(CS* Overheid maant SER tot spoed QJ^- El Sadat: Egypte bevindt zich nu in een machtspositie Kleuterleidster wilde ontvoering voorkomen Hoe staan de Dolle Min; kaas uit het i a's tegenover raistje? Ze bleven zit1 ten. krant van formaat Premier Meir bezorgd deze krant behoort tot HetKwartetj Vader zat in cel en kon actie van architect niet stoppen Mia Goossen overleden Onrust onder studenten in Bandoeng Nederlandse klacht bij Europese hof van justitie „Advies prijsbindingen wordt urgent" ttl. DINSDAG 13 OKTOBER 1970 TEL AVIV/KAIRO Israël moet zich gereed houden voor een nieuwe ronde in de strijd tegen Egypte. AJs het ergste gebeurt en Egypte opent het vuur, dan zal het zien dat wij klaar staan om dat vuur te beantwoorden. Dit zei gisteren premier Golda Meir op een bijeenkomst van de Arbeiderspartij in Tel Aviv. Meer dan 400 Cubanen protesteerden bij het VN-gebouw dictator Fidel Castro. De VN-politie had er de handen te New York tegen het aangekondigde bezoek van aan vol. Bevestiging HET WAS te voorzien dat btf de Belgische gemeenteraadsverkiezin gen, de zogenaamde radicale groepe ringen winst zouden boeken op de als traditioneel bekend staande par tijen. Het resultaat van zondag is dan ook geenszins een verrassing. Bevestigd is, dat de taalstrijd in alle hevigheid voortduurt en dat de Brusselse agglomeratie opvallend snel aan het „verfransen" is. Voor het kabinet-Eyskens is er volop re- i den aan te dringen op goedkeuring 1 van bestaande wijzigingsvoorstellen. De kern hiervan bestaat uit een rege ling van de Brusselse kwestie op een wijze die voorkomt dat een oorspronkelijk nederlandstalig ge bied geheel verfranst en nog gro tere 'delen van het Vlaamse land eenzelfde lot gaan delen. Eenvoudiger is het probleem niet ge worden, als gevolg van de raads verkiezingen. Want de radicale groeperingen zullen zich met nog meer kracht verzetten zich met nog vaarding van de regeringsplannen. Vooral het Brusselse zal zich weren. Gelukkig echter maken niet de radi cale groepen, maar de regerings partijen in het parlement uit, hoe het probleem zal worden opgelost. Zy zullen er goed aan doen, haast te maken met goedkeuring van de op tafel liggende voorstellen. Premier Eyskens reageerde vastbe sloten. Voor hem hebben de ver kiezingen geen verandering ge bracht in de bestaande toestand1. Zy'n kabinet gaat door. Het land moet geregeerd worden en het zal geregeerd worden, aldus de premier. De voor het zomerreces vastgelopen behandeling van de regeringsplan- ncn moet worden voortgezet, op dat een regeling wordt getroffen, die een eind maakt aan de onge breidelde expansie van wat men Groot-Bhissel noemt. Deze leidt tot toenemende verfran sing van het nederlandstalige ge bied, een ontwikkeling waartegen de Vlamingen zich terecht verzetten. Het uitblijven van een afdoende op lossing zou onnodig een gevaarlijk extremisme in de hand werken. In het Westen j veruit grootste prot. I chr. dagbladpers ALKMAAR Het staat nog niet vast of kleuterleidster Mar jan Heemskerk (21) en haar broer Leo (16) strafrechtelijk vervolgd zullen worden in ver band met de mislukte pogingen tot ontvoering van de Alkmaar- se commissarisvrouw, mevrouw G. Waardenburg. Pas na nauwkeurige bestudering van de feiten, aldus officier van jus titie mr. Andreae zal daarover beslo ten worden. Marjan en Leo Heemskerk zijn in vrijheid gesteld. De derde verdachte, de 43-jarige architect J. S. uit Uit geest, zit nog vast. Weerhouden Niet is vastgesteld of broer en zus ter Heemskerk feitelijke handelingen hebben verricht bij de ontvoerings poging, maar dat is iets anders dan dat zij gepoogd hebben de architect van zijn ontvoeringsplannen te weer houden, aldus de officier van justitie. De Alkmaarse officier van justitie keerde zich tegen de actie, die de vader van de twee jongelui onder neemt en die hij tendentieus noemt De verklaring van de vader, dat zijn beide kinderen alleen met dc archi tect zouden zijn meegegaan om de ontvoering te verijdelen, noemde de officier van justitie onjuist De vader heeft met zijn zoon" en dochter en een vierde ondertekenaar een communiqué opgesteld, waarin zij hun lezing weergeven. Volgens deze verklaring werd tijdens de taptoe in Alkmaar op 8 oktober door rond 200 mensen gedemonstreerd. Toen dc politie ingreep en tot ar restaties overging, werd zy geassis teerd door