Tito pleit voor afbreken bestaande machtsblokken Programma in gevaar door hevige storm Belastingbetalingen versterken schatkist Begrotingstekorten gemeenten gestegen Belgen voeren felle strijd om vogelvangst Zweden hekelt in VN grote mogendheden in Amsterdam Streng bewaakt Versterking van VN Atmosfeer verbeteren Laatste kans om impasse te doorbreken REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Veringa: beurzen eerlijk verdelen WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 In haar begroetingsrede^noemde koningin Juliana de president ;,een leids man van een volk, waarvan wij de dapperheid en de fierheid diep bewonde ren". Door uw inspiratie betrad Joegoslavië de weg naar economisch herstel". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als de stormachtige wind aan de kust niet spoedig gaat liggen, kan president Tito morgen geen ge bruik maken van de reuzenheli- kopter, waarmee hij over de Deltawerken zou vliegen. Het hele programma van het staats bezoek raakt dan trouwens in de war, omdat voor het vervoer van het Joegoslavische staatshoofd naar Eind hoven, waar een rondgang door de Philipsfabrieken is georganiseerd, eveneens een wentelwiek zou worden ingeschakeld. Aan het diner, dat koningin Ju liana gisteravond in het Paleis op de Dam aanrichtte, en waarvoor 140 gasten waren uitgenodigd, heeft pre sident Tito aangedrongen op het af breken van de bestaande machtsblok ken. „De toekomst van Europa", zo zei hij, „ligt in het overwinnen van de verdeling in blokkën, in het be vorderen van een algehele en ge lijkwaardige samenwerking van alle Europese staten". Het Joegoslavische staatshoofd be reed hiermee het stokpaardje van de niet-gebonden Derde Wereld, waar van hij, met Nehroe, Soekarno en Nasser, de oprichter was. Gezamenlijk „Joegoslavië en Nederland", aldus' president Tito, „hechten veel belang aan een verdere positieve ontwikke ling in Europa, zodat een blijvende oplossing kan worden bereikt. Door een gezamenlijke inspanning kunnen we ertoe bijdragen de at mosfeer van begrip en van ver trouwen te verbeteren, en de voor waarden te scheppen, die noodzake lijk zijn voor de verwezenlijking van een doeltreffend Europees veilig heidsstelsel". Een ander punt, dat het Joegosla vische staatshoofd in zijn redevoering naar voren bracht, was de verster king van de Verenigde Naties. Neder land, zo zei hij, had door zijn con crete bijdrage aan een versnelde ont wikkeling der arme landen een voor beeld gegeven van de samenwerking, die in de huidige wereld onontbeer lijk is. „De volkeren van Nederland en Joe goslavië", aldus president Tito, „zijn diep bezorgd over de crises en con flicten in verscheidene delen van de wereld. De oorlogen in het Nabije Oosten en in Vietnam vormen een 1 zware belasting van de internationale j betrekkingen". Crises „De ervaring heeft aangetoond.dat geweld slechts schijnvoordelen brengt voor hen, die het gebruiken, en te gelijkertijd gevaarlijke situaties en crises doen oontstaan. Het is daarom meer dan ooit nood zakelijk dat het streven van de in ternationale gemeenschap wordt ge richt op het scheppen van voorwaar den voor de volledige eerbiediging en toepassing van de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties." Evenals president Tito herinnerde koningin' Juliana aan de gemeen schappelijke strijd tegen de nazi-be zetters, terwijl ze tevens wees op de grote mate van wederzijds vertrou wen en begrip, waardoor de betrek kingen tussen Joegoslavië en Neder land worden gekenmerkt Leidsman De Koningin verwelkomde de pre sident als „de leidsman van een volk, waarvan wij de dapperheid en de fierheid diep bewonderen en als staatsman, door wiens bezielende in spiratie Joegaslavië zyn zo zwaar bevochten onafhankelijkheid hervond en de weg betrad van zijn economisch herstel." Zowel de heldhaftige en offervaar dige, door Tito aangevoerde parti zanen als de Nederlandse verzetslie den hadden treffende bewijzen van hun vaderlandsliefde geleverd. j Vandaag bracht het Joegoslavische staatshoofd een bezoek aan Delft (Waterloopkundig Laboratorium), Rotterdam (havenrondvaart) en Den Haag (gesprek met leden van de vaste commissies voor buitenlandse zaken van de beide Kamers der Staten-Generaal). Mevrouw Jovanka Broz zou het Mauritshuis in Den Haag bezoeken en de orchideeënkwekerij van de ge broeders Barendsen te Aalsmeer. De nieuwe brug tussen Jutland en Funen is vandaag officieel geopend door koning Frederik van Denemarken. Gisteren kre gen wandelaars voor de eerste en laatste maal de kans erover heen te lopen. Ze betaalden er weliswaar een gulden voor, maar de opbrengst, was bestemd, voor het Deense Rode Kruis. Weekstaat TSederlandsche Bank Onmiddellijke verlichting van R< "Doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten eurriatische pijnen, spit, zenmvpijncr verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de liaard van de pijn (zonder oppervlakkige ■ft'arpitescnsatic of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend Weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van Verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te Verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en dvog. AMSTERDAM Forse belasting- j betalingen door geldmarktkringen getaxeerd op ca 600 min. hebben de schatkist in de afgelopen week ver sterkt. Het saldo steeg namelijk, blij kens de weekstaat van de Nederland- sche Bank met 171 min tot 1.083 min ondanks uitkeringen uit het ge meentefonds van ca. ƒ400 min op 15 oktober. Voor de financiering van de aan was van het schatkistsaldo profiteer den de banken van een verdere te rugkeer van bankpapier (ƒ67 min), waardoor de bankbiljettencirculatie terugliep tot ƒ9.339 min. Uit dollar verkopen aan de centrale bank vloei de ƒ39 min naar de banken, die te vens schatkistpapier ter waarde van 61.4 min bij de Nederlandsche bank plaatsten. De goud- en deviezenreserve nam daardoor toe van 9.130 min tot ƒ9.169 min, inclusief onveranderd 6.489 min aan goud, en de postwis sels, promessen, schatkistpapier en schuldbrieven in disconto van 129 min tot 190 min. Om te sparen voor het strafdeposito verhoogden de banken hun saldo van 71 min. tot 194 min. Daartegen over namen zij voorschotten op ten bedrage van 129 min., waardoor deze post steeg tot 293 min. Geldmarktkringen verwachten voor lopig een onveranderd krappe markt situatie wegens verdere grote belas tingbetalingen en de naderende ulti mo. Daggeld noteert officieel nog steeds 63A pet. doch in de markt wordt ca. 7 pet. betaald. DEN HAAG De omvang van de totale tekorten op de ge meentebegrotingen is van 277,'9 min. in 1969 gestegen naar ƒ339,1 min in 1970. Van het tekort 1970 namen Amster dam, Rotterdam en Den Haag ƒ215,7 min is 64 pet., vorig jaar 66 pet. voor hun rekening, alle overige gemeenten dus 123,4 min. Het aantal gemeen ten met een tekort is gedaald van 278 naar 267. Een en ander staat te lezen in de resultaten van de door de raad van de gemeentefinanciën gehouden en quête gemeentebegroting 1970, welke minister Beernink (binn. zaken) giste ren in een nota aan de Tweede Ka mer heeft doen toekomen. Wat de drie grote steden betreft: het tekort van Rotterdam steeg met 27,2 min tot 95,2 min, dat van Den Haag kwam van 10,3 min op 19,9 min, een stijging dus met ƒ8.9 min. Amsterdam evenwel zag zijn begro tingstekort dalen met ƒ3,4 min van 104,7 min naar 101,3 min. De overige gemeenten laten een stijging zien van 19,6 min. De gege vens van de enquête hebben betrek king op 843 gemeenten die tezamen 97.6 procent van de totale bevolking uitmaken. Verdeling van de tekorten per pro vincie over resp. 1970 en 1969 geeft o.m. het volgende beeld: Zuid-Hol land (zonder Den Haag en Rotterdam) 22,5 en 13,7; Zeeland 2,4 en 1.2, Noord-Brabant 11,1 en 7,6. Voor Am- 20 okt. 12 okt. (in duizenden guldens) Activa Goud 6,489.369 6.489.369 Vord. in goud enz. 2.313.870 2.267.493 Buit. betaalm. 167 190 Guldensvord. op buit. 6.748 11.624 Papier in disc. 190.306 128.896 Papier door de bank gekocht 1.468.100 1.468.100 Voorschotten en beleningen 292.789 164.042 Nederl. munten 38.222 39.091 Passiva Bankbiljetten 9.338.759 9.405.526 's Rijks schatkist 1.082.657 912.007 Banken in Nederl. 