Rijnmond zucht onder smog-deken DEN UYL VRAAGT ACTIES TEGEN GEWELDPREDIKERS Legervoertuigen in kazerne Assen onklaar gemaakt Paus blijft tegen abortus Grens overschreden Stroom klachten Het Kwartet (RITA) Jeen verandering Kloos verlaat Commentaren op 9 januari het NVV Sabotage Vuile lucht Vrouw schiet man (43) dood Posttrein en auto in brand Nfieewe Leidlse Comraiat DINSDAG 13 OKTOBER 1970 - 57ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen irecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steénstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ff ij erkennen onze gebre- en, maar alleen opdat ande en ons zullen tegenspreken. DE FLORIAN HIT WHftlf Weersverwachting van het LN.M.I. van dinsdagavond tot roensdagavond: In de nacht en ochtend plaatse- Ijk mist, overigens droog weer net nu en dan zon. Weinig wind dezelfde temperaturen als andaag of iets lagere. DE BILT Een hoge druk- ebied boven noord- en midden- iuropa is sinds gisteren wat in letekenis afgenomen. Daardoor zijn ook in onze omgeving de uchtdrukverwschillen klein ge- vorden. Er is dan ook bijna geen wind en de bij ons aanwezige ucht is tamelijk vochtig en in de ifgelopen nacht vormde zich dan lok op vele plaatsen mist Ook in de komende nacht kan op uitgebreide schaal mist ont slaan, die morgen in de loop van de ochtend vrijwel overal zal op lossen. Daarna wordt er weer vrij wnnig weer verwacht met wei nig verandering in temperatuur. iruitzichten voor donderdag: il uren zon: 3 tot 9; min. femp.: van ongeveer normaal tot I graden boven normal; kans op en droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een eheel droog etmaal: 90 procent Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm 10.21 millibar) stabiel. Zon en maan 14 oktober: zon op 7.02; onder .7.49; maan op 17.17; onder 6.f~ Volle Maan. Watpt Hoog water: 14 oktober: Rot terdam le getij 4.14, 2e getij 16.15; Scheveningen 2.09-14.31; Wissingen 1.12-13.22; Willemstad 4.42-16 57. WASHINGTON De Rooms Ka- ilieke Kerk blijft gekant tegen ie vorm van abortus en euthanasie, ius Paulus heeft dit standpunt nog Hens ondubbelzinnig onderstreept in Hen brief aan het internationale con- Irea van rooms-katholieke artsen. Ut dezer dagen in Washington wordt jphouden. Abortus is reeds in de eerste eeu- van de kerk beschouwd als loord en er is vandaag geen enkele xlen om daar anders over te den- en, aldus de brief, die is onderte- end door de Vaticaanse staats ecretaris kardinaal Villot. Hoewel de kerk zich er van be- ust is dat zich moeilijke gevallen unnen voordeon, wanneer name- jk het léven van de moeder in ge- aar is, kan zij ook om deze reden e „therapeutische abortus" niet toe- taan. Euthanasie zonder toestemming fan de patiënt wordt in de brief poord genoemd. Met zijn toestem- hing is het zelfmoord. He arts is echter niet verplicht, 'ie hem ten dienste staande tech- 'ieken aan te wenden om zo lang uogelijk een leven te rekken, dat 'iet meer volledig menselijk is en 'P natuurlijke wijze ten einde komt, Mus de brief. MOSKOU Vyf Russische ge erden hebben in een „verklaring" uting gegeven aan hun bezorgdheid ver het proces, dat op 14 oktober te ialoega zal beginnen tegen de wis kundige R. Pimenof. Deze wordt er- fan beschuldigd „welbewust leugen- 20 acntige verzinsels te hebben ver- Preid, waarmee de Sowjetunie wordt •elasterd". Dit staat o.a. op het laten circuleren van de tekst van het „ma- "test van 2.000 woorden", dat in raag werd gepubliceerd voor de mi- itaire interventie van de Russen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rijnmondgebied kampt sinds maandag morgen met rook, zwavel en mist in een concentratie die tot dus ver niet is voorgekomen. De grijze nevelsluier, die het ergst wordt waargenomen in Vlaardingen, heeft maandag aanleiding gegeven tot een reeks klachten. Ook vanmorgen gaf de lucht verontreiniging in het Nieuwe Waterweggebied aanleiding tot klachten, opnieuw voornamelijk uit Vlaardingen. De situatie is inmiddels een weinig beter geworden met ge registreerde gemiddelden van rond 200 microgram S02 per- m3. Maandag lagen deze gmiddelden dicht tegen de medische grens van 500 microgram S02 per m3. Hoe lang nog? De centrale meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijnmond kon met geen mogelijkheid zeggen, hoe lang de vuile-luchthinder nog zal voortduren. Het hangt onder meer af van de komst van de zon, het opste ken van de wind en de windrichting. Om drie uur maandagmiddag moest de meldkamer éen alarm fase 2 geven. Deze waarschuwing houdt in, dat de industrie dringend verzocht wordt over te gaan op zwavelarme brandstof. De klachtentelefoon 262626 registreer de in de loop van dc dag tot kwart over vier 320 klachten. Naar men aanneemt was het werkelijke aantal klachten hoger, maar omdat de tele foon roodgloeiend stond en veleri in gesprek kregen, kon een aantal men- sen hun irritatie niet kwijt De luchtverontreiniging is er de oorzaak van geweest dat alle leerlin gen van de openbare scholengemeen schap Prof. Casimir in de Westdijk van Vlaardingen maandagmiddag om twee uur de school mochten verlaten. De leerlingen klaagden over keelpijn, hoofdpijn en tranende ogen. Ook en kele lagere en kleuterscholen in de west- en zuiówijk, waar de prikkelen de geur het hinderlijkst was, werden na het middaguur gesloten. Enkele bedrijven hebben na de waarschuwing van de meld- en regel kamer gemeld, dat zij op zwavelurme brandstof zijn overgegaan. Anderen deelden mee dat dit niet zou gebeuren, omdat de overschakeling zelf te grote stank zou veroorzaken en het middel dus erger dan de kwaal zou zyn. (voor vervolg zie pag. 5) HILVERSUM Zoals werd ver wacht heeft NVV-voorzitter A. H. Kloos zich bereid verklaard de heer J. B. Broeksz als voorzitter van de Vara op te volgen. Het hoofdbestuur van de Vara heeft hem met algemene stemmen voorgedragen als enige kandidaat. Het verbondsbestuur van het NW geeft de heer Kloos op 9 januari de gelegenheid zich op een congres als voorzitter terug te trekken. Unaniem wordt voorgesteld drs. H. ter Heide, lid van het dagelijks bestuur van het NW, kandidaat te stellen in de vaca- ture-Kloos. De heer Kloos is vijf jaar voorzitter van het NW geweest. Doden bij noodweer aan de Costa Brava BARCELONA Tijdens de stor men die zondag in het gebied van Arenys Del Mar aan de Costa Brava ten noorden van Barcelona hebben gewoed, zijn drie mensen om het le ven gekomen. Zeven personen wor den vermist. Een van de drie die omkwamen en de zeven vermisten namen deel aan een zeilwedstrijd. De twee boten waarin zij zaten, vergin gen. De twee andere doden zijn Brit se toeristen die door een golf werden meegesleurd toen zij op het strand naar de storm stonden te kijken. DAT KOMT er van, moet men wel geneigd zijn te denken by de ken nisneming van de sabotage. Er is de laatste tyd zo „informatief" over gedaan, maar tegeljjk met de verleiding om „het dan ook maar eens te proberen". Nu het gebeurd is bovendien in een extra beden kelijke omvang kan het nauwe lijks meer verrassen, al blyft het hoogst ernstig. Wel byzonder onverantwoordelijk is hier gehandeld. Wie bezwaren heeft tegen defensie, beschikt in onze Nederlandse samenleving over wet tige middelen te over oin daarvan te laten blijken. Sabotage behoort niet te worden „ge populariseerd", ook niet door er lichtvaardig „informatie" over te verschaffen. Zij behoort integen deel bestrijding en scherpe afkeu ring. Een deel van de verantwoordelijkheid voor dit onverantwoordelijk gedrag berust bij hen die op wankele gees ten hebben ingewerkt. DE HUIDIGE ervaringen in het Rijn mondgebied met de vuile lucht le veren het bewijs, dat het zo toch eigenlijk niet meer kan. In ons goede land nemen de span ningen tussen welvaart en welzijn met de dag toe. Daarbij >s het in het byzonder de leefbaarheid die in het gedrang komt. Naar zich verwachten Iaat, zullen si- j tuaties als de huidige zich in steeds sneller tempo gaan voordoen, en bovendien met toenemende hevig heid. Duidelijk is wel, dat aan daarvoor in aanmerking komende industrieën passende eisen gesteld behoren te worden. Dat betreft dan de toe laatbaarheid der vestiging, waarbij de getroffen voorzieningen tot een duidelijke voorwaarde gemaakt die nen te worden. In de Rijnmond is al veel van dit al les buiten balans geraakt. BONN De socialistische bonds kanselier Willy Brandt heeft een ver klaring teruggenomen dat leiders van de christen-democratische oppositie