Zeg moedig dat Wassenaar is volgebouwd' kunt er zaken doen' Mr. Geertsema over recepties: 'dol, je RUIMTEVAARTEXPOSITIE IN HET VOLKSHUIS De Ratel bestaat 20 jaar Uit de BOLLENSTR Mr. Klaasesz opent randweg in Noordwijk NIEUWE lEIDSE COURANT 13 WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 HET is helemaal geen evi dent liberale gemeente. Een WD-burgemeestei is daar door niet volkomen logisch. Als politicus (mr. Geertsema zegt dat er apart bij) meen ik, dat er al heel veel gemeenten in Nederland zijn, waar de KVP een overheersende positie heeft èn een KVP-burgemeester. Dan zeg ik toch: het is normaal als Wassenaar een liberaal krijgt". Het vervolg van het gesprek sluit merkwaardigerwijs goed aan bij de beantwoording van de vorige vraag: „Jammer genoeg moet een burge meester van Wassenaar aan een aantal voorwaarden voldoen, die niets met de capaciteiten van een burgemeester te maken hebben. Hij moet vloeiend z'p moderne talen spreken. Hij moet toch goede contacten onderhouden met alle ambassadeurs? Hij moet flink wat geld hebben want hij moet merkwaardiger wijs z'n eigen ambtswoning kopen. Ik geef toe: de representatie is in Wasse naar 'essentieel voor een burgemees ter". „Wat is het huidige karakter van Wassenaar en kan dat karakter ge handhaafd blijven?" „Wassenaar is een rustige woonge- meente en het herbergt zoveel moge lijk categorieën van een bevolking. In de praktijk blijkt er ook in de nieuw bouwwijken veel groen en recreatie ter beschikking te zijn. Er is woonge legenheid voor elck wat wils. We heb ben bovendien heel wat voor jnensen van buiten Wassenaar gedaan". Wat wilt u dan met de ruim elf honderd woningzoekenden? Wilt u principieel koste wat koste bouw grond vinden (zelfs door wijziging van bestemmingsplannen?). Bepaald niet Als een getergd dier schudt de bur gemeester het volle gezicht. De stem komt op oorlogssterkte: „Nee, bepaaéld niet'. Dat uil ik ook aan mijn opvolger meegeven. We moeten nu eindelijk eens de moed hebben om op alle toegangswegen tot Wassenaar het bordje „vol" te hangen. We zullen eraan moeten wennen, dat onze ge meente vol raakt. Misschien, dat nog wat ruimte vrijkomt door het wegval len van Valkenburg als militair vlieg veld (Leiden wil het graag als burger- lucht vaar tmogelijkheid benutten) maar verder moeten we vol op de deur plak ken. In dit licht bezien keur ik de resolutie van de woningbouwvereni ging St. Willibrordus (die zoveel mogelijk woningwetbouw bepleit op zoveel mogelijk plaatsen) ten strengste af!" Rustig Wassenaar, dan denk je vooral aan het verkeer. Denkt u, dat het doorgaande verkeer buiten Was senaar omgeleid zal kunnen worden? Twijfel „Ze maken het ons beslist niet ge makkelijk (knippert stereotiep met de ogen en trekt de borstelige snor wat op), maar we moeten blijven vechten. Totnogtoe hebben we nogal negatief moeten vechten. Het sterviadukt moet er niet komen. Nu kan het college doorgaan met positief vechten: de prov. weag nummer één door de dui nen moet er wel komen. En dan leg ik me niet neer bij de negatieve geluiden als zou de Raad van State al afwijzend beschikt hebben. Ik betwijfel overigens sterk of er al een advies van de Raad van State is. het tempo van dit col lege kennende". U staat op de nominatie* voor mi nister van binnenlandse zaken (een glimlach en een schouderophalen, maar geen ontkenning). Daarom is het extra saillant om uw mening te horen over Wassenaar, dat zonder keuze te bepalen tussen de Leidse en 'V -•-•x Fti'-SÏt) :i Haagse agglomeratie inhangt. Wat wil Wassenaar? Makelaar „Wassenaar moet een makelaarsfunc tie hebben tussen Den Haag en Lei den en streven naar opname in één groot gewest van Den Haag en Leiden (met huidige randgemeenten) en waar schijnlijk zelfs daarbuiten. Dat is de enig reëele oplossing." Met een vrijblijvende regeling, die niet van bovenaf wordt opgelegd (zie ook het jongste advies van staatsse cretaris Van Veen) kunt u