Udink wil Huijsen graag in Kamer Kapers schieten steward neer 9°2Ï Daladier (86) overleden Verschil van mening over gevaren soft drugs blijft IS li Staking in Reggio breidt zich uit Ook 400 gulden voor bankbedrijf Brandt sprak Tito Hij deed't nog ook. Wij er op uit. Gekeken bij de juwelier. Ring met een echt briljantje f225. Echt goud natuurlijk. alles en wel OJ^- Laatste „mail van München" Fries filiaal nodig voor universiteit Groningen MAANDAG 12 OKTOBERJ970 ars chuyt n de f deelgei •lenen Prins Bernhard heeft in verband met het overlijden van Nasser een bezoek gebracht aan de Egyptische president ad interim Anwar el Sadat (links). De Prins die op weg tuas, naar Ethiopië, en wiens toestel een tussenlanding maakte in Kairo, deed dit op verzoek van de Nederlandse regering. (Alph nen (1 iuid-A Conclusie CHiO-conferentie: (Van een onzer verslaggevers) Wiei n Hai /eterii en adi aag); lein t Cave >lige S aid (P OUD LEUSDEN Staatssecre- otterd aris Kruisinga van volksgezond- ieid (CHU) en drng-specialist rs. H. Cohen zijn beiden tegen en vrijer beleid wat betreft het [ebruik van verdovende midde- en, zij het op verschillende gron den. 'I Gevangenisstraf voor gebruikers J vinden zij onwenselijk. Verschil van mening blijft er wel over de geva- rjBRlf I Pearl Jansen (boven) is het eerste niet-blanke meisje, dat Zui£-Afrika zal vertegenwoordigen bij een Khoonheidswedstrijd, namelijk de Miss World verkiezing in Londen. Zuid-Afrika heeft overigens ook een blanke kandidate afgevaardigd: Gillian Jessup (onder), de blanke mMiss Zuid-Afrika". ren van soft-drugs zoals marihuana en hasjiesj. Dat was een conclusie na een dis cussiemiddag over drugs tijdens de CHJO-najaarsconferentie in Oud- Leusden. Er bestond grote belang stelling voor omdat dr. Kruisinga deze week in een televisievraagge sprek nogal duidelijke uitspraken had gedaan over drugs. IS iet onschuldig Hij hield zijn mening staande dat het gebruik van hennep gevaarlijk en beslist niet onschuldig is. Waan voorstellingen en verval van het oor- deelsvhermogen zijn er het gevolg van en dat is beslist niet onschuldig, aldus de staatssecretaris. Hij baseer de die uitspraak onder andere op het rapport van de Wereld Gezond heidsorganisatie, die onlangs dit pro bleem besprak tijdens een vergade ring op Malta. Ook dr. Kruisinga was daar en hij vertelde dat de Marokkaanse afge vaardigde de drugs een gesel voor zijn land en zijn volk had genoemd. De staatssecretaris bestreed dat hij gepleit had voor censuur op drug publicaties en wilde nog eens duide lijk vaststellen dat hij alleen de han delaren wil straffen. Dat laatste vond ook drs. Cohen maar overigens liet hij een wat ander geluid horen. Volgens hem is er' nauwelijks verschil met genot middelen als tabak en alcohol. Er zijn bepaalde bezwaren, soft drugs hebben een licht geestelijke uitwer king, maar dat is niet alarmerend aldus drs. Cohen. Wat betreft een vrijer beleid was hij het met drs. Kruisinga noodge dwongen eens. Geen verschil Deze maakt namelijk geen verschil tussen soft en hard drugs en hard drugs zijn volgens de psysclwioog Cohen wel gevaarlijk. Gebruikers daarvan zouden dan ook ruimere mogelijkheden krijgen en dat vond hij verkeerd. Twee andere forumleden, de he ren Gunning en Booy waren het volkomen met dr. Kruisinga eens. Zij pljlll vertelden over hun ervaringen in lljii: Hl Marokko met verslaafden aan soft drugs. Drs. Cohen was van mening dat dat geen vergelijking is omdat de kwaliteit er van daar erg slecht is. De heer Gunning parafraseerde een uitspraak van Troelstra: iemand die 'rookt' werkt niet, iemand die werkt 'rookt' niet. Ook zij zagen geen verschil tussen hard en soft drugs en verweten Cohen een on wetenschappelijke benadering. Koos Zwart, lid van het drug team tijdens het Kralingse Bospop festival, en de arts-jurist Schuur- mans van Stekhoven waren het in grote lijnen met de heer Cohen eens. De laatste legde de nadruk op de verantwoordelijkheid en de vrijheid van ieder individu. Aan het slot van de conferentie zei staatssecretaris Kruisinga „We moeten de bezwaren niet overdrijven. Maar zeer beslist ook niet ontkennen". ROME Ook de spoorwegem- ploye's in Reggio di Calabria hebben zich aangesloten bij de algemene sta king, die woensdag werd uitgeroepen. Vrijdag