UITVOER VERDUBBELEN Betalen voor watervervuiling Commentaar Tito zag vandaag de havens Palestijnen spelen belangrijke rol Hode snel gevolgd «gSjgSST- Meeteiland verdween in Noordzee Het Kwartet Voorspellingen op Exportdag Jiwr/ojf/wi/ose voneurrentie HetKwartetj Open deur-politiek duidelijk handhaven Bezoek aan Delft en Rotterdam Abba Eban: meewerken aan regeling Nederlander bij vechtpartij in cel omgekomen Minister kondigt heffingen aan Jiiaö. riemtn i uitge.- 'U «ui dkanloor Leiden Mieniwe Leidis e Courant Woensdag 21 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen F. Diemer ofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur riemtru -164 116-161 5 ftatlicale rvruntlvrinyvn Nevec onderscheiden ISTERDAM. De nationale ortprijs 1970 randaag toe end aan de economi- veréniging ir de confec- industrie Ne- Nevec vindt dat zij het zozeer van kwaliteit als van haar 11e volgen de ontwik- ingen in de de moet heb- industrie kan niet het kwali- sniveau van de omringende lan- i halen, omdat het personeel maar r kort in dienst is (van het 16e aan het 19e of 20ste jaar, waarna meisjes trouwen en vertrekken). Jij heeft daarom haar kracht ge- :ht in het op de voet volgen van mode, waarbij zij gestéund wordt >r prognoses van de Nederlandse de-instituten. )e Nevec is nu in staat op dit ge- d veel buitenlandse bedrijven de Taf te steken. Dagelijks stropen itse inkopers het modecentrum ai' ir maxi-modellen, omdat de Duit- hndustrie nog nauwelijks aan maxi is. Staatssecretaris Van Son reikte de. exportprijs, bestaande een bronzen beeld van 50 cm, deze krant behoort j tot ln het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: gironr.: Betaalt per kwartaal maand BON- Mijn naam: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Plelina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden AMSTERDAM Om het groeitempo van de Nederlandse eco nomie te handhaven, moet de export binnen tien jaar worden ver dubbeld. Dat lijkt op het eerste gezicht onmogelijk, maar een ver dubbeling heeft in de afgelopen zeven jaar al eens plaatsgevonden. Kandelaar voor mevrouw Tito De charmante mevrouw Jovan- ka Broz, echtgenote van presi dent Tito, kreeg gisteren van burgemeester Samkalden een zilveren kandelaar. De ontvangst van het hoge gezelschap ge schiedde in de ambtswoning v:m de hoofdstedelijke burgervader aan de Herengracht. Deze voorspelling hoorden de ongeveer 500 deelnemers aan exportdag 1970, die vandaag in het RAI-congrescentrum werd gehouden, van de Groningse eco noom prof. dr. J. Pen. De Nederlandse uitvoer zal in 1980 een waarde hebben van 100 miljard gulden, ruim drie maal zo hoog als de tegenwoordige, aldus de voorzitter van het Verbond van Nederlandse ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist. Olieprodukten Hij zei dat de produkten van olie raffinaderijen in 1980 wellicht or.ze belangrijkste uitvoer zal zijn, vermoe delijk geëvenaard door de uitvoer van de chemische industrie. Een spectaculaire ontwikkeling maakt ook de sector elektrotechniek cloor. In 1968 was zij voor onze export minder belangrijk dan de metallurgie en de metaalbewerking. In 1980 zal de export van elektrotechnische produk ten meer dan tweemaal zo groot zijn als'die in de metaalsector. Andere voorspellingen die de deel nemers aan het congres konden ver nemen: Mr. De Soet, directeur van de KLM: Het staat vast dat er in de komende acht aanmerkelijk meer en veel ingrijpender technische ver-, anderingen zullen zijn dan in de af gelopen dertig jaar. De veranderingen zullen radicaler zijn dan alles wat tot dusver is gebeurd. De fantastische groei van de wereldmarkt zal een on gekende prijzenslag en meedogenloze concurrentiestrijd te zien geven. Dr. Bartels. president-directeur van Van Melle: Voor-de ontwik kelingslanden zullen de jaren zeven tig een periode zijn van zeer snelle evolutie. Deze landen zullen steeds minder een uitlaat zijn voor produk ten die op de thuismarkt geen afzet konden vinden. Drs. Bakkenist meende dat Neder land er baat bij zal hebben