met één been in 'onde Niet zo met de Zwarte Piet 1 manoeuvreren Negen mensen op gruwzame wijze vermoord in de VS Strenge bewaking tijdens rouwdienst voor Laporte Maatregelen tegen cholera verscherpt Runners Up-cup Benelux weer een stap verder Staatsprijs voor Miep Diekmann Senaat neemt het op voor Oud-Vossemeer Prof. Van Esveld waarschuwt: IJshockey-ploeg K„K11, Lup-duels KNVB-VËRBOD VOOR ADO 197; WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 door ROB HARTOG ROTTERDAM Georg Kess- mokte. De 20 triomf van rta op het Ierse Coleraine nde hem niet tot tevreden heid. Teleurgesteld klonk het: [,Ik had graag een marge van vier elpunten verschil gezien. Dat [heeft er ook ingezeten. Na rust hben we echter de meest derlij k eenvoudige kansen [laten liggen." Sparta heeft in de tweede helft te- Coleraine inderdaad alle gele- iheid gehad de voor de pauze ver- Bgen 20 voorsprong uit te bou- pen. De Spartanen faalden echter m afwerking. Oorzaak? Te weinig Jurf. Kessler: „Aanvallend zijn we nog te einig besluitvaardig. Sommige spe llers hebben te weinig durf. Neem fleen Kowalik. Die jongen is Pools in- •nationaal. Het komt er bij Sparta :hter niet uit. Simpelweg omdat lüj geen moed heeft. En probeer |dat er maar eens in te praten. Dat Dst je maanden". T Het zou onjuist zijn alleen Janusz walik verantwoordelijk te stellen Ijvoor het uitblijven van Sparta-tref- iers. Want ook Kristensen en Klijn jan, en in iets mindere mate Heijer- i hebben enkele eenvoudige kan- [|sen laten liggen om Sparta's margé te •oten. Voor aap Een grotere marge die de Kessler- [Boys verdiend zouden hebben. Want Sparta speelde een goede wedstrijd. Zeker in de eerste helft. Met de tan dem Klijnjan-Kristensen weer als grote uitblinkers. Vooral de behendige Deen stal de show. Ondanks het spek gladde veld zag hij doorlopend kans [de Ierse verdedigers een uiterst ge- ffineerd rad voor de ogen te draai- i. Met name rechtervleugelverdedi- [ger McCurdy moest nogal eens lijde- - ROTTERDAM Naast Sparta— H Coleraine, speelden zich gisteren in 1Europa nog drie wedstrijden af voor I het Runners Up-cup toernooi. In München versloeg Bayem Mün- I chen het in de Engelse league zo hoog geplaatste Coventry City met niet minder dan 61. Bij de rust was de stand reeds 41. Achtduizend toe- li schouwers zagen Schneider (2x). 1 Müller (2x), Schwarzenbeck en Roth Ivoor de Duitsers en Hunt voor Co ll ventry de doelpunten scoren. Verrassend was de 21 nederlaag. Idie het Italiaanse Fiorentina uit Flo- 1 rence op eigen veld tegen FC Köln F leed. Nadat de rust door doelpunten I van Flohe (FC Köln) en Mariani (Fio- 1 rentina) met 11 was ingegaan, was Ij het in de tweede helft wederom Flohe, die scoorde en zodoende FC Köln de overwinning schonk. Tienduizend toe- li schouwers zagen het gebeuren. Een andere Italiaanse club, Juven- tus, won voor zeventigduizend toe- I schouwers in en van Barcelona. Hel- I muth Halier gaf zijn club een 01 [voorsprong, waarna in de tweede helft Bettega eerst nog voor 02 zorgde, I alvorens Marcial voor de Spanjaarden I t kon tegenscoren. lijk toezien hoe Kristensen hem een voudig voor aap zette. De Ier zelf later over zijn Deense tegenstander: „Die Kristensen is een vreselijk goede voetballer. Hij is in staat je volkomen dol te draaien. Zijn schijnbewegingen zijn vrijwel onna volgbaar. Nee, werkelijk zo eentje loopt er in heel Ierland niet rond". Coleraine mag dan geen Kristensen hebben, een aantal goede voetballers lopen er