BEWOGEN WOORDEN OP SYNODE N.G.-KERK Eredienst. Doelmatig Christenen spraken zich openhartig uit Kardinaal In Brazilië Alf rink worden priesters gemarteld Dr. Kunst neei misverstand wei Kerkelijk Service Team. Ogen niet sluiten voor moderne theologie Een woord voor vandaag Spanningen in Pretoria Celibaat op agenda in oktober 1971 Prof. Velema voor ICCC-jeugd Nieuwe kra van SGP-eri per 1 april Geen koerswijziging BEROEPINGSWEI Het is goed om van jongsaj het evangelie gehoord te hebben Maar we krijgen er soms de indruk door dat wij erbij horen, omdat we zo goed zijn, zo braaf, zo eerlijk. Als Christus de tollenaar Levi geroepen heeft om Zijn discipel te worden, gaal Hij met de man naar huis. En van alle kanten komen mensen aanzetten die in de ogen van de godsdienstige Israëlieten maar "tollenaren en zondaren" zijn. Marcus voegt er aan toe "en zij volgden Hem". De nadruk ligt op dat woordje "zij". Terwijl de anderen, de godsdienstigen, de kat. uit de boom keken, terwijl zij nauw toehoorden of de Heiland wel zuiver in de leer was", volgen de zondaars Christus op de weg naar Golgotha. We kunnen christelijk zijn, kerkelijk, alles van de bijbel af weten, goed thuis zijn in de kerkgeschiedenis en in wezen buitenstaanders zijn. We kunnen in de kerk zitten en met intense aandacht de preek beluisteren zonder te beseffen dat God door de predikant tot ons iets ic zeggen heeft. Hij leert ons dat Hij niet gekomen is om te oordelen, maar om te behouden. God wil niet dal wij oordelen, want dan spreken we als buitenstaanders. God wil ons brengen in Zijn Koninkrijk. We iezen vandaag: Johannes 2 vers 13 tot 25. DINSDAG 20 OKTOBER l (door Jan A. Smit) PRETORIA Het debat tussen de Nederlandse gerefor meerden en de Zuidafrikaanse Nederduitse gereformeerden over de apartheid i6 eind vorige week tot een hoogtepunt gekomen. Vrijdag kwam op de synode van de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Suid-Africa een rapport aan de orde, dat handelde over de blanke moeder-NG-kerk in haar verhouding tot de Ban- toe-dochter-kerken. AMSTERDAM Kardinaal Alfrink, die gisteren is terugge keerd na een reis naar Brazilië en Chili heeft bevestigd, dat in Brazilië priesters in gevangenis sen worden gemarteld. In Sao Paulo heeft de kardinaal samen met de Nederlandse bisschop Koop aldaar een groep gevangen priesters bezocht. Hij zei, dat ze er onverzorgd uitzagen, maar dat ze psychisch niet gebroken waren. Kardinaal Alfrink sprak zijn afkeer uit over de wijze waarop deze pries ters wegens hun linkse ideeën waren aangehouden en gevangen werden ge houden. Hij verklaarde zich bereid al les te doen wat in zijn macht ligt om een verbetering in de huidige situatie te bevorderen. Voor zover bekend zitten er geen Nederlandse priesters in Braziliaanse gevangenissen. Kardnaal Alfrink heeft in Chili Ne derlandse priesters bezocht, die daar werkzaam zijn. Met hetzelfde doel reisde hij daarna door naar Brazilië, waar ongeveer duizend Nederlandse priesters hun pastorale arbeid ver richten. Kardinaal Alfrink had reden om aan te nemen, dat er spoedig veran dering zou komen in de houding van de Braziliaanse regering. Volgens hem zou zelfs de president van Brazilië van bepaalde toestanden niet op de hoogte zijn. „De grootste moeilijkheid is het leger. Er is inmiddels een ad vies uitgebracht aan de president voor een herziening van de processen". De Nederlandse priesters, die in Brazilië en Chili werkzaam zijn, ma ken het goed. „Ze zijn erg enthousiast en de meesten willen