in het voorjaar met het oog op de regionale verkiezingen in Noordrijn- westfalen leidende personen in de in dustrie ertoe zouden hebben aangezet, door middel van een harde houding bij loononderhandelingen wilde sta kingen uit te lokken. Een aantal legervoertuigen dat op het terrein van de Johan Willem Friso-kazerne in Assen onklaar is gemaakt door het strooien van suiker en zand in de brandstoftanks. De sabotage zou zijn gepleegd door de zogenaamde „Army and Navy"-groep. DEN HAAG Een deel van het wagenpark van de Johan Willem Friso kazerne in As-sen blijkt onklaar te zijn gemaakt. Gistermorgen werd ontdekt dat hij ongeveer twintig vrachtwagens suiker en zand in de benzinetanks was gegooid. Bovendien had men van twee wagens de wiel- moeren losgedraaid. VENLO De 28-jarige mevrouw C. B. - L. uit Venlo heeft gistter- avond haar man dodelijk verwond met enkel eschoten uit een pistool. Het 43-jarige slachtoffer werd met zwaar letsel aan hals en buik naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later overleed. De vrouw, die gescheiden van haar man leefde, is gearresteerd. De juiste toedracht van de schietpartij is nog niet bekend. Volgens de Legervoorlich- tingsdienst in Den Haag zijn hier leden van de actiegroep Army en Navy aan het werk ge weest. Het is niet uitgesloten dat zij mogelijk hulp van binnen de kazerne' hebben gekregen. Op het kazerneterrein bleek een draadversperring vernield te zijn het geen er volgens de LVD op wijst dat de daders van buitenaf zijn gekomen? De kazerne wordt normaal bewaakt. Hoe het mogelijk is geweest de wacht te ontlopen, zal een onderzoek nog moeteh uitwijzen. Het onderzoek is in handen van de marechaussee. Suiker op In de benzinetanks van 18 elf tons legervoertuigen iwas suiker gedaan. In tanks van drie andere soortgelijke voertuigen jwerd zand gestopt, „omdat de suiker op was", zoals de actiegroep in een uitgegeven manifest verklaar de. In een wachthuisje bij het par keerterrein werd een doek -opgehan gen, waarop vermeld stond: Hak 't in de pan. Tevens werd daar een brief voor de commandant van de kazerne gedeponeerd. In het manifest verklaarde Army en Navy o.a.: „Wy zijn tegen het le ger, wij zijn tegen/ sabotage, maar denkt daarmee een positieve daad te verrichten, staan wij dat toe en kun nen wij dat zelfs voorstaan en uit oefenen. Verder zegt het manifest: „Wij hopen door onze daad de publie ke opinies te mobiliseren, de open bare mentaliteit te schokken, te prik kelen". Eerder hadden de leden van de ac tiegroep een krant in Assen telefo nisch meegedeeld dat zij de leger voertuigen onklaar hadden gemaakt. In de Johan Willem Frisokazerne is de 42ste pantser infanterie brigade gelegerd. Veiligheidsagenten VN melden zich ziek NEW YORK Bijna een derde van de 229 leden tellende bewakings dienst van de VN, 70 man, is gisteren van het werk weg gebleven om hoger loon te verkrijgen. De mannen heb ben zich ziek gemeld. Ook de telefo nisten en andere personeelsleden hebben dat gedaan, maar secretaris generaal Thant maakt zich het meest bezorgd over de afwezigheid van de veiligheidsdienst, nu er een grote toe vloed van wereldleiders wordt ver wacht. Meer dan 40 staats- of rege ringshoofden zullen de algemene ver gadering toespreken tijdens de spe ciale bijeenkomst ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de VN, die morgen begint. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. Den Uyl, de fractievoorzitter van de PvdA, heeft zich vanmiddag in de Tweede Kamer duidelijk gekeerd tegen de acties, die erop gericht zijn het parlement uit te schake len. „Er zyn activiteiten", zei de oppo sitieleider. die als eerste hel woord voerde by de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer, „die bewust het gebruik van geweld prediken. Hiertegen past een doel bewust verzet, met spelregels en middelen van de rechtsorde." „Maar een overheid die haar toe vlucht neemt tot dreiging en intimi datie, stelt zichzelf buiten de spel regels. De regering en de regerings partijen bewegen zich op deze weg.'