schaak Mechanisatie posterijen is op zegels merkbaar S3 S1 ij Zeezeilen Ik hoop dat er veel vrouwen zijn die zich geroepen voelen Dwangposities ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 Een splinternieuwe emissie van twee zegels van de posterijen van Formosa geeft mij vol doende aanleiding om even heel luchtig aandacht te besteden aan de postmechanisatie in enkele landen, zoals die op hun postzegels is terug te vinden. Het kan uiteraard niet mijn bedoeling zijn het vraagstuk van de mechanisatie bij de PTT uit de doeken te doen. Om de steeds toenemende vloed van correspondentie, die dagelijks door de schrijvende massa aan de posterijen wordt toegeworpen, het hoofd te kunnen bieden, hebben vele postadministraties hun toe vlucht tot vereenvoudiging van hun eorteermethoden, tot mechanisatie en zelfs tot automatisering moeten nemen. Ook het vraagstuk van de kostprijs van het bezorgen van brieven, waarvan u gerust kunt aannemen dat deze voor 75 pet uit personeelslasten bestaat, heeft me de tot rationalisatie geleid. De eenvoudigste vereenvoudi ging is het invoeren van een num mersysteem voor de plaatsnamen (postale code) om het sorteerwerk te vergemakkelijken. Om dit sys-' teem ingevoerd te krijgen, hebben enkele posterijen getracht hun postzegels als propagandamiddel te bezigen: Oostenrijk In 1966, Itallö In 1967, Japan in de jaren 1968, 1969 en 1970 en Formosa dat Juist deze maand een zegel uitgaf, waarop u het eiland, ingedeeld vol gens een negencijfersystee®, ziet afgebeeld. Op de aangehaalde ze gel van Oostenrijk is het land op de zelfde wijze gecodeerd. Italië probeerde door middel van vier ze gels, waarop brieven met een pos tale code in het adres staan afge beeld, het publiek tot medewerking aan de aktie te bewegen. Japan heeft voor zijn aktiviteiten terzake een mascotte-achtig post mannetje ingezet en drie jaar ach tereen propagandazegels voor zijn nieuwe systeem uitgegeven. De Amerikaanse posterijen, die al sinds 1964 een postaal nummersys- teém voor de adressering hebben, gebruiken ook een mascotte. De ZIP (zone inprovement program) cartoon-achtige postman ziet u bij de illustraties. Dit beeld werd eveneens afgedrukt op de rand- stukken van de postzegelvellen. De postdienst van de Ver. Sta ten heeft overigens in 1960 een postzegel uitgegeven met de af beelding van zijn eerste volledig geautomatiseerde postkantoor, dat in de stad Providence (R.l.) is ge vestigd. Overigens was Formosa het eer ste land dat een mechanische postbehandeling op zijn postzegels heeft afgebeeld. Het is een zegel uit het jaar 1962 waarop appara tuur voor mechanisch voorsorteren, voor opzetten en voor stempelen van de poststukken is weergege ven. Eveneens Is rechts op de ze gel een elektrische bundelsluitma- chlne afgebeeld in gebruik voor poststukken en postpaketten. Op de ter gelegenheid van de internationale postzegeltentoonstel ling Philatec die in 1965 te Pa rijs werd georganiseerd, door Frankrijk uitgegeven strip van vier zegels, komt een staaltje van mo derne postmechanisatie voor; een systeem van glijgoten en een in wendig mechanisch transport van postzakken. Ik behoef specialisten er nauwe lijks op te wijzen, dat op postze gels nog andere zaken betreffende de mechanisatie c.q. automatisatle voorkomen. Ik doel hier op lumi- nescerende, fosforescerende en fluorescerende stoffen, die in druk- Corretpondontle