de econo mische relaties met Japan en Amerika in de komende tien jaar belangrijk uit te breiden. Daarbij kan men ervan uitgaan dat voor Nederland de Japanse markt wèl een aanmerkelijk belang heeft, maar dat Japan Nederland in de eerste plaats als een poort naar Europa ziet. Nederland moet zijn „open deur- politiek ten aanzien van buitenlandse vestigingen (vooral in de sector olie en chemie) handhaven. DEN HAAG De afgelopen nacht is een compleet meeteiland in de Noordze. drie mijl uit de kust van Ter Heijde verdwenen. Het platform op poten, vroeger on derdeel van een booreiland, stak gis teren nog boven water uit. Het was bij de rijkswaterstaat in gebruik voor het .meten van golf- en stroombewe gingen. Er bevond zich niemand op het eiland. Bij het krieken van de dag werd vanaf de vuurtoren in Scheveningen het eiland vermist. Rijkswaterstaat liet weten dat er inderdaad iets bij zonders gebeurd moest zijn. De schrijf- toestellen, die staan opgesteld bij de Dienst .Havenmonden te Hoek van Holland, hebben sinds vanmorgen vroeg geen tekenen meer gegeven van enig contact met de golfmeters op het eiland. Het eiland werd gebouwd toen de NAM in 1961 met het booreiland Tri ton ter plaatse naar olie en gas zocht Het eigenlijke booreiland werd weg gehaald. Het hulpplatform werd vijf jaar geleden als meeteiland in ge bruik genomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tussen de buitjes door hebben president Tito van Joegoslavië en zijn vrouw vandaag toch nog van de „Pieten Caland" af een aardige indruk gekregen van de Rotter damse havens. In tegenstelling met wat te Amsterdam was ge schied had de Rotterdamse poli tie geen wegen of pleinen ont ruimd. JERUZALEM De Israë lische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft gisteren in Jeruzalem verklaard, dat de Palestijnen zeker een rol moe ten spelen bij een definitieve re geling van het conflict in het Nabije Oosten. Deze rol kan naar zijn mening ech ter niet gescheiden zijn van die van Jordanië, waar immers een Palestijn- DÜSSELDORF Bij een vecht partij in een cel in een politiebureau in de Westduitse stad Düsseldorf is maandagnacht de 55-jarige Peter Tabbers uit Tilburg om het leven ge- komen. Volgens de politie was de Neder lander. tezamen met de 88-jarige Zuidslaviër Luka Pisac en twee West duitsers op beschuldiging van land loperij opgepakt. In de nacht zou de Zuidslaviër in de gemeenschappelijke cel voortdurend heen en weer hebben gelopen en in zichzelf gepraat, tot i ergernis van de andere arrestanten. Toen de Nederlander de Zuidslaviër I voor de zoveelste maal verzocht stil te zijn stortte deze zich op de Neder lander en sloeg hem bewusteloos. Op I het hulpgeroep van de twee West duitse arrestanten kwam de politie tussgnbeide. Een arts kon toen nog slechts de dood van de Nederlander constateren. se meerderheid woont. Hij zei geen bezwaar te hebben tegen deelname van Palestijnen uit bezet Jordaans gebied aan de Jordaanse delegatie bij de vredesbesprekingen. Volgens Eban moeten de verklarin gen van de Egyptische president Sa- dat ..die een hervatting van de vijan delijkheden overweegt, gezien wor den in het kader van de binnenlandse situatie in Egypte. Wij zijn ervan overtuigd", aldus Eban, „dat als Is raël belang stelt in een verlenging van het bestand, Egypte daar des te meer belang bij heeft omdat dit land het zwaar te verduren zou krijgen als de vijandelijkheden worden hervat." In het noorden van Jordanië, bij de grens van Syrië, is gisteren weer gevochten. Jordaanse troepen zouden de stad Ramtha beschoten hebben. Yasser Arafat, de leider van de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging, heeft gisteren de Jordaanse regering ver- weten het onlangs gesloten akkoord tussen de guerrilla's en het Jordaanse leger voortdurend te schenden. Arafat beschuldigde het leger er van nog altijd acties toen de Pales tijnen uit te voeren. „De autoritei ten lokken gevechten uit", verklaar de Arafat op een persconferentie. Hij zei verder dat. de regering nog 1500 