zeker niet terug naar hun vaderland. Weinigen wor den echter betrokken bij het conflict tussen de zogenaamde rode priesters en de overheid. Door de bevolking worden onze priesters zeer wel ge accepteerd". (Van onze kerkredactie) ROME Paus Paulus heeft voorge steld de kwestie van het celibaat op de agenda van de komende bisschop pensynode (volgend jaar oktober) te plaatsen. Deze synode zal echter niet spreken over een facultatief priester celibaat: wel over de waarde van het celibaat In het algemeen kan men zeggen, dat het rapport was geschreven ln de lijn van het traditionele denken, dat de N. G. kerk kenmerkt en waar veel Nederlandse christenen zoveel be zwaar tegen maken. Niet alleen Nederlandse christenen; wij moeten er onmiddellijk aan toe voegen, dat de discussie tussen de Zuidafrikanen onderling minstens zo veel tegenstellingen opleverde en minstens zo indringend was. De eerste spreker was voor Neder landse oren direkt al een openbaring. Maar voor hen niet alleen. Wij zagen, dat mensen, leden van de N.G. kerk diep ontroerd raakten toen de oude professor Ben Marais hier uit Preto ria, op sterke wijze het oordeel velde over de geest, die uit het rapport sprak. Ontroerd, niet alleen om wat er gezegd werd, maar ook omdat het weer gezegd werd, gezegd kón wor den. „In dit rapport spreekt een vrees om saam te wees", zo sprak professor Marais. „Het beeld van de kerk hier in dit rapport strookt niet met het beeld van de Nieuw testamentische kerk. Daar Is sprake van diepte en "warmte tussen de onderlinge geloofs gemeenschappen. Mijn verhouding tot mijn broeder wordt hier gereduceerd tot bijna toevalligheid." •ff Verticaal Het rapport is sterk verticaal inge steld. Professor Kotze uit De Kaap zei hiervan: „Het liefst vlucht ik weg van de realiteit. Maar wat voor een individu geldt, is ook waar voor een kerk. Wie wegvlucht uit de realiteit in de schimmigheid de schimmig heid van de verticaliteit die ein digt in een neurotische kliniek. Chris telijke gemeenschap is nog geen na tionale- of rassenintegratie". Zijn uitspraken waren te opvallen der, omdat hij even te voren duide lijk verklaard had nationalist te zijn en iemand die gelooft in de apart heid. En een ander zei na zijn consta tering, dat het rapport inzake de een heid wegvluchtte van de realiteit in het spirituele: „Wanneer wij het ter rein van het zichtbare verlaten, dan Kerkdienst *is nogal eens: monoloog van een voorganger. Welke vormen van inspraak zouden er bestaan? Zal het creatiever moeten, slimulerender? Wat valt er te doen tegenmoeilijke formulieren? En tegen gestoorde ontvangst van duidelijk nieuws Constatering. De Christelijke gemeente denkt weieens traditioneler dan gezond is. Werkt niet soe pel genoeg. Soms zelfs niet hard genoeg. Twee dingen ontbreken: de tijd, de creativiteit om te doen wat zou moeten. Om na le denken. Om te experimen- i teren. En de organisatie om de beschikbare kennis.de opge dane ervaring te bundelen, af te wegen, productief le maken. Mogelijke oplossing. I let instituut 'Kerk en Wereld' heeft makkelijk, praten. Maar heeft tot laak "door studie, vormingswerk en andere daartoe- geschikte middelen !