wel bij. Met name Mullan, voor rust grote gangmaker in de Ier se ploeg. Trouwens niet alleen Mul lan liet zien er een houtje van te kunnen. Ook de veelbesproken Des Dickson vormde een voortdurend ge vaar voor de Sparta-defensie. In fei te viel alleen Wilson tegen. De man, die door de Ieren zelf als een soort Van Hanegem wordt beschreven, draaide niet. Ondanks de (te) grote mate van vrijheid die hij van Stef Walbeek kreeg. ■fe Geheime wapen SpartaColeraine: een aantrekke lijk duel. Althans voor de rust. Met een beter spelend Sparta. Goed scha kelend vooral. Met name Hans Ven- neker als opkomende back. Kessler later: „Hans was ons geheime wapen. Peadock, de trainer van Coleraine, heeft Venneker tegen Ajax alleen maar verdedigend aan het werk ge zien. Dat was - mijn opdracht. Nu moest Venneker echter aanvallen. Dat- heeft hij goed gedaan. Hoewel het weinig effect sorteerde". Sparta creëerde voor de pauze een groot aantal kansen. Het benutte er twee. Beide malen was Jan Klijnjan de gevierde scherpschutter. De eerste maal na een kwartier toen hij een weergaloze solo van Jürgen Kristen sen met een schitterend schot afrond de. De tweede keer na even fraai voorbereidend werk van Hans Ven neker. Sparta kwam niet verder dan deze twee treffers. Ook na de rust niet Ondanks een voortdurend beuken op de Coleraine-veste. Een veste die vaak wankelde. Solide spel van cen trale verdedigers Jackson en Gordon ten spijt. Coleraine kwam in het tweede be drijf van SpartaColeraine nauwe lijks aan de bak. Althans aanvallend niet. Enerzijds omdat de Ieren in de frontlinie door de scherpe bewa king die Dickson van Ter Horst en Eijkenbroek genoot te weinig stoot kracht hadden. Anderzijds omdat de achterste lijn van Sparta ook in deze wedstrijd weer waar maakte tot een der sterkste van Nederland te beho ren. Rest de vraag of 20 voldoende is voor de returnmatch in Coleraine. Kessler verwacht van wel. „Waarom niet. Onze verdediging is ijzersterk. Het zou me verbazen wanneer we ge wipt worden. Die Ieren zijn echt niet van die geweldenaars". Realist En Bertie Peacock? De Ierse trainer van Coleraine, die tijdens de wedstrijd onophoudelijk net achter de zijlijn zijn aanwijzingen het veld inslingerde, toonde zich een realist. „Het zal niet mee vallen. Eerlijk gezegd geloof ik er niet in. Sparta heeft toch wel indruk op me gemaakt. Wanneer we echter de „mazzel" hebben in Coleraine in de eerste minuut een goaltje te maken, weet ik het zo net nog niet Met een grimmig gezicht staart Jan Klijnjan zijn schot na. Luttele ogen blikken later vormde Klijnjan het middel punt van Spartaanse vreugde. Zijn spet ter verdwijnt namelijk achter doelman Crossan. Sparta leidt met 10 tegen Coleraine. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer keurde gisteren de drie verdragen goed die het resultaat zijn van de Benelux-conferentie van vorig jaar: éénmaking van het douanegebied, afschaffing van grensformaliteiten en controles en samenwerking om de Economische Unie te kunnen verwe- zelijken. Over het algemeen aanvaardden de sprekers het ontwerp met vreugde en instemming omdat het weer een stap verder is op het gebied van de Bene- lux-samenwerking. Toch zijn de wetsontwerpen niet helemaal met blanco verslagen voorbereid. Drs. H. A. C. M. Nootenboom, die sprak namens ARP, CHU en KVP vroeg aandacht voor de verschillen van indirecte belastingen tussen de landen. Bovendien heeft België beslo ten de BTW pas later in te voeren wat ook gevolgen