Overleg mislukt in de landbouw Regering Canada erkent rood China Inzet van commando's alleen in uiterste geval Te lage straffen voor illegaal wapenbezit Het kan verkeren... GOED DAT ER POLITIE IS. Beroep op arbitrage over 400? Agnew wil geen president worden Akkoord Arafat en Hoessein Uitwisseling van ambassadeurs alles goed Besprekingen ontvoeringsza ak WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 Dat slaat maar raak! Ik was gewoon op weg naar een bespreking toen ik opeens in die rel terecht kwam. Nou, ik ben vijftig en bepaald niet wat je noemt een hip type, dus het is wel duidelijk dat ik met dat hele gedoe niets te maken had, maar toch schreeuwde een agent, dat ik moest wègwezen. Jawel, ik ga daar hollen, dacht ik, maar meteen zat ik verward in een kluwen vechtende kna pen en vóór ik me uit de voeten had kunnen maken had ik al een haal te pakken. Zó 'n buil -beulen zijn het! Van-do-week Die kraamverpleegster belde om half vijf. Dokter, zei ze, het gaat harder dan ik dacht Kunt u een beetje haast maken? Ik in de auto - maar in de Koningstraat zaten ze op de tramrails en op de rijweg, een hoop politie en een höop van die hippe vo gels - en ik sta daar en ik zeg tegen zo'n politieman: hoe móet dat nou? Ik ben op weg naar een bevalling. Hij geeft niet direct antwoord, ik werd opeens wit-heet en ik zeg: waarom rammen jullie ze d'r niet af? Hij zegt dokter, als het even kan doen wij dat ènders. Hij gaatnaar zo'n troepjetoe,hij wijst op mijn auto, daar zit een aesculaapje op en hij zegt: „He ren", ja, dat zei hij, „Heren, in die auto zit een dokter en die is met spoed op weg naar een bevalling. Wilt u effe opstaan en hem dóórlaten?" Dat deden ze metéén, ze hepen zelfs nog voor mij uit naar het volgende troepje om mij toch maar voor al niets in de weg te leggen. Ik was op tijd - terwijl ik dat kleverige mannetje aanvatte dacht ik: Beweging (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het overleg in de land- en tuinbouw over ae extra uitkering van 400 dreigt I overal in het land op een misluk- j king uit te lopen zodat de vak- bonden van agrarische werkne mers binnenkort voor de vraag stian of een beroep zal moeten worden gedaan op het middel van arbitrage, waarin de cao's voor deze sectoren in dergelijke gevallen voorzien. De besprekingen In de sociale com missie tuinbouw van het Landbouw schap zijn gistermiddag volkomen vastgelopen, omdat drie centrale werkgeversorganisaties weigerden mee te werken aan het door de vak bonden gevraagde advies om voor de extra uitkering een aanvulling op de collectieve arbeidsovereenkomsten tot stand te brengen. Wel wilden de werkgeversorganisa ties een advies, waarin aan de indivi duele ondernemers zou worden over gelaten te beslissen of zij al dan niet tot uitbetaling zullen overgaan. De vakbonden hebben hierin echter geen vertrouwen omdat er in de agrarische sector zoveel kleine bedrijven met slechts een of enkele werknemers zijn, dat er in de praktijk van uitke ring weinig terecht zal komen. Een aanvullende cao-bepaling daarente gen verplicht alle werkgevers. Gestrand De onderhandelingen in de tuin- bouwcommissie zijn daarop gestrand. Er is geen datum voor verder overleg afgesproken en de bonden hebben la ten weten dat zij nu de besprekingen met de werkgevers op regionaal ni veau zonder centraal advies gaan voortzetten. Zowel in de tuinbouw als in de landbouw worden geen landelijke cao's afgesloten Op centraal niveau worden alleen adviezen gegeven, waarna (doorgaans overeenkomstig het gegeven advies) de nieuwe cao's regionaal worden overeengekomen. De landbouw kent 10, de tuinbouw 9 gewestelijke cao's. Zoals gemeld heeft de hoofdafde ling sociale