Katwijks talent exposeert in oude pastorie Lagendijk en nieuw bloed Van Steyn: voor UVS MUTATÏES BIJ KON. MARINE Wim van Beek speelde de Triumfatorkerk in Agrariërs gehuldigd in Hazerswoude Hutspot-wandeltocht mei ruim 1100 deelnemers vjf Scholenbouw' in Ridderveld NIEUWE LEIOSE COURANT MAANDAG 12 OKTOBE Burgemeester Vermeulen in schilders jas KATWIJK In de oude hervormde pastorie in Katwijk-Binnen is. tot eind november elke dag van 14 tot 17 en 19 tot 21 uur (op zaterdagen van 14 tot 17 uur) een opmerkelijke expositie te zien. Het is een verzameling schilderijen, tekeningen, wandkleden, borduurwerken, door Katwijkers gemaakt, bij elkaar een hon derdvijftig inzendingen. Wie mocht menen, dat zo iets in Katwijk niet mogelijk is (ik zélf heb aan de hier verborgen talenten nooit getwijfeld), moet beslist eens gaan kijken. Hij zal verbaasd en Het ging er eigenlijk maar om, dat zij, die wat „kunnen", elkaar zou den vinden, ook aanmoedigen. In mei, juni van dit jaar hebben vier Katwijkers de „beweging" op gang gebracht. Nu wordt de kerngroep reeds gevormd door o.m. Comi Schifferli (lerares tekenen), Tineke Ouwehand (lerares tekenen), Nel Guyt, Johan Noordhuis (kunstschil der, Fred Klosowsky, Jacques Co- lijn en Bas Haasnoot (kunstschil der). Dit zijn wel de koplopers. Maar de oproep, per advertenteie heeft een zo verrassend, bijna over weldigend resultaat opgeleverd, dat een sterke uitbreiding van de groep voor de hand ligt. Eerst dan is er gezamenlijk wat te bereiken; men leert van elkaar, trekt elkaar op, onvermoede talenten komen open baar. Centrum Vroeger moesten de mensen die wat konden „scheppen", meestal naar Den Haag. En zo trok de nog aan wezige cultuur helemaal uit Kat wijk weg. Nu wilden enkele pio niers wel eens laten zien, dat het hun menens was. Met wat kreten slaken en lege propaganda-leuzen meevoeren schiet je niets op, von den ze. Ze huurden tegen een schappelijke prijs de oude pastorie en maakten er een geïmproviseerd en zeer voorlopig cultureel cen trum van. In dit oude huis werden ateliers in gericht, waar de belangstellende amateur-schilders, kunstnijver- heidsbeoefenaars, tekenaars, enzo voort rustig kunnen werken. Men is van plan, er in de toekomst ook cursussen te gaan geven voor vol wassenen en jeugd, onder meer een kinderkunstklas. Iedereen is wel kom. Zaterdagmiddag j.l. is de tentoonstel ling, die enkele étages, tot de nok van het gebouw toe, in beslag neemt door een enthousiaste bur gemeester Vermeulen geopend. Bij zijn aankomst werd hem verzocht, een schildersjas aan te trekken en iets op een bord te zetten, een zelf portret of iets anders. Hij schetste toen een open deur met „expositie" er boven. De zeer belangstellende jeugd zette later 's burgemeesters werk voort. Vit de RIJNSTREEK ALPHEN De Haagse politie heeft een 18-jarige inwoners uit Alphen aangehouden, die een auto had gesto len van de heer C. J. v d Bas, wo nende aan de Steekterweg. De wa gen stond op zgn erf en werd later zonder benzine in Den Haag aange troffen. ALPHEN De heer W. van de Wilhelminalaan werd gisternacht wakker door glasgerinkel. Toen h(j op onderzoek ging in z(jn eigen huls, ontdekte hy behalve een gebroken raam ook nog een inbreker, die ech ter by het zien van de bewoner on- middeliyk de benen nam. HAZERSWOUDE Gisteren her dacht de heer J. Th. Wesselingh (77) het feit, dat hij vijfenveertig jaar ge leden werd benoemd tot dirigent van het zangkoor van de St. Bernardus- kerk te Hazerswoude-Groenendijk. De kerkdienst