Johan Cruyff speelt niet tegen Basel Cityplanner Jokinen: zetel regering naar Harderwijk Benthaus uniek figuur aan voetbalfirmanent ieorganisatie staatsbedrijf Artillerie-inrichtingen klermatt iomt ater Overbevolking in Randstad tegengaan Ontslag voor 150 man fa Europese top fa Puinhoop DINSDAG 20 OKTOBER 1970 Dit is het recept:. Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 <11 halfdroge witte wijn in de pen verwennen tot de wijn gent bruisen. Vervolgens 600 rr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer een de kook brengen. Binden met meizone, op ami afmaken met •out, peper. nootmuskeet en wet kirsch. ngen. Binden me; Simuleert Johan Cruyff of simuleert hij niet? De vraag die voetbalminnend Nederland al wekenlang bezighoudt. Op deze foto lijkt Cruyff zelf echter weinig gelukkig met de situatie te zijn. Triest, zeer triest lijkt hij in een troosteloze toe komst te staren. pdermatt was een van de vier spe- •ers van Basel die tegen Italië uit kwamen. De andere drie zijn doelman Marcel Kunz en de aanvallers Walter Balerme en Peter Wenger. Helmut Benthaus, speler/trainer van de FC Basel was niet erg gelukkig met de keuze van vier van zijn spelers in het nationale elftal, temeer niet daar de vijfde verdediger, Peter Ramseier, in het trainingskamp van het Zwitserse elftal een lichte dijblessure opliep en daarom niet kon meedoen tegen de Italianen. ■■Tegen dergelijke beslissingen van Zwitserse voetbalbond", zei Bent haus, „is niets te doen. De bond wijst de spelers aan. Wij en de a ndfre clubs ook natuurlijk, moeten onze mensen afstaan. Dat ligt in Neder land anders. Net zoals het verschui ven van bepaalde competitiewedstrij den voor de Europa cupduels. Bij ons 's het vrijwel onmogelijk ontmoetin gen een of meer dagen te vervroegen °f uit te stellen. -tt- Het elftal van FC Basel, morgen Ajax' tegenstander In de tweede ronde van het tornooi voor landskampioenen. Vierde vm links Helmuth Benthaus. AMSTERDAM „Johan Cruyff wordt door Ajax niet opge steld voordat hij zelf zegt dat hij geen last meer heeft van zijn blessure. Als Cruyff weer begint zal hij opgesteld worden in het B-elftal. Om zijn conditie wat omhoog te brengen. Cruyff speelt morgen tegen Basel in ieder geval niet mee. Hij behoort niet tot de veertien spelers die zich in alle rust voorbereiden op het duel tegen de Zwitserse kampioen." Uitlatingen van Jaap van Praag, wel degelijk niet in orde. Ook ik Gedaan op een van Ajax-zijde be- betwijfel echter of hij werkelijk niet legde persconferentie in Amsterdam, kan spelen. Wanneer hij echt zou Bijeenkomsten die zo langzamer- willen zou hij best mee kunnen hand een bijzonder karakter gaan doen. Daajr ben ik van overtuigd", dragen. Niet omdat men zoveel wij- zer wordt van de Ajacieden zelf, Q Triomfantelijk maar destemeer omdat het Ajax-be- stuur dergelijke persconferenties En Cruyff zelf. Vrijdagavond na maar al te graag aangrijpt om de afloop van het duel Ajax-Sparta liep Vaderlandse sportpers inzage te ge- Johan trimfantelijk rond door de ca- ven in de privé-moeilijkheden van tacomben van het Olympisch Sta de Amsterdammers. dion. Aan iedereen die het maar ho- Voor het duel tegen Nedori Tirana ren vertelde Amsterdams waren de affaires Pronk en troetelkindje: Zie je nu wel dat ik Söndergaard aan de orde, ditmaal de geblesseerd ben. Van Praag en Ro verwikkelingen rond Neerlands link kle,tsV\ ™aar Die aJ*Praak voetbalidool-nummer-één: Johan ™et Man, ik miste de veer- Cruyff boot tn België. Daardoor kon ik mij (>,M irohoim ie met RalCnk u en Sene,m houden. Anders was ik echt wel ge gaan". Jaap van Praag maakte er geen geheim van dat hij, maar ook zijn De affaire Cruyff is er niet mede-bestuurderen geloven in een duidelijker op geworden. Inte- minder plezierige houding van Jo- PpnHeel Dp 7akpn riirx no0 han Cruyff. „Ik wil zeker niet stel- zaJ^en Z1J" n°g len dat Cruyff kan spelen, maar zijn steeds bijzonder duister. De op- houding vind'ik verre van prettig", lossing die Ajax gevonden heeft aldus de Ajax-praeses. „Neem die lijkt de beste: Cruyff laten spe- wedstrijd tegen Blauw Wit. Cruyff len wanneer