Middengebied Holland is gewild woonoord Handelaren in drugs radicaal elimineren NS Minitrips in eigen land Abortus door medicus niet langer onder werkingssfeer strafwet NS- Snippertrips Tien ■N Volledig verzorgde CBS: minder e™®knDaarLo,lden Twee doden bij verkeersongeluk Autochtone bevolking de dupe Standpunt Maatschappij Geneeskunst: woningen voltooid Kamerleden Veringa en beoordelen Grosheide Vragen over fluoridering drinkwater TATERDAG 17 OKTOBER 1970 ROTTERDAM Ze trekken zingend door het land en vragen voor hun optre den geen geld, maar bloemen. Roelie (16). Cockv (14) en Volie (13) van der Wal, de drie Rotterdamse zingende zusjes, staan bijna .elk weekend ergens in Nederland op de planken voor chro nisch zieken of bejaarden. Het drielal, dat bekend raakt als ..The Crickets" (..De krekels", zo genoemd naar de Kreekbuurt waar de meisjes wonen) heeft succes. Kranteknipsels: „hoogtepunt van de avond werd ge vormd door een optreden van de Crickets, een zanggroep bestaan de uit drie meisjes daarna traden op de zusjes Van der Wal. wat gezien het applaus sterk werd gewaardeerd De zegetocht van de meisjes begon in 1968 op het Rotterdam se songfestival, waar ze de eer- te prijs kregen. Het jaar daar- veroverden ze op hetzelfde festival weer de eerste prijs. De kroon op het werk vinden de meisjes was de toekenning van de GoudenStuiver op AVRO's „Stuif-es-in" van dit jaar. Vader Van der Wal: „Dat was het grote succes." Roelie vertelt hoe het groep is ontstaan. „Drie jaar geleden hen ik begonnen met gitaarspelen en dat ging re delijk. Ik zong tweede stem nu doet Cocky dat en toen hebben we een groepje gevormd. Een collega van vader heeft ons in 1968 meegenomen naar een avondje in Noordwijk aan Zee; daar traden we voor het eerst op voor een zaal er zaten wel 1000 mensen. Dat ging heel goed, en daarna zijn we verder ge gaan." Eigen repertoire Roelie maakt nu zelf liedjes, tekst zowel als muziek. De meisjes hebben een eigen repertoire: twee liedjes van Roelie en drie van Jan Datthijn uit Krommenie, een oom van de zusjes. "Op deze liedjes baseert de Bond Zonder Naam een heel programma, dat aanstaande maandag om 22.20 uur over de radio wordt uitgezonden, en vorige week zondag op de televisie was te zien", zegt vader, die duidelijk trots op zijn dochters is. Hij vergezelt de meisjes bijna altijd op hun tochten naar zalen in dorpen of steden, waar ze optreden. ,,Ze wer ken voor het Artiestenpalet Utrecht, voor Zon en Vreugd in Den Haag en voor het Rotterdamse Amateurs Ar tiesten Centrum". Willen de zusjes, die alle drie nog op school gaan, een beroep van het zingen maken, er geld mee verdie nen? Volie: „Eerst een diplomaatje halen, zegt pa" Pa: „Indien mogelijk kan het hun beroep worden, maar voorlopig niet. De studie staat op de eerste plaats. Daarom wil ik nu ook geen contract met een platenmaatschappij. Ze moe ten eerst een diploma halen". Zingend gezin Vader Van der Wal. die in Fries land (het gezin is afkomstig uit het land van de greiden) in zijn jonge jaren voor een bandje heeft gewerkt, heeft het zingen van zijn dochters overigens wel gestimuleerd. Hij zingt zelf niet: Alleen in bad en bij de afwas. Mevrouw Van der Wal was ki Friesland lid van een kerkkoor. Het gezin bestaat uit zeven kinde ren; naast de drie zingende zusjes is er nog een jneisje van zeven jaar, Geppie, die op de plankevi heeft ge staan. Toen Geppie vijf jaar fcvas in 1968 veroverde ze een eerste prijs op het Kindersongfestival in Rotterdam. „En Sandra die anderhalf