dat toch niet bereiken? „Ik vind van wel. Je moet de men sen niet dwingen. Ik zou het uitermate betreuren als er een regeling van bo venaf zou worden opgelegd. Beide re gelingen (Den Haag en Leiden) lopen medio 1973 af. Laten we afwachten. Als er dan nog geen eenheid is, dan is het vroeg genoeg om de zaken des noods iets krachtiger aan te pakken". Eventuele regeringspartners hebben op dit punt dezelfde mening als de oppositie. Dat kan wel moeilijk wor den. Over ARP „Er zal in een regeringsprogramma of een stembusakkoord zeer duidelijk iets geregeld moeten worden op dit punt. De ARP vaart voorlopig nog de zelfde koers als de PvdA." U staat dan ook nogal scherp tegen over burgemeester Marijnen van Den Haag. Kan dat niet lastig worden 'ils u minister bent? „Ik geloof niet, dat we het zo oneens rijn. Marijnen wil ook wachten tot 1973. Dan kunnen we de zaken samen overleggen". (Mr. Marijnen heeft al aangekondigd, dat Den Haag met een uitgesproken standpunt zal komen in de ontwerpbegroting voor 1971. Vol gens mr. Geertsema zou dat standpunt dan neerkomen op roeien met de vrij willige riemen die men heeft en met van bovenaf opgelegde regelingen wachten tot 1973 - Red.). Een laatste vraag. Vindt u, dat er in Wassenaar nog schandvlekken zijn, ondanks het feit, dat het een oase in de Randstad zou zijn? (Bijvoorbeeld de grote woningnood en de schanda lige noodwoningen aan de Haven). Krotten „Het is natuurlijk een schande, dat er nog een groot aantal krotten is. Maar ik pas ervoor om de noodwonin gen af te breken als er nog geen ver vangende woonruimte is. (Dus toch da grote woningnood. En u wilt niet zo veel mogelijk grond bebouwen?) Er moet een doorstroming op gang komen en men zal er goed aan moeten wen nen, dat men bij gebrek aan woningen buiten Wassenaar terecht zal moeten. Het is nu eenmaal zo, dat men graag in Wassenaar blijft wonen. En dat zijn heus niet alleen de snobisten, die graag „Wassenaar" op het kaartje wil len hebben. Je woont er fijn". Bejaarden Ondanks alle miss-verkiezingen kan mr. Geertsema het beste met de be jaarden opschieten. Dit gesprek moest een uur worden uitgesteld, omdat hij nog even naar een receptie van de Al gemene Bond van Bejaarden moest. „Kijk, bij de jeugd moet je wachten tot je gevraagd wordt. Ze zouden in De Brug toch vreemd hebben opgeke ken als ik daar zomaar binnen was komen stappen. Bij de bejaarden kan ik ongevraagd binnenlopen". Fj£ (karikatuur-)socialistische bur- gemeester zou het in Wassenaar gemakkelijker hebbendan de echte VVD-erHij zou minder gefrustreerd worden in de dagelijkse kontakten. Ik heb met beide helften van Wassenaar noord-arbeiders-middenstanders en zuid-villawijk) goed kunnen opschie tenmaar met noord toch beter. Zuid verwachtte vaakdat de burgemeester het wel even voor ze zou regelen. En dat is dan niet gebeurd Waar zie je in Wassenaar burgemeester mr. W. J. Geertsema (zondag 52 geworden) het meeste Bij verenigingen of in ieder ge val temidden van lustig koutende en borrelende receptiegangersEen re ceptie Dat vind ik dol. Je kunt er de meeste zaken doen. Ik maak er vaak mijn afspraken. Tegen een minister: zie ik je morgen bij Oostenrijk Daar handelen we dan alles vaak af". Laat men evenwel geen verkeerde indruk van de liberale politicus annex burge meester van Wassenaar krijgen midden in de nacht werkt hij vele uren. Hij kent alle stukken. En dat kan best eens ge beuren na Kamerdebatten van, vele uren. Bekakt Hij maakt een zeer zelfverzekerde indruk. Soms een beetje bekakt. Hoe hij dat zelf vindt? „Dat is niet terecht Ik probeer die indruk zeker niet te maken. Ik ben mezelf. Als ik één ding heb geleerd in de politiek, dan is het wel dat je jezelf moet zijn. Ik kan ook niet onnatuurlijk gaan doen. Hoe zou men een Geertsema in coltrui vinden Dat is toch een lacher?" Als u gewoon inwoner van Wasse naar was, hoe zou u dan een Geert sema bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer voor de televisie vinden? „Ik krijg na elk „optreden" een kar- Liberaal „Ik laat uiteraard mijn politieke op vattingen zo min mogelijk meespreken. Natuurlijk kun je jc algemene poli tieke achtergronden, de liberale gees teshouding, niet loslaten. Daar kun je je toch niet van losmaken? (Met na druk) In de afgelopen tien jaar van mijn burgemeesterschap heb ik die li berale geesteshouding in mijn optreden waargemaakt. En toch heb ik niet vol daan aan het voorbeeld van een echte WD-burgemeeester". Na de uiteenzetting over zijn vele contacten met het verenigingsleven (de Tweede Kamer-fractievoorzitter «zat vaak achter een houten tafel op schra gen om uitgebreid zijn keus te bepalen bij een Miss Tiener-verkiezing) en zijn goede „aanknopingspunten met de bur gerij", gaat mr. Geertsema iets dieper in op Wassenaar als politieke gemeen te. MOLLY" Geertsema gaat in januari Wassenaar verla ten. De nieuwe burgemeester zal zeer waarschijnlijk voor ve le tienduizenden guldens een huis (ambtswoning) moeten ko- lpen. Want zo gaat dat nog in |de groene oase van de Rand stad. Mr. Geertsema, beminne lijk, gemakkelijk de forse buik ordenend in een fikse fauteuil en een glas sherry in de hand wriemelt wat met de kleine schoenen. Hij luistert scherp naar iedere vraag. En geeft soms handige politieke ant woorden. Maar is vooral eerlijk. Vindt u zichzelf een typische VVD- burgemeester? Ik vraag dat vooral, omdat bij de wethouderskeuze de li berale stem van de burgemeester dui delijk in het geding is geweest. revracht van meningen. De meeste zijn wel positief hoor, maar men vindt toch maar vaak, dat het daar een stel onfat soenlijke mensen bij elkaar is. Ze laten elkaar nooit uitspreken". Geen acteur Mr. Geertsema op de vraag of hij jong van geest is: „Voor de komende vier jaar ga ik de VVD aanvoeren. Dan moet je niet alleen meegaan met de tijd, maar je moet de kiezers net iets voorblijven. Het is toch wel jam mer, dat de verkiezingsstrijd zich gaat toespitsen op de persoon. Je schijnt het goed te moeten doen op de tv. Nou, dat hoeft niets met intern leiderschap te maken te hebben. (Wat bent u zelf, een intern leider of een acteur?). „Hel eerste". Mr. Geertsema wordt even fel en lacht wat smalend als hij gewezen wordt op de kwalificatie: fatsoens rakker of Ridder Geertsema. „Om met dat laatste te beginnen: men schijnt het vaak leuk te vinden als mijn goede vriend Ridder van Rappard en ik in een dispuut ge vraagd kunnen worden. Dan blijkt dunkt me toch wel degelijk, dat ik hemelsbreed verschil van Van Rappard. Ik ben tolerant. Hard Maar ik kan enorm hard worden als de vrijheid van anderen in gevaar wordt gebracht. Neem de in Wassenaar gelukkig denkbeeldige situatie van het kraken van woningen. Dan wens ik zo hard mogelijk op te treden. Alle ur gentie gaat bij de krakers verloren, dan geldt het recht van de sterkste". Was u dan tolerant tegen de Was- senaarse jeugd? ..Ik heb ze niet in enigerlei opzicht de voet dwars gezet. Als het om de financien ging, dan werd het wel eens moeilijk, maar bijvoorbeeld de Waxing Moon club heb ik jaren geleden al ont vangen voor een gesprek. Ze zijn aan ruimte geholpen (het inmiddels afge brande houten gebouwtje De Brug - red.) Als u vraagt of de raad wel eens gebrek aan tolerantie heeft gehad, dan wil ik niet oordelen over de huidige raad. die nog maar kort bezig is. Ook niet alles Er zit een bepaalde ontwikkeling in de zaken. Neem nu eens het opengooi en van de commissies. In het verleden ik geeft dat toe waren er wel eens merkwaardig intolerante uitlatin gen. Ik sta evenwel aan het hoofd van de raad en mag m'n boosheid niet la ten blijken. (U heeft zich dus wel eens opgewonden en kwaad gemaakt?) Ja zeker. En met name bij het voorstel voor de sporthal. Er waren zoveel al ternatieven, dat men geen enkel alter natief heeft aanvaard. Dat blijkt dan toch ook niet alles te zijn". Over de raad gesproken: u had