezen, nl. eerst die van pleiter voor het leven van een ongeboren kind, vervolgens van rechter die in de abortus commissie het vonnis mee uitspreekt en ten slotte van scherp rechter, die het vonnis moet uitvoe ren. Uit het betoog van Lindeboom spreekt voortdurend een grote be zorgdheid over de consequenties van Kuiterts opvattingen. Kuitert geniet in ons land door zijn baanbrekend werk op theologisch gebied een gro te en mijns inziens terechte waardering bij zijn leerlingen en bij vele jonge christenen. Lindeboom vreest, dat Kuiterts „abortusleer" daarom gemakkelijk ingang zal vinden omdat van een niet medisch onderlegd christen niet ver wacht mag worden dat deze het we zen van de abortus provocatus zal doorzien. Het „klompje cellen", waar van de leek graag spreekt, sluit prachtig aan bij Kuiterts „waarden vrij leven". Hoezeer ik de opvatting van pro fessor Lindeboom over abortus pro vocatus ook onderschrijf, tegen zijn mening over anti-conceptie heb ik grotere bezwaren. Zijn uitgangspunt dat anti-conceptie ten slotte een in grijpen is in een scheppings- of na- tuurorde, waartoe een christen alleen op gegronde overwegingen mag over gaan (blz. 27) lijkt mij niet bijbels gefundeerd. Eén van de dingen, waarin de mens zich onderscheidt van het dier is de grotere onafhankelijkheid van de na tuurwetten. Wij „overtreden" dage lijks de natuurwetten wanneer we ons scheren of onze haren laten knip pen. Ik ben er zeker van dat prof. Lindeboom de baarddragers en lang- harigen niet hoger waardeert dan de gladgeschorenen en de goedgekap- ten. GEVAARLIJK Het komt mij voor dat de christen ter voorkoming van een ongewenste zwangerschap, dankbaar en zonder aarzelen gebruik mag maken van dc moderne, betrouwbare contraceptie ve middelen. Een christen die meent een ongewenste zwangerschap te kun nen voorkomen met absolute of pe riodieke onthouding speelt gevaarlijk spel en ontzegt zichzelf en de huwe lijkspartner veel huwelijksvreugde. Contraceptie is in dit opzicht te vergelijken met vaccinatie. Met het niet willen aanvaarden van deze mo gelijkheden doet men zichzelf en zijn medemens tekort! De uitspraak van de Amerikaanse theoloog Montgome ry (blz. 27) „De christelijke echtgeno ten dienen de anticonceptie persoon lijk, biddend te beschouwenzou ik dan ook liever als volgt willen wij zigen „De christelijke echtgenoten dienen de anticonceptie persoonlijk, dankend te beschouwen Het beste wapen tegen het kwaad van de abortus provocatus Ss de be vordering van betrouwbare contra ceptie op alle fronten! Dr. J. Kreracr, vrouwenarts overleg kunnen plegen en besluiten kunnen nemen ten aanzien van de bestudering van de verdere contact- beoefening der kerken.'? De Zwolse kerkeraad verwacht, dat deze ene dag voor de besprekingen niet voldoende zal zijn. iHij stelt voor, om enkele weken later weer een za terdag bijeen te komen. Dat zal de kerkeraden tevens de gelegenheid bieden, om zich de tussenliggende weken nader te beraden. Verleden jaar hebben de buiten verbanders tweemaal een „confe rentie" gehouden ter bespreking van hun situatie en wat zij nu moeten doen. Zwolle werd toen aangewezen, om in voorjaar 1970 een derde confe rentie te organiseren. Om verschil lende redenen is dat toen niet ge beurd. Zwolle schrijft nu: wij zijn ons er van bewust, met deze uitnodiging verder te gaan dan onze opdracht luidde, maar wij kunnen niet blijven staan bij het vrijblijvende van de vo rige conferenties. 'Op de conferentie te Lage Vuursche is intensief gediscussieerd over de noodzakelijkheid >van een kerkver band en een kerkenordening zoals die tot nu toe gebruikelijk waren. Som migen, zoals ds. M. R. van den Berg te Oegstgeest, staan een veel losser verband voor. Ook de vraag van de verhouding tot andere kerken werd uitgebreid besproken. Daarbij bleek een duide lijke voorkeur voor contact met de Christelijke Gereformeerde Kerken. Voor de vergadering in Zwolle is ook de christelijke gereformeerde kerk van Eindhoven uitgenodigd, die al een bijzondere samenwerking met de buiten-verbandse kerk van Eind hoven heeft. Hekwerk-puzzel [T Horizontaal. 