droeg een extra feeste lijk karakter. De dirigent leidde het enkele jaren geleden opgerichte ge mengd koor niet. Dat werk nam zijn zoon nu voor zijn rekening. Na de mis namen velen de gelegenheid te baat om het echtpaar Wesselingh te feliciteren. Onder hen bevonden zich burgemeester J. ten Heuvelhof en wethouder P. A. Th. van de Werf. HAZERSWOUDE Ook in Ha zerswoude is een welfare afdeling van het Roode Kruis. De welfare- werkster bezoekt langdurig zieken en invaliden. Deze dames helpen met hand werken en handenarbeid. Kontaktadressen: mevr. Noorder- meer, Guido Gezellcstraat 18, Ha- zerswoude-Rijndijk (tel. 01714-3138) en mevr. De Bruin. Hugostraat 7, Hazerswoude-dorp (tel. 01728-512). AARLANDERVEEN Donderdag 29 oktober wordt in Het Oude Recht huis begonnen met een cursus EHBO. Docent is dokter v d Ent Braat- Vóór 15 oktober kan men zich opgeven bij de dokter. Dorpsstraat. W. v d Pel, Dorpsstraat 19, tel.: 1394, G. Stigter, Noordeinde 3, tel. 1329, of bij mej. C. Honout, Korteraarseweg 120a, Ter Aar. DEN HAAG Schout-bij-nacht J. C H. van den Bergh zal per 5 februari 1971 als commandant van het smaldeel worden opgevolgd door de huidige plaatsvervangend-ohef van de marine ertaf, commandant E. Roest. Schout-bij-nacht Van den Bergh zal in de loop van februari worden belast met de functie van voorzitter van de materieelraad. Met de functie van plaatsvervangend-chef van de marines staf zal per 29 januari worden belast de kapitein-ter-zee F. Heckman, momen teel commandant van Hr. Ms. kruiser .De Zeven Provinciën". Zoals reeds eerder gemeld, zal vice- admiraal J. Doornbos zijn functie van vlagofficier materieel bij de Konink lijke Marine neerleggen. Op 30 oktober zal de vice-admiraal op de meest eer volle wijze van deze functie worden ontheven en op eigen verzoek met eer vol ontslag de zeedienst verlaten. Hij zal worden opgevolgd door kapitein- ter-zee van de technische dienst mr. ir. P P. van de Vijver, die zal worden bevorderd tot schout-bij-nacht van de technische dienst Ook wethouder Haasnoot was, even eens met zijn echtgenote, bij de opening aanwezig. Beide heren toonden zich zeer verrast. De orga nisators kregen al de toezegging van een nieuwe grotere ruimte. misschien wel in het te conserve ren stukje oud-Katwijk. Wie enigszins kan, moet eens rustig de expositie bekijken. Met opzet noem ik geen namen of werk stukken. Wie kunstgevoelig is, wordt wel door dit of dat aange sproken. Er is heel wat moois of ten minste interessants te zien. JOH. VAN W. Burgemeester Vermeulen, in schildersjas, opende de ten toonstelling van werk van Katwijkers. Foto Kruyt KATWIJK AAN ZEE Wim van Beek (Martinikerk, Groningenver zorgde het laatste Triumfatorkerk- concert. Hij is een groot technicus en een intelligent speler, die met in dringende kracht de persoonlijkheid de bedoeling van de door hem geko zen werken overbracht. De energie, die hem hierbij dreef, leidde echter niet tot hardheid, wél tot een scherp afgetekend klankbeeld. Van Beek streefde er ook kennelijk naar, alleen de muziek te doen spreken. Zelfs in Messiaens „Nativité du Seigneur- („de geboorte van de Heer1vergreep hij zich niet aan inlegkunde. Van de „Suite du deuxième ton" 4i. hypo-dorisch) door Clérambault. bevredigde mij, misschien aileen om akoestische redenen, het eerste „plein jeu" niet. Ook het vijfde deel (flu tes") sprak mij niet aan. De andere stukken (o.a. ..due", „trio",, „récit de nasard") troffen door verrukkelijke speelsheid en kleurig contrast. „Prélude" van