kwam het in de stad tot ernstige ongeregeldheden, waarbij 30 personen werden gewond. In een bankgebouw werd brand gesticht en de spoorlijn ReggioSalerno werd over een afstand van 53 meter be schadigd door een aanslag met dyna miet. De onderwijzers in Reggio, die ac tief aan de demonstraties hebben deelgenomen, hebben een staking aangekondigd om te protesteren tegen het „veranderen van scholen in poli- tie-kazemes". Politieversterkingen zijn reeds enige weken in scholen in gekwartierd. Samenwerking jongerenorganisaties? (Vaii onze parlementsredactie) OUDLEUSEN Minister van Ontwikkelingshulp en CHU- lijstaanvoerder bij de komende verkiezingen drs. B. Udink zou graag willen dat de CH-„radi- caal" Jac. Huijsen bij de komen de verkiezingen in de Tweede Kamer kwam. Hij zei dat zaterdagmiddag in Oud- leusden waar de heer Huijsen af scheid nam als voorzitter van de Christel ij k-Historische Jongeren Or ganisatie (CHJO). Hij wordt opge volgd door Folkert Boersma. Ook fractievoorzitter Mellema en Kamer lid Kikkert spraken vriendelijke woorden. De CH-jongeren hielden hun na jaarsconferentie met als tiema: de politieke jongerenorganisaties in de jaren zeventig. Algemene conclusie was dat deze organisaties zich meer moeten gaan omvormen van dis cussie- tot actiegroepen. Actiegroepen die de hele maatschappelijke ontwik kelingen zouden kunnen volgen en begeleiden. Ook de samenwerking tussen de jongerenorganisaties kwam ter spra ke. De ARJOS heeft zich altijd afzij dig gehouden omdat zij de katholieke en christelijk-historische jongeren niet radicaal genoeg vonden. Nu de drie organisaties een nieuwe voorzit ter hebben ligt de zaak echter weer open. Binnenkort zal de ARJOS wor den uitgenodigd weer te komen pra ten. Optreden Minister Udink ging ook nog in op het gezag-en-ordevraagstuk. Regels zijn er in onze samenleving om ons er aan te houden. Tegen hen die ze overtreden moet worden opgetreden, zei hij. Maar ze moeten wel aanvaard wor den en dat gebeurt alleen als ze weergeven wat we met zij-.i allen als juist aanvaarden. De regels moeten bestaande waarden handhaven maar ook het nieuwe dat zich aandient ge stalte geven, vond de bewindsman. Als ze het gevolg zijn van lange ver starring moeten ze verdwijnen. Nieu we wetten zijn steeds nodig en de CHU wil de crisis in onze maat schappij dan ook te lijf gaan met creatieve alternatieven, die de ver nieuwing ruimte geven. De nieuwe CHJO-voorzitter was na afloop wel tevreden over het verloop van de conferentie, die meer deelne- j mers telde dan de afgelopen vijf jaar het geval is geweest. Hij zei: „Er is duidelijk gebleken dat er behoefte bestaat aan meer samenwerking tus sen de christelijke jongeren organisa ties maar ook tussen de christelijke partijen. En dat is eeu positief ge luid." AMSTERDAM Tussen de orga nisaties van werkgevers en werkne mers in het bankbedrijf is overeen stemming bereikt over de toekenning aan de werknemers van 23 jaar en ouder van een extra uitkering uit te betalen in twee termijnen van ƒ200 en wel per ultimo november 1970 resp. ultimo januari 1971. De werknemers van 15 tot en met 18 jaar ontvangen twee termijnen vaa 100 en de werknemers van 19 en met 22 jaar twee termijnen van 150, aldus deelt de werkgeversver eniging voor het bankbedrijf mee. BAGDAD Tijdens een ka ping van een Boeing 727 van Iran Airways is zaterdagochtend een steward door één van de drie Perzische kapers neergeschoten. De man werd in de borst getroffen en moest in allerijl naar een zieken huis wordei) gebracht in Bagdad, BONN President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren in Bonn met bondskanselier Brandt van ge dachten gewisseld over de mogelijk heid van een Europese veiligheids- conferentie. Brandt zei na het vertrek van Tito naar Belgrado dat hij en de Zuidsla- vische president van mening zijn dat een dergelijke conferentie zorgvuldig moet worden voorbereid. Het gaat niet alleen om één conferentie, aldus Brandt, maar ook om een constructie ve beweging die zal leiden tot een echte en blijvende vrede. „Ik heb een heel gek idee. Je krijgt een ring van me. Met een echte briljant. Zomaar? Nou je weet wel waarom." De juweliers van Nederland. waar het toestel gedwongen werd te landen. Onder de passagiers bevon den zich enkele