HANOI: NIETS NIEUWS IN NIXONS VOORSTEL Al 400 aanvragen koppelbazen van pHpflKli Afschaffing prijsbinding leidde nergens tot chaos Narcotiseur fout: zware maakte boetes fatale geëist caballero.de sigaret Schrijvers boycotten de RAI-boekenmarkt Reactie in Parijs koel Pass: weinig commentaar Tom Mix Gin .Melding rood offensief is overdreven" Jongeling stelt vragen over „beursberichten" Pré-advies voor wetenschappelijk congres ORAKA TT Nutricia neemt bedrijf van Heineken over Navo-oefeningen 3 VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 asson volg men, son. zwoor is het •bomm aoogoi verder nog ijk wi reagf xon. Noi steller msten htig f 2 een HONGKONG „Niets nieuws en niets belangrijks", zo beoordeelt het Noordvietnamese persbureau het nieuwe vredesplan van presi dent Nixon voor Indochina. Volgens het persbureau heeft het voor stel alleen betekenis voor binnenlands gebruik in de VS, met het oog op de verkiezingen. 5 Oc Iduto "tic" ft d" m,t 'Wfgwrd. bort.l voor „oden. IT"""" w ANNO^^I695 DE KUYPER JOHiPE KUYPER 8 ZOON - SCHlïDAH V '"i 75 CL. 35%Al( j Een scheut TOM MIX GIN in Uw vruchtensap, cola, tonic of andere frisdrank en U geniet ▼an een heerlijke longdrink. En puur gedronken... de borrel yoor moderne mensen. ster ïmeri klea r bi >ir Amsterdam mist n Brussel 1. bew. frankfort zw, bew. vc regen iruck zw. bew. Xopanhagen mist regen i io i mist vet 2«»burg regen tadrid i de 1 lajorca St. liinchen lice 'arijs Het weer in Enropa geh. bew. 1. bew. onbew. motregen geh. bew. TAINGKAOEK Hoge Cambod jaanse officieren vinden de verkla ring van een woordvoerder van het Cambodjaanse opperbevel dat „de communisten hun grootste offensief sinds de oorlog hebben ontketend", overdreven. De woordvoerder had gisteren be kendgemaakt dat rond 10.000 man Vietcong- en Noordvietnamese troe pen de stellingen van de Cambod jaanse regeringstroepen aanvielen. Volgens Cambodjaanse hoge officie ren gaat het slechts om een aanval van 400 man van de tegenstander. DEN HAAG Het Kamerlid Jon geling (GPV) heeft staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid vragen gesteld over het door de VPRO uit zenden van "beursberichten" over in de opium-wet -verboden henneppro- dukten. Hij herinnert de staatssecretaris aan zijn uitlatingen over deze kwestie in een tv-uitzending op 6 oktober waarin hij zei te twijfelen of een der gelijke uitzending toelaatbaar is. De heer Jongeling wil van de bewinds man weten welke stappen hij tegen dergelijke uitzendingen denkt te ne men. EINDHOVEN Gistermorgen zijn 75 arbeiders bij de golfkartonfabriek Van Dam te Helmond in staking ge gaan. De groep, buitenlandse arbei ders weigerde het werk te hervatten, zolang zij geen aangepaste maaltijden verstrekt krijgen. Zij wensen Spaans te eten en niet langer van de Neder landse keuken gebruik te moeten maken. Tn een bespreking met de directie kregen zij de toezegging, dat hierin een wijziging zou worden gebracht, 's Middags hebben de arbeiders het werk weer hervat. In het commentaar werd erop ge wezen dat de Amerikaanse president „onmiddellijke, volledige en onvoor waardelijke" terugtrekking van de VS-troepen blijft weigeren. Verder blijft Nixon ook de regering-Thieu- Ky in Saigon steunen. De VS hebben gisteren op de vre desbespreking in Parijs formeel het vijf punten tellende plan van Nixon ingediend. De reactie van Noord-Viet- nam en de Vietcong was, maar dit kon worden verwacht, uiterst koel. Men liet echter doorschemeren dat dit „voorlopige" reacties waren en dat men zich het recht voorbehield er la ter commentaar op te leveren. Na af loop van de zitting zei VS-delegatie- leider David Bruce, dat hij niet door de reacties van de andere partijen was ontmoedigd. Het Russische persbureau Tass heeft zich beperkt tot een feitelijk verslag van het voorstel van de Amerikaanse president. Het persbureau wees er echter op dat het „van betekenis" was dat de VS het bewind in Saigon blij ven steunen. President Nixon heeft gisteren ver klaard dat de reactie van de wereld op zijn voorstel tot een staakt-het- vuren in Indo-China „overweldigend goed" is. In Washington is het plan vrijwel algemeen met instemming be groet, maar men acht de kans niet zo groot dat er spoedig een eind aan de strijd zal komen. De Senaat steunde gisteravond de voorstellen met alge mene stemmen. In het westen staat men in het al gemeen ook gunstig tegenover het ini