Böhm. in g-moll, m werkelijkheid een glasheldere lichte fuga, tussen twee levendige toccata's, gaf Van Beek begrijpelijk, hier en daar (o.a. in de snijdende begin- mordenten) indrukwekkend door. Van Bachs, volgens een vast pa troon, rijk versierde koraalbewer- king „Dies' simd die heil'gen zehn Gebot' kwamen, denkelijk als ge volg van registratie-verhoudingen, slechts flarden van de meiodie over. De. tegenwoordig nogaJ vaak ge speelde, (rococo-) sonate van Carl Philipp Emanuel Bach klonk, zoails op alle nieuwe orgels, wel speels, maar ook wat kaal en sprieterig. Van het reeds genoemde „La Na tivité du Seigneurhoorden we drie delen. Originele, niet zelden aangrij pende muziek, met veel schrijnende accoorden, plotselinge felle doorbra ken en onderbrekingen- In het laat ste deel („Dieu parmi nous" God onder ons") ervaart men duidelijk een aantal confliktsituaties. Zo voel de de mysticus Messiaen blijkbaar Gods aanwezigheid aan. Van Beek speelde virtuoos en sterk overtuigend. OHAN VAN WOLFSWINKEL. Mozaïek iron wedstrijd voor mooiste etalase O NIEUW-VENNEP In het kader van de opening van de nieuwe Bols- vestiging op 11 september, werd een etalagewedstrijd georganiseerd, zo wel voor de winkeliers als de inwo ners. De volgende etalages werden bekroond: 1ste prijs Bloemensalon „Mozaïek"; 2. Firma Donker; 3. Fa. Vreeken 4. Fa. Refo; 6. Fa. Druwel. De prijzen en juryrapporten wor den uitgereikt op 28 oktober, als de middenstanders een bezoek brengen aan Bols. De uitslag van de wedstrijd voor de inwoners: 1. Tineke Faas; 2. Kathinka Bruinsma; 3. mevrouw T. v/d Heu- vel-Remans; 4. A. G. Nieuweveen; 5. J. Venema. "KRUISPUNT" OP 30 OKTOBER OPEN ZOETERMEER Het kerkelijk Centrum „Kruispunt" aan de Osylaan van de Hervormde Gemeente zal vrij dagavond 30 oktober om acht uur wor den geopend. Na de overdracht van het gebouw is er een receptie in de grote zaal. WOUBRUGGE De collecte voor de dierenbescherming heeft 81,50 opgebracht. Tninder» krijgen 400 HAZERSWOUDE Vijftien leden van de chr. bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken ontvin gen van hoofdbestuurder D. van Zuilen het gouden insigne voor 25- jarig lidmaatschap: C Demoed, P de Gelder, L Hartman. P den Hertog, J Moerland, G de Ruiter, P v Tol, J v d Klei. C M v Staveren, L Zandstra, L v Oeveren, W vd Velde, H vd Velde, D v Veen en G v Gent. De heer Van Zuilen gaf een beeld van het belangrijke werk van het CNV. Hij ging niet voorbij aan de verhouding tot het NW. „Er kan wel sprake zijn van een nauwe sa menwerking maar niet van een sa mengaan", aldus de heer Van Zui len. „De chr. vakbeweging heeft een eigen plaats verworven". Na de uitreiking van de insignes, sprak de heer Van Zuilen over de uit kering van 400 gld. Voor de tuinders is een akkoord bereikt. Streefdata voor uitkering zyn 16 oktober (de helft) en 18 december. Voorzitter D. van Veen bedankte als voorzitter. De heer A. Zandstra volgt hem op. De heren A. Moerland, J. Blank en J Verhorik werden herkozen- 8.000 voor Geref. Kerk AARLANDERVEEN De bazaar van de Geref. Kerk afgelopen vrydag en zaterdag heeft f 8000 opgebracht. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Dinsdag 13 oktober: hoog water 1.36—13.58; laag water 9.5422.10. BENTHUIZEN Ter afslui ting van de dierenboeken- week voor de jeugd was er zaterdagmorgen in De Tas een dierenshow, die wegens het mooie herfstweer niet beperkt bleef tot het gebouw, maar ook buiten werd ge houden. Vele kinderen had den hun bok, geit, marmot, konijn, hond, poes of schild pad zo verzorgd, dat ze er op zïn mooist uitzagen. De show trok dan ook veel belang stelling. AARLANDERVEEN Van heinde en verre kwamen de deelnemers aan de 12e Hutspotwandeltocht van de Wandelkring Leiden en Omstreken, van de KNBLO. die vanuit de Ro- manuszaal aan de Lange Mare ver trokken voor de afstanden resp. 5, 10, (Van onze sportredaktie) LEIDEN Arie Lagendijk en Cor van Steyn. Twee nieuwe ge zichten in het eerste van UVS. Twee verschillende carrières. De één, Arie Lagendijk, heeft met zijn 22 jaar al een grote dosis voetbal wijsheid in pacht. Eén van die wijsheden, die hij heeft opgedaan, is, dat je heel wat in ie mars moet hebben wil je in het betaalde voetbal gesettled raken. 'Arie heeft zich er geen vaste plaats in ver worven. De Utrechtse fusie tussen DOS, Elinkwijk en Vélox maakte hem in de Domstad overbodig. Hij reageerde niet op de voorstellen zijn verblijf in het betaalde milieu te verlengen en nam de ama- teurstatus weer aan. De andere nieuweling bij UVS, 20-jarige Cor van Steyn, heeft zijn jeugdig ideaal nog niet verloren. In de wed strijd tegen Gouda heelt dit duo zijn waarde bewezen, door voor de beslissende treffer te zorgen. Arie Lagendijk heeft de mist in zijn nevelig geworden voetballoop baan zien optrekken en plaats zien maken voor een zonnetje, dat hem duidelijk heeft gemaakt, dat hij nog ver van het afscheid van het veld is verwijderd. Ontgoocheld Hij is even ontgoocheld geweest na de harde confrontatie met de sa nerende voetballerij „Er waren in Utrecht drie verenigingen met S0 spelers. Van hen moesten er vijftig afvallen." Wie heeft de grootste schade opgelopen: D.O.S. of Arie Lagendijk? „Dos heeft geen verlies geleden Zelf heb ik wel nadeel ge had. Ik ben met m'n studie praktijk diploma boekhouden en midden standsdiploma gestoptToen ik een jaar fullprof was, heb ik ook m'n oaan bij een houtbedrijf opgegeven. Nu begin ik niet meer aan die stu dies". Heeft het sprookje (Arie die in afdelingsclub Alphense Boys speelde, maakte een sprong van acht klassen), invloed gehad op de mentale instel ling? Arie „Ik heb er niet nachten om wakker gelegen, rk ben daar te nuchter voor. Ik heb me nooit laten phemelen. Echt teleurgesteld ben ik niet, maar toch. Als je de ledenlijst bekijkt van F.C.Utrecht met jongens «•an Velox en Elinkwijk. die minder voetballen dan ik en jongens van KATWIJK In de nacht van zaterdag op zondag den met de politie. Dit kon echter spoedig worden hebben twee Leidse studenten in de medicijnen en opgelost. De tewaterlating was niet zo simpel omdat geologie een „galjoen" te water gelaten in de Berg- eerst de kant moest worden afgegraven. Daarna kon haven, achter de wijk „Cleijn Duin". Het vaartuig, ge- de boot met kar en al in het water worden gereden, maakt van oude rijplaten, weegt 18 ton (volgens de Het verliep alles uitstekend. Zondagochtend lag het studenten), is 15 meter lang. 4 meter breed en 5 meter vaartuig netjes in het water te wachten om naar Leiden hoog. Het gehet doet denken aan een middeleeuws te worden gevaren. Hier zal het in twee jaar worden vaartuig. afgebouwd. De studenten hebben het schip in Noordwijkerhout De boot zal worden uitgerust met een motor en een gebouwd. Zij deden er ongeveer twee jaar over. Per .jchoenerzeil"Als het schip klaar is, hopen de stu- tractor arriveerde het in Katwijk, waar de studenten denten ermee naar Engeland te kunnen varen. in eerste instantie nogal wat moeilijkheden ondervon- Foto Kruyt. DOS, die