De Klop valt op tv niet mee De kerk als eiland in de maatschappij Vanavond twee Nederlandse serie-programma's 'De klop op de deur'en naas uit t vuis stje. TV-commentaar Roman te veelomvattend? Mies Bouwman quizt weer Eerst kijken in Zoetermeer NOS in twijfel over aankomst Sinterklaas Niet mals Bijzonder lidmaatschap 197 DINSDAG 20 OKTOBER 1970 12.25- ivvaarti 11 25- export voer- linnen- Prljzet per 101 illtelt» Sag ao dieren, lveren, scha- slacht, kwal kwal 4 00- 375- 'rijzen il6f nvoer 'eran- han- lelijk, nvoer tfuch- re- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM We kunnen er niet omheen: de lang-verbei de „Klop op de deur" valt niet mee op het scherm. Misschien zijn we nog altijd verwend door de pracht van de Forsyte Sage, misschien ligt de waardigheid en de Haagse charme van „De kleine zielen" ons nog te vers in het geheugen wie zal het zeg gen? In elk geval botert het niet helemaal met „De klop". Waar zit dat nu in? De meeste kij kers zijn teleurgesteld. Men heeft wel waardering voor het werk van de KRO om dit brede werk van Ina Boudier-Bakker op de beeldbuis te brengen, men wil de toegewijde ac teurs niet afvallen.... maar ergens „is" het 't toch niet. Samenvatten Misschien valt de mislukking in de eerste plaats toe te schrijven aan de onmogelijkheid, het lijvige boek zo samen te vatten dat de betekenis bij de tv-kijker „overkomt". Ina Boudier heeft een Amsterdam se familie willen tekenen in het eigen tijdsbeeld: op sociaal en cultureel ter rein. in het stadsleven en tegen de achtergrond van het wereldgebeuren. Wil men dit laten uitkomen, dan moeten telkens juist de gesprekken die op het „buitengebeuren" slaan, worden ingevoegd en dat maakt op het scherm een vrij onnatuurlijke in druk. Het „verhaal" van de familie trekt het meeste: men wil telkens (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Mies Bouwman is weer beter en zal zaterdagavond op nieuw met haar quiz „Een van de acht" op het scherm komen. Niet meer uit het Scheveningse Kurhaus, maar rechtstreeks uit een der Utrechtse Jaarbeurshallen komt de wedstrijd op het scherm. De formule van krantenlezers is, zoals u weet, vervallen. De deelne mers worden nu uit leden van geko zen families samengesteld. De gene raties gaan een woord meespreken. Mies blijft wél gasten ontvangen en twee daarvan zijn voor deze week: Caterina Valente en Lex Goudsmit, die even uit Engeland overwipt om over zijn nieuwe lp te komen praten. GENÈVE De Duitse predikant :t Bauerochse is benoemd tot di- teur van het lutherse radiostation ,Stem van het Evangelie" in Addis Abeba. Hij werkt al circa vijftien jaar als zendeling in Ethiopië. Hij volgt ds. Paul Volz op, die belast is met een onderzoek naar de mogelijk heden van christelijke televisie in Afrika. weten, hoe het Annetje en de haren verder vergaat en dan doet het gefor ceerd aan, wanneer het familierelaas druk wordt geïllustreerd met allerlei vaag gepraat over wereldtoestanden, gepraat dat echter in de loop van de geschiedenis niet kan worden gemist. Oorlogsreportage Het is natuurlijk prachtig van de KRO, met erg veel moeite en voor maar liefst 8000 een stukje van an derhalve minuut authentieke oorlogs reportage van het slagveld in 1915 te veroveren, maar als inlas in een fa milieverhaal komt dat bedroevend weinig tot recht. Vooral als brokje zwart-wit in een kleurenprogramma. Een andere kwestie is, dat de KRO bij een zo geweldig grote rolbezetting teveel heeft moeten werken met een voudige krachten en figuranten, waardoor diverse scènes afglijden naar het amateurtoneel en de vloei ende lijn van het spel onderbreken. Kijkers realiseren zich dikwijls niet, waarom de