DRAMATISCHE OPROEP CROSS r Commentaren VS leverden Israël in geheim nieuwe Phantoms I OOK 18-JARIGEN AL IN 1971 NAAR STEMBUS? ^1 Het Kwartet Volgens Washington Post SER onderzocht 34 fusies Twee echtparen verongelukt Nieuwe Leidse Courant Maandag 19 oktober 1970 57ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert ïn teghenspoet!" Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur zijn de mannen, die de politie zoekt in verband met de ontvoeringen en de moord in Montreal: Marc Carbonnèau (links) en Paul Rose. „Voorkom dat ook ik oord vermoord" „Ik heb de aankondiging van mijn dood op de televisie gezien. Dat was verschrikkelijk. Het moet mijn vrouw ontzettend veel leed hebben gedaan." Deze regels staan in een brief van de Britse diplomaat James Cross, waarin hij de Canadese regering vraagt alles te doen om hem te redden van het lot, dat de eveneens ontvoerde minister Laporte trof. LAPORTE MONTREAL De klopjacht naar de ontvoerde Britse diplomaat James Cross wordt onver- ninderd voortgezet, ondanks de*moord op de minister van arbeid van Quebec. Pierre Laporte. )e Canadese regering maakte dit gisteren na een spoedzitting bekend. Verslagen door het verdriet over de moord op hun zoon, resp. echtgenoot, verlaten me vrouw Juliette Laporte (mid den) en Frangoise Laporte (rechts) en de dochters van het slachtoffer het gerechtsgebouw van Montr.eal na de lijkschou wing. Aanvankelijk leek het erop, dat pok Cross door leden van het bevrijdingsfront van Quebec was vermoord. Dit vérmoeden verdween" toen in een kerk te Montreal een brief van Cross werd gevonden, waarin hij een dramatisch beroep op de rege ring deed, de klopjacht op zijn ontvoerders te staken. De regering kondigde gisteravond een arrestatiebevel af tegen twee hoofdverdachten in de ontvoerings zaak. De televisie zond de portretten en de signalementen van beide man nen uit. Het zijn de 27-jarige onder wijzer Paul Rose en de 37-jarige taxi chauffeur Mare Charbonneau. Het lijk van minister Laporte werd gisteren gevonden in de kofferruimte van een auto in de nabijheid van Montreal. De ontvoerders hadden hem een kogel door het hoofd geschoten. De moord werd in de vroege ochtend door een anoniem telefoontje bekend gemaakt aan een radiostation. Bemiddeling Vóór de ontdekking van het lijk van Laporte had Cuba nog gepoogd te bemiddelen. De premier van Que bec, Bourassa, had de ontvoerders voorgesteld met de twee gijzelaars op een bepaalde tijd naar een brug in Montreal te komen. De brug zou voor die gelegenheid tot „deel van het Cu baanse consulaat" worden verklaard en dus tot exterritoriaal gebied. Men was dan van plan geweest de gijzelaars aan het personeel van het Cubaanse consulaat over te geven. De ontvoerders zouden naar Cuba mo gen reizen en zo gauw ze daar wa ren aangekomen, zouden de gijzelaars door het consulaat moeten worden vrijgelaten. Na de moord op Laporte herhaalde de Canadese regering haar aanbod dat de ontvoerders het land vrij mo gen verlaten als ze de Britse.handels attaché 'vrijlaten. Gezien het communiqué van de ont voerders dat bij de brief van Cross werd aangetroffen, neemt men aan dat zij ook nu weer niet op het aan bod zullen ingaan. Politieke moorcl HET IN koelen bloede neerschieten van de Quebecse minister Laporte is een bewijs temeer, dat met de extremistische vertegenwoordigers van het Bevrijdingsfront niet te praten valt. Zij hebben de Britse diplomaat Cross in leven gelaten in de hoop dat Engeland premier Trudeau onder druk zal zetten. Uit angst voor eigen leven hebben zij niet gehandeld. Want op voor stel van Cuba werden de ontvoer ders in de gelegenheid gesteld met hun slachtoffers naar dat eiland te reizen. Van die gelegenheid hebben zij geen gebruik gemaakt. Voor Canada staat dan ook een sombere tijd voor de deur ondanks het feit, dat het Cuba-aanbod nog van kracht is. Te hopen valt, dat de Franstalige Ca nadezen in staat zijn dit probleem zelf op te lossen. Inzetten van En gelstalige troepen zou de tegenstel lingen verscherpen. Aan de kant TERWIJL IN IRAK, en nu blijkbaar ook in Syrië, een strijd in de top gaande is, als gevolg van de rol die beide landen speelden in de Jordaanse burgeroorlog, is men te Kaïro bezig leidende figuren naar de achtergrond te dringen, die ge acht worden vertrouwelingen van president Nasser te zijn geweest. Het is begonnen met Mohieddin, de man die ongaarne de Russische