Spontane dankstond na öift imiecollecte Flat van kerk biedt service aan inwoners van nieuwbouwwijk Mejuffrouw Ebling gisteren bevestigd Prof. Beets: Onwijze informant geeft de toon aan Ds. Toornvliet voor Capital Radio I Een woord voor vandaag Kampala: gebed verhoord Puzzelboek Minister Rogers teleurgesteld Bejaarden partijen gaan samen Boven Schiphol op zondag geen lesvluchten meer Vereniging behoud pijporgels Uniecollecte deze week Kardinaal gepakt in Brazilië Over drug-gebruik Duitse politir gaat betoge Rijksmuseum vcx religieuze kuns MAANDAG 12 OKTOBER I. In het eerste hoofdstuk van de brief van Paulus aan de Romeinen wordt de mensen gewezen op de kracht van God die in het evangelie aan ons openbaar wordt. Maar in datzelfde, hoofdstuk komt bok de meest afschuwelijke, en nog wel drie maal herhaalde zin voor. uit de gehele bijbel. Sprekend over de mensen die God niet verheerlijkt of gedankt hebben schrijft Paulus tot drie maal tob: "God gaf hen op of ook wel "God heeft hen overgegeven." Waaraan? Aan onreinheid, aan schandelijke lusten, aan een verwerpelijk denken. Naar lichaam en geest wordt de mens overgelaten aan krachten die hij heeji los gewrikt en nu niet meer beteugelen kan. En de lange lijst var zon den toont aan dat de mens dan geheel gaat leven voor eigen bevre diging, lichamelijk en geestelijk. Waar God uit het oog verloren wordt, komt het eigen ik in het middelpunt te staan. Dit donkere hoofdstuk staat in de bijbel als een laatste oproep aan de mens om toch te beseffen wat hij doét. Wie God met de eer geeft, kan niet zichzelf zijn, die wordt een prooi van begeerten en zelfzucht. We lezen vandaag: Joel l vers 1 tot 20. HEW ZEIST In de nieuwbouwwijk Vollenhove in Zeist, waar nog helemaal geen kerken of wijkge- bouwen zijn, heeft de gerefor meerde kerk een eigen flat, dat als dienstencentrum voor alle in woners van deze wijk wordt ge bruikt. Ds. Th. Rienks, bekend van vroe gere initiatieven als een protestantse boekwinkel en een speelgoedwinkel in Sittard staat achter dit unieke soort kerkwerk. In Geroflat 1485 is een kindercrèche voor alle moeders, die daarvan ge bruik willen maken, verder wordt er een sociëteit voor bejaarden gehou den, koffie-uurtjes voor de dames, de spreekuren van de predikanten en de pastoor, het jeugdwerk en ver schillende andere activiteiten. „De langste flatwijk van West- Europa", zo noemt ds. Rienks de grote nieuwbouwwijk, waarin 2400 flats komen te staan en naar schatting 8000 mensen gaan wonen. Er wordt gebouwd op een afgele gen gedeelte van Zeist, zodat Vollen hove helemaal op zichzelf staat. De begrenzing van de bossen en de rijks weg veroorzaken een soort isolement. Het is in zo'n langgerekte wijk ook moeilijk om een hart te creëren. Ds. Rienks: „Het is een wijk met een complex eigen problemen. De huren zijn hoog, moeders gaan wer ken, waar blijven de kinderen. Ook zijn er nog geen speelplaatsen en geen wijkgebouwen of andere acco- modatie." Als mini-bijdrage in een maxi- wijk, zo wordt dit werk aangeduid, dat zeer bewust wordt benaderd uit een bepaalde hoek, namelijk van Christus, die alle kerken verbindt. Dit gebeurt in overleg met andere kerkgenootschappen en belangenver enigingen. Maar uit praktische rede nen heeft de gereformeerde kerk NEW YORK De speciale poli tieke commissie van de algemene vergadering van de VN heeft gisteren een ontwerp-resolutie aangenomen, waarin een beroeo wordt gedaan op alle staten „onmiddellijk de wapenle veranties aan Zuid-Afrika stop te zetten". de