Vrijzinnigen willen nog geei BLAKE: AAN PACIFISME ZIJN GRENZEN fusie met gereformeerden Verloren schaapwas zoek Marylancls anti-vloekwet in strijd met grondwet Baptisten bestuderen situatie in Rusland Een woord voor vandaag p. GereJ. Bond Over tien jaar Zet er maar een nul achterj heeft ook bezwaren Het Kwartet j Nederlandse hulp voor Spaanse protestanten fe Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten fi „In U heb ik Mijn welbehagenChristus hoort deze woorden spre ken op het ogenblik dat Hij gedoopt wordt door Johannes. Welbehagen het is een woord dat ons aanspreekt. Daarin ligt (iods liefde verborgen en Zijn zorg over ons. Zijn hulp en Zijn kracht. Maar beseffen we wel goed wat dat welbehagen inhoudt? Dat ontdekken we in het volgende vers, in Marcus 1:12 „En ter stond dreef de Geest Hem uit naar de woestijn". Het is niet de dui vel die Hem wenkt. Het is Gods Geest zelf. Gods welbehagen bete kent voor Christus de woestijn. Gods welbehagen over ons betekent niet dat voortaan alles goed zal gaan. Het betekent dat God ons aangenomen heeft. Maar helaas beseffen vele mensen nauwelijks waartoe. God heeft ons aangenomen om Zijn werk te doen. En dan zijn we er niet mee klaar als we naar de kerk gaan, als we trouw de bijbel lezen. Het betekent dat God ons plaatst in een wereld die door zonde een woestijn geworden is, maar waar God zelf ons be schermt. We lezen vandaas: Joël 2 vers 18 tot 32. WOENSDAG 14 OKTOBER 1| BALTIMORE (VS) Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Mary land heeft uitgesproken, dat de 247 jaar oude anti-vloekwet in strijd is met de grondwet. Het hof bevestigde de uitspraak van een lagere rechtbank, die de veroor deling van de 22-jarige Irving K. West vernietigd had. West had in 1968 tegen een politieman, die hem tijdens een opstootje arresteerde, gezegd: „Blijf met je verdhanden van me af." Om dit woord werd hij veroordeeld tot dertig dagen hechtenis en 25 dollar boete. De hechtenis heeft hij inmiddels uitgezeten. Volgens het hooggerechtshof is de wet in strijd met het grondwetsbeginsel, dat de staat in godsdienstzaken neutraal is. Marylarid was destijds een rooms-katholieke kolonie. West is er nog goed afgekomen, want in de wet was bepaald, dat de vloeker de tong doorboord moest worden. (Van onte kerkredactie) MAASSLUIS Niet alleen de lin kervleugel van de Nederlandse Her vormde Kerk maakt zich zorgen over toenadering tot de Gereformeerde Kerken. Aan de rechterkant is men evenmin enthousiast. De kritiek, die men daar uit op de Gereformeerde Kerken, verschilt echter honderd pro cent van de kritiek van prof. Smits c.c. In het voorlaatste nummer van „De Waarheidsvriend", het orgaan van de Gereformeerde Bond. mediteert de persschouwer voorts op wat in één nummer van „Waarheid en Eenheid" allemaal als deformatie in de Gere formeerde kerken gesignaleerd werd. Hij kan de „droefheid en de veront waardiging" van de mannen van Waarheid en Eenheid volledig begrij pen. „We bedoelen beslis.t niet stenen te werpen op de Gereformeerde Kerken vanuit een bepaalde hervormde hoog te. In eigen kerkelijk leven is genoeg wat ons zorgen baart. Maar nu aller - wege de samenwerking (en beoogde eenheid) tussen Gereformeerde en hervormde kerken bepleit wordt, kunnen w« hier niet aan voorbij gaan. De malaise in het hervormd kerke lijk leven zal bij een dergelijk sa mengaan alleen maar vergroot kun nen worden, wanneer de Gerefor meerde kerken dergelijke puur mo derne geluiden tolereren en bevorde ren", aldus het gereformeerde- bondsblad. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers (Van onze kerkredactie) GENÈVE De kerken kunnen het probleem van steun aan on derdrukte groepen die zich ge noodzaakt zien geweld te gebrui ken, niet langer uit de weg. Ook in het verleden ztfn pacifisten ge dwongen, hun standpunt te her zien. Dit zegt dr. Eugene Carson Blake, dc secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, in een officiële reactie op de kritiek van het raoder.i- men van de Evangelische Kerk in t Duitsland op het besluit van de We reldraad, om Afrikaanse bevrijdings bewegingen te steunen. Hij noemt de rassencrisLs in de we- i reld nauwelijks minder ernstig dan i de dreiging van een atoomoorlog. De Duitse kerk erkende het pro bleem van het racisme maar had lie ver gezien, dat die bewegingen waren gesteund, die gebaseerd zijn op het beginsel van de geweldloosheid. Blake wijst er op, dat de Wereld raad tot nu toe steeds geweld als op lossing van conflicten heeft verwor pen, hoewel christenen in de loop van de geschiedenis vaak geweld hebben gebruikt om zich van onderdrukking te bevrijden. De vraag dient echter gesteld te worden „Wat moeten de verdrukten doen, wanneer het geweld vin ue blanke onderdrukker ondraaglijk wordt, en waarin, bestaat onze ver antwoordelijkheid in deze situatie?'' Beg, onneii Vele christenen die voor een recht vaardige oplossing in Zuid-Afrika ijveren, zijn geweld als het enige al- (Van een onzer verslaggeefsters) j UTRECHT De Nederlandse vereniging Het Evangelie in Spanje heeft een vijfjarenplan om de Spaanse protestantse kerken 'die met financiële te korten kampen te steunen. In vijf jaar hoopt men 125.000 te kun nen overdragen. Dat wil zeggen 25.000 per jaar. De Spaanse regering is toleranter dan ooit jegens de protestanten na het aannemen van de wet op de gods dienstvrijheid. Regelmatig neemt het aantal protestanten toe, waardoor nieuwe predikantsplaatsen nodig worden. Achterstand Dit stelt hogere financiële eisen. Met gevaar bestaat echter, dat men in het buitenland de indruk heeft, dat door de grotere godsdienstvrijheid hulp niet meer nodig is. Daarbij komt dat de financiële hulp van buiten landse kerken voortdurend minder wordt, omdat projecten in de ontwik kelingslanden meer de aandacht krij gen. Vergeten wordt dat de jarenlange achterstelling de Spaanse protestan ten verhinderd heeft zich bezig te houden met de sociale, ethische en politieke problemen van deze tijd. Een achterstand, die moet worden in gehaald. Hoewel de offervaardigheid in de Spaanse protestantse kerken zeer groot is, blijven de inkomsten bene den het benodigde. Men is al aan het reorganiseren om de ergste onkosten te dekken. Een van de maatregelen is, dat een aantal predikanten voor een deel van hun tijd naar ander werk moet uitzien. Om van Nederland uit de Spaanse protestanten te helpen wordt nu een beroep gedaan op geloofsgenoten in ons land contribuant te worden voor minimum tien gulden per jaar van de Vereniging het Evangelie in Spanje, waarvan het bureau is gevestigd aan de Prins. Hendriklaan 10a in Utrecht (gironummer 315800). Verder zullen hervormde, gerefor meerde, remonstrantse, doopsgezinde, lutherse en andere gemeenten worden verzocht de komende vijf jaar dia- sporacollecten te houden voor de Spaanse protestantse kerken tematief gaan zien. Velen zijn ervan overtuigd, dat de oorlog al begonnen is. Vele Afrikaanse leiders zeggen, dat men nooit het middel van geweld gewild of gezocht zou hebben, als er nog ergens een andere mogelijkheid open was geweest. Een andere vraag van de Duitse kerk was, waarom het anti-racisme- program van de Wereldraad alleen blank