en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde. Goudrelnetstraet I2S, Den Haag. Oppassen Schaken is en blijft soms een ver raderlijk spel. Je kunt er nog zo van overtuigd zijn dat je stelling zo solide als een rots is: Dan doet je tegenstander een totaal onver wachte zet en Ineens zit Je midden In de misère. Neem nu opgave 1. Toegegeven, de zet die zwart koos Pd7) ziet er beslist niet ideaal uit, maar om nu pardoes voor het blok gezet te worden met het vonnis ..Niets meer aan te doen. U bent verloren", zal menig onervaren schaker toch wel een beetje kras lijken. Opgave 3 is zo mogelijk een nog krasser voorbeeld. Zwart staat een kwaliteit voor tegen een pion en mag gerechte hoop op de overwin ning koesteren Even leeft hij in die waan, doet een slordige zet en het is ai voorbijl In opgave 2 stellen wij ons aan de kant van de tegenstander van de 8lmultaanspeler. Hij staat in ma terieel opzicht nog gelijk en ook in positioneel opzicht schijnt zijn stel ling er nog wel mee door te kun nen. Maar dan slaat Spielmann erop los, op een manier die zijn speciaal patent scheen te zijn. Zes zeven zetten, en het is gebeurd. Neen, schaken is soms verrader lijk en vraagt uw aandacht tot het allerlaatste moment! OPLOSSINGEN 1. U6II (Er dreigt 2. Tg4ll I Txg7t Kh8 4. TgS mat) 1. Tfc8 2. De5ll (Geen van belde witte stukken mag ge slagen worden. Controleert U dat maar eenat) 2. Tc5 en dot kostte na 3. Dg3 g8 4. Txa4 een stuk. Er volgde nog 4. Dd3 5. Tfl TacB 6. Td4 DI5 7. Df4 Dc2? 8. Dh6 en zwart gaf het op. (2) Yetee—Sultan Kahn. WK had het snel kunnen uitmaken door 1. TdBtl TxdC 2. Pxd8 LdS 3. Pe6! Dit paard mag niet geslagen worden omdat anders de a- pion promoveert Nu echter Is Lg7 aan gevallen en dreigt bovendien Pc7t met verovering van Ld5. Zwart had dus niet beter dan 3. Kf7 waarna 4. Pc7 plus 5. a8D een loper zou winnen. Txd4ll 2. Pxd4 Pxd4! 3. cxd4 Lb4l (De pointe. Als wit de loper slaat Is 4. Dxe2 matl) 4. Kf2 Lxd2 5. Lxg4t fS 6. Lxd2 fxg4 7. Thel Dxd4t 8. Le3 Dxb2t 9. Kgl TeS en wit gaf het op. I A 1 ji A A A 1 1 1 A 4 A a 1 i liS s 1 \'4 m A is A A 1 tn S A A IA jr A ii I A ml Ap PP pjs Zwart waande zich gewonnen en speel de zonder meer 1. ...Df7. Maar toen kwam een onaangename verrassing. Welke? Correspondentie aan de heer A. i. Ivens, Frankenslag 89, Den Haag Glanzende vorm De ouverture van het eerste i rale Priva-damtomool had niet mooier kunr.en zi|n. Er is striid van de eerste tot de laatste zet. Partl|en van 5'/j uur krmen meerdere malen voor. zodat de teeechouwers volop aan hun trek kunnen koven. De wat moeilijke verbindingen met De Lier hebben sommigen wellicht weerhou den om een kijkje te komen nemen, do;.i het loont zeer zeker de moeite. (Hoogweg 3) De internationale grootmeesters en meesters zijn In glanzende vorm. Vooral Sl|brands heeft reeds enige indrukwek kende staaltjes laten zien. Dat hl| daar- bl' 90ms eenvoudige middelen gebruikt demonstreert het tweede diagram. In de tweede ronde seeelde hh een meester lijke Ingewikkelde partij tegen de Zuid- ho' a-cse kampioen Toet Ook in de belde andere groepen gaat he: aeoteli'k :ce Daarover meer in de volgende rubriek. (1) Zwart: 1. 9, 11. 12. 14. 15. 18, 19. 22. 23. 24 Wit: 25. 26. 30, 31. 32. 33. 35. 36. 38. 