wijk telt achthonderd gereformeer den het initiatief genomen en de flat gehuurd. Er moet een rechtsper soon zijn en als we eerst met elkaar In een comité zouden gaan zitten, wa ren we er over tien jaar nog niet", aldus ds. Rienks. Men werkt nu met de andere ker ken naar een gemeenschapshuis met een kerkzaal, waar allerlei activitei ten kunnen worden gehouden. Maar het kan nog vijf jaar duren voor het zover is. (Van onze kerkredactie) KAMPALA (UGANDA) Wat waren we blij met de brief die we vanmorgen ontvingen. We riepen de kinderen samen en vertelden dat God onze gebe den had verhoord via de mensen in Nederland. De kinderen klap ten in hun handen van blijd schap en toen zongen ze een lof lied, dankten God en baden voor u allemaal. Wat zijn we ontzettend dankbaar. Dit is de aanhef van een brief uit Oeganda, ontvangen door mevrouw W. M. Ridderbos - de Rooij naar aan leiding van een financiële bijdrage uit de Uniecollecte voor het gemeen schapscentrum, dat de Anglicaanse kerk in de krottenwijken van de stad Kampala heeft gesticht. Een brief geschreven door een moe dige vrouw, die mede aan dit werk leiding geeft: Beatrice Kennedy. Ook dit jaar staat Kampala weer op de projectenlijst. Als in zovele Afrikaanse steden heeft ook Kampala in die krottenwij ken zijn „huizen" van blik, karton en andere afvalmaterialen. Daarin „wo nen" tienduizenden mensen, die op de lokkende grote stad afgekomen zijn en onder geen beding meer terug naar het platteland willen. Veel kinderen uit die wijken wor den groot zonder enige opvoeding, zonder begrip voor huiselijk leven en zonder zich volgens een normaal ge dragspatroon te kunnen ontplooien. Integendeel, velen leren alleen maar diefstal, het gebruik van drugs, drin ken en vechten. School Daarom startte men er nu ruim vijf jaar geleden met een school voor ba sisonderwijs. Die school telt nu hon derd leerlingen, wier grootste trots is het schooluniform te mogen dragen. SCHARNEGOUTUM De gereformeerde kerk van Schar- negoutum was gisteren te klein om alle belangstellenden te ont vangen, die de bevestiging van mejuffrouw E. E. Ebling wilden bijwonen. Mejuffrouw Ebling is nu de eesrte vrouwelijke gere formeerde predikante met een eigen gemeente. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: I. Ideur, 4. getroffen, 7. val-" lende ster. 10. insnijding. 12. plaats in N.H., 14. kweekgras (Z.N.), 15. vadsig, 17. keurig, 18. meisjesnaam, 20. plaaggeest, 21. binnen plaats van huizen, 22. gesloten, 24. steen, 26. boom, 27. vierhandig dier, 29. vreemde munt, 31. oliehoudend zaad, 33. water in Z.H., 35. tussenverhaal. 36. verharde huid, 37. godin van de tweedracht. Verticaal: 1. keukengereedschap, 2. smeersel, 3. plechtige gelofte, 4. sok, 5. strijdperk. 6. meubel, 8. achting, 9. ceintuur van Japanse vrouwen. 11. handel, 13. witte mier, 16. verregaand, 19. plaats in Gelder land, 20. korte kous, 23. holte onder de arm, 25. organische verbinding. 26. plaats in Italië, 27. vriend (Fr.), 28. voor, 30. deel van het gelaat, 32. waterloop waarnaar Appinge- dam genoemd is, 34. lied. Oplossing vorige puzzel Horizontaak 1. Paris, 5. melk, 7. elegie, 9. nestel, 10. h.L, 12. oase, 13. Eiger, 14. ent, 15. Ase, 16. ra, 17. vt., 18. alt, 19. sta, 20. Eelde, 21. open, 22. rs., 23. dessin, 25. verlet, 27. boer, 28. alsem. Verticaal: 1. pa, 2. Reest, 3. Ilse, 4. set, 5. milie, 6. Ee, 8. geest, 9. Nantes, 10. Herten, II. traan, 12. oever, 15. alert, 18. adder, 19. spits, 21. ösel, 24'. sla, 25. v.e., 26. p.m. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ro gers is teleurgesteld over de Rus sische reactie op president Nixons vredesplan voor Indo-China. De Rus sen hebben dit plan gebrandmerkt als een stuk 'bedrog'. Rogers zei deze reactie niet te kun nen begrijpen. Toch hoopt hij dat Rusland, wat zij ook in het openbaar zegt, met de VS zal streven naar vre de in Indo-China en het Nabije Oos ten. Rogers sloot de mogelijkheid uit van een topconferentie in de naaste toekomst tussen president Nixon en premier Kosygin omdat de tijd daar voor nog niet rijp is. Het partijorgaan van de Russische communistische partij, Prawda. noemde Nixons plan 'legalisering en voortzetting van de Amerikaanse in terventie'. Het plan zou een ma noeuvre zijn, die geen enkele reële basis vormt voor stopzetting van de oorlog en het tot stand komen van een politieke regeling in Vietnam. Het officiële persbureau Nieuw China noemde Nixons voorstellen "be drog tot en met'. Overigens vindt Nieuw China niets nieuws in Nixons plan. Daarnaast ontstond ook zoiets als een beroepsopleiding. Voor jongens in de bouwvakken, voor meisjes in het groente telen. Zo konden de jongens er voor dakloze andere jongens weer een internaat bijbouwen, waaraan een kleine werkplaats is verbonden. Inmiddels woont daar ook een jeugd leider en zijn vrouw. Honderd jonge lui kunnen hierin straks worden on dergebracht. Omdat veel vrouwen overdag bui-, tenshuis werken is er bij het gemeen schapscentrum in Kampala nu ook een crèche gesticht. Verder wordt er dagelijks polikliniek gehouden, waar erg druk gebruik van wordt gemaakt. Tenslotte is er ook een secretaresse- opleiding gestart omdat naar goede secretaressen in de stad grote vraag is. Basketbalspelers zijn, over het al gemeen genomen, in de Amerikaanse profsport degenen, die het meest zullen verdienen in de komende jaren. Het minimumsalaris van de basketballers zal voor het volgende seizoen tussen de 12.000 en 15.000 dlr liggen. In het sei zoen 1972—1973 wordt dat waarschijn lijk nog verhoogd Bij hockey, voetbal en honkbal zijn de verdiensten iets la ger. Versleten Wie de twintig meisjes in opleiding hier aan het werk ziet vraagt zich echter af of ze wel goed opgeleid kunnen worden. De schrijfmachines waar zij op moeten oefenen zijn na melijk totaal versleten. Voor deze en «ndere voorzieningen, alsmede voor reparatie van het dak van het ge meentecentrum is ƒ42.500 nodig. Dit geld wil men uit de opbrengst van de Uniecollecte, die straks (van 12 tot 18 oktober) gehouden wordt, gaan four neren. Hiermee is nog maar een heel klein deel van de financiële nood opgelost, want de leiding van het gemeen schapscentrum zou zo graag ook wat voor de vele honderden andere jonge ren willen doen, maar er is geen geld en ook geen staf. Verpleegsters Toch: men doet wat men kan. Men hoopt en bidt, dat het werk mag wor den uitgebreid en ook aangepakt mag worden door andere instanties. Overi gens zijn nog lang niet alle activitei ten van dit gemeenschapscentrum ge noemd, want het heeft bijvoorbeeld ook een verpleegstersopleiding, een welfare-afdeling en niet te vergeten: het clubwerk. Beatrice Kennedy: bij dit alles is het voornaamste, dat we toch wel iets laten zien van wat het wil zeggen een christelijk gemeenschapscentrum in Kampala te zijn. Ds. A. T. Besselaar en ds. J. M. Bloemkolk, beiden uit Eindhoven, be vestigden haar en aan de handopleg ging nam ook de consulent van Schamegoutum, ds. J. Groeneveld uit Oppenhuizen deel. Ds. Besselaar preekte over