heeft. Ook ontstaan er nieuwe fraudemogelijkheden waarover hij zich enige zorgen maak te. Tenslotte vroeg hij dé regering te denken om de belangen van het grens personeel, dat hun baan kwijt raakt. Op de publieke tribune zaten verte genwoordigers van het actie-comité Zuidgrens, dat een betere regeling dan normaal voor dit personeel wil. Argument is dat het hier gaat om gespecialiseerde functies en betrek kingen die helemaal verdwijnen zo dat omscholing en verplaatsing nodig In Zuidoost-Europa ATHENE/ANKARA In Zuidoost- Europa zyn de voorzorgsmaatregelen tegen de cholera-epidemie drastisch verscherpt. De Griekse regering heeft gisteren een alarmprogramma opge steld. Zonder een recent inentingsbewijs mag niemand uit het door de cholera getroffen Turkije het land binnenko- Tholen één gemeente men. De.gehele bevolking in gebieden langs de Grieks-Turkse grens, voor namelijk Thracië en de eilanden langs de Turkse kust, is tegen de ziek te ingeënt. Hetzelfde is gebeurd met het per soneel van hotels, restaurants en zie kenhuizen in het gehele land. Op alle vliegvelden wordt streng gecontro leerd en schepen die uit Turkije ko men moeten in de voorhaven van Pi raeus voor anker. Omleiding De Bulgaarse grensautoriteiten hebben besloten het internationaal verkeer naar Midden-Europa over Griekenland om te leiden. De voor naamste maatregel van de Turkse regering is het afsluiten van de ha ven van Istanboel voor alle buiten landse schepen. Het ministerie van gezondheid in Ankara maakte bekend dat het aan tal doden als gevolg van de epidemie thans 40 bedraagt Het aantal patiën ten dat in ziekenhuizen in Istanboel wordt behandeld bedraagt 1183. Ove rigens zeggen de -autoriteiten dat ze de epidemie onder controle hebben. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM De extra uitkering van vierhonderd gulden en de spanningen de deze heeft opgeroepen, heeft prof. mr. N. E. H. van Esveld doen verzuchten dat „geen regering kan goedmaken wat het bedrijfsleven bederft of door innerlijke verdeeldheid na laat". Prof. Van Esveld (hoogleraar in het sociaal recht te Leiden), zegt in het Sociaal Maandblad Arbeid over de loonvorming: „Als zij gebonden is, wordt zij gehekeld; als zij vrij is, veroorzaakt zij schokken. De regering mag slechts toekijken. Waarschuwin gen voor incidenteel ingrijpen (arti kel 8 van de Loonwet) worden als knevelingen uitgelegd, maar voor een loonpauze (artikel 10) zijn terecht ve len bevreesd". Gezagscrisis Aan de gezagscrisis, die zich in Nederland openbaart, leiden volgens prof. Van Esveld in de eerste plaats het bedrijfs- en het organisatieleven. Deze gezagscrisis drijft een onbe stuurbaar land naar autoritaire maat regelen, waarvan de loonpauze en be lastingverhogingen nog maar zachte maatregelen zijn. „In onze huidige zachte maat schappijstructuur", aldus de hoog leraar, „waarin het begrip verant woordelijkheid te pas en te onpas wordt gebruikt, spelen alle instan ties elkaar liever de Zwarte Piet toe dan dat ze gaan staan voor de con sequenties van een duidelijk en ge zond beleid". „De gezagsinstanties zitten met tassen vol Zwarte Pieten en ik noem het rondweg een ontaarding van de parlementaire democratie dat Kamer leden volstaan met wensen te noe men en eisen te formuleren, maar de keuze uit prioriteiten overlaten aan de regering, die ze, terwille van het kiezersvolk, dan prompt kan at taqueren". Vaderlands Prof. Van Esveld besluit zijn ar tikel als volgt: „Men zou eens