>!j fr. d'-ngon nnn de aposto- laire opdracht der Kerk". En gaat daarom oprichten het Dat binnen de gemeente, van welke denominatie ook. ad vies en service wil geven rond geloofs- eu gemeente-op bouw. Oin samen met die ge meente alles te onderzoeken, over te houden wat goed is- en daarover wellicht uiterst traditioneel te gaan denken. Met andere n oordenKerk en Wereld wil mêédenkers laten j meedoen in gemeenten die dat nodig vinden. Dat kost geld. lnnovemberl970bestaatKerk j en Wereld 25 jaar. Naast al de bestaande aktiviteiten komt j het Kerkelijk Service Team. 1 Dat overigens met weinig' geld ver Uenkt te komen. Als u het experiment na deze sum miere omschrijving al boei- end genoeg vindt, vragen we j u om welgeteld 25 gulden. Dat j isweinig.Envoor dat geld hou-1 den we u nog op de hoogte óók. verloochenen wij onze godsdienst. Doop en Avondmaal zijn zichtbaar". Natuurlijk waren er ook vele ver dedigers van het huidige denkpa troon. Ook deze groep had zijn kun dige pleitbezorgers. Om er één aan te halen, professor A. B. du Preez. „Het christelijke buitenland", zo zei hij, „moet ons dankbaar zijn voor de goe de christelijke verhouding tussen moeder- en dochterkerken". Wij moe ten ook een beetje realistisch zijn. Ik ben zelf opgegroeid tussen de Ban toes. Ik spreek hun taal. Maar als ik 's ochtends bijvoor beeld hier in Pretoria preek over Jo hannes 3:16 en ik preek 's middags over dezelfde tekst in een Bantoege meente op het platteland, dan moet ik toch een heel andere preek hou den. Anders zouden ze mij niet be grijpen. Zij verstaan mijn Preto- riaanse taal eenvoudig niet. Ik moet hen heel anders benaderen. Dan is het realistisch ze ook een eigen kerk te laten". Daarnaast waren er ook geluiden van andere kwaliteit te horen. Ook op deze synode werd openlijk gezegd, dat de Bantoekerken het eenvoudig niet zonder de inkomsten van de moederkerk kunnen stellen. -fa Nederlanders De laatste twee sprekers waren twee Hollandse afgevaardigden. Bei den zowel dr. P. G. Kunst als dr. A. Kruyswijk, waren zich kennelijk be wust van het historische moment. Beiden namen in een bewogen betoog geen blad voor de mond. De N. G. kerk zal nooit kunnen zeggen niet op de hoogte te zijn geweest van wat hun broeders in het buitenland toch wel beweegt. In bezielde betogen is dat hun nu duidelijk gezegd. De vraag is wel of ze het ook echt verstaan hebben. Want telkens merk je, dat je langs elkaar heen praat. En dat je elkaar zo slecht bereikt en bij elkaar „overkomt". Het geloof van Zuidafrikaanse christenen in een gescheiden optrekken van blank en zwart zit zeer diep. Net zo diep als het geloof van vele buitenlandse christenen in het ongeoorloofd zijn van dit gescheiden optrekken. Eerst sprak dr. Kunst. Voor zijn doen begon hij ongewoon fel. De hele morgen was er gesproken over hori zontalisme, liberalisme als het ging over mensen, die afweken van de gangbare opvattingen. „Ik heb geluis terd naar wat u gezegd heeft" aldus de Nederlandse synode-praeses, „maar ik herken mijzelf niet in die humanist, die liberalist, die linkse broeder, die u van mij maakt. Ik plak u ook geen naamkaartje op. Van nazist, ideoloog, fascist of wat dies meer zij". Je kon een speld horen vallen. Zelfs de breiende dame op de tribune hield even op met haar één recht, één averecht. En dr. Kunst vervolgde: „Wat ik wel ben, ik ben de leider van een kerkvolk dat zoekt met zijn hele hart naar de waarheid van God. Als pastor onder pastores zeg ik u: u moest elkaar wat meer vertrouwen. Wij waren in de tachtiger jaren diep bewogen in uw strijd van toen. Zo zijn wij nu bewogen met uw strijd van vandaag". •ff Wantrouiven Dr. Kruyswijk begon met te vra gen: „Waar komt toch al die misken ning vandaan? Dat wantrouwen in de wereld ten aanzien van u? Ook tus sen christenen. Is dat nu louter hu manisme en liberalisme? Is het dat