v,ii zelf vnelt dat viel uit. Dokter Rolink heeft hetn !f. toen gevraagd 's avonds even langs hy weer hersteld is. Hoewel je te komen. Cruyff kwam echter niet. natuurlijk als club wel uit de Zoiets jzou hij vroeger nooit geflikt brand bent wanneer je iedere hebben speler zo moet behandelen. Dan Inmiddels is wel vast komen te ioor) ie het rj,,jcn Hat ppn half staan dat Cruyff niet simuleert nS1C° aat zoals in enkele dagbladen is gesug- ®'ftal liever een weekje rust gereerd. Dokter Kriek: Cruyff is neemt De chef van de Indonesische staatspolitie, generaal Hugeng Imam Santoso, die op uitnodi ging van de Rijkspolitie op het ogenblik in ons land verblijft, bracht gisteren een bezoek aan de alarmcentrale van de ver- keersgroep in Driebergen. V.l.n.r. militair attaché kolonel Soengko- na, RP-kolonel Honing, majoor Soeroso, hoofd afdeling opera ties van de Indonesische politie, generaal Santoso en majoor Vogel, commandant van de ver- keersgroep. AMSTERDAM Een volledige regeringsstad ergen bij Har derwijk met uitzicht op het Veluwemeer en de Flevopolder. Al dus een aanbeveling van prof. David A. Jokinen, Amerikaans cityplanner en onder meer ontwerper van een ideeënplan voor het Haagse Bezuidenhout. Het Vrijthof, internationale trekker van Maastricht, is op het ogenblik niet meer dan één grote bouwput, die wel heel schril afsteekt bij het vriendelijke plein uit de herinnering. Dat het niet altijd zo zal blijven is een troost voor zowel Maastrichtenaren als de velen van buiten. Het plein krijgt er in de toekomst zelfs nog iets bij: een ondergrondse garage voor enkele honderden auto's vandaar die bouwpunt nü... Hij lanceerde dit plan gisteren op een bijeenkomst in Amsterdam ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de ontwikkelingsmaatschappij Eurowoningen NV. Thema van deze vergadering is wat in de komende tien jaren op het gebied van woning bouw moet worden gedaan. De zetel van de regering hoort vol gens prof. Jokinen in het centrum van het land. De huidige vestiging vergt jaarlijks van miljoenen mensen verspilde reisuren. Een groot deel van de benodigde financiën voor deze transplantatie kan volgens Jokinen worden geput uit de totale ophef fingsverkoop van de Haagse rege ringsgebouwen ten behoeve van het bedrijfsleven. Zou de landsregering nog dit jaar aan het werk gaan, en in 1971 beginnen met het ontwerp, dan zou de nieuwe regeringszetel nog voor 1980 in gebruik kunnen worden genomen. Prof. Jokinen vindt dat de overheid het voorbeeld moet geven om de overbevolking in de randstad tegen te gaan. „Zonder een krachtige ingreep zullen de huidige steden van de rand stad eindigen in een totale samen klontering. Zij zullen een lang lint van menselijkheid vormen dat zich aan een spoor- en wegennet kleeft als een spin aan zijn web. Als dat ge beurt zal uiteindelijk geen mens meer weten in welke stad hij eigenlijk woont. Zij zullen worden ontmense lijkt als werkbijen in een korf", aldus prof. Jokinen. Hij noemt het plan voor de slaap stad-uitbreiding van Den Haag in Zoetermeer economisch onefficiënt, sociaal een verspilling en een onno dige nachtmerrie voor iedere forens. Deze kunstmatige slaapkamerstad wordt een miskleun van de soort die we in Amerika nu al jarenlang ma ken. Zoetermeers zouden niet meer gebouwd moeten worden en mis schien zelfs geen stadsuitbreidingen meer, die zo ver van de binnenstad liggen als de Bijlmer. In plaats daar van zou de Randstad volledig nieuwe, steden moeten bouwen. TWEE HAVENS SAMEN Verder denkt hij dat de stedelijke groei over de grenzen zal spoelen tot DEN HAAG Het staatsbe- Irijf Artillerie-inrichtingen te Saandam zal op korte termijn vorden gereorganiseerd. Onge veer 150 man zullen worden ont slagen. Voor hen zal een wacht geldregeling van kracht worden, AMSTERDAM De Zwit serse kampioensploeg FC Basel is gisteren met zeventien voet ballers op een winderig Schiphol aangekomen. In het vliegtuig dat de Zwitsers naar Nederland bracht, ontbrak sterspeler Karl Odermatt (30 x international), die op eigen gelegenheid zou ko men. Die uitzonderingspositie was Odermatt opgedrongen door