vaak op de reservebank zaten in het tweede elftal, dan kijk je toch wel op". Studie Voetballende aannemer Arie La gendijk richt zich nu op zijn studie opzichter/uitvoerder en is dus beslist niet geheel met lege handen komen te staan. Zijn felheid en overgave voor het voetbalspel beginnen weer terug te komen. „Bij UVS kun je als je jarig bent verstek laten gaan. Bij DOS kreeg je in zo'n geval f25, boete. Maar boete of niel. ik zou Vit de VEENSTREEK HAARLEMMERMEER De ge meenteraad maakt donderdag een rondrit door de gemeente. Een groot aantal dorpen zal worden bezocht, waaronder Nieuw-Vennep en Abbe- nes. In Nieuw-Vennep zal koffie ge dronken worden in het sporthal- rest. De Krim. In test. Kaagzicht te Buitenkaag zul len de raadsleden lunchen. Om vier uur verwacht de raad terug te zijn in Hoofddorp, waar burgemeester Dijckmeester om half vijf in de aula van de lagere techn- school de ten toonstelling „meer wonen" zal ope nen. De afgelopen week werden huis aan huis uitnodigingen verspreid voor een bezoek aan de expositie. NIEUW-VENNEP De hervormde vrouwenvereniging houdt op 30 okto ber een verkoop in het „Trefpunt". Men kan terecht van 35 uur" en na 7 uur. De netto-opbrengst is voor de schulddelging van de hervormde gemeente. NIEUW-VENNEP Maandag 19 oktober vergadert de Christen-Vrou wenbond om 7.45 uur in „De Rank". Onderwerp is „Organon een be drijf in dienst van de gezondheid". TER AAR De jeugdige Kees v. d. Pijl uit Aarlanderveen keerde zaterdagavond op z'n bromfiets laat van een dansfeestje terug naar huis. Waarschijnlijk door de mist misleid, botste hij in volle vaart tegen een boom langs de Kerkweg, Hij bleef bewusteloos liggen. Een automobilist waarschuwde dr. Quartel, die hem naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden liet brengen. De bromfiets werd vernield. Burgerlijke stuud van Zoetermeer ZOETERMEER Geboren: Ingrid, d.v.: P. H. Vogelaar en J. van der Eist, op 28 september; Sebastiaan Jan Jaco bus, z.v.: J. Olijerhoek en J. W. Caron, op 29 september; Esther, d.v.: J. B. Schoonhoven en A Middeldorp, op 4 oktober; Petronella Catharina Maria, d.v.: P. T. M. van den Bulk en M. J. A. Lelieveld, op 2 oktober; Michel Eduard, z.v.: R. W. M. van der Ham en T. M. Posthuma. op 3 oktober; Paulus Martinus, z.v.: M. van Vkiet en P. Pot ters. op 5 oktober; Renate Maria. d.v.: T. Kamp en M. Zwaan, op 7 oktober; Marit Saskia, d.v.: J. P. van der Geest en R. Weersma, op 7 oktober. Gehuwd: Gerard van der Harst, 27 jaar. te 's-Gravenhage, met Hillechien Hoogendoorn, 27 jaar. op 2 oktober; Johannes Alexander Terlaak, 37 jaar. te 's-Gravenhage, met Ellen Louise de Jong, 26 jaar, op 2 oktober; Petrus Ma- rinus Crnells Joseph van der Ham. 26 jaar. te Wassenaar, met Geesje Henny Stelwagen. 19 jaar, op 7 oktober. 15 of 20 km. De parcoursen wa -'~Z' uilligezet in de richting Oegstg? toch komen. Op de training komen de jongens trouwens ook niet een kwartier te laat, zoals ik wel bij DOS meegemaakt hebDe training js zelfs bij UVS serieuzer, dan die bij DOS was." Tot nu toe voldeed linkervleugel- speler Lajgendijk minder dan Cor van Steyn. Toch speelde Van Steyn alechts 175 minuten competitievoet bal. Kennelijk wil trainer Piet Kan tebeen zijn leergierige en onervaren pupil nog niet te zeer belasten. La gendijk werd gehandhaafd, ofschoon hij als linksbuiten met een „zwer vende" opdracht nog niet goed uit ae verf is gekomen. „Dat vind ik zelf ook. Ik ben zuiver een speler voor een combinatie. Zelf zou ik graag op het