194.280 70.664 Andere ingezetenen 40.093 44.875 Banken in buitenl. 35.631 37.891 Andere niet-lngez. 16.150 11.579 Saldi buitenl. geld 3.175 2.774 Totaal goud en deviezen 9.168.663 9.129.757 Waarvan convert. 3.314 087 2.267.683 Dekking percent. 86.04 07 45 DEN HAAG Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, voorzitter van de fractie van D'66 in de Tweede Kamer, heeft het gisteren „eens te meer van groot belang" genoemd, dat iedereen in D'66 zijn uiterste best doet om de gesprekken met PvdA en KVP op gang te brengen. Die. gesprekken vor men, naar zijn mening, de laatste kans om de politieke impasse te door breken, zij vormen ook de laatste kans om aan de hand van een con creet voorstel de vooruitstrevenden onder de christelijke partijen duide lijk te maken welke prijs zij gaan betalen voor de totstandkoming van de christelijke samenwerking in de huidige omstandigheden. Mr. Van Mierlo zegt een en ander in een verklaring, waarin hij de uit latingen van de fractieleiders bij de vorige week in de Tweede Kamer ge houden beschouwingen analyseert Bij de algemene beschouwingen, al dus de verklaring, is overduidelijk geworden hoezeer de vrees voor het terugkomen van de huidige rege ringscoalitie gepond was. „Iedereen blijft op zijn eigen lijn zitten en de huidige coalitie zal terug komen, niet als gevolg van een keuze, maar door het ontbreken daarvan", aldus mr. Van Mierlo. BRUSSEL Belgische dieren beschermers hebben bij de ju stitie een klacht ingediend te gen onbekenden, die een inti- midatie-actië voeren tegen hen die de vogelvangst in België verboden willen zien. sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht komt het totaal tekort op 236,4 tegen 194,8 alles in miljoenen guldens. Ouderwijs Van het totaaltekort van 339,1 j min. wijst het tekort in de onder wijssector 130,5 min aan in Am- I sterdam, Rotterdam en Den Haag alleen al 80,5 min. In de grote ste- I den spelen ook de verliezen van het openbaar vervoer een rol. Dc meeste gemeenten komen voor hun eigen belastingen nog niet aan de door het Rijk geadviseerde hoogte: 87 blyven eronder, 189 zitten erbo ven, 67 liggen precies op de norm. Zo heeft de gemeente Den Haag een „onbenutte belastingcapaciteit" van 10 miljoen. (De gemeente kunnen o.m. straat-, riool- en personele belasting en rei nigingsrechten heffen). NEW YORK Premier Olaf Palme van Zweden heeft giste ren voor de algemene vergade ring van de VN verklaard, dat de grote mogendheden ongevoe lig zijn voor de aspiraties van de kleine landen en een beleid voeren, dat vaak „verwarring, lyden en verwoesting tot gevolg heeft". „De grote mogendheden schijnen soms de rol van de voorzienigheid op zich le nemen en beweren te weten, wat het beste is voor de kleine lan den, die zij bestraffen als zij het niet eens zijn met de diagnose en al de geneesmiddelen. Kloof Palme meent verder, dat het ge vaar bestaat van een groeiende kloof tussen de grote mogendheden en alle andere landen in de wereld. Dit was vooral van belang, met het oog op 'de neiging van grote mogendheden, ge bruik te maken van kleine landen an te beschikken over gebieden voor po litieke en militaire doeleinden, die niet noodzakelijk samenvallen met de belangen van de kleine landen zelf'. De Zweedse premier vindt het bui tengewoon belangrijk voor de kleine landen, dat de VN, dié thans hun 25-jarig bestaan vieren, versterkt worden. De eerste taak der VN is volgens Palme de bestrijding van het oorlogsgevaar door het beslechten van conflicten en het beperken van gewelddaden. Palme wees ook op de noodzakelijkheid China tot de VN toe te laten. Strategie Hij ontvouwde tenslotte een plan van vijf punten dat hij de strategie voor het voortbestaan noemde: ont wapeningsmaatregelen, verscherpte internationale maatregelen tegen ras senvooroordeel en kolonialisme in het zuiden van Afrika, grotere activiteit van de VN ter bescherming van de rechten van de mens, maatregelen voor het behoud van het menselijke leefklimaat en tenslotte het overbrug gen van de enorme verschillen tussen arm en