het Zwitserse volksleger, dat zijn voetbalinternational na de zater dag gespeelde interlandwedstrijd tegen Italië in Bern nog terug riep naar Genève, waar hij deel uitmaakt van de bewaking van het vliegveld. Pas gisterochtend mocht hij vertrekken. die gelijkwaardig is aan die van het rijkspersoneel. Minister Den Toom heeft hiertoe besloten op grond van adviezen van het raadgevend bureau ir. B. E. Be renschot NV. Er zullen maatregelen worden ge nomen die binnen een half jaar moe ten zijn verwezenlijkt. Deze maatregelen zijn: de afdeling grootkaliber minutie zal worden geconsolideerd. Dit geldt mede voor het laboreerbedrijf Pyro NV te Ossendrecht, een dochteronder neming van de artillerie-inrichtingen; de afdeling kleinkaliber munitie zal worden ingekrompen tot een ca paciteit, die overeenkomt met de be hoefte van de Nederlandse strijd krachten in de komende jaren; de afdeling wapendivisie, die drie procent van de totale omzet van het bedrijf uitmaakt, maar een verlies gevend karakter draagt, zal op 1 ja nuari 1971 (streefdatum) worden ge sloten; voor de afdeling optiek te kijswijk zal worden gestreefd naar onder brenging in een aanverwant bedrijf; de afdeling gereedschapswerktui gen en -machines zal worden gereor ganiseerd en tenslotte aanpassing van de centrale staf- en steundiensten aan deze herstruc turering. Het bureau Berenschot komt na doorlichting van het bedrijf tot de conclusie dat als niet tijdig ingegre pen wordt de artillerie-inrichtingen in zijn huidige taak, plaats en func tie niet gecontinueerd kan worden. Bovendien moeten voorwaarden worden geschapen om in de toekomst te kunnen samengaan met derden. In terne sanering, herstructurering is wenselijk, waarbij potentieel sterke afdelingen zullen worden versterkt, verliesgevende zullen worden afge stoten en niet noodzakelijke overca paciteit worden geëlimineerd. Internationale samenwerking lijkt niet te vermijden. Maar eerst moe ten de „spelregels" daarvoor worden De artillerie-inrichtingen leden vo rig jaar geen verlies, maar het ko mende jaar wordt een nadelig saldo van drie tot drieëneenhalf miljoen gulden verwacht. in heel Europa. Hij denkt zelfs dat de twee voornaamste- Europese havens Rotterdam en Antwerpen nog voor 1980 onder één autoriteit zullen wor den gebracht. Het zou hem niets ver bazen als de regio van deze dubbele Benelux-haven de plaats zal worden voor een nieuw ultra-modern vlieg veld. De grote lawaaiige, supersonische transatlantische Concorde en SST zullen volledig nieuwe luchthavens nodig hebben, ver van de voornaam ste bevolkingscentra. Ik kanmi j een gemeenschappelijke KLM-Sabena luchthaven indenken, ergens in Zee land. Nog een gevolg van de Rotter dams-Antwerpse dubbelhaven zal een nauwere samenwerking zijn van de NS en de Belgische spoorwegen. UTRECHT DUBBELSTAD Prof. Jokinen meent verder dat de zwakke punten van de randstad Hol land in de komende tien jaar moeten worden versterkt door Utrecht tot een nieuwe dubbelstad te maken. Om zijn optimale geografische ligging zullen nieuwe industrieën, kantoren en winkels in de rij gaan staan voor een vestigingsvergunning. Utrecht dubbelstad zal zonder ook maar de geringste twijfel spoedig uitgroeien tot een complete city, meent hij. Volgens de directie van Eurowonin gen zijn er een aantal factoren die in de komende tien jaar de woningbouw zullen bepalen. Een daarvan is: de geldmiddelen worden krapper. Meer woningen, maar vooral betere woningen, vergen steeds meer investeringen. Er komt een felle concurrentie op de geld markt. Geen strijd tussen producen ten, maar tussen produkten. Wil de woningbouw die strijd winnen, dan zal het produkt, in casu de woning, hoogwaardig moeten zijn en daardoor een begerenswaardiger object zowel voor bewoner als voor de geldgever. KLIMAAT Een andere factor is dat de Neder lander door verbeterde faciliteiten van spoor en luchtverkeer geneigd is om steeds verder van zijn werk te gaan wonen. Bij de keus van de woonplaats zal 't voor een goed deel gaan om factoren buiten de woning: klimaat, natuurschoon, kortom het to tale milieu. Men kan het zo stellen: als