middenveld spelen, maar ik kan me voorstellen, dat Kantebeen dat met Leget en Desar sterk genoeg acht." Enthousiast Tegenover de bezadigde indruk, die Lagendijk wekt, staat het en thousiasme, en speltechnisch gezien niet geheel van opportunisme gevrij waarde optreden van Cor van Steyn. Als zeventienjarige drong hij tot de hoofdmacht van vierdeklasser Foreholte door. Via verdediging en middenveld werd hij opgeschoven naar de spits van de aanval, wat uitmondde in de sprong naar UVS. Van Steyn, wiens spel zich kenmerkt door gemakkelijk schieten, snelheid, en beweeglijkheid zegt over het ni veau van de eerste klas amateurs: „Het peil is me wat tegengevallen. Wel gaat het er veel harder aan toe, vooral de achterhoedes kunnen er wat van. Het verschil met de vierde Klas is onder andere dat je veel minder vrijheid hebt en meer aan een plaats bent gebonden." Cor wordt in zijn poging het eerste elf tal definitief te bereiken geremd door het feit. dat hij een handels- avondcursus volgt en derhalve een gedeelte van de training moet missen Toch komt hij er wel", zegt Arie Lagendijk. En de collegiale analyse luidt verder: Cor is een goede voet baller, een typische spitsspeler, die overal loopt. Hij blijft draven, maar verspilt er nog te veel zijn krachten door. Daardoor is hij natuurlijk wel constant lastig voor de verdedigers." COR VAN STEYN Von Foreholte naar UVS via Leidse Hout. Onder de 1161 wandelaars vond zich de 84-jarige J. Schuyt Dordrecht, die al 24 keer aan de meegse vierdaagse heeft deelgei men. Ditmaal ontvingen de deelenemj' een postduif van plateel. De groepsprijzenDe Dolle (Oegstgeest)Vreugde-Oord (Alph (3 groepen); Willen is Kunnen (1 den); The Quick Steps (2 groept De Natuurvrienden (Alphen); Hi de Weipoort (Leiden); Zuid-V (Leiden 2 groepen): Huize (Nieuwveen 2 groepen)De Wie laar (Rotterdam; SOS (Den Ha: Chr. Nat. School (Oude Weterii De Keytjes (Leiden); rk Gidsen geraar 2 groepen)De Padd< (Waddinxveen); SDS (De Haag); Tromschool (Hoofddorp); Sein Stoelschool (Leiderdorp); Cave Cadas (Wilnis 2 groepen); Jolige Wandelaars (Rotterdam 4 groej Speeltuinver. De Tunnel—Zuid (1 terdam 2 groepen); DES (Rottei 3 groepen). Opmerkelijk was het groite a: individuele wandelaars: 471 Pr bezo (linl tvss> rege H' T ivi v den. Ge Jvindi ALPHEN De in het mingsplan Ridderveld I opgeni terreinen voor bijzondere doelei zyn voor een belangryk deel be- voor het onderwijs. Het aantal lingen van de lagere scholt schat op 12 van de wjjkbevol die voor dit deel gesteld kan den op 22.000, als het plan vollt uitgevoerd. Dat zyn dan 2640 I< gen. Hienjoor zyn 14 scholen in; plan opgenomen, wat neerkoi rond 180 leerlingen per school. Van het scholenplan is 25 #/o uitgevoerd. Wat de scholen voortgezet onderwijs betreft sluit bestemmingsplan aan bij het feil' in toenemende mate de verschilll typen van onderwijs in een gemeenschap worden ondergebi Verder kunnen uiteraard ook len, die geen scholengemeei vormen, op één terrein worden! situeerd; de mogelijkheid om vers lende voorzieningen samen te gel ken is dan aanwezig. Het aantal „voortgezet onderwijs" bestemde reinen in Ridderveld is beperkt drie. Wat de terreinen "voor kerken treft: er is ruimte gereserveerd een kerkelijk centrum, nabij het tel ijk winkelcentrum. Een twe centrum zou gesitueerd kunnen den aan de zuidzijde van het wepa lijk wijkwinkelcentrum. Verder is bestaande hervormde kerk in plan opgenomen. -i Vil de BOLLENSTREl

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4