racisme bestrijdt en of men ook niet wist van „gekleurd" racisme. „Zolang er een blank racisme is, zal dal een zwart, geel of rood racisme oproepen als tegenreactie" aldus Bla ke. „Elke serieuze poging om het. ra cisme te bestrijden, moet dus bij het blank racisme beginnen. Dat geldt nog te meer, omdat vooral deze vorm van racisme de kerken en de oecu menische gemeenschap het meest be dreigt." Blake vraagt de christenen in het westen verder, om me,er dan tot nu toe te proberen om zich het denken en de ervaring eigen te maken van degenen, die direct door de gevolgen van het racisme getroffen zijn en die zich er met alle kracht tegen verzet ten. hetzij in de kerken hetzij in de bevrijdingsbewegingen. Waar dat maar mogelijk is, zou de gelegenheid tot direct gesprek met deze Afrikaanse kerken en bewegin gen gezocht en benut moeten worden. De Wereldraad is bereid, om derge lijke ontmoetingen mogelijk te ma ken. Alleen als het tot zulke ontmoetin gen komt, zal het mogelijk zijn, sa men te leren wat Gods gebod is in de huidige explosieve situatie. Tenslotte verklaart Blake zich gaarne bereid tot nader gesprek met de Duitse kerkleiders. Gelegenheid daartoe is er deze week, want Biake zal in Amoldshain een conferentie bijwonen van Duitse oecumenici. Vrij wemaakten ZWOLLE Vrijgemaakte gere formeerden. die huiten het kerkver band zijn geraakt, kunnen niet lan ger lid zijn van de Gereformeerde Reisvcreniging. Op een buitengewone ledenvergade ring hebben de leden zich,met grote meerderheid achter een (nader te formuleren) bestuursbesluit van de ze strekkeing geplaatst. Voorzitter H. W. Rodink zei, dat bij de oprichting van de GRV (in 1956) gesteld is, dat de vereniging een dochter van de (vrijgemaakte) kerk genoemd kan worden. Daarom kon nooit ingegaan worden op verzoeken (Vau onze kerkredactie) UTRECHT Dr. A. de Wilde: Persoonlijk ben ik geneigd tegen mensen, die denken dat het met tien jaar bekeken zal zijn, te zeggen: zet er maar een nul achter Prof. dr. P. Smits: De Gereformeerde Kerken lopen enkele fasen achter bij de nieue ontwikkeling, die thans zowel in de hervormde als in de katholieke kerk plaatsvindt. De katholieken zijn than6 veel vruchtbaarder en stimulerender gesprekspartners van de hervormden dan de gereformeerden. Dat zijn twee karakteristieke uitspraken, die te vinden zijn in het themanummer, dat het blad van de vereniging van vrijzinni ge hervormden „Kerk en We reld" heeft gewjjd aan het mo gelijke samengaan van hervormd en gereformeerd. Dit nummer laat duidelijk zien, dat de vrijzin nige hervormden bepaald niet enthousiast zijn over dit streven naar fusie. Wie willen deze fusie eigenlijk wel? Dat onderzoekt dr. H. D. de Loor in zijn bijdrage. De gerefor meerden zij duidelijk terughouden der. Maar het feit, dat over dit sa mengaan op de algemene kerkverga dering geen beslissisng werd geno men, wijst er volgens hem op, dat er ook in de Hervormde Kerk bepaald onbehagen bestaat. „Maar misschien uit zich dat alleen op zulk een verga dering, die juist niet uit ambtsdragers bestaat, in tegenstelling tot de ambte lijke vergaderingen!" Het is volgens dr. De Loor vooral de „hervormde kerngemeente", die de fusie wil, „degenen die de organisatie draaiende houden." Zij zien het voortbestaan van de ker kelijke organisatie bedreigd door een slinkend ledenbestand eo ernstige financiële moeilijkheden, terwijl zij de ideologische verschillen eigenlijk irrelevant achten. Het blijkt men na me uit hun electoraal gedrag, dat de kerngemeente zich in feite ideologisch nauw verwant voelt met de gerefor meerden: de kerngemeente is in meerderheid christelijk-historisch. Dat wil zeggen: zij vindt dat het evangelie toch met politiek te maken heeft. Subjectiverirrg Het moderamen van de hervormde synode heeft er onlangs in haar brief aan de gemeenten op gewezen, dat het voortbestaan van de hervormde kerk in haar vertrouwde er, bekende gedaante thans meer dan ooit op het spel staat. „Wanneer men deze struc tuur niet radicaal over boord gooit, zal men juist steun zoeken bij die kerkgenootschappen, die het op dit moment nog weten uit te houden," aldus dr. De Loor. Prof. dr. P. Smits stelt voorop, dat de vrijzinnige hervormden zich er voor moeten hoeden, om de kwestie van een hereniging met de gerefor meerden vrijwel uitsluitend te bena deren vanuit het perspectief van eigen bestaanszekerheid als vrijzinni gen in de Hervormde Kerk. Het leidend^ gezichtspunt dient te zijn: welke invloed zal deze fusie waarschijnlijk oefenen op de nieuwe ontwikkelingen, die thans in de Her vormde Kerk aan de gang zijn, waar van bij voorbeeld de AKV één uiting is. Zal de fusie deze nieuwe ontwik kelingen bevorderen en verhaasten dan wel afremmen, ja tegenwerken? Prof. Smits is pessimistisch gestemd. Prof. Smits ziet „van onderop" een nieuwe geloofshouding opkomen, waarbij men zich veel persoonlijker en kritischer, veel mondiger met de grote geloofsvragen bezig houdt. Van daar dat thans zowel in de Rooms- katholieke als in de Hervormde Kerk een toenemende veelvormigheid van geloofsbeleving en van waarheidsop vatting is te constateren. Steeds meer kerkleden gaan op eigen verantwoordelijkheid uit het geheel van de godsdienstig-christe- lijke traditie datgene selecteren wat hen persoonlijk aanspreekt en boeit. We hebben hier tegenover de tradi tionele „objectieve" opvatting van het geloof met een proces van subjective- ring te doen, dat getuigt van een diepgaande mentaliteitsverandering, die rechtstreeks samenhangt met de diep ingrijpende kentering, die ergens tussen 1950 en 1960 in onze hele sa menleving heeft plaatsgevonden. In haar kerkorde van 1951 zag de hervormde kerk het nog als haar taak in de samenleving, om deze te helpen kerstenen, dat wil zeggen om ons volk terug te voeren tot christe lijke levensbeginselen en christelijke levensvormen. Volgens prof. Smits gelooft het overgrote deel van de her vormde leden thans niet langer meer in ernst in dit herkersteningsdoel. Maar zij verlangen des te sterker om samen met andere groepen onze maatschappij te helpen vermenselij ken: de kerstening is door humanise ring vervangen en dat betekent in wezen het definitieve afscheid van verzuiling en specifiek christelijke organisaties. Prof. Smits: „Voor wie ovei; enige werkelijkheidszin beschikt, lijdt het geen twijfel dat tegenwerking van deze nieuwe ontwikkelingen de ker ken in de maatschappij van nu en morgen volslagen krachteloos en wer keloos zal maken." Hij vervolgt: „Ook onder de gere- *w Professor Smits formeerden zijn veel moderne men sen, die met twee benen geestelijk in deze tijd staan." Maar „waarschijn lijk de overgrote me trderheid van het gereformeerde volk wil nog on verkort vasthouden aan de volstrekte objectiviteit van de Bijbel als Gods Woord en meent op grond hiervan haarfijn te kunnen onderscheiden tussen „echte" christenen en ketters." Symptomatisch hiervoor noemt prof. Smits „de sterk aangevochten theologische positie van prof. Kuitert, die praktisch geen leven heeft in zijn kerk en dat alleen omdat hij een theoloog is die open staat voor de ontwikkelingen van deze tijd en er van probeert te leren." Hij concludeert, dat