alleen? Is het dat allemaal? Het gaat niet over de apartheid, want daar heb ik geen verstand van. Maar bent u er zeker van, dat uw exegese van de bijbel niet door een dogma wordt in gegeven?" Uw verslaggever had toen sterk de gedachte dat dr. Kruyswijk doelde op de openingstoespraak van dr. Geric- ke.' die wel een schoolvoorbeeld was van de door dr. Kruyswijk gewraakte manier van uitleggen. En de Ensche- dese pastor onderwierp toen de tek sten, waar het rapport zich op beriep, aan een kritisch onderzoek. Waarbij hij. tot andere uitleggingen kwam. „Als uw exegese nu eens fout is, wat gebeurt er dan met de apartheid, die daarop steunt? En omgekeerd: Als de werkelijkheid van het leven die apartheid nu eens onmogelijk maakt, wat doet u dan met uw exegese? Is apartheid soms toch een ideologie ge worden? Als het dat niet is, bewijst u dat dan door de kleine apartheid te bestrijden?" 'Kerk enVVcrcld'wil hel weten. Bestaat 25 jaar. En vraagt een nuttig cadeau: 25 gulden op giro 1964570. (Meerof minder mag ook). i rievlnemer aan het Oekumtnucb .V (Van een medewerker) NUNSPEET Wij hebben geen kruistocht nodig tegen de moderne theologie en geen pre diking van de verdoemenis en haar verschrikkelijkheden. Het moet ons erom gaan positief Christus te belijden. Dit bete kent echter niet dat we onze ogen moeten sluiten voor de mo derne theologie en haar niet se rieus moeten nemen. Dit zei prof. dr. W. H. Velema te Ugchelen over de moderne theologie I en het moderne levensgevoel op een i conferentie van het ICCC-jeugdcon- j tact in Nunspeet. De samenhang van de moderne theologie 'met het levensgevoel en hun wederzijdse beïnvloeding is dui delijk aanwezig. Aan dit geseculari seerde levensgevoel met zijn onzeker heid, zijn angst, zijn gerichtheid op het hier en nu ontkomt geen enkele kerk. Daarom moet men zeer voorzichtig zijn om alleen maar de ontwikkeling binnen de Gereformeerde Kerken te beoordelen en prof. Kuitert als zon debok aan te wijzen. Dit is wel al te gemakkelijk. Praktijk Ten diepste ligt de kern van de crisis in de theologie in de houding van de moderne mens ten opzichte van de Heilige Schrift. Men vindt de DEN HAAG Er bestaat geen en kel verband tussen de voortgezette dienstplichtkeuring van Harrle De- mandt uit Obbicht en de ziekte, waaraan hij onlangs is overleden in een ziekenhuis te Sittard. Dit zegt minister Den Toom (de fensie) in antwoord op schriftelijke vragen >van het Tweede Kamerlid Imkamp (dem.). bijbel niet meer zinvol, bruikbaar en betrouwbaar. Men ontleent zijn nor men aan de praktijk in plaats van ze af te leiden uit de Heilige Schrift. De enige remedie tegen de invloed van de moderne theologie voor elke gelovige is op te wassen ln de genade en kennis van Jezus Christus, aldus Velema. De heer W.Dekker te Ermelo hield een referaat over de aktualiteit van Kohlbrugge. Wij mogen vertikaal en horizontaal niet tegen elkaar uitspe len. maar het probleem is dat er heel wat horizontalisten zijn die van geen vertikaliteit willen weten. Vele gelo vigen worden opgejut om door hun daden het evangelie geloofwaardig te maken, dat door God en zijn' Heilige Geest blijkbaar niet geloofwaardig gemaakt kan worden. Als vlijmscherpe boodschap van Kohlbrugge voor vandaag zag de heer Dekker dat alle werk voor een betere samenleving, voor gerechtigheid, voor hulp aan de naaste veraf en dichtbij, op zichzelf niets anders is dan een poging van de mensen om op een ge raffineerde manier buiten Christus om gerechtigheid te