Psalm 63 vers la. Als taak van de predikant noemd hij met name het spreken te gen en met de gemeente over met en tot God. Ds. Bloemkolk las de bevestigings formule, waarin hij de mannelijke aanspreekvormen door vrouwelijke verving. Ds Ebling deed intrede met een korte preek over Psalm 63 vers 4 en 8. Voorts sprak de plaatselijke her vormde predikant ds J. J. Nijenhuis. Er is in Schamegoutum een stevige band tussen de gereformeerde en hervormde kerk. De dienst werd daardoor in de hervormde kerk via een televisie-installatie meegemaakt. HILVERSUM De landelijke par tij van bejaarden, de partij 65+ in Rotterdam en de bejaardenpartij in Hilversum zijn op een zaterdag in Hilversum gehouden vergadering tot algehele overeenstemming gekomen over de eenheid van optreden en ac tie voor de verkiezing voor de Twee kamer in 1971. Een federatief bestuur is samenge steld waarin de comparanten ieder vier leden hebben benoemd. Het be stuur heeft de opdracht gekregen al les te doen om de verkiezingen tot een succes te maken in het belang van alle bejaarden en andere sociaal achtergestelde groepen in ons land. Een partijprogramma zal spoedig worden gepubliceerd. Eveneens op zeer korte termijn zal de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer worden samengesteld en openbaar gemaakt. Het dagelijks bestuur van de fede ratie bestaat uit: de heren J. G. van Wachem te Bussum als voorzitter, M. Ten Hoff te Amsterdam als secretaris en H. de Vries te Rotterdam als pen ningmeester. In een ontworpen actieprogramma wordt veel aandacht besteed aan de voorlichting van de bejaarden en andere grc?pen. Tsjang Kai-tsjek wil China gaan herveroveren TAIPEH Op de vooravond van de nationale dag van nationalistisch China heeft generaal Tsjang Kai- tsjek verkondigd dat hij communis tisch China wil heroveren „door een oorlog te lanceren, die de laatste van allemaal zal zijn." De 83-jarige president meende dat de wereld geen vrede zal kennen voor het regime in Peking is vernietigd. „Of onze tegenaanval op het Chinese vasteland vroeger of later zal gebeu ren, is slechts een kwestie van tijd." De nationalistische regering werd in 1949 door de communistische troepen van Mao Tse-toeng verdreven naar het eiland Formosa en Tsjang Kai-tsjek heeft sedertdien regelmatig doen weten dat hij terug zal keren. Noordkoreaans schip tot zinken gebracht SEOEL De Zuidkoreaanse con- tra-spionage heeft gisteren bekendge maakt, dat eenheden van de Zuidko reaanse vloot en luchtmacht 160 km ten noord-oosten van Seoel een snel Noordkoreaans spionagevaartuig tot zinken hebben gebracht. De strijd tegen het Noordkoreaanse vaartuig duurde een uur. Hoe groot het tot zinken gebrachte schip is, is niet bekend gemaakt. Van Zuidko reaanse zijde is geen melding ge maakt van verliezen. Het gevecht speelde zich af op een tiental mijlen ten zuid-oosten vap de haven Kodjin. SCHIPHOL De luchthayen Schip hol en de vliegtuigmaatschappijen KLM, Martinair en Transavia zijn overeengekomen om met ingang van volgende maand wat de lesvluchten betreft de omgeying van Schiphol een zo ongestoord mogelijk zondagsrust te verzekeren. Tot nu toe mocht er worden ge lest op zondagen van 11.30 tot 21.00 uur. Thans is besloten dat in princi pe op zon- en feestdagen geen les vluchten meer mogen worden gehou den, met als enige uitzondering het geval dat in de week door weersom standigheden niet gevlogen kan wor den. AMSTERDAM. Enkele orgamis- ten maken zich ernstige zorgen over het verval van mooie en soms kost bare