in de huidige Gereformeerde Kerken bepaald nog geen ruimte is voor die in de katho lieke en hervormde kerken groeiende veelvormigheid in geloofsbeleving en waarheid sopvattin g. Een fusie zou leiden tot een type kerkelijk hervormd-gereformeerd ge sprek, dat de hervormden goeddeels weer terugwerpt op theologische vra gen van gisteren en eergisteren, zoals of we wel mogen zeggen dat Adam en Eva niet werkelijk geleefd hebben. Prof. Smits vindt het niet verant woord, om tijd en energie te gaan investeren in een gesprek over zulke strijdvragen die de hervormde kerk toch reeds lang achter zich heeft ge laten. "w- Kuyper-complex Daarom wil prof. Smits het fusiege- sprek maar op de lange baan schui ven. Dat geeft de gereformeerden ook nog de gelegenheid eerst „het tra gische schisma van 1944 in eigen ge lederen tot een bevredigende oj sing te brengen". Dr. A. de Wilde poneert in i Iwi artikel dat er in de Gereformeb nan Kerken „nog altijd een soort Kuypi complex aanwezig is, dat samenga aldi met dc hervormden ernstig zal lemmeren." „De naam van Kuyper wordt al ren niet zoveel meer genoemd, maolge als legende werkt hij door. machtige figuur staat zwijgend op achtererond." Kuyper meende, „dat je een kd kunt hebben met een vast omlijn ,jer belijdenis, die op een en dezelfde ze generaties lang zou blijven staan. „Hij heeft volgens dr. De de het psychologische feit over hoofd gezien, dat in elke organisa van mensen differentiatie optree Dat bewezen de kwesties Geelkerk en Schilder. „Vandaag is er nieuwe spanni tlf, door een naar voren tredende linkt 1 vleugel, te karakteriseren door nam als Kuitert, Baarda, Augustijn, Lev e.a. Zij willen meewerken in de alg atr] meen kritisch ingestelde bijbelweten schap, achten de oude NederlandeIk< Gelcvfsbelijdenis een kostelijk be ns als archiefstuk, en tonen oecumenische openheid. P( Tegenover hen staat een bre^ger groep verontrusten, die overtuigd zj olj dat het christelijk geloof niet buit een historische Adam en Eva en ten de trompetten van Jericho kan! De tweede fout van Kuyper, die De Wilde noemt, was zijn felle miek tegen de ethischen en vrijzinr5en' gen op het punt van de bijbelkritie leg' „De bijbelkenners, ook aan de Vri Universiteit, erkennen dat de do Kuyper zo fel gesmaden een gro deel van gelijk hadden." gin) laai j trie Zi ook vol) Iani vak VO' 'it,d ir Kraken „Door dit alles kraakt het in bovenlagen van de Gereformeen Kerken. Men zit met een erfenis vi gereformeerde traditie, die men ni meer voor zijn rekening nemen kt maar men wil het kerkvolk niet in steek laten, mede uit deze overwegb dat het dan in handen zou vallen ti theologen, die de „gereformeerf m OE waarheid" in pacht menen te ben." Dr. de Wilde vreest, dat de groep" wel eens groter zou blijken zijn dan de groep gereformeerden, met de Hervormde Kerk in zee wil - gaan. „Denk maar eens aan de sta» elfl bezwaarschriften tegen Kuitert j die bij de gereformeerde synode' behandeling wachten." Uit de bijdrage van hoofdredactet ei ds. A. Faber tenslotte nog dit citai „De kerk als geheel kan niet zondi een vrijzinnige modaliteit. Het is et 1 bewezen zaak, dat geen enkele kei daartoe in staat is. Ook de Room Katholieke niet. Ook de Gereformeei de Kerken niet. Het is gezonder om de vrijzinnig heid spontaan te aanvaarden, dan o: eld haar met krachtige of geniepige mii err delen te onderdrukken." Hei Beginselverklaring vrijzinnigen UTRECHT Een duidelijk inzicht in de huidige stellingname van de Vereniging van vrijzinnige hervorm den biedt de zojuist verschenen bro chure „Uitgangspunten en Doelstel lingen". In