n i Politiedienstplicht bepleit AGNEW WIL PRESIDENT WORDEN EERSTE HELFT 1971 FUSIE CNV-BONDEN I! Geen verlenging van bestand als ^vredesoverleg niet wordt hervat VVD niet tegen erkenning van Oost-Duitsland The Saint ontvoerd... Kind speelt hoofdrol in veilig-verkeersweek Hogere lonen in confectie Voorzitter Unitas verwacht jachtig optreden ;gen koppelbazen - )nder vergunning Lapacki (61) overleden Solzjenitsin wil naar Stockholm Zang- en orgeluur in Pelgrimskerk Treiler Mary Craig terug na mislukte kaping President Torrez xvil buitenlandse bedrijven naasten Premier Heath: Britse invloed neemt toe Het Kwartet Pompidou zag lancering van Sow jet kosmos Veel minder elektriciteits bedrijven Interkerkelij ke j eugdkerker a a d ER i«..EUWE LEIPSE COURANT MAANDAG 12 OKTOBER 1970 3 dit i opvao ktor vat vak over at. ARNHEM In het eerste halfjaar van 1971 kan de voorgenomen enschap ^„werking of fusie van een aantal CNV-bonden tot stand komen, em ze« it denkt de heer J. Nieuwenhuis, voorzitter van Unitas, de Neder- e nds christelijke bond van werknemers in de textiel- en kleding- op edrijven. de Kul ïbouwen Het gaat om Unitas zelf, de Chris- op een jljjke bedrijfsgroepen centrale, de ederlandse christelijke agrarische tdrijfsbond, de Christelijke berijfs- pnd voor de metaalnijverheid en ektrotechnische industrie, de Neder- ndse bond van christelijke werk- emers in de bedrijven van voedings werken 11 genotmiddelen en de Christelijke iten et edrijfsbond voor de handel, het regelt ank- en verzekeringswezen, de ad- Ie Kul. inlich- Berkel, i week ouders, inistratieve kantoren en vrije be- lepen. Van de vandaag gehouden 46ste llgemene vergadering van Unitas ierd gevraagd de Bondsraad te DEN HAAG De regering gaat rachtig optreden tegen koppelba- n zonder vergunnig. Een woord erder van het departement van so- ile zaken en volksgezondheid heeft vrijdagmiddag meegedeeld. Minister B. Roolvink heeft een nvraagformulier vastgesteld, dat oet worden ingediend door mensen e arbeidskrachten ter beschikking ellen en die daarvoor een vergun ing van de minister nodig hebben. Uitzend- en uitleenbureaus en kop- elbazen moeten in het bezit zijn van n tijdelijke vergunning, die een laand van kracht is. WARSCHAU De Poolse oud-mi- ter van buitenlandse zaken Adam packi is zaterdagavond na langdu rige ziekte overleden. Hij was 61 jaar. Hl] overleed aan een ernstige hart- unioening. Adam Rapacki was vooral in het S ifsten bekend door het plan tot het rnwapenvrij maken van Midden- iropa, waaraan hij zijn naam heeft igeven en dat hij in januari 1958 in de vertegenwoordigers van de rote Vier mogendheden overhan- igde. In december 1968 moest Rapacki oor ziekte zijn functie van minister an buitenlandse zaken overlaten aan tefan Jedrychowski. Adam. Rapacki STOCKHOLM De Russische auteur Alexander Solzjenitsin die on derscheiden is met de Nobelprijs voor letterkunde, heeft in een telegram aan de secretaris van de Zweedse Academie laten weten dat hij van Plan is naar Stockholm te gaan om daar de Nobelprijs persoonlijk in ont vangst te nemen uit handen van ko ning Gustaaf. De plechtigheid zal op 10 december worden gehouden. „Het besluit om mij de Nobelprijs toe te kennen, beschouw ik als een blijk van hulde aan de Russische lite ratuur en onze veelbewogen geschie denis", zei Solzjenitsin onder meer in zijn telegram. Het is nog niet bekend of de Russische autoriteiten de schrij ver naar Stockholm zullen laxen gaan. Een groep dissidente Moskou se in tellectuelen betuigde haar instem ming met de toekenning van de prlj£ aan Solzjenitsin. De behandeling van de auteur door de overheid brand merkte zij als een nationaal schan daal. Enkele dagen geleden liet de Rus sische auteursvereniging weten dat zij het besluit van de Zweedse Aca demie betreurde omdat het om poli tieke redenen is genomen. machtigen om de fusie tot stand te brengen. De heer Nieuwenhuis noemde het voor de oudere werknemers in deze bedrijfstak een moeilijk te verteren zaak dat zij na vaak