in burger geklede mari niers, aldus de verklaring. De vader zou toen, om escalatie van geweld te vermijden, een onder houd met inspecteur Molenaar van de Alkmaarse politie hebben ver zocht, waarna hij werd gearresteerd wegens het „hinderen van de politie bij het uitoefenen van haar functie." De heer Heemskrk heeft, van 's avonds tien uur tot de volgende mid dag half één vastgezeten. In die tijd heeft de politie vóortdurend gewei gerd te voldoen aan zyn verzoek, zich met zijn vrouw en zijn advocaat in verbinding te stellen". „De gebeurtenissen die zich in de loop van de nacht rond mevrouw Waardenburg voordeden, vloeiden rechtstreeks voort uit de weigering van de politie," zeggen de vier. Vol gens hen had de heer Heemskerk zijn vriend en architect J. S. van diens plan mevrouw Waardenburg te ontvoeren, kunnen weerhouden, als hij met hem had kunnen tele foneren. De architect, aldus het communi qué, gaat gebukt onder een groot aantal problemen, in verband waar mee hy tabletten slikt. Toen hy het idee van de ontvoering opperde, nam men hem aanvankelijk niet serieus. Hij had een halve liter cog nac op. Marjan Héemskerk zou vergeefs geprobeerd hebben hem van zijn voornemen af te brengen. Vervolgens zouden zij en haar broer met hem in de auto zijn gestapt in een laatste poging de ontvoering te verhinderen, aldus verklaring. ZIJ zei bezorgd te zijn over de te genstrijdige en verontrustende ver klaringen die in Kairo zijn afgelegd. Bijzonderheden over deze verkla ringen gaf ze niet. Maar het is duide lijk dat zij doelde op de verklaring van Egypte's voorlopige president El Sadat. Deze zei dat Egypte geen duimbreed Arabisch gebied zal af staan. Het bevindt zich nu in een machtspositie en is bereid van daar uit te onderhandelen, voor een 'recht vaardige en niet opgelegde vrede'. Eerder op de dag werden in Kairo de voorwaarden voor een bestands verlenging bekendgemaakt. Het zijn er twee: de eis dat Egypte de raket ten uit de Suez-kanaalzone terugtrekt moet worden ingetrokken en Israël moet bereid zijn de onderhandelingen via VN-bemiddelaar Jarring te her vatten. Alleen dan is Egypte bereid het bestand te verlengen, maar voor een kortere periode dan drie maan den. In haar rede tot afgevaardigden van de Arbeiderspartij zei mevrouw Meir dat Israël in ieder geval geen akkoord zal aanvaarden dat niet echt is en geen beloften die geen echte beloften zijn. Realisten Wat de Sowjetunie betreft zei zij dat de Krèmlin-leiders realisten zijn, die zeker een conflict met de VS in het Nabije Oosten willen vermijden. Aan de Amerikaanse wil tot verdedi ging van zijn belangen in het Nabije Oosten kan nu niet meer worden ge twijfeld. De Sowjetunie zou haar ra ketten uit de bestandszone langs het kanaal kunnen terugtrekken zonder prestigeverlies en vermindering van hun invloed in het Nabije Oosten, al dus mevrouw Meir. Minister Luns van buitenlandse zaken ontving de Italiaan Malfetti, die voorzitter is van de commissie van de Europese gemeenschappen en een bezoek aan ons land brengt. ARN1HEM De actrice Mia Goos sen is gisteren op 45-jarige leeftijd in het ziekenhuis na een hersenoperatie overleden. Zij was van het begin af (1953) lid van het Arnhemse toneelge zelschap Theater. Met onderbreking van een jaar, toen ze bij de Haagse Comedie o.m. schitterde in Lila van We zijn het met de Dolle Mina's En meneer gaat zelf naar de eens. De tijd is voorbij dat de keuken om zelf een forse reep kaas man met zijn vingers knipte: te snijden. Gebeurt al heel lang, 'Breng eens wat kaas, vrouw'. hoor. Kaas uit het vuistje is 't Is wel zo aardig dat dolle en duidelijk zijn niet dolle Mina's nu rustig tijd ver vooruit kunnen blijven zitten. geweest. ^4, Anouilh, bleef zij tot dit jaar deel uitmaken van dit gezelschap. Zeer bekend werd Mia Goossen door haar rol van Miep in „Het dag boek van Anne Frank", Momina in „Vanavond improviseren wij" van Pi randello en stukken van Brecht. Voor haar vertolking van Catheline in „Tocht naar het duister" werd zij in 1957 onderscheiden door de Arn hemse stadsschouwburg. Op de tele visie was zij te zien als „Jane Eire" en in een stuk van Ibsen. Ze speelde in twee films: „Als twee druppels water" en „Het mes" van Radema kers. Dit seizoen maakte ze deel uit van de al befaamde bezetting van de „Kaukasische Krijtkring" van Brecht. Mia Goossens zal