moeten ophouden met het constant, maar alternatief loos sneeren van de regering, onder nemers en vakorganisaties, en het toespelen van de Zwarte Piet aan zijn makkers rond de tafel. Hetzelfde geldt voor de boys van radio en te levisie. „Waarlijke karakterkracht, beleids visie en loyaliteit aan de vaderlandse zaak zouden de leiders van ons so ciaal economisch leven bijeen moe ten brengen ten einde gezamenlijk één beleidslijn uit te stippelen. Het is nog niet te laat, al zijn er vele miljoenen verspild." SCHIPHOL De chef van de In donesische staatspolitie, generaal Hugeng Imam Santoso, die de afge lopen dagen in Nederland vertoefde op uitnodiging van de rijkspolitie, is vol lof over het Nederlandse politie- apparaat. Bij zijn vertrek gister middag van Schiphol noemde hij zijn bezoek „interessant en leerzaam". Zijn komst heeft bovendien geresul teerd in een afspraak voor de uitwis seling van gegevens. De generaal heeft grote bewonde ring voor de goede samenwerking in Nederland tussen de Rijkspolitie en de gemeentepolitie en de diverse af delingen onderling. DEN HAAG Met ingang van 1 juli van het volgend jaar is Tholen een gemeente. Na een korte discussie ging de Eerste Kamer gisteren ak koord met de gemeentelijke herinde ling (zeven gemeenten worden tot één samengevoegd) van het eiland. De senaat besieedde vooral aan dacht aan het feit dat in de nieuwe, grote gemeente de SGP een belang rijke rol zal spelen. Daarom nam men het op voor Oud-Vossemeer, dat voor een groot deel rooms-katholiek is. J. Verbeten duel tussen Nol Heijerman (rechts) en de Ier McCurdy. Heijer man wint, hoewel zoals te zien is niet helemaal op reglementaire wijze. L. P. M. Theijssen (kath.v): „Zullen nu de kermis, voetbal en zwemmen op zondag verboden worden?" De heer P. C. Elfferich (a.r.) hoopte dat de nieuwe gemeenteraad tolerant zou zijn tegenover de minderheid in Oud-Vossemeer. Minister van bin nenlandse zaken Beernink, zei het al dus: er zal rekening gehouden moe ten worden met minderheidsbelangen, tenzij men de overtuiging heeft dat de belangen van die minderheid in strijd zijn met de heiligste gevoelens van de meerderheid." De nieuwe gemeente Tholen zal on geveer 16.000 inwoners tellen. Met de vorming van deze nieuwe gemeente is de gèmeentehjke herindeling van Zeeland voor een groot deel voltooid. Theodora Versteegh (81) overleden DEN HAAG Gisteren is de alt zangeres Theodora Versteegh op 81- jarige leeftijd overleden. Zij was in de jaren dertig een zeer bekend en geliefd zangeres, die zowel in Neder land als in Berlijn, Parijs en Antwer pen veel succes oogste. Tallozen her inneren zich nog haar medewerking aan de Matthaus-Passion en haar aandeel in het Jo Vincentkwartet. Zij was ook een befaamd zangpe dagoge; van haar didactische gaven en rijke ervaringen hebben veel Ne derlandse zangers en zangeressen kunnen profiteren. De crematie zal in stilte plaats hebben. DEN HAAG De staatsprijs voor kinder- en jeugdliteratuur is toege kend aan de schrijfster Miep Diekmann uit Den Haag, Aan deze prijs is een bedrag van ƒ3000.verbonden. Eerder werd de prijs toegekend aan Annie M. G. Schmidt 'en An Rutgers van der Loeff. Miep Diekmann krijgt de prijs voor haar gehele oeuvre, dat ongeveer een veertigtal boeken omvat, die tot ver in het buitenland bekend zijn en ver taald. De jury bestond uit prof. dr. N. C. A. Perquin, Harriet Laurey, An nie M. G. Schmidt, A. P. Dammer, K. Eyckman, E. de Jopg en H. van Kerkwijk. Deze