voorstelling bij tij den niet zo „echt" is als zij moet zijn. Toch liggen hierin de euvelen. Arsenaal Dit vooral gezien tegen de nog ver se achtergrond van de rijke rolbezet ting van „De kleine zielen", die op haar beurt niettemin nog afstak tegen die van de Britse Forsyte Saga. Maar Engeland heeft een schier onuitputte lijk arsenaal van bekwame toneelspe lers: als de BBC te kust en te keur kan gaan, heeft Nederland tobberig te rekenen met acteurs en actrices, die vele andere verplichtingen hebben en zich eenvoudig niet kunnen vrijma ken voor zo'n lange serie. Geen ver gelijking dus. Ook al vanwege de beperking in het aantal beschikbare acteurs doet zich bij „De klop" de kwestie voor dat Ton Kuyl na zijn vorstelijke creatie van de geesteszieke Ernst in „De kleine zielen" nu irriteert als Frederik Craets, die men alleen in zijn typerende hebbelijkheden krijgt te zien en te horen, ook alweer van wege het comprimeren van het ver haal. Frederik De figuur van Frederik wordt door de samenvatting niet voldoende recht gedaan en al speelt Ton Kuyl zijn voor tv geschreven rol ook nog zo goed, irritant blijft de persoonlijkheid van Frederik onbetwist. Andere figu ren weer worden door een aantal kij kers niet „herkend". Door de veelheid van onderwerpen die in elke aflevering moeten worden verwerkt, krijgt men ook het gevoel dat er telkens lichtelijk wordt ge chargeerd om maar voldoende nadruk te»leggen op de typeringen van perso nen en situaties. Concluderende moeten wij dus zeg gen, dat „De klop op de deur" geen roman is. die zich werkelijk leent om in 15 afleveringen te worden nage speeld en hoezeer ieder ook zijn best doet, waar niet is kan men geen fraaie vruchten plukken. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de Nederlandse kerken, zegt de NCRV, is een en an der gaande. Men wordt zich steeds meer bewust van het feit dat de kerk een eiland-positie inneemt in de maatschappij van nu. Daarom worden er zes tv-program- ma's gewijd aan acties, welke in di verse gemeenten zijn ondernomen om deze isolatie te doorbreken. Zaterdag gaat een NCRV-team eerst eens kij ken in Zoetermeer. De acties ontplooien zich om te voorkomen dat de kerk gaat ver vreemden van de samenleving. Maar dan moeten de kerkelijke grenzen niet gelden. Wil „de kerk" in haar algemeenheid, de groeperingen in haar geheel omvattende, weer vaste grond onder de voeten krijgen, dan dienen de handen te worden ineen geslagen, zowel plaatselijk als lande lijk. De samenstellers van de program maserie, die gepresenteerd wordt door dr. Gus Prast, jeugdpredikant in Amsterdam, kozen voor de zes uit zendingen de gemeenten Zoetermeer, Nog eenmaal vanavond in' „De klop" Mary Smitshuyzen als Fransje Goldeweijn, moeder van Annetje op het scherm. Hier is zij met Fritsje, Annetje's jongste zoon, op schoot. In de aflevering van vanavond beleeft zij haar laatste uren na een val op straat. De rol van Frits wordt ge speeld door René Boitelle. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS is in twijfel geraakt over de aankomst van Sinterklaas. Hij had sinds lang be loofd 14 november binnen te varen in de haven van Volendam om daar of ficieel voor de televisie te worden verwelkomd. Maar wat te doen als hij gehoor geeft aan het Amsterdamse voorstel reeds op 7 november in de hoofdstad te arriveren om in de eerste plaats Amerikaanse toeristen gelukkig te maken inplaats van Nederlandse kin deren? Aangezien de zaak in Amsterdam nog niet rond is, zou men vandaag uit de programmastafvergadering van de NOS even Sinterklaas "trachten op te bellen", om tot een besluit te komen. Vooralsnog houdt de NOS zich aan de oorspronkelijke afspraak, maar