ze ker wel flink voordeel van de keihar de stentorstem? „Ja, vaak, maar dat komt dan alleen door de zijzonder slechte akoestiek. LEIDEN Het Volkshuis zal er het komende weekeinde hele- maal anders uitzien dan we gewend zijn. Er zullen raketten staan, een maanlandingsvoertuigeen satelliet, een windmolen, foto's en tekeningen waarop ruimtevaart-uitleg wordt gegeven. Kortom er wordt een ruimtevaart-expositie gehouden, waaraan de EST EC. het onderzoekingsinstituut voor ruimtevaart in Noordwijk een groot steentje zal bijdragen. Werkgemeenschap De Ratel heeft de ten toonstelling georganiseerd om het 20-jarig bestaan te vieren. De Ratel, die 450 leden telt. is een onderafdeling van het Volkshuis. Er is een eigen bestuur, dat bestaat uit de heren C. L. Marks, H. Cossee en C Zirkzee. Twintig jaar geleden ontstond de werkgemeenschap uit een jubileum commissie. Men bepaalde zich in het begin voornamelijk tot het buitenwerk. In het Langeveld werd een fietsenloods gebouwd (een kamphuis mocht niet van de gemeente daarom gaf men het gebouw die naam). Later kwam daar LEIDEN, 16 oktober Universi teit geslaagd: semi-artsexamen: dhr. J. H. van Es (Leiderdorp): dhr. A. Toet (Rijswijk): dhr. H. J. Veldhui zen (Leiden); dhr. J. Vriezen (Lei den). Artsexamen: mej. M. J. Th. Hil- terman (Hilversum); mej. D. v. Ros- sum (Leiden); dhr. H. R. A. Fischer (Rotterdam); dhr. P. H. Kolkman (Middelburg); dhr. M. W. Kunst (Middelburg) het Ratelhuis in Ernst bij en op hel ogenblik is men bezig met een cara vanterrein in Elspeet. Wat het binnen werk betreft: Op zondag zijn er bij eenkomsten. Er worden lezingen ge houden en films en dia's vertoond. Nu is De Ratel dus 20 jaar oud. Als tegenhanger van de Oud-Hollandse markt, die het 75-jarige Volkshuis vo rig jaar hield, wilde de veel jongere werkgemeenschap iets over het heden en de toekomst tentoonstellen, en het is niet verwonderlijk dat dat de ruim tevaart werd. Behalve de tentoonstelling, die vrij dag om twee uur wordt geopend door oud-wethouder en oud-Volkshuizer C. J. Piena, is er een filmvoorstelling over de eerste stappen op de maan en een „vlooienmarkt", waar iedereen voor spotprijsjes de meest vreemde voorwerpen kan wegslepen. Ook een verkoopmarkt van artikelen die de le den zelf hebben gemaakt. De openingstijden zijn: vrijdag: 2.30—5 uur en 711 uur; zaterdag 10—12 en 2—5 uur. HILLEGOM In dorpshuis „Het Eiland" hield de ijsclub „Juliana" de jaai-vergadering. Secretaris H. Meijer sprak van een geslaagde winterseizoen 1969/70 en meidde een ledental van meer dan 200. Aftre dend waren voorzitter J. v. a. Plas, H. Meijer, A. Dekker, P. de Vries, die niet herkiesbaar waren. Tot voorzitter koos de vergadering J. Zielman en als bestuursleden J. Weidenes, J. Meiermans en T. van Roosdalen. A. van Rooden dankte de scheidende voorzitter J. v. d. Plas voor diens 30-jarig voorzitter schap en bood hem een lias met zilveren voet aan. HILLEGOM De plaatselijke afdeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft het winterseizoen gisteravond geopend met een wijnavond. De heei J. Zel- lenrath vertelde over wijnbouw, wijnbereiding en wijngebruik Hij illustreerde zijn verhqal met een film. LISSE De heer Wijers, vertegen woordiger van het Ëngelse porse lein Royal Doulton hield -voor de afdeling van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen een lezing. Met behulp van kleurendia s en een film liet hij zien hoe de produktie van het porselein in zijn werk ging HILLEGOM Toneelgroep ,Ons Genoegen" geeft vi ijdag 30 en zaterdag 31 oktober in het dorps huis „Het Eiland" een opvoering van het spel .