jarenlange plichtsbetrachting buiten het arbeids-. proces geraken terwijl jongere, bui tenlandse arbeidskrachten door de textiel- en kledingbedrijven worden aangetrokken. „Nagegaan zal moeten worden hoe de groep oudere werk nemers opnieuw kan worden inge schakeld." ROTTERDAM Er bestond een redelijk goede belangstelling voor de zang- en orgelavond, die zaterdag avond in de Pelgrimskerk aan de Reijerdijk werd verzorgd door de „Rotterdamse Cantory" onder leiding van Lieuwe Eringa en organist Cor van Heusden. De Cantory liet beschaafde zang horen in Schütz' 100e Psalm en in „Cantate Domino" van De Lalande. De attent leidende Eringa had het ge heel goed in de hand. De mannen stemmen kunnen nog aan nuance winnen, maar de homogeniteit is heel behoorlijk, zoals ook bleek uit de drie nieuwe Kerkliederen overigens traditioneel geconcipieerd en Men delssohn's „Verleih' uns Frieden". Dictie en helderheid behoren tot de goede hoedanigheden van dit en semble, dat het met verdere studie nog ver zal kunnen bréngen. Het koor zong verder nog Vogel's „Benedictus" en „Lof zij den Heer" van Gerhardt, benevens fragmenten uit Bach's Can tate 112. Cor van Heusden, die steeds volg zaam begeleidde, speelde deze avond enkele soli van Bach (Praeludium met fuga in b), Wesley (Air en Ga votte) en Menselssohn (zeer goed aan sluitend op het door het koor gezon gen Verleih' uns Frieden en de varia ties over „Het Gebed des Heren.") Zijn spel was over het geheel geno men verdienstelijk. Enkele mistastin gen wonderlijkerwijze niet in de moeilijkste passages waren waar schijnlijk aan nervositeit te wijten. De rest van de avond werd gevuld met Samenzang: Psalm 150 ter opening van het concert en Gezang 89, het laatste in afwisseling met het koor. De eerstvolgende zang- en or gelavond in deze kerk, zaterdag 14 november a.s., zal worden verzorgd 'door de Chr. Zang- en Oratoriumver eniging „Sursum Corda" uit Pernis onder leiding van Dirk Jansz. Zwart, die tevens enkele soli ten gehore zal brengen. In de confectie-industrie blijft de werkgelegenheid zich volgens de heer Nieuwenhuis in ongunstige zin ont wikkelen. Om hierin verandering te brengen, zal er iets verbeterd moeten worden aan de lonen. ABERDEEN Na een poging tot kaping is de Britse treiler „Mary Craig" zaterdag in de thuishaven Aberdeen teruggekeerd. De politie haalde zes mannen van dit schip en drie van het zusterschip „Coastal Empress", dat de Mary Craig na een drama op de Noordzee op sleeptouw had genomen, van boord. Vrijdag waren vijf bemanningsle den, onder wie de kapitein, de eerste stuurman en de machinist, door zes opvarenden van de „Mary Craig" in Peterhead aan land gezet Later wa ren nog drie opvarenden in een rub- bervlot van boord gezet. Deze drie werden 20 mijl van Peterhead opge pikt. toen de treiler, die steven naar Noorwegen gericht had, op 40 mijl uit de kust met afgeslagen motor in ruwe zee aan het slingeren was geraakt, werd het schip door de „Coastal Em press" op sleeptouw genomen. The Saint is een opgewekte modemaker, die speciaal aan zijn das veel aandacht besteedt. KAÏRO/TEL AVIV Egypte is niet van plan de wapenstil stand van negentig dagen te gaan verlengen als Israël blijft wei geren aan de vredesbesprekingen onder leiding van Jarring deel te nemen. Dit zei gisteren de Egyptische minister van buiten landse zaken Riad. Het bestand loopt op 5 november af. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM The Saint heeft zaterdag enige keren het spel verlo ren... Dat is eigenlijk het grootste nieuws, dat te halen is uit de groots opgezette campagne van het Gilde der Britse kleermakers ter bevorde ring van de nieuwste modelijn, de Windsor Look. In het Vondelparkpaviljoen kwam Roger Moore alias The Saint alias commissaris van een fabriek voor he renkleding dit doel bepleiten. De nieuwe lijn betekent: brede revèrs, slank gesneden jasjes en pantalons en vooral prachtige stoffen in heldere kleuren. The Saint babbelde wat, maar werd ernstig toen men hem vroeg naar zijn