deze brochure wordt het ont werp nieuwe beginselverklaring, dat onlangs besproken is op de algemene vergadering; nader toegelicht in arti kelen van prof. dr. H. G. Hubbeling, ds. J. Vink, ds. D. Oosten, dr. J. A. Hebly, dr L .J R. Ort en ds. C. J. van Royen. De bedoeling is, dat dit materiaal uitvoerig besproken wordt in de af delingen en gemeenten, opdat men daarna tot een definitieve vaststelling van de beginselverklaring komt. Daarnaast is de brochure ook bedoeld als handleiding voor een kerkelijk gesprek. Het is voor ƒ1.50 te bestellen bij het bureau van de vereniging, Nieu we Gracht 27. Utrecht. van buiten de kerk, om lid te wor den. De heer Rodink was van oordeel, dat nu de gemeenschap weer geschon den was, dit konsekwenties zou heb ben voor de eendracht op de reis. Over de effectuering van het be sluit werd gezegd, dat een uiterst lankmoedige houding zal worden aan genomen tegenover die leden, die „nog in moeiten verkeren" over hun kerkelijke keuze. ZWARTEMEER .Zon dagavond half zeven. Vlug m'n auto genomen richting Groningerland, waar ik een half uur later in een vacante gemeente moest voorgaan." Aldus ds. H. E. Smid, gere formeerd predikant te Zwar- temeer in het Centraal Week blad. „Die avond ging het 'verloren schaap', dat ik die zondag reeds tweemaal bij de kop gehad had, nog weer eens mee, om als waarschu wing èn als voorbeeld de gemeente voor ogen gehouden te worden. Kunt u mijn schrik voorstellen, toen ik, aangekomen in die gemeen te, uit m'n auio stapte, ontdekte, dat het 'verloren schaap' zoek was! Vergeten, nee. dat wist ik zeker! Toen drong het door: „Ik had vlak voor het instappen van m'n wagen het 'verloren schaap' op het dak van mijn eend neergelegd, was toen weggereden, en waaide ten slotte door de snelheid het hele ge val: m'n mooie bijbel met de be wuste preek erin, ergens neer op de weg. Nu, wel een wonderlijke toepas sing van de gelijkenis, die ik reeds tweemaal behandeld had. Eerst vol vuur en bewogenheid spreken over het schaap, dat zoek raakte, en dan even later vol schrik en ergernis te moeten constateren, dat het hele op schrift gestelde verhaal hierover ook nog zoekgeraakt is! En dan nog weer te moeten pre ken over een zoekgeraakt schaap, waarvan jouw mooi opgestelde toe spraak misschien ergens in de grep pel van een sloot ligt. En nu nog het slot van het ver haal (echt gebeurd!). M'n bijbel met het 'verloren schaap' is teruggevon den. Maar moet u wel weten: In het 'orde van dienstboekje', dat ook op het linnen dak van mijn wagen lag, zat nog een preek, en wel een over de 'verloren penning'. En die is nog steeds zoek. Achteraf niet zo erg. De gelukkige Ij vinder mag het gerust houden, als hij het ook maar leest. Mischien wil de grote Herder het nog gebruiken om een écht verloren schaap of pen ning bij Hem thuis te brengen'. (Van onze kerkredactie) GLASGOW De Europese Baptistenfederatie (EBF) gaat een onderzoek instellen naar de godsdienstvrijheid in verschil lende delen van Europa en naar de mogelijkheden, om degenen die vervolgd worden, te helpen. Hiertoe heeft de raad van de EBF besloten na een lange discussie. De leiding van de commissie van onder zoek heeft de Deen Knud YVümpcl- mann. Aanleiding tot dit besluit is de kritiek die de laatste tijd steeds meer geuit is, dat de internationale baptis tenorganisaties zich weinig gelegen laten liggen aan het lot van de dissi dente baptisten in Rusland. Onder de 45 deelnemers aan het beraad waren ook vertegenwoordigers van de Russische baptistenunie. De persdienst van de EBF heeft niet be kend gemaakt, welk standpunt zij te genover de instelling van de com missie hebben ingenomen. Andrew D. MacRae, de secretaris generaal van de Schotse Unie van Baptistengemeenten, is voor de ko mende twee jaar gekozen tot presi dent van de Europese Baptistenfede ratie. Claus Meister, president van de Zwitserse unie, wordt vice-president. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn "Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. I Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt 1 Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te 'veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. I Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Het is gebruikelijk, dat de vice-presi dent na twee jaar president wordt. Zeuding Voor de bijeenkomst van de raad van de EBF vergaderde in Glasgow het bestuur van het Europese Baptis tenzendingsgenootschap. In dit ge nootschap werken de baptisten van tien Europese landen samen. Zij neb ben samen 55 zendelingen in Kame roen en Sierra Leone. Het Europese Baptisten Zendings genootschap gaat een seminarie hel pen stichten in het noorden van Ka meroen. De Zwitser Max Staubli heeft de leiding van dit project. De Zwitserse predikant Karl Alder werd gekozen tot voorzitter van het zendingsgenootschap. Hij volgt ds. Henri Vincent uit Parijs op die dezé functie vanaf de oprichting in 1954 heeft bekleed. BEROEPÏNGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Putten (vac. C. J. P. Lam): J. den Besten te Huizen (N.H.); te Almelo (toez.): 'H. Lofvers te Een- rum; te Kamperland: Ph. M. Becht te Terheyden. Aangenomen naar Gulpen-Vaals: dr. P. L. Schoonheim te Leiden. Aangenomen naar Lage Vuursche: kand. C. J. Klop te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwendijk: J. J. Tis- I sink te Ridderkerk; tè Purmerend: D. W. Dondorp te Voorthuizen. Bedankt voor Zaandam: W. de Vries te Bedum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rhenen: J. C. West- strate te Meliskerke. Andrew D. MacRae (midden), de nieuwe (Schotse) president van de Europese Baptistenfede ratie, waarvan ook de Neder landse Unie van Baptistenge meenten deel uitmaakt. Kruiswoord puzzel zonder Zwart 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 b 6 1 S 9 Het weer in Europa weer min. temp. neersl. Amsterdam mst u 0 Brussel mist 13 0 Frankfort Reh. bew. 12 0 Genève mist 7 0 Innsbruck zw. bew. 5 0 Kopenhagen 1. bew. 7 l Locamo zw. bew. 5 0 Londen zw. bew. 13 0 Luxemburg zw. bew. 12 0 Madrid onbew. 10 0 Majorca hall bew. 15 5 Mtlnchen motreiten 7 0.1 Nice onbew. 15 0 Par(js mst 11 0 Rome mst 11 n «eh. bew. 0 Zürich motregen 10 0.1 Horizontaal 1. barbaarse vernieler-rund 1 vette vloeistof-deel van het jaar 3. ocverge-! was-slot 4. bij -oorlogsgod-water in Frieslandi 5. boom-inwending 6. spoorstaaf-rund-vo- gel eigenschap 7. denkbeeld-soort hond- en om' streken (afk.) 8. keurig-rivier-plaats in Ge lderland 9. gaarne-stap Verticaal 1. vooruitgang 2. anders gezegd- en bloedhuis 3. inwendig orgaan-erbarmen (It) rek 4. klein onderdeel-tijdrekening 5. water is Af] N.Br.-wat niet gemist kan worden 6. st»(§es ling-wandversiering-wilde haver 7. wapen- bu; aalgeer 8. bestelling-plaats in Zeeland 9. ver glaasd aardewerk Oplossing vorige puzzel Hor. 1. Eist, 4. pas. 7. peil, 8. lont, 9. Aries, II. nee, 12. agent, 14. ar, 15. ere, 16. al, 17- I elite, 19. iep, 21. Etten, 23. egel, 24. enig i 25. ton. 26. snak. Vert. 1. eer, 2. lila, 3. slegel, 4. pont, 5. Ane, 6. stelling, 7. parasiet, 10. serie, 13. netten, 17. Epen, 18. Etna, 20. ego, 22. eik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2