is, zingt nu al: Try a little love!" Als we Krabbekreek 16, het woonhuis van de familie Van der Wal, verla,ten, zegt Roeli bij de deur: „Als we beroemd zijn, zul len we aan u denken!" Zelfspot van het drietal, dat eventuele roem wel niet gauw naar het hoofd zal stijgen. De heer W. H. A. Obee. die één straat van The Crickets ver wijderd woont, en ze begeleidt in de wereld van de publiciteit, merkt op: „Toch hebben ze wel applaus verdiend; alleen al om dat ze elk weekend kosteloos en alleen voor bloemen optreden. Dat vind ik zo geweldig." satiei aan ziek Jeugd vrijivaren van misleiding m NS NIJMEGEN Alle wettelijke middelen dienen in hun volle hardheid te worden aangewend om jeugdige personen die niet door eigen inzicht tot een afwij zen van drugs kunnen komen, te beschermen door radicaal de handelaar en anderen die drug gebruik bevorderen, te elimine ren. De druggebruikers en zeker de jeug digen onder hen, dienen als patiënt beschouwd en benaderd te worden. Een in principe afwijzend, maar be heerst» beleid ten aanzien van de ge- bruikers biedt het perspectief voor de zo bitter noodzakelijke redelijkheid bij de benadering van dit groeiende •probleem. Dit zei gisteren prof. dr. E J Ariëns hoogleraar in de farmacolo gie aan de katholieke universiteit in Nijmegen bij de viering van 47e Dies Natalis van deze universiteit Het stond voor de Nijmeegse hoog leraar vast, dat welk systeem men ook kiest, het vrijwaren van de jeugd van de misleiding met betrekking tot de drugs, in het bijzonder de mari- huana, een dwingende eis moet zijn. Een been in moeras „Laten we wel beseffen", zo vervolg de hij, „dat wij ten aanzien van het druggebruik ook met betrekking tot het gebruik van alcohol en het siga rettenroken, allang voor er van mari huana sprake was met één been diep In het moeras zaten. Door de mari huana dreigen wij thans helemaal de vaste grond onder de voeten te ver liezen." Prof. Ariëns meende dat het de hoogste tijd is dat er enerzijds zorg wordt gedragen voor verbetering van het inzicht in de mogelijke maat schappelijke en giftige gevolgen van de marihuana, terwijl er anderzijds een veelvoud van de overigens nood zakelijke subsidies besteed aan mari- huanaburchten als Paradiso en Fan- tasio, ingezet dient te worden voor I 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelUks. Inlichtingen in de NS-reiskr&nt op de stations. voordelig uit met NS een doeltreffende open voorlichting vooral ten aanzien van de jeugd. Conflict De Nijmeegse farmocoloog vreesde echter wel dat men niet bereid is om tot de situatie meer is opgeklaard af te zien van een toelaten van marihuanagebruik op ruime schaal. Dit betekent een conflict tussen de verantwoordelijke overheid, die naar eer en geweten tracht te doen wat haar te doen staat en de, voorlopig kleine minderheid die met alle mid delen, wettig en onwettig, zal pogen een doorbraak te forceren. Prof. Ariëns riep op tot het aan- vaarden van daadwerkelijke mede verantwoordelijkheid, ook als dit be- tekent voor hopeloos conservatief dan wel gevaarlijk progressief aangezien Fractieleiders VUIl te worden. regeringspartijen DEN HAAG De fractieleiders uit de Tweede Kamer van de vier rege ringspartijen, Drs. W. K. N. Schmel- zer (KVP), Mr. VV. J. Geertsema (VVD), Mr. B W. Biesheuvel (AR) en de heer J. T Mellema (CHU) zullen volgende week op uitnodiging van de Britse regering een week lang in Londen doorbrengen. Drs. den Uyl (PvdA) en Mr. H. van Mierlo (D'66) hadden reeds eerder een bezoek aan Engeland