het klimaat niet kan worden ver scheept, zullen de woningen versche pen. Prof. ir. N. A. de Boer, hoofd pro vinciale planologische dienst van Zuid-Holland, meent dat ccn nieuwe woonwijk een semi overdekt, zwem bad moet hebben. „Zolang we door gaan met woningen te bouwen als opbergplaats in stapelvorm moet elke flatblok een 'sociale laag hebben', een etage voor algemeen gebruik, waar de bewoners kunnen schaken, tafelten nissen e.d. Er behoort per wijk een goed geoutilleerd medisch centrum te zijn met een apotheek". Ir. F. J. L. Diepen, lid van de raad van bestuur van Fokker, voorspelde dat er in de komende tien jaren zeer zeker een merkbaar begin zal worden gemaakt met de ontwikkeling van een massaal transport door de lucht tussen woon- en werkplaats. Het bestuur van de Apeldoornse twee de divisie-vereniging AGOW heeft de oud-trainer van ElinkwIJk, Evert Mur, be noemd tot hoofdocfenmeester HIJ is de opvolger van de 33-jarlge Jan Morsing. die voortaan zal worden belast met de training van de b-selectie en het jeugdteam. door ROB HARTOG AMSTERDAM Helmut Benthaus is speler/trainer van FC Basel. Een unieke combina tie. Zeker bij topclubs op Euro pees niveau. De 35-jarige West duitser van geboorte vervult deze dubbele taak echter al vijf jaar met succes bij FC Basel, Ajax' komende tegenstander in de tweede ronde van de Europa Cup voor landskampioenen. Helmut Benthaus, achtvoudig Duits international, speelt niet iedere wed strijd in het eerste mee. Hij doet al leen maar mee wanneer de nood het hoogst is. De man die zijn voetbalcarrière begon bij Westfalia Herne en vervolgens voor FC Köln uitkwam zorgt dan altijd weer voor een sensatie. Meestal door van grote afstand enorme kogels op het vijan delijk doel af te vuren. Ook als spel verdeler reikt hij echter soms 'tot bij zonder grote hoogte. FC Basel heeft de laatste drie jaar furore gemaakt. Eerst in Zwitserland zelf, maar nu ook in Europees ver band. De eliminatie van het Rus sische Torpedo Moskou zegt wat dat laatste betreft voldoende. De komst van Helmut Benthaus is hier niet vreemd aan. FC Basel, dat op 15 november 1893 werd opgericht, veroverde vier maal de landstitel. Onder Benthaus drie maal. Tevens slaagde Benthaus, ver reweg de populairste trainer van Zwitserland, er in zijn ploeg tweemaal naar het veroveren van de Zwit serse beker te leiden. Benthaus is echter nog niet tevreden. „In Zwit serland zelf zijn we nu een begrip geworden, maar daar houdt alles ook wel mee op. Volgende doel is nu ook aanzien te kweken elders in Europa. Hoe? Simpel. Door een eind te komen in dit Europa Cuptorhooi". Het contract van Benthaus met FC Basel loopt aan het eind van dit seizoen af. Het zal echter ongetwijfeld verlengd worejen. Benthaus: „Ik wil nog vijf jaar bij Basel blijven. De afgelopen vijf jaar heb ik Basel naar de top van Zwitserland gestuwd, de komende vijf jaar moeten we de Europese top bereiken. Dat is tenminste het doel dat ik me ge steld heb Benthaus deed vijf jaar geleden zijn intrede bij FC Basel. Hij zelf over de achter hem liggende periode: „Toen ik- bij Basel kwam was het daar een enorme puinhoop. Typisch Zwitsers. Iedereen rommelde maar wat aan. Er was helemaal geen lijn. Zowel in de wedstrijden niet als in de training. Dat is inmiddels allemaal veranderd. FC Basel is nu een echte profclub. Zakelijke leiding, zakelijke aanpak. Met discipline als een van de sterkste pijlers." FC Basel, of beter: Helmut Bent haus heeft het Zwitserse; voetbal een injectie gegeven. Benthaus: „È>e op mars van Basel. Of liever: de aanpak van Basel heeft in Zwitserland tot enorme veranderingen geleid. Daar plukt het Zwitserse voetbal nu de vruchten van. Kijk alleen maar eens naar het bezoekersaantal. Overal in Europa loopt dat schrikbarend terug. In Zwitserland niet. De laatste jaren is het bij vrijwel iedere club die in de hoogste klasse uitkomt verdub beld. Wij voeren wat toeschouwers betreft de boventoon. Basel draait momenteel met een gemiddelde van pakweg dertigduizend kijkers. Dat is driemaal zoveel als twee jaar gele den."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7