42, 50. A. Kullken Zwart's laatste zet in hevige tijdnood was niet grootmeester lijk. Hij speelde namelijk 17-22? waarna de Franse grootmeester, die het ook ai met de klok te kwaad had, direct vervolgde met 31-27, en het spel remise werd. Winst was hier mogelijk door: 33-28, 22x33; 38x20, 15x24; 32-28, 23x32; 31-27, 32x21; 26x8. (2) Zwart: 3, 4, 6, 8/10, 13. 15/18, 23. 26. Wit: 27. 30. 32/34, 37/39. 42. 47/50. De Westlandse kampioen is niet bang en durft wel te spelen. In dit gezelschap is het geen schande een nederlaag te moeten boeken. Dat ging aldus in zijn werk: 17-22; 47-41, 22x31; 41-36, 6-11; 36x27. 11-17; 33-2811 zeer fraai, 15-20 a); 28x19 13x35; 27-21 1. J. Stoorvogel inkten of in het papier worden aan gebracht om de postzegel als zo danig op de enveloppe te kunnen detecteren. Allemaal zaken, die het ontwerp „historie der posterijen" des te in teressanter maken. J.J. M.KIGGEN a) meer verdediging gaf 16-21 enz., doch ook dan heeft wit win nend positievoordeel. In de hoofdgroep wordt er ook al met de tijd gewoekerd. Zo zeer, dat de arbiters meermalen ogen tekort komen en de taken moeten verdelen. Het tijdnoodduiveltje maakte hier een abrupt einde aan de partij tussen F. Ivens en A. Huisman. (3) Zwart: 4. 8. 10. 12. 17, 18. 21. 22. 25, 26. Wit: 19. 23. 24. 29. 34. 35. 36. 37. 42. 48. De zoon van wijlen de grote Wlm Huisman beheerst de laatste seconden nog niet zoals zijn vader dat kon. 42-38? 26-31; 36x16, 17-21; 16x27, 22x33; 29x38, 18x20. Wij hebben eens een gerouti neerd zeezeiler horen verzuchten: „Kijk, aan een bemanning van zeelui heb ik niets. Die kan met een stoomschip of een motor schip overweg. Maar om met mijn schoener goed te kunnen varen heb ik heel gewone zeilers nodig. De jachtzeiler is de enige die precies voelt wat wind en water zijn, wat een zeilschip daarmee kan doen. De jachtzeiler Is degene die beseft, dat een zeilschip een levend wezen is met een ziel". Voor die zeilers heeft Sijtema het boek „Zeezeilen en het zeilen op stroom en wad" geschreven (L. J. Veen's Uitgeversmaat schappij NV. Amsterdam. 143 blz. f 16.90). Wij kunnen ons voorstellen, dat een jonge zeiler na de plas sen, vaarten, rivieren en meren van Nederland te hebben ver kend, doorkruist en uitgebreid bevaren, verderop wil, een wijde re horizon tegemoet, het zilte wa ter op. In wezen komt hij daar in aan raking met dezelfde factoren als op het zoete water: golven en wind. Die factoren zijn op zee echter vergroot. Weerbericht, windschaal-Beaufort, golfschaal- Petersen worden nu heel reeel voor hem. Eb en vloed worden zaken die doorslaggevende bete kenis gaan krijgen. Aan de tuiga ge van zijn schip worden andere ei^an gesteld. Tot dat alles is Sijtema's boek een goede inleiding. Géén, hand boek, want dat was niet Siftema's bedoeling. Er zijn al zoveel dure en voor een zeezeiler noodzake lijke handboeken geschreven. Sij tema wil alleen belangstellino wekken en zo eenvoudig mogelijk duidelijk maken wat er bij het zeilen op ruim water komt kijken. En dat doet hij niet alleen met een boeiende tekst maar ook met prachtige tekeningen en foto's De zee is niet gebonden aan een natie, de zeezeiler komt dus herhaaldelijk in aanraking met vrienden uit andere landen. Sijte ma eindigt dan ook zijn boek met een lijst van zeetermen In ver schillende talen. Mevrouw A. K. Kastart-Dors- man In Rotterdam is van be roep verpleegster en haalde voor haar huwelijk verschil lende diploma's. Dat komt haar nu goed van pas: „Het voor naamste is het salaris dat na de oorlog met sprongen naar boven is gegaan. Thans ben Ik