pijporgels in ons land. In navol ging van initiatieven in het buiten land (Engeland en de Verenigde Sta ten) hebben zij een vereniging opge richt, die zich bezig gaat houden met de aankoop van oude pijporgels en met de restauratie daarvan. Deze vereniging heet „De Neder landse orgelfederatie" en is gevestigd in Amsterdam. Volgens een van de initiatiefnemers, de heer P. W. Pljpe- ling, zijn er in ons land minstens tien orgels, die niet meer worden gebruikt en in vervallen staat verkeren. Met het geld van te werven leden en do nateurs hoopt men de orgels te kun nen aankopen, demonteren en na res tauratie onder te brengen op plaat sen, waar de instrumenten regelmatig bespeeld kunnen worden. Om de belangstelling van het pu bliek voor het pijporgel te stimuleren zullen in het winterseizoen uitvoerin gen worden gegeven. liet weer in Europa VOORBURG De bijgaande impressie uit Afrika is een wille keurige. Organisatoren van de Uniecollecte beschikken over vele van deze verhalen, waaruit blijkt hoe groot de nood bij het christe lijk onderwijs buiten onze gren zen is en hoe dankbaar men zich betoont voor het daadwerkelijk medeleven uit Nederland. Misschien heeft u in deze week van de Uniecollectie de benodigde papieren al ontvangen. Dan is het wel zeer eenvoudig om uw duit en het liefst een flinke als u die missen kunt in het (Unie) zakje, tedoen. Werd u nog niet benaderd dan kan uw bij drage ook zonder meer worden overgemaakt op gironummer 5166 ten name van de Unie School en Evangelie te Voorburg, met ver melding „Uniecollecte". RIO DE JANEIRO De vijf kar dinalen van Brazilië hebben bij de minister van justitie van hun land geprotesteerd tegen de arrestatie van een hunner, kardinaal Lorscheider. Lorscheider is dezer dagen vier uur vastgehouden na zijn aankomst bij het ontwikkelingsinstituut in Rio, waar de veiligheidsdienst een onder zoek instelde naar beweerde onder mijnende activiteit. Volgens een ker kelijke woordvoerder waren de kar dinaal en andere priesters en leken „aan een ruwe behandeling onder worpen." Kardinaal Rossi uit Sao Paulo is naar Rome vertrokken om de paus verslag uit te brengen van de zich ontwikkelde crisis in de verhouding tussen kerk en staat in Brazilië. Rossi heeft goeverneur Abreu So- dre van Sao Paulo uitgedaagd, bewij zen aan te voeren voor diens bewe ring dat aartsbisschop Dom Helder Camara een „Fidel Castro in priester- kleren" is, die behoort tot het propa- ganda-apparaat van de communistis che partij en gesubsidieerd wordt om Brazilië in het buitenland omlaag te halen Deelnemers popfestival in Z.-Afrika afgeranseld JOHANNESBURG Een groep jongelui, vermoedelijk van de univer siteit van Pretoria, heeft zaterdag on geveer dertig deelnemers van het eerste Zuidafrikaanse popfestival ont voerd en afgeranseld. De slachtoffers, die nog bezig wa ren hun tenten op te slaan, werden in een bus en auto's geduwd en naar een plaats op dertig kilometer van het festivalterrein overgebracht. Sommigen werden van hun weelde rige haartooi beroofd. Het festival, dat 24 uur zou duren, werd gehouden in het Milner Park van Johannesburg. Wetsvoorstel vorming van gewesten nog dit jaar in Tw. Kamer ASSEN Nog voor het einde van dit jaar zal de regering een wetsvoor stel indienen waardoor het vormen van gewesten mogelijk wordt. Staats secretaris Van Veen (binnenlandse zaken) deelde dit mee tijdens een in leiding hierover voor de statenkring Assen van de CHU. De gewesten zullen alleen gemeen telijke bevoegdheden krijgen. De pro