grootste ambitie. Geen glansrol wen ste hij, maar: „Dat ik oud genoeg mag worden om mijn kinderen te zien opgroeien en gelukkig worden." Daarna snelden we naar de Van Baerlestraat waar de AVRO opnamen zou maken van de in Amsterdam En gelse kleding kopende Saint. Maar wie verscheen, geen Saint en evenmin de televisie. Later kwam de boodschap dat de televisieheren hem hadden ontvoerd en naar het Rem- brandtplein hadden gebracht. En zo verliep een groots opgezette „stunt" met typisch Engelse unders tatement. In Jeruzalem herhaalde premier Meir dat Israël niet aan de bespre kingen zou deelnemen als Egypte en Rusland de wapenstilstandbepalingen aan het Suezkanaal niet naleefden. Volgens sraëlische militaire waar nemers hebben de Russen sinds het ingaan van het bestand meer dan twintig luchtdoelbatterijen binnen een strook van 30 km langs het Suez kanaal geïnstalleerd. Elk der batte rijen vergt de aanwezigheid van on geveer 200 Russische technici De Russen, aldus deze waarnemers, zouden circa duizend man technisch personeel in de eerste linie hebben gelegerd, afgezien nog van de techni ci die te maken hebben met het ge wone luchtdoelgeschut en de zware artillerie. Het Russische partijblad Prawda noemde de Israëlische beweringen „een grove vervalsing". De Amerikaanse minister van de fensie Laird zei er zeker van te zijn dat aan het Suezkanaal installaties worden gebouwd. Bewijzen zijn er echter volgens hem niet. LA PAZ Bolivia's nieuwe presi dent, generaal Torrez, heeft zaterdag gezegd dat hij de buitenlandse onder nemingen geleidelijk zal nationalise ren. Hij zei verder dat zijn regering 'te zijner tijd' zal beraadslagen over een amnestie voor de Franse schrij ver Regis Debray, die in april 1967 gevangen werd genomen en vervol gens tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij deel had uitge maakt van de guerrellagroep van de Cubaanse revolutionair „Che" Gue- varra. Torrez liet in het midden of hij de betrekkingen met Cuba zal herstellen. Politieke waarnemers vragen zich echter af hoe links zijn regering wel is, gezien het feit dat er diverse als uiterst rechts bekend staande politici in zijn opgenomen. De arbeiders- en studentenbewe gingen, die Torrez aanvankelijk en thousiast steunden, hebben al de eer ste tekenen van teleurstelling gege ven. De president heeft tot dusver nauwelijks op hun eisen gereageerd. ABERDEEN Twee Engelse mari neschepen volgen sinds gisteravond een Schotse trawler, waarop muiterij uitgebroken is. Het schip is het laatst gezien bij Aberdeen en voer met een zigzag koers in de richting van Scandinavië. De redenen voor de muiterij zijn niet duidelijk. De kapitein, de machi nist, twee matrozen en een kok wer den even buiten Aberdeen gedwon gen in een sloep het schip te verlaten. AMSTERDAM „Kind op de weg" is het motto van de van daag begonnen nationale ver- keersweek. Dit motto is gekozen wegens de vele verkeers ongelukken met kinderen. Vorig jaar werden 351 kinderen tot en met 10 jaar in het verkeer ge- dood en 5901 gewond. De nadruk zal vallen op de plaats van het kind in de auto, het oversteken en het spelen op de weg. Veilig Verkeer Nederland (de nieu we naam van het Verbond voor Vei lig Verkeer) zal medewerking krijgen van vele kleuterscholen, kruisvereni gingen en gemeentebesturen. Op 2500 kleuterscholen zullen voorlichtings avonden voor de ouders worden ge houden, evenals in de wijkgebouwen van de kruisverenigingen. Godfried Bomans loste vandaag in Amsterdam het startschot voor de verkeersweek. Ter gelegenheid hier van ging prof. ir. A. Heetman wat DEN HAAG De dirige rende officier der rijkspolitie J. H. G. C. Elzinga heeft in Het tijdschrift voor de politie ge pleit voor de politiedienstplicht. Met deze politiedienstplicht, als vorm van civiele dienstplicht, is volgens hem steeds een parate politie-reserve te formeren. De heer Elzinga ziet de politie dienstplicht als een pendant van de militaire dienstplicht. „Men zou op basis van vrij willigheid jonge mensen de kans