tiatief. Dit geldt eveneens voor Azia tische landen als de Philippijnen, Thailand, Maleisië en Japan. HELFT VAN TOTALE AANTAL DEN HAAG Bij het minis- terei van sociale zaken zijn thans rond 400 aanvragen binnenge komen voor een tijdelijke ver gunning voor het uitlenen van arbeidskrachten. Een woord voerder van het ministerie deel- uitzendbureaus met een groot aantal filialen en ongeveer 700 „koppelba zen". Ongeveer de helft van dit totale aan tal heeft intussen de tijdelijke vergun ning aangevraagd. Maar omdat de pu- blikatie van de mededeling inzake het aanvragen op een tamelijk laat tijd- stip geschiedde, worden ook de nu de mee, dat nog dagelijks aan- j nog binnenkomende verzoeken afge- anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé. A: vragen worden ontvangen. Eind vorige week werd het door mi nister Roolvink van sociale zaken af gekondigde algemene verbod om ar beidskrachten ter beschikking te stel len, van kracht. Bij het afkondigen van dit verbod werd bepaald, dat voor die ter beschikkingstelling een vergunning vereist zou zijn. Minister Roolvink deelde in zijn toe lichting bij het verbod mee, dat op zeer korte termijn de regels vastge steld zouden worden, die gehanteerd worden bij het verlenen van de ver gunningen. In afwachting van het tot stand ko men van die regels wordt gewerkt met tijdelijke vergunningen. Voorlo pig voor de duur van één maand. Enige tijd terug deelde minister Roolvink aan de Tweede Kamer mee, dat in ons land werkzaam zijn 130 handeld. Tijdelijk (Van onze soc.-econ. redactie) j UTRECHT De aanhangers van gebonden prijzen gebruiken 2 traditiegetrouw hun angst voor chaos als één der belangrijkste argumenten tegen de afschaffing ervan, maar afschaffing van prijsbinding heeft nog nergens tot de voorspelde anarchie geleid. Dit zegt dr. Yvette Jaggi. weten- Bellschappelijk medewerkster aan de ho geschool der handelswetenschappen van de universiteit te Lausanne, in haar pre-advies voor het maandag in Utrecht te houden wetenschappelijk waa congres over de problematiek der verticale prijsbinding, f 141 feui Dit congres is georganiseerd door de Gelderlander Vakpers tgv haar gebif 25-jarig bestaan. Verticale prijsbin- lsev ding (d.i. het systeem, waarbij de B« verkoopprijs in de winkel wordt be paald door de fabrikant) is de laatste jaren in ons land hevig in discussie en met name de detailhandel ls zeer geporteerd voor handhaving ervan. Prijsbewuster Dr. Jaggi betoogt verder dat de consumenten steeds prijsbewuster worden. Het traditionele argument van de continuïteit der gebonden prijzen op een nationale markt schijnt op het ogenblik daarom veel van zijn gewicht te verliezen, mede omdat een steeds toenemende meer derheid van de bevolking zich op een klein gedeelte van het land concen treert. De inwoners van deze agglo meraties zijn eraan gewend van de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" strijd om de prijzen te profiteren, al dus dr. Jaggi. Daar komt nog bij dat de artikelen met gebonden prijzen („of erger nog: met adviesprijzen") in hun geheel maar een onbelangrijk aandeel van de consumptie-uitgaven vormen. „De consumenten zien dan ook steeds dui delijker dat voor hen de strijd om de „waarheid in de prijzen" zich in de toekomst tot steeds meer sectoren zal uitbreiden". Onmisbaar Dr. Jaggi zal van de vier inleiders op het congres overigens de enige zijn, die vóór afschaffing van "ertica- le prijsbinding is. De andere drie zijn ertegen, onder wie prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar aan de technische hoge school te Delft, die het merkartikel- met-vaste-prijs, zij het onder bepaal de voorwaarden, onmisbaar noemt in de maatschappelijke structuur. „Een verbod van v.p. leidt in het algemeen slechts tijdelijk tot een prijzenchaos, maar na enige tijd heeft het bedrijfsleven andere middelen gevonden om een te grote prijscon currentie te vermijden. En deze mid delen komen praktisch steeds neer op een ondoorzichtig maken van de markt voor de consumenten. „Bovendien wordt daardoor de con trole voor de consumentenorganisa ties en voor de overheid op een juiste prijsvorming onmogelijk", aldus prof. Van de Woestijne, die een verbod van de v.p. dan ook in strijd acht met de belangen van de consumenten en van de gemeenschap. Goodwill Prof. dr. K. Mellerowics. hoogleraar aan de technische universiteit te Ber lijn, betoogt in zijn pre-advies