Evangelisch Verband is bezorgd over grote christelijke partijen Zal Rus Solzhenitsyn zijn onderscheiding weigeren? illegale wapens in Nederland Steeds meer rrico Ojoekwoe moet Ivoorkust uit alles goed Uit de Haagse hof geplukt Jury en inkopers strijden om kleding van vrouw C. J. Smits is blij met samenwerking GPV 7 AMSTERDAM Wie beslist er eigenlijk wat de Nederlandse vrouw draagt? Niet alleen die i vrouw zelf, want haar keuze is afhankelijk van hetgene, dat ze in de winkel kan krijgen. Niet j alleen de fabrikant, want hij is afhankelijk van de keuze die de inkopers uit zijn collectie doen. I Die inkoper bepaalt dus eigenlijk de kleren van de vrouw. Sinds jaar en dag, wordt er getwist over de smaak der inkopers. De modepers klaagt, dat de modellen duf of sma keloos zijn, de confectionair roept, dat hij wel beter wil, maar de inko per beweert dat „het publiek" het zo of zo wil en dat hij naar die wil moet kopen. Menig inkoper heeft de midi-lijn bijvoorbeeld voor ""dit seizoen afgewe zen met de redering, dat ,.de vrouw" daar toch niet aan wil.... De coutu riers echter geven het voorbeeld hoe het wel kan en „de" vrouw, een mil- joenenkoppige variatie overigens, wil die midi best eens proberen. Zo komt er een tegenstelling tussen vraag van het publiek en aanbod. De modepers spreekt ook een woordje mee. Jarenlang is bijvoorbeeld ge- Vochten tegen de achterstand in mo dieus verschijnen van de Nederlandse vrouw. Over lijn. kleur en dessin zijn kolommen geschreven. Welnu, voor het eerst is er een ech te „veldslag" geweest tussen mode- minnend en modemakend Nederland in de vorm van een dubbele jury Voor een aantal confectiemodellen van rokken en blouses in het goedko pe genre. De Enka Workshop had het initiatief genomen. Fabrikanten lieten 102 combinaties zien van rokken en blouses. De modejury verwierp veer tig modellen met het certificaat „be ledigend voor de goede smaak". Slechts 27 modellen konden de toets van de mode-experts doorstaan. De inkopers vonden 37 modellen accepta bel. Voor 25 modellen bestond er overeenstemming. Over het geheel genomen bleek, dat de inkopersjury vooral op goedkope effecten lette. Zoals een bonte rok met een iel slier tje zijden franje om taille of op de rokzoom, terwijl de modejury meer naar lijn en kleur keek. Overigens: die kleuren blijven «omber zoals bruin en paars. Een gok yan de inkopers, die weten dat de jeugd (voor wie deze confectie be stemd is) juist van de bestorven kleu ren houdt. De modejury meende, dat die kle ren best een paar gulden duurder bochten worden als daarmee een be- Links een combinatie, gekozen door de mode jury. Rechts een die de inkopersjury koos. Aan de vrouw de keuze wie van beide partijen gelijk krijgt! tere kwaliteit bereikt kon worden. De inkopers hielden het op een prijs, die tot op een dubbeltje uitgekiend was. Eens zijn ze het njet geworden, maar de fabrikanten krijgen beide juryrapporten en kunnen daaruit dan tenminste iets leren. Wie gelijk heeft: de modejury of de inkopersjury zal de consument beslissen. Maar die komt pas aan bod, wanneer de mo dellen in de winkels hangen.... Het is dan de vraag of de modejury het publiek overschat heeft of dat de inkopers de Nederlandse vrouw het onrecht van onderwaardering aan doen. DEN HAAG Het aantal in Nederland in omloop zijnde wa pens neemt toe. Dit blijkt uit het grotere1 "wordend aantal mis drijven waarbij van een vuur wapen gebruik wordt gemaakt. Minister Polak van justitie heeft dit gisteren meegedeeld in antwcord op vragen van de KVP-Kamerleden mr. Boot en mr. Van Schaik. Ofschoon de bewindsman niet over concrete cijfers over de omvang van dit illegale wapenbezit beschikt, meent hij toch