realiseren. PROF. DR. W. H. VELEMA geen kruistocht DR. P. G. KUNST zoeken naar de waarheid (Van een onzer redacteuren) DRIEBERGEN Het Reform rlsch Dagblad gaat per 1 april verschijnen. Voor dit nieuwe dagblad hd zich al 16.000 abonnees opgegeve» initiatiefnemers verwachten, dat aantal na verschijnen zal oploj minstens 30.000. Het Reformatorisch Dagblad geen formele binding met de kundig Gereformeerde Partij, j voelt zich wel sterk aan deze i verwant. Er is een contract gesloten metf geners Courantenconcern, dat I technische zijde van de krantT zijn rekening zal nemen. Als af van deze overeenkomst zal hetj drijf gevestigd worden in Apeldc Tot hoofdredacteur is benoem C. S. L. Janse, wetenschaj medewerker aan de afdeling pc logie van de faculteit der social tenschappen van de Vrije Unifl teit. Drs. Janse is 27 jaar. Directeur wordt de heer K. (39), die laatstelijk een organfl risch-leidinggevende functie kleedde bij een grote landbouw oisatie in Sappemeer. Beiden behoren tot de gerefoi de gemeenten. De Russische president Podi heeft de Turkse president Sunal de uitlevering verzocht van dq pers, die vorige week een Rut vliegtuig dwongen uit te wijken Turkije. (door Jan A. Smit) PRETORIA Misverstanden zijn er om opgeruimd te worden, zal dr. P. Kunst gedacht hebben. Vandaar dat de synode praeses uit Nederland meteen ln zijn begroetingstoespraak op de synode van de Nederduits Ge reformeerde Kerk van Zuid-Afrika uitvoerig vertelde hoe het kwam, dat de N. G, Kerk de Nederlandse brief over bei Christelijk Instituut dit voor jaar eerder in de pers had kunnen lezen, dan dat men de brief zélf had ontvangen. Daar waren de Zuidafrikanen nogal boos over geweest. Dr. Kunst legde uit, dat er absoluut geen onvriende lijke opzet achter zat. Er was afge sproken dat de pers kennis zou krij gen van de inhoud van de brief, na dat deze was verstuurd. „Maar ik heb niet voorzien, dat de communicatie van de pers sneller zou zijn dan de luchtpost". En dr. Kunst bood hier voor de vergadering zijn excuus aan. Hij vond, deze steen des aanstoots eerst te moeten opruimen alvorens, zoals hij het uitdrukte „tot de diepte te komen". Vervolgens stelde hij in het licht, dat door allerlei kwesties de onder linge gemeenschap tussen de twee kerken op de proef wordt gesteld. Hij noemde daarbij onder meer de posi tiekeuze bij het apartheidsbeleid; de kwestie van de ontwikkeling van de confessie en haar verantwoording; de spanning tussen confessie en praktijk en de plaats van de kerk in de we reld. Dr. Kunst waarschuwde zijn gehoor voor het isolement. Hij wees erop, dat de Gereformeerde Kerken van Ne derland als énige zusterkerk afge vaardigden op de synode in Pretoria aanwezg hesft. De ontmoetingen wor den moeilijker, naarmate dei isolatie- drang toeneemt. Tot zover dr. Kunst. Stoelenruil De vergadering had eerst een nieuw moderamen gekozen. „Ker- kleier" J. S Gericke trad af als voor zitter en stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen dr. J. D. Vorster, de broer van de premier. Hij was tot nu toe de assessor. Beide he ren zijn bekend in Nederland. Beiden vertegenwoordigden zij hun kerk op de Gereformeerde Oecumenische Sy node in 1968 in Lunteren en beiden waren in maart van dit jaar wederom in Lunteren, toen de gereformeerde synode daar de zaak van de apart heid besprak. Overigens heeft het maar een haar gescheeld of de vergadering had zich een andere voorzitter gekozen. Er waren drie stemmingen nodig, vóór de keuze vast stond. Bij de eerste stemming kwamen drie