dat afschaffing van verticale prijsbinding verlies aan goodwill voor het merkar tikel meebrengt. Daar komt bij dat een vaste prijs het de fabrikant mo gelijk maakt zijn afzet optimaal te bannen, hetgeen kan leiden tot een •ostendaling per stuk. Bovendien leidt de v.p. tot een ver hoging van de omzetprestatie door de listribuanten, omdat het prijsgebon- Jen merkartikel een hoge graad van bekendheid heeft en door de reclame van de producent in belangrijke mate wordt voorverkocht. Dr. A. Moje, president van de sectie beroepsorganisaties van de Interna tionale vereniging van levensmidde len-detaillistenorganisaties te Wies- baden, ten slotte zegt in zijn pre-ad vies, dat het tijd wordt om in de discussie de mogelijkheid te betrek ken om de wetgeving op dit gebied in de verschillende EEG-landen met el kaar in overeenstemming te brengen. Zijns inziens zal de toekomstige wetgeving in de EEG op het gebied van het concurrentierecht zoveel mo gelijk in overeenstemming moeten worden gebracht met de opvattingen van het betrokken bedrijfsleven. Minister Roolvink zal voor het ver gunningenstelsel uitgaan van het ad vies van de stichting van de arbeid. De stichting stelde voor de aanvrage voor de definitieve vergunning te be oordelen aan de hand van de volgen de criteria: de antecedenten van de vergunningaanvragen (een bewijs van goed zedelijk gedrag), het bestaan van een goede administratie, een vast adres in ons land, inschrijvingen in het handelsregister en bij een bedrijfs vereniging, en kredietwaardigheid en solvabiliteit. ZOETERMEER De N.V. Preser- venbedrijf te Breda (onderdeel van het Heinekenconcern) zal worden overgenomen door de N.V. Nutricia. De verdere ontwikkeling van het Preservenbedrijf is beter gewaar- 'borgd door samengaan met de Nutri cia, omdat de Heineken zich alleen maar toelegt op de drankensector, al dus een verklaring. N.V. Preserven maakt snackprodukten en gedroogde produkten. De vakbond en onderne mingsraden zijn ingelicht. BRUSSEL Zaterdag beginnen de grootste Navo-oefeningen van dit jaar in Griekenland, Turkije en de Aege- ische Zee. Er zullen 100.000 man strijdkrach ten deelnemen aan „Deep Express", die onder leiding staan van de Ame rikaanse generaal Rivera en de Duit se generaal Benecke. De oefening duurt dertien dagen. In Oost-Duits- land oefenen op dit moment de troe pen van het Pact van Warschau, in West-Duitsland Amerikaanse lucht strijdkrachten en Duitse militairen. Drama in Haarlems ziekenhuis: HAARLEM De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft gisteren tegen de 61-jarige narcotiseur J. van L. uit Heemstede en de 28-jarige verpleger C. H. uit Haarlem geldboeten geëist van respectie velijk 3000 of twee maanden hechtenis, en 500 of 50 dagen hechtenis. Beiden waren betrok ken bij het toedienen van lach gas in plaats van zuurstof aan een patiënt in het Haarlemse St. Elisabethgasthuis, waardoor de patiënt is overleden. Verdachten was dood door schuld ten laste gelegd. De dagvaarding te gen de geneeskundige vermeldde dat hU zich er niet van overtuigd had, dat het toedienen van narcose op dc juiste wijze werd toegepast, terwijl dc verpleger ervan wordt beschuldigd gedurende vier nvinutcn in plaats van zuurstof, lachgas te hebben toege diend. Het drama speelde zich begin juli 1968 af. De 35-jarige J. G. van der Poll uit Lisse was op 2 juli in Heem stede een arbeidsongeval overkomen. Hij had een zak cement op zijn rech terbeen gekregen, waardoor hij met een gecompliceerde onderbeenbreuk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De patiënt leed aan een chronische vaatziekte en had daar door een slechte bloedcirculatie in het been. Men greep onmiddellijk opera tief in. Verkeerd Nadat, naar later was gebleken, op verkeerde wijze narcose was toege past, raakte de patiënt bewusteloos. Na zes dagen bewusteloos te zijn ge weest, overleed de man op 8 juli. Twee dagen later kwam de Haar lemse politie op de hoogte van het geval en bij het eerste onderzoek bleek, dat de cylinder lachgas op de instrumententafel was aangesloten op het ventiel waarop zuurstof stond. De cylinders waren op de instru mententafel onherkenbaar onder een steriele hoes. Buiten de operatieka mer waren de verschillende cylinders kenbaar aan kleuren. Later zijn in het ziekenhuis maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen. De president van de rechtbank, mr. Reeling