moeten geven om hun dienstplicht bij de politiereserve te vervullen. Een en ander zal uit eraard wel aan een bepaalde selectie moeten worden gekoppeld. Deze politie-reserve zou op een aantal plaatsen gekazerneerd dienen te zijn. Zij zou moeten functioneren ten bate van gemeente- zowel als rijkspolitie in de fase waarin Neder land nog niet één politie heeft. De politiereservisten zouden een korte opleiding moeten hebben. De reservisten zouden onder meer gebruikt kunnen worden ter opvan ging van pieken, zoals assistentie- verleningen tijdens evenementen, te behoeve van het formeren van mobiele eenheden die voor een aan tal vast te stellen taken kunnen worden ingezet en voor het vervul len van bepaald gespecialiseerde ta ken. De heer Elzinga schrijft dat er omstandigheden zijn waarin een si tuatie nog slechts redelijk valt te beheersen door inzet van veel perso neel. In moeilijke situaties kan inzet van extra personeel naar zijn me ning bovendien bewerkstelligen dat geweld niet of slechts minimaal be hoeft te worden gebruikt. BLACKPOOL De Britse premier Heath heeft zaterdag op het congres van de Conservatieve Partij in Blackpool gezegd, dat de Britse in vloed in de wereld reeds toeneemt als gevolg van het nieuwe tijdperk van diplomatie dat zijn regering introdu ceerde. Voorts zei hij o.m. dat er geen uit stel moet komen in de onderhandelin gen over de Britse toetreding tot de EEG die onder de juiste voorwaar den op lange termijn in het belang van Engeland, het Britse volk en Europa en ook van het Gemenebest zou zijn. Over jiet Nabije Oosten zei hij, dat zijn land nu gelegenheid heeft zijn betrekkingen met de Arabische we reld op een nieuwe en meer realisti sche basis te vestigen. Wat Noord-Ierland betreft, dat nu een vreselijk hoofdstuk van zijn ge schiedenis doormaakt, dit is een deel van het Verenigd Koninkrijk en zal dit blijven zolang de bevolking dat wenst. Zij die bereid zijn het huidige program voor sociale hervorming in Ulster toe te passen, zullen van de regering in Londen alle nodige hulp krijgen. Niets rechtvaardigt de sociale verschillen die daar bestaan en die de incidenten veroorzaken waarvan wij getuige zijn, aldus Heath. Het ijshockeyteam van Nijmegen, dat uitkomt in de tweede divisie, heeft vrijdag in Nijmegen ten aanschouwe van 1200 toeschouwers gelijkgespeeld tegen de Westduitse eerste-ligaclub Dortmund. De Nederlandse zaalhandbalkam pioen Swift zal zich in de eerste ronde voor de Europa Cup de Duitse titel- houdster 1 FC Nurnberg ontmoeten. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Een congres van de VVD heeft zaterdag in Amsterdam een resolutie aange nomen waarin wordt gezegd dat de erkenning van Oost-Duitsland Tsjechische reportages (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond tussen 10.55 en 11.55 uur kunt u op Hilver sum 2 in het NOS-programma de in terviews horen, die Dick Verkijk in augustus in Tsjechoslowakije heeft opgenomen, voordat hij het land werd uitgewezen door de politieke politie. Hij spreekt op deze banden met een tv-commentator die al voor de tweede maal is gearresteerd, een journalist die zijn beroep niet meer mag uitoefenen en zoons van de geëxecuteerde partij leider van Brno, Ota Sling. De vertaling van deze interviews kunt u op dezelfde tijd horen via het geluidskanaal van de televisiezender Nederland I. Elk interview wordt door een andere presentator ln ver taling nagesproken. en de normalisatie van de be trekkingen met dit land zullen bijdragen tot de internationale ontspanning. Voorwaarde is wel, dat zo'n stap gezamenlijk als bondgenoten wordt genomen. Dat geldt ook voor West-Duitsland, aldus de resolutie, dat de betrekkin gen met Rusland en de andere Oost- europese landen wil verbeteren. Deze initiatieven „dienen een onder deel te zijn van de algemene ontspan ningspoli tiek van de westelijke bond genoten en moeten als zodanig wor den toegejuicht", aldus de resolutie. Het Westen kan een werkelijke bij drage tot ontspanning alleen eensge zind