te kunnen vaststellen dat het bezit niet zo omvangrijk is als door beide Kamerleden wordt ge vreesd. Sedert januari 1969 zijn er als ge- ABIDJAN Generaal Ojoekwoe moet Ivoorkust verlaten, waar de Biafraanse leider verblijft sinds het einde van de oorlog in Nigeria. Een woordvoerder van de regering ivan Ivoorkust heeft dit gisteren meege deeld. Ojoekwoe moet het land uit in verband met een interview in de Londense Sunday Telegraph. Ojoek woe had beloofd tijdens zijn verblijf in Ivoorkust „geen verklaringen te zullen afleggen". volg vart diefstal uit legerdepots nog 36 wapens vermist. „Deze omvang is niet dermate groot dat er als het ware een, burgeroorlog mee gevoerd zou kunnrri worden." De herfc^ Boot en Var. Schaik had den gevi agd of er redenen waren te veronderstellen dat er in ons land een paar honderdduizend illegale wapens in omloop zijn. Volgens minis ter Polak is algehele uitroeiing van dit verschijnsel een onbereikbaar doel. De minister kondigde een nieuw opsporingsbeleid aan met betrekking tot het illegaal vuurwapenbezit De politie zal aan deze taak hogere pri oriteit gaan geven en personeel voor deze werkzaamheden vrij gaan maken. De leden van de bekende Britse beatgroep The Rol- het Utrechtse Holiday Inn: van links naar rechts foto- ling Stones, die vanavond in de Amstelhal van het Am- graaf Nevil, Charlie Watts, de vriendin van Mike Tay- sterdamse RAI-gebouw op zullen treden, verblijven in lor, Bob Keys en Jim. Price. Evenals Boris Pasternak in 1958? MOSKOU De Russische schrij ver Alexander Solzhenitsyn (52), die de Nobelprijs voor de literatuur 1970 heeft gekregen, heeft gisteren tegeno ver de pers verklaard, dat hij zal trachten naar Stockholm te gaan om de hem toegekende prijs in ontvangst te nemen. Als ik ooit gelachen heb, is het wel geweest bij de meesterlijke brief die ik ontving van de heer W. Gel dof, secretaris van de Nederlandse vereniging van legpluimveehouders. Een moeilijk woord, dat laatste. Legpluimveehouders zijn wat wij vroeger (toen we nog geen onder waardering voor de eenvoud had den) eierboeren noemden. Hij schreef me een leerzame ver handeling over de kip Bij de demonstratie, enige weken geleden in Den Haag, zijn er eieren en kippen weggegeven aan het' grijpgraag publiek Inplaats van die kippen ongeplukr aan een stok over de schouder mee te voeren, hadden de goede gevers nog de moeite genomen hun pluim vee netjes panklaar te maken en in te laten vriezen. Een van de vlugge handen, die een kip aanpakte, behoorde aan iemand, die bij het braden van het geschenk een vreemde geur bespeurde. Ster ker nog, de familie kreet: „Die kip stinkt..." Kip uit de pan en naar de Keu ringsdienst voor Waren.... Waar men snoof en determineerde en tot de conclusie kwam, dat de kip een gave kip was, zónder manke ment. Maar die stank dan? En daar heb ik nu zo om gelachen. Die stank was geen stank, maar het veelgeprezen echte kippeluchtje! Kip en ei Het wat zoet en dof in de neus, malsheid belovend en eetlust opwek kend. Maar...zo zegt de heer Geldof: ..Blijkbaar weet geen enkele Hage naar meer hoe echte kip ruikt.." Wat een beetje gemeen is. want één onwetende betekent nog niet dat de hele bevolking het laat afweten. Ik zou haast zeggen: „Kom maar eens in mijn pannetjes ruiken.." Ik ben namelijk een versekip- klant. En daar zit 'm de kneep. De diepvrieskippetjes zijn nog geen kippetjes, maar teenagerbees tjes, die in hun zesde levensweek vakkundig de nek wordt omge draaid, niet letterlijk, maar elek trisch. Welnu, de eierboeren zijn geen kuikenslachters, want dc kip wordt immers pas belangrijk voor hen, wanneer ze legrijp is. Voor de weggeefaktie zijn ze wel aan het slachten gegaan, niet