Brouwer, die bij de behande ling sprak over het maken van een verschrikkelijke 'fout met tragisch einde, hoorde eerst de verpleger. Deze verklaarde een diploma algemeen verpleegkundige te bezitten en voor juli 1968 al een jaar werkzaam te zijn geweest in een ziekenhuis. Hij was voornemens een cursus te volgen om zijn kennis op het gebied van narcose te vermeerderen, maar met zijn di ploma had hij toch al de hoogste op leiding op dit gebied achter de rug. Er bestaan plannen een apart diplo ma in te voeren. Hij vertelde dat het zijn taak was de toestellen voor de operatie klaar te zetten en dat hij wist dat dokter Van L. de narcose zou verrichten. Van de ze was bekend, dat hij de toestellen nooit controleert, in tegenstelling tot andere medici, die weieens aandacht aan de toestellen besteden. De verpleger zette uiteen op welke wijze de cylinders met lachgas en zuurstof, die voor de operatie nodig waren, geplaatst hadden moeten wor den en hoe de vergissing ontstaan is. Naar zijn eigen idee had hij ze wel op de juiste wijze geplaatst. Volgens hem waren de knoppen dezelfde. Ze waren overdekt met een ondoorzicht- bare steriele hoes. De anesthesist is daarna aan het werk gegaan en de patiënt werd blauw. Een zuster ontdekte na vijf minuten dat in plaats van zuurstof lachgas <was toegepast en heeft de knoppen zodanig weer verwisseld, dat uitsluitend zuurstof werd aangevoerd, pas toen zag verdachte, dat er een vergissing gaande was. "Hij is in zijn functie gehandhaafd. De tweede verdachte, de medicus Van L., deelde mee, dat toen hij in de operatiekamer kwam de toestellen voor de narcosebehandeling gereed stonden en dat hij niet gecontroleerd had of de aansluitingen juist waren, dat deed hij nooit. De vroegere Beatle Paul McCartneyzijn echtgenote voor het eerst samen met zijn vrouwde vroegere foto- Linda en hun dochtertjes Alice van een en Heather van grafe Linda Eastman, een bezoek aan deze wereldstaa. zeven jaar zijn in New York aangekomen. Paul brengt I (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Met de der de RAI-boekenmarkt in zicht krijgt het geschil tussen de ver eniging van letterkundigen en de koninklijke Nederlandsche uit geversbond opnieuw de nodige diepte. De auteurs hebben aangekondigd de boekenmarkt te zullen boycotten, wat betekent, dat velen van hen niet aanwezig zullen zijn om bijvoorbeeld een begeleiding te geven in de vorm van handtekeningen. De uitgevers betreuren dit en zijn van mening dat alle betrokken par tijen schade berokkend wordt, ook de Nederlandse boekverkopersbond dus. Bij monde van de heer D. W. Bloe- mena, waarnemend voorzitter van de werkcommisSie voor boekenmarkt RAI 70 en bestuurslid van de konink lijke Nederlandse uitgeversbond, werd gisteren op een persconferentie in Amsterdam de hoop uitgesproken dat het conflict spoedig wordt bijge legd. Het zogenaamde schrijversprotest van voornamelijk literatoren, had om. een verhoging ten doel van de royalties en een betere financiële re geling voor auteurs die door middel van leesbibliotheken worden gelezen. 1 Behalve een aantal zaken van struc turele aard is daar later ook nog de kwestie van hogere vertaalhonoraria bijgekomen. De boekenmarkt RAI 70. (22 okto ber - 1 november) wordt geopend door Willem Duys en Seth Gaaikema, terwijl Fons Jansen dagelijks twee cabaretprogramma's zal brengen, ge wijd aan het boek en het lezen. Het expositieprogramma bestaat uit boe ken, tijdschriften, plaatwerken en aanverwante artikelen. Er zijn 87 deelnemende uitgevers, die tezamen een lengte van 3.5 kilometer boeken plank zullen meebrengen, waarop zo'n 100 000 werken en werkjes kun nen staan. Op het ogenblik worden er bijna 70 miljoen boeken per jaar verkocht, terwijl door openbare bibliotheken ongeveer 40 miljoen exemplaren wor den uitgeleend Omgerekend per huishouden betekent dit dat er jaar lijks gemiddeld 25 boeken worden verkocht en nog eens 15 worden ge leend. Natuurlijk koopt en leest niet ieder gezin in dezelfde mate. Een opi nie-onderzoek heeft uitgewezen dat 30 procent van het Nederlandse pu bliek uit niet-boekenlezers bestaat. Deze categorie koopt en leent nooit. Nog geen tien procent van het Ne derlandse volk kan tot de categorie intensieve lezers worden gerekend. Het zijn vooral de hogere sociale mi lieus die het leeuwendeel van de boe- kenomzet voor hun rekening nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5