leveren. Handhaving en ver sterking van de NAVO is essenti eel. deze krant behoort tot In het Westen urt grootste prot. chr. d|gbladpen TASJKENT De Franse president Pompidou, die op het ogenblik in Rusland vertoeft, heeft gisteren in Tasjkent gezegd het te betreuren dat de VS niet meer op het zelfde niveau als tot voor kort willen deelnemen aan het viermogendhedenoverleg in New York over het Nabije Oosten. Hij wil dat de VN-bemiddelaar Jarring zijn missie direct hervat. Uit zijn overleg met de Russische autori teiten over het Nabije Oosten was gebleken dat de Russen en Fransen het over bepaalde punten eens zijn. Deze punten zijn: ontruiming van de in juni 1967 door Israël bezette gebie den en het recht op bestaan van elk land in het Nabije Oosten, Israël in begrepen. Pompidou onthulde dat hij op het ruimtevaartcentrum in Baikanoer de lancering had gezien van de Kosmos 368 en „een ander experiment van militaire aard". Over dit laatste gaf hij geen bijzonderheden. DEN HAAG Het merendeel van de elektriciteitsdistributiebedrijven zal, naar het oordeel van het kabinet, in grotere verbanden dienen op te gaan. In plaats van de huidige ruim honderd bedrijven zouden in totaal 24 bedrijven de landelijke elektriciteits voorziening moeten verzorgen. Het kabinet deelt met deze ziens wijze het inzicht, zoals dat is neerge legd in het rapport van de advies commissie concentratie elektriciteits distributie, welk rapport gisteren in de ministerraad aan de orde is ge weest. dieper in op de verkeersongevallen. De plaats naast de bestuurder, waar vele kinderen nog vaak zitten, noem de hij een dodemansplaats. De vei ligste plaats achtte hij achterin en dan liefst in een goedgekeurde gordel. Ongelukken op straat ontstaan meestal doordat het kind zo in zijn spel verdiept is, dat het niet op het voorbij razende verkeer let. Prol Heetman pleit dan ook voor het tref fen van meer speelvoorzieningen, om het kind van de weg te halen. Ook de buurtbewoners zullen hiervoor initia tieven moeten ondernemen. ROTTERDAM In de Hoogvlietse wijk Meeitwenplaat-Zalmplaat heeft zich met medewerking van de wijk- kerkeraden een interkerkelijke jeugdkerkeraad gevormd, bestaande uit zes hervormden en vijf gerefor meerden. De gereformeerde predikant drs. P. Hainjé heeft de jongelui vrijdag avond geïnstalleerd tijdens een ge meenschappelijke vergadering van de beide wijkkerkeraden. Hij zei dat het werk van de kerken door het optre den van de jongeren een nieuwe stimulans krijgt. De jeugdkerkeraad, zal met een de putatie van vier (twee hervormden en twee .gereformeerden) de periodieke gemeenschappelijke vergaderingen, van de beide wijkkerkeraden bijwo nen. De gescheiden vergaderingen van de kerkeraden kunnen de jonge lui op verzoek bijwonen voor de be handeling van zaken die hun belang stelling hebben. Steeds hebben zij een adviserende stem. De jeugdouderlingen treden op als adviseurs van de jeugdkerkeraad. Anderhalf miljoen gulden, oftewel 200 miljoen lire, betaalde de Italiaanse Rosa Gadolia aan losgeld om haar gekidnapte zoon terug te kunnen zien. Op de foto: de 19-jarige Sergio omarmt zijn moeder. WASHINGTON Spiro Agnew wil president worden en Richard Nixon kan hem niet tegenhouden. Dit is de mening van Joseph Rhodes, lid van de door president Nixon ingestelde commissie voor de onrust op de Ameri kaanse universiteiten. „Ik vind dit een ernstige situatie. De meeste mensen zien niet dat vice-president Agnew bezig is een eigen kiezerscorps op te bouwen. Hij wil in 1976 president worden. God sta ons bij, en ik geloof dat hij daar nu al aan werkt", aldus Rhodes (22), student aan de Harvard universiteit. Hij zei dit tijdens een radio interview. Hij betwijfelde of Nixon in staat is 'Agnews ambities te beteugelen. „Ik weet niet of de president hem wel kan tegenhouden. De commissie dringt daar wel op aan. We doen een beroep op hem. Wij kunnen deze verdeeld heid in het land niet gebruiken", aldus Rhodes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7