4. in delen gescheiden, 5. trom melslager, 6. maskerade figuur, 7. aanhang sels. Verticaal. 1. belanghebbende, 2. onzichtbaar gemaakt, 3. meisjesnaam. Oplossing vorige puzzel 1. slaper, 2. parade, 3. adagio, 4. eiland, 5. liéren, 6. beraad, 7. rostra, 8. nestor, 9. blou- ndv tm i v en i ouwe De RRfl cr eest Ranchi-district in de provincie I rfs har. Daarvoor zijn echter mensen n -(ig dig, die een opleiding hebben gen ten. °i Internaat in 1 De school, die voor deze vormii i h moet zorgen is al aanwezig, een ii iu ternaat voor de studenten ontbreel echter. Hierdoor zijn velen uit dorpen in de omtrek niet in aan deze opleiding te voldoen. jjez. Een derde project is nog in bt igrij raad. Men overweegt ook een bedn peni beschikbaar te stellen voor CLAS n d de christelijke vakbeweging in L ipen tijns-Amerika. pg i De Lutheranen wordt gevraagd e« nria procent van hun jaarinkomen af t n2 staan voor de „Aktie-één-plus". Vo Sgr0 rig jaar werd op die manier 170.00 rgez bijeengebracht. Dit geld werd b« n steed aan een kinderhuis in Kenyi aan het Mozambique-instituut en at de John Knox Foyer in Genève. D John Knox Foyer is een instituu "?S| waar studie wordt gemaakt voor d f®' 1 ontwikkelingsproblematiek, speeis- in Latijns-Amerika. rpoï SER Op de diakonale vergadering wet nua ook nog medegedeeld, dat een delegiP tie van de lutherse synode, bestaand uit prof. dr. C. W. Mönnich en i G. E. Engberts, bezig is contact I •k1 zoeken met de sociaal-economisi raad (SER). Onderwerp van gesp zal zijn de relatie tussen onze ecoi* mische machthebbers en de ontw kelingssamenwerking. Têh slotte werd het voorstel opfjerd te onderzoeken waar het mt gelijk is te komen tot het oprichte ^tr van bejaarden- en rusthuizen. Synode N.G.-Kerk 000 Ijoe dit el nt- (Door Jan A. Smit) PRETORIA De Nederduitse-Ge K>g< reformeerde Kerk van Zuid-Afrik git gaat een diepgaande studie mak< over de rassenverhoudingen in h land en de oecumenische verhoudinfiter gen. De synode besloot hiertoe o haar vergadering in Pretoria na uitvoerig debat over het apartheidi en probleem. Als basis voor deze studie zul la onder anderen worden genomen eer op deze synode verschenen eiga rapport over de verhouding tussen dt moederkerk en de Bantoe-dochter kerken, de brief van de synode da Gereformeerde Kerken in Nederland die de afgelopen zomer naar Zuic Afrika werd gezonden, rapporten val de GOS (Grand Rapids en Lunterenl alsmede rapporten van de All Afri can Conference of Churches, dat zijc z: dus de inheemse Afrikaanse kerken Aanvankelijk kreeg de studiecom missie opdrachtt haar rapport vóói juni 1971 uit te brengen. Hier kwait bezwaar tegen. De termijn werd ti kort geacht. De studiecommissie fi nu niet aan een termijn gebonden maar moet regelmatig over de voort gang van de studie rapporteren a&L het moderamen van de synode de? Nederduitse Gereformeerde Kerk vi Zuid-Afrika. He eli nh ik a 101 »loc ver NED. HERV. KERK Beroepen te' Zetten-Andelst: Klein-Kranenburg te Vinkeveen. Bedankt voor Ederveen: J. den Hoed te Meerkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle: Hanbingk* te Soerabaja; te Leimuiden en te kar (Afrika): J. G. Los te Chfitillc Coligny (Frankrijk). GEREF. KERKEN (vrügcm. Beroepen te Baflo-Warffum (accl.)! M. Heemskerk te Meppel. Bedankt voor Zaandam-Kromme" nie: B. v. Riet te Bolnes-Slikkerveer. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam: A. v. Veer te Nieuwe Pekela. 'koni m e Da- fj

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2