Nederlanders. De Boeing was op weg van Teheran naar Aba dan en Koeweit toen zij werd ge kaapt. Op het vliegveld van Bagdad dreig den de kapers het toestel op te zullen blazen als 21 politieke gevangenen in Perzië niet werden vrijgelaten. Er werd lang onderhandeld tussen de kapers en Iraakse autoriteiten en Perzische diplomaten. Tenslotte mochten de inzittenden het toestel verlaten. Toen de kapers uit het vliegtuig stapten, werden zij voor ondervraging door leden van de Iraakse veilig heidsdienst aangehouden. Na een on derzoek bleek dat er geen explosieven aan boord waren. De Perzen hebben inmiddels politiek asiel in Irak gekre gen. De Boeing vervolgde later haar reis naar Abadan in Perzië. Het is de tweede keer dat een toe- 1 stel door Perzen werd gekaapt. Op 21 juni kaapten drie jongelieden een straalvliegtuig met 91 passagiers. Irak liet toestel en passagiers gaan en ver leende politiek asiel aan de jongelui. Prof. Van Hulst In uw blad stond een vraag ge sprek met de voorzitter van de CHU prof. Van Hulst, waarin hij zegt, dat de Centrumgespreksgroep van de CHU dezer dagen „buiten het Unie bureau om" een brief heeft geschre ven aan de leden van de CHU. Het zou prof. Van Hulst liever geweest zijn indien de groep dit had gedaan in het verband van de organisatie van de Unie". De Centrumgespreksgroep heeft van deze uitspraak met verwonde ring kennis genomen en verklaart hierbij dat van haar geen enkele brief is uitgegaan. Het is ons wel gebleken dat de heer J. Richter uit Rijswijk (ZH), overigens een lid van onze groep, persoonlijk een artikel geschreven heeft en plaatsing daarvan heeft verzocht in „De Nederlander", waar in hij zijn ernstige bezorgheid uit spreekt over de ontwikkeling in de Unie met als gevolg de twee verkie zingsnederlagen, voor de Provinci ale Staten en de gemeenteraden, in het voorjaar. Toen de redactie van „De Neder lander de opneming van dit stuk weigerde, heeft de heer Richter zich inspraak verschaft door het artikel rond te zenden aan de Unieleden. De genoemde bezwaren ten aan zien van onze groep snijden dus geen hout en behoren naar wij menen te worden teruggenomen. VLAARDINGEN L. dc Snaycr UTRECHT De werkgevers in de horeca zijn bereid te praten over de uitkering van 400. Zoals gemeld weigerden tot nu toe de werkgevers met de vakbonden overleg over deze kwestie te plegen. De horeca telt 45.000 werknemers. Natuurlijk ben Ik met graagte ge doken in het nieuwste kookboek der Internationale gerechten, die bijeen gebracht zijn door mevrouw Alice Landwehr-Cléjan en mevrouw Elisabeth C. Luns-barones van Heemstra. Hoe bekijk je een kook boek? Je begint met bladeren Eerste wat opviel was geen kook punt, maar de ondertekening der re cepten. Allemaal aristocratische en/of di plomatieke namen. Echt societystijl. Maar... de etiquette heeft mij al tijd geleerd, dat men nimmer zich zelf „mevrouw" noemt. Wat bete kent: niet mag ondertekenen met voor de naam het woordje „me vrouw". Het kookboek leert, dat „mevr." ervoor mag. Ik weet het niet meer. Argument is waarschijnlijk ge weest, dat bij buitenlandse namen de meisjesnaam nooit genoemd wordt en dus de ondertekening twij fel zou' kunnen laten bestaan of er nu een man of een vrouw aan het woord is. Wat overigens gemakkelijk opgelost kan worden door de voor naam erbij te zetten. Wat de Hollandse namen betreft staat in het boek wel mevr. T de Braauw-barones Van Heeckeren van Brandsenburg, maar ook mevr. D. J M. van Thiel Coovels. Nu heet menéér Van Thiel Coo vels: Diederik Johannes; maar me vrouw heet Clementine H. van Og- trop. Wat dus als ondertekening zou moeten geven: C. H. van Thiel Coo- vela-van Ogtrop. Dat het woordje mevrouw aldoor is afgekort tot „mevr." vind ik niet hoffelijk. maar dat Ernst-Jan Kookboek Beeuwkes onder zijn exclusieve schelvisgerecht „Dhr." voor zijn naam krijgt, is nog gekker. Enfin, de gerechten behoeven er niet minder om te smaken. Men leert veel uit die recepten. Ik heb de Engelsen altijd voor sobere eters versleten. Laat het meest ge waagde recept in het hele boek wat calorieën betreft nu komen van La dy Tomkins, de vrouw van de Britse ambassadeur! Het heet Duivelsei en beschrijft een mengsel van: acht hard gekook- te eieren, 2'/ï dl mayonaise, l'/t dl lichtgeklopte slagroom, een