gebracht. Het doel van de reis is met Engelse parlementariërs van gedachten te wisselen en contact te leggen met an dere geledingen van het Britse volk. VENRAY Bij Venray zijn giste ren bij een verkeersongeluk twee mensen omgekomen. De 42-jarige schilder Pouwels, uit Helmond, moest uitwijken voor een andere wagen, kwam daarbij in de berm van de weg terecht en schepte een lifter, de 18-jarige Verdonschot uit Asten, die op slag werd gedood. De personenauto kwam vervolgens tegen een lantaarnpaal tot stilstand, de bestuurder was eveneens op slag dood. (Van een verslaggever) UTRECHT De kleine ker nen in het „groene hart" van ons land groeien als kool. De reden hiervan is niet dat zo veel ste delingen een liefhebber zijn van het rustige buitenleven, maar de 1 woningproblematiek in de gro te steden is er debet aan. Het gevolg van de uittocht van v'eel mensen uit de stad naar de dor pen is dat hier imitaties komen van kleurloze stadsbuurten. De autochtone bevolking van het dorp dreigt soms zelfs mentaal onder de voet te worden gelo pen. Dit zei prof. ir. N. A. Boer, di recteur van de Provinciale Planolo gische Dienst Zuid-Holland en bui tengewoon hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool in Delft gisteren tijdens de derde landschapsstudiedag. Deze dag werd georganiseerd door de Werkgroep Ontwikkeling Landschap van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting. Het thema luidde: „Kijk op het middengebied van Holland." In zijn inleiding vroeg de voorzitter van de werkgroep, prof. dr. ir-. F. M. Maas zich af of het ..groene hart" van Holland nog wel klopte. Witte plekken Prof. Boer trok dit ernstig in twij fel. Hij is voorstander van de creatie van witte plekken in het middenge bied van Holland, waarin de natuur haar gang kan gaan. Slechts aan de randen zouden deze gebieden moeten worden ontsloten, zodat de centra er van plaatsen van stilte kunnen blij ven. „De mens is cultureel gecondi tioneerd, maar wordt toch ook be paald door de biosfeer. Van tijd tot tijd heeft men behoefte de stad de rug toe te keren", aldus prof. Boer. Hij wil om dat mogelijk te maken wegen en hoogspanningsleidingen concentreren in zogenaamde tran sportzones. „Zo'n systeem binnen een groene gordel maakt ook de geluids hinder minder hevig." Weinig goede woorden had professor Boer over voor de nog vage plannen van de Bij enkorf om superstores in het open land te gaan bouwen. Bloot meisje Als enige oplossing om het midden gebied leefbaar te houden zag hij een verbetering van de huizenbouw in de steden. „Iedereen moet in de stad een woning kunnen vinden die overeen stemt met zijn persoonlijke smaak. Het verschil in de prijs van bouw grond in de stad en daarbuiten nioet worden genivelleerd", meent prof. Boer. „De dorpen worden vaak uit stekend ontsloten door rijk en pro vincie. De bewoners van de buiten wijken van de grote steden daarente gen krijgen de kosten van ontsluiting doorberekend in de grondprijzen." Dr. I. S. Zonneveld lector aan het International Training Centre in Delft had het over „Natuur in het hart van Hólland". Natuur stelt hij identiek aan gegroeid, dus niet ge maakt. „Natuur heeft een tijddimen- sie. die men in eeuwen telt. Veel mensen weten niet wat natuur is. Ze denken aan iets zuivers, iets maagde- AMSTERDAM Het op goe de gronden uitvoeren van abor tus provocatus door een medi cus moet niet langer meer on der de werkingssfeer van de strafwet vallen maar onder de wet op de uitoefening van de geneeskunst. Het plegen van abortus door onbe voegden moet evenwel strafbaar ge steld blijven, omdat het hier een mis drijf tegen het leven betreft. Dit is het standpunt van het hoofdbestuur van de Kon. Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der genees kunst. Het hoofdbestuur is verder van me ning, dat de arts bij de beoordeling van een ongewenste zwangerschap zorgvuldig moet onderzoeken of er sprake is van een stoornis of een bedreiging van de gezondheid bij de betreffende vrouw, hetzij in lichame lijk. geestelijk of sociaal opzicht. In overeenstemming met het be sluit van de World Medical Associa tion meent ook het hoofdbestuur, dat Nederlanders hebben bun wooncultuur DEN HAAG De Nederlanders hebben nog maar betrekkelijk weinig over voor hun wooncultuur. Auto's, caravans en zelfs tweede huizen gaan vaak voor. Dit staat in het jaarver slag van de Rijksplanologische Dienst oVer 1969, dat het in dit verband ont hullend noemt, dat in 1938/1939 onge veer 11,5 procent van de consumptie ve bestedingen van de gezinshuishou dingen aan woondiensten werden uitgegeven tegen 6 8 procent thans. DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens van het C B S. werd in de maand september 1970 met de bouw van 12.980 woningen begonnen tegen 13.531 in september 1969. Het aantal voltooide woningen be droeg in september 19709.830 tegen 10.051 in de overeenkomstige maand van 1969. Gerekend over de eerste negen maanden bedroeg het aantal begon nen woningen 96.305 (90.914 in de zelfde periode van 1969) en het aantal voltooide woningen 80 395 (85.510) In de periode oktober 1969 - september 1970 werd met de bouw van 126.615 wonipgen begonnen en werden 118.005 woningen voltooid. Indonesische studenten die. nadat één van hen tijdens een gevecht met de politie was doodgeschoten, in sta king waren gegaan, zullen maandag weer naar de collegebanken terugke ren. De vechtpartij waarbij de stu dent om het leven kwam \vas uitge broken na 'n voetbalwedstrijd tussen een atudentcnelftül en een elftal van politiemannen in ooleidbvg, DEN HAAG „Ik vind de minister en z(jn staatssecretaris een goed team, een soort Israel- Laseroms. Veringa vind ik een acht waard en Grosheide 9. Als team zou ik ze een acht willen geven." Dit schrijft dr. H. A. Schuring, lid van de Tweede Kamer voor de- CHU, in Het schoolblad, het weekblad van de Algemene bond van onderwijzend personeel. In totaal geven zes Kamer leden in dat weekblad desgevraagd hun oordeel over het beleid van mi nister Veringa en staatssecretaris Grosheide, een oordeel dat is neerge legd in punten. Het puntenlijstje ziet er als volgt uit: C. Laban (PvdA): Ik ben tegenstan der van het geven van cijfers Maar ik zou als beoordeling willen geven: net voldoende. Minder soepel H. J L. Vonhoff (VVD): ondanks de j bekwaamheid en de vakkennis van Grosheide geef ik hem een 6' en Veringa oen 7. „Dal is gemiddeld een in 1 M. Dijkstra (D'66): de staatssecreta ris zou ik voor technische vaardigheid een 8 of 9 geven, maar voor soepel heid, beleid, visie een 6 of 6Vs. Verin ga geef ik geen cijfer voor technische vaardigheid, omdat hij geen deskun dige is. Als waardering zou ik willen zeggen: Hij zat bij de start op een 8 en nu op een 7. Hij is minder soepel, minder slagvaardig geworden." Dr. B. van der Lek (PSP): „Ik zal een beoordeling geven, want ik ben tegen het geven van cijfers. „Minister Veringa heeft z i. een bijzonder goede presentatie, maar ..mijn indruk is dat het maar al te vaak niet zo veel voorstelt." „Hij is een type. dat