van de prille kuikens maar van legrijpe kippen. En net als het kalfsvlees flauwer van smaak is dan een door gewinterde os, zo is het kuiken nog gespeend vart de echte kippegeur en -smaak. In ons diepvrieslevc.i zijn we de natuur vergeten. De kippe geur ontwend. Vandaar dat we dank voor stank verslijten.... Overigens, het ging helemaal niet bij die demonstratie om de kip, maar om het ei! Om het eten van het ei in velerleivorm. Wat we meer moeten doen! Toch wordt het allerminst zeker geacht, dat de schrijver de reis zal i ondernemen. De onderscheiding van Solzhenitsyn brengt de sensationele zaak van wijlen de Russische schrij ver Boris Pasternak in herinnering. Pasternak kreeg de Nobelprijs in 1958. maar werd door de Russische 1 regering gedwongen er voor te be danken. Solzhenitsyn staat er nog slechter voor dan Pasternak indertijd. Hij heeft acht jaar in gevangenschap en drie jaar in ballingschap vertoefd wegens kritiek op Stalin. Dit jaar werd hij om zijn anti-Russische hou- I ding uit de Sowjet-schrijversbond gestoten. Hij leeft min of meer in ballingschap. Vermoedelijk is hij in de buurt I van Moskou als wiskundeleraar werkzaam. Erkenning Aangenomen wordt, dat Solzhenit syn in zijn streven eerst in eigen land erkenning te vinden en zich dan pas zorgen te maken over zijn repu tatie in het buitenland de Nobel prijs zal weigeren. Er is tot nu toe geen officiële Russische reactie ge weest op toekenning van de prijs. Solzhenitsyn heeft een diepe gees telijke band met zijn vaderland en beschouwt zichzelf als een deel van het geweten van de Sowjetunie. t ,;Solzhenitsyn is een zoon van de j Russische revolutie," zei Karl Gierof, secretaris van de Zweedse academie, bij het bekendmaken van de prijs- I winnaar. „Hij is Lenin als geestelijke vader altijd trouw gebleven." „Literatuur, die niet de adem van j de huidige maatschappij is, die niet de pijn en de vrees van die maat schappij durft te vertolken, die niet op tijd tegen dreigende en sociale ge varen durft te waarschuwen der- j gelijke literatuur is de naam litera tuur niet waardig, maar slechts een fagade." Deze opsomming van zijn gevoelens over de rol van de schrijver in zijn I gemeenschap gaf Solzhenitsyn in een brief aan het schrijverscongres van de Russische schrijversbond in 1967. Hij eiste in die brief volledige af schaffing van de censuur in zijn land. Volgens vrienden is de schrijver, die boeken op zijn naam heeft als Kankerpaviljoen en In de eerste cir kel. op het ogenblik bezig aan een grote roman over de eerste wereld oorlog. Kaas is altijd in de mode. niet vergeten Frico eten Minister Luns ls verzocht om bij de regering van Indonesië na te gaan waarom aan de journalist W. L. Olt- mans geen visum kan worden ver leend. Dit staat in een brief van de Nederlandse vereniging van journa listen. Student en sex (3) Komen we nu nog niet genoeg over de sex tegen in woord en geschrift, in de boeken, op de scholen enz.? Nu ook nog een artikel in uw krant! j Het wordt tijd- dat we de jongelui I eens leren wat liefde is. De liefde van j jongen tot meisje, van man tot vrouw, I van mens tot mens. Maar ja. daaraan J verdient niemand een cent. Dat is de kwestie. Kunt u in uw blad initiatie ven ontplooien? Misschien vinden zij navolging. DEN HAAG M. J. P. G- LOUW De f400 Herhaaldelijk leest men berichten over stakingen voor de uitkering-in eens van 400. maar nimmer wordt aandacht besteed aan bijvoorbeeld de invaliden. Beweerd wordt vaak dat invaliden niet zoveel nodig hebben. Onze erva ring is een geheel andere. Zij moeten net zo goed de hogere prijzen voor de artikelen betalen. Moeten ze maar weer zien rond ,te komen van de be staande vergoedingen? NUMANSDORP