zaken van het Landbouw schap onlangs een meerderheidsad vies uitgebracht waarin werd aanbe volen voor de ^xtra uitkering van ƒ400 een aanvulling op de cao's voor de landbouw overeen te komen. Be halve de drie vakbonden werd dit ad vies ook gesteund door de christelijke boeren- en tuinders bond, terwijl het Koninklijk Nederlands landbouwcomitê en de katholieke boeren- en tuindersbond toen even min verder wilden gaan dan een on verbindend advies. De CBTB (hoewel Principieel tegen de extra uitkering) meende dat de landarbeiders niet achter 'mochten blijven, nu duidelijk is dat verreweg het grootste deel der Werknemers de 400 bruto ontvangt. Uit de gewestelijke onderhandelin gen over de landbouwcao's blijkt thans dat de meeste regionale CBTB- vertegenwoordigers dit standpunt van het landelijk bestuur van hun organi satie niet delen. In Noord-Holland *Ün de beraadslagingen reeds geheel afgelopen, terwijl ook in andere ge bieden het overleg dreigt te misluk ken. Arbitrage Als deze tendens zich voortzet (en het ziet ernaar uit dat in de tuinbouw hetzelfde gaat gebeuren) dan staat de vakbonden alleen nog het middel van arbitrage open. Alle cao's in de land en tuinbouw voorzien daarin, indien mbuitengewone omstandigheden leen overeenstemming over tussen tijdse contractswijzigingen kan wor den bereikt. Met de procedure is vrij veel tijd gemoeid. Teleurgesteld De heer I. Vermaas, bestuurder van de christelijke bond van agrarische werknemers, die wij gisteravond om commentaar vroegen op deze gang van zaken zei erg teleurgesteld te zijn. „Wij hebben grote waardering voor het reële standpunt van het landelijk CBTB-bestuur dat de moed heeft ge had om ja te zeggen waar de andere twee werkgeversorganisaties nee heb ben gezegd. De CBTB is zeer realis tisch geweest en daarom is het uiter mate jammer dat regionale bestuur ders hun landelijk bestuur in de kou laten staan." centrale landbouworganisaties una niem afwijzend stonden tegenover een bindend advies voor de tuinbouw en dat geldt ook voor de CBTB die in dit geval wel een lijn trok met de KNLC en de KNBTB, omdat de si tuatie in de tuinbouw en de fruitteelt naar de mening van de CBTB nog moeilijker is dan in de landbouw, o.m. als gevolg van de hoge stook- olieprijzen. „Maar ondanks dat had den we meer realiteitszin verwacht, want het gaat niet aan de. tuinbouw op een eilandje te zetten." DALLAS De Amerikaanse vice- president Spiro Angew heeft gisteren in een televisie-uitzending gezegd dat hij geen president wil worden. „Mijn huidige ambt heeft in geen enkel opzicht iets te maken met zelf verheerlijking. en ik koester geen ambities voor het presidentschap", zei hij. AMMAN Koning Hoessein van Jordanië en Arafat, de lei der van het Palestijnse bevrij dingsfront, hebben gisteren in Amman hun handtekening gezet onder een akkoord tussen Jorda nië en het Palestijnse verzet. Het akkoord is opgebouwd uit de volgende algemene principes: Jordanië wordt gevormd door één bevolking die één grondgebied be woont. Het land is de basis van de Palestijnse revolutie. Jordanië stelt alle krachten, zo wel burgerlijke als militaire, in dienst van de bevrijding van Pa lestina. De Jordaanse strijdkrachten zijn solidair aan de Palestijnse revolu tie. Het Palestijnse volk heeft het recht geheel zelfstandig over ei gen lot te beschikken. De Jordaanse regering verplicht zich geen activiteiten te ontwik kelen die schadelijk zijn voor de Palestijnse zaak. In het akkoord wordt verder ge steld dat de hoofdstad- Amman de zetel is van de het centrale comité van het Palestijnse verzet. Het co mité is gemachtigd bureaus te ope nen in alle steden en dorpen van Jordanië. Het Palestijnse verzet zorgt zelf