moeilijkheden wil oplossen door uit te stellen." Naar zijn oordeel is Grosheide om gekeerd: Hij is serieus, presenteert zich niet goed. hij is ontvankelijk voor nieuwe ideeën en suggesties, maar „hij is niet de man die werke lijk creatieve nieuwe oplossingen aandurft" De heer Van der Lek con stateert. dat beiden in het kader niet uit de verf komen. Dr. G. J. ter Woorst (KVP): Het is een span. dat vanuit verschillende achtergronden bijzonder knap ge werkt heeft. Eon echt leem en dat wwnd««i ik aak bijzonder. als een arts abortus provocatus tot de therapie zijner keuze bestempelt, een tweede arts de indicatie moet onderschrijven. Het wordt van groot belang geacht, dat de arts zich bij zijn besluitvorming laat adviseren door een maatschappelijk werker, een psycholoog of eventueel een zielzor ger. Tenslotte is het de opvatting van het hoofdbestuur dat de ingreep dient te worden uitgevoerd in een erkend algemeen ziekenhuis of ir^een bij de algemene maatregel van be stuur daarvoor aangewezen inrich ting. Vechtpartij om autospeldje TILBURG r Op verdenking van ernstige mishandeling en bedreiging met een vuurwapen heeft de Tilburg- se politie gisteren in het regionaal woonwagenpark ter plaatse de ge broeders Piet L. (35 jaar) en Cor L. (25 jaar) aangehouden en nadien ingeslo ten. In een Tilburgs café hadden zij de zer dagen ruzie gemaakt met een broer B. L. en diens vriend J. van W. De ruzie ging over een autospeldje. Dit draaide uit op een handgemeen, waarbij Van W. voor enige tijd be wusteloos werd geslagen. De strijd zette zich veel later voort aan de ingang van het kamp. waar ook de beide belaagden thuishoorden. Daar stonden de gebroeders Piet en i Cor klaar voor ontvangst. Van W. kreeg de hardste klappen. Met een hersenschudding en een gebroken neus moest hij naar een ziekenhuis worden overgebracht. En passant wist het tweetal een andere woonwa genbewoner te bedreigen met een pistool. De reputatie van de gebroeders L. kennende, nam de politie geen enkel j risico bij het doorzoeken van het i woonwagenkamp en het aanhouden van de drie mannen. Dankzij de aan wezigheid van een groot aantal man schappen verliep alles zonder moei lijkheden. lijks Een klein bloot meisje in een groot bos komt dan het meeste over een met pure natuur", meent de heer Zonneveld. „Om fysiologische en psychische re denen stelt men de natuur op prijs. Fysiologisch is de behoefte aan schoon water en zuivere lucht. Het psychische belang van de natuur heeft vooral te maken met gevoel. Ieder mens heeft een normale be hoefte aan romantiek. De één zoekt het in de pure illusie van een nacht club en de ander in de vrije natuur." Dr. Zonneveld vreest het ergste voor de afbraak van het natuurlijke. Toen hij nog jong was kon je nog midden in de nacht wakker schrik ken door een oorverdovend gekwaak van kikvorsen. Daar is nu geen spra ke meer van. Ook de tureluurs, kemphanen en kieviten krijgen het hoe langer hoe moeilijker. Als grootste boosdoener hiervan ziet hij de fosfaatvergiftiging. „Dit ontstaat onder andere door opwerve- ling van organisch ^bezinksel door re creatievaart. De natuur wordt boven dien bedreigd door herverkaveling en horizonvervuiling; dat is de insluiting van open ruimten door hoge flats." Meerjarenplan Ir. J. J. Westerhof. président-direc teur van de Grontmij in Den Bilt betoogde dat Nederland nog helemaal niet zo vol is. Van de oppervlakte van 3,3 miljoen hectare bestaat slechts 320.000 hectare uit steden, dorpen en industrieterrein. Dat is ongeveer