vincies blijven als schakel tussen het rijk en de gemeenten gehandhaafd. Een gewest zal in twee provincies kunnen liggen, een gemeente zal ech ter niet in twee gewesten kunnen lig gen. Van onze kerkredactie UTRECHT Het aanprijzen van een stijl van leven die tot alcoholisme kan leiden is misleiding, en het aan prijzen van marihuana-gebruik is óók misleiding. Het voeren van propagan da voor een LSD-hemel op aarde is misleiding grote stijl. Tegen de vor ming, waarin thans misleiding van het publiek voor het grootste deel bestaande uit jongeren plaats vindt, dient krachtig protest te wor den aangetekend. Tot deze conclusie komt prof. dr. N. Beets in zijn artikel Religiositeit en de nieuwe drug-mens, waarin hij af rekent met de research-psycholoog Timothy Leary, die hij „een groot meester in de psychedelische schaak wereld" noemt naar aanleiding van diens bijdrage in het Amerikaanse boek Marihuana Papers. De hoogleraar gaat in het jongste nummer van Wending voort: „Maar het gaat niet alleen om eer) protest. We zullen ons terdege af moeten vra gen hoe het in 1970 mogelijk blijft dat allerlei filosofische kronkelge dachten zo snel zo ver om zich heen kunnen grijpen en levensstijlen kun nen helpen bevorderen, waarin per soonlijke integriteit en psy- chisch-geïntegreerd zijn op het spel worden gezet. Er klopt van allerlei niet in onze samenleving. Dat weten we nu wel. Met betrekking tot de psychedelische middelen mag gesproken worden over een falen van diegenen, die ter zake doende informatie zouden kunnen ♦erschaffen. Of is het een falen van hen, die hun ogen en oren gesloten wensen te houden? Onmacht Wat mij zeer verontrust, aldus prof. Beets, «is de heersende onmacht om beschikbare kennis en verantwoorde informatie daar te doen functioneren, waar kennis en inzicht hard nodig zijn. We zien dat vooral ook op het gebied van alcohol- en nicotinege- bruik. Wie zich de moeite getroost bronnen te bestuderen, kan al vrij vlot tot de conclusie komen, dat bij voorbeeld in de Marihuana Pa Timothy Learsy's bijdrage de mnf derf Piè. lelde weer max. temp. gisteren neersl. Amsterdam mist 10 0 Brussel onbew. 13 0 Frankfort geh. bew. 10 0 Genève zw. bew. 11 0 Innsbruck onbew. 4 0 Kopenhagen mist 6 0 Locamo 1. bew. 8 0 Londen mist 12 0 Luxemburg half bew. 11 0 Madrid geh. bew. 10 2 Majorca 1. bew. 14 0 Münchcn geh. bew. 11 0 Nice 1. bew. 16 0 Parijs mist 10 0 Rome 1. bew. 11 0 Wenen geh bew. 9 0 ZUrich geh. bew. 11 0.2 10e VOLLE EVANGELIE VREUGDE DAG 17 oktober van 10—17 uur in TIVOLI UTRECHT COME BACK NA TWEE JAAR (Van onze kerkredactie) BLOEMENDAAL Ds. G. Toornvliet is terug in de zon dagse ether. Gisteren was hij voor het eerst te beluisteren voor „Capital Radio". Zaterdag hervatte deze piratenzen der zijn uitzendingen op de 270 meter (115 Khz.). Het schip was vier weken in Amsterdam in dok geweest, na dat een storm ernstige vernielingen had aangericht. Ds. Toornvliet preekte over de brui loft van Kana onder het thema „Het feest moet doorgaan". „Ongelooflijk, zoveel reacties als we hebben gekregen", vertelde ds. Toorn vliet ons vanmorgen. „Het was vopr ons onbegrijpelijk, want wij hebben er vooraf helemaal geen bekendheid aan kunnen geven. Vrijdagavond was het nog onzeker, of de uitzending van gisteren zou kunnen doorgaan. De mensen stonden gewoon te hui len aan de telefoon, zo bl(j waren ze, dat we eindelijk na twee jaar weer terug waren." In 1968 verdween ds. Toornvliet van Radio-Bloemendaal, als gevolg van het conflict tussen hem en de