als Amsterdamde primeur krijgt en on getwijfeld dan, uit „middenstands overwegingen" andere gemeenten -spoedig zullen volgen, zou de staat sie-aankomst in Volendam wel raar in de knel raken en vervroeging eveneens nodig zijn. Ze lijken op elkaar, vindt u niet? Beide zijn geheel van eigen bodem, je krijgt elke keer een stukje en je kijkt alweer uit naar 't volgende. Geen wonder dat Annetje en Frederik in heel veel huiskamers goed tegenspel krijgen van Goudse en Edammer. Zorg wel dat u voldoende in huis hebt: we schatten de vijftien afleveringen van 'De klop' samen op minstens anderhalf kilo per vuist. Want je wil bij een goed stuk r toch wel een goed stuk g. k. kaas uit't vuistje... i "jV/TET de „Hilversumse show" van Gerard Cox heeft Rob Touber gisteravond opnieuw laten zien, wat hij allemaal van regie weet, en dat droeg niet weinig bij aan het specta- kel van hoogst-rebelse liedjes, die slechts ten dele betrekking hadden op het „zoeken naar de Gooise ma tras", maar een felle bundel wrange, soms ook grove parodieën op popu laire wijsjes golden. Eigentijdse aanklachten, dikwijls niet mals om te horen, soms (ïïep- treffend, anderszins brutaal, een en kele maal ook diep snijdend. Wel zeer opmerkelijk in het Vara-pro- gramma, met een stevig gericht stuk politieke propaganda, tot besluit. Gerard Cox is wel de figuur voor zo'n snelle emotionele show, waarin het keihard toegaat en die niet bij iedereen goed zal zijn aangekomen. De actualiteitenrubrieken van Vara en NCRV hielden zich goeddeels bezig met het dreigende nieuws van de dag: de gebeurtenissen in Quebec. Bij de Vara werd voorts gesproken met mr. A. Stemerdink, Tweede- Kamerlid voor de PvdA en secretaris van de krijgsraad te Den Bosch, die de sabotagepaniek trachtte te elimi neren met de mededeling, dat hem maar één of twee gevallen van wer kelijke sabotage in het leger bekend zijn. Wel nemen „dingetjes die on lustgevoelens in het algemeen de- demonstreren" toe, maar dan gaat het erom „dat er bijvoorbeeld vroeger twintig lampjes kapot gingen en nu misschien dertig". De NCRV toonde een interview met de nieuw president van Egypte over de positie van zijn land en de stand van zaken in het Nabije Oosten. Met nog eens een Russische op voering van een vriendelijk spel van Tsjechow besloot dc NCRV haar maandagavond. Winschoten, Alkmaar, Oss, Amster dam en Rotterdam. In Zoetermeer trof men een van de snelst-groeiende gemeenten van het land. Hier heersen specifieke proble men. Er is echter al een goede sa menwerking tussen de kerken ont staan en als het om acties gaat weet men ook buitenkerkelijken heel wel te vinden. In elke aflevering komen drie soor ten acties naar voren: op het gebied van de samenleving, op dat van ker kelijke vernieuwing en op mondiaal niveau. Er wordt niet alleen gesignaleerd, ér zal ook al dan niet kritisch worden gecommentarieerd. Daarbij is er voor de kijkers gelegenheid een eigen oor deel te geven. Eerste uitzending op zaterdagavond, Ned. 2,10 uur. N iet-hervormden DRIEBERGEN In de november- zitting van de hervormde synode zal een voorstel aan de orde komen, om het mogelijk te maken, dat leden van andere kerken in de Hervormde Kerk een „bijzondLer lidmaatschap" krijgen. Dit „bijzonder lidmaatschap", zo vertelde secretaris-generaal ds. F. H. Landsman zaterdag ter synode, is te zien als een uitbreiding van het gast- lidmaatschap, maar het gaat niet zo ver, dat men van „djibbel lidmaat schap" kan spreken. Het voorstel komt van de raad voor het verband met andere kerken, waarvan ds. Landsman secretaris is. Vanavond te zien Ned. I AVRO 7.04 aflevering De rare vogels, daar na Toppop. 8.20 Peyton Place. 