tien procent. Wel pleitte hij voor een ega lere spreiding van de bevolking o- ver het land. Ook vindt hij dat de ruilverkaveling in het middengebied van Holland nu eindelijk eens ter Hand genomen moet worden. „Een nationaal meerjarenplan voor de re creatie is gewenst", aldus de heer Westerhof. De heer K. R. de Poel schetste na mens de studiegroep Plassengebied van de Technische Hogeschool in Delft verschillende modellen voor het plassengebied van Zuid-Holland. Een project groep van vijtien studen ten is sinds oktober 1968 bezig met een onderzoek over het wonen en de recreatie in het gebied boven de lijn Leiden-Alphen. De nadruk is hierbij gelegd op suburbane ontwikkeling tot vijftien a dertig kilometer buiten de stedelijke gebieden. De opkomst van de auto is daar debet aan. Overvol De grote centra zijn Alphen aan den Rijn en Leiden en in mindere mate Roelofarendsveen. Daarnaast zullen zelfstandige kernen als Warmond. Leimuiden en Uithoorn uitgroeien tot 2500 a 3000 irlvoners. Het groeiper centage is hier groter dan in de rest van Nederland, namelijk ongeveer twee procent per jaar. Ook de druk op de Kagcr Plassen. Braassemcr Meer en Wijde A zal voortdürend toenemen. In topdagen worden op de Kaag nu al aeht boten per hectare geteld. Als we aannemen dat ongeveer 25 pet. van de schepen uitvaart, is er nog een reserve capaci teit van 180 boten. Op het Braasst- mer Meer en Wijde A is nog plaats voor 200 boten. Drs. J. J. van der Poel, chef re creatie van de ANWB, koos tenslotte voor de bandstad als sleutel voor het behoud van het open middengebied. Hij denkt vooral aan de ontwikkeling van de banden Leiden-Alphen-Bode- graven en Amstelveen-Uithoorn- Aalsmeer. Hier wil hij experimente ren in de woninebouw. Te progressie ve flatbouw lijkt hem echter niet wenselijk. Hij wil de recreatie fors ter hand nemen. In dit verband spreekt hij over wcgenlandschappen. Dat zijn re creatiebanden langs de grote wegen, die geschikt moeten worden gemaakt voor dagrecreatie. Ook is hij voor stander van inundatie van polders en het kunstmatig creëren van plassen door zandwinning om te komen tot recreatieknooppuntcn van formaat. Dagje hier. dagje daar? Kiest umaar! Leuke interessante dagtrips! Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS DEN HAAG Het Tweede Ka merlid P. Jongeling (GPV) wil weten wat de achtergrond is van het besluit van staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) financiële steun tol maximaal 300.000 te ver strekken aan een project voor tand- verzorging in de gemeente Tiel, dat speciaal aandacht wil geven aan het gebit van kinderen van anderhalf tot zes jaar. Hij wijst erop dat de gemeente Tiel de eerste in ons land was die (in 1953) fluoridering van drinkwater toepaste. Hoe is het te verklaren, dat juist in de gemeente Tiel zulke grote bedra gen voor tand verzorging beschikbaar worden gesteld? Is het waar dat de gemeente Tiel in januari van dit jaar de gezondheids raad in Den Haag om advies heeft gevraagd, of het niet beter is de fluo ridering van het drinkwater te sta ken, daar de ervaringen gedurende 17 proefjaren het vermoeden deden rij zen dat langdurig gebruik van ge fluorideerd drinkwater huiduitslag, rheuma en allerlei zenuwaandoe ningen kan veroorzaken?, zo vraagt de heer Jongeling, die wil weten welk advies de gemeente Tiel hieromtrent heeft ontvangen, en of er verband be staat tussen deze zaak en het thans aangekondigde project voor tandver- zorging Tiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7