rijk. Anonieme dreigbrieven worden ge stuurd naar bewoners van huizen of besturen van scholen, waar affiches voor de ramen hangen met propagan da tegen de vogelvangst. Men wordt gemaand onmiddellijk de affiches te verwijderen; anders zullen de ruiten sneuvelen. Jachtseizoen De klacht is voorlopig de laatste stap in de felle strijd die ieder jaar, omstreeks het jachtseizoen, in België oplaait. Jaarlijks is het in België toe gestaan om gedurende een bepaalde periode vogels te vangen, die ver kocht worden om gegeten te worden of om de rest van hun leven als zangvogel in een kooitje te slijten. Het is geen goedkope „sport". Ver schillende overheden, bijvoorbeeld de provincies Brabant en Luxemburg, hebben het kwaad trachten te beteu gelen door de vergunning duurder te maken. Maar ieder jaar weer blijken hon derden Belgen die vrij hoge bedragen toch graag te willen neertellen. In dit natuurbeschermingsjaar roe ren de tegenstanders zich, gesteund door steeds feller protesten uit de omringende landen, meer dan ooit. Ze voeren acties, 'onder meer met de affiches, en hun 'fnotieven spreken sommigen kennelijk zo aan dat zelfs het „stripwezen" zich in de strijd ge mengd heeft. Toornige tjiftjaf" In verscheidene Belgische kranten volgen de lezers nu al weken de strip „De toornige Tjiftjaf" van Willy van der Steen, waarin de helden Suske en Wiske met tante Sidonia en Lam biek een strijd op leven en dood voe ren met een bende vogelvangers. De ze strijd levert de kranteredacties (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Bij universitaire examens en tentamens moet de ken nis .van de kandidaten individueel ge toetst worden, maar een student mag niet de dupe worden van het feit dat bij als deelnemer aan een groep die zich met projectonderwijs heeft be ziggehouden, geen examen of tenta men heeft afgelegd. Dit heeft minister Veringa geant woord op vragen van het socialisti sche Kamerlid Masman, over een brief die de universiteiten en hoges cholen onlangs van het ministerie ontvingen. In die brief werd niet gedreigd met sancties, aldus de minister. Het gaat ook niet om de vraag of bepaalde studenten al dan niet een studietoela ge kunnen ontvangen. De minister is het er mee eens dat sancties ten aanzien van bursalen een foutief middel zouden zijn om in dividuele beoordeling af te dwingen. Hij zegt dat aan studenten nooit een studietoelage onthouden is omdat be oordeling van de studieresultaten niet over de gehele linie individueel door bevoegden heeft plaatsgevonden. handenvol ingezonden brieven op van voor- en tegenstanders van de vogel vangst. Gesterkt door de morele steun, on der meer uit Nederland, waar hon derden kinderen protestbrieven naar België schrijven, zijn de tegenstan ders er de laatste weken hard tegen aan gegaan. Hun uitgebreide affiche-actie dreigt nu getorpedeerd te worden door Bel gen die in de vogelvangst brood zien. De dierenbeschermers zien met schrik, dat de anonieme actie succes heeft. Weinig Belgische burgers, al is hun dierenliefde nog zo groot, durven het risico aan dat hun ruiten vernield worden. De Belgische vogelvangers zullen hun buit weer dik binnenha len. Het gisteren begonnen staatsbezoek van de 78-ja- rige president Tito van Joegoslavië duurt tot vrijdag. Het programma wordt gekenmerkt door strenge vei ligheidsmaatregelen en lange rustpauzes. Voor de officiële foto, die gisteren werd gemaakt (boven), poseerden ook de prinsessen Beatrix en Margriet, alsmede prins Claus en mr. Pieter van Vol lenhoven. In gezelschap van zijn adjudant, g ener aal-majoor Djuka Balenovic, legde Tito een krans bij het Na tionaal Monument te Amsterdam (hiernaast). Uit veiligheidsoverwegingen was de Dam totaal ont ruimd. De daken van de gebouwen eromheen stonden onder politiebewaking. Tijdens een ontvangst in de ambtswoning van de Amsterdamse burgemeester kreeg deze van president Tito een schilderij aangeboden (onder). Op de foto van links naar rechts: het Joegoslavische staatshoofd, mevrouw Broz, mevrouw en burgemeester-Samkalden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11