vrijdag van elf tot twaalf opgebaard liggen in de Arnhemse stadsschouwburg. De cre matie is om twee uur in Dieren. -#■ Mia Goossen in een van haar vele rollen. Voorts is het belangrijk te weten wie in Jordanië de leiding heeft en welke militaire eenheden aan die grens tegenover Israël staan. Als het Iraakse zijn, die nooit een akkoord met ons hebben aangegaan, of Syriërs die het bestand hebben verworpen, zou de toestand gevaarlijk voor ons zijn. Koning Hoessein moet begrijpen dat wij geen toestand kunnen aan vaarden die wel zijn moeilijkheden met herstel van de vrede in Jordanië oplost maar tevens leidt tot beschie tingen van ons gebied uit zijn land, zei ze. In Amman zei premier Achmad Toekan dat de Jordaanse regering de VS heeft gevraagd, het militaire ma terieel te vervangen dat in de ge vechten van vorige maand met de Palestijnen verloren is gegaan. Hij zei dat vooral munitie nodig was. Overigens ontving Jordanië op het ogenblik munitie en wapens. Bijzon derheden wilde Toekan niet geven. DJAKARTA Militante studenten van het technologisch Instituut van Bandoeng (ITB) hebben gisteren ge zegd dat zij de lessen zullen blijven boycotten totdat zij een bevredigende verklaring krijgen over het neer schieten van een medestudent. De student werd dodelijk gewond tijdens een botsing tussen studenten en cadetten van een politie-academie na een voetbalwedstrijd. In een ver klaring zeggen de studenten geen ge noegen te nemen met het onderhoud dat zij vorige week hadden met pre sident Soeharto, omdat hij toen niet inging op de „fundamentele burger rechten", waar de studenten naar streven. De president had slechts zijn deelneming betuigd met de dood van de student „We beschouwen alle besprekingen met de autoriteiten als nutteloos, tot dat zij dergelijke incidenten beschou wen als daden van willekeur van de strijdkrachten, waardoor burgers tweederangs mensen worden", aldus de verklaring. Eén van de studenten leiders verklaarde dat de studenten hun vertrouwen in het leger verloren hebben en zullen blijven streven naar gelijke rechten van leger en burgers. DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft de Europese commissie op 13 juli jl. verzocht alsnog een beschikking tot de Franse regering te richten inzake de Franse goed kope leningen aan de staalindustrie. De commissie heeft op dit verzoek niet- gereageerd. De Nederlandse re gering heeft daarop besloten tegen de stilzwijgende weigering die in deze nalatigheid van de commissie besloten ligt, bij het Europese hof van justitie in Luxemburg beroep aan te tekenen. De Nederlandse regering acht de Franse maatregelen in strijd met het EGKS-verdrag, dat door de staten verleende subsidies of hulp in welke vorm ook verbiedt Zij beoogt met dit proces escalatie van subsidies in de lid-staten te voorkomen. Minister mr. R. J. Nelissen van economische zaken heeft een en an der maandag geantwoord op schrif telijke vragen van' het Tweede-Ka merlid dr. Oele (soc.) (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Staatssecretaris Van Son vidt dat de Sociaal- economische raad spoed moet zetten achter het advies over de vertikale prijsbinding. Hierom is reeds geruime tijd geleden ge vraagd. „Alle mogelijke ontwikkelingen ma ken het noodzakelijk dat er duide lijkheid komt over het standpunt van dc regering. Ook het bedrijfsleven zal zich bij de huidige onzekere situatie waarschijnlijk niet behaaglijk voe len", zei drs. Van Son, gisteren op een wetenschappelijk congres over de vertikale prijsbinding, georganiseerd door de Gelderlander vakpers. In 1964 zijn twee maatregelen ge nomen tegen de vertikale prijsbin ding (het systeem, waarbij de fabri kant de verkoopprijs in de winkel vaststelt): een verbod (met dispensa tiemogelijkheid) van alle vormen van collectieve vertikale prijsbinding, en een verbod van individuele vertikale prijsbinding voor een aantal duurza me consumptiegoederen. Waar nog steeds in onze samenle ving een optimale concurrentie als een van de pijlers van het econo misch bestel wordt gezien, ligt het voor de handdat ingrijpen van de overheid wordt verwacht indien de concurrentie stagneert". Prijsdaling Duurzaam Drs. Van Son heeft enige jaren ge leden de SER advies gevraagd of de huidige verboden in een duurzame wettelijke regeling moet worden om gezet, dari wel beperkt of uitgebreid