werkzaam als nachthoofd in een verpleeginrichting met aan grenzend een bejaardenhuis. Dit werk doe Ik met nog een gehuwde zuster, om de andere week en dat gaat prima zo. Ik ben vijftig Jaar, mijn man is al gepensioneerd en heeft dan tij dens mijn werkweek de zorg voor het eten. Mijn dochter van achttien jaar is thuis en ver zorgt onze huishouding, be staande uit zeven personen." „Mijn werk vind ik fijn. Als je wat ouder bent, doe je meer bewust je werk, vooral de nachtelijke gesprekken met de bejaarden doen hen zo goed. Als ik met hen kan praten over de eeuwige dingen, over het le ven na dit leven. De angst om te sterven en om God te ont moeten is wel een van de grootste angsten die zij hebben. Dan kom ik met het eenvoudige woord. Open uwe mond. Ja, dan mag ik wel zegen op mijn werk ontvangen als gehuwde werk ende vrouw." „Het scheppen van een ge zellige sfeer in huis is een zaak van de eerste orde", aldus me vrouw S. te T. Het is vaak geestelijk verfrissend als een gehuwde vj-ouw kan werken, maar er schuilen gevaren in. Een goede organisatie van de werkzaamheden thuis Is een voorname factor. Het is ver standig om van de bijverdienste iets af te nemen voor hulp (in welke vorm ook) in de huishou ding". Zeer jonge kinderen zou ik zelf nooit aan vreemde Invloe den ter verzorging willen toe vertrouwen. Hoe goed die ook mogen en kunnen zijn. Het lijkt me dat er dan al vroeg (voor het kind zelf onbewuste) span ningen optreden die de harmo nie verstoren en blijvende scha de kunnen aanrichten. Dezelfde spanningen kunnen verwijdering doen ontstaan tussen echtgeno ten als de man niet vplledig achter de baan van de vrouw staat. Er moet 's avonds tijd zijn voor een rustig gesprek. Laten christenvrouwen er niet op uit zijn een weelderig leven te stellen boven geestelijke waarden die veel kostbaarder zijn en vruchten afwerpen voor de toekomst." Mevrouw Buitenhuis in Rot terdam (drie kinderen) zou graag van 's morgens half ne gen tot half twaalf Iets gaan doen, bijvoorbeeld een eenvou dige administratie of telefoniste. „Ik mis contact met andere vrouwen, ik voel me geïsoleerd in huis. De moeilijkheid is dat de eerste twee klassen van de lagere school al om elf uur uit gaan. Dus er zouden meer op- vanqmogeliikheden voor kinde ren moeten komen, vooral tus sen de middag." Het staat voor mevrouw J. B. W. te P. vast dat de maat schappij straks de rekening van de werkende moeder gepresen teerd krijgt. Het is geen vraag meer waarom er zo'n zwerven de jeugd rondloopt in ons land. Anders is het als de vrouw om financiële redenen mee moet werken. „Men vindt huishoude lijk werk onbelangrijk of is, er niet geschikt voor." „Ik sprak een vrouwtje zon der kinderen dat er niet meer tegenop kon, want het was thuis zo'n chaos omdat ze 's a- vonds te moe was. Ik hoop dat dit tot de moeders doordringt omdat men met levende wezens te maken heeft. De vrouw^ is in de eerste plaats moeder en dat wil wat zeggen. Wat geeft er meer voldoening dan het óp- voeden en begeleiden van eigen kinderen tot een waardi ge plaats in de maatschappij. Het hoogste goed wat God hun gaf, wordt zomaar uit handen gegeven. Zelf heb ik grote kin deren en een flink huis, - dus werk genoeg, maar ik wil ze een open deur geven voor iedereen die ze mee willen brengen, als ze thuis komen is het huis opgeruimd en gezel lig" „Voor onze grootmoeders was het soms bittere noodzaak er iets bij