guerrilla's gevangen houdt, „on danks het feit dat wij al onze ge vangenen in overeenstemming met het akkoord hebben vrijgelaten In de Syrische hoofdstad Damas cus wordt nu al dagenlang heftig ge discussieerd tussen de linker- en de rechtervleugel van de Baath-partij over de vraag of de strijd tegen Is raël moet worden voortgezet of mee gewerkt moet worden aan vredespo gingen. Op dit moment is er nog geen enkele aanwijzing over de afloop van de gehèime besprekingen. De President en zijn gezel schap werden op hun rit van Delft naar Rotterdam geëscor teerd door rijkspolitie. Maar de Rotterdamse politie trad zo on opvallend mogelijk op. Vanmorgen vroeg gingen koningin Juliana en prins Bcrnhard met hun hoge gasten naar het waterloopkundig laboratorium in Delft: een goede in leiding tot het bezoek aan de havens. In Delft begroette mr J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, de gasten. Prof. ir. H. J. Schoemaker, directeur van het labo ratorium, gaf een uiteenzetting. Er volgde een bezoek aan het operatio nele model van de havenmond Hoek van Holland, waar ir. H. J. Overbeek uitleg verschafte. Tegen kwart voor twaalf vertrok ken president Tito en zijn echtgenote naar Rotterdam, waar prinses Bea trix en prins Claus hen bij de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" in de Veerhaven begroetten. Via de rijksweg en het in aanleg zijnde Kleinpolderpiein waar het gezelschap al dadelijk een indruk wekkende kennismaking had met de Rotterdamse bouw-activiteiten ging de stoet naar de Stadhouders- weg, Statenweg, Henegouwer! ?an. het Droogleever Fortuynplein, de Wester kade, de Veerkade en de Veerhaven. Bij de sociëteit van ..De Maas" in specteerde president Tito een ere wacht van het Korps Mariniers met vaandel en vaandekvacht, waarbij de Marinierskapel der Koninklijke Ma rine was ingedeeld. Omdat burge- meeester Thomassen buitenslands ver toeft, ontving loco-burgemeester De Vos de gasten. Een kwartier na aankomst scheepte 'net gezelschap zich in aan boord van de „Pieter Caland" voor een rond vaart Aan boord werd een koud buf fet geboclen. De belangstelling van president Tito ging in de eerste plaats uit naar de bedrijven van Verotme, Wilton- Fijenoord, het montagebedrijf Swart- touw, Shell en Esso-Chemie waar ruim tweeduizend Joegoslavische gastarbeiders werken. De vaartocht eindigde in Maassluis. Tito ER BESTAAN geen speciale relaties tussen Nederland en Joegoslavië, afgezien van de banden die talrijke toeristen met dit prachtige Balkan- land onderhouden. Het bezoek van president en mevrouw Tito draagt dan ook een algemeen karakter. De president bezocht ook andere Westeuropesc landen als België en Luxemburg. Het voornaamste on derwerp van gesprek was niet de relatie tussen de landen afzonder lijk, maar de mogelijkheid van toenadering tussen de volken van geheel Europa. Nederland speelt in dit streven naar betere verhoudingen een actieve zij het in eigen huis niet altijd even gewaardeerde rol. Moge lijk heeft Tito ook daarom een zwaar accent willen leggen op zijn bezoek aan ons land. De president kan voortborduren op het werk. dat de ministers van buitenlandse zaken al in een reeks van jaren hebben verzet. Zijn be zoek zal het wederzijds begrip zeker ten goede komen. Contact FORMEEL staat Rhodesië (het vroe gere Zuid-Rhodesië) nog altijd on der Britse soevereiniteit; ook al heeft het blanke bewind eenzijdig dat gebied onafhankelijk verklaard en tot republiek uitgeroepen. Lon den stond (onder Wilson) machte loos. Nu de conservatieven onder Heath de leiding hebben overgenomen, mag worden verwacht, dat opnieuw contact wordt opgenomen met wat een Britse woordvoerder noemde 'het onwettige regime' te Salisbury, om te zien wat nog te realiseren valt. Een dergelijk overleg zal wel niet leiden tot legalisatie van wat de blanke Rhodesiërs de grote Afri kaanse meerderheid hebben opge legd. Juist voor deze bevolkings groep zal Londen een nieuw per spectief moeten openen. Te Salisbury doet er men er goed aan, van de gelegenheid gebruik te maken die een nieuwe gespreks partner biedt een partner, die ook de houding van Zuid-Afrika kan beïnvloeden- Hoezeer een rivier zich ooir voort mag kronkelen, uitein delijk bereikt zij tocli de. zee. I \DI I rita) ..Ze maken 1 hiernaast zo'n herrie, dat ik eens even om een hoekje wil kijken H.