! Op één hoop „Zo veroorloofde de heer Geertsema van de VVD zich om acties van vlieg tuigkapers, Zuidmolukkers. Arabieren en arbeiders in de haven van Rotter dam op één hoop te gooien." Drs. Den Uyl: „Zijn er in Rotter dam mensen doodgeschoten? Zijn er mensen gegijzeld? In Rotterdam speel de zich een loonstrijd af en er is geen de enkele vergelijking met de acties van de Zuidmolukkers en de vlieg tuigkapers." Verder deed de socialist een scherpe aanval op de CHU-voorzitter Udink, die hij een opstapeling van onzinde lijkheden verweet met zijn beschou wing over Marcuse. „Men mag niet elk spreken over geweld en sociale revoluties over één kam scheren. Ook Helder Camara spreekt over het morele recht van de revolutie en dat heeft ook de Wereldraad van Kerken gedaan en de Nederlandse Hervormde Kerk", zo kreeg drs. Udink van Den Uyl te horen. Sabotage „De heer Udink wil kleine minder heden die zich verborgen houden in vele nieuwe protestbewegingen, op sporen en bestrijden. Hier wordt de suggestie gewekt dat achter deze pro testbewegingen een komplot met een meesterbrein in Moskou of Peking zit. Het effect van dit wolvengehuil is", zei drs. Den Uyl, „dat de vrees wordt opgeroepen en dar die vrees wordt geëxploiteerd." Hij sprak zijn afschuw uit over de sabotage van gisteren in Assen. De affaire met de legerauto's moet tot op de bodem worden uitgezocht en ook over andere sabotagedaden moet opening van zaken worden gegeven. Hij betoogde dat het kabinet een sfeer van intimidatie heeft opgeroe pen. Dat is uiterst bedenkelijk. Met nadruk stelde drs. Dén Uyl „dat wij niet mogen doorgaan met het beleid van dit kabinet". De maatschappelijke uitdaging is te groot. Wat op het spel staat, is te belangrijk om door te gaan met het beleid dat bepaald wordt door (en hier citeerde drs. Den Uyl mr. Biesheuvel) „gen vage angst om nieuwe wegen consequent te gaan bewandelen". „Dit kabinet frutselt wat aan de vernieuwing en laat een vuist zien als BEEK - By een botsing tussen Sittard en Beek zyn vannacht een posttrein en een personenauto in brand gevlogen. Twintig zakken met post verbrandden, anderen liepen schade op. De motorposttrekker, waaruit NS- personeel nog wat materieel wist te redden, was total loss. Een raadsel vormde de chauffeur van de perso nenauto. Ily was vanmorgen onvind baar. De sneltrein Breda-Vlissingen reed gistermiddag in dichte mist te Hoe ven een landbouwtrekker, geladen met bieten, dwars doormidden. De treinbestuurder raakte vrij ernstig ge wond. Het treinverkeer had drie uur vertraging. Bij een gecompliceerde botsing op de Rijsbergseweg te Breda is gisteren een Duitse studente verongelukt. De zeventienjarige Amsterdammer T.J.S., die door een inhaalmanoeuvre in dichte mist het ongeluk veroorzaak te. reed in een gestolen wagen. Het Belgische echtpaar J. de Smet kwam gisteren in Hulst om het leven bij een botsing met een tankwagen. De 77-jarige H. Akkerman reed in Gaasterland met zijn auto tegen een boom. Hij overleed. Door verkeersongelukken enkele da gen geleden zijn in ziekenhuizen over leden Derk Grimme (21) uit Munten dam en W. M. H. Arts (65) uit Beek. GROOT AUTO-NIEUWS op pagina 8 de wanhoop zich manifesteert", zo stelde hy. Oogst In het begin van zijn rede noemde drs. Den Uyl de volgende oogst van dit kabinet: Een versnelde prijsstij ging, arbeidsonrust op een breder front dan wij na de oorlog ooit heb ben gehad, rentevoet op record hoogte, spanningen op de arbeids- met koppelbazen als onverkwikkelijke bijverschijnselen en tekorten op de betalingsbalans. „Dit kabinet is overigens allang doodverklaard door de eigen politieke vrienden. Het kabinet wordt immers geen inzet van de verkiezingen. De politieke vrienden houden de regering in de nadagen op de been. Overigens is het volgende kabinet-De Jong al weer in de maak. Zelfs de zetels zijn al verdeeld", vertelde drs. Den Uyl. De BTW wordt op 1 januari met 650 miljoen verhoogd. Tegelijk wordt een loonpauze ingevoerd. Dit, zei drs. Den Uyl, vraagt om een af straffing. Hij kwam weer terug op het beleidsvacuüm. Dit beleidsvacuüm veroorzaakt een gezagsvacuüm. Dat is doodgcvaarlyk, van dan krijgt hel „Riclisme" zyn kans. De Rieis raken in paniek en zaaien paniek en de Udinks, Geertsc- ma's en Kruisinga's volgen. Zelfs mi nister Klompc, verzucht drs. Den Uyl, ontkomt niet aan die paniek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1