„Van ander uas' van de schrijvers Arnoud d'Usseaa-ri en James Gon. De toneelvereniging speelt onder regie van B. A. Bax. Na afloop gezellig samenzijn met medewerking van „De Japies' uit Bennebroek. HILLEGOM De algemene jaar» vergadering van de Hiüeg«imse Zwemvereniging wordt op 3 novem ber in gebouw „Weltevreden" ge houden. Voorzitter R. Visser treedt af en is niet herkiesbaar. Het be stuur stelt als voorzitter voor R. C. I. M. Hanou. Eveneens is aftredend en niet niet herkiesbaar mevrouw I. Kroonberg-Pijnaker. LISSE Dinsdagmiddag is aan de Kanaalstraat het nieuwe kantoor van de Nutsspaarbank West Nederland geopend. De heer A. J. Franken gaf een overzicht van de ontwikkeling en de betekenis van de Nutsspaarbank. Burgemeester Berends verrichtte de openingsplechtigheid. Hij deed dat door de zware kluisdeur open te ma ken. Achter die deur vond hij een spaarbankboekje met eeu tegoed van duizend gulden, dat hij kan besteden voor een sociaal of cultureel doel. Tot slot voerde mr. H. Schiphorst, directeur van de bank, het woord. LISSE Vrijdagavond om half acht houdt de S.G.P. een openbare vergadering in het Verenigingsge bouw in de Crocussenstraat. De heer J. Schinkelshoek zal spreken. LISSE De per circulaire aange kondigde vergadering van de A.R.- partij op donderdag 22 oktober is uit gesteld tot donderdag 5 november. KATWIJK Gisteren zijn in het Sportfondsenbad schoolzwemwed- strijden voor het voortgezette en mid delbaar onderwijs gehouden. De 342 leerlingen van acht scholen zorgden voor de volgende uitslag: meisjes: 1. Juliana Mavo; 2. Beste- vaer Mavo; 3. Pr. Margrietschool; 4. Ie Huishoudschool; 5. Havo; jongens: 1. Chr. Lagere Technische School; 2. Havo; 3. Bestevaer Mavo; 4. Visserijschool: 5. Chr. Lagere Tuin bouwschool; 6. Juliana Mavo. Noordwijk De commissaris der koningin mr. J. Klaasesz, zal maan dag 16 november een werkbezoek aan Noordwij brengen. 's Middags om half vier zal hij de nieuwe Duinweg-Randweg openen. Om vier uur begint een bijzondere raadsvergadering. Lezing over het geweten KATWIJK AAN DEN RIJN Voor de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak ds. L. S. den Boer uit Sassenheim over „De mens en zijn geweten". Het is niet zo eenvoudig te zeggen, wat het geweten precies is. Ds. Den Boer vergeleek het ook wel met een stoorzender tegenoverhet Bijbels evangelie en stond stii bij de uit drukkingen als „goed geweten" en „kwaad geweten". Tot een blije vrijheid kunnen we alleen komen door een gereinigd geweten, dat is de troost van de ver geving van zonden door het offer van Jezus Christus. In de vragen kwam vooral uit, hoe moeilijk het is, te midden van de ge varen van deze tijd, kinderen te lei den naar de volwassenheid. Vit de lilSTREEK ALPHEN De 18-jarige brom fietser Schepers is gisteren in het ziekenhuis Rijnoord terecht ge komen. Hij reed in de Gnephoek en werd dooi- de harde wind van de weg geduwd, waarna hy tegen een boom terecht kwam. Hij kreeg ge kneusde ribben en verwondingen aan het gezicht. GRATIS DAHLIA'S PLUKKEN IN LINNAEUSHOF BENNEBROEK Traditiegetrouw zal de sluitingsceremonie van Liri- naeushof weer plaats vinden onder het motto: „Met mes en schaar naar... Linnaeushof". Zondag 1 november om 15 uur mogen de bezoekers alle dan nog bloeiende dahlia's en rozen af snijden en mee naar huis nemen- Linnaeushof gaat weer open drie dagen voor Pasen. Vit de DVINSTREEK VALKENBURG De collecte ter leniging van de schade, geieden door de voetbalvereniging Valken '68, heeft f 1369,37 opgebracht Het bestuur van Valken 68 is bijzc-nder dankbaar voor de spontane wijze waarop de Valkenburgse gemeen schap in deze voor hen moeilijke dagen gegeven heeft om de nood te lenigen. In deze dank wiilen zij ook de drumband niet ver6etep RIJNSBURG Dominee I. de Jong uit Nieuw LeKkerlard hoopt vrijdagavond om acht uur een spreekbeurt te vervullen voor de Hervormde Evangelisatie ir het ge bouw achter de Chr. Geref. kerk. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 22 oktober: Hoog water 8.25 20.59; laag water 8.2520.59; laag water 3.56—16.18. LEIDEN De spreekbeurt, die student v. d. Berg vanavond voor de Geref. Gemeente in Nederland zou houden gaat wegens ziekte niet door.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13