voor de bescherming van die bureaus en het personeel. Het comité is ver antwoording verschuldigd aan de Jordaanse regering en de Palestijnse revolutie. Op grond van het akoord zijn alle Palestijnse organisaties ver plicht zich te houden aan de afspra ken die het centrale comité maakt met de Jordaanse regering. Het vierde hoofdstuk van het ak koord geeft aan dat de Palestijnse eenheden op dezelfde manier zullen worden behandeld en dezelfde rech ten en voordelen zullen genieten als de Jordaanse strijdkrachten. Behoudens uitzonderingsgevallen hebben de Palestijnen echter niet het recht op straat wapens te dragen. Militaire parades en schietoefenin gen mogen niet meer in bewoonde gebieden worden gehouden. Geen wantrouwen bij politie DEN HAAG De bestaande ongerustheid bij de politie heeft naar de mening van de regering niet een gebrek aan wantrouwen in het kabinet tot achtergrond, maar wordt veeleer ingegeven door de in Nederland tot dusver onbekende verschijnselen van ge weldpleging Het overleg met de politievakorganisaties heeft dit onderstreept. Minister-president de Jong heeft dit gistermorgen geantwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid mr. Van Riel, die onder meer wilde weten welke maatregelen de laatste tijd zijn genomen om het vertrouwen van de. politie te herstellen. De daadwerke lijke handhaving van de rechtsorde behoort tot de taak van de politie, zo antwoordt de premier op de vraag van mr. Van Riel of de korpsen mariniers en commandotroepen hiervoor ge schikt kunnen worden gemaakt. OTTAWA China en Canada knopen diplomatieke betrek kingen aan. Tijdens het komende half jaar zullen ambassadeurs worden uitgewisseld. In een officieel communiqué van het persbureau Nieuw China wordt gezegd dat het besluit maandag (bq ons dinsdag) van kracht is geworden. De Chinese regering bevestigt op nieuw dat Taiwan (Formosa) een on vervreemdbaar deel van het grondge bied van de volksrepubliek China uitmaakt. De Canadese regering heeft van dit standpunt nota genomen en erkent de regering van de volksrepu bliek China als de enige wettige re gering van China, aldus het communiqué. Peking heeft hiermee een groot succes geboekt in zijn nieuwe cam pagne ter uitbreiding van zijn con tacten met het buitenland. China heeft reeds diplomatiek betrekkingen met 45 landen, waaronder Engeland, Frankrijk en Nederland. Erkenning door Italië zou op handen zijn. Oos tenrijk zou eveneens het voornemen hebben diplomatieke banden aan te knopen. Het nieuws kwam voor Washingtgon niet als een verrassing. Een woord voerder van het Witte Huis zei dat Canada en Chins al lange tijd aan het onderhandelen waren. Bovendien heeft Ottawa de Amerikaanse rege ring ervan op de hoogte gesteld. De ambassadeur van nationalistisch China in Ottawa heeft inmiddels zijn standplaats verlaten en is terugge keerd naar zijn land. In een officiële verklaring noemt nationalistisch Chi na de Canadese stap een 'zeer on vriendelijke daad'. China voerde lange tijd een isola- tionitische politiek. Het kroop pas uit zijn schulp na het negende partijcon gres toén aangekondigd werd dat het zijn contacten met het buitenland gaat uitbreiden. Na dit congres keerden Chinese di plomaten terug naar de posten die zij tijdens de culturele revolutie hadden verlaten. Dat zijn er nu bijna 30, en Peking zou tevens van plan zijn bin nenkort in Moskou een ambassade te vestigen. De Russische ambassadeur is reeds in Peking. Gisteren overhan digde hij zijn geloofbrieven aan de minister van buitenlandse zaken. Evolutie Met verbazing heb ik kennis geno men van de opvattingen van ir. Van Ghesel Grote over de evolutietheorie. De vraagstelling „Schepping of evolu tie" is al