«»e Water Hoog water: 22 oktober: Rottei"- dam le getij 9.53, 2e getij 22.41; Scheveningen 8.03-20.37; Vlissin- gen 7.09-19.88: Willemstad 10.44-23.22. 7. ii >n en maan Barometerstand: heden 10 uur 75.2 cm. (1002 millibar) stijgend. BlOTPT UlffKll Weersverwachting: Zonnige perioden, maar aanvankelijk ook enkele buien. Ttot overwegend matig afnemende wind tussen noord en west. Koude nacht Morgen dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. DE BILT De tweede helft van de week belooft een wat be ter weertype dan de voorafgaan de dagen. Een rug van hoge lucht druk verplaatst zich over het noordelijk deel van de oceaan ge leidelijk naar onze omgeving, waardoor zowel de buienaktivi- teit als de wind zullen gaan nemen. Het bijbehorende hogedrukcen- trum trekt over het oostelijk deel van de oceaan naar het zuiden, wat een draaiing van de wind naar meer westelijke richtingen ten gevolge heeft. Hierdoor komt aan de aanvoer van lucht recht streeks uit het poolgebied een einde. Vooruitzichten voor vrijdag: Geleidelijk minder buien en vrij koud. In cijfers: Aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal: max. temp.: van onge veer normaal tot vier graden on der normaal; Kans op een droge ng, ivi- 22 oktober: zon op 7.16; onder periode van minstens 12 uur: 17.32; maan op 23.30; onder 15.06; procent. Laatste Kwartier procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De regering streeft ernaar om de oppervlak tewaterverontreiniging niet bin nen 20 maar binnen 15 jaar terug te dringen tot normale propor ties. Zoals bekend staat er een wet op de oppervlaktewaterver ontreiniging op stapel, waarvan nog dit jaar de eerste maatregel van bestuur wordt verwacht. Minister Bakker (verkeer en water staat) heeft gistermiddag tijdens een persontmoeting met het RIZA (het in grote lijnen gaat vuiler betaalt" inhouden. Het ligt in de bedoeling om in 1971 van start te gaan met de eerste tran che van een serie heffingen van 2, 4, 6 en 8 gulden per jaar per inwoner equivalent. Zo'n i nwoner-equivalent houdt in de gemiddelde aanslag op het zuurstofgehalte van het water per inwoner per dag. In de miljarden De grootste vervuilers, de industrieën, krijgen uiteraard een j groter aantal equivalenten op hun re- kening, dan de particulier. Deze cu- bestrijders van de verontreiniging en de zuiveringsinstallaties. De minister becijferde, dat deze bestrijding maar liefst 100 min. per jaar zal gaan kosten. De totale kosten voor het 15-jarenplan lopen in de miljarden. Men is vast van plan om het aantal equivalenten terug te brengen van de huidige 15 miljoen tot 4,5 miljoen. Dit laatste aantal is de normale "reini gingscapaciteit" van alle oppervlakte water in ons land. Rijksinstituut voor de zuivering van mulaticvc heffing dient vooral als be- afvalwater) toegelicht wat „De ver- langrijke bron van inkomsten voor de ven een in de uitgereikte vergunning vastgesteld aantal equivalenten te komen. De controle zal scherp moeten zijn. Nu al is evenwel zeker, dat het apparaat (met name het RIZA) daar toe volstrekt onvoldoende bemand is. De ontwikkeling van de plannen gaat dan ook gepaard met' het aantrekken van een uitgebreid controleapparaat. De minister zei nog dat het in de bedoeling ligt om de marginale industrieën in het noorden des lands (strokarton en aardappelmeel) die een dUUSldie flinke tik zullen krijgen door dc hef fing, de mogelijkheid tot subsidie te Naast deze belangwekkende bicden. Het zal duidelijk zijn, dat de financiële injectie verwacht men veel ontvangen heffingen alle ten goede van de dwang, die de wet de zullen komen aan het bestrijdings- industrieën zal opleggen om niet bo- I plan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1