Gereformeerde Kerken. Hij keerde vorig jaar terug op radio-Luxemburg, maar op slechte uren en slecht te be luisteren. De laatste tijd sprak hij zaterdags om de veertien dagen voor de HIRO. Ook verzorgt hij uitzendingen voor de Antillen via radio-Victoria op Aruba. Het is de bedoeling, dat ds. Toorn vliet elke week twee maal een half uur te beluisteren is op „Capital Ra dio": zondagmorgens van half twaalf tot twaalf uur en donderdagsavonds van negen uur tot half tien. Daarmee is veel geld gemoeid. De „radiogemeente" van ds. Toornvliet, die hjj op meer dan tienduizend men sen schat, zal voor deze uitzendingen elke week 3500 gulden moeten op brengen. Maar ds. Toornvliet twijfelt er niet aan, of dat geld komt er. onwijze en in feite de meest on jer tenschappelijke is. Er staan heel wat betere artii met goede achtergrondinformatii documentatie in dat boek. Maar neemt daar kennis van? De jong zeker niet. Het is voortdurend de wijze informant die de toon aang In feite blijft er een inform vacuüm voortbestaan ondanks wat gepubliceerd wordt. Binnen dat vacuüm opereren meesl zij, zegt prof. Beets, die zich n orke etreeks tot de jongeren wenden )fcefii doet een man als Leary en mef een aatal anderen. Leary's oi informatie functioneert dan als «te wijsheid. In Nederland gol( mon Vinkenoogs psychedelisch g ter als hoogste wijsheid. Dergel „wijsheid".' neemt het karakter van propaganda. Propaganda Het is een deel van de levens giek in 1970, dat jongeren opnié slachtoffers worden van propaganl ten. In een wereld vol van aanjf zingen van consumptieartikelen den thans ook drugs aangeprezen! potentiële gebruikers, de adolesa ten, worden misleid over de aard de artikelen Misschien mogen we, prof. Beets, een vreemde hoop 1 ren: dat er zich een beweging 1 onrust zal manifesteren, die zichr gen een nieuwe opkomende establl ment zal keren. Dat is de establl ment der drug-gebruikers. Er zouf de jongeren zelf eigenlijk pro moeten opkomen tegen een nie vorm van milieu-vervuiling, wa; een deel der jeugd zich schu| maakt. In volmaakte onschuld? FRANKFORT De Duitse poli mannen hebben besloten de straat te gaan om te protesteren tegen feit, dat zij onvoldoende uitgel zijn in de strijd tegen de misdaad tegen hun onvoldoende salariëring. Ongeveer 8.000 agenten in de dt staat Hessen en Wiesbaden willen mars houden naar regeringsgeh J wen. 4.700 leden van de Westdu bond van rechercheurs willen zat dag in Bonn betogen. Door personeelsgebrek is de Wi I duitse politie, zo zegt zij, niet in st j de rampzalige ontwikkeling van misdadigheid bij te houden. Volg het blad „Welt am Sonntag" wc elke 14 seconden in de Bondsrej bliek een misdrijf of een delict v pleegd. Eén op de 28 West-Duit; was in 1969 het slachtoffer van misdrijf. Het aantal moorden doodslagen is dit jaar „ontstelle gestegen. 60.000 arrestatie- en op?! I ringsopdrachten konden niet uit he voerd worden. O 01 UTRECHT Het Oud-kathol museum in Utrecht wordt op 12 ok ber gesloten. In het kader van de sie met het aartsbisschoppelijk n seum in Utrecht en het bisschoppel museum in Haarlem wordt de lectie van het Oud-katholiek mui nu al overgebracht naar het Cathai ne Convent aan de Lange Nieu straat in Utrecht Het Catharijne Convent zal, na r tauratie en verbouwing, vanaf 1' het "Rijksmuseum voor religie' kunst" herbergen. De kunstwerk van het Oud-katholiek museum r len waarschijnlijk nog voor Kerst» van dit jaar weer te bezichtigen zijn Zv fei be Re.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2