fout. Er is geen tegenstelling tussen geloof en wetenschap. Wat is er op tegen om aan te nemen dat God de wereld geschapen heeft langs evolutionaire weg? Er zijn toch tal van aanhangers van de evolutie theorie die van 'n gerichte evolutie uitgaan. Zo blijft de mens ook in de evolutie een schepsel Gods. Wat het vaststellen van een dyna misch wereldbeeld te maken heeft met de menselijke hoogmoed, de zonde, enz. is mij niet duidelijk. De Rooms-katholieke Kerk aan vaardt de evolutietheorie in ieder ge val wel. Ik citeer uit de Nieuwe Cate chismus: „Het leven dat door mij stroomt, komt van de dieren." Dat heeft destijds veel mensen ge schokt. Misschien niet in de eerste plaats omdat dit onwaardig zou zijn. Veel meer omdat de redenering zo af week van het bijbelverhaal. Het werd te veel als een hoofdstuk uit een na tuurkundeboek beschouwd en te wei nig als verhaal, geschreven om Gods licht te werpen op de bestaande we reld. Thans is door beter begrip van de bijbel deze moeilijkheid opgeheven. Ons wereldbeeld is echter veran derd. Wij kunnen het verleden beter overzien en daardoor kunnen we vast stellen dat de wereld in opgaande be weging is. Ons wereldbeeld is niet sta tisch meer, maar dynamisch. Dit nu betekent dat niet het begin, maar het verloop en de voleinding de echte ver klaring bevatten. In plaats dat men zegt: God heeft geschapen, moet men zeggen: God schept. Zou Hij één moment zijn scheppende hand van ons aftrekken dan was er niets. Heel de wereld be staat in God, hangt aan God. De schepping groeit in Zijn hand. Het ge hele verloop va-.i de wereld is Zijn werk en dit geheel zal laten zien dat alles zeer goed is. Het begin is dus minder belangrijk. Dat geldt ook voor de zonde. Wij be hoeven dan ook geen bijzondere bete kenis toe te kennen aan de eerste zon de. Het gaat er niet in de eerste plaats om dat de mens heeft gezondigd en bedorven is, maar dat hij zondigt en wordt bedorven. De zonde van Adam en Eva is dichterbij dan wij denken: in onszelf. ROTTERDAM C. H. van Campen i Alleen in het uiterste geval, na de inzet van andere burgerpolitie en de marechaussee, kan de inzet van mari niers en commando's in aanmerking komen. De in verband met de gezags- handhaving genomen en nog te ne men maatregelen zijn voorwerp van een gesprek met de vijf voorzitters van de politievakorganisaties. Mede aan de hand van dat gesprek zal de regering haar standpunt bepalen. Herinnerend aan de uitkomst van het gesprek met de voorzitters van de organisaties op 1 september, waar suggesties naar voren kwamen als „betere interne communicatie", „dui delijke beleidslijnen", „coördinatie van de werving" zegt de bewinds man verder dat het hem en zijn ambtgenoten bekend was dat er bij de Nederlandse politie ongerustheid bestond. Na de gebeurtenissen van 26 sep tember, toen een demonstratie Van Zuid-Molukkers bij de strafgevan genis in Scheveningen uitliep op ern stige ongeregeldhedeh, waarbij 20 po litiemannen gewond werden, is deze ongerustheid ook tot uitdrukking ge komen in het Haagse politiekorps. Voorbarig De gebeurtenissen zijn voor de mi nister van binnenlandse zaken aanlei ding geweest zich tot de burgemees ter van de residentie te richten met het verzoek om gedetailleerde inlich tingen. die hij dezer dagen heeft ont vangen. „Het zou", aldus premier De Jcug, „voorbarig zijn nu al een algemeen commentaar te geven daar de minis ter van binnenlandse zaken voorne mens is over deze aangelegenheid overleg te plegen met de burgemees ter en de hoofdcommissaris. Boven dien heeft de centrale van politieor ganisaties zich opnieuw tot de minis ters van justitie en binnenlandse za ken gericht met een reeks vraagpun ten. NEW YORK De