schrijfster ontving in 1956 de prijs van de kinderboekenweek. Vier jaar later kreeg zij de internationale Hans Christian Andersenprijs, alsme de de staatsprijs vanWest-Duitsland Deze internationale erkenning mag als een bijzonderheid worden gezien, j daar een buitenlandse jury slechts zel den kennis kan nemen van Neder landse literatuur. „De boten van Brakkeput" drong echter reeds ver door in het buitenland. Het is ver- j taald in het Frans, Duits, Engels en het Spaans. Haar boeken worden ook hoog ge- waardeerd in Amerika. BELGRADO In de streek rond de Joegoslavische stad Banja Luka is vannacht een lichte aardbeving geregistreerd. Banja Luka werd in oktober vorig jaar zwaar getroffen door een aardbeving. In de stad zelf schijnt nu geen schade te zijn aangericht, maar uit omliggende dorpen komen meldin gen over gewonde en schade aan gebouwen. SANTA CRUZ In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Californië negen mensen op gruwzame wijze om het leven gebracht. Bij een bloedbad in de nabijheid van Santa Cruz, dat tekenen van overeenkomst vertoont met de moord partij op de filmactrice Sharon Tate en haar vier vrienden, werden een bekende oogarts, zijn vrouw, twee van zijn kinderen en een secretaresse gedood. De vijf mensen woonden in een villa bij de Stille Oceaan. Zij werden door de nog onbekende daders over vallen, geboeid en met nekschoten gedood. Hun lijken werden daarna in I De politie heeft op verdenking van deze laatste moord een man en twee jongens in hechtenis genomen. Het bloedbad in de villa van de 43- I jarige oogarts dr. Victor Ohta werd door twee politiemannen van een pa- I trouillewagen, die op de brand in de I villa afkwamen, ontdekt. Sheriff Doug 1 James beschreef de aanblik in het zwembad als „het ontzettendste van I mijn 18-jarige diensttijd bij de politie". Mishandeld In het door bloed roodgekleurde j water dreef het lijk van de 38-jarige j secretaresse Dorothy Cadwallader. Op DEN HAAG De opstelling van de Nederlandse ijshockeyploeg die zater dag a.s. in Utrecht tegen België uit komt, is als volgt: Doei: Leeflang (Hijs Hokij). reserve doelman: Gobel (Tilburg); Achterspe lers: Van Dun en Christiaans (Tijs Trappers), Van Dommelen en v. d. Berg (Den Bosch), Roomer (Hijs Ho kij), Wilemans (Nijmegen). Aanvallers: Sismons, Smulders en Mac Donald (Hijs Hokij), Bles (Amstel en Gentis (Hijs Hokij), Bles (Amstel Tijgers), Van Gurp en De Groot (Den Bosch), Koekkoek en De Kok (Thialf Heerenveen). in brand gestoken. Nog tivee moorden de bodem van het bassin troffen de W politiemannen de lijken aan van de ^„^„efïui^a sees i rrs-zyn ruw en hun - - - beide zoons. De handen van de I V VJ1I1 slachtoffers waren met kousen en NxC-C lx dll sjaals vastgebonden. Z"""1 1 I Uit de sporen by het zwembad blijkt I dat de vijf mensen daar hebben moe ten neerknielen. Bovendien is de po litie gebleken dat de slachtoffers met knuppels zijn mishandeld. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Rijke hippie Enkele uren na deze moordpartij werd bij een 20 km verderop gelegen benzinestation het lijk van een 19- jarige pompbediende gevonden. De overvaller had de handen op de rug van het slachtoffer vastgebonden en hem daarna met een schot in de nek gedood. BU een derde overval bij de stad Paso Robles werd een jong echt paar en hun 4-jarig dochtertje op wrede w(jze om het leven gebracht. MONTREAL Onder bijzon der strenge veiligheidsmaatrege len is gisteren in Montreal een rouwdienst gehouden