dessert lepel ansjovisessence, een paar druppels tabasco en drie blaadjes gelatine... Trouwens, diplomaten weten wat fijn eten is, of men nu de aubergines Moussaka van de Verenigde Ara bische Republiek, de gevulde vis van Israël, de kip met citroen van Hè^ti de Zwitserse kaasfondue, de Portu gese pastei of de Belgische waterzooi neemt. De culinaire wereld kent geen grenzen en nog minder politieke kleur. Dat Polen met rode bieten soep komt moet dan ook als toeval worden beschouwd. Het is nu een maal een nationaal en. dat weet ik uit ervaring, heerlijk gerecht Precies geteld heb ik ze niet. maar er staan zo n tweehonderdvijftig van die exotische gerechten beschreven. Wie het kookboek koopt, draagt overigens niet alleen bij tot het culi nair genot der huisgenoten en gas ten, maar ook tot de vakantievreug de van vele zieke landgenoten, die mede door de opbrengst van het boek met de Henry Dunant 'n tocht door de kanalen en over de meren kunnen gaan maken! PARIJS De Franse oud premier Edouard Daladier is za terdagavond in de ouderdom van 86 jaar in Parys overleden. Da- ladier is voorzitter geweest van de Franse radicale party en heeft deel uitgemaakt van talryke l regeringen. Hy heeft ook in 1938 als premier van Frank rijk de overeenkomst van Mün chen getekend. Met hem is de laatste van de vier ondertekenaars van het akkoord van München heengegaan. De Britse pre mier Neville Chamberlain, Hitler en Mussolini, de andere ondertekenaars behoorden allang niet meer tot het rijk der levenden toen Daladier nog actief aan het Franse politieke leven deelnam, hoewel hij als „man van München" na de oorlog geen staats functie meer verwerven kon. In september 1968 zei Daladier, dat de overeenkomst van München door Frankrijk getekend moest worden, omdat er geen alternatief bestond. LEEUW ARDEN Spoedige uni versitaire vestiging in Friesland in het verband van één Universiteit van het Noorden moet met kracht worden nagestreefd, voor de regionale en so ciale spreiding van het onderwijs, de economische en sociaal-culturele ont wikkeling van Friesland en de mati ging van de snelle groei van de uni versiteit te Groningen. Dit is de conclusie van het rapport van de werkgroep van de Rijksuni versiteit te Groningen en de Com missie Wetenschappelijk Onderwijs in Friesland. De uitzonderlijk snelle groei van de universiteit te Groningen (verdrie voudiging van het aantal studenten in 1960-1970 en daardoor de snelst groeiende universiteit van Nederland) grote problemen meebrengt. Deze gel den zowel de huisvesting van de fa culteiten en studenten als de perso neelsvoorzieningen. In 1980 zou deze nevenvestiging ten minste 1500 studenten moeten over nemen. Als dit aantal 2000 zou zijn. zou de groei van de universiteit be perkt worden tot 6500 studenten, zou den in Groningen 500 studentenka mers minder nodig zijn en zouden ook andere voorzieningen worden ontlast. Nieuw type Voor de nevenvestiging in Fries land wordt een concentratie op de maatschappijwetenschappen in brede zin aanbevolen. In dit verband wordt aan onderricht gedacht in de rechts geleerdheid, economische weten schappen. sociologie, psychologie en opvoedkunde. Er wordt niet gedacht aan een nieuwe volledige universiteit of ho geschool, of een afzonderlijke facul teit. De voorkeur gaat uit haar een ves tiging van een nieuw type, waarin opleidingen voor academische exa mens, die de eerste fase van de studie afronden kandidaats en baccalau reaat gecombineerd worden met die voor hogere beroepsexamens en voor de lerarenopleiding. Edouard Daladier Daladier weigerde zich te scharen achter maarschalk Pétain bij de Franse capitulatie in de zomer van 1939. In september van dat jaar werd Daladier gearresteerd en naar Duits land gedeporteerd. In 1945 werd hij door de geallieerden bevrijd. Bakkerszoon In de jaren vijftig kantte Daladier zich verbeten tegen de oorlog in In- do-China en tegen het plan van een Europese verdedigingsgemeenschap. Maar zijn politieke loopbaan was eigenlijk reeds afgelopen. Daladier werd op 18 juni 1884 ge boren als zoon van een bakker in de Zuidfranse stad Carpentras. Io 1919 werd hij lid van het Franse parle ment, waarvan hij tot 1940 als radi caal-socialist deel uitmaakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5