Algemene Ver gadering der Verenigde Naties heeft in een gisteravond aangenomen reso lutie alle lidstaten opgeroepen in overeenstemming met een desbetref fende aanbeveling van de veiligheids raad geen wapens te leveren aan Zuid-Afrika. MONTREAL De onderhandelin gen in de Canadese ontvoeringszaak zijn voorlopig opgeschort. Robert Lemieüx, vertegenwoordiger van het front voor de bevrijding van Quebec, zei gisteravond dat hij de onderhandelingen niet kan voortzet ten tenzij er uitsluitend wordt ge sproken over de door het front ge stelde zes voorwaarden. De regering weigetr volgens hem over deze voor waarden te praten. Overigens is het laatste ultimatum dat de ontvoerders hadden gesteld vanmorgen om vijf uur in alle stilte voorbijgegaan. Van de ontvoerders van de Britse diplomaat James Cross en de minister van arbeid, van de Canadese provincie Queec, Pierre Laporte, is niet vernomen, .ook niet DE TOESTAND in het Nabije Oosten wordt weer gekenmerkt door een groot aantal activiteiten, zoals her vatting van het overleg van de Grote Vier en VN-bemiddelaar Jar ring, het akkoord tussen koning Hoessein en commandoleider Ara fat en de vorming van een voor lopige Palestijnse revolutionaire regering. Zy beloven op zichzelf geen snelle oplossing van het probleem. In tegendeel kunnen zy leiden tot ver scherping van standpunten. Niet temin is van belang, dat de impasse is doorbroken, die na de burger oorlog in Jordanië en de dood van president Nasser was ontstaan. Ook al praat men nog langs elkaar heen. De vorming van een Palestijnse revo lutionaire regering, van hoe weinig gewicht ook in het huidige stadium, is een aansporing voor Israël om met de Palestijnse leiders -n het bijzonder die in de bezette gebie- I den een akkoord op te stellen over de stichting van een Arabische staat Palestina. Hoe langer het wacht, hoe moeilijker het zal zyn, deze gebieden uit han den van Arabische extremisten te houden, die vijandig tegenover de staat Israël blijven opereren. Handlanger? DE FRANSE PRESIDENT is in Rus land in de watten gelegd. Pompi dou, die wel een succesje in de buitenlandse politiek van zyn land kon gebruiken, genoot cr zichtbaar van. Hy brengt nog wat mee naar huis ook, al is het niet veel. Voor Pompidou is zyn Russische reis veeleer een succes voor zy'D positie in Frankrijk zelf, dan voor die van zjjn land in de internationale poli tiek. Want Moskou heeft openlijk generaal de Gaulle laten vallen en Pompidou volledig geaccepteerd. President Pompidou moet zich niet teveel voorstellen van de rol, die Frankrijk in de wereld kan spelen. Evenals in het tijdperk de Gaulle proberen de Russen de Fransen uit te spelen tegen de Duitsers en de Amerikanen. Wil Pompidou een handlanger zijn? Het valt moeilijk te geloven. over de vraag of er wellicht een nieuw ultimatum is gesteld. De Canadese regering heeft verte genwoordigers naar Cuba en Algerije gezonden on) deze landen in te lich ten over de aard van het bevrijdings front van Quebec. Het front heeft geëist dat 32 „poli tieke gevangenen" worden vrijgelaten en naar wens naar Cuba of Algerije moeten kunnen reizen. Arnhems burgemeester venvijt rechters ARNHEM De Arnhemse burgemeester drs. J. A. F. Roeien heeft gisteren in de raadsverga dering de justitie verweten mise rabel lage straffen op te leggen voor verboden vuurwapenbezit. Hij noemde het storend en voor de politie frustrerend dat een ge vaarlijk pistoolschutter na enkele dagen weer vrij rondloopt omdat hij er bij de rechter met een paar tientjes boete afkwam. Het leek of de burgemeester op zijn wenken bediend werd, want juist gis teren paste de Arnhemse politierech ter voor het eerst in Nederland de nieuwe vuurwapenwet van 