9.10 Muziek is troef, deel 2. 10.00 actuali teiten in Televizier. Ned. 2 KRO 7.07 (NOS) Kunstrubriek. 7.30 Tom my Cooper. 8.20 Mod Squad: Het meis je in stoel negen. 9.10 Brandpunt. 9.50 deel 4 „De klop op de deur". 10.30 Op korhoenderjacht (BBC-reportage). Vanavond te horen Hilversum I KRO 8.00 Ned. Operastichting: „Der Landartz" van Henze. 8.35 deel 2 hoorspel „Bitterzoet bed". 10.52 Co- tekst, discussiemagazine. 11.15 Sticker. Hilversum II AVRO 7.35 Vanavond, gevarieerd amuse mentsprogramma. 10.10 kritisch pro gramma Gonk. 10.55 (NOS) kunstru briek Zin-tuig. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 308 Dezelfde geldzucht die hem bewogen had om dit huwelijk aan te gaan was ook de reden dat het zorgvuldig ge heim gehouden werd, want een artikel in het testament van haar vader bepaalde, dat als zij zonder toestemming van haar broer trouwde, het ka pitaal een andere tak der familie ten deel zou vallen. De broer wilde geen toestemming geven, als zijn zuster die niet kocht en goed betaalde, me neer Nickleby wilde tot zo'n opoffering niet besluiten en daarom hielden zij het huwelijk geheim, en wachtten tot de broer zijn nek zou breken of ziek worden en sterven. Hij deed geen van beide, en intussen werd uit dit geheime huwelijk een zoon geboren. Het kind werd ver weg bijeenmin gebracht, de moeder zag het maar een paar keer en de vader, zo bezorgd was hij voor het geld dat hij nu bijna in zijn macht meende te hebben, want zijn zwager was ziekelijk, en werd hoe langer hoe erger, ging het nooit opzoeken om geen achterdocht te wekken. De broer bleef verkwijnen, de vrouw van meneer Nickleby drong er onophoudelijk bij hem op aan hun huwelijk openbaar te maken, maar hij wilde niet. Zij bleef achter, alleen op een landgoed, waar zij geen ander gezelschap zag dan de losbandige vrienden van haar broer. Hij woonde in Londenen hield zich met zijn za ken bezig. Zij hadden verscheidene malen ruzie en deden elkaar verwij ten, en toen zij bijna zeven jaar getrouwd waren, en als zij nog enige we ken hadden gewacht, de dood van haar broer alles in orde zou hebben ge bracht, ging zij er met een jongeman vandoor.' Hier zweeg hij een ogenblik, maar Ralph bewoog zich niet en de broers gaven hem een teken om door te gaan. 'Toen was het,' vervolgde Brooker, 'dat ik uit zijn eigen mond deze om standigheden vernam, die toen geen geheim meer waren, want de broer had alles ontdekt. Hij zou er evenwel toch niet tegen mij over gesproken hebben als hij mij niet nodig had gehad. Hij volgde de vluchtelingen, sommigen zeiden, om voordeel te doen met de schande, maar ik geloof eerder om een bloedige wraak te nemen, want dat lag evenzeer, misschien nog meer, in zijn karakter. Hij vond hen niet, en zij stierf niet lang daar na. Ik weet niet of hij toen begon te denken dat hij het kind misschien lief zou krijgen of dat hij er zeker van wilde zijn dat de moeder het niet in handen kon krijgen. Maar voordat hij op reis ging belastte hij mij ermee het naar huis te brengen en ik deed dat.' Zijn toon werd hier nog nederiger, en hij sprak met een zeer zachte stem, op Ralph wijzend: 'Hij had mij slecht, barbaars behandeld, zoals ik hem nog verweten heb, toen ik hem onlangs op straat ontmoette, en ik haatte hem. Ik bracht het kind naar huis, en het sliep daar op zolder. Door ver waarlozing was het zo ziekelijk geworden, dat ik een dokter moest halen, die zei dat de knaap sterven zou, als hij geen verandering van lucht kreeg. Dit bracht mij het eerst die gedachte in het hoofd, die ik kort daarna ten uitvoer bracht. Toen hij zes weken later thuis kwam, zei ik hem, dat het kind dood en begraven was. Ik had alles goed overlegd