te verdienen gezien het schrale Inkomen. Het huidi ge huisvrouwtje heeft veel mo derne apparaten. Zijn de kinde ren naar school dan is het ver antwoord buitenshuis te wer ken, maar de kinderen mogen er niet onder lijden. Laten we vooral niet vergeten dat er bij het onderwijs vrouwen op hun plaats zijn en dat er veel hulp gevraagd i wordt bij bejaarden, dan kan moeder mooi tussen de schooluren doen", aldus me vrouw Ossewegen, Rotterdam. „Jaren ben ik al hulpbehoe vend, jaren heb ik zonder hulp gezeten, toen kreeg ik voor hal ve dagen een meisje dat mijn boeltje wat bijhield. Ik heb een beste man die veel doet als hij van zijn werk thuis komt. Na dat meisje kreeg Ik hulp van een wat oudere dame, een bij baantje voor haar. Ik ben er zo gelukkig mee. Toen Ik alleen was, had ik zoveel tifd om aan de ziekte te denken. Wi| pratén wat met elkaar, dat doet mi' zo goed en ik voel mijn kwaal minder erg. Ik hoop dat er veel gehuwde vrouwen zullen zijn die zich geroepen voelen om vrouwen zoals ik te gaan hel pen. God zal u zegenen In uw werk," aldus een lezeres uit Gorkum. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAK NICOLAAS NICKLEBY 306 Tim herinnerde zich naderhand zeer duidelijk en sprak er dikwijls ovt dat hij Ralph toen deze het huis uitkwam, zag waggelen als een dronkti man en ook dat hij hem toen hij in de koets stapte, met zo'n doodsbled en verwilderd gezicht had aangekeken dat Tim ervan schrok, en bijn bang was hem te volgen. Onderweg bewaarden beiden het diepste stilzwijgen. Toen de koets stil hield, volgde Ralph zijn geleider door het huis naar het vertrek waard broers hem opwachtten. Hij was zo verbaasd, om niet te zeggen ontzt over de uitdrukking van de blik waarmee zij hem aankeken en die o; treurig medelijden met hem leek, dat hij nauwelijks spreken kon. Toe hij eenmaal zat, vermande hij zich echter in zoverre dat hij, ofschoon ta perend uitbracht: 'Wat, wat hebt u mij te zeggen, behalve wat u mj reeds gezegd hebt?' Het was een groot ouderwets vertrek, flauw verlicht en aan het eind wi een uitspringend venster, waarvoor een zwaar gordijn hing. Terwijl h sprak, wendde Ralph zijn ogen naar die kant, en meende de gedaant van een man te onderscheiden. 'Wie is dat daar?' vroeg Ralph. - 'Iemand, die ons het bericht heeft ge bracht, dat ons heeft doen besluiten u te laten halen,' antwoordde Charta 'Laat hem nog daar blijven, meneer!' - 'Nog meer raadsels,' zei Ralp! met een flauwe stem. 'Welnu, meneer!' Maar voordat een van de broers kon antwoorden, keerde hij ziqh wee naar het venster. De tegenwoordigheid van die onbekende scheen hen zozeer te hinderen, dat hij zijn ogen niet van die plek kon afwenden. Na dat hij nog enige malen had omgekeken, verschoof hij zijn stoel, zodat hi met zijn gezicht naar het raam zat en mompelde ter verontschuldiging dat het licht hem hinderde. De broers spraken een poos fluisterend met elkaar, uit hun voorkomer bleek dat zij zeer ontroerd waren. Ralph keek een paar keer naar hen om en zei eindelijk met geweldige inspanning zijn kalmte hernemend 'Welnu, wat is er? Waarom hebt u mij zo laat laten roepen Wat hebt mij te zeggen? Is mijn nicht misschien dood?' Deze vraag maakte het makkelijker om tot een begin te komen. Charles keerde zich tot hem en zei dat het inderdaad een sterfgeval was wal zij hem moesten berichten, maar dat zijn nicht gezond was. 