24 juni 1970 toe. In de nieuwe wet is het ver boden bezit van vuurwapens geen overtreding meer, maar een misdrijf. Dit maakt het mogelijk wapenhande laren te veroordelen tot maximaal vier jaar gevangenisstraf, tegen voor heen maximaal twee maanden. Zes maanden De politierechter veroordeelde de 27-jarige Wageninger Barend N. zwager van de Arnhemse wapenko ning Cor Enneking tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Omdat de wapen- transacties van N. plaatshadden in een overgangsfase ging de politie rechter niet mee met de eis van zes maanden van de officier van justitie. De officier noemde het geen toeval ligheid dat de regering ernstig be zorgd is over het toenemend wapen bezit waarbij de ernst van de situatie in Arnhem in het bijzonder tot uiting is gekomen. Burgemeester Roeien heeft gisteren verder de wens uitgesproken tot uit breiding van het Arnhemse politie korps met 40 man, waardoor de totale sterkte komt op 28b man. „Er zal dan met veel vaart kunnen worden ge jaagd op verboden wapenbezit", zei hij. De burgemeester antwoordde dit op vragen van D'66 over het plotseling toegenomen aantal misdrijven in het centrum van de stad. Twee mensen werden daar in korte tijd dodelijk door pistoolschoten getroffen. Niets schijnt zo op onze emoties te werken als een lievelingsgerecht uit vroeger dagen. Talrijke reacties kwamen binnen op mijn watergruwelkostje. Aller eerst werd mij de illusie ontnomen dat Domodossola ook maar iets te maken zou hebben met Domo Besso- la. Mijn onwetendheid sproot voort uit het generatieverschil, waardoor mijn lagere schooltijd al onmetelijk ver weg in een grijs verleden ligt. Domo is nu een zinnetje uit de'aard rijkskundeles der lagere scholieren geworden. De fabriek van die naam staat in Beilen en de kinderen leren dat. Domo is de nuchtere afkorting voor: Drentse Ondermelk Organisa tie. Waarmee men ziet, dat de nood zaak van „education permanente" oftewel het bijblijven, zich uitstrekt tot en met de lagere school-kennis. Trouwens, daar denk ik wel eens aan. Hoe het zou zijn wanneer we onze opleiding van weleer eens stap voor stap over moesten doen? Zou den we het allemaal weer verwer ken? Gemakkelijk opkauwen als zoete koek, of zou er ergens opeens een grens zijn? Een barricade, die we eens genomen hebben, maar waar we nu met .geen mogelijkheid meer overheen kunnen klauteren? Die vaten, die in de zesde klas van Van gisteren de lagere school leegliepen en de wandelaars die elkaar tegemoet gin gen, die zouden mij de das omdoen Maar misschien omzeil ik die moei lijkheid bij het huidige leerplan omdat mengsels nu toch per compu ter uitgerekend worden en wande laars te zeldzaam zijn geworden. Die hele domo-affaire doet me be seffen hoezeer de vooroorlogse gene ratie achterloopt. Neem een ander geval. Op een keer ontdekte ik, dat de afrekenin gen van mijn bank onwaarschijnlijk lang onderweg waren. Bij informatie bleek dat ik, zoals de man achter de balie me uitlegde, „uit de computer was gerold..." „Stop me er dan weer in," zei de simpele ziel. Hij glimlachte fijntjes en verze kerde dat men het zou trachten. Dat is nu een half jaar geleden. Ik lig er nog altijd uit. Misschien, zo is me verteld, lukt het, me er binnen een paar maanden weer in te stoDpen, maar zeker is dat niet. De computer moet het wil len slikken... Daar is het wachten nu op. Alle mensen die ermee te maken hebben zijn van goeden wille, dat neem ik althans aan, maar die computer schijnt een eigenzinnig wezen te zijn En die moet me niet... Waarschijnlijk een zaak van we derzijdse afkeer. Die comDuter is van deze tijd en ik ben duidelijk van gisteren....

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11