en voor bewijzen gezorgd, niemand kon mij verdenken. Misschien was dit in een of ander opzicht een teleurstelling voor hem of misschien had hij nog enig natuur lijk gevoel, maar dat speet hem, en zo werd ik gesterkt in mijn voornemen hem mijn geheim te laten delen. Ik had van de scholen in Yorkshire ge hoord. Ik bracht het kind naar een daarvan, die door een zekere Squeers werd gehouden. Ik zei, dat de jongen Smike heette. (Wordt vervolgd) Hilversum I 402 m. KRO 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualitei ten. 19.00 (S) Licht ensemble met solisten. 19.45 Evangelie zonder masker, godsdienstige lezing. 20.00 (S) Der Landarzt. opera van Henze. door Radio Kamerorkest en solisten (opn). 20.35 Bitterzoet bed. hoorspel. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag Vandaag. 22.50 Mededelingen. 22.52 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Sticker: Licht platenprogram- ma. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 Johan Willem Frlso Kapel. 18.55 Jeugd en ritme. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 Vanavond: geva rieerd programma. 22.10 Gonk!: een stlekem-krltlsch programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Radiojournaal. NOS: 22.55 Zin- Tuig nr. 27: kunstprogramma. 23.55 - 24.00 Nieuws. 'TELEVISIE' VANAVOND Televisie Nederland I. NOS: 18.45 (Kt De Woefs en de La- maars. STER: 18.51 (K) Recla me. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 1900 (K) Reclame. AVRO: 19 04 (K) De rare vo gels, TV-serie voor de Jeugd (4). 19.30 AVRO's TopPop: Pop- show. STER: 19.55 (K) Recla me. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. AV RO: 20.20 Peyton Place, TV- feullleton. 21.10 (K) Muziek ls troel: kijk- en luisterprogram ma (II). 22.00 AVRO's Televi zier - Magazine. NOS: 22.50 (K) Journaal. TELEAC: 22.55 - 23.25 Modelbegrip in wetenschap en techniek - les 3 (herh.). Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 Der. Haag vandaag. 19.09 Kunstru briek. KRO: 19.30 (K) De dwa ze wereld van Tommy Coo per. TV-serie. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) JouY- naal. STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.20 <K> Het meisje ln stoel negen. afl. 4 uit de TV- serie Mod Squad. 21.10 Brand punt-Special. 21.45 (K) De Klop op de deur, TV-feuilleton (4). 22.30 (K) Op Korhoenderjacht, filmreportage. NOS: 22.55-23.00 (K) Journaal. België. Kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.25 Alle dag, 19.50 Keurig Frans. 19.52 Zoeklicht. 19.57 Mededelingen, 20.00 Nieuws. 20.20 Europa nu. 20.35 De laatste eer. Neder landse televisiefilm van Ton Aerden, 21.25 Studiekeuze en beroepsoriëntering, 22.15 Auteurs te gast ln de studio. 22.30 Nieuws, 22.55 Basketbal: samenvatting van de wedstrijd Racing Mechelen -Standard. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Op het eerste ge hoor: klassieke muziek in Ste reo. (7.23 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.50 Hier cn Nu: ac tualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenprc- gramma voor de militairen (8.30-8.32 Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huis vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Vier eeuwen muziek. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Ak- tua-Magazine: nieuws, nieuw tjes. reportages, kommentaren en muziek, 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Gevarieerd pro gramma. (12.22 WIJ van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw: 12.3# Nieuws: 12.41 Actualiteiten, 13.00 Raden maar., (quiz). 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek NCRV: 14 10 (S) Engels kamer orkest 15.00 In 't zilver: voor oudere luisteraars. 16.0t Nieuws. 16.03 Voor de kleuters 16.15 Hoorspel voor de jeugd 16.30 Jeugdland: gevarieer' jeugdprogramma. 17.30 NCRV en Bloc: actuele kroniek me: muzikale illustratie. (Over heidsvoorlichting: 17.30 - 18.(11' Mens en samenleving. Een uit zending van het Ministerie van C.R.M. Hilversum II 298 m. VARA- 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Dag woensdag!: muziek en infor matie. (plm. 7.33 Van de voor pagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Ac tualiteiten. 8.22 (S) Dag woens dag (vervolg). 9.00 Muziek en informatie met o.m. om 9.40 Schoolradio, om 11.00 Nieuws en om 11.03 - 11.33 R.V.U.: De dagelijkse problemen van een dierentuinman. 12.00 (S) Licht strijkorkest. 12.25 Nieuwe op namen van oude jazz en amu sementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Speel ruimte: programma met o.a. gesproken portret, muziek, hoorspel en reportages. 16.00-16.02 Nieuws. 17.55 Mede delingen. Hilversum III. 240 m. NCRV. 9.00 Nieuws. 9.02 lichte vocale muziek. 10.00 Nieuws, 10.03 Nieuw verschenen platen. EO: 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound - een programma boordevol muziek, speciaal voor Jonge mensen. AVRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Platenprogramma. (13.0# Nieuws. 13.03-13.06 Radiojour naal.). 14.00 Nieuws. 14.03 Gim mick platenprogramma. ïo.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen 16.00 Nieuws. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Lichte platen. (17.00 Nieuws: 17.02-17.05 Radiojour naal.) TELEVISIE MORGEN Smidje Verholen en de rare alchimist- 40: Het was werkelijk een vreemd geval met die rare alchemist. Hij verkeerde in S de stellige mening, dat hij I slechts gedroomd had en I dat er van een echte smidje I Verholen helemaal geen sprake was. Hij liep nu naar zijn mooie stoom- machine toe en liefkoosde i deze zachtjes. „Sa, myn sputter mackertjen," zei hij. „Ick droomde dat ghy slechts een waerdeloos speelgoedtjen waert! Nee, nee, myn mackertjen sputter lustigh voort ende ick sal van U oock een colomotiefmachien maec- ken Voorwaer, myn mackertjen, dat sal ick doen, want het denckbeeld kwam tot my in myne droom. Ende ick sal U dan colomótief noemen. Jae, so sal ick het doen. Colomotiefde alder- beste naeme die er is!" Terwijl de zonderling oude heer zo stond te han nesen met zijn stoommachientje, bemerkte hij plotseling, dat hij een papiertje in zijn hand had. Nieuwsgierig vouwde hij het open en hij nam verbaasd kennis van de enkele regels schrift, die er op stonden. „Bijlo!" gromde hij toen. „Welck eene ganselijck foute ende verkeerde taele staet hier geschreven! Ach, ach, ach maakt in plaetse van maeckt! Twee lettertjens a ende de c en e vergeten!" Doch zijn verbazing over de nieuwe spelling maakte algauw plaats voor een gevoel van ontzetting, toen hij precies las wat het briefje behelsde: vraag Vosmaer waarom hij U wijsmaakt, dat hij met de koets naai- de stad rijdt, als hij weet dat er treinen zijn. Vraag hem ook of hij weet wat een locomotief is. Ik moet nu weg, maar ik kom terug. Het beste met U. Smidje Verholen". „Wel blom van swaefel ende vuur van conste!" riep de alchemist toen. "Is dit briefeken geen bedrog, dan hebbe ick niet gedroomd ende bestaet er werckelijck een smidje Verholen! Maer dan moet Vosmaer een bedriegher syn! De schurck! De rackerü" Woedend scheurde hij het briefje van Verholen in stukken en vervolgens gaf hij een driftige schop tegen zijn mooie stoommachientje. „Weg mat dat waerdelose stuck speelgoet!" brulde hij. „Er bestaen aireede locomotiefs! Ick en kan se niet meer uytvinden!!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11