MEVR. H. NOTEN BOOM-SCHELLING Prof. Berkhof (3) Het is niet de taak van de Wereld raad van Kerken om zich te bemoeien met de politiek. Wil men dat toch doen, dan kan best contact worden ge zocht met regeringen in communistisch geregeerde landen, zoals Rusland Roemenië, Polen en China. Daar wor den protestanten, rooms-katholieken en belijders van andere godsdiensten vervolgd. De Wereldraad gedraagt zich op de ze wijze als een anti-christelijke macht, die de vrije westerse wereld wil uilleveren aan het communisme. Het is beslist niet waar dat in Zuid- Afrika de blanken over de ruggen van de negers rijk worden. Het Ls juist andersom. De blanke minderheid brengt een financieel offer voor de ontwikkeling van de zwarte volkeren Gelukkig dat premier Vorster verhin dert dat het geld van de Wereldraad in Zuid-^frika terecht komt. VLAARDINGEN C. NIEUWELINK Gisteren is in Amsterdam het resultaat getoond van de jurering van een collectie rok-en-bloes-ontwerpen voor het komende voorjaar. Een jury van vakmensen vit de detailhandel en een beoordelende groep van meer met de vormgeving vertrouwde deskundigen kozen de hier afgebeelde modellen als de beste: een bloes en rok van terlenka-viscose en een vrije- tijdspak van 100 procent enkalon perion. (Van onze parlementsre;dactie) ZOETERMEER „Ik ben blij dat de samenwerking tussen het Nationaal Evangelisch Verband en het Gerefor meerd Politiek Verbond wordt voortge zet en nog steeds groeit." Dat is de reactie van de heer C. J. Smits, propagandist van het NEV, op het besluit van de algemene vergadering van het GPV over de samenwerking tussen de twee par tijen. Er is al één richtlijnenprogram. Geen begin selprogram, want „de Bijbel is ons uitgangspunt, daar baseren we onze politiek op. De Heilige Schrift geeft voor een groot aantal problemen een pasklaar antwoord en een duidelijke rich ting aan ons denken". Zaak-Van het Reve Een voorbeeld? „Neem die Van het Reve- kwestie. Zoiets is voor ons een duidelijke zaak. Er staat geschreven: Gij zult de Naam des He ren niet ijdel gebruiken. Wat die Van het Reve doet, mogen we daarom niet toestaan". GPV en NEV zullen misschien niet met één kandidatenlijst voor de verkiezingen kunnen ko men, ze zullen toch in ieder geval nauw samen werken met als leidraad het gezamenlijke pro gram. De heer Smits: „Ik ben van nature een opti mist en verwacht daarom zeker twee zetels en hoop op drie. Bij de Statenverkiezingen hadden GPV en NEV samen 1,3 procent van de stemmen en dat is goed voor twee Kamerzetels. Nu hangt het verder van je program af of daar nog een derde bij komt. De heer Jongeling gaat een tournee maken en er komt een groot Nationaal Appel in de Hil- versumse Expohal op 24 april, vlak voor de ver kiezingen. En we hebben nog wel meer plan nen". Hoeveel leden heeft het NEV? „Precies durf ik het niet te zeggen, maar dat zal toch zeker tegen de duizend lopen. Er zijn plaatselijke afdelingen in Amsterdam. Dronten, Den Haag en Zeist". Samenwerking met het GPV. Waarom niet met de SGP? Waarom niet SGP? „De sfeer en de mentaliteit zijn daar heel anders. Bovendien zijn er belangrijke politieke geschilpunten. Denk alleen aan vrouwenkies recht, radio en televisie, verzekering. Allemaal punten waar de SGP wel en het GPV/NEV niet tegen is?. Het NEV is ruim vier jaar geleden opgericht door verontrusten uit de ARP en de CHU. Vol gens de heer Smits (zelf oud Arjos-lid, maar „daar voelde ik me niet zo thuis") komt de scheiding der geesten voort uit een verschillende levensvisie. Hij zegt: „Het gaat om de manier waarop je de Bijbel hanteert. Ons toekomstbeeld is niet van deze aarde, wij wachten op het hemelse paradijs. Wel moeten we werken aan de