'Bedoelt u, dat haar broer dood is?' vroeg Ralph, terwijl zijn ogen begon nen te schitteren. 'Nee, dat zou al te mooi zijn. Dat geloof ik niet, al zegt u het. Dat nieuws is te welkom om waar te zijn.' - 'Schaamt u,' riep dc andere broer uit. 'U zult een bericht horen, dat als u nog enig menselijk gevoel hebt zelfs u zal doen sidderen. Als wij u eens zeiden, dat de arme jongen, die u nooit iets heeft misdaan, maar die u vervolgd hebt om aan uw boze haat tegen uw neef te voldoen, als wij u eens zeiden dat dit arme schepsel onder uw vervolging was bezweken en heengegaan om zijn lot! ee daar te klagen, waar u eenmaal ter verantwoording zult worden geroe-| pen voor het aandeel, dat u daarin gehad hebt?' - 'Als u mij zegt, dat hij' dood is,' zei Ralph driftig, 'vergeef ik u al het overige. Als u mij zegt da hij dood is, ben ik levenslang uw schuldenaar. Ja! Hij is dood, ik zie he aan uw gezicht. Wie triomfeert nu? Is dat uw ijselijke tijding? Ziet u wel, hoe dit mij treft? U hebt er goed aan gedaaji, dat u mij liet halen. Ik had honderd mijl door modder en duisternis Willen lopen, om dit nieuws tc horen. (WORDT VERVOLG! In het vorige week besproken boek van mr. Heldring, komen zoals toen bleek niet alleen merkwaardige spellen voor. Ook het serieuze krijgt volop aandacht, al is het ver haal er omheen verre van serieus. Zo ook dat waarin een groot slam wordt besproken. De generaal en Mortzestus kregen dat te spelen tegen Bulllfax en Wespenstich. De generaal en Bullifax zijn tegenstanders, zoal9 meerdere keren in het boek. Er stond op de volgende kaartverdeling een merkwaardig biedverloop: A V 0? A V 10 5 A V 10 3 «f A H 2 7 5 v> B 8 6 3 •O B 7 5 4 V 10 7 Het bied verloop was: west: pas, noord: twee harten, oost (Bullifax): pas, zuid (de generaal): twee sans atout, west: pas, noord: drie ruiten, oost: pas, zuid: drie schoppen, west: pas, noord: drie sans atout, oost: pas. zuid: vier schoppen, west: pas, noord: vijf ruiten, oost: double, zuid: vijf schoppen, west: pas, noord: zes harten, oost: double, zuid: zes schoppen, west: pas, noord: zeven schoppen, oost: doublé. De eerste opmerking daarna was van noord, die stelde dat sommige mensen nooit weten wanneer ze niet mogen doubleren. West kwam tegen zeven schoppen met troef zeven uit voor de aas. Noord kwam met de vrouw terug, die hij overnam met de heer. De generaal (zuid) ging er terecht van uit dat de beide rode heren bij oost zaten, hij moest dus de mogelijkheid onderzoeken om die te verwijderen. Hij zette daarom troef boer voor, waarop hij in de blinde klaveren twee weggooide West speelde ruiten vier en oost harten vier. Zuid ging dan ook door met troef, waarop kwamen: harten drie, ruiten drie en ruiten zes. Nu was er een redelijke kans om het lij Corretpondentl* aan da heer 8. J. N Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. contract te maken. Weer speelde zuid schop pen, waarop west geen harten kon legge omdat noord daarna met hartenvrouw heer bij oost kan dwingen. Hij legde dan oo ruiten vijf. de blinde harten vijf. Oost moest wel ruiten acht bijlopen, waa' na zuid naar ruiten aas speelde, met de tie de heer dwong, die hij natuurlijk aftroefde De blinde werd nu in klaveren aan slag ge bracht, waar ruiten vrouw de eerste extr slag werd (boven de elf). Op die ruite vrouw viel de beslissing daar noch oos noch west konden voorkomen dat of harte of klaveren de laatste extra slag oplever Een mooi geval van herhaalde dubbe'i troefdwangposities, dat door zuid fraai wen opgelost. Enkele lezers reageerden n.a.v. de bridge rubriek van zaterdag 3 oktober. Zij stelde: dat het contract niet kon worden gemaal door de verkeerd zittende ruiten heer, zoal! stond aangegeven. Dat was evenwel onjuist Bedoeld werd dat door de gevolgde speel wijze alleen schoppen aas wordt verloren e niet ruiten heer extra, zoals bij goed tegen spel wel het geval is. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. haring, 5. bedrag, 10 ako, 12. are, 13. noen, 15. Oss, 17. daar, 18. tent, 20. Amer. 22. el. 23. R.O., 25. om, 26. kn., 27. hortensia, 31. do, 32. la, 34. president, 41. as, 42. en, 43. la, 44. re. 45. met». 47. akal, 49. taak. 51. ras, 53. balg. 55. Eli. 58. Dee. 59. residu, 60. kaneel. Vert.: 1. handel, 2. ako, 3. roet, 4. nu, 6. et, 7. raar, 8. ara, 9. gering, 11 os, 14. Nero, 15. O.T., 16. sa, 17. demi, 19. nor, 21. moa, 24. de, 27. hop, 29. Ned., 30. alt, 33. raster, 35. reek, 36. ent, 37. Ik, 38. elk, 39. Naab, 40. mer gel, 45. mals, 46. ar, 47, as. 48. lade. 50. ale, 52. A.P., 54. Lee, 56. e.d., 57. ka. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen; een van ƒ10 en twee van ƒ5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORDPUZZEL HORIZONTAAL: 1. weversklos; 5. specerij; 9. beeldzijde van munten 13. oevergewas; 15. bar; 16. bijrivier van de Donau; 17. water In Fries land; 19. maal; 21. boterton; 22. lidwoord (Fr.); 23. water In Utrecht: 2S voorrecht; 28. vorm; 29. drinkgerei; 31. vroeger; 32. tijdrekening; 32 soort handschoen; 34. afk. van trimester; 36. ketting; 38. koppelriem voo- iagershonden; 40. reus; 42. paardje; 43. keukengerei; 45. scheik. element 47. wildebeest; 49. deel van een wiel; 50. pers. voornaamw.; 51. teleur stellend; 52. slaginstrument; 53. lusthof; 54. boom; 55. aardig; 57. plaaü in Gelderland; 59. afk. van sint; 60. reet; 61. hoofddeksel; 63. aanloop 65. ladder; 66. aardappel; 68. bijrivier van de Moezel; 70. moeilijk werk 71. droog; 72. woonboot; 74. overval; 76. plaats in Frankrijk, 77. africhter van valken; 80. rivier In Engeland; 81. Algemeen Kiesrecht (afk.); 82 zuivelprodukt; 83. streek op de grens van N.-Br. en Limburg; 85. gewlcN {afk.); 86. bontjas; 87. kleinigheid (Z.N.); 89. telwoord; 91. net om patrij- ■en te vangen; 92. soort kers; 93. plaats in Frankrijk. VERTICAAL: 1. smalle weg-, 2. oude rekening (afk.); 3. boom; 4. sluw; 5. water in Friesland; 7. groente; 8. landbouwwerktuig; 9. rivier in Zwitser- and; 10. familienaam; 11. afnemend getij; 12. stok met voettrede; H :wakke; 16. brilslang; 18. verharde huid; 20. iandbouwwerktuig; 21. Pi: 22. wapen; 24. tijding; 26. gierigaard; 27. smart; 28. zeepost; 30. bijzon der; 33. besluiteloos mens; 35. mens-, 37. witte mier; 38. meisjesnaam: 39. plaats In Drente; 41. klein kind; 43. hljswerktulg; 44. een der jaar getijden; 46. plaats in de N.O.P48. grond die bij een hoeve behoort 49. keurig; 50. snijwerktulg; 56. Europeaan; 58. priem; 60. soort hond; 61. wandelplaats; 62. bruinachtige verfstof; 64. samenvoeging: 65. boom 66. deel ven de arm; 67. uitstapje; 69. gordel; 70. gebak; 71. steekvlieg: 73. zoutziederij-, 75. wapen; 77. onecht; 78. eekhoorn (gew.); 79. tocht; 82. een der Cycladen; 84. watering; 86. afk. op visitekaartjes; 87. muziek noot; 88. pers.voornaamw.; 90. na dato (afk.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14