zouden moeten worden. „De urgentie van het advies en een nadere bepaling >van het standpunt van de overheid wordt nog vergroot nu men stemmen kan 'beluisteren die zich afvragen of een vrijer prijsbeleid niet gepaard moet gaan met een ver scherpt mededingingsbeleid", aldus de staatssecretaris van economische za ken. Hij zei dat de regering de vertikale prijsbinding uit een oogpunt van al gemeen belang „niet altijd en overal de vrije loop kan laten. Zo nu en dan verschijnen er cij fers van het Centraal bureau voor de statistiek over het bestand der lege huizen. Er staat keurig gerang schikt naar nieuwbouw en oudbouw en ook is er een rubriek van af braakhuizen. Men is geneigd dit laatste cijfer dan maar af te trekken van het aan tal woningen dat leegstaat. Immers, een huis dat afgebroken zal worden, daar „stop" je niemand meer in. Allereerst: het bureau van Statis tiek kan de telling op die manier ook niet helpen, dat krijgt de cijfers van de gemeenten. Maar die afbraakwoningen, wat zijn dat eigenlijk? Een totaalbeeld is moeilijk te ge ven of men zou straat na straat de stad moeten doorkruisen. In Den Haag zijn er huizen bij in de Schil derswijk, in het Bezuidenhout en in de omgeving van het Spui. Dichtge spijkerde panden, waar geen ruit meer heel is en alleen de ratten nog huizen kunnen. Maar.er ^ijn ook hele blokken prima huizen bij. Stuk voor stuk op gekocht, omdat in een dossierkast een rol ligt met bouwplannen voor een verre toekomst. Bouwplannen van grote bedrijven. Een blok flats bij het Spui, een rij goede burgermanshuizen in de goed kope huurklasse in de Bazarlaan, middenstandswoningen van allure in de Bachmanstraat. Er mankeert niks aan, maar ze staan nu zoetjesaan Leeg weg te rotten tot de bedrijfsspaarpot groot genoeg is om ze te slopen. Dat kan overigens nog jaren du ren, dat wel. Wat er aan particuliere huizen leegstaat zonder te koop of te huur te zijn, is nauwelijks te schatten. Alleen in de Haagse Parkstraat, waar in totaal nog geen tachtig hui zen staan, zijn al drie riante boven huizen sinds jaar en dag leeg. Onder twee zijn kantoren en kennelijk heeft men de reserveruimte lief, het Dr. A. Moje uit Wiesbaden gaf een overzicht van de situatie in een aan tal Europese landen. Daaruit bleek dat vertikale prijsbinding (al of niet met de mogelijkheid van wettelijk ingrijpen tegen uitwassen) is toege staan in België, Italië, West-Duitsland en (gedeeltelijk) in Nederland. De vertikale prijsbinding is verbo den in Denemarken, Frankrijk, Enge land, Noorwegen, Luxemburg en (ge deeltelijk) in Nederland, waarbij in enkele landen voor bepaalde produk- ten uitzonderingen mogelijk zijn, ter wijl in gevallen van een verbod door de fabrikanten dikwijls ook het sys teem van adviesprijzen wordt gehan teerd. Dr. Yvette Jaggi uit Lausanne, die als enige voor afschaffing van verti kale prijsbindingen pleitte, xei o.m. dat de ervaringen met afschaffing ln Zwitserland een duidelijke prijsda ling hebben aangetoond. Ook noemde zU de verstrekking van zegeltjes en premies uit de tijd. PRAAG Gezantschapsraad Jürgen von Alten van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn is gisteren in Praag aangekomen voor het houden van besprekingen met collega-vertegenwoordigers van de Tsjechoslowaakse regering. De be sprekingen zullen niet langer dan twee dagen duren. Volgens politieke waarnemers kunnen ze de weg ope nen naar een echte dialoog tussen Bonn en Praag. derde tis een winkelpand. Ook de winkel is leeg. Dat is nu maar wat de oplettende kelijk lege-huizenbestand niet inge- le straten. Wie heel de stad straat na straat zou af vlooien, kwam waarschijnlijk met een flinke lijst terug. En dat gaat mij» simpel verstand te boven. Dat het mogelijk is. Zou een onderzoek naar het wer kelijk lege huizenbestand niet inge bouwd kunnen worden in de grote volkstelling, die in 1971 gaat gebeu ren? Gewoon elk leeg huis of lege etage noteren. De enquêteurs komen toch huis aan huis. Net als de autonummers zijn ook alle huizen geregistreerd. Het is dus mogelijk elk geval na te sporen. Dan verder de taak aan de gemeenteraad om een eind aan de toestand te ma ken. Er zouden op die manier heel wat gezinnen gelukkig gemaakt kunnen worden. Wat, ondanks ons compu tertijdperk, toch wel belangrijk blijft, dacht ik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7