voor de door de FLQ gedode minister van arbeid van de provincie Quebec, Pierre Laporte. Honderden politiemannen en mili tairen patrouilleerden door de stad, waarvan het deel bij de kathedraal was afgezet. Op de daken stonden ook leden van de veiligheidsdienst, terwijl boven de stad helikopters vlo gen. De zeer strenge maatregelen waren bedoeld om premier Trudeau en an dere leiders, die de plechtigheid bij woonden, te beschermen tegen even tuele acties van het Front voor de bevrijding van Quebec. DC provincie Quebec is nu prak tisch van de rest van Canada afgeslo ten terwijl de klopjacht op de moor denaars van Laporte voortduurt. Het FLQ heeft nog niet geantwoord op het hernieuwde aanbod van de rege ring van Quebec voor amnestie voor de ontvoerders van de handelsattaché James Cross voor diens vrijlating. Twee van de 23 personen wier vrij lating de ontvoerders van Laporte en Cross eisten, zijn gisteren voor de rechtbank in Montreal verschenen. Na een korte zitting werd op ver zoek van de openbare aanklager het proces tot 2 november uitgesteld. De politie heeft nu zekerheid dat Laporte vermoord is in een bungalow in St. Hubert, 10 km ten zuiden van Montreal. De bloedvlekken op de vloer van het huis bleken van de bloedgroep van Laporte te zijn. Ia het huis is ook het groene hemd ge- Britse vonden dat de vermoorde minister in ruil droeg toen hij op 10 oktober werd 1 ontvoerd. Het is wel zeker dat er meer dan één is geweest. De moordenaars vluchtten met de stationcar van de secretaresse. Zij hadden de twee per sonenauto's van de arts voor de In gang van het huis neergezet, waar schijnlijk om de brandweer de toe gang te bemoeilijken. De oogarts werd door zijn buren als een 'rijke hippie' beschreven, daar hij zeer lang haar droeg. Ook zou hij hippies gratis hebben behandeld. Santa Cruz staat bekend als een van de hippiecentra in Californië. Dr. Zijlstra brengt bezoek aan Indonesië DJAKARTA De president van de Nederlandsche Bank, ar. J. Zijl stra, brengt op uitnodiging van de Indonesische regering een bezoek aan Djakarta, aldus bericht het pers bureau Antara. Hij zal besprekingen voeren met o.a. de minister van economische za ken en voor financiën en industrie, sultan Hamengku Buwono en de gou verneur van de centrale bank van Indonesië, dr. Radius Prawiro. HILVERSUM De Europacup- wedstrijden van Ajax en PSV zullen vanavond niet rechtstreeks door de televisie worden uitgezonden. Het Olympisch Stadion, waar Ajax uit komt tegen FC Basel in de tweede ronde van de Europese beker voor landskampioenen, is bij lange na niet uitverkocht. In verband hiermee heeft de KNVB ook geen toestemming verleend voor de rechtstreekse uitzending van de wedstrijd PSVSteaua Boekarest in de tweede ronde van het Europacup- toernooi voor bekerwinnaars. Het Philips-sportpark was gisteren wel reeds uitverkocht. De NOStelevisie zendt nu van beide duels een samenvatting uit. DEN HAAG Dc KNVB verleent ADO geen toestemming om op 28 ok tober het vriendschappelijk duel te gen Roemenië te spelen. De reden van het verbod is de vrees voor verminderende belangstel ling voor de wedstrijd tussen het Ne derlandse elftal en Roemenië op 2 de cember. ADO krijgt ook geen toe stemming om de wedstrijd in Roemenië te spelen. De beslissing van de KNVB is per brief aan het ADO-bestuur meegedeeld. Namens het ADO-bestuur ver klaarde manager Hartman begrip te hebben voor de beslissing van de bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15