namen met voldoende meerderheid uit de bus. Bij de tweede bleven alleen dr. Vors ter en dr. F. E. O'Brien Geldenhuys over. De beslissende stemming ging toen tussen deze twee. Dr. Vorster kreeg er 96, dr. Geldenhuys 185. Men kan niet zeggen, dat deze uit slag tevens een opiniepeiling inhoudt over bijvoorbeeld het apartheidsbe leid. Zou men dr. Vorster kunnen kenschetsen als eerlijk conservatief, dr. Geldenhuys gaat door voor een man met meer gematigde opvattin gen. Maar beiden zijn voorstander van de apartheidsgedachte. De keuze van het moderamen is in het kader van de hier bestaande ver houdingen zeer belangrijk. Veel meer dan in Nederland worden tal van za ken afgehandeld door het modera men, ook principiële zaken. En de voorzitter is zonder meer een machti ge figuur in het bepalen van dit be leid. Op zijn (nieuwe) voorzittersstoel gezeten wees dr. Vorster erop, dat de heer Gericke beschikbaar was voor de functie van assessor, de post die I dr. Vorster tot nu toe bekleedde. Prompt koos de vergadering Gericke als assessor. Het kwam er dus op neer dat de twee heren van stoel ge ruild hadden. Pas tijdens de avondzitting vat eerste dag werd de openingstoespi gehouden door dr. Gericke, de voorzitter, of oud-moderator zoals hier heet. Met name van Nederlai kant werd vol verwachting naar toespraak uitgezien. Er waren wijzingen, dat in deze rede moge! koersveranderingen zichtbaar zo worden. Welnu, voor hen, die zich in verwachting tot luisteren hadden zet, werd het een bittere telei ling. Theologen noemden de „een slechte preek". De tekst, men uit Nehemia, diende erg vee! kapstok om de bij mensen lev# oude opvattingen te ondersteune viel geen spoor van twijfel te on ken aan de eigen mening. Geen van bescheidenheid ook. Als wat de heer Gericke g heeft ^maatgevend is en blijft voo opvattingen binnen de N.G.-kerk, is de hoop op koerswijziging, die name in Nederland wordt ge koes: voor een hele tijd de bodem ingt gen. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Hillegf berg: J. Smit te Soest (buiteng wijkgem. in wording); te Oude Kolderwolde (toez.): D. J. Hulstijt Muntendam. Bedankt voor Bodegraven: W. B. Hagen te Zwolle. Beroepbaarstelling ingetrokk kand. drs. E. W. B. Ruitenberg Leiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden-west pred.pl.): drs. J. Vlaardingerbroek Ermelo. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) es, s Beroepen te Abbotsford (B.C.)-C at Ref. Ch.: P. Kingma te Smith <B C )- t m Aangenomen naar Mariënberg: 11 m' C. Haitsma te Zaamslag. B. Bedankt voor Neerlandia (Altaian: Olij te Orangeville (Ont.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk (accl.): B. leveld te Bussum. Bedankt voor Enschede-oost: J. Amstel te Middelburg; voor Nunsp«j[oi P. den Butter te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse: A. Brjingei man te Rijssen; te St. Annaland: Hage te Krabbendijke; te Hilversti i G. J. v. d. Noort te Capelle IJssel. Bedankt voor Barneveld: C. Wipwez te Elspeet. g LEI mee podv n o^ Dndvi o zi. De Om de cijfers, te beginnen bi) één in de rt e(erj ting van de pijltjes woorden invullen did an tekenen: eorit 1. dromer, 2. wapenschouw, 3. lang» e«r bedaard (muz.), 4. door water omringd Ui roag 5. samenvoegen, 6. overleg, 7. spreekgo* te (bij de romeinen), 8. wijs eerwaardig aard, 9. kledingstuk. Oplossing vorige puzzel 1norit, 2. onera, 3. regel, 4. Irene, 5. W >ün-r 6. kalis, 7. apert, 8. lemma, 9. Irmin,1 In stand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2