verbe tering van deze samenleving". Directe aanleiding voor de oprichting van het NEV was de Nieuw Guinea-kwestie en de toe nadering tot het socialisme en het communisme. Gevaarlijke kant Wat dat laatste betreft, gelooft de heer Smits nog steeds dat het een gevaarlijke kant uit gaat .Denk eens aan de inval in Tsjechoslowakije en de uitbreiding van de Russische oorlogsvloot in de Middellandse Zee." Begonnen de Amerikanen daar niet als eer sten mee? „Ja maar ter controle van de Russen." Hij gelooft niet in toenaderingspogigen zoals het niet-aanvalsverdrag tussen de Sowjetunie en West-Duitsland? „Dat is toch gewoon een politieke zet. Politici die geloven in de vredelievendheid van de Rus sen krijgen hierdoor een steuntje in de rug. En dat kan voor hen alleen maar gunstig zijn." Verontrusten zijn er nog steeds bij de ARP en de CHU. Het is niet onwaarschijnlijk dat een aantal van hen hun heil gaat zoeken bij de VVD. Enkelen zijn al overgestapt. De heer Smits vindt dat vreemd: „Ik kan me niet voorstellen dat iemand die zich echt heeft thuisgevoeld in de anti-revolutionaire of christe- lijk-historische gelederen terecht kan bij de WD. Ballast aan boord Misschien spreken een paar punten aan maar er wordt vaak vergeten dat je de ballast ook aan boord haalt. Denk eens aan wat de WD voorstelt op het gebied van de zedelijkheidswet geving. Haar mening over onderwerpen als ho mofilie, abortus, pornografie, noem maar op. Hebben liberalen niet zelf gezegd dat ze wel met confessionelen in één kabinet willen zitten, maar dan zonder kuisheidsgordel? Overigens ge loof ik dat de christelijke partijen bij een kabi netsformatie meer zouden kunnen vragen, har dere eisen stellen.- Schouten heeft indertijd veel meer bereikt." Behalve de zedelijkheidswetgeving staat ook .gezag en orde' sterk ter discussie. De heer Smits: „Ik word altijd bang als ik de VVD over dit onderwerp hoor praten". Ook CHU-minister Udink heeft over dit onderwerp opzienbarende uitspraken gedaan. Maar volgens de heer Smits is dat niet veel meer dan een politieke zet. met het oog op de rechtse kiezers. „Ik vind het vreemd dat hij daar nu pas over begint te praten terwijl hij drie jaar rijn mond heeft gehouden. Wat doet Beernink? Bovendien: zijn christelijk-historische fractie genoot Beernink is minister van binnenlandse zaken. Je vraagt je af of die dan niks zou kun- C. J. SMITS nen doen. Ik verwacht trouwens dat de ARP voor de verkiezingen ook nog wel met een der gelijke zet komt". Het Nationaal Evangelisch Verbond (Frederik Rendriklaan 38, Zoetermeer) maakt zich bezorgd over de grote christelijke partijen. „Je zoy ver wachten dat ze opkomen voor handhaving van de christelijke zeden, hét hoog houden van ge zag en het weerbaar houden van ons volk tegen het communisme. Het tegendeel is waar." Een ander punt van kritiek op de grote chris telijke partijen is hun innerlijke verdeeldheid en onduidelijkheid. Oorzaak van de verdeeld heid is, dat het beginselprogram zoveel ruimte geeft voor interpretatie. Persoonlijke vrijheid De persoonlijke vrijheid en de persoonlijke verantwoordelijkheid vindt de heer Smits zeer belangrijk. Maar in deze tijd worden veel over heidsmaatregelen over ons uitgestort tot schade van het particulier initiatief. De overheid moet terughoudend zijn. Het is daarom fout, dat de overheid door particuliere stichtingen geëxploiteerde zwembaden op zon dag gaat sluiten. De heer Smits zegt: „Want de scheiding tussen Staat en Kerk is zo belangrijk. Ouderlingen hebben toegang tot de gezinnen en praten over zeer persoonlijke onderwerpen. Stel je voor, dat ambtenaren dat zouden gaan doen.—."

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7