in vloed in zijn land zag toenemen en daarom voor pro-westers werd ver sleten. In 1967 droeg Nasser hem nog als zijn opvolger voor. Na de plotselinge dood van de president werd hij zo wordt aangenomen op aan dringen van Moskou terzijde ge schoven. Eenzelfde behandeling heeft nu de minister van voorlichting Ileykal gekregen, die als hoofdredacteur van Al Achram al het vertrouwen van Nasser genoot. Heykal werd als de spreekbuis van Nasser beschouwd. Hij vormde een belangrijk tegenwicht tegen invloed van de zeer pro-Russische politicus Ali Sabri, die nu achter de scher men mee aan de touwtjes trekt. AAH vasi lang. weed ;tafel- Afschuw AMSTERDAM Minister Beernink heeft beloofd de mo gelijkheden te zullen onderzoe ken dat bij de Kamerverkiezin gen volgend jaar ook de 18- tot 21-jarigen mee kunnen stemmen. Zowel regering als parlement heb ben in het verleden laten blijken vóór verlaging van het actieve kiesrecht te I zijn. Maar omdat hiervoor een grond- I wetswijziging nodig is, zou die rege- ling pas in 1973 kunnen worden toe gepast. De minister van binnenlandse zaken opperde zaterdag op het congres „De j bezem door de leeftijdsgrenzen" de volgende mogelijkheid: volgend jaar I 'Worden twee soorten stembiljetten I gebruikt. Rode voor jongeren tussen I 18 tot 21 jaar en gele voor ouderen. Op grond van de uitslag van de gele biljetten wordt de nieuwe Kamer ge- formeerd. INSTEMMEN Die Kamer moet dan (evenals de huidige al moet hebben gedaan) in stemmen met de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijcl. Is het ant woord ..ja", wordt de Kamer ontbon den en wordt een nieuwe Kamer samengesteld op grond van de uitslag van de gele èn rode biljetten. Minister Polak van justitie zag wei nig heil in dit plan. „Het is een tragi sche mededeling maar ik denk dat u Pas in 1975 voor het eerst aan de Kamerverkiezingen kunt deelnemen". Iei hy tegen de circa driehonderd Jongeren. Scherpe kritiek kreeg minister Beernink uit de zaal omdat men hem er van verdacht op het congres aan wezig te zijn om een publiciteitsshow op te voeren. Hij protesteerde hier fel tegen en verklaarde nadrukkelijk door de Nederlandse Jeugdgemeen schap te zijn uitgenodigd. De moord op de 49-jarige minister Laporte heeft de gehele wereld met afschuw vervuld. De Canadese pre mier Trudeau sprak van „een gru welijke en zinloze daad, gepleegd door een lafhartige moordenaarsbende". Voor radio en televisie riep hij de bevolking op „in dit droevige ogen blik" eensgezind te blijven. De Britse minister van buitenland se zaken, sir Alec Douglas Home, d^pd een beroep op de ontvoerders zich door menselijkheid te laten leiden. Hij noemde de moord een „verschrikke lijke en ontzettende" misdaad. Reac ties van het Internationale Rode Kruis, het Vaticaan en kringen in de VN dragen hetzelfde karakter. (voor vervolg zie pag. 5) WASHINGTON In de afge lopen drie weken zyn in het ge heim nieuwe Amerikaanse F-4 Phantom-straaljagers naar Is raël overgebracht. Dit meldde gisteren Washington Post. Volgens dit blad gaan deze leverin- j gen uit boven de 50 Phantom-ge- vechtsvliegtuigen die de regering- Johnson in 1968 aan Israël heeft toe gezegd. Regerings- en defensiekrin gen in Washington weigerden com mentaar op het bericht te geven. Hoge kringen rond het Witte Huis bevestigden eerder deze week dat de VS Israël tijdens de bestandsperiode van voldoende wapens hebben voor zien als compensatie voor de beweer de Russisch-Egyptische raketverster kingen in het gebied van het Suez- kanaal. Vliegtuigen werden echter niet speciaal genoemd. In Kairo riep de pas geïnstalleerde president El Sadat de Egyptenaren op alles op alles in te zetten in de strijd tegen Israël. „Er moet*nog veel werk worden verzeteen strijd wacht ons waarin we alles moeten geven wat we hebben en alle opoffering moeten getroosten", aldus El Sadat in een ra diotoespraak. De 51-jarige El Sadat werd zater dag in de Nationale Vergadering beëdigd als president van de Verenig de Arabische Republiek. Hij is daar mee officieel de tweede president van Egypte geworden. Heykal afgetreden te» Ilk geef op als nieuwe abonnee: Mijn naam is: Naam: I Adres: J Plaats: 11 betaling per kwartaal Gmaand. Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. moet it óók doen vul de bon maar in! na zijn installatie vroeg Mo hammed Heykal ontslag als minister van voorlichting. Als vertrouweling van Nasser, als hoofdredacteur van El-Achram het meest succesvolle blad in de Arabische wereld, en als minister van voorlichting bezat hij zeer grote invloed in Egypte. In zijn ontslagbrief aan El Sadat schrijft Heykal dat hij zich nu weer volledig wil gaan richten op zijn taak als hoofdredacteur van Al-Achram. Bovendien wil hij zich gaan bezig houden met het schrijve».! van de ge dachten, de dromen en het levensver haal van de overleden president Nas ser Zijn plaats in het kabinet wordt nu ingenomen door Fayek, een aanhan- gei van de harde lijn tegen Israël Crisis in Syrië In Syrië zou dr. Atassi zijn afgetre den als president en tevens premier. In de Baath-partij waarvan Atassi secretaris-generaal is, zou een crisis zijn ontstaan naar aanleiding van de Syrische interventic in Jordanië. Politiemannen halen hier het lijk van de vermoorde minister Pierre Laporte uit de koffer ruimte van de auto, waarin het lijk gevonden werd. De opname werd met een telelens gemaakt. DEN HAAG Tussen 14 juli en 30 september heeft de SER-commissie voor fusie-aangelegenheden 34 zaken afgehandeld. Van de drie klachten over niet-naleving van de fusiecode werden er twee afgewerkt. Dit staat in het eerste verslag van de cqmmissie, die voorlopig elk kwar taal de SER zal inlichten over de werkzaamheden. Aangekondigd wor den voorstellen tot precisering en verduidelijking van de fusiegedrags regels. BRUSSEL/BLIJHAM Twee Ne derlandse echtparen zijn in het afge lopen weekeinde by verkeersongeluk ken om hel leven gekomen. Gistermiddag verongelukten in Blij- ham de 76-jarige heer J. Bossema en zijn 70-jarige vrouw N. Bossema- Stefens, uit Ter Apel. De heer Bos sema is waarschijnlijk onwel gewor den achter het stuur en reed daar door frontaal tegen een boom. De vrouw overleed ter plaatse, haar man later in een ziekenhuis. Op de Bredabaan in het Belgische Brasschaat verongelukten zaterdag middag de heer Siesling (69) en zijn echtgenote, mevrouw Siesling-Meer- tens (67), uit Rotterdam. De twee mensen vonden de dood toen de auto waarin ze als passagiers meereden, frontaal in botsing kwam met een vrachtauto die in de richting' Breda reed. Vorige week deed zich op ongeveer dezelfde plaats een auto ongeluk voor. waarbij ook doden vie len. Het verkeer ondervond een uur vertraging. De auto waarin het echt paar omkwam werd bestuurd door Jozses Leffler. een in Lint wonende Hongaar. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 247. Leiden. Automatische giro-afschrijving Buiten onze schuld is over de maand oktober en het vierde kwartaal van een deel van onze abonnees, die per automatische giro betalen, ten onrechte twee maal dit bedrag van hun post rekening afgeschreven. Dit be drag zal een dezer dagen weer worden teruggeboekt. DE DIREKTIE IVBI DE BILT Weersverwachting van het KNMI van maandag avond tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaat sen enkele buien, krachtige, tot harde wind. aan de kust storm uit noordwest tot noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DE BILT Gedurende het afgelopen weekeinde vond een herverdeling van de luchtdruk boven Europa plaats die de in leiding vormde tot een aanzienlijk ruwer type herfstweer in onze omgeving. Een over Oost-Europa wegtrekkend hogedrukgebied maakte, samen met een nieuw boven de oceaan opkomend hoge drukgebied, een doorbraak van koude lucht uit de Poolstreken naar onze omgeving mogelijk. Een golfvormige storing in de voorste begrenzing van de koude lucht ontwikkelde zich gister avond snel tot een diepe depres sie, die vanmorgen bij Noorwegen was aangekomen. Het bijbehoren de stormveld omvatte toen een groot deel van Noordwest-Europa en het aangrenzende zeegebied. Een nieuwe storing ontwikkelt zich inmiddels bij IJsland en ver wacht wordt dat deze het komen de etmaal dicht bij ons land in de buurt gaat komen. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Eerlijke denkers stelen altijd van elkaar. HOLMES „Waarom blijven wc niet eten, mam, ze hebben heel wat in de ijskast slaan!" Hone Water Hoog water: 20 oktober: Rot terdam le 'getij 8.25, 2e getij 20.43; Scheveningen 6.18-18.39; Vlissingen 5.10-17.28: Willemstad 9.00-21.22. £<